gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1301 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

daario naharis wrote: 22/04/2024 20:55
Ateista wrote: 22/04/2024 20:51
daario naharis wrote: 22/04/2024 20:27 Da osvjezimo malo temu, zanima me misljenje o Zoom procesorima?

Po yt daju dobar sound iskreno, mada po pisanju raje po forumima to je smece.

Meni treba kuci da koristim da malo obogatim sound trenutno se kopcam direktno na pojacalo i nemam nikakvih efekata. Volio bi malo eksperimentisati pa dobiti neki dobar sound.

Sviram hendrixa, pepperse, blues, pink floyd...

Hvala
Probao sam davno neki zoom procesor, i nije bas bio cemu iskreno, moj digitech je tad bio malo bolji, iako ni on nije nista posebno. Ima tome godina, moguce da su do danas napredovali.
Zavisi koliko dobar zvuk zelis i koliko si spreman para uloziti, ali po meni tesko procesor moze parirati analognim pedalama, ali to poskupo izadje uzimati pedale posebno.
Mozda za pocetak neki procesor (ako mozes izdvojiti za neki boss recimo bilo bi bolje) da imas tu sve efekte kakve takve, pa onda dodavati tome analogne pedale za jos bolji zvuk, recimo distorzije, overdrive i fuzz pogotovo bolje zvuce iz pedala nego iz procesora.
Hvala na odgovoru, gledao sam gx2 four ima dobar sound po yt klipovima, nekih 550 KM kosta. Samo da ne kupim a zvuk budi miki maus, plakonbi na sta baci pare, zena bi me izbacila iz kuce.
Pogledao sam sad malo neki video, moram priznati da to dosta dobro zvuci za diigitalni procesor i za ono kako ja pamtim zoom, vidi se da je tehnonlogija po tom pitanju dobro napredovala zadnjih godina. :D
Ni cijena nije tako mala, ja bih se slozio sa Hakizom da bih radije isao na kupovinu pojedinacnih pedala, ima ih koje nisu skupe, ima to nesto svoje kad za svaki poseban zvuk izaberes pedalu, ali opet ni ovo sa procesorom ne zvuci lose uopste a domah dobijes jako veliki spektar zvukova. Treba naravno imati u vidu da oni u ovim videima koriste uglavnom vrhunska pojacala i gitare, pa onda i to pomogne konacnom zvuku, od tvoje gitare i pojacala zavisi isto tako konacni zvuk. Sretno u svakom slucaju na sta god da se odlucis.
daario naharis
Posts: 620
Joined: 17/06/2015 19:42

#1302 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

Ateista wrote: 22/04/2024 21:26
daario naharis wrote: 22/04/2024 20:55
Ateista wrote: 22/04/2024 20:51
Probao sam davno neki zoom procesor, i nije bas bio cemu iskreno, moj digitech je tad bio malo bolji, iako ni on nije nista posebno. Ima tome godina, moguce da su do danas napredovali.
Zavisi koliko dobar zvuk zelis i koliko si spreman para uloziti, ali po meni tesko procesor moze parirati analognim pedalama, ali to poskupo izadje uzimati pedale posebno.
Mozda za pocetak neki procesor (ako mozes izdvojiti za neki boss recimo bilo bi bolje) da imas tu sve efekte kakve takve, pa onda dodavati tome analogne pedale za jos bolji zvuk, recimo distorzije, overdrive i fuzz pogotovo bolje zvuce iz pedala nego iz procesora.
Hvala na odgovoru, gledao sam gx2 four ima dobar sound po yt klipovima, nekih 550 KM kosta. Samo da ne kupim a zvuk budi miki maus, plakonbi na sta baci pare, zena bi me izbacila iz kuce.
Pogledao sam sad malo neki video, moram priznati da to dosta dobro zvuci za diigitalni procesor i za ono kako ja pamtim zoom, vidi se da je tehnonlogija po tom pitanju dobro napredovala zadnjih godina. :D
Ni cijena nije tako mala, ja bih se slozio sa Hakizom da bih radije isao na kupovinu pojedinacnih pedala, ima ih koje nisu skupe, ima to nesto svoje kad za svaki poseban zvuk izaberes pedalu, ali opet ni ovo sa procesorom ne zvuci lose uopste a domah dobijes jako veliki spektar zvukova. Treba naravno imati u vidu da oni u ovim videima koriste uglavnom vrhunska pojacala i gitare, pa onda i to pomogne konacnom zvuku, od tvoje gitare i pojacala zavisi isto tako konacni zvuk. Sretno u svakom slucaju na sta god da se odlucis.
Hvala.

Pojedinacne pedale su mi fkt preskupe a nekako svasta bi ja tu nanizao a posebno looper itd...

Oni na yt direktno snimaju u daw pa je nekako taj zvuk iz procesora dobar. Ja imam inanez 15R pojacalo i nije uopste kvalitetno, mislim da zvuk ne bi bio dobar. Mozda da zamolim da probam procesor sa svojim pojacalom, a gitara ne bi trebala biti problem jer sviram org strat.
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1303 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

daario naharis wrote: 22/04/2024 21:32
Ateista wrote: 22/04/2024 21:26
daario naharis wrote: 22/04/2024 20:55

Hvala na odgovoru, gledao sam gx2 four ima dobar sound po yt klipovima, nekih 550 KM kosta. Samo da ne kupim a zvuk budi miki maus, plakonbi na sta baci pare, zena bi me izbacila iz kuce.
Pogledao sam sad malo neki video, moram priznati da to dosta dobro zvuci za diigitalni procesor i za ono kako ja pamtim zoom, vidi se da je tehnonlogija po tom pitanju dobro napredovala zadnjih godina. :D
Ni cijena nije tako mala, ja bih se slozio sa Hakizom da bih radije isao na kupovinu pojedinacnih pedala, ima ih koje nisu skupe, ima to nesto svoje kad za svaki poseban zvuk izaberes pedalu, ali opet ni ovo sa procesorom ne zvuci lose uopste a domah dobijes jako veliki spektar zvukova. Treba naravno imati u vidu da oni u ovim videima koriste uglavnom vrhunska pojacala i gitare, pa onda i to pomogne konacnom zvuku, od tvoje gitare i pojacala zavisi isto tako konacni zvuk. Sretno u svakom slucaju na sta god da se odlucis.
Hvala.

Pojedinacne pedale su mi fkt preskupe a nekako svasta bi ja tu nanizao a posebno looper itd...

Oni na yt direktno snimaju u daw pa je nekako taj zvuk iz procesora dobar. Ja imam inanez 15R pojacalo i nije uopste kvalitetno, mislim da zvuk ne bi bio dobar. Mozda da zamolim da probam procesor sa svojim pojacalom, a gitara ne bi trebala biti problem jer sviram org strat.
Ne bi bilo lose da doneses svoju gitaru i proces da probas, to ti je najbolja opcija ako ime negdje kod nas na stnaju taj procesor, ne vidim zasto ne bi dali. Tako ce snajbolje vidjeti kakav ces zvuk dobiti, to je uvijek prednost u odnosu na narucivanje preko ebaya.
daario naharis
Posts: 620
Joined: 17/06/2015 19:42

#1304 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

Ateista wrote: 22/04/2024 21:35
daario naharis wrote: 22/04/2024 21:32
Ateista wrote: 22/04/2024 21:26

Pogledao sam sad malo neki video, moram priznati da to dosta dobro zvuci za diigitalni procesor i za ono kako ja pamtim zoom, vidi se da je tehnonlogija po tom pitanju dobro napredovala zadnjih godina. :D
Ni cijena nije tako mala, ja bih se slozio sa Hakizom da bih radije isao na kupovinu pojedinacnih pedala, ima ih koje nisu skupe, ima to nesto svoje kad za svaki poseban zvuk izaberes pedalu, ali opet ni ovo sa procesorom ne zvuci lose uopste a domah dobijes jako veliki spektar zvukova. Treba naravno imati u vidu da oni u ovim videima koriste uglavnom vrhunska pojacala i gitare, pa onda i to pomogne konacnom zvuku, od tvoje gitare i pojacala zavisi isto tako konacni zvuk. Sretno u svakom slucaju na sta god da se odlucis.
Hvala.

Pojedinacne pedale su mi fkt preskupe a nekako svasta bi ja tu nanizao a posebno looper itd...

Oni na yt direktno snimaju u daw pa je nekako taj zvuk iz procesora dobar. Ja imam inanez 15R pojacalo i nije uopste kvalitetno, mislim da zvuk ne bi bio dobar. Mozda da zamolim da probam procesor sa svojim pojacalom, a gitara ne bi trebala biti problem jer sviram org strat.
Ne bi bilo lose da doneses svoju gitaru i proces da probas, to ti je najbolja opcija ako ime negdje kod nas na stnaju taj procesor, ne vidim zasto ne bi dali. Tako ce snajbolje vidjeti kakav ces zvuk dobiti, to je uvijek prednost u odnosu na narucivanje preko ebaya.
Mislio sam spakovati sve i u artist na probu pa javim utiske. :)
Hakiz
Posts: 40658
Joined: 30/07/2015 20:01

#1305 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

daario naharis wrote: 22/04/2024 21:32
Ateista wrote: 22/04/2024 21:26
daario naharis wrote: 22/04/2024 20:55

Hvala na odgovoru, gledao sam gx2 four ima dobar sound po yt klipovima, nekih 550 KM kosta. Samo da ne kupim a zvuk budi miki maus, plakonbi na sta baci pare, zena bi me izbacila iz kuce.
Pogledao sam sad malo neki video, moram priznati da to dosta dobro zvuci za diigitalni procesor i za ono kako ja pamtim zoom, vidi se da je tehnonlogija po tom pitanju dobro napredovala zadnjih godina. :D
Ni cijena nije tako mala, ja bih se slozio sa Hakizom da bih radije isao na kupovinu pojedinacnih pedala, ima ih koje nisu skupe, ima to nesto svoje kad za svaki poseban zvuk izaberes pedalu, ali opet ni ovo sa procesorom ne zvuci lose uopste a domah dobijes jako veliki spektar zvukova. Treba naravno imati u vidu da oni u ovim videima koriste uglavnom vrhunska pojacala i gitare, pa onda i to pomogne konacnom zvuku, od tvoje gitare i pojacala zavisi isto tako konacni zvuk. Sretno u svakom slucaju na sta god da se odlucis.
Hvala.

Pojedinacne pedale su mi fkt preskupe a nekako svasta bi ja tu nanizao a posebno looper itd...

Oni na yt direktno snimaju u daw pa je nekako taj zvuk iz procesora dobar. Ja imam inanez 15R pojacalo i nije uopste kvalitetno, mislim da zvuk ne bi bio dobar. Mozda da zamolim da probam procesor sa svojim pojacalom, a gitara ne bi trebala biti problem jer sviram org strat.
Zato sam i rekao da ideš jednu po jednu. Ove pedale su sve jeftinije od 100 KM (cijena za novu u prodavnici), barem su bile kada sam ih ja kupovao. Pa kupiš ovaj mjesec jednu, za 2 mjeseca drugu i za godinu bi imao i više nego što ti treba.

Ako nećeš tako, ne moraš kupovati ni procesor. Imaš na internetu besplatne emulatore raznih pojačala, zvukova poznatih gitarista, pedala i kombinacija pedala itd. Treba ti (osim softvera) samo inetrfejs da prikopčaš gitaru na kompjuter. A i to možeš naći jeftino, ne moraš Focusrite i slične interfejse (kartice), možeš nešta ovako:

https://www.youtube.com/watch?v=vmZ-JtEOplM

Prikoščaš tim interfejsom gitaru na kompjuter, zvučnike na kompjuter, pokreneš softver koji imitira željeni zvuk i eto.

Opet, ja mislim da pravi gitarista koristi samo analogne pedale sa cijevnim Marshalom i half stackom :mrgreen:

Ja imam Alesis IO4 interfejs, Cubase DAW i kompletan set WAVE alata, možeš i tim putem, to bi te koštalo oko 2.000 Eura. Ova spravica će te koštati 50-ak KM i sa besplatnim softverom to ti je to. Jeftinija spravica od bilo kojeg, pa i Zoom procesora.
daario naharis
Posts: 620
Joined: 17/06/2015 19:42

#1306 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

Buduci da nemam ambicije za live nastupe i slicno a i vec me zena kudi sto drzim pojacalo u dnevnoj, pedale definitivno otpadaju. Preskupo mi je to da gradim buduci da mi je samo hobi.

Focusrite sam mislio kupiti i vjerovatno cu se kretati u tom smijeru a ne u smijeru procesora. Mislio sam kupiti Focusrite i Amplitube 5, snimati cover za svoju dusu i to je to.

Izlaz iz FR mogu prikljuciti na pojacalo jel tako?

https://artist.ba/product/focusrite-sca ... interfejs/

Ovo mi je dovoljno + sub za amplitube 5?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1307 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

Ako ćeš samo svirati kući, ne kupuj nikakav procesor.

To ti danas apsolutno ne treba za kućno sviranje i snimanje.

Imaš besplatan plugin NAM, on emulira pojačala bolje nego ikakav procesor, postoji stranica sa bazom već capturovanih pojačala i udri.

Plugin:

https://www.neuralampmodeler.com/

Pojačala:

https://tonehunt.org/all

Sve ostale efekte možeš takođe koristiti kroz DAW.
daario naharis
Posts: 620
Joined: 17/06/2015 19:42

#1308 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

DaysleepeR wrote: 23/04/2024 09:00 Ako ćeš samo svirati kući, ne kupuj nikakav procesor.

To ti danas apsolutno ne treba za kućno sviranje i snimanje.

Imaš besplatan plugin NAM, on emulira pojačala bolje nego ikakav procesor, postoji stranica sa bazom već capturovanih pojačala i udri.

Plugin:

https://www.neuralampmodeler.com/

Pojačala:

https://tonehunt.org/all

Sve ostale efekte možeš takođe koristiti kroz DAW.
Hvala puno, idem kupiti Focusrite solo, on je dovoljno dobar? :)

Ima i amplitube 5 CS dosta dobrih simulacija a besplatan je, meni vise nego dovoljan da uzivam.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1309 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

daario naharis wrote: 23/04/2024 09:15
DaysleepeR wrote: 23/04/2024 09:00 Ako ćeš samo svirati kući, ne kupuj nikakav procesor.

To ti danas apsolutno ne treba za kućno sviranje i snimanje.

Imaš besplatan plugin NAM, on emulira pojačala bolje nego ikakav procesor, postoji stranica sa bazom već capturovanih pojačala i udri.

Plugin:

https://www.neuralampmodeler.com/

Pojačala:

https://tonehunt.org/all

Sve ostale efekte možeš takođe koristiti kroz DAW.
Hvala puno, idem kupiti Focusrite solo, on je dovoljno dobar? :)

Ima i amplitube 5 CS dosta dobrih simulacija a besplatan je, meni vise nego dovoljan da uzivam.
Svaki je interface dobar za ovo što ti hoćeš.
daario naharis
Posts: 620
Joined: 17/06/2015 19:42

#1310 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

Hvala momci puno, javim se sa utiscima. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1311 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Neka je sa srecom sta god da odlucis. :thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1312 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Licno volim pedale, to je postalo neka vrsta ovisnosti da svako malo kupim neku novu i isprobam. :D
Jedno vrijeme sam i pravio pedale, nesto je uspjelo a nesto nije, sad mi se vise ne da to raditi ali i dalje neke sitne modifikacije povremeno uradim.
Moram veci pedalboard praviti, vec mi se tesko odluciti sta da izbacim kad dodje nova, ali to isto tako vuce za sobom i novo napajanje.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1313 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

U idealnoj heavy duty situaciji, drive ćeš vući sa pojačala direkt, treba ti boost za amp, neki tubescreamer ili original ili clone, generalno neki OD po ukusu, treba ti delay ili reverb (nekad pojačalo ima reverb), i neki tip modulacije (chorus, flanger, phaser), ostalo je sve opciono.

Neke pedale idu u front, neke u loop, ali ne treba pretjerivati.

Nisam fan OD pedala u clean front kao glavni izvor drive-a, to nikad nema masti kao pojačalo.

Generalno sve po potrebi, znao sam doći na svirku samo sa kablom i u half stack marshalla, a znao sam imati po 6 pedala, naravno nisu sve upaljene svo vrijeme...

Za kućne varijante rijetko kad treba bilo šta više od dobrog plugina.
Hakiz
Posts: 40658
Joined: 30/07/2015 20:01

#1314 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

DaysleepeR wrote: 23/04/2024 10:41 U idealnoj heavy duty situaciji, drive ćeš vući sa pojačala direkt, treba ti boost za amp, neki tubescreamer ili original ili clone, generalno neki OD po ukusu, treba ti delay ili reverb (nekad pojačalo ima reverb), i neki tip modulacije (chorus, flanger, phaser), ostalo je sve opciono.

Neke pedale idu u front, neke u loop, ali ne treba pretjerivati.

Nisam fan OD pedala u clean front kao glavni izvor drive-a, to nikad nema masti kao pojačalo.

Generalno sve po potrebi, znao sam doći na svirku samo sa kablom i u half stack marshalla, a znao sam imati po 6 pedala, naravno nisu sve upaljene svo vrijeme...

Za kućne varijante rijetko kad treba bilo šta više od dobrog plugina.
Ako je dobro za live verziju "All right now", dobro je za sve :-D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1315 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

Hakiz wrote: 23/04/2024 10:56
DaysleepeR wrote: 23/04/2024 10:41 U idealnoj heavy duty situaciji, drive ćeš vući sa pojačala direkt, treba ti boost za amp, neki tubescreamer ili original ili clone, generalno neki OD po ukusu, treba ti delay ili reverb (nekad pojačalo ima reverb), i neki tip modulacije (chorus, flanger, phaser), ostalo je sve opciono.

Neke pedale idu u front, neke u loop, ali ne treba pretjerivati.

Nisam fan OD pedala u clean front kao glavni izvor drive-a, to nikad nema masti kao pojačalo.

Generalno sve po potrebi, znao sam doći na svirku samo sa kablom i u half stack marshalla, a znao sam imati po 6 pedala, naravno nisu sve upaljene svo vrijeme...

Za kućne varijante rijetko kad treba bilo šta više od dobrog plugina.
Ako je dobro za live verziju "All right now", dobro je za sve :-D
Generalno nema boljeg tona do toga.
Hakiz
Posts: 40658
Joined: 30/07/2015 20:01

#1316 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Da, samo što niti su svi Marshali isti, a pogotovo druga pojačala, a i zavisi od glasnoće. Kod cijevnih pojačala posebno, a i kod tranzistorskih, zvuk, jačina drivea, se mijenja u zavisnosti od toga da li je pojačalo na maloj glasnoći ili je "na 11".

Pa nećeš baš dobro proći u stambenoj zgradi. Ili ćeš se tući sa komšijama, ili nećeš dobiti zvuk koji želiš :lol:

Orange pojčala imaju puno drivea, VOX ima manje, Fender takođe, Marshal je "industrijski standard" itd.

Ako se ne varam?
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1317 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

DaysleepeR wrote: 23/04/2024 10:41 U idealnoj heavy duty situaciji, drive ćeš vući sa pojačala direkt, treba ti boost za amp, neki tubescreamer ili original ili clone, generalno neki OD po ukusu, treba ti delay ili reverb (nekad pojačalo ima reverb), i neki tip modulacije (chorus, flanger, phaser), ostalo je sve opciono.

Neke pedale idu u front, neke u loop, ali ne treba pretjerivati.

Nisam fan OD pedala u clean front kao glavni izvor drive-a, to nikad nema masti kao pojačalo.

Generalno sve po potrebi, znao sam doći na svirku samo sa kablom i u half stack marshalla, a znao sam imati po 6 pedala, naravno nisu sve upaljene svo vrijeme...

Za kućne varijante rijetko kad treba bilo šta više od dobrog plugina.
Sve zavisi kakav zvuk neko zeli dobiti. Licno i ja najvise volim kombinaciju LP + cisti Marshall zvuk, eventualno po potrebi boost, reverb i delay, ali volim svirati i Pink Floyd, za to je vec potrebno svasta kombinovati jer je zvuk dosta kompleksan.
Nekad sam probao Guitar rig i iskreno nije mi to bilo ni blizu kao na tad nekom bezveznom tranzistorskom pojacalu, poslije toga nisam isprobavao vise nista od tih opcija preko kompjutera. Vjerujem da sad ima boljih, ali kako sam se navikao na analogne pedale tesko mi je preci na digitalne opcije, cak i u kuci. Nije ni cudo da su mi komsije znale zvati policiju. :D
Trenutno koristim Marshal Origin pojacalo koje stvarno odlicno zvuci, ali fazon je sto i pored onih opcija za kucno sviranje gdje se smanje wati, nemoguce je dobiti u kucnoj varijanti dobar drive iz lampi, a i ne svidja mi se kako zvuce reverb i delay sa drive-om iz pojacala, cak i kad ukljucim u effect loop, tako da mi je drive iz pedala trenutno najbolja opcija.
User avatar
Ateista
Posts: 46623
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1318 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 23/04/2024 12:09 Da, samo što niti su svi Marshali isti, a pogotovo druga pojačala, a i zavisi od glasnoće. Kod cijevnih pojačala posebno, a i kod tranzistorskih, zvuk, jačina drivea, se mijenja u zavisnosti od toga da li je pojačalo na maloj glasnoći ili je "na 11".

Pa nećeš baš dobro proći u stambenoj zgradi. Ili ćeš se tući sa komšijama, ili nećeš dobiti zvuk koji želiš :lol:

Orange pojčala imaju puno drivea, VOX ima manje, Fender takođe, Marshal je "industrijski standard" itd.

Ako se ne varam?
To je tacno, zavisi od tipa pojacala, i nije svaki Marshal isti, ali uglavnom za drive iz pojacala moras dobro pojacati. I da, imao sam itekako problema sa komsijama, bolje da ne pisem o tome. :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1319 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

Ateista wrote: 23/04/2024 12:14
DaysleepeR wrote: 23/04/2024 10:41 U idealnoj heavy duty situaciji, drive ćeš vući sa pojačala direkt, treba ti boost za amp, neki tubescreamer ili original ili clone, generalno neki OD po ukusu, treba ti delay ili reverb (nekad pojačalo ima reverb), i neki tip modulacije (chorus, flanger, phaser), ostalo je sve opciono.

Neke pedale idu u front, neke u loop, ali ne treba pretjerivati.

Nisam fan OD pedala u clean front kao glavni izvor drive-a, to nikad nema masti kao pojačalo.

Generalno sve po potrebi, znao sam doći na svirku samo sa kablom i u half stack marshalla, a znao sam imati po 6 pedala, naravno nisu sve upaljene svo vrijeme...

Za kućne varijante rijetko kad treba bilo šta više od dobrog plugina.
Sve zavisi kakav zvuk neko zeli dobiti. Licno i ja najvise volim kombinaciju LP + cisti Marshall zvuk, eventualno po potrebi boost, reverb i delay, ali volim svirati i Pink Floyd, za to je vec potrebno svasta kombinovati jer je zvuk dosta kompleksan.
Nekad sam probao Guitar rig i iskreno nije mi to bilo ni blizu kao na tad nekom bezveznom tranzistorskom pojacalu, poslije toga nisam isprobavao vise nista od tih opcija preko kompjutera. Vjerujem da sad ima boljih, ali kako sam se navikao na analogne pedale tesko mi je preci na digitalne opcije, cak i u kuci. Nije ni cudo da su mi komsije znale zvati policiju. :D
Trenutno koristim Marshal Origin pojacalo koje stvarno odlicno zvuci, ali fazon je sto i pored onih opcija za kucno sviranje gdje se smanje wati, nemoguce je dobiti u kucnoj varijanti dobar drive iz lampi, a i ne svidja mi se kako zvuce reverb i delay sa drive-om iz pojacala, cak i kad ukljucim u effect loop, tako da mi je drive iz pedala trenutno najbolja opcija.
Možeš prilično povoljno na OLX kupiti Two Notes Captor pomoću kojeg možeš snimati svojim pojačalom direkt u kompjuter.
Hakiz
Posts: 40658
Joined: 30/07/2015 20:01

#1320 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 23/04/2024 12:16
Hakiz wrote: 23/04/2024 12:09 Da, samo što niti su svi Marshali isti, a pogotovo druga pojačala, a i zavisi od glasnoće. Kod cijevnih pojačala posebno, a i kod tranzistorskih, zvuk, jačina drivea, se mijenja u zavisnosti od toga da li je pojačalo na maloj glasnoći ili je "na 11".

Pa nećeš baš dobro proći u stambenoj zgradi. Ili ćeš se tući sa komšijama, ili nećeš dobiti zvuk koji želiš :lol:

Orange pojčala imaju puno drivea, VOX ima manje, Fender takođe, Marshal je "industrijski standard" itd.

Ako se ne varam?
To je tacno, zavisi od tipa pojacala, i nije svaki Marshal isti, ali uglavnom za drive iz pojacala moras dobro pojacati. I da, imao sam itekako problema sa komsijama, bolje da ne pisem o tome. :D
Ima sada ovih pojačala za vježbanje, oko 5 W maksimalne snage, a koja su pravljena tako da i na maloj glasnoći imaju dobar drive. Pravljena su baš imajući na umu ljude u stambenim zgradama itd. Ali glavni razlog je snimanje, lakše je snimiti pjesmu kada ti je 5 W na maksimmumu, nego kada je 80 ili 100. Valja preživjeti :lol:

Ima ih svakakvih, ali svi kažu da su bolji ovi hibridi, to jeste pretpojačalo i efekti su tranzistorski ili i digitalni, a samo pojačalo snage, izlaz iz pojačala ima dvije lampe. Ta su valjda bolja od ovih koja su apsolutno tranzistorka ili sa integralnim kolima.

Ja imam hibrid, Bugera G5, i preglasan je na 5 W. Ali, može se podesiti i na snagu od 1 W a da drive bude izražen. Kod potpuno cijevnih to je nemoguće jer cijevi koje daju drive traže svoje. Ova hibridna, kojima drive daju trazistori ili integralna kola mogu dati i sa malo struje puno gaina, a onda je glasnoća izlaza za sam gain nebitna.

Da ne idem u konstrukciju, koga interesuje ima na youtube kanal koji se zove "Uncle Doug". Tu se može naučiti kako rade pojačala i sve elektronske komponenete (diode, triode, otpornici, kondenzatori, tranformatori itd). Prava škola elektronike za pojačala. Jo t o"išita" naučit će da sam sebi napravi pojačalo. Ne samo da napravi kutiju i "mehaniku", nego i elektroniku kako da dizajnira, kako da namota tranformator, zašto ovoliko navoja, zašto ovdje otpornik i koliki tada mora biti itd. Čovjek, doduše, radi samo sa starim, cijevnim pojačalima i njih i podučava, ali super je kanal Ima seriju, napravio ejekoiju jednog Fender pojačala od početka do kraja. Sve objasni, dizajn strujnog kola, pravljenje šasije, kutije, motanje tranformatora, sve. Čak uči i kako popraviti uništeni, poderani zvučnik :-D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1321 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

Jeste li čuli za Attenuator? :D

Može se i mrcina od 100w pojačati koliko treba za dobar drive a da bude tih kao bubica.

Ali sa uređajima poput Captora ni to nije potrebno više, ima nešto što se zove silent recording.
daario naharis
Posts: 620
Joined: 17/06/2015 19:42

#1322 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

Pazario sam focusrite solo 4generacije, valjda veceras svirati cijelu noc :D
John Cleese
Posts: 37378
Joined: 25/05/2010 18:30

#1323 Re: gitara&gitaristi

Post by John Cleese »

Ateista wrote: 23/04/2024 12:16 Ali uglavnom za drive iz pojacala moras dobro pojacati. I da, imao sam itekako problema sa komsijama, bolje da ne pisem o tome. :D
Nabavi onaj minijaturni Honeytone (uz odgovarajuci ispravljac, ne baterije, jer se prebrzo trose) - izgleda kao igracka, ali pristojno drma, ubio se za bluz, a ima i izlaz za slusalice, za svirke u nedoba :D
John Cleese
Posts: 37378
Joined: 25/05/2010 18:30

#1324 Re: gitara&gitaristi

Post by John Cleese »

daario naharis wrote: 23/04/2024 16:24 Pazario sam focusrite solo 4generacije, valjda veceras svirati cijelu noc :D
Komsije ce da te biju zbog preglasnog rokenrola :D
Hakiz
Posts: 40658
Joined: 30/07/2015 20:01

#1325 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

DaysleepeR wrote: 23/04/2024 16:18 Jeste li čuli za Attenuator? :D

Može se i mrcina od 100w pojačati koliko treba za dobar drive a da bude tih kao bubica.

Ali sa uređajima poput Captora ni to nije potrebno više, ima nešto što se zove silent recording.
Da, čuli smo :-D Kao što rekoh, u ova moderna pojačala za vježbu, ova koja imaju prekidač kojim se može namjestiti snaga (kod mog G5 se može namjestiti da maksimalna izlazna snaga bude 0,1 W, 1 W i 5 W) atanuator je već ugrađen u pojačalo.

Bugera PS1 ko nema takvo pojaalo, a nema puno novca.
Post Reply