gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#626 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ja imam Jay Turser kopiju Stratokastera. I nije loša gitara, ali ipak treba kupiti nešto bolje. Početniku je OK, ali kada razvije brzinu i kada počne hvatati neke fizički malo teže akorde onda se pokažu problemi sa vratom. Probajte Tursera i probajte originalnog Stratocastera ili Gibsona i vidjećete razliku. Tako da, iako nemamo svi novac za originale, treba ipak kupiti nešto bolje.

Drugo, kod jeftinih gitara su jeftini materijali. Tako da će, na primjer pragovi brzo da se troše, pa poslije godinu ili dvije gitara mora na mijenjanje pragova ili je neupotrebljiva, a za tako jeftine gitare to je skup proces, pa je bolje kupiti novu jeftinu gitaru. Elektronika i pick-upovi nisu bog zna šta, pa nemojte očekivati nešto posebno od zvuka, a i nemojte se začuditi ako mijenjanje glasnoće ili tona na gitari vam ne bude davalo najbolje razultate.

Sada da odgovorim na pitanje forumašice minka2:

Kod baš jeftinih gitara nakon nekog vremena vrat se iskrivi jer je drvo bilo vlažno i naprezanjem pod žicama ili sušenjem vrata, vrat se deformiše tako da ga truss rodom nije moguće namjestiti.

Ali, kako nemamo svi novca za skupe gitare, ja bih gledao neke jeftinije modele Yamahe, Ibaneza, Washburna. Kažu i da Tanglewood nije loša gitara.

Jeftine gitare od giganata Fendera ili eventualno Gibsona (s tim da Gibson nema jeftine gitare, Fender ima) kao i nekih drugih su problematične jer često nisu od punog nego su od laminiranog drveta. Haman su od šperploče.

Obavezno da bude puno drvo. Možda su javor (maple) ili smreka (spruce) (ako je moguće Aljaska smreka, ili Bosanski javor) najbolji izbor za gornju ploču (koja je i najvažniji dio tijela jer gornja ploča, u stvari, "pravi" zvuk). Ne zavaravajte se egzotičnim materijalima kao što su mahagonij ili palisander (rosewood). To jesu mahagonij i palisander, ali ne oni "plave krvi", razlika između tog drveta i "pravog" je otpilike kao kada kupujete lososa iz uzgoja umjesto divljeg. Gitare od divljeg mahagonija iz Brazila imaju cijene od minimum nekoliko hiljada eura. Ako ih nađete, mislim gitare od pravog mahagonija i palisndera, to su zaštićene vrste.

Otiđite na web stranice skupih proizvođača pa pogledajte koje materijale imaju gitare koje koštaju 5.000 ili 50.000 Eura, pa ako tamo vidite da gitara od 10.000 eura ima za gornju ploču javor, šta onda fali javoru na gitari od 150 eura? Ne mora biti mahagonij, na stranu egzotika.

Ja bih dobro razmislio o kupovanju ozvučene akustične gitare. Imam jednu takvu i osim u početku kada sam se igrao, nikada nisam koristio elektroniku. Ako želim ozvučiti svoju gitaru, koristim mikrofon (kondenzatorski, ako koga interesuje) ispred gitare. Jednostavno, ne volim zvuk akustične gitare ozvučene njenim pickupom, kada koristim mikrofon dobijem prirodniji zvuk na snimku. Tako da bi ozvučena gitara mogla biti bacanje novca. Pametnije je tih 50 ili 100 KM koliko je razlika između neozvučenog i ozvučenog tipa iste gitare dati za bolju neozvučenu gitaru.

Moja gitara je Ibanez tako da bih iz iskustva preporučio Ibanez što se tiče vrata. Gitara je tako laka za sviranje. Nova u radnji je koštala 350 KM, tako da ne mora dobra gitara biti skupa. Ima i jeftinijih, a dobrih.

Koju vrstu muzike želiš svirati? Naime, postoje razni tipovi akustičnih gitara, oblici i veličine. Manja gitara i gitara koja nije duboka (debela) ima "tanji" zvuk. Dok gitare koje imaju pun "debeo" zvuk, na primjer dreadnouhgt tip, sa druge strane mogu biti velike za manju osobu.

Na primjer poslušaj jedan jednostavan blues https://www.youtube.com/watch?v=dftrm1bPu88 Ovo se svira na dreadnought tipu ili jumbo, tanka gitara kao što je na primjer http://www.ibanez.com/products/u_ag_det ... color=CL01 nikada neće dati tako pun, debeo, mračan ton. I da, ako pokušate ovo svirati, gitara za ovaj bluz nije štimana uobičajeno (e, h, g, d, a, e), drugi je štim.

Za početak probaj sa tanjim žicama, kao što su ti već rekli. Većina gitara dolazi sa žicama "desetkama" koje su standard, ali za početnika je možda lakše staviti "devetke" ili čak i "osmice", a ako ćeš baš u ekstreme onda "devetke" za električnu gitaru (žice za električnu gitaru su lakše za sviranje od žica za akustičnu). Samo, to bi moglo zahtijevati namještanje krivulje vrata, tako da ako budeš mijenjala debljinu žica, neka ti u radnji urade "kotiranje" to jeste namjeste zakrivljenost vrata da odgovara debljini žica.

Ne bih išao na štimanje gitare za pola ili ton dublje od standardnog. Jer, kao početnica, kako ćeš učiti uz youtube kada ti gitara na polju na kojem trebaš dobiti jedan ton ti dobiješ pola ili cijeli ton niže. Ili ti neko pokaže da se neka pjesma svira koristeći A, D, E, akorde, a ti dobiješ sasvim druge tonove kada hvataš te akorde. Samo ćeš se zbuniti. Bolje idi na standardno štimanje, ali sa tanjim žicama. Ili, kao mnogi, podnesi nekoliko sedmica i mjeseci bola na standardnoj debljini žica dok ti jagodice ne ojačaju.
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#627 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

.
Hamo100
Posts: 19
Joined: 30/08/2011 19:52

#628 Re: gitara&gitaristi

Post by Hamo100 »

imali kakva skola jezza u Sarjaevu ili nesta slicno
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#629 Re: gitara&gitaristi

Post by pici »

Hamo100 wrote:imali kakva skola jezza u Sarjaevu ili nesta slicno
otiđi na dva mjesta u jazz club monument i u pink houdini tamo ti je raja i muzičari koji to slušaju i sviraju, raspitaj se kod njih ako oni ne znaju onda ne zna niko, u houdiniju traži kokana platimu pivu i ima da ti izmelje prvo viceve pa tračeve :mrgreen: samo reci pici me poslo...


evo adrese

Monument
Jazz klub
Strossmayerova 3

Pink Houdini
Jazz klub
Branilaca Sarajeva 31


sretno
Hamo100
Posts: 19
Joined: 30/08/2011 19:52

#630 Re: gitara&gitaristi

Post by Hamo100 »

hahahah poznati su mi to kafici ali nisam ja zelio da skacem po kafanama mislim da bi tesko naso nekog ozbiljnog/ nebi zelio da se na meni neko uci kako ce davat casove
Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#631 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Hamo100 wrote:hahahah poznati su mi to kafici ali nisam ja zelio da skacem po kafanama mislim da bi tesko naso nekog ozbiljnog/ nebi zelio da se na meni neko uci kako ce davat casove
A ti bi ozbiljno? Što ne kažeš, evo ti dva primjera ozbiljnog pristupa:

https://www.berklee.edu/academics/progr ... ter=210516

Cijena? Prava sitnica: https://www.berklee.edu/admissions/grad ... ated-costs

Ili zašto ne probaš: http://www.juilliard.edu/degrees-progra ... azz-guitar

Sa cijenama: http://www.juilliard.edu/estimated-4-ye ... attendance

Dakle, oko 250.000 USD za 4 godine školovanja sa stanovanjem, hranom, prevozom. Bez provoda, odjeće, obuće i ostalih sitnica koje život znače. Odabrao Berklee ili Juilliard, dobijaš diplomu jedne od najcjenjenijih škola koje postoje na planeti.

Mislim, kada si već rekao da hoćeš provjerene nastavnike, a ne nekoga ko će na tebi učiti kako se drže časovi.

Pa, da li još uvijek hoćeš ozbiljno? :mrgreen:
Hamo100
Posts: 19
Joined: 30/08/2011 19:52

#632 Re: gitara&gitaristi

Post by Hamo100 »

hahaha necu mogu ja i u kafanu :P jel imo ko kakvog iskustva sa casovima jezza
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#633 Re: gitara&gitaristi

Post by pici »

Hamo100 wrote:hahahah poznati su mi to kafici ali nisam ja zelio da skacem po kafanama mislim da bi tesko naso nekog ozbiljnog/ nebi zelio da se na meni neko uci kako ce davat casove
otiđi pa vidi-poslušaj kako ljudi sviraju... sve će ti se pojasniti
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#634 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

ko bi to učio jazz da svira a ne zna ni kako se piše?

troll
Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#635 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

pici wrote:
Hamo100 wrote:hahahah poznati su mi to kafici ali nisam ja zelio da skacem po kafanama mislim da bi tesko naso nekog ozbiljnog/ nebi zelio da se na meni neko uci kako ce davat casove
otiđi pa vidi-poslušaj kako ljudi sviraju... sve će ti se pojasniti
Bio nekoliko puta. Ne znam šta da ti kažem. U Monumentu su mi korektni, ali ništa više od toga. Kako da objasnim, ima jedna granica koja dijeli muzičara koji korektno radi svoje od onoga koji je nešto više. Možda je pojedinačno svako od njih bolji nego što zvuče kao ekipa.

Kao što kaže jedan lik na youtube koji ima školu gitare. On kaže nešto u ovom stilu "Ja vam mogu pokazati kako se stvar Hendrixa, Buddy Guya, BB Kinga itd svira isto onako kako ih oni sviraju. Ali postoji razlog zašto su oni to šta jesu i sviraju koncerte, snimaju albume dok ja to ne radim nego pokazujem drugima kako se to radi."

Ima jedna poslovica koja kaže "Ko zna radi, ko ne zna o tome podučava"

To je ta razlika o kojoj govorim.
Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#636 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

DaysleepeR wrote:ko bi to učio jazz da svira a ne zna ni kako se piše?

troll
To sam i ja pomislio, ali nisam htio ulaziti u svađu :P
Hamo100
Posts: 19
Joined: 30/08/2011 19:52

#637 Re: gitara&gitaristi

Post by Hamo100 »

Ma joj ne znam sta da kazem a da ispadnem pametan jer vidi se ocigledno da nisam moj najveci problem je jer znam svirat gitaru al zelio bi svirati ozbiljno gdje god da sam iso u nekakve skole kazu da znam svirat al kurac ocigledno ne znaju ni oni svirat hocu da me neko ozbiljno nauci svirat nije vise bitno sta cu svirati
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#638 Re: gitara&gitaristi

Post by bluesjunior »

za one koji hoće da uče mislim da izmedju ostalih miliona milijardi stranica nije loša ova:
www.justinguitar.com. ima svašta....
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#639 Re: gitara&gitaristi

Post by Ripicipi »

Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#640 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ripicipi wrote:

Nemoj da se i ova tema pretvori u copy/paste sa youtube temu. Ima takvih tema i više nego što treba. Neka ova tema ostane informativna, edukacijska i razmjena mišljenja.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#641 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Uzeo sam nedavno sebi novu gitaru - Cort AD880CE. Nekako mi je najljepse legla i ima stvarno fin i cist zvuk. Naravno bilo je tu i boljih gitara ali je cijena bila previse visoka za budzet koji sam odvojio za kupovinu gitare te sam na kraju izabrao Cort.
Jedino sto mi smeta jeste sto ima elektroniku na sebi - dakle aparat za stimanje i mikrofon s ekvilajzerom i oko tog detalja sam se bas kolebao.
Par prijatelja koji takodjer sviraju su probali gitaru i kazu da bi napravili isti izbor da su bili na mom mjestu.
Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#642 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:Uzeo sam nedavno sebi novu gitaru - Cort AD880CE. Nekako mi je najljepse legla i ima stvarno fin i cist zvuk. Naravno bilo je tu i boljih gitara ali je cijena bila previse visoka za budzet koji sam odvojio za kupovinu gitare te sam na kraju izabrao Cort.
Jedino sto mi smeta jeste sto ima elektroniku na sebi - dakle aparat za stimanje i mikrofon s ekvilajzerom i oko tog detalja sam se bas kolebao.
Par prijatelja koji takodjer sviraju su probali gitaru i kazu da bi napravili isti izbor da su bili na mom mjestu.
Kako nisam probao tu gitaru o njoj neću ništa reći. Reći ću nešto uopšteno. A to je da ti elektronika neće smetati. Ako ikada budeš želio da je koristiš, tu je, ali ako je nikada ne budeš koristio, neće ti smetati. Pogotovo što kažeš da ti se sviđa zvuk. A to je na kraju bitno, da ti se sviđa zvuk i da ti nije teška za sviranje.

Tako da te elektronika ne brine.

Zar nije bila u radnji CORT AD 810? Ona nema elektroniku, slična je koliko vidim na CORT web stranici što se tiče materijala, isti tip (Dreadnought) i jeftinija 100KM. Ja trebam mijenjati gitaru i sada kako zbog tvog posta pogledah, mogao bih ozbiljno razmisliti o CORT AD 810. Otići u radnju da probam.

Ali, ako si ti zadovoljan, to je jedino bitno. Sretno.

P. S. Samo jedna napomena. Ako budeš htio koristiti štimer koji je u ugrađen u toj elektronici na gitari moraćeš uraditi dvije stvari: Prvo, naravno, staviti bateriju u elektroniku. Drugo, staviti barem samo džek, dakle ne treba cijeli kabl, dovoljan je samo džek, u konektor gdje se priključuje kabl. Naime, konektor služi i kao ON/OFF prekidač, tako da bez priključenog džeka u konektor elektronika ne radi, pa tako ni štimer.
Last edited by Hakiz on 20/11/2016 19:50, edited 4 times in total.
Hamo100
Posts: 19
Joined: 30/08/2011 19:52

#643 Re: gitara&gitaristi

Post by Hamo100 »

aloo ocel ko da svira :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#644 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote:
Kako nisam probao tu gitaru o njoj neću ništa reći. Reći ću nešto uopšteno. A to je da ti elektronika neće smetati. Ako ikada budeš želio da je koristiš, tu je, ali ako je nikada ne budeš koristio, neće ti smetati. Pogotovo što kažeš da ti se sviđa zvuk. A to je na kraju bitno, da ti se sviđa zvuk i da ti nije teška za sviranje.

Tako da te elektronika ne brine.

Zar nije bila u radnji CORT AD 810? Ona nema elektroniku, slična je koliko vidim na CORT web stranici što se tiče materijala, isti tip (Dreadnought) i jeftinija 100KM. Ja trebam mijenjati gitaru i sada kako zbog tvog posta pogledah, mogao bih ozbiljno razmisliti o CORT AD 810. Otići u radnju da probam.

Ali, ako si ti zadovoljan, to je jedino bitno. Sretno.

P. S. Samo jedna napomena. Ako budeš htio koristiti štimer koji je u ugrađen u toj elektronici na gitari moraćeš uraditi dvije stvari: Prvo, naravno, staviti bateriju u elektroniku. Drugo, staviti barem samo džek, dakle ne treba cijeli kabl, dovoljan je samo džek, u konektor gdje se priključuje kabl. Naime, konektor služi i kao ON/OFF prekidač, tako da bez priključenog džeka u konektor elektronika ne radi, pa tako ni štimer.
Ma vidi, imam ja sličnu elektroniku na Fender dvanaestercu i to je radilo super - mada nema štimera.
Na Cortu mi je samo problem što se kabl iznutra naslonio na drvo i zvrči kad udarim A ili D žicu pa sam to uspio nekako prstima regulisati za sada ali kad joj budem mijenjao žice drugi put onda ću to uraditi malo detaljnije i bolje.
Baterija ima već od početka :D ne moram paliti mobitel da štimam.

Nisam obraćao pažnju na taj drugi i jeftiniji Cort jer mi trgovac dade ovu a probavao sam polovnog Fendera i Ibaneza. Vjeruj mi, bio mi je težak izbor. Isto je para i sve je super ali Fender je vidio i boljih dana (malko iskrzan na gornjem rubu) a Ibanez je imao malo veće tijelo i nekako mi je izgledao previše kičast sa ukrasnim detaljima. Nekako mi se činilo da se s njim neću sprijateljiti :)
Prvo sam gledao jeftine modele Yamahe i Fendera ali ako leži vrat onda ne leži zvuk i obrnuto.

Također, po prvi put sam nabavio capo i sad malo praktikujem i to jer nemam baš kapacitet glasa za pjevanje - pričam po čitav dan na poslu, nekada i glasnije i potrošim se brzo. A nisam nikada glasio za nekog pjevača što jes' - jes' :D

Probaj Corta, vidi kako tebi leži i zvuči. Jah, neki testovi koje sam čitao kažu da nije baš za fingerpicking ali meni lično ni to ne predstavlja problem. Sretno :)
Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#645 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Izvini. Ja pametovao kao da govorim početniku. Moja greška.
User avatar
vicious
Posts: 6862
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#646 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Ja sam se prije nekih godinu prvi put susreo sa Cort akustičnim gitarama, i baš sam bio iznenađen kvalitetom. Nekako ih nikad nisam posmatrao kao da se mogu mjeriti sa ovim zvučnijim imenima proizvođača, a onda sam kod prijatelja vidio i malo isprobao jednu baš dobru, ne znam tačno koji je model ali znam da je platio preko 1000 KM (onda je i za očekivati da je dobra) :)

Tako nekako u to vrijeme sam i ja sebi tražio gitaru, pa sam između ostalog pogledao nekoliko Cort modela i na kraju kupio ovu: http://www.brothers-music.com/web/produ ... ra-cj1f-ns
Image
Evo sad nakon godinu dana i dalje sam prezadovoljan, sjajno zvuči i lagana je za sviranje. Jedina mala mana (ako se tako može reći) je što joj je vrat dosta uzak, a to može predstavljati problem na prvom polju nekome ko ima malo deblje prste :)

@Hakiz, ne kontam baš to što govoriš za štimer, da mora biti uključen džek? Možda to zavisi kako kod koje elektronike, kod mene je ova Fishman elektronika i ima posebno on/off dugme za štimer (tuner), ne mora biti džek uključen.
Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#647 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Ni ja nemam potrebu koristiti dzek - ima dugme, pritisnes i na malom displeju vidis da li je nastimana ili ne.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#648 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote:Izvini. Ja pametovao kao da govorim početniku. Moja greška.
Eto sad ja ispade neki profesionalac... Dragi Hakiz ja sam ti pocetnik, prije nego sam kupio gitaru sam pazljivo i detaljno procitao tvoj post o nabavljanju gitare. Stoga svaki tvoj savjet je dobrodosao... :thumbup:
Hakiz
Posts: 40405
Joined: 30/07/2015 20:01

#649 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

vicious wrote:
@Hakiz, ne kontam baš to što govoriš za štimer, da mora biti uključen džek? Možda to zavisi kako kod koje elektronike, kod mene je ova Fishman elektronika i ima posebno on/off dugme za štimer (tuner), ne mora biti džek uključen.
Image
Na mom Ibanezu nema prekidač ON/OFF. Mora se staviti džek u konektor za kabl da bi štimer radio. Doduše, nije to velika pljačka, ionako je kod mene onaj jednostavni štimer, štima samo A žicu (nema displej nego samo led diodu koja pokazuje kada je A žica naštimana) i onda ostale moraš sam po sluhu, tako da ako nećeš tako, onda ionako moraš koristiti poseban štimer. A kako ja ne koristim elektroniku na gitari, to mi je svejedno za štimer na elektronici :)

Izgleda da zavisi od elektronike, dok većina proizvođača gitara koristi Fishman elektroniku, na mom Ibanezu je Ibanez elektronika. Ne znam ko im je pravio, oni sami ili neko za njih, ali na elektronici je logo Ibanez.
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#650 Re: gitara&gitaristi

Post by Averus »

Eh kad je već aktivna tema, da i ja izvučem koristi :D



Naime, sviram otprilike od ~2006-2007. godine
Ono što znam svirati - znam i sad (naravno, malo hrđe uhvailo, ali eto...). To su većinom laganije pjesme, udarim akorde, a vjerni fanovi (žena, rodica i slučajni prolaznici) uvijek vole zapjevati te neke pjesmice. Uglavnom sviram strane pop/pop-rock stvari. Kad je došao period da BAŠ naučim svirati, posao i druge obaveze su me spriječile, pa je napredak od te tačke postao veoma spor i težak.

Sad imam gitaru JT koju sam kupio prošle godine, ali sviram veoma rijetko. Volio bih se natjerati da sviram barem 2 sata sedmično (za početak), ali ne znam u kom pravcu da krenem, a da ću napredovati i unaprijediti ovo malo što mi je ostalo "fore" od ranije.



Npr. pjesme s kojima nemam problema su balade poput 3DD - Landing in London, Here without you, Calling - Wherever you will go, Radiohead - Creep, Štulić - Ako znaš bilo što, Laufer - Budi moja voda, Van Gog - Neko te ima noćas, Bajaga, Merlin, Ed Sheeran, poneka lakša stvar od Linkin Parka, jedna ili dvije stvari od Metallice, Peppersa, ponešto od ovih modernijih itd. Fingering mi je jača strana ( :lol: )

Glavni problem (što možete primjetiti) su: brze pjesme, strumming. Imam osjećaj da šta god sviram, radim isti strumming (što je tipično za domaće pjesme, ali strane...) i onda mi brzo dosadi svirati



Dajte mi preporuku za learning curve... U kom pravcu ići dalje, gdje tražiti vježbe ruke koje će mi biti dovoljno zanimljive kao nekome ko nije početnik/amater? Bliže sam nekom prosjeku, s tim da mi treba zanimljivih vježbi za tehniku (solo, strumming).
Post Reply