"Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post Reply
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1 "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by Grean »

Potaknut kolumnom iz Fokusa koja se bavi pitanjem poslanice SDA postavljenom novom premijeru vlade kantona Sarajevo gdje je bio 92' zapitah se koliko je ono gdje si bio 92' relevantno danas.

Mnogi su otisli i vratili se i danas na ovaj ili onaj nacin daju doprinos. Sa druge strane ne mogu bas da banalizujem to sto je neko u svojim dvadesetim napustio grad 92' dok su drugi u istim godinama ostali i branili ga.

Kako god, ne bi trebalo biti diskvalifikovanja po tom pitanju, ne bi se trebalo koristiti u svrhu politickog prepucavanja ali ne moze se gurati pod tepih.

Svaka zemlja ima neke sudbonosne godine koje odredjuju njenu buducnost i tu kao pojedinac donosis odluke, ili si ili nisi. Ne moze se banalizovati zrtva svih onih koji jesu a imali su i drugi izbor.

Opet pitanje je ko je relevantniji u prici o danasnjosti i buducnosti, oni koji su bili tu u periodu 92'-95' i nakon toga digli sidro (bilo odmah poslije rata ili u ovom novom valu iseljavanja, nebitno) ili oni koji su otisli 92' da bi se vratili 96', 98' i danas su tu.
Gdje si bio ‘92, a gdje ćeš biti 2019?

https://www.fokus.ba/fakttest/gdje-si-b ... 9/1335207/
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by KatarinaKosaca »

Po mom sistemu vrijednosti bitno pitanje. Za vojne obceznike 92, ne djecu. I muskarce i zene. Jedna stvar je cisto legislativna. Dezertirati je bilo prekrsiti zakon. Drugi aspekt je moralna kategorija. Ko izda domovinu, izdace opet svugdje i uvijek. Sadasnje filozofiranje je samo dezerterska isprika.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by Bobi »

Dzerteri prekšili zakon, pa ne bih bas rekao. Prvo su vladajuci iz SDS pa onda i njihovi pajdasi iz "bratskih" stranaka sve moguce zakone Republike BiH preksili tako da... :mrgreen: .
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by un1ted »

Sve bih dao da je moj stari pokupio porodicu i prva EU zemlja, a dalje kako dragi Bog da. Ostao je, branio i sada gleda i ubire plodove te odbrane. Po bolnici. :bih:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#5 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by KatarinaKosaca »

Bobi wrote:Dzerteri prekšili zakon, pa ne bih bas rekao. Prvo su vladajuci iz SDS pa onda i njihovi pajdasi iz "bratskih" stranaka sve moguce zakoneu Republike BiH preksili tako da... :mrgreen: .
Tako da, sta? To sto je SDS prekrsio zakon, ne znaci da dezerteri nisu. U zakonu nema "Ne bih rekao i bih rekao". RBIH je naslijedila i pri.jenjivala zakon SFRJ o vojnim obveznicina. Muskarci 18-65. Zene 18-55. Iznimka majke djece do 12 godina. Vrlo jasno. Nema polemiziranja ni filozofije.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#6 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by SmokingMan »

Kada bolje razmislim,zavidim dijaspori. :thumbup:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#7 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by KatarinaKosaca »

un1ted wrote:Sve bih dao da je moj stari pokupio porodicu i prva EU zemlja, a dalje kako dragi Bog da. Ostao je, branio i sada gleda i ubire plodove te odbrane. Po bolnici. :bih:
to je druga stvar sto zivimo u vladavini hronicne, sistematske nepravde, vode nas ubojice i kriminalci. Sistem vrijednosti ne da je poremecen, nego ne postoji. Ali ne pristajem niti cu ikad da je drzavni aparat=domovina. Da je to sto nam vladaju dezerteri, ratni profiteri i olos svake vrste izgovor za dezerterstvo. Nije i nikad nece biti.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#8 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by un1ted »

I ti bi se borila sutra za ovakvu vlast, iako znas da ce gotovo sigurno isti da vladaju i nakon tog novog, imaginarnog, rata?

Ma da mi obecaju ne znam ti šta, nek se raspadne sve. :bih:

Gdje je ta borba danas? Gdje je borba da se nesto danas promijeni? Za koga onda ratovati sutra? Koga braniti? Sebe? Familiju? Njih cu potrpati u auto.

Komsije? Imaju poziv da idu sa mnom. Drzavu? Koju drzavu?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#9 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by Grean »

SmokingMan wrote:Kada bolje razmislim,zavidim dijaspori. :thumbup:
Kao sto sam pomenuo u uvodnom postu, nije sva dijaspora otisla 92'-95' a nisu ni svi koji su sad u gradu bili tu u tom periodu.

Pitanje je ko danas ima vise prava pricati o sadasnjosti i buducnosti zemlje, prvi ili drugi ako pricamo samo o te dvije kategorije i imaju li manje prava obje grupe u odnosu na one koju su bili tu svo vrijeme ukljucujuci i taj ratni period.

Jos jednu razliku bih napravio, nije isto bilo otici sa Alipasinog ili iz Tuzle i Prijedora recimo. Taj dio mi je degutantan kad se ti ljudi prozivaju za dezerterstvo i nedostatak patriotizma.
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#10 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by pici »

kud ne pobjegoH 92 i da se pisHam na bOkirov i sebjin sistem vrijednosti... kako da direktor kosevo bolnice bude neko ko se je specijalizirao po hrvatskoj i turskoj il prdCenik ko je bio u babinom trezoru... i jos oko sebe opajasali ratne profitere, pijacare, lopove, uvlakace, poltrone itd itd... selam :bih:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#11 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by pirpa »

tko nije branio svoj grad za mene je bio a i ostace SMRAD ....
User avatar
oldtajmer
Posts: 4824
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#12 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by oldtajmer »

realno meni je drazi onaj ko je zdusio odavde pa se vratio poslije(a da nije nikakvo zlo ucinio),od onoga ko je citav rat bio ovdje a poslije rata nam je kroz ove nacionalne stranke hebo mater svima
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#13 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by pici »

odoH slavit kaursku novu godinu... selam :bih:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#14 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by un1ted »

oldtajmer wrote:realno meni je drazi onaj ko je zdusio odavde pa se vratio poslije(a da nije nikakvo zlo ucinio),od onoga ko je citav rat bio ovdje a poslije rata nam je kroz ove nacionalne stranke hebo mater svima
+ onaj ko se nakon rata utopio u sivilo i nije nastavio borbu protiv ovih kleptopmana u vlasti :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#15 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by insomnia78 »

Odlicno pitanje
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#16 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by bosan »

Bio gdje nisam trebao biti . Za ideale ginu budale , oduvijek bilo i bice -
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#17 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by palermo »

KatarinaKosaca wrote:Po mom sistemu vrijednosti bitno pitanje. Za vojne obceznike 92, ne djecu. I muskarce i zene. Jedna stvar je cisto legislativna. Dezertirati je bilo prekrsiti zakon. Drugi aspekt je moralna kategorija. Ko izda domovinu, izdace opet svugdje i uvijek. Sadasnje filozofiranje je samo dezerterska isprika.
Ma, nakon gotovo trideset godina ovo pitanje bi trebalo biti nevažno. Ljudi su različiti, neko je otišao iz ovoga razloga, neko iz onoga razloga, neko je opet ostao iz ovoga razloga, neko je ostao opet iz drugog razloga. Imao sam jednog prijatelja koji je imao paničan strah od granata, mislim da nije izašao iz Mostara da bi naprosto poludio, neki ljudi su jednostavno u nekim situacijama kukavice, a u drugim nisu...i tako.

Naravno, svatko onaj ko pokušava da minorizira (ma kakvi bili razlozi) one koji su ostali i zbog kojih ova zemlja i postoji čine jedan jako ružan posao.

I ova tema me podjseti na jednu davnu raspravu (mislim da sam tek postao pripadnik ovog foruma) sa Brkom (Riđobrki, jedan od onih koji sada tako fale ovom forumu) na temu Tarika Haverića. Ja sam tada (a i sada bih) zastupao tezu da on, dakle čovjek koji je još 91 sudjelovao u pisanju prvog građanskog Ustava BiH, jednostavno nije smio otići iz BiH. Hoću reći, nije svejedno i o kome pričamo u ovome kontekstu. Jedno je običan čovjek, a drugo su ljudi od kojih očekuješ da budu tu, da tebe vode.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#18 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by Lincoln-Burrows »

Mislim da je pitanje populističko, ujedno se ne odnosi na mlađe od 40 i koju i s vremenom će otići u zastaru.
Ovi stariji političari i moodonje će to još pokušavati plasirati kako bi kod starijih prikupili političke poene.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#19 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by kakavdanakneiskustvu »

je li bakir bio vojni obveznik,u trezoru?
suntek
Posts: 91
Joined: 15/05/2005 19:59
Location: Beyond The Wall

#20 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by suntek »

Sta ka'e hanuma, djes bio '92? :D

Pitanje zabranjeno postaviti njenim pajdama, sve go trezoras, profiter i lopov, cast Dzafketu i manjoj grupi ljudi okupljenih oko stranke.

Rodio se, odrastao, proveo djetinstvo par stotina metara od linije, da bogdo nisam.
Kaze stari nece ovo dugo, kaze Pre'snik nece.
Zvali starog da ide, budala, ostade, na liniju ko i svi. Sta je dobio? Eno ga sad, slijep, hvala lijepa drzavo.

Sva sreca pa se ja ispalih prije par godina, necu da mi dijete odrasta u kancerogenom drustvu, gdje moras biti poltron da uspijes, jer su ti trezoras i svercer glavni u raji. Hvala, neka njima.

Znaci zakljucak: Ako si bio '92 u Sarajevu, onda bujrum pasha hapaj, e'o da babo glas.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by insomnia78 »

Pa nista. Uvijek ste mogli okusati sreću kod Mitra
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#23 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by Haman2 »

Svaki odgovor prihvatam jer jedni i drugi imaju neku logiku i moralno opravdanje.

Image

Oni koji su ostali bili su na linijama, ljeti i zimi. Mnogi su uprpastili zdravlje za razliku od podrumasa koji su ostali i gledali gdje nabaviti nesto i u podrumu priustiti sebi neko zadovoljstvo.

Ovi sto su ostali i cuvali lijnije u svim vremenskim uslovima cekajuci kad ce dobiti metak u tijelo danas su mahom nista. Bore se za svoja prava koja ce tesko ostvariti.

Mnogi podrumasi su na funkcijama mlate dobre pare i prosipaju demagogiju. Njih mole oni koju su bili na linijama najcesce vec izgubljenog zdravlja za neku soc. pomoc, posao ili ostvarivanje neke naknade.

Da li je ovo sramota. Po mom misljenju jeste.

Oni koji su spakovali kofere i odmah otisli, sacuvali su svoje zdravlje. Malo ko se od njih vratio a i ako se vratio dosao je sa nekim parama koje mu garantuju zivotnu sigurnost. Ne petljaju se u politiku, zivi od onoga sto imaju. Neki mladji su skontali da bi mogli jos malo poboljsati svoij budzet pa su se ukljucili u politiku. Kazu dobro ima je, zivi se fino, grade ugled pomazuci rodbini i ponekom prijatelju.

Naravno, svako ce izvuci svoj zakljucak, sta je bolje za njega i tako ce postupiti u narednom ratu, koji nije bas tako daleko kao sto obicno mislimo. Ovo je Balkan i tu nikad ne znas kad pocinje a kad prestaje rat, a mozda nikad nije ni prestao, samo se nastavlja na drugi nacin.
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#24 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by muha_sa »

osoba koja je mrzila oružje ma koje vrste uzeh pušku i u odbranu porodice, grada a bogme i brutalno napadnute medjunarodno priznate jedne mi jedine :-D ostadoh do kraja

sekunde se ne kajem

libo me racku za Bakira, Sebiju i ostalu vladajucu bulumentu

eh :-) kad bi kojim slucajem neko sranje krenulo prvi bi oborio osigurace u stanu, zavrno vodovodni ventil, zakljuco obje brave i put pod noge---zato vazda imam pun rezervoar goriva, pasoši ispravni a i papiri od stana u fascikli :D
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#25 Re: "Gdje si bio 92', relevantno ili populisticko pitanje?

Post by Prpa.ba »

Oni sto su bili ovdje '92 odobrili su opstu amnestiju inace pola faca koje danas gledamo ne bi smjelo hodati Federacijom. Dio jer su bili dio pravoslavnih teroristickih formacija, dio jer bi bili na spiskovima Vojne Policije za izbjegavanje vojne obaveze. Cisto legalisticki gledano, i protjerani iz podrucja zahvacenih pravoslavnom pobunom su trebali po dolasku na prvu slobodnu teritoriju, bilo ti i inozemstvo, zaputiti se ka najblizem zbornom podrucju ARBiH i staviti se na raspolaganje.

Ukratko, pitanje je irelevantno jer je vrijeme za eliminaciju supaka i krsitelja zakona iz javnog zivota proslo '96.
Post Reply