Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#201 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by diablobih »

betrezengorbachev wrote:
diablobih wrote:Bezveze je taj x540la, ni graficke niti ikojeg kurca da bi kostao 800 maraka.
Jel moze preporuka, do 750km ? :D
Uglavnom laptop za studentske potrebe..
Ma on ce ti sve raditi za takvu upotrebu, samo nije to to, prije bih ti preporucio da uzmes refurbished laptope ili polovne, dobit ces vise, pa onda ne moras gledati jesu li studentske potrebe. Procackaj pro comp i takve radnje, oni prodaju refurbished.
betrezengorbachev
Posts: 33
Joined: 21/06/2015 15:39

#202 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by betrezengorbachev »

diablobih wrote:
betrezengorbachev wrote:
diablobih wrote:Bezveze je taj x540la, ni graficke niti ikojeg kurca da bi kostao 800 maraka.
Jel moze preporuka, do 750km ? :D
Uglavnom laptop za studentske potrebe..
Ma on ce ti sve raditi za takvu upotrebu, samo nije to to, prije bih ti preporucio da uzmes refurbished laptope ili polovne, dobit ces vise, pa onda ne moras gledati jesu li studentske potrebe. Procackaj pro comp i takve radnje, oni prodaju refurbished.
Hvala drug, pogledat cu. Zanima me sta generalno mislis o ovoj seriji laptopa asus x540 ?
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#203 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by diablobih »

Kod mene je licno x550vc laptop, star malo vise od 2 godine, otisao mu jedino bio cooler, inace, sasvim zadovoljan. Mene sad vise brine kod ove x540, sto nisu gurnuli barem 4 gb rama vise i onda i sa integrisanom grafickom bi laptop bio na sasvim dobrom nivou. Ovako, ti bi mogao surfati, raditi u officeu i odigrati kantera da se smiris. Ipak kad uzmes u obzir da ti windows zahtjeva gigu, pa onda firefox ili chrome gigu i pol do 2, znas koliko ce biti sati za par godina.

Tako da, serija je sasvim solidna, samo eto morao bi nekad kasnije staviti plocicu rama od 4 GB, ili eventualno i SSD, zato ti i preporucujem da uzmes refurbished ili polovan laptop, i onda bi od tog viska mogao uzeti ssd i ram, ono laptop od 500 i ssd i ram, izadje na 750njak markica.
betrezengorbachev
Posts: 33
Joined: 21/06/2015 15:39

#204 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by betrezengorbachev »

diablobih wrote:Kod mene je licno x550vc laptop, star malo vise od 2 godine, otisao mu jedino bio cooler, inace, sasvim zadovoljan. Mene sad vise brine kod ove x540, sto nisu gurnuli barem 4 gb rama vise i onda i sa integrisanom grafickom bi laptop bio na sasvim dobrom nivou. Ovako, ti bi mogao surfati, raditi u officeu i odigrati kantera da se smiris. Ipak kad uzmes u obzir da ti windows zahtjeva gigu, pa onda firefox ili chrome gigu i pol do 2, znas koliko ce biti sati za par godina.

Tako da, serija je sasvim solidna, samo eto morao bi nekad kasnije staviti plocicu rama od 4 GB, ili eventualno i SSD, zato ti i preporucujem da uzmes refurbished ili polovan laptop, i onda bi od tog viska mogao uzeti ssd i ram, ono laptop od 500 i ssd i ram, izadje na 750njak markica.
Hvala drug na ovako opsirnom odgovoru i pojašnjenju. Necu zuriti, pogledat cu još malo polovne, pa ko zna možda uradim tako kako si rekao i uzmem ssd i ram od onog sto ostane.
betrezengorbachev
Posts: 33
Joined: 21/06/2015 15:39

#205 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by betrezengorbachev »

http://www.laptopi.ba/laptop-lenovo-ide ... ni-rethink

http://www.laptopi.ba/laptop-hp-250-g5- ... ez-os-crni


Jel moze misljenje o ova dva laptopa? Koji je bolji i da li se isplati uzeti jedan od navedenih.? :)
User avatar
Distortion
Posts: 2828
Joined: 08/09/2007 19:56

#206 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Distortion »

Mozel neko preporucit Best buy laptop za 1000 KM?

Hvala!
Schlauf2
Posts: 366
Joined: 03/01/2013 21:58

#207 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Schlauf2 »

Možda nije pitanje za ovu temu, ali da ne bih otvarao novu, ovdje ću vjerovatno najbrže dobiti odgovor, potrebno mi je sljedeće, gdje u Sarajevu ima za kupiti dobra poslovna torba u koju taman može stati mali tablet/laptop od 10", znači, da je istog formata pregrada i sl. kao torba za laptop standardne veličine, samo manja, za laptop/tablet od 10".
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#208 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Cossack »

betrezengorbachev wrote:http://www.laptopi.ba/laptop-lenovo-ide ... ni-rethink

http://www.laptopi.ba/laptop-hp-250-g5- ... ez-os-crni


Jel moze misljenje o ova dva laptopa? Koji je bolji i da li se isplati uzeti jedan od navedenih.? :)
drugi daleko bolji.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#209 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Hakiz »

betrezengorbachev wrote:
diablobih wrote:Kod mene je licno x550vc laptop, star malo vise od 2 godine, otisao mu jedino bio cooler, inace, sasvim zadovoljan. Mene sad vise brine kod ove x540, sto nisu gurnuli barem 4 gb rama vise i onda i sa integrisanom grafickom bi laptop bio na sasvim dobrom nivou. Ovako, ti bi mogao surfati, raditi u officeu i odigrati kantera da se smiris. Ipak kad uzmes u obzir da ti windows zahtjeva gigu, pa onda firefox ili chrome gigu i pol do 2, znas koliko ce biti sati za par godina.

Tako da, serija je sasvim solidna, samo eto morao bi nekad kasnije staviti plocicu rama od 4 GB, ili eventualno i SSD, zato ti i preporucujem da uzmes refurbished ili polovan laptop, i onda bi od tog viska mogao uzeti ssd i ram, ono laptop od 500 i ssd i ram, izadje na 750njak markica.
Hvala drug na ovako opsirnom odgovoru i pojašnjenju. Necu zuriti, pogledat cu još malo polovne, pa ko zna možda uradim tako kako si rekao i uzmem ssd i ram od onog sto ostane.
Za 200 KM više nego što ti želiš dati, prije oko godinu i po, dakle za 1.000 KM, kupljen u Plus computers nov HP 250 G (Windows 10, 64 bit, Home (i5@2,30GHz, 8 GB RAM, 128 GB SSD, AMD Radeon R5-M330). Nekada se može naletjeti na neke vanredne ponude.

Uskoro bi mogla krenuti Božićna i Novogodišnja sniženja, pa možda iskrsne nešto.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#210 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by skafiskafsnjak »

Moj savjet je da gledate Dell ili Lenovo...
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#211 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Hakiz »

skafiskafsnjak wrote:Moj savjet je da gledate Dell ili Lenovo...
Moj takođe. Ja prvo gledam Lenovo. Ali kada imaš izbor od 5 modela od Lenova ili Della, a 30 od HP-a ili Acera, onda nije to baš tako jednostavno.
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#212 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by diablobih »

Naravno da je jednostavno, samo ugasis u filterima HP i Acer i tako te...
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#213 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Hakiz »

diablobih wrote:Naravno da je jednostavno, samo ugasis u filterima HP i Acer i tako te...
Nisi me razumio. Mislio sam da je loša ponuda Lenovo kompjutera u odnosu na recimo HP kompjutere. Uđeš u radnju i tamo imaš 5 modela Lenovo kompjutera i sa druge strane 20 HP.

Logično je da ćeš u mnogobrojnijoj ponudi HP prije pronaći kompjuter koji ti odgovara odnosom cijene i kvaliteta nego što ćeš pronaći u siromašnijoj ponudi Lenovo kompjutera. Možda jedino u BBS koji je zastupnik Lenova nije tako. Ali u svim drugim radnjama, koliko ja vidim, najveća je ponuda HP kompjutera.
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#214 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by diablobih »

Zato pogledas u vise radnji i odaberes pravu marku, dell, lenovo, asus...
Kurjakk
Posts: 318
Joined: 13/01/2013 00:09

#215 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Kurjakk »

kupujem laptop i imam malu dilemu da li vrijedi dati za ovaj noviji procesor nekih 150 km vise, sve ostalo isto na laptopu

7:e generationens Intel® Core™ i5-processor
Processor Intel® Core™ i5-7200U (2,5 GHz basfrekvens, upp till 3,1 GHz med Intel® Turbo Boost Technology, 3 MB cache, 2 kärnor)

ili ovaj skuplji:

8:e generationens Intel® Core™ i5-processor
Processor Intel® Core™ i5-8250U (1,6 GHz basfrekvens, upp till 3,4 GHz med Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB cache, 4 kärnor)

Malo me zbunjeje ovaj basfrekvens. HP pavilion u oba slucaja.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#216 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by nagibSA »

Ja bih radije isao na SSD sa ovim i5 7-me generacije ako vec nemas. Ili na bolju grafiku, nemam pojma koji je laptop. Bitan je i chipset danas/sutra da mozes zamjeniti cpu, grafika se ne moze zamjeniti.

ne znam za sta je namjenjen laptop, za igre je svakako graficka bitnija...

basfrekvens = najveca frekvencija jednog jezgra.

Uglavnom, ne vrijedi cpu 150KM vise po meni, vidis da je cijena na intelovom sajtu skoro ista.
Kurjakk
Posts: 318
Joined: 13/01/2013 00:09

#217 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Kurjakk »

Ssd je disk i grafika je nvidia radeon 940. Mislim da mi grafika nije toliko bitna jer ne igram igrice. Treba mi za autocad, arcgis i jos neke slicne programe.

Sad kad sam bolje pogledao razlika je samo 100 km tako da mislim da je odluka pala na ovaj iz osme genercije.

Ja zaista ne znam puno o ovome ali taj procesor bi trebao biti bolji procesor od ovog iz sedme?
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#218 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Hakiz »

diablobih wrote:Zato pogledas u vise radnji i odaberes pravu marku, dell, lenovo, asus...
Ti mene fakat ne konaš ili me zezaš?
DonieBrasco
Posts: 15234
Joined: 31/08/2016 16:09

#219 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by DonieBrasco »

Po pitanju kvalitete i od punuđenih modela na nasem trzistu koji proizvođac je najbolje kvalitete ili najpouzdaniji, koji najbolje kotira ? Ne znam samo sta je ovo sa cjenama kod nas divljaju.

HP, Lenovo, Acer, Dell, Asus...itd.

Ja ima HP ProBook 4530s jeste da je stariji ali ja sam zadovoljan, W10 radi bez problema, kolega hoce da kupi sebi neki laptop pa se dvoumi oko porizvođaca, sto se tice specifikacija tu je manje vise slicno.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#220 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Hakiz »

DonieBrasco wrote:Po pitanju kvalitete i od punuđenih modela na nasem trzistu koji proizvođac je najbolje kvalitete ili najpouzdaniji, koji najbolje kotira ?

HP, Lenovo, Acer, Dell, Asus...itd.

Ja ima HP ProBook 4530s jeste da je stariji ali ja sam zadovoljan, W10 radi bez problema, kolega hoce da kupi sebi neki laptop pa se dvoumi oko porizvođaca, sto se tice specifikacija tu je manje vise slicno.
U principu najbolji kvalitet su Dell i Lenovo. Ali to ne znači da neki model od na primjer HP-a ili ASUS-a neće biti bolji od nekog modela Della.

Ali to takođe znači da će Dell ili Lenovo laptop biti skuplji od Acer laptopa koji na papiru ima iste karakteristike.
DonieBrasco
Posts: 15234
Joined: 31/08/2016 16:09

#221 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by DonieBrasco »

U sustini placa se "ime" a specifikacije su manje vise slicne kao i sveukupna kvaliteta.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#222 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Hakiz »

DonieBrasco wrote:U sustini placa se "ime" a specifikacije su manje vise slicne kao i sveukupna kvaliteta.
Ako ti tako kažeš.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#223 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by skafiskafsnjak »

DonieBrasco wrote:U sustini placa se "ime" a specifikacije su manje vise slicne kao i sveukupna kvaliteta.
Placas ime, ali ne placas kao sto ti mislis... kada su u pitanju Dell i Lenovo, placas i kvalitet , vjeruj mi .
Imao sam Asus , Hp ... sada Dell ... Razlika je . Pri tom ne mislim na specifikacije, nego generalno na kvalitet, sveukupni utisak
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#224 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by nagibSA »

Kurjakk wrote: Ja zaista ne znam puno o ovome ali taj procesor bi trebao biti bolji procesor od ovog iz sedme?
Losiji nije sigurno, e sad pitanje koliko je bolji. Na papiru fino zvuci 4 core, 8 thread, ali je takt 1.6 GHz i TDP 15W a ista litografija 14nm, i pitanje kako to zvuci u praksi, vjerujem da se i ne osjeti u odnosu na taj drugi. Inace ove 'U' serije su stedljive sve, zbog toga sam i ja uzeo. Prije svega mi je bila bitna potrosnja/grijanje.

Sto se tice proizvodjaca i to, vec par zadnjih modela stalno idem na Asus, nekako su mi dobar odnos cijene/kvaliteta/dizajna ovo/ono. Inace fan sam Asusa, imam dosta njihovih stvari bas iz tih razloga.

Lenovo jeste dobar i kvalitetan ali u visoj klasi i samo bih ga tada uzimao, u nizoj su tuzniji dosta. Kad se samo sjetim onog Ideapad 110modela koji je imao masu problema, dizajn su mu 3x promjenili. Tako im je i kod smartphoneova Lenovo Moto klasa i ona Dilejina ZUK kako vec bi. :)
Kurjakk
Posts: 318
Joined: 13/01/2013 00:09

#225 Re: Gdje kupiti laptop u Sarajevu?

Post by Kurjakk »

Pa uzet cu onda ovaj iz osme generacije i gotovo. Tih sto maraka me ne vadi, a i taj takt od 1,6 mi nije bio najjasniji ali eto. Hvala na pomoci.
Post Reply