Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#1 Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by 4m3l »

Obicno sam uzimao .com ili org domene, ovaj put mi treba .ba, gdje je najpovoljnije da se kupi domena i je li komplikovano oko papirologije, sta im sve treba slati. Koji bi mi hosting preporucitili da podrzava CMS - Wordpress, isto mi treba najjeftiniji, po mogucnosti sa serverom u europi, jer ciljam balkanske zemlje.
User avatar
Hary10
Posts: 51
Joined: 13/01/2015 19:52
Location: Sarajevo

#2 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by Hary10 »

4m3l wrote:Obicno sam uzimao .com ili org domene, ovaj put mi treba .ba, gdje je najpovoljnije da se kupi domena i je li komplikovano oko papirologije, sta im sve treba slati. Koji bi mi hosting preporucitili da podrzava CMS - Wordpress, isto mi treba najjeftiniji, po mogucnosti sa serverom u europi, jer ciljam balkanske zemlje.
Imas na nic.ba, a od papira ti treba kopija licne karte i zahtjev za registraciju domene ako si fizicko lice. Za pravno lice treba kopija rjesenja o upisu u sudski registar, popunjena prijavnica i zahtjev za registraciju domene.
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#3 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by 4m3l »

kakav je ovaj genesis kao hosting ?
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#4 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by 4m3l »

Hary10 wrote:
4m3l wrote:Obicno sam uzimao .com ili org domene, ovaj put mi treba .ba, gdje je najpovoljnije da se kupi domena i je li komplikovano oko papirologije, sta im sve treba slati. Koji bi mi hosting preporucitili da podrzava CMS - Wordpress, isto mi treba najjeftiniji, po mogucnosti sa serverom u europi, jer ciljam balkanske zemlje.
Imas na nic.ba, a od papira ti treba kopija licne karte i zahtjev za registraciju domene ako si fizicko lice. Za pravno lice treba kopija rjesenja o upisu u sudski registar, popunjena prijavnica i zahtjev za registraciju domene.
..
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#5 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by 4m3l »

Hajmo ljudi dajte jos preporuka, kakav je global.ba, vidim da daju i domenu besplatno, 59KM dok je kod leftora isto besplatna domena cijena 75KM.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#6 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by jahh »

Ja sam uzimao 10ak .ba domena i najjeftiniji ti je global.ba, 60KM sa hostingom.

Nic.ba je prva godina 80KM (samo domena), poslije 30KM godina.
Al-Batros
Posts: 169
Joined: 31/01/2017 00:25

#7 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by Al-Batros »

4m3l wrote:Hajmo ljudi dajte jos preporuka, kakav je global.ba, vidim da daju i domenu besplatno, 59KM dok je kod leftora isto besplatna domena cijena 75KM.
Odlični su, podrška fenomenalna.
masssa
Posts: 42
Joined: 01/08/2012 08:56

#8 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by masssa »

Pogledaj na www.genesis.ba
Last edited by masssa on 23/08/2023 15:05, edited 1 time in total.
masssa
Posts: 42
Joined: 01/08/2012 08:56

#9 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by masssa »

4m3l wrote:Hajmo ljudi dajte jos preporuka, kakav je global.ba, vidim da daju i domenu besplatno, 59KM dok je kod leftora isto besplatna domena cijena 75KM.
Kod leftora ti nije 75 KM nego 88, oni rade obmanu klijenata a ujedno i krse zakon, jer protuzakonito je prikazivati cijenu bez PDVa.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#10 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by kazo »

Ja sam kod http://www.serverlab.hr/ vec dvije godine, imam jedan ssd hosting, a drugi je dedicated i to full managed. Nisam do sad imao nikakvih problema da je sajt down ili nesto slicno, a suport uvijek brzo odgovori na mail. Ako bude neko zainteresovan neka se javi za popust od 10% :-D
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#11 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by Android Knego »

zna li neko, kada se uzme hosting i dobije gratis domena, da li si ti vlasnik domene. odnosno, ako u nekom trenutku ne budes zadovoljan (cijenom, uslugom, bilo cime), mozes li ti domenu "ponijeti sa sobom", tj. otkupiti? znam da je nelogicno da mozes jer si je dobio gratis, ali, s druge strane, nelogicno je i da nakon 2-3 godine gradjenja reputacije sajta odjednom neko drugi dobije priliku pobrati kajmak. sta zakon kaze?
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#12 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by kazo »

Android Knego wrote:zna li neko, kada se uzme hosting i dobije gratis domena, da li si ti vlasnik domene. odnosno, ako u nekom trenutku ne budes zadovoljan (cijenom, uslugom, bilo cime), mozes li ti domenu "ponijeti sa sobom", tj. otkupiti? znam da je nelogicno da mozes jer si je dobio gratis, ali, s druge strane, nelogicno je i da nakon 2-3 godine gradjenja reputacije sajta odjednom neko drugi dobije priliku pobrati kajmak. sta zakon kaze?
Ti si vlasnik domene i samo platis transfer na drugi registar. Nema nista dzaba, vec je on to uracuno u hosting, a i domenu svakako mozes kupiti za par $$.
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#13 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by Android Knego »

kazo wrote:
Android Knego wrote:zna li neko, kada se uzme hosting i dobije gratis domena, da li si ti vlasnik domene. odnosno, ako u nekom trenutku ne budes zadovoljan (cijenom, uslugom, bilo cime), mozes li ti domenu "ponijeti sa sobom", tj. otkupiti? znam da je nelogicno da mozes jer si je dobio gratis, ali, s druge strane, nelogicno je i da nakon 2-3 godine gradjenja reputacije sajta odjednom neko drugi dobije priliku pobrati kajmak. sta zakon kaze?
Ti si vlasnik domene i samo platis transfer na drugi registar. Nema nista dzaba, vec je on to uracuno u hosting, a i domenu svakako mozes kupiti za par $$.
da li vazi i za .ba domene? njih bas i ne mozes kupiti za par $$.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#14 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by kazo »

Android Knego wrote:
kazo wrote:
Android Knego wrote:zna li neko, kada se uzme hosting i dobije gratis domena, da li si ti vlasnik domene. odnosno, ako u nekom trenutku ne budes zadovoljan (cijenom, uslugom, bilo cime), mozes li ti domenu "ponijeti sa sobom", tj. otkupiti? znam da je nelogicno da mozes jer si je dobio gratis, ali, s druge strane, nelogicno je i da nakon 2-3 godine gradjenja reputacije sajta odjednom neko drugi dobije priliku pobrati kajmak. sta zakon kaze?
Ti si vlasnik domene i samo platis transfer na drugi registar. Nema nista dzaba, vec je on to uracuno u hosting, a i domenu svakako mozes kupiti za par $$.
da li vazi i za .ba domene? njih bas i ne mozes kupiti za par $$.
Ti si vlasnik domene i niko ti je ne moze uzeti, samo .ba ne mozes nigdje premjestiti ona je parkirana kod utic-a i .ba ne mozes dobiti besplatno jer je oko 40-50 KM godisnje, jedino je obnova cinimi se 30 KM.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#15 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by BarbaDue »

Leftor, Tuzla
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#16 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by Android Knego »

kazo wrote:Ti si vlasnik domene i niko ti je ne moze uzeti, samo .ba ne mozes nigdje premjestiti ona je parkirana kod utic-a i .ba ne mozes dobiti besplatno jer je oko 40-50 KM godisnje, jedino je obnova cinimi se 30 KM.
Ma znam za cijene da su .ba puno skuplje od .com i sl., nego me samo zanimalo ovo da li mozes zadrzati domenu ako si nezadovoljan uslugom, a dobio si je sa naznakom "gratis"...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#17 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by ExNihilo »

Android Knego wrote:
kazo wrote:Ti si vlasnik domene i niko ti je ne moze uzeti, samo .ba ne mozes nigdje premjestiti ona je parkirana kod utic-a i .ba ne mozes dobiti besplatno jer je oko 40-50 KM godisnje, jedino je obnova cinimi se 30 KM.
Ma znam za cijene da su .ba puno skuplje od .com i sl., nego me samo zanimalo ovo da li mozes zadrzati domenu ako si nezadovoljan uslugom, a dobio si je sa naznakom "gratis"...
Gdje si je dobio? Pogledaj opće terms of service i uslove promicije na kojoj si dobio gratis domenu. U krajnjem slučaju, kontaktiraj customer support.

Čuo sam ranije za slučajeve gdje su ljudima revokali domene koje su dobili besplatno, tako da definitivno nije isključeno.
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#18 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by Android Knego »

ExNihilo wrote:
Android Knego wrote:
kazo wrote:Ti si vlasnik domene i niko ti je ne moze uzeti, samo .ba ne mozes nigdje premjestiti ona je parkirana kod utic-a i .ba ne mozes dobiti besplatno jer je oko 40-50 KM godisnje, jedino je obnova cinimi se 30 KM.
Ma znam za cijene da su .ba puno skuplje od .com i sl., nego me samo zanimalo ovo da li mozes zadrzati domenu ako si nezadovoljan uslugom, a dobio si je sa naznakom "gratis"...
Gdje si je dobio? Pogledaj opće terms of service i uslove promicije na kojoj si dobio gratis domenu. U krajnjem slučaju, kontaktiraj customer support.

Čuo sam ranije za slučajeve gdje su ljudima revokali domene koje su dobili besplatno, tako da definitivno nije isključeno.
Mislim na ove domace hosting kompanije. Valjda imaju svi ista pravila u vezi domacih domena?
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#19 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by kazo »

Koji je hosting u pitanju pa da vidimo ?
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#20 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by Android Knego »

kazo wrote:Koji je hosting u pitanju pa da vidimo ?
Pitam koja su generalno pravila. Neovisno o tome koji hosting i koja konkretno .ba domena.

Jos me nesto zanima, potakla me na ovo pitanje jedna reklama za hosting koju sam vidio. Ako pravis web stranice, pa klijenta zanima da mu ti osiguras i hosting (a ne bavis se time, nego samo izradom sajtova), ima li neki nacin da to nabavis jeftinije nego kad bi klijent kupovao, pa i tu da nesto zaradis.
Potpitanje, ako imas vise klijenata kojima trebaju nezahtjevni sajtovi mogu li oni dijeliti hosting? Vidio sam da genesis.ba ima tako nesto u ponudi, ali ne znam da li bas za to sluzi.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#21 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by kazo »

Android Knego wrote:
kazo wrote:Koji je hosting u pitanju pa da vidimo ?
Pitam koja su generalno pravila. Neovisno o tome koji hosting i koja konkretno .ba domena.

Jos me nesto zanima, potakla me na ovo pitanje jedna reklama za hosting koju sam vidio. Ako pravis web stranice, pa klijenta zanima da mu ti osiguras i hosting (a ne bavis se time, nego samo izradom sajtova), ima li neki nacin da to nabavis jeftinije nego kad bi klijent kupovao, pa i tu da nesto zaradis.
Slabo od toga mozes zaraditi, vecinom provajderi daju par % od kupovine hostinga, a godisnji hosting za pocetak kosta 60-tak KM, znaci morao bi imati bas dosta klijenata na mjesecnom nivou da bi zaradio.
Android Knego wrote:Potpitanje, ako imas vise klijenata kojima trebaju nezahtjevni sajtovi mogu li oni dijeliti hosting? Vidio sam da genesis.ba ima tako nesto u ponudi, ali ne znam da li bas za to sluzi.
Mogu, onda je najbolje da ti kupis neki jaci hosting s vise prostora i opcijom da stavis vise domena, naplatis njima uslugu hostinga i onda tu postavljas dodatne domene i sajtove.
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#22 Re: Gdje je najpovoljnije uzeti .BA domenu i hosting

Post by Android Knego »

@kazo
hvala ti za odgovore.
Post Reply