Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Dzinna
Posts: 380
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#4976 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dzinna »

Averus wrote: 26/02/2024 14:08 Je li ko išao u Budimpeštu autom?

Kako sad ide to oko vinjeta? Ima li šta da trebam znati unaprijed?
Bila sam prošle god
U RH prije granice na nakoj pumpi kupi vinjetu
Ne znam koliko je, mjesta mi se sa Slo, njihova je 15 na 7 dana
Mislim da je ova jeftinija
Pazi tamo na parking, bas zna biti komplicirano a kazna ti je zagarantirana

I jos nesto, ceste su katastrofa po gradu, osobito centar. Ako baš ne moraš, nemoj se vozit, sparkaj auto na miru pa setaj
Imam osjećaj da smo izubijali auto
User avatar
janje_
Posts: 2248
Joined: 05/04/2007 14:05

#4977 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by janje_ »

Averus wrote: 26/02/2024 14:08 Je li ko išao u Budimpeštu autom?

Kako sad ide to oko vinjeta? Ima li šta da trebam znati unaprijed?
isli prosli septembar. vinjetu mozes kupiti online ili na prvoj benzinskoj po ulazu u madjarsku. ako dolazis ovamo od juga (Vc koridor, djakovo, osijek, beli manastir, dubosevica) odman u udvaru prva benzinska s desne strane kupis vinjetu (mislim da je 10ak eura hefta dana) i picis.

u budimpesti ti je najbolje parkirati i vozati se gradskim prevozom (hem je kul, hem efikasno, a usput i vidis puno toga). ima neka aplikacija koje se kupi i njoj kredit za voznje.. a imas i one papirice sto se ponistavaju..

Ovdje imas veliki parking:
https://maps.app.goo.gl/c41Co6L1HJaesoju8

samo moras racunati, da ti svaki zapoceti dan naplacuju (npr. ako si doso u subotu u 16 i otiso u nedjelju u 12, placas ko da si bio 2 dana, subotu i nedjelju). po ulicama imas mjesta gdje smijes parkirat, ali moras dobro razgledat, jer ima parkinga koji su samo za domace.. imaju znakovi, a imaju i grbovi po podu iscrtani, tu ne ostavljaj niposto.. i ima raspored kad se placa. mislim da je od 20 navecer besplatno.

nisam bio 25 godina u budimpesti i malo je reci da sam se odusevio kad smo bili. umili su grad poprilicno. a ima se i sta vidjeti.. 3-4 dana prodju dok tamte vamte..
User avatar
Filter
Posts: 8077
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4978 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Filter »

Averus wrote: 26/02/2024 14:08 Je li ko išao u Budimpeštu autom?

Kako sad ide to oko vinjeta? Ima li šta da trebam znati unaprijed?
isao prije 5 dana. madjarska vinjeta koliko sam skontao samo online. 17 i nesto sitno eura za 10 dana. 1.20KM autoput prije svilaja, i 5 eura hr autoput.
nisam isao preko b broda i nisam se pokajao, dobar je put, nema puno prometa i ogranicenje je uglavnom 80, lokalci pice bogzna koliko. od doboja do svilaja imas 4-5 kamera. od svilaja se kacis direkno na hr autoput...
najjeftiniji javni parking sto sam ja nasao je 11eura dan, kod centralne trznice. podzemna garaza. nekakav sega raspored placanja, mislim da je od 22 do 07 besplatno, ali pazi da ne parkiras na rezervisano mjesto. skontat ces, pise sve... na madjarskom :lol: al se da skontati.
dnevna karta za javni prevoz je 6.5 eura i mozes se vozati ko cojk, bolje nego autom jer me je budim raspametio sa prespajanjima. meni nelogicno ali njima fercera.
eto, uzivaj :mrgreen:
ps. hrana u centru je zara, pa gledaj da se malo izmaknes iz centra
User avatar
ElRe
Posts: 10962
Joined: 12/12/2011 11:28

#4979 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by ElRe »



Nedostaju mi Moskva i Sankt Peterburg.
suit_up
Posts: 737
Joined: 31/12/2019 11:25

#4980 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by suit_up »

Averus wrote: 26/02/2024 14:08 Je li ko išao u Budimpeštu autom?

Kako sad ide to oko vinjeta? Ima li šta da trebam znati unaprijed?
Na ovom sajtu kupiš vinjetu i miran si :thumbup:

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/en/vignette-purchase/vehicle-data-vignette-selection
vanjki
Posts: 1799
Joined: 26/10/2006 17:37

#4981 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vanjki »

suit_up wrote: 26/02/2024 20:25
Averus wrote: 26/02/2024 14:08 Je li ko išao u Budimpeštu autom?

Kako sad ide to oko vinjeta? Ima li šta da trebam znati unaprijed?
Na ovom sajtu kupiš vinjetu i miran si :thumbup:

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/en/vignette-purchase/vehicle-data-vignette-selection
Isao sam u decembru i najbolj put prije Modrice na Svilaj i sve je autoput.Odes na stranicu njihovog nacionalnog operatera za autoput put i platis elektronsku.To ti je najlaksi nacin Nemoj ici preko ostalih,jel ces platiti vise. Kada budes u Budimpesti skini aplikaciju Budapest go i kupis kartu preko aplikacije Kada ulazis u tramvaj ili bus samo skeniraj QR na prednjem ulazu
Dzinna
Posts: 380
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#4982 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dzinna »

Uskoro putujem u Berlin
Doduse službeno, ali nakon obaveza imam nešto slobodnog
Sto vidjeti, gdje ici?
sumirprimus
Posts: 81743
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4983 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sumirprimus »


Definitivno zemlja za izbjec.fuj
Kuvet
Posts: 621
Joined: 22/05/2012 11:58

#4984 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Kuvet »

Dzinna wrote: 03/03/2024 00:06 Uskoro putujem u Berlin
Doduse službeno, ali nakon obaveza imam nešto slobodnog
Sto vidjeti, gdje ici?

Berghain :D
User avatar
mirota
Posts: 2376
Joined: 11/01/2018 11:42

#4985 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

sumirprimus wrote: 03/03/2024 16:42
Definitivno zemlja za izbjec.fuj
onda dodaj Bugarsku na listu npr
markma
Posts: 53
Joined: 16/04/2018 13:35

#4986 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by markma »

Zasto Bugarsku?
User avatar
parappa
Posts: 3325
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4987 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

Ma ne znam... bio sam u Indiji i u Bugarskoj i vratio se bez ikakvih problema.
Šta se desilo ovim ljudima gore ne znam... ali poznavajući Indijce i njihov odnos prema strancima je teško za povjerovati.
Znam djevojku (plavušu), koja je sama putovala kroz Indiju puna dva mjeseca. Ima samo riječi hvale.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#4988 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by triple mama »

Da li neko ima za preporučiti Airbnb u Briselu (da je relativno u centru i da nije 'opasna zona' i da je pristojan smještaj)?
User avatar
mirota
Posts: 2376
Joined: 11/01/2018 11:42

#4989 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

sumirprimus wrote: 03/03/2024 16:42
Definitivno zemlja za izbjec.fuj
na osnovu 1 slucaja otpisati takvu zemlju, ma daaj, bedastoca na kub
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#4990 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Trappist »

mirota wrote: 05/03/2024 11:27
sumirprimus wrote: 03/03/2024 16:42
Definitivno zemlja za izbjec.fuj
na osnovu 1 slucaja otpisati takvu zemlju, ma daaj, bedastoca na kub
Kako da ne, jedan slucaj...
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#4991 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mousstapha »

Fakat ne znam da li bih ikad igdje otisao kad bih tako izbjegavao zemlje. Naravno, covjek treba da se maksimalno informise i pripremi, internet je pun tudjih iskustava, ima toliko informacija o lokacijama koje se isplati zaobici. Rizici se nikad ne mogu u potpunosti izbjeci, ali definitivno mogu smanjiti.
sumirprimus
Posts: 81743
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4992 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sumirprimus »

mirota wrote: 05/03/2024 11:27
sumirprimus wrote: 03/03/2024 16:42
Definitivno zemlja za izbjec.fuj
na osnovu 1 slucaja otpisati takvu zemlju, ma daaj, bedastoca na kub
NeLjudi se ko skakavci lijepe na zene i strance ,zive u sistemu kasti, da nije ljute hrane bajkace bi iznicale u formama walking deada.
Ko sto rekoh zemlja za izbjec.
Bugarska je EU i NaTO za ove ..
A za info i neuoucene, cesta su gang rapes kako se vec puse na ulicama ove zemlje, kao migsje u svijetu. Ne pomazu ni smrtne kazne
User avatar
van Basten
Posts: 7551
Joined: 21/09/2006 02:59

#4993 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by van Basten »

Planiram prvomajsko putovanje srednjom Evropom. Razmišljao sam da uzmem hrvatski sim radi eu rominga, pošto je te sedmice djeci online nastava treba mi više giga nego bih dobio onim bht travel paketima.
Pitanja: koju karticu uzeti, da dobijem što više giga za što manje para? Znam za bonbon i tomato, koja je bolja od njih? Ima neka treća? Gdje se to može uzeti na putu Svilaj - Beli Manastir? Igdje na autoputu?
sumirprimus
Posts: 81743
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4994 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sumirprimus »

van Basten wrote: 12/03/2024 11:07 Planiram prvomajsko putovanje srednjom Evropom. Razmišljao sam da uzmem hrvatski sim radi eu rominga, pošto je te sedmice djeci online nastava treba mi više giga nego bih dobio onim bht travel paketima.
Pitanja: koju karticu uzeti, da dobijem što više giga za što manje para? Znam za bonbon i tomato, koja je bolja od njih? Ima neka treća? Gdje se to može uzeti na putu Svilaj - Beli Manastir? Igdje na autoputu?
vidi telemahovu net2go unlimited za turiste. treba ti internet..
10 eura 10 dana.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7787
Joined: 03/06/2016 16:31

#4995 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dope_Man »

van Basten wrote: 12/03/2024 11:07 Planiram prvomajsko putovanje srednjom Evropom. Razmišljao sam da uzmem hrvatski sim radi eu rominga, pošto je te sedmice djeci online nastava treba mi više giga nego bih dobio onim bht travel paketima.
Pitanja: koju karticu uzeti, da dobijem što više giga za što manje para? Znam za bonbon i tomato, koja je bolja od njih? Ima neka treća? Gdje se to može uzeti na putu Svilaj - Beli Manastir? Igdje na autoputu?
Ne znam sta je u ponudi u HR, al ljetos kad smo bili u Puli jaran htio uzeti neku karticu da ima tako kad dodje, nesto peglali da mu treba JMBG (il kako ga vec u Hrvatskoj danas zovu).

Uglavnom, na kraju je uzeo u Austriji (u Hoferu) karticu koju i sam koristim ovdje, a na kojoj sam sebi moze aktivirati paket koji kod zeli, kada putuje, a radi po cijeloj EU. Sama kartica nesto par eura, paket 40 GB je 10 EUR (najjeftiniji je 6 eura 8 GB). Pa eto, ima i ta opcija ako te put nanese kroz AT.

Naravno, provjeri sta nude i u HR i SLO i gdje vec ides, pa uzmes sta ti je najpovoljnije.
User avatar
mirota
Posts: 2376
Joined: 11/01/2018 11:42

#4996 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mirota »

van Basten wrote: 12/03/2024 11:07 Planiram prvomajsko putovanje srednjom Evropom. Razmišljao sam da uzmem hrvatski sim radi eu rominga, pošto je te sedmice djeci online nastava treba mi više giga nego bih dobio onim bht travel paketima.
Pitanja: koju karticu uzeti, da dobijem što više giga za što manje para? Znam za bonbon i tomato, koja je bolja od njih? Ima neka treća? Gdje se to može uzeti na putu Svilaj - Beli Manastir? Igdje na autoputu?
bonbon, uzmes i ne brines, koristim je po HRV i EU najmanje 10 godina, aktiviras opciju 7 dana flat net i ne brines za potrosnju
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#4997 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mufa1 »

Dope_Man wrote: 12/03/2024 11:22
van Basten wrote: 12/03/2024 11:07 Planiram prvomajsko putovanje srednjom Evropom. Razmišljao sam da uzmem hrvatski sim radi eu rominga, pošto je te sedmice djeci online nastava treba mi više giga nego bih dobio onim bht travel paketima.
Pitanja: koju karticu uzeti, da dobijem što više giga za što manje para? Znam za bonbon i tomato, koja je bolja od njih? Ima neka treća? Gdje se to može uzeti na putu Svilaj - Beli Manastir? Igdje na autoputu?
Ne znam sta je u ponudi u HR, al ljetos kad smo bili u Puli jaran htio uzeti neku karticu da ima tako kad dodje, nesto peglali da mu treba JMBG (il kako ga vec u Hrvatskoj danas zovu).

Uglavnom, na kraju je uzeo u Austriji (u Hoferu) karticu koju i sam koristim ovdje, a na kojoj sam sebi moze aktivirati paket koji kod zeli, kada putuje, a radi po cijeloj EU. Sama kartica nesto par eura, paket 40 GB je 10 EUR (najjeftiniji je 6 eura 8 GB). Pa eto, ima i ta opcija ako te put nanese kroz AT.

Naravno, provjeri sta nude i u HR i SLO i gdje vec ides, pa uzmes sta ti je najpovoljnije.

Ne mozes ni u Austriji nigdje uzeti sim karticu bez registracije licnih podataka..Moglo je nekad, ali unazad par godina, ne ide..
User avatar
Dope_Man
Posts: 7787
Joined: 03/06/2016 16:31

#4998 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dope_Man »

mufa1 wrote: 12/03/2024 12:56
Dope_Man wrote: 12/03/2024 11:22
van Basten wrote: 12/03/2024 11:07 Planiram prvomajsko putovanje srednjom Evropom. Razmišljao sam da uzmem hrvatski sim radi eu rominga, pošto je te sedmice djeci online nastava treba mi više giga nego bih dobio onim bht travel paketima.
Pitanja: koju karticu uzeti, da dobijem što više giga za što manje para? Znam za bonbon i tomato, koja je bolja od njih? Ima neka treća? Gdje se to može uzeti na putu Svilaj - Beli Manastir? Igdje na autoputu?
Ne znam sta je u ponudi u HR, al ljetos kad smo bili u Puli jaran htio uzeti neku karticu da ima tako kad dodje, nesto peglali da mu treba JMBG (il kako ga vec u Hrvatskoj danas zovu).

Uglavnom, na kraju je uzeo u Austriji (u Hoferu) karticu koju i sam koristim ovdje, a na kojoj sam sebi moze aktivirati paket koji kod zeli, kada putuje, a radi po cijeloj EU. Sama kartica nesto par eura, paket 40 GB je 10 EUR (najjeftiniji je 6 eura 8 GB). Pa eto, ima i ta opcija ako te put nanese kroz AT.

Naravno, provjeri sta nude i u HR i SLO i gdje vec ides, pa uzmes sta ti je najpovoljnije.

Ne mozes ni u Austriji nigdje uzeti sim karticu bez registracije licnih podataka..Moglo je nekad, ali unazad par godina, ne ide..
Da, da bi uzeo ovu koju sam naveo, ili bilo koju drugu karticu u AT, skenira ti pasos i registruje te tako ako si turista.

Problem sa tom situacijom u Puli je sto nisu imali u ponudi nista ako nemas hrvatski dokument, sto je malo debilno za radnju u trznom u Puli gdje su 90% kupaca okolo turisti al eto.
User avatar
van Basten
Posts: 7551
Joined: 21/09/2006 02:59

#4999 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by van Basten »

Hvala na sugestijama i prijedlozima. ta austrijska variajnta bi mi pasala da idem prvo u Austriju, ali prvo ćemo do Mađarske i Slovačke. Prođe pola online nastave dok dođemo do Austrije.
GaRGa
Posts: 2763
Joined: 25/02/2009 15:00

#5000 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GaRGa »

Prosle godine uzeo telemach karticu u Hrvatskoj na trafici niko mi nista nije trazio...
Post Reply