Ginekologija - sve o tome

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
232
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
92
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
152
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 770

Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#2901 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Klitemnestraaa »

Kanim se otići prvi put giniću pa imam jedno pitanje koje je moj glavni strah zašto odlažem. Koriste li oni lubrikant prilikom ubacivanja spekuluma i bimanuelnog pregleda?

Imam problema sa suhoćom i prilikom seksa uvijek koristim lubrikant pa mi je malo nezamislivo da mi "nasuho" ugura nešto ili dva prsta, mislim da će mi oči ispasti od bolova. Izvinite na glupom pitanju, ja evo ne mogu spavati dvije noći od brige hoće li biti bolan pregled, ovih dana je vrijeme da se prekontrolišem (nemam nikakvih problema već me stid što dosad nisam nikad otišla, a imam 21). Privatniku u rodnom gradu sam kontala ići btw.
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#2902 Re: Ginekologija i vagine....

Post by LolaLola »

Nemas se cega plasiti. Nije uopste bolno, malo neugodno, ali ne bolno. I da, koristi se lubrikant, mada sam ja imala preglede, tj procedure gdje se nisu smjeli koristiti lubrikanti i mogu ti reci i nije strasno. Malo samo ko zapne jer je suho, ali nista strasno.
Puno srece ti zelim.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#2903 Re: Ginekologija i vagine....

Post by sadie_forever »

zena 57 god imala je promjene na papa testu

koliko cesto ove promjene znace nesto strasno?
martymcfly
Posts: 75
Joined: 23/01/2014 08:37

#2904 Re: Ginekologija i vagine....

Post by martymcfly »

Slucajno napisah na drugoj temi, ali bolje pristaje ovdje!

Da li ovdje ima djevojaka kojima je dijagnosticiran vaginalni vestibulitis/vaginitis? Kako se nosite s tim, ima li stvari koje vama pomazu, imate li dovoljno podrske ljekara/prijatelja/partnera?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2905 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

sadie_forever wrote:zena 57 god imala je promjene na papa testu

koliko cesto ove promjene znace nesto strasno?
Da bi se odgovorilo, mora se znati kakve promjene...jer mogu biti različite.
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2906 Re: Ginekologija i vagine....

Post by BJB »

Image
Zene i djevojke, je li neka od vas mozda probala ove tablete za regulisanje menstruacije? Ako jeste, biste li ih preporucile il ne? Nuspojave, ima li ih?
Citala sam recenzije, uglavno su pozitivne. Ako neko primjeti ovo u apotekama u Sarajevu, mozete li pitati za cijenu? :D
Nabavljac mi je rekao 69KM, a u lokalnoj apoteci je 82KM.
Last edited by BJB on 10/07/2016 14:33, edited 1 time in total.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#2907 Re: Ginekologija i vagine....

Post by sadie_forever »

julisiz es grant wrote:
sadie_forever wrote:zena 57 god imala je promjene na papa testu

koliko cesto ove promjene znace nesto strasno?
Da bi se odgovorilo, mora se znati kakve promjene...jer mogu biti različite.
to ne znam,samo u pismu pise da je dr poziva na kolopskopiju radi promjena, i da promjene ne znaci cancer,vec rizik da za 10-15 nastane ako se ne uklone promjene :?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2908 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

Mora izdati nalaz, ovako ispadne da je ucjenjuje, čuj dođi na novi pregled (koji se dodatno plaća i naravno skuplji je) a bez da se ženi omogući da razmotri želi li uopšte to da radi, i želi li to da radi kod tog doktora :-)
To vani negdje?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#2909 Re: Ginekologija i vagine....

Post by sadie_forever »

julisiz es grant wrote:Mora izdati nalaz, ovako ispadne da je ucjenjuje, čuj dođi na novi pregled (koji se dodatno plaća i naravno skuplji je) a bez da se ženi omogući da razmotri želi li uopšte to da radi, i želi li to da radi kod tog doktora :-)
To vani negdje?
Jeste vani,ovdje zene svako 3 godine pozivaju na taj pregled,i ne placa se to,ali placa se taj dodatni pregled sad.Ali sutra zovem da nam kaze tacne podatke nalaza
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2910 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

Ok, pa napiši šta saznaš.
amina_bl
Posts: 94
Joined: 14/05/2012 17:21

#2911 Re: Ginekologija i vagine....

Post by amina_bl »

Pitanje za doktora:

Moj kardiolog me zbog sumnje na hijatalnu herniju uputio da uradim RTG EGD, koju sam i obavila (urađeno je nekoliko snimaka u raznim položajima, dali su mi da pijem rastvor barijum-sulfata).
Dan prije snimanja sam za svaki slučaj otišla u privatnu laboratoriju da mi urade betu HCG, iako zbog dijagnoze neplodnosti koju liječim nisam imala razloga da mislim da sam truda, ali sam je svakako htjela uraditi, sigurnosti radi. Laboranticama sam objasnila o čemu se radi, a one su me telefonom nazvale da mi jave da test ne pokazuje trudnoću, kako ne bih moral aodlaziti po nalaz. Beta je rađena 25. dana ciklusa (menstruacije su na 28-19 dan, ovulacije potvrđene na sredini ciklusa) i tek kad sam sutradan poslije rendgena svratila po nalaz vidjela sam da je vrijednost 1,7 mIU/mL (ref. vrijednost <5,3, metoda CLIA).

Sada je već prošlo par dana od dana kad sam očekivala menstruaciju, koja kasni. Nisam sklona panici, ali sad sam već zabrinuta šta u slučaju da sam bila takav baksuz i konačno ostala trudna, a onda se izložila ovakvom snimanju.
Koliko loše bi to bilo i da li bi jedina preporuka bila abortus?
Je li ova vrijednost bete definitino premala da bi se sumnjalo na trudnoću?

Da li se i Vi slažete s radiologom da nakon ove pretrage ne bi trebalo planirati trudnoću barem tri mjeseca?

Hvala Vam unaprijed na odgovoru.
_Mila_
Posts: 78
Joined: 10/05/2014 10:41
Location: Sarajevo

#2912 Re: Ginekologija i vagine....

Post by _Mila_ »

Savjet za sve trudnice, u bilo kom periodu trudnoce, bilo da znaju da su trudne ili tek kasnije saznaju, a koje urade dijagnostiku ili terapiju koja ukljucuje jonizirajuce zracenje: razgovarajte sa medicinskim fizicarem.
Emily11
Posts: 2
Joined: 05/08/2016 13:51

#2913 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Emily11 »

Ima li neko svjezu informaciju gdje se moze uraditi hpv screening..dip..privatno. cijena?
Hvala unaprijed
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2914 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

Emily11 wrote:Ima li neko svjezu informaciju gdje se moze uraditi hpv screening..dip..privatno. cijena?
Hvala unaprijed
Radi se na DIP-u, uz uputnicu se ne plaća.
UvaljanaPucna
Posts: 43
Joined: 21/06/2015 18:05

#2915 Re: Ginekologija i vagine....

Post by UvaljanaPucna »

Pozdrav svima,
ako moze dezurni forumski doktor :zoka: ili neko ko zna da mi pripomogne dok se ne cujem sa svojim doktorom.

Prije par dana dana (tacnije u subotu ) sam bila na pregledu,a otisla sam zbog iscjedka bas obilnog koji je trajao mozda sedmicu,ali prvenstveno sam otisla zbog svrbeža koji se pojavio. Znaci svrbi da poludis :sad: .
Uglavnom na pregledu mi je konstatovao colpitis, uzeo bris, uradila sam i papa test.
Za bris sam nazvala odmah u ponedjeljak da vidim koju cu terapiju koristit.
Rekla mi je (sestra medicinska očita nalaz) da je bakterijska upala V stepena,nešto je još čitala ali mene je šokiralo ovo V stepena pa nisam baš puno je razumjela, rekla mi je da koristim 7 dana vaginalete Neopenotran forte, tablete Metrozol po kutiju i pol da ispijemo i suprug i ja (ujutro i navece po jednu) i jos sam dobila plymicol mast da se mazem ujutro i navece. E sad, kada sam stavila prvu vaginaletu strasno me peckalo i svrbilo da bi se poslije par minuta smirilo,i onda sam zaspala , ujutro kada sam ustala na ulosku je bilo smeđkastog iscjedka,bolova nema nikakvih ni prije ni sada,samo mi se poslije svake vaginalete pojačava krvarenje. Sinoc je bila treća vaginaleta,i sada već krvarim kao pred menstruaciju,malo stomak bolucka kao da trebam dobiti,ali nije strasno. Imam iste simptome kao da trebam dobiti,ali nije mi jos vrijeme,mozda za jedno pet set dana (nije baš tačan ciklus u dan pa zato pišem možda).
Moja pitanja glase,
-dali je moguće da sam dobila krvarenje od vaginaleta, jer sam negdje procitala da one mogu izvuci upalu na taj način,
-dali da prestanem sa koristenjem istih,
-dali se one koriste u toku ciklusa,
-dali da nista ne poduzimam i nastavim sa terapijom
ili da čekam šta će doktor reći?
Samo da napomene da me više ne svrbi,sem kad stavim vaginaletu,ali i taj svrbež je "negdje duboko"

J@julies esam li strašan slučaj :( ?

Sad me strah i nalaza papa testa da nece biti uredan zbog svega ovoga
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2916 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

Po terapiji i načinu kako je preporučeno da se uzima, očito se radi o vaginalnom parazitu, trihomonasu. On zna dati takvo krvarenje koje je iz grlića materice. Terapiju je najbolje završiti kako je propisano i javiti se na kontrolu. Papa test neće pokazivati lošiji rezultat zbog ovoga, samo može biti smetnja da se očita, zbog prisustva upale.
UvaljanaPucna
Posts: 43
Joined: 21/06/2015 18:05

#2917 Re: Ginekologija i vagine....

Post by UvaljanaPucna »

hvala na odgovoru

A kako sam je dobila :?
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#2918 Re: Ginekologija i vagine....

Post by LolaLola »

Trih je sexualno prenosiva infekcija.
Zna se kako se prenosi.
UvaljanaPucna
Posts: 43
Joined: 21/06/2015 18:05

#2919 Re: Ginekologija i vagine....

Post by UvaljanaPucna »

LolaLola wrote:Trih je sexualno prenosiva infekcija.
Zna se kako se prenosi.

Jel se iskljucivo samo tako dobija?
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#2920 Re: Ginekologija i vagine....

Post by LolaLola »

Ja koliko znam, da. Neka me ispravi dr.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#2921 Re: Ginekologija i vagine....

Post by JanuaryJones »

Da, isključivo od partnera. Zato se i on mora liječiti.
hajjatt
Posts: 58
Joined: 23/09/2013 16:11

#2922 Re: Ginekologija i vagine....

Post by hajjatt »

Doktore molim vas za savjet: dva puta sa razmacima mi se desava da krvarim izmedju menzesa odma nakon deset dana po prestanku menzesa.krvarenje je obilno bilo..imala sam prije dvije godine op.jajnika endometrioza je bila u pitanju.
unaprijed hvala.
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#2923 Re: Ginekologija i vagine....

Post by BIONA »

Koliko dana nakon zavrsetka menstruacije je najbolje uraditi papa test? Hvala :thumbup:
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#2924 Re: Ginekologija i vagine....

Post by BJB »

hajjatt wrote:Doktore molim vas za savjet: dva puta sa razmacima mi se desava da krvarim izmedju menzesa odma nakon deset dana po prestanku menzesa.krvarenje je obilno bilo..imala sam prije dvije godine op.jajnika endometrioza je bila u pitanju.
unaprijed hvala.
Idi ginekologu..NE zelim te prepadati, ali meni se isto desavalo nekoliko godina, imala sam preobilne menstruacije i sve sam trpila i mislila da je to genetski, mama je uvijek imala obilne menstruacije, sve dok nisam dobila takav odljev da sam mislila da cu iskrvariti u kuci na wc solji. Doslovno 2 sata nisam mogla maknuti s wc- jer je krv tekla, nesto kao krvavi puding, komadi.Kad sam napokon otisla ginekologu ispostavilo se da imam mijom na grlicu zbog kojeg sam imala i preobilne menstruacije i ta iznenadna krvarenja izmedju menstruacija. Krvna slika mi je bila katastrofalna, zeljezo 4.4. Pila sam Tot'hemu 15 dana prije operacije i doslo je na donju granicu. A moja doktorica-ginekolog mi je objasnila da je to izmedju bilo za vrijeme ovulacije.Znalo mi se desiti da naglo skocim iz kreveta i dobijem krvarenje..
Sad pocetkom augusta sam operisana i super se osjecam..Cekam nalaze i molim Boga da nije nista zlocudno..
Znaci, nemoj se zezati, idi ginekologu i ne zamjeri sto ti ovo ovako kazem. :)
Meni su bas ovdje na forumu kad sam se zalila na nenormalno obilne menstruacije rekli da moze biti mijom ili mijomi i da odem ginekologu. :)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2925 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

BJB wrote:
hajjatt wrote:Doktore molim vas za savjet: dva puta sa razmacima mi se desava da krvarim izmedju menzesa odma nakon deset dana po prestanku menzesa.krvarenje je obilno bilo..imala sam prije dvije godine op.jajnika endometrioza je bila u pitanju.
unaprijed hvala.
Idi ginekologu..NE zelim te prepadati, ali meni se isto desavalo nekoliko godina, imala sam preobilne menstruacije i sve sam trpila i mislila da je to genetski, mama je uvijek imala obilne menstruacije, sve dok nisam dobila takav odljev da sam mislila da cu iskrvariti u kuci na wc solji. Doslovno 2 sata nisam mogla maknuti s wc- jer je krv tekla, nesto kao krvavi puding, komadi.Kad sam napokon otisla ginekologu ispostavilo se da imam mijom na grlicu zbog kojeg sam imala i preobilne menstruacije i ta iznenadna krvarenja izmedju menstruacija. Krvna slika mi je bila katastrofalna, zeljezo 4.4. Pila sam Tot'hemu 15 dana prije operacije i doslo je na donju granicu. A moja doktorica-ginekolog mi je objasnila da je to izmedju bilo za vrijeme ovulacije.Znalo mi se desiti da naglo skocim iz kreveta i dobijem krvarenje..
Sad pocetkom augusta sam operisana i super se osjecam..Cekam nalaze i molim Boga da nije nista zlocudno..
Znaci, nemoj se zezati, idi ginekologu i ne zamjeri sto ti ovo ovako kazem. :)
Meni su bas ovdje na forumu kad sam se zalila na nenormalno obilne menstruacije rekli da moze biti mijom ili mijomi i da odem ginekologu. :)
Može svašta biti i najbolje je otići na pregled, nego nagađati.
Post Reply