Ginekologija i vagine....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
232
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
92
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
152
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 770

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2926 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

BIONA wrote:Koliko dana nakon zavrsetka menstruacije je najbolje uraditi papa test? Hvala :thumbup:
Oko 5-7 dana. Otprilike oko polovine ciklusa.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2927 Re: Ginekologija i vagine....

Post by BJB »

Bas tako, najsigurnije je otici ginekologu pa da vidis sta je zapravo..Moze biti da nije nista..
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#2928 Re: Ginekologija i vagine....

Post by BIONA »

julisiz es grant wrote:
BIONA wrote:Koliko dana nakon zavrsetka menstruacije je najbolje uraditi papa test? Hvala :thumbup:
Oko 5-7 dana. Otprilike oko polovine ciklusa.
Hvala , tako ce i biti :thumbup:
Amy82
Posts: 388
Joined: 03/07/2006 10:19
Location: LaLaLand

#2929 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Amy82 »

..
Last edited by Amy82 on 07/10/2016 11:42, edited 1 time in total.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#2930 Re: Ginekologija i vagine....

Post by JanuaryJones »

Doktor je u Banovićima sljedećih mjesec dana, vraća se početkom Oktobra.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2931 Re: Ginekologija i vagine....

Post by BJB »

Joj, sto banovaste doktora od svih ljudi..
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#2932 Re: Ginekologija i vagine....

Post by L u c i f e r »

Nidje ni jedne slike na temi :-x :skoljka:
User avatar
LaLuna
Posts: 2175
Joined: 20/11/2013 14:20

#2933 Re: Ginekologija i vagine....

Post by LaLuna »

Htjela bih ponoviti PAPA test kod drugog doktora, ali znam da postoji neki minimalan razmak izmedju dva uzastopna testa, jer inace nalaz nije mjerodavan. Negdje sam procitala da treba sacekati bar 3 mjeseca :-)
Moze li neko ovo potvrditi?
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#2934 Re: Ginekologija i vagine....

Post by CherryLips »

Je li dr.Spahovic jos radi i kako doci do njega,neki broj telefona?
Amy82
Posts: 388
Joined: 03/07/2006 10:19
Location: LaLaLand

#2935 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Amy82 »

Radi Spahovic, imas na netu broj, ukucaj ime i prezime

Neko je pisao da ne prima nove pacijente, ja nesto nemam taj dojam pa provjerite (moje dvije drugarice primio prosle godine, mozda malo odronda i pita koji je razlog al ne znam da bas vraca)...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#2936 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj »

Zanima me ako neko ima da podijeli novija iskustva s doktoricom Nidzarom Abadzic. Ljudskost, pristup i strucnost? I neke okvirne cijene za pregled, papa test? Hvala
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2937 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

UvaljanaPucna wrote:
LolaLola wrote:Trih je sexualno prenosiva infekcija.
Zna se kako se prenosi.

Jel se iskljucivo samo tako dobija?
naidjoh na ovo pitanje, pa da podijelim:
https://www.stdcheck.com/blog/how-to-ge ... aving-sex/

trihomonas konkretno, a i jos poneka zvjerka mogu se pokupiti u svlacionama, hotelima, junejmit. gdje ima vlage, golih tijela i nedovoljno higijene, ima i bajki.
zato uvijek svoj peskir sa sobom, nikad golom guzom na wc mimo kuce.
UvaljanaPucna
Posts: 43
Joined: 21/06/2015 18:05

#2938 Re: Ginekologija i vagine....

Post by UvaljanaPucna »

@wewa,
hvala na postu.
Bila sam prije toga na odmoru,i kupala se u hotelskom bazenu pa sam i sumnjala da sam na tako neki način pokupila. Ono što me je zanimalo kako taj "nulti pacijent" (jel se tako zove ) dobije bakteriju.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#2939 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj »

UvaljanaPucna wrote:@wewa,
hvala na postu.
Bila sam prije toga na odmoru,i kupala se u hotelskom bazenu pa sam i sumnjala da sam na tako neki način pokupila. Ono što me je zanimalo kako taj "nulti pacijent" (jel se tako zove ) dobije bakteriju.
Bazeni i zdravlje zenskih reproduktivnih organa nikako ne idu skupa u istoj recenici. Meni je na to ukazano u vrijeme kad sam bez razmisljanja svakodnevno isla plivati na Olimpijski. Nakon sto sam skontala koje su opasnosti od infekcija za zensko tijelo, nikad vise nisam krocila ni u jedan bazen ma kako da mi se pliva.
User avatar
bombašica
Posts: 455
Joined: 17/05/2011 23:23
Location: ...gdje Dunav ljubi nebo

#2940 Re: Ginekologija i vagine....

Post by bombašica »

dobar osjecaj wrote:Zanima me ako neko ima da podijeli novija iskustva s doktoricom Nidzarom Abadzic. Ljudskost, pristup i strucnost? I neke okvirne cijene za pregled, papa test? Hvala
Kod nje idem redovno. Zadovoljna sam i uslugom i njenim pristupom. Spremna objasniti, a i nježna je kod pregleda (koliko se to može). Koliko znam papa test je 50, ultrazvuk 50 KM. Za ostale stvari ne znam, nisu mi trebale.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2941 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

dobar osjecaj wrote:
UvaljanaPucna wrote:@wewa,
hvala na postu.
Bila sam prije toga na odmoru,i kupala se u hotelskom bazenu pa sam i sumnjala da sam na tako neki način pokupila. Ono što me je zanimalo kako taj "nulti pacijent" (jel se tako zove ) dobije bakteriju.
Bazeni i zdravlje zenskih reproduktivnih organa nikako ne idu skupa u istoj recenici. Meni je na to ukazano u vrijeme kad sam bez razmisljanja svakodnevno isla plivati na Olimpijski. Nakon sto sam skontala koje su opasnosti od infekcija za zensko tijelo, nikad vise nisam krocila ni u jedan bazen ma kako da mi se pliva.
UP, nema na cemu - i sama sam sklona infekcijama pa se cuvam i povjetarca...

btw, ni ginekoloske ordinacije nisu safe zona, posebno kod socijalaca. meni licno su radjeni pregledi istom rukom koja je dirala dokumentaciju neposredno prije, a prijateljice spominju spekulume s hrpe, preglede bez rukavica, na gin. stolu bez zastite ikakve vrste.

sta tek zene donesu kuci nakon poroda, to je posebna prica.
P!nk
Posts: 42
Joined: 20/07/2010 23:15

#2942 Re: Ginekologija i vagine....

Post by P!nk »

pitanjce: imam 26 godina. prije 2 mjeseca sam bila kod ginekologa, prvi put.
imam mozaik velicine jagodice prsta, radila kolposkopiju, papu. Rekao mi da nemam razloga za brigu ako papa bude uredna. I bila je uredna. nije mi rekao kad ponovo da dodjem niti bilo sta obzirom da mi je telefonski saopstio rezultate pape i brze bolje dovidjenja prijatno.
planiram trudnocu i zanima me da li mozaik moze biti problem u trudnoci? jasno mi je da moze nastati od obicne upale i pada imuniteta i vjerujem da nije strasno jer mi je papa apsolutno uredna. ali me zanima, ako ostanem trudna, da li mogu imati probleme u trudnoci?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2943 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

P!nk wrote:pitanjce: imam 26 godina. prije 2 mjeseca sam bila kod ginekologa, prvi put.
imam mozaik velicine jagodice prsta, radila kolposkopiju, papu. Rekao mi da nemam razloga za brigu ako papa bude uredna. I bila je uredna. nije mi rekao kad ponovo da dodjem niti bilo sta obzirom da mi je telefonski saopstio rezultate pape i brze bolje dovidjenja prijatno.
planiram trudnocu i zanima me da li mozaik moze biti problem u trudnoci? jasno mi je da moze nastati od obicne upale i pada imuniteta i vjerujem da nije strasno jer mi je papa apsolutno uredna. ali me zanima, ako ostanem trudna, da li mogu imati probleme u trudnoci?
Mozaik je nenormalan izgled krvnih sudova, koji ne mora ukazivati na nešto loše, posebno ako nije vezan za druge promjene na kolposkopskom pregledu. Ako je Papa uredan, dovoljne su godišnje kontrole.
Navedeni nalaz neće ni na koji način uticati na trudnoću.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#2944 Re: Ginekologija i vagine....

Post by banjaluka078 »

Doktore, koliko bi bilo štetno uzimati Byol 1x2,5mg ako se planira trudnoća?
Tahikardije zbog kojih je preporučen nisu tako česte, 2-3 puta godišnje, ali budu burne s oko 200 otkucaja u minuti, nestanu nakon uzimanja Isoptina. Pretrage (uzv, ergometrija) nisu pokazale ništa što bi ukazivalo na neko ozbiljno stanje, pa do zadnje tahikardije koja je bila nešto jača i zbog koje sam se javila dežurnom internisti, i nisam ništa koristila, a onda mi je on preporučio Byol, ali uz napomenu da se prvo konsultujem s ginekologom.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2945 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

banjaluka078 wrote:Doktore, koliko bi bilo štetno uzimati Byol 1x2,5mg ako se planira trudnoća?
Tahikardije zbog kojih je preporučen nisu tako česte, 2-3 puta godišnje, ali budu burne s oko 200 otkucaja u minuti, nestanu nakon uzimanja Isoptina. Pretrage (uzv, ergometrija) nisu pokazale ništa što bi ukazivalo na neko ozbiljno stanje, pa do zadnje tahikardije koja je bila nešto jača i zbog koje sam se javila dežurnom internisti, i nisam ništa koristila, a onda mi je on preporučio Byol, ali uz napomenu da se prvo konsultujem s ginekologom.
Bisoprolol (Byol) nije siguran lijek u trudnoći, ako je indiciran, neka internista propiše neki antiaritmik koji ne pripada istoj grupi.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#2946 Re: Ginekologija i vagine....

Post by banjaluka078 »

julisiz es grant wrote: Bisoprolol (Byol) nije siguran lijek u trudnoći, ako je indiciran, neka internista propiše neki antiaritmik koji ne pripada istoj grupi.
Hvala Vam! A u periodu do same trudnoće, je li štetan po trudnoću koja bi nastupila?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2947 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

banjaluka078 wrote:
julisiz es grant wrote: Bisoprolol (Byol) nije siguran lijek u trudnoći, ako je indiciran, neka internista propiše neki antiaritmik koji ne pripada istoj grupi.
Hvala Vam! A u periodu do same trudnoće, je li štetan po trudnoću koja bi nastupila?
Nije štetan prije začeća, ali je problem što ne znamo za trudnoću dok menzes ne zakasni, što se dešava tek oko sedmicu nakon implantacije zametka u matericu. Ne mora značiti da će biti problem (kao i za većinu lijekova), ali treba imati i to u vidu. Ali tako rana trudnoća se smatra periodom "sve ili ništa", kada bilo kakvo oštećenje ploda rezultira spontanim pobačajem, a ne anomalijama.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#2948 Re: Ginekologija i vagine....

Post by banjaluka078 »

julisiz es grant wrote:Nije štetan prije začeća, ali je problem što ne znamo za trudnoću dok menzes ne zakasni, što se dešava tek oko sedmicu nakon implantacije zametka u matericu. Ne mora značiti da će biti problem (kao i za većinu lijekova), ali treba imati i to u vidu. Ali tako rana trudnoća se smatra periodom "sve ili ništa", kada bilo kakvo oštećenje ploda rezultira spontanim pobačajem, a ne anomalijama.
Hvala, doktore! :)
P!nk
Posts: 42
Joined: 20/07/2010 23:15

#2949 Re: Ginekologija i vagine....

Post by P!nk »

julisiz es grant wrote:
P!nk wrote:pitanjce: imam 26 godina. prije 2 mjeseca sam bila kod ginekologa, prvi put.
imam mozaik velicine jagodice prsta, radila kolposkopiju, papu. Rekao mi da nemam razloga za brigu ako papa bude uredna. I bila je uredna. nije mi rekao kad ponovo da dodjem niti bilo sta obzirom da mi je telefonski saopstio rezultate pape i brze bolje dovidjenja prijatno.
planiram trudnocu i zanima me da li mozaik moze biti problem u trudnoci? jasno mi je da moze nastati od obicne upale i pada imuniteta i vjerujem da nije strasno jer mi je papa apsolutno uredna. ali me zanima, ako ostanem trudna, da li mogu imati probleme u trudnoci?
Mozaik je nenormalan izgled krvnih sudova, koji ne mora ukazivati na nešto loše, posebno ako nije vezan za druge promjene na kolposkopskom pregledu. Ako je Papa uredan, dovoljne su godišnje kontrole.
Navedeni nalaz neće ni na koji način uticati na trudnoću.
Hvala! :)
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#2950 Re: Ginekologija i vagine....

Post by sadie_forever »

Nakon porodjaja sam pila antibiotike radi infekcije,povisena temp i krvarenje,to je prestalo na par dana,i sad sam opet osjetila malo krvi ...dal da se brinem ili? proslo je 5 sedmica od poroda,a rekli su mi da je normalno imati ostatke do 8 sedmica nakon porodjaja..dal je do toga ili antibiotici nisu funkcionisali'?
Post Reply