Gluvi barut

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

becu
Posts: 299
Joined: 31/07/2006 01:39

#1 Gluvi barut

Post by becu »

Bio malo prije na federalnoj, pa eto da vidim kakva osjecanja u vama izaziva ovaj film, i sta mislite o poruci koju nosi?
piskerernest
Posts: 701
Joined: 19/09/2007 22:58
Location: zenica

#2

Post by piskerernest »

po meni vrhunski film,odlični glumci,osobito f.šovagović i z. muzaferija,dvije legende.
gledao sam ga prije 16 godina i sada sam ga sa merakom odgledao.
odlična muzika,zna li ko ko je autor.
i josip pejaković vrhunski,kao pravi četnik.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#3

Post by harač »

Gledao ga i ja prvi put. U početku nisam bio siguran kad je sniman, jer je malo komuniste prikazao revizionistički, a i četnike. Poruka: Srbi na udaru ideologija, valja spašavat crkvu i narod, uvijek nam je draži četnik zato ćemo ubit dva komesara... tako sam bar ja shvatio. Tehnički film jako zadovoljavajući, osim muzike u trenucima
parafin
Posts: 187
Joined: 19/05/2006 20:43

#4

Post by parafin »

piskerernest wrote: odlična muzika,zna li ko ko je autor.
Original Music by
Goran Bregovic


http://www.imdb.com/title/tt0099670/fullcredits
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#5

Post by chuchumbamayumbe »

Ma poruka je da su i ovce bile bolje nego ljudi tog vremena, kao i sada...
Nigdje shvabe, a ovi se klocevi pobise medjusobno.
Ljudi odoshe, a ovce ostase a mirno pasu travu...
User avatar
sesalmir
Posts: 893
Joined: 11/09/2007 20:17
Location: Maria's castle

#6

Post by sesalmir »

Film je radjen po istoimenom romanu copica iz '57, koji je izazvao mnogo kontraverzi i o kojem se raspljavljalo i u samoj komunistickoj partiji, otvarajuci pitanje da li ga zabraniti, obzirom na poprilicno negativno predstavljanje komunista, medjutim tito okrece pricu kako je ovo djelo dokaz sloboda u jugoslavenskom rezimu gdje je 'moguce' javno kritikovati vlast. Sam copic je covjek sa sela, tako da se smatra da su u ovom romanu sadrzana i mnoga njegova licna iskustva o ovakvim desavanjima. Moje misljanje je da je film prakticno najava rata, jer je snimljen 1990. Sama prica je dosta usmjerena na to da su ustvari i cetnici branioci i srpskog naroda i srpske crkve i da ne donose nista lose, i da su ih komunisti protjerali u sumu, umjesto da zive sa svojim narodom. Iskreno mislim jako dobar film, koji u nasem drustvu punom razlicitih problema, moze jako uticati na razvoj jos vecih razlika i sukoba i zbog toga nisam u mogucnosti da ga prihvatim kao nesta pozitivno.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#7

Post by iceman ze »

meni je Zuzara najjaci..... :-)
becu
Posts: 299
Joined: 31/07/2006 01:39

#8

Post by becu »

meni je jedino zasmetao tajming, nisu ga trebali pustiti pred 25. novembar, al inace film je za 10.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#9

Post by Bosanac_21 »

Volim filmove s Zaimom Muzaferijom, nekako on to posebno odglumi.
Inace, nisam neki ljubitelj tadasnjih ratnih filmova, jer to bilo puno stela i dizanja u vis nekadasnjih "heroja" koje su napuhali, a ispuhali poslije '92.
volvoxII
Posts: 228
Joined: 26/02/2007 19:27

#10

Post by volvoxII »

...
thron
Posts: 81
Joined: 13/10/2006 14:09

#11

Post by thron »

harač wrote:Gledao ga i ja prvi put. U početku nisam bio siguran kad je sniman, jer je malo komuniste prikazao revizionistički, a i četnike. Poruka: Srbi na udaru ideologija, valja spašavat crkvu i narod, uvijek nam je draži četnik zato ćemo ubit dva komesara... tako sam bar ja shvatio. Tehnički film jako zadovoljavajući, osim muzike u trenucima
Film je samo iskrivljena slika koju je u cjelovitosti prikazana u knjizi. Knjiga je za 10 a film je onako osrednja 3-ojka
boergoat
Posts: 156
Joined: 19/09/2007 03:27
Location: Sarajevo

#12

Post by boergoat »

jedan od najboljih filmova iz SFRJ
amir_camdzic
Posts: 9
Joined: 12/05/2014 15:49

#14 Re: Gluvi barut

Post by amir_camdzic »

prikaz genocidnih četnika kao pozitivnih likova, najava rata, nije slučajno, film je emitovan 1990
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#15 Re: Gluvi barut

Post by karanana »

amir_camdzic wrote:prikaz genocidnih četnika kao pozitivnih likova, najava rata, nije slučajno, film je emitovan 1990
ne slazem se. ko je tako prikazan? radekic? kako je on cetnik i da jeste prikazan pozitivno? koliko se sjecam, cetnici su bili u drugom selu na celu sa josipom pejakovicem.

veoma dobar i poucan film, ne prosrpsko poucan nego bas obratno.
u 3 sekunde filma je sve receno: kada partizani napreduju i ciste selo od cetnika, dvojica cetnika koji bjeze sa glave skidaju subare sa kokardama, oblace partizanke i zajedno sa partizanima krecu u juris na cetnike. to je to.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58735
Joined: 03/08/2010 19:04

#16 Re: Gluvi barut

Post by kakavdanakneiskustvu »

odličan film,odlična muzika,vrhunski glumci
ambition
Posts: 469
Joined: 17/02/2013 18:58

#17 Re: Gluvi barut

Post by ambition »

Raja, izvinjavam se što bumpam ovoliko staru temu.
Naime, ako moze neko ko je gledao film da napiše mali sažetak znam otprilike uvod i to, mada me zanima šta je bilo dalje, kako je odvijala radnja, eto ako moze neko u nekoliko rečenica da sroči bio bih neizmjerno zahvalan.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58735
Joined: 03/08/2010 19:04

#18 Re: Gluvi barut

Post by kakavdanakneiskustvu »

ambition wrote:Raja, izvinjavam se što bumpam ovoliko staru temu.
Naime, ako moze neko ko je gledao film da napiše mali sažetak znam otprilike uvod i to, mada me zanima šta je bilo dalje, kako je odvijala radnja, eto ako moze neko u nekoliko rečenica da sroči bio bih neizmjerno zahvalan.

zar ti nije lakse pogledati film
User avatar
Truba
Posts: 81748
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Gluvi barut

Post by Truba »

mene ovo ne privlaci bas ga neki dan izbrisah s liste za gledat u sljedecih 15 godina :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#20 Re: Gluvi barut

Post by karanana »

sazetak:
srbi se podijelili na cetnike i partizane. u sredini oficir vojske kraljevine jugoslavije koji vaga opcije i blizi je partizanskoj ali ga pomalo nerviraju ideologije i komande koje mu partizani daju.
uglavnom unutrasnja borba srba izmedju dvije ideologije.

jel ti ovo za skole? nadji negdje neke analize ili pogledaj film, odlican je i poucan, mada mogu razumjeti one kojima je film beze i koji nemaju strpljenja da ga gledaju, posebno oni mladji. meni je film bio karinana kad je tek izasao, nista nisam skonto, sve do prije koju godinu.
ambition
Posts: 469
Joined: 17/02/2013 18:58

#21 Re: Gluvi barut

Post by ambition »

Nemam sad vremena da gledam, a nije da me ne zanima, volim ja takve filmove. Elem, na netu slabo sam nešto našao. Samo otprilike mi treba u 5 rečenica sta je bilo u filmu i šta se na kraju desi? Znam da je to borba izmedju dvije ideologije i opcenito na cemu se bazira film, ali ima li nekih radnji, ako moze neko ukratko..hvala raja
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#22 Re: Gluvi barut

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 13:35, edited 1 time in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40799
Joined: 29/06/2011 23:39

#23 Re: Gluvi barut

Post by dječak sa šibicama »

Spanac komotno moze u onu recenicu "revolucija jede svoju djecu".
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#24 Re: Gluvi barut

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 13:35, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#25 Re: Gluvi barut

Post by karanana »

pa i u filmu je na kraju prikazan u partizanskoj uniformi kao jedan od oficira partizanske jedinice odmah do nekog jakog partizanskog komandanta (giga moravac).

ali da ponovim ono sto se mene najvise dojmilo i sto je prikaz svih nasih naroda....scena traje 3 sekunde ali je sve objasnila. kad partizani ulaze u ono chetnichko selo, zunzara ih valja i gine, chetnici bjeze prema shumi, i u trenutku dva chetnika koji su zadnji u toj grupi koja bjezi, skida shubare s kokardama i stavlja partizanske kape na glavu...ja ne znam da li je copic to tako smjeo napisati i docarati u romanu, ali je bato cengic to fino prikazao u filmu. e to je to sto nas je sve stiglo 90ih.
Post Reply