Genetska analiza

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#101 Re: Genetska analiza

Post by bruce lee »

dzaba to svaki put ponavljati moj jose, kad se to drzi genetike kao pijan plota.. :roll:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#102 Re: Genetska analiza

Post by JoseMujica »

:lol: :lol: ja zato svima želim da u svome genetskom stablu pronađu sličnosti sa onima koje najviše mrze :lol: :lol:

i još treba da raspravljamo da čovjek nije nastao o majmuna :D
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#103 Re: Genetska analiza

Post by bruce lee »

JoseMujica wrote::lol: :lol: ja zato svima želim da u svome genetskom stablu pronađu sličnosti sa onima koje najviše mrze :lol: :lol:
:lol: al' dzaba i to, kad to priznaje samo one (u ovom slucaju genetske) rezultate koji odgovaraju vlastitom ubjedjenju, a ako nadje nesto protiv istog, onda su na djelu manipulatori, masoni, sdp ili koja je vec tamna sila trenutno dezurni krivac :D

sta su vec b. anderson, hobsbawm i gellner, kad nam silna genetika (al' ISKLJUCIVO onako kako je "mi" interpretisemo) osigurava predikat NAJ -autohotnije, -starije, -originalnije ili sta vec zajednice na prostorima.. Heb'o teoriju koja ne pali raju da uzme pusku ili noz u ruke :D

nevezano za diskusiju o naciji, ali vezano za sukob te dvije skole o nastajanju nacija: kako sam samo likovao kad ugledni njemacki casopis der spiegel prosle godine objavi "pobjedu nad genima" i usred opste opsjednutosti genetikom indirektno proglasi (socijalni) konstruktivizam za pobjednika (parafraziram: primat socijalizacije i iskustva nad urodjenim potencijalim sposobnostima) :) http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-73109479.html al hajd ti to "dokazi" doticnim. niti anderson niti hobsbawn nisu teski za citanja, a pogotovo nisu berger i luckmann, ali dzaba. lakse je selektivno citati rezultate dosta komplikovane genetike i iz nje izvlaciti pseudonaucne zakljucke koji potvrdjuju superiornost licnog sistema vrijednosti, da ne kazem ideologije.. konstruktivizam na djelu ;-)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#104 Re: Genetska analiza

Post by JoseMujica »

bruce lee wrote:
JoseMujica wrote::lol: :lol: ja zato svima želim da u svome genetskom stablu pronađu sličnosti sa onima koje najviše mrze :lol: :lol:
:lol: al' dzaba i to, kad to priznaje samo one (u ovom slucaju genetske) rezultate koji odgovaraju vlastitom ubjedjenju, a ako nadje nesto protiv istog, onda su na djelu manipulatori, masoni, sdp ili koja je vec tamna sila trenutno dezurni krivac :D

sta su vec b. anderson, hobsbawm i gellner, kad nam silna genetika (al' ISKLJUCIVO onako kako je "mi" interpretisemo) osigurava predikat NAJ -autohotnije, -starije, -originalnije ili sta vec zajednice na prostorima.. Heb'o teoriju koja ne pali raju da uzme pusku ili noz u ruke :D

nevezano za diskusiju o naciji, ali vezano za sukob te dvije skole o nastajanju nacija: kako sam samo likovao kad ugledni njemacki casopis der spiegel prosle godine objavi "pobjedu nad genima" i usred opste opsjednutosti genetikom indirektno proglasi (socijalni) konstruktivizam za pobjednika (parafraziram: primat socijalizacije i iskustva nad urodjenim potencijalim sposobnostima) :) http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-73109479.html al hajd ti to "dokazi" doticnim. niti anderson niti hobsbawn nisu teski za citanja, a pogotovo nisu berger i luckmann, ali dzaba. lakse je selektivno citati rezultate dosta komplikovane genetike i iz nje izvlaciti pseudonaucne zakljucke koji potvrdjuju superiornost licnog sistema vrijednosti, da ne kazem ideologije.. konstruktivizam na djelu ;-)
sva tri autora su odlična...a meni najdraži jeste Gellner.....zbog samog stila izlaganja punog cinizma i dere u kost brez dlake na jeziku
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#105 Re: Genetska analiza

Post by bruce lee »

sto jest, jest.. odmah mi padne na um njegovo prepucavanje sa a. smithom o karatkteru nacija u nekom naucnom casopisu, volio je gellner raspaliti svim rasolozivim sredstvima.. :thumbup: negooo, haman im razvalismo temu ovdje :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#106 Re: Genetska analiza

Post by JoseMujica »

ajjj isto mi je palo na pamet i genijalno pitanje Da li je Adam imao pupak? :lol: :lol: :lol:

samo nije časopis već Warwick Debates on Nationalism 1995
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#107 Re: Genetska analiza

Post by LBVIEW »

JoseMujica wrote:
Keksi wrote:Prosto je nevjerovatno da dosta ljudi ignorise genetsku analizu ili cak kao u nekim hrvatskim i srpskim medijima prosipaju gluposti o "hrvatskim" tj "srpskim" genima.

Za one koji nisu upuceni,radjeno je vise genetski analiza na prostoru Balkana i jedna od najvecih i detaljnijih pokazuje sasvim drukciju sliku i istoriju te porijeklo naroda od onoga pisanog u "istorijskim knjigama".Iz analize se uvidi da su istoriju pisali "pobjednici" tj u ovom slucaju Srbija i Hrvatska.
Doduse svakom inteligentnom covjeku i prije analize je bilo jasno da stvari nisu na svom mjestu,recimo da su stanovnici ex-Yu porijeklom "Slaveni" dok vecina ih uopste ne lici na Ruse/Poljake i ostale prave slavenske narode.
Na par mjesta sam nasao ljude koji su cak i prije genetska analize uspjeli da "skontaju" porijeklo naroda PAZLJIVIM izucavanjem.Takvih je bilo samo saka dok VECINA su ponavljali jednu te istu glupost o "juznim Slavenima".

http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_I_%28Y-DNA%29

Najveca koncentracija I haplogruope je na prostoru Bosne 65% i to SPECIFICNO,54% u srednjoj Bosni (Zenica) i 71% u zapadnoj Hercegovini (Siroki Brijeg).Upravo na prostoru gdje su zivjeli izvorno ILIRI u najvecom broju.
Srbija ima koncentraciju od 37%,Hrvatska 38% a bosanski Srbi 40%.

I najvecoj budali je jasno da Bosanci nikako nisu mogli nastati tako sto su Srbi presli na Islam nego upravo obrnuto da su bosanski Srbi ustvari konvertovani Bosnjaci koji su uzeli pravoslavlje a kasnije u 20 vijeku i srbstvo kao etnicku pripadnost.
Uz to Bosanski muslimani imaju 25% slavenske krvi,najveci procenat unutar naroda sto se vidi po dosta plavkastih Muslimana.
Bosnjaci/Bosanci su nacija koja se sastoji vecinski od Ilira,Slavena i Tracana jos od prije dolaska Turaka.Slaveni su se asimilirali sa Ilirima i nastaje nacija Bosanska.
Jedino sto su Iliri primili od Slavena je jezik.

Hercegovacki Hrvati imaju 71% ilirskih gena,najveci procenat od svih grupa i ni blizu im krvna slika ne lici na Hrvate Hrvatske izuzev Dalmatinaca.Hercegovacki Hrvati su najslicniji upravo Bosanskim Muslimanima.

Sa sigurnoscu mogu potvrditi da su hercegovacki Hrvati Bosnjaci heretici koje je kraljica Katarina prevela na katolicanstvo koje se sacuvalo do dan danas da bi u 19 vijeku pod utjecajem Zagreba postali Hrvati preko raznoraznih kulturno umjetnickih drustava popularnih u to doba.
Razlog zasto Hercegovci imaju veci procenat gena je sto se nisu mjesali sa drugima,sa jedne strane je bila turska granica sa Zapadom a sa druge Muslimani a inace vjere se nisu mjesali a i da jesu opet bi im ostala ista krvna grupa.
Tako se uspjelo sacuvati velik procenat,dok su Muslimani imali vise dodira sa doseljenim Slavenima,recimo na podrucju Tuzle gdje su pronadjeni ostatci slavenskih naselja i samim time imaju veci procenat slavenske krvi.

Kako znam da to nisu neki konvertovani Srbi?
Zato sto Bosanski Muslimani imaju totalno drukciju krvnu sliku nego Srbi i Hrvati.Da su Bosanski muslimani bivsi Srbi i Hrvati imali bi istu mjesavinu genetskih grupa kao navedeni a upravo je obrnuto.
Muslimani imaju najmanje genetskih grupa,6 cak manje i od hercegovackih Hrvata.Imaju 3 vecinske grupe 54% Ilirske,25% slavenske i 10% tracanske dok recimo kod Hrvata i Srba je mjesavina 12 tj 13 genetskih grupa.
Statisticki veoma male sanse da su Srbi i Hrvati presli na Islam a da ne prenose i mjesavinu genetskih grupa koje imaju.
Recimo BAS da jedna citava grupa Hrvata Slavena predje na Islam a da nema nikakve drugih gena.Koje su sanse da je citavo jedno podrucje pripadalo samo jednoj genetskoj grupi i da bas oni predju na Islam.Veoma malo sanse ili veoma mal broj ljudi.
Kada se tome pridoda "izlgled" ethnickih grupa onda je jos jasnije,recimo plavokosih/plavookih je vise medju Muslimanima nego kod Srba pa cak i kod Hrvata.

Na osnovu genetske analize se moze ustanoviti da su etnicke grupe stvarale kroz istoriju ZASEBNO jer se vidi po razlicitosti genetske analize.
Da tragediaj bude veca Srbi i Hrvati imaju vise "balkanske" krvi nego slavenske ili "euroazijske" odakle poticu Srbi i Hrvati sto dokazuje da su Srbi i Hrvati ustvari samo plemena koji su naselili Balkana i koji su imali vlast ali ne i ljudstvo.Cak i Slaveni su manjina na Balkanu.
Toliko o znanju kojekavih istoricara koji su nas ubjedjivali decenijama da smo nekakvi juzni Slaveni kada i djetetu je bilo jasno da nimalo ne slicimo ostalim Slavenima izuzev recimo dio Slovenaca,Zagoraca,Slavonaca itd.
Sada je jasno zasto se Zagorci i Dalmatinci mrze jer pripadaju drukcijim genetskim skupinama a samim time i drukcija narav.
Zasto Srbi nisu slozni kada imas 13 razlicitih genetskih grupa,razlicita narav pa ti sada probaj to sloziti.
Zasto su neki Bosnjaci mirni (slavenska krv) i ratoborni (ilirska krv).

Koliko ce vremena proci dok "narod" ne skonta sve ovo i uvidi pravu istinu i svoje PORIJEKLO pravo.
na prvom mjestu nacija nije krvna/genetska tvorevina već kulturna i politička. Samim time jedan kulturni prostor neće nikada imati isti genetski kod. Samo ova priča o nacionalnoj genetici je pseodoznanstvena, jedan novi prodor socio-biologizma u tumačenje društvenih, političkih procesa.
Svakako, samo znamo i cija je nacionalna politika oduvijek propagirala teoriju krvi i tla, po kojoj su isti i jedini autohtoni na ovim prostorima, a ostali "odrodi","izdajnici", te, naposlijetku, i "genetski otpad", pa sukladno s tim prvopomenuti imaju i neprikosnoveno pravo na teritorije koje dijele s ovim potonjima, kojima preostaje jal' pod zemlju, jal' u Anadoliju.
Pravo je zadovoljstvo dozivjeti rusenje srpske pseudohistorije kao posljedice ovih zadnjih otkrica u oblasti genetske analize etnikuma zapadnog Balkana- ispade da su oni koji su se navise i busali u prsa "cistokrvnoscu" - Srbi, genetski najheterogeniji, a oni kojima su dijeljeni raznorazni "epiteti" navedeni gore - Bosnjaci, najhomogeniji. :D :dance:
User avatar
hAruNN990
Posts: 124
Joined: 25/10/2011 09:50

#108 Re: Genetska analiza

Post by hAruNN990 »

Ma sta ce vam genetska analiza... svi su ljudi jednaki!!!...cast izuzecima...neki ljudi su jednakiji :D :-)
PS: ako bas zelite da znate necije porijeklo... gledajte mu boju ociju /boju kose i visinu... glavne genetske odlike...

ja npr imam plavo zelene oci , plavu kosu i visinu i sigurno nisam porijeklom od nomada sa istoka...vec dolazim sa dalekog sjevera :D... (barem se nadam xD) ma ko ce mu znat...

al sve u svemu bespotrebno trosenje vremena...razlikujemo se samo po krvnim zrncima 8-) :D :D
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#109 Re: Genetska analiza

Post by radostan dan »

Image
NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.............

Srbi i Hrvati - braća po genu

Image

Makedonci su najsličniji Srbima i Bugarima, dok Hrvati imaju najsličniji profil sa stanovništvom u BiH i Srbiji, a Albanci s Kosova ima najmanje sličnosti s ostalima.
Ovo je pokazalo DNK istraživanje koje je uradio makedonski Institut za sudsku medicinu.
Doktor Zlatko Jaćovski s Instituta kaže kako su urađene dve vrste istraživanja - jedno preko pojavljivanja y-hromozoma koji se prenosi s muške strane, dok je druga vrsta istraživanja bila analiza lokusa s DNK profila.
Makedonski stručnjak ističe kako ovo naučno djelo nema nikakve veze s dnevnom politikom.
Istraživanje je trajalo šest godina, a najsavremenijom tehnologijom analizirani su uzorci DNK profila žrtava s Balkana koje su makedonskom Institutu poslale sve balkanske zemlje, osim Grčke.
Jaćovski je rekao kako je rad objavljen i u dva svjetska stručna časopisa za forenziku i forenzičku genetiku.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Šta ćemo sad :roll:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#110 Re: Genetska analiza

Post by madner »

There can be only one :D
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#111 Re: Genetska analiza

Post by radostan dan »

A Makedoncite? Namjerno nisu uzeli uzorke vo Grcite. :mrgreen:
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3340
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#112 Re: Genetska analiza

Post by Dupli_skalp »

svako vrijeme nosi "svoju" genetsku analizu. onako kako vjetar puše i da se zadovolji svjetina.

ko zna kad ćemo zaista doći do jedne neutralne i studiozne analize.

evo npr. smiješno je čitati kako rusi imaju puno slavenske krvi, kad se zna da su se ti isti rusi miješali sa vikinzima i ostalim nordijskim i baltičkim narodima koji su se naseljavali u tokovima rijeka. jer je tad to bila trgovačka ruta za vizantiju i aziju.
S.SC
Posts: 57
Joined: 12/09/2010 02:35

#113 Re: Genetska analiza

Post by S.SC »

NAJNOVIJA ISTRAŽIVANJA - BOSANCI SU SLAVENI, A NE ILIRI

Na Balkansko poluostrvo došla sa Karpata preko Istočne Europe u VI stoljeću, kao posljedica Slavenskih migracija. Ovaj gen uopšte nije star 10 000 godina kako se u početku smatralo, već je nastao prije 2500 godina u Istočnoj Europi.
Neutemeljene priče o tzv. "Ilirskom genu" Bošnjaka (Hrvata i Srba) ovim najnovijim rezultatima genetičara padaju definitivno u vodu!!!

Image

NA ENGLESKOM
"Former I2a2a in the Y2010 tree. I2a1b1 (L69.2(=T)/S163.2) is typical of the South Slavic populations of south-eastern Europe, being highest in Bosnia-Herzegovina (>50%).Haplogroup I2a1b1 is also commonly found in north-eastern Italians.There is also a high concentration of I2a2a in north-east Romania, Moldova and western Ukraine. In 2010 has Ken Nordtvedt argued that I2a1b1 is too young not to have been a result of a sudden expansion. According to him I2a1b1 arose not earlier than 2500 years ago in Eastern Europe. He has presumed this to be a consequence from the Slavic invasion of the Balkans, from the area north-east of the Carpathians since 500 CE. In 2011 Nordtvedt has confirmed I2a1b1 is not older than 2,800 years. In his last comments about Haplogroup I tree and the conjectured spread map, he locates the start of the I2a1b1 lineage around the middle course of the Vistula."

Zanimljivo, genetska istraživanja, također, geografski se poklapaju sa historijskim razmještajem Slavenskih naroda prije:

Image

Ovdje vidimo da je navedena haplogrupa i njene varijacije karakterističan "genetski kod" kod SVIH Slavenskih naroda. R1a haplogrupa, koja se do sada smatrala karakterističnom za Slavene, karakteristična je zapravo samo za Ruse.

Image

No, i o prisutnosti R1a (tzv. "slavenske") haplogrupe među našim stanovništvom poprilično se krilo. Javnosti su objavljivani tek prvobitni, eksperimentalni rezultati genetskih istraživanja, a naknadne potvrde, nikad nisu predočene javnosti. Haplogrupa R1a, najprisutnija je u Bosni i Hercegovini od svih južnoslavenskih zemalja:

Image

Sa više od 30% (prema najnovijim istraživanjima iz 2011. godine):

Image

S druge strane, najnovija genetska istraživanja pokazuju i to da Srpska (velikosprska) politika o Slavenskom porijeklu Sprskog naroda pada u vodu, jer, Srbi zapravo imaju najmanje Slavenskih gena (Turska uradila svoje :mrgreen: ): http://www.sarajevo-x.com/scitech/nauka ... /120120014

S druge strane, tzv. Ilirski gen, odnosno gen onih koji su potomci Ilira nije pomenuti I2a1b1 (koji je Slavenskog porijekla), već E3:

Image
S.SC
Posts: 57
Joined: 12/09/2010 02:35

#114 Re: Genetska analiza

Post by S.SC »

Goran_35 wrote:Samo rasisti mogu vjerovati u "cistocu" naroda .Svi narodi,a pogotovo Balkanski,su mjesavina razlicitih naroda.Utopija je bilo vjerovati da smo mi svi slavenskog porijekla i to "cisti slaveni"!Ovaj ovdje sto tvrdi da su Bosnjaci "vlasi" vjerovatno misli na tkzv, "stare vlahe" a to su zapravo Iliri!Medjutuim opet ponavljam,samo rasisti mogu vjerovati da su Bosnjaci cisti Iliri,jer dolazili su tu i drugi...Kad smo vec kod prebrojavanja gena,evo izvora:

Igenea:Bosnjaci su Iliro-goti!

Zanimljivo je još istaći da su brojna istraživanja dokazala da se DNK većine Bošnjaka razlikuje od njihovih susjeda Srba i Hrvata. Prema svjetskoj organizaciji IGENEA, koja je napravila DNK analize za sve države, ovako izgleda porijeklo naroda Bosni i Hercegovine:

Iliri 40%
Teutonci 20%
Kelti 15%
Sloveni 15%
Huni 6%
Tračani 4%

ko ne vjeruje neka se pozove na Ignea!
:lol:

Ne znam šta mi je smješnije.. Pozivanje na rezultate iGeneae (snovi su relevantniji od njihovih "istraživanja") ili to što si naznačio "Iliro-goti" a nigdje Gota u rezultatima.
Ti neki "opasni" neonacist vidim po ovom forumu.

Ne čudi me, jer osnovni zagovornik "Gotskog" porijekla jeste Ibrahim Pašić čije su knjige današnjim neonacistima poput "Mein Kampfa". Treba oprezno sa tim!!!
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#115 Re: Genetska analiza

Post by polara »

Ja se apsolutno ne razumem u genetiku, ali me zanima da li recimo moj genetki kod treba da sadrzi genetske podatke mojih predaka, ili se mesanjem gena neki geni izgube....meni to bas zanimljivo i volela bi da mogu da znam tacno kakve gene nosim, cisto radi mene...Inace mi je Balkan pun apsurda.....i lepo bi bilo da svako ima svoj genetski kod cisto kao informaciju o sebi i svojim precima a ne da to zloupotrebljava u smislu ko je bolji, vredniji, itd
User avatar
B6Redhell
Posts: 5870
Joined: 25/12/2010 04:56

#116 Re: Genetska analiza

Post by B6Redhell »

Moj stari rahmetli je bio plav. Oci kosa itd. Starija sestra isto je tako. Jedan od amidjica plav skroz i puno famelije s oceve strane je tako. E sad ovako ja sam iz Srebrenice. Prije dolaska Slavena na nase podrucje doselilo se Germansko pleme zvano Sase cuveni rudari. Pleme je bilo poveliko pa su osnovali veliki broj naselja u Istocnoj Bosni. I dan danas naselja se zovu: Sase, Likari, Fojhari i tona drugih. Ta imena nesto valjda znace na njemackom, nemam pojma. Ali uglavnom s moje oceve strane jako puno famelije ima izrazito plave oci i kosu. (Ja mislio ici traziti azil u njemackoj da vidim hoceli me primiti nazad :D ). Uglavnom meni je drago da pada u vodu teza da smo mi svi 100% slaveni kako su nas ucili poslednjih 100 god. I kako nam i dalje namecu. Ja ne poricem da slavenskih gena nema medju nama ali sta je bilo sa onlikim ilirima kako su mogli nestati preko noci. I bilo je seoba i ratova i poslije 6-7 vijeka u kojima se narod selio. Ali drago mi je da s naucne strane gledista otvara se nova stranica istorije uz pomoc dnk analiza naravno. Jer propaganda je najjaca. Pogotovo ona sa Srpske strane. Nekada davno dao mi jedan Bosanski Pravoslavac neki domaci film. Zaboravih kako se zove ali u glavnom je radnja negdje u Hercegovini-Crna gora kako se ono Hodja osvijestio da je postao od srba i vraca se pravoslavlju. Radnja se odvija u danasnjem i proslom vremenu.. Samo jedan nacin propagande koja nam se servirala... Long Live DNK................................................
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#117 Re: Genetska analiza

Post by madner »

Po meni je najvjerovatnija teorija da smo dosli sa Gotima, negdje u 6. stoljecu. Posto ovaj nas najrasprostraniji gen nije veoma star, vjerovatno nismo starosjedioci. Sa slavenima nemamo previse veze, najslicniji su nam Svedi.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#118 Re: Genetska analiza

Post by nellington »

B6Redhell wrote:Moj stari rahmetli je bio plav. Oci kosa itd. Starija sestra isto je tako. Jedan od amidjica plav skroz i puno famelije s oceve strane je tako. E sad ovako ja sam iz Srebrenice. Prije dolaska Slavena na nase podrucje doselilo se Germansko pleme zvano Sase cuveni rudari. Pleme je bilo poveliko pa su osnovali veliki broj naselja u Istocnoj Bosni. I dan danas naselja se zovu: Sase, Likari, Fojhari i tona drugih. Ta imena nesto valjda znace na njemackom, nemam pojma. Ali uglavnom s moje oceve strane jako puno famelije ima izrazito plave oci i kosu. (Ja mislio ici traziti azil u njemackoj da vidim hoceli me primiti nazad :D ). Uglavnom meni je drago da pada u vodu teza da smo mi svi 100% slaveni kako su nas ucili poslednjih 100 god. I kako nam i dalje namecu. Ja ne poricem da slavenskih gena nema medju nama ali sta je bilo sa onlikim ilirima kako su mogli nestati preko noci. I bilo je seoba i ratova i poslije 6-7 vijeka u kojima se narod selio. Ali drago mi je da s naucne strane gledista otvara se nova stranica istorije uz pomoc dnk analiza naravno. Jer propaganda je najjaca. Pogotovo ona sa Srpske strane. Nekada davno dao mi jedan Bosanski Pravoslavac neki domaci film. Zaboravih kako se zove ali u glavnom je radnja negdje u Hercegovini-Crna gora kako se ono Hodja osvijestio da je postao od srba i vraca se pravoslavlju. Radnja se odvija u danasnjem i proslom vremenu.. Samo jedan nacin propagande koja nam se servirala... Long Live DNK................................................
1. Zar Sasi nisu došli naknadno na ova područja kao rudari, tj negdje u razvijenom srednjem vijeku?
2. Eto sad hodža se krsti pa odmah znači da se vratio pravoslavlju :D Šta će čovjek, ima dvije cipele :D

Evo recimo, ja imam panslavensko prezime koje možeš naći kod zapadnih, istočnih i južnih Slavena - meni dosta :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#119 Re: Genetska analiza

Post by sinuhe »

Žene nam vala nisu ni slične Šveđankama.

Ovo je najtrash tema na forumu.
S.SC
Posts: 57
Joined: 12/09/2010 02:35

#120 Re: Genetska analiza

Post by S.SC »

B6Redhell wrote:Moj stari rahmetli je bio plav. Oci kosa itd. Starija sestra isto je tako. Jedan od amidjica plav skroz i puno famelije s oceve strane je tako. E sad ovako ja sam iz Srebrenice. Prije dolaska Slavena na nase podrucje doselilo se Germansko pleme zvano Sase cuveni rudari. Pleme je bilo poveliko pa su osnovali veliki broj naselja u Istocnoj Bosni. I dan danas naselja se zovu: Sase, Likari, Fojhari i tona drugih. Ta imena nesto valjda znace na njemackom, nemam pojma. Ali uglavnom s moje oceve strane jako puno famelije ima izrazito plave oci i kosu. (Ja mislio ici traziti azil u njemackoj da vidim hoceli me primiti nazad :D ). Uglavnom meni je drago da pada u vodu teza da smo mi svi 100% slaveni kako su nas ucili poslednjih 100 god. I kako nam i dalje namecu. Ja ne poricem da slavenskih gena nema medju nama ali sta je bilo sa onlikim ilirima kako su mogli nestati preko noci. I bilo je seoba i ratova i poslije 6-7 vijeka u kojima se narod selio. Ali drago mi je da s naucne strane gledista otvara se nova stranica istorije uz pomoc dnk analiza naravno. Jer propaganda je najjaca. Pogotovo ona sa Srpske strane. Nekada davno dao mi jedan Bosanski Pravoslavac neki domaci film. Zaboravih kako se zove ali u glavnom je radnja negdje u Hercegovini-Crna gora kako se ono Hodja osvijestio da je postao od srba i vraca se pravoslavlju. Radnja se odvija u danasnjem i proslom vremenu.. Samo jedan nacin propagande koja nam se servirala... Long Live DNK................................................
Još gluplja teorija od pitanja "šta je bilo sa onolikim Ilirima" jeste ona po kojoj vodimo genetsko porijeklo od "onolikih Gota" koji su vladali Bosnom svega 40tak godina :D ...i to samo vladali, ne se naseljavali tu, osim par, današnjim riječnikom rečeno, vojnih službenika...
To je još veća i gora propaganda od četničke - jer, ta tzv. Gotska propaganda o Bošnjacima-Gotima je fašistička, odnosno nacistička i koriste je bh. neonacisti danas, a njen najveći zagovornik je prof. Ibrahim Pašić, koji nastavlja hitlerovskom propagandom kako su Bošnjaci NADNAROD ARIJEVSKOG PORIJEKLA.

A evo ti odgovor gdje su "onoliki Iliri":
Image
User avatar
B6Redhell
Posts: 5870
Joined: 25/12/2010 04:56

#121 Re: Genetska analiza

Post by B6Redhell »

nellington wrote:
B6Redhell wrote:Moj stari rahmetli je bio plav. Oci kosa itd. Starija sestra isto je tako. Jedan od amidjica plav skroz i puno famelije s oceve strane je tako. E sad ovako ja sam iz Srebrenice. Prije dolaska Slavena na nase podrucje doselilo se Germansko pleme zvano Sase cuveni rudari. Pleme je bilo poveliko pa su osnovali veliki broj naselja u Istocnoj Bosni. I dan danas naselja se zovu: Sase, Likari, Fojhari i tona drugih. Ta imena nesto valjda znace na njemackom, nemam pojma. Ali uglavnom s moje oceve strane jako puno famelije ima izrazito plave oci i kosu. (Ja mislio ici traziti azil u njemackoj da vidim hoceli me primiti nazad :D ). Uglavnom meni je drago da pada u vodu teza da smo mi svi 100% slaveni kako su nas ucili poslednjih 100 god. I kako nam i dalje namecu. Ja ne poricem da slavenskih gena nema medju nama ali sta je bilo sa onlikim ilirima kako su mogli nestati preko noci. I bilo je seoba i ratova i poslije 6-7 vijeka u kojima se narod selio. Ali drago mi je da s naucne strane gledista otvara se nova stranica istorije uz pomoc dnk analiza naravno. Jer propaganda je najjaca. Pogotovo ona sa Srpske strane. Nekada davno dao mi jedan Bosanski Pravoslavac neki domaci film. Zaboravih kako se zove ali u glavnom je radnja negdje u Hercegovini-Crna gora kako se ono Hodja osvijestio da je postao od srba i vraca se pravoslavlju. Radnja se odvija u danasnjem i proslom vremenu.. Samo jedan nacin propagande koja nam se servirala... Long Live DNK................................................
1. Zar Sasi nisu došli naknadno na ova područja kao rudari, tj negdje u razvijenom srednjem vijeku?
2. Eto sad hodža se krsti pa odmah znači da se vratio pravoslavlju :D Šta će čovjek, ima dvije cipele :D

Evo recimo, ja imam panslavensko prezime koje možeš naći kod zapadnih, istočnih i južnih Slavena - meni dosta :D
Moja greska u koracima u pravu si, Sasi su se naseljavali od 12 do 15 vijeka. A to sto se tice Gota o tome ne treba razglabati uopce. Ja za tu teoriju nisam ni cuo dok ne svrnu na ovu temu.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#122 Re: Genetska analiza

Post by madner »

Pa ne mozete teorije uzimati ili ostavljati kako vam pase.

Gotska teorija se jednostavno poklapa sa rezultatima, culi ili ne culi za iste.
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#123 Re: Genetska analiza

Post by ocammog »

Meni je fakat apsolutno svejedno koje je moje etničko praporijeklo, ili koje je etničko praporijeklo mog naroda (Bosanaca), ali ako ikom može išta biti od koristi , pokupio sam evo ove informacije sa interneta:

"In human genetics, Haplogroup I1b (S31) is a Y-chromosome haplogroup. Its subclade I1b1* is typical of South Slavs, especially Croats and Bosniaks. Another subclade, I1b1b (formerly I1b2), is strongly associated with indigenous Sardinians, but it is also found at low to moderate frequency among populations of the Basque Country, Iberia in general, France, mainland Italy, the British Isles, and Sweden. Contrasting with the tendentially southeastern distribution of I1b1* and southwestern distribution of I1b1b, the subclade I1b2 is most commonly found among populations of Northwest Europe, especially Denmark, Germany, the Netherlands, and the British Isles. (link: http://ask.inwiki.org/Haplogroup_I1b_%28Y-DNA%29).


S druge strane našao sam i sljedeći podatak, sasvim suprotan ovom gore navedenom:

"Haplogroup I2a is a European group which is found primarily in the Balkans. It reaches its zenith in Bosnia where it constitutes over 40% of the population. The most likely source for this haplogroup in Britain would seem to be from Thracian, Dacian or Illyrian soldiers in the Roman army. (Family 3)" (link: http://home.comcast.net/~cottondna/haplogroups.htm)

Očigledno imamo kontroverzne informacije..

Prema tome, dok se to ne riješi, hajmo mi fino biti Ljudi, jer to gnetsko porijeklo nema nikakve svrhe (osim eventualno medicinske, a kod nas Balkanaca se svakao i ne bi koristilo u korisne, naučne i medicinske, nego u one beskorisne-etno-istorijske)...


Occa
A_A_AKCIJA
Posts: 5886
Joined: 16/11/2009 02:54

#124 Re: Genetska analiza

Post by A_A_AKCIJA »

S.SC wrote: To je još veća i gora propaganda od četničke - jer, ta tzv. Gotska propaganda o Bošnjacima-Gotima je fašistička, odnosno nacistička i koriste je bh. neonacisti danas, a njen najveći zagovornik je prof. Ibrahim Pašić, koji nastavlja hitlerovskom propagandom kako su Bošnjaci NADNAROD ARIJEVSKOG PORIJEKLA.
Živ ti meni bio, jesi li ti siguran o čemu pričaš??? Da ti se nisu malo pomiješali Arijevci i Arijanci, pa još k tome Pašić ćelav :D , ergo, mora biti neonacista :D :D :D
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#125 Re: Genetska analiza

Post by fakat »

A_A_AKCIJA wrote:
S.SC wrote: To je još veća i gora propaganda od četničke - jer, ta tzv. Gotska propaganda o Bošnjacima-Gotima je fašistička, odnosno nacistička i koriste je bh. neonacisti danas, a njen najveći zagovornik je prof. Ibrahim Pašić, koji nastavlja hitlerovskom propagandom kako su Bošnjaci NADNAROD ARIJEVSKOG PORIJEKLA.
Živ ti meni bio, jesi li ti siguran o čemu pričaš??? Da ti se nisu malo pomiješali Arijevci i Arijanci, pa još k tome Pašić ćelav :D , ergo, mora biti neonacista :D :D :D
Meni je njegova celavost najsumnjivija, ku'ces jaci dokaz?
Post Reply