Genocid nad Rohinja muslimanima

Post Reply
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#226 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by LBVIEW »

Bodkin wrote:
hAZNADAR wrote:

A sukobi prije 70 god su historija.
Isto kao NDH, dahije,... i ti davni zlocini ne mogu sluziti kao opravdanje danas.
Koliko unazad pocinje historija? Mislim cisto informativno. Koliko unazad nemas vise pravo da uzimas za zlo?
Pa zavisi, kako za koga - npr. Srbima ista pocinje najkasnije 1389-e. :mrgreen:
Sto se pitanja tice, svaki odgovor na isto je suvisan, jer podrazumijeva raspravu o relativizaciji zlocina. Ili mozda ovo "uzimas za zlo" znaci nesto drugo?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#227 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by LBVIEW »

sinuhe wrote:Kroz demokratizaciju Myanmara ona i jeste prva koja ce im pomoci. Sta mi to znamo o drustveno-politickom uredjenju te zemlje?
Na vladi Myanmara je da uvede red i mir u zemlji.
:-)
Samo od koga je nije se ni cuditi, je li tako Zametice?
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#228 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by ioannes »

vrlo je teško naći prave informacije u vezi situacije u Myanmaru....jer zapadnjački mainstream-narativ opet prevladava. situacija nije tako jasna kao što to mainstream hoće predstaviti.
otkad je se takozvana "Harakah al-Yakin" preimenovala u "Arakan Rohingya Salvation Army", skraćeno ARSA...ista je 25 Augusta ove godine napala više policijskih stanica, ustanova i vojnih baza...od tada se u saveznoj državi "rakhine" vode borbe manjeg i većeg intenziteta.
iz tog dijela Myanmara budistički narod bježi prema istoku dok dosta rohinja bježi u bangladeš. UN navodi cifru od 1000 mrtvih od augusta dok vlada govori o negdje 500 mrtvih. Interesantno je da takozvana ARSA isto napada budustička i hinduistička sela u toj pokrajini i vrši protjerivanje stanovništa. isto je interesantno da je vođa ARSA skupine Ata Ullah rođen u Pakistanu i da je odrastao i školovan u saudijskoj arabiji u kojoj se i drugi moćni finansijeri i lideri ove grupe nalaze. Vlada u Bangladešu u ovom slučaju isto ne podržava ARSA grupu i to bi možda objasnilo stav bangladeša prema rohinja muslimanima.
ova priča ima naravno i jedan geopolitički aspekt i to se sve mora gledati u tom širem kontekstu... naime takozv. "ekonomski koridor" Bangladesch-China-India-Myanmar (BCIM) spaja Kolkatu u Indiji sa Kunmingom u kineskoj provinciji Yunnan,prolazeći kroz Dhaku (Bangladeš) i Mandalay (Myanmar). Taj projekat težak 10 milijardi dolara je od iznimne važnosti za energetsku sigurnost Kine jer USA i saveznici čvrsto pod kontrolom drže Malakka prelaz preko kojeg se Kina trenutno velikim djelom napaja. USA bi mogla pod trenutnim pritiskom etničkog čišćenja tu pokrajinu staviti pod protektorat i time sabotirati ovaj projekt.
ovaj geostrateški dio teksta je nedavno izašao u "counterpunchu" pod naslovom "America's Long War: US Tightens the Noose on China"
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#229 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by kockakockica »

ioannes wrote:vrlo je teško naći prave informacije u vezi situacije u Myanmaru....jer zapadnjački mainstream-narativ opet prevladava. situacija nije tako jasna kao što to mainstream hoće predstaviti.
otkad je se takozvana "Harakah al-Yakin" preimenovala u "Arakan Rohingya Salvation Army", skraćeno ARSA...ista je 25 Augusta ove godine napala više policijskih stanica, ustanova i vojnih baza...od tada se u saveznoj državi "rakhine" vode borbe manjeg i većeg intenziteta.
iz tog dijela Myanmara budistički narod bježi prema istoku dok dosta rohinja bježi u bangladeš. UN navodi cifru od 1000 mrtvih od augusta dok vlada govori o negdje 500 mrtvih. Interesantno je da takozvana ARSA isto napada budustička i hinduistička sela u toj pokrajini i vrši protjerivanje stanovništa. isto je interesantno da je vođa ARSA skupine Ata Ullah rođen u Pakistanu i da je odrastao i školovan u saudijskoj arabiji u kojoj se i drugi moćni finansijeri i lideri ove grupe nalaze. Vlada u Bangladešu u ovom slučaju isto ne podržava ARSA grupu i to bi možda objasnilo stav bangladeša prema rohinja muslimanima.
ova priča ima naravno i jedan geopolitički aspekt i to se sve mora gledati u tom širem kontekstu... naime takozv. "ekonomski koridor" Bangladesch-China-India-Myanmar (BCIM) spaja Kolkatu u Indiji sa Kunmingom u kineskoj provinciji Yunnan,prolazeći kroz Dhaku (Bangladeš) i Mandalay (Myanmar). Taj projekat težak 10 milijardi dolara je od iznimne važnosti za energetsku sigurnost Kine jer USA i saveznici čvrsto pod kontrolom drže Malakka prelaz preko kojeg se Kina trenutno velikim djelom napaja. USA bi mogla pod trenutnim pritiskom etničkog čišćenja tu pokrajinu staviti pod protektorat i time sabotirati ovaj projekt.
ovaj geostrateški dio teksta je nedavno izašao u "counterpunchu" pod naslovom "America's Long War: US Tightens the Noose on China"

Kad sam ja na pocetku ove teme napisao da je sve ovo sto se desava osmisljeno u Kini, doslo ih nekoliko da pametuje kako je lupam gluposti. To je samo jedan dio,a ima tu jos puno toga. Nemas ti to ovdje kome objasniti.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#230 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by aratet »

kockakockica wrote:
ioannes wrote:vrlo je teško naći prave informacije u vezi situacije u Myanmaru....jer zapadnjački mainstream-narativ opet prevladava. situacija nije tako jasna kao što to mainstream hoće predstaviti.
otkad je se takozvana "Harakah al-Yakin" preimenovala u "Arakan Rohingya Salvation Army", skraćeno ARSA...ista je 25 Augusta ove godine napala više policijskih stanica, ustanova i vojnih baza...od tada se u saveznoj državi "rakhine" vode borbe manjeg i većeg intenziteta.
iz tog dijela Myanmara budistički narod bježi prema istoku dok dosta rohinja bježi u bangladeš. UN navodi cifru od 1000 mrtvih od augusta dok vlada govori o negdje 500 mrtvih. Interesantno je da takozvana ARSA isto napada budustička i hinduistička sela u toj pokrajini i vrši protjerivanje stanovništa. isto je interesantno da je vođa ARSA skupine Ata Ullah rođen u Pakistanu i da je odrastao i školovan u saudijskoj arabiji u kojoj se i drugi moćni finansijeri i lideri ove grupe nalaze. Vlada u Bangladešu u ovom slučaju isto ne podržava ARSA grupu i to bi možda objasnilo stav bangladeša prema rohinja muslimanima.
ova priča ima naravno i jedan geopolitički aspekt i to se sve mora gledati u tom širem kontekstu... naime takozv. "ekonomski koridor" Bangladesch-China-India-Myanmar (BCIM) spaja Kolkatu u Indiji sa Kunmingom u kineskoj provinciji Yunnan,prolazeći kroz Dhaku (Bangladeš) i Mandalay (Myanmar). Taj projekat težak 10 milijardi dolara je od iznimne važnosti za energetsku sigurnost Kine jer USA i saveznici čvrsto pod kontrolom drže Malakka prelaz preko kojeg se Kina trenutno velikim djelom napaja. USA bi mogla pod trenutnim pritiskom etničkog čišćenja tu pokrajinu staviti pod protektorat i time sabotirati ovaj projekt.
ovaj geostrateški dio teksta je nedavno izašao u "counterpunchu" pod naslovom "America's Long War: US Tightens the Noose on China"

Kad sam ja na pocetku ove teme napisao da je sve ovo sto se desava osmisljeno u Kini, doslo ih nekoliko da pametuje kako je lupam gluposti. To je samo jedan dio,a ima tu jos puno toga. Nemas ti to ovdje kome objasniti.
TI si ovdje lupio kako ovo sve ima veze s religijom, kineskim budizmom i kako u Kini ima 100 miliona muslimana, pojavili su se mnogi da ti se smiju u facu.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#231 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Krokodajl »

Pa ako se dešava u Kini zašto bi Kinezi destabilizirali Burmu ako im je od interesa taj projekat, logično bi onda bilo da smire Burmu i da se pronađe status quo a da oni nastave sa tim projektom, tom logikom se onda krivac za destabilizaciju Burme može tražiti samo u zemljama kojima taj projekat nije u interesu.

Ali ja i dalje stojim kod stava da je to posljedica politike Burme a ne nekih drugih faktora, ne treba njima ni povod, ni ništa drugo, to je zadrta vlast i zadrt narod, i tako evo 70 godina.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#232 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by aratet »

Krokodajl wrote:Pa ako se dešava u Kini zašto bi Kinezi destabilizirali Burmu ako im je od interesa taj projekat, logično bi onda bilo da smire Burmu i da se pronađe status quo a da oni nastave sa tim projektom, tom logikom se onda krivac za destabilizaciju Burme može tražiti samo u zemljama kojima taj projekat nije u interesu.

Ali ja i dalje stojim kod stava da je to posljedica politike Burme a ne nekih drugih faktora, ne treba njima ni povod, ni ništa drugo, to je zadrta vlast i zadrt narod, i tako evo 70 godina.
Navodno sukobi u Burmi su mnogo stariji od toga.
Sa rohongyama su u sukobu od britanske kolonijalne vlasti ali sa drugim narodima su u sukobu otkako su osnovali kraljevstvo tu, skoro milenijum.
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#233 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by kockakockica »

aratet wrote:
kockakockica wrote:
ioannes wrote:vrlo je teško naći prave informacije u vezi situacije u Myanmaru....jer zapadnjački mainstream-narativ opet prevladava. situacija nije tako jasna kao što to mainstream hoće predstaviti.
otkad je se takozvana "Harakah al-Yakin" preimenovala u "Arakan Rohingya Salvation Army", skraćeno ARSA...ista je 25 Augusta ove godine napala više policijskih stanica, ustanova i vojnih baza...od tada se u saveznoj državi "rakhine" vode borbe manjeg i većeg intenziteta.
iz tog dijela Myanmara budistički narod bježi prema istoku dok dosta rohinja bježi u bangladeš. UN navodi cifru od 1000 mrtvih od augusta dok vlada govori o negdje 500 mrtvih. Interesantno je da takozvana ARSA isto napada budustička i hinduistička sela u toj pokrajini i vrši protjerivanje stanovništa. isto je interesantno da je vođa ARSA skupine Ata Ullah rođen u Pakistanu i da je odrastao i školovan u saudijskoj arabiji u kojoj se i drugi moćni finansijeri i lideri ove grupe nalaze. Vlada u Bangladešu u ovom slučaju isto ne podržava ARSA grupu i to bi možda objasnilo stav bangladeša prema rohinja muslimanima.
ova priča ima naravno i jedan geopolitički aspekt i to se sve mora gledati u tom širem kontekstu... naime takozv. "ekonomski koridor" Bangladesch-China-India-Myanmar (BCIM) spaja Kolkatu u Indiji sa Kunmingom u kineskoj provinciji Yunnan,prolazeći kroz Dhaku (Bangladeš) i Mandalay (Myanmar). Taj projekat težak 10 milijardi dolara je od iznimne važnosti za energetsku sigurnost Kine jer USA i saveznici čvrsto pod kontrolom drže Malakka prelaz preko kojeg se Kina trenutno velikim djelom napaja. USA bi mogla pod trenutnim pritiskom etničkog čišćenja tu pokrajinu staviti pod protektorat i time sabotirati ovaj projekt.
ovaj geostrateški dio teksta je nedavno izašao u "counterpunchu" pod naslovom "America's Long War: US Tightens the Noose on China"

Kad sam ja na pocetku ove teme napisao da je sve ovo sto se desava osmisljeno u Kini, doslo ih nekoliko da pametuje kako je lupam gluposti. To je samo jedan dio,a ima tu jos puno toga. Nemas ti to ovdje kome objasniti.
TI si ovdje lupio kako ovo sve ima veze s religijom, kineskim budizmom i kako u Kini ima 100 miliona muslimana, pojavili su se mnogi da ti se smiju u facu.

Ti si previse glup da bi shvatio te stvari. Ne zamjeram ti zbog toga, jer nisi ti kriv. Ima vas jos :D
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#234 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Krokodajl »

Vjerovatno da idu, ne znam nisam to iščitavao toliko u prošlost, prvi narod za koji sam i saznao da se bore za svoja prava bio je Karen narod, nakon toga sam se malo interesovao pa sam pročitao i o Rohinjama i o Chin, ali davno je to bilo, malo sam opet pratio kada je ono prije par godina bio povratak Nobelovke.

Vjerovatno ima to veze i sa drugim svjetskim ratom dosta, ako se ne varam u Burmi i tom pograničnom dijelu Indije je djelovao onaj Čandra Bose, Indijski kvinslig koji je surađivao sa Japancima i borio se za slobodnu Indiju, a ovi Rohinje su kao bili Britanski lojalisti odnosno borili su se na strani saveznika, vjerovatno su onda drugi narodi Burme bili uz Japance, budući je Burma bila pod okupacijom Japana tada.
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#235 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by kockakockica »

Za vrijeme Jugoslavije su na popisima planski smanjivali broj muslimana, postoje zapisi i dokumenti o tome. To se radi uglavnom u drzavama u kojima je kompletan drzavni aparat pod kontrolom vlasti. Postoji ogroman broj razloga zasto se to radi.
U Kini su apsolutno svi popisi izmanipulisani od strane drzavnog aparata. U Srbiji recimo je smanjen broj Bosnjaka za vise od 30.000 na zadnjem popisu, ali to kamenoglava glava ne moze shvatiti zasto je to tako.

Odustajem od ove teme, da se ne natezem sa virtualnim "mozgovima" :thumbup:
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#236 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Rampage »

kockakockica wrote:
aratet wrote:
kockakockica wrote:
Kad sam ja na pocetku ove teme napisao da je sve ovo sto se desava osmisljeno u Kini, doslo ih nekoliko da pametuje kako je lupam gluposti. To je samo jedan dio,a ima tu jos puno toga. Nemas ti to ovdje kome objasniti.
TI si ovdje lupio kako ovo sve ima veze s religijom, kineskim budizmom i kako u Kini ima 100 miliona muslimana, pojavili su se mnogi da ti se smiju u facu.

Ti si previse glup da bi shvatio te stvari. Ne zamjeram ti zbog toga, jer nisi ti kriv. Ima vas jos :D
Ne, nije on glup, naprotiv.

On jednostavno ima samo jedan i jedini motiv zbog kojeg je na ovoj i sličnim temama - uživanje u ugnjetavanju i nesreći muslimana. Čudi me da ga nisi skontao do sada.

A definitivno ih ima još, nije usamljen, ne brini.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#237 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by aratet »

kockakockica wrote:Za vrijeme Jugoslavije su na popisima planski smanjivali broj muslimana, postoje zapisi i dokumenti o tome. To se radi uglavnom u drzavama u kojima je kompletan drzavni aparat pod kontrolom vlasti. Postoji ogroman broj razloga zasto se to radi.
U Kini su apsolutno svi popisi izmanipulisani od strane drzavnog aparata. U Srbiji recimo je smanjen broj Bosnjaka za vise od 30.000 na zadnjem popisu, ali to kamenoglava glava ne moze shvatiti zasto je to tako.

Odustajem od ove teme, da se ne natezem sa virtualnim "mozgovima" :thumbup:
Pises teske lazi covjece vec po ko zna koji put bez dokaza.
Na zadnjem popisu u Srbiji je bio problem sto su ga neki muslimani bojkotovali pa je broj ljudi manji nego sto jest, ali bojkot je bio neuspjesan jer se velika vecina popisala.
U SFRJ naravno nije bilo na popisima planskog smanjivanja broja muslimana.

Inace ,kad smo kod Kine i muslimana.

Image

Na slici je najbolji kineski igrac Zhang Linpeng, igrac koji se povezivao s nekoliko klubova u Evropi ali je ostao u Kini.
On je inace etnicki Hui i musliman, rodjen i odrastao u Jinanu gdje su Hui 98% stanovnistva.
Ali naravno, kao i vecina stanovnika Kine on je nereligiozan i sekularan, musliman samo kulturno i na papirima.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#238 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by aratet »

Krokodajl wrote:Vjerovatno da idu, ne znam nisam to iščitavao toliko u prošlost, prvi narod za koji sam i saznao da se bore za svoja prava bio je Karen narod, nakon toga sam se malo interesovao pa sam pročitao i o Rohinjama i o Chin, ali davno je to bilo, malo sam opet pratio kada je ono prije par godina bio povratak Nobelovke.

Vjerovatno ima to veze i sa drugim svjetskim ratom dosta, ako se ne varam u Burmi i tom pograničnom dijelu Indije je djelovao onaj Čandra Bose, Indijski kvinslig koji je surađivao sa Japancima i borio se za slobodnu Indiju, a ovi Rohinje su kao bili Britanski lojalisti odnosno borili su se na strani saveznika, vjerovatno su onda drugi narodi Burme bili uz Japance, budući je Burma bila pod okupacijom Japana tada.
Narod Bamar je mislim u 9.stoljecu stigao sa TIbeta i osnovao Burmansko kraljevstvo u 11.vijeku. Od tad su krenuli nemiri jer su tu zivjeli mnogi narodi koji su to podrucje nastanjivali prije njih.
To podrucje je bilo poznato po Pyu gradovima drzavama koje u Burmanci asimilirali medju sebe i svojataju njihovu hstoriju kao svoju.

Narod Karen predstavlja skup mnogo raznolikih etnickih skupina koje imaju drugacije jezike i kulturu, ali zajednicko im je da su svi bili na strani Britanaca od kolonizacije i otprilike tad se smatraju kao jedan narod, kao i Rohingye su u drugom svjetskom ratu podrzali Britance.
Oni su ocekivali zbog podrske Britancima da ce dobiti vlastitu drzavu ali su ovih gurnuli u Uniju Burma i od tad krece pobuna ali i etnicko ciscenje.
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#239 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by kockakockica »

aratet wrote:
kockakockica wrote:Za vrijeme Jugoslavije su na popisima planski smanjivali broj muslimana, postoje zapisi i dokumenti o tome. To se radi uglavnom u drzavama u kojima je kompletan drzavni aparat pod kontrolom vlasti. Postoji ogroman broj razloga zasto se to radi.
U Kini su apsolutno svi popisi izmanipulisani od strane drzavnog aparata. U Srbiji recimo je smanjen broj Bosnjaka za vise od 30.000 na zadnjem popisu, ali to kamenoglava glava ne moze shvatiti zasto je to tako.

Odustajem od ove teme, da se ne natezem sa virtualnim "mozgovima" :thumbup:
Pises teske lazi covjece vec po ko zna koji put bez dokaza.
Na zadnjem popisu u Srbiji je bio problem sto su ga neki muslimani bojkotovali pa je broj ljudi manji nego sto jest, ali bojkot je bio neuspjesan jer se velika vecina popisala.
U SFRJ naravno nije bilo na popisima planskog smanjivanja broja muslimana.

Inace ,kad smo kod Kine i muslimana.

Image

Na slici je najbolji kineski igrac Zhang Linpeng, igrac koji se povezivao s nekoliko klubova u Evropi ali je ostao u Kini.
On je inace etnicki Hui i musliman, rodjen i odrastao u Jinanu gdje su Hui 98% stanovnistva.
Ali naravno, kao i vecina stanovnika Kine on je nereligiozan i sekularan, musliman samo kulturno i na papirima.

Evo kaze diskutant Rampage da si ti jedan od onih koji ne vole muslimane, ja to nisam znao jer nisam upratio sta pises. Svaka drzava ima svoje poslusnike iz drugih naroda bas kao pokazni materijal, primjer drugima. To je recimo ovaj fudbaler na fotografiji, u Srbiji bi to bio Kusturica i mnogi drugi.
Uglavnom, jasno je da siris dezinformacije i lazi. Klasicna vlaška propaganda :bih:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#240 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by cyprus »

kockakockica wrote:Evo kaze diskutant Rampage da si ti jedan od onih koji ne vole muslimane, ja to nisam znao jer nisam upratio sta pises. Svaka drzava ima svoje poslusnike iz drugih naroda bas kao pokazni materijal, primjer drugima. To je recimo ovaj fudbaler na fotografiji, u Srbiji bi to bio Kusturica i mnogi drugi.
Uglavnom, jasno je da siris dezinformacije i lazi. Klasicna vlaška propaganda :bih:
Zašto Kusturica pored živog Adema Ljajića? :mrgreen:

Nego, de nam reci, koji je bosanskohercegovački pandan ovom fudbalskom poslušniku? :oops:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#241 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by insomnia78 »

Misimovic :-D
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#243 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by aratet »

Jel imaju Rohinje ijednu poznatu osobu, igdje?
User avatar
BHCluster
Posts: 23408
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#244 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by BHCluster »

aratet wrote:Jel imaju Rohinje ijednu poznatu osobu, igdje?
To samo u tvojoj glavi ima smisla.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#245 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by sunceKOtepsija »

ioannes wrote:vrlo je teško naći prave informacije u vezi situacije u Myanmaru....jer zapadnjački mainstream-narativ opet prevladava. situacija nije tako jasna kao što to mainstream hoće predstaviti.
otkad je se takozvana "Harakah al-Yakin" preimenovala u "Arakan Rohingya Salvation Army", skraćeno ARSA...ista je 25 Augusta ove godine napala više policijskih stanica, ustanova i vojnih baza...od tada se u saveznoj državi "rakhine" vode borbe manjeg i većeg intenziteta.
iz tog dijela Myanmara budistički narod bježi prema istoku dok dosta rohinja bježi u bangladeš. UN navodi cifru od 1000 mrtvih od augusta dok vlada govori o negdje 500 mrtvih. Interesantno je da takozvana ARSA isto napada budustička i hinduistička sela u toj pokrajini i vrši protjerivanje stanovništa. isto je interesantno da je vođa ARSA skupine Ata Ullah rođen u Pakistanu i da je odrastao i školovan u saudijskoj arabiji u kojoj se i drugi moćni finansijeri i lideri ove grupe nalaze. Vlada u Bangladešu u ovom slučaju isto ne podržava ARSA grupu i to bi možda objasnilo stav bangladeša prema rohinja muslimanima.
ova priča ima naravno i jedan geopolitički aspekt i to se sve mora gledati u tom širem kontekstu... naime takozv. "ekonomski koridor" Bangladesch-China-India-Myanmar (BCIM) spaja Kolkatu u Indiji sa Kunmingom u kineskoj provinciji Yunnan,prolazeći kroz Dhaku (Bangladeš) i Mandalay (Myanmar). Taj projekat težak 10 milijardi dolara je od iznimne važnosti za energetsku sigurnost Kine jer USA i saveznici čvrsto pod kontrolom drže Malakka prelaz preko kojeg se Kina trenutno velikim djelom napaja. USA bi mogla pod trenutnim pritiskom etničkog čišćenja tu pokrajinu staviti pod protektorat i time sabotirati ovaj projekt.
ovaj geostrateški dio teksta je nedavno izašao u "counterpunchu" pod naslovom "America's Long War: US Tightens the Noose on China"
Al-Batros
Posts: 169
Joined: 31/01/2017 00:25

#246 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Al-Batros »

Hajde neka mi neko objektivno objasni situaciju u Mijanmaru, fakat ne kontam. Gledam neke klipove na yt iz 2012. gdje budisti pizde kako ih ovi muslimani ubijaju, sad muslimani pizde kako njih budisti ubijaju. Jeli ovo sektaški, etnički ili kakav već rat? Vidim ima puno naroda ovdje, čak ovaj većinski budistički narod ugnjetava neke druge manje budističke skupine, ali im ni ti mali ne ostanu dužni.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7504
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#247 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by AleksoMKD »

Al-Batros wrote:Hajde neka mi neko objektivno objasni situaciju u Mijanmaru, fakat ne kontam. Gledam neke klipove na yt iz 2012. gdje budisti pizde kako ih ovi muslimani ubijaju, sad muslimani pizde kako njih budisti ubijaju. Jeli ovo sektaški, etnički ili kakav već rat? Vidim ima puno naroda ovdje, čak ovaj većinski budistički narod ugnjetava neke druge manje budističke skupine, ali im ni ti mali ne ostanu dužni.
Kolega Krokodajl najbolje objasnio.
Krokodajl wrote:Situacija u Burmi se ne može posmatrati sa aspekta sukoba Budisti vs. Muslimani, već Bamar narod vs. ostali.

Većinski narod Bamar u svojim rukama drži sve i ne trpi ostale, većinski narod Bamar čini 70% stanovništva, ali većinu čini na manje od 50% teritorija Burme.

Što se nobelovke tiče, ona se nije borila za prava naroda Burme, već se borila za demokratizaciju Burme, pa tako i njen stav prema drugim narodima Burme nije ništa drugačiji od njenih sunarodnjaka.

Rohingja narod je samo jedan u nizu naroda koji dijeli sudbinu drugih naroda, kao što su Chin (koji su većinski Kršćani) i Karin (koji su budisti), njih sam se sjetio jer su te tri grupe najpoznatije grupe naroda koje Burma pokušava uništiti.

Recimo Karinski nacionalni front od 1949. godine vodi sukob protiv vlasti, imali su pregovore koji su propali jer je Burmanska vlada odbila sve zahtjeve.

Tamo biti manjina je zajebana stvar.

Što se Rohingja tiče, po njih otežavajući faktor kao i za Chin narod jeste što su manjinska religija, pa malo ko sa njima u Burmi i saosjeća čak i od ovih drugih naroda koji pate, isto tako Rohingje nisu dobro došle u Bangladeš, pa nemaju kud.

Chin narod ima sreću što graniče sa Indijskom provincijom Mizoram gdje većina stanovnika jesu kršćani, pa se preko prašuma i rijeka može prošvercovati svašta.

BBC-ev dokumentarist Simon Reeves je tokom posjete Indiji ilegalno ušao u Burmu da posjeti selo gdje živi narod Chin.

Malo je reć da je žalosno pod kakvom represijom žive ti ljudi, isto je i s Rohingjama.
Burma.Hunta je donela zakon po kome svi narodi koi su doslu u Burmu posle Britanskog osvajanja nisu gradjani.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#248 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by seldzuk »


Odličan Gardijanov dokumentarac pušten prije 4 dana. Novinara je cijelo vrijeme pratila tajna policija i sve vrijeme snimala mobitelima. Nije bio u Arakanu.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#249 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by seldzuk »

Ovim Srbima vazda ide dobro sa ovim zločinačkim režimima. Zajedno sa onom u Moskvi, ima ih 8 u Evropi. Ambasada u Beogradu:

Serbia &
Montenegro
Embassy of the Union of Myanmar,
KNEZA MILOZA 72,
BELGRADE 11000, - Serbia & Montenegro.


Tel :(381) (11) 645-420, 645-128
fax : (381) (11) 3614-968
Email : [email protected]
Email : [email protected]

http://www.ananda-travel.com/UK/myanmar ... ist_uk.htm
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#250 Re: Genocid nad Rohinja muslimanima

Post by Sara03 »

Srbi saučesnici?! :|
Post Reply