Gdje izvaditi potvrde o neposjedovanju licne karte i pasosa?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1 Gdje izvaditi potvrde o neposjedovanju licne karte i pasosa?

Post by hrle1976 »

Jel ima ko iskustva kako doci do potvrda o neposjedovanju licne karte BiH i pasosa BiH? Gdje u Sarajevu? Hvala unaprijed.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#2 Re: Gdje izvaditi potvrde o neposjedovanju licne karte i pas

Post by poznanik »

hrle1976 wrote:Jel ima ko iskustva kako doci do potvrda o neposjedovanju licne karte BiH i pasosa BiH? Gdje u Sarajevu? Hvala unaprijed.
Lične dokumente u skladu sa zakonskim propisima BiH izdaju nadležna ministarstva unutrašnjih poslova. Možeš se obratiti MUP-u u zadnjoj opštini prebivališta zahtjevom za izdavanje uvjerenja, sa naznakom šta tražiš i za koje potrebe. Zahtjev se taksira prema odredbama kantonalnih zakona o administrativnim taksama.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#3 Re: Gdje izvaditi potvrde o neposjedovanju licne karte i pas

Post by hrle1976 »

poznanik wrote:
hrle1976 wrote:Jel ima ko iskustva kako doci do potvrda o neposjedovanju licne karte BiH i pasosa BiH? Gdje u Sarajevu? Hvala unaprijed.
Lične dokumente u skladu sa zakonskim propisima BiH izdaju nadležna ministarstva unutrašnjih poslova. Možeš se obratiti MUP-u u zadnjoj opštini prebivališta zahtjevom za izdavanje uvjerenja, sa naznakom šta tražiš i za koje potrebe. Zahtjev se taksira prema odredbama kantonalnih zakona o administrativnim taksama.

Hvala na odgovoru, ali danas sam saznao da (navodno) u MUP-u je samo moguce dobiti potvrdu o neposjedovanju licne karte BiH, a ne i pasosa BiH. Dok recimo dokument o uvijerenju o drzavljanstvu BiH kao i rodni list u opstini Centar, Sarajevo. Sto se tice taksa, nadam se samo da nisu astronomske.


Rijec je o jednom cudnom postupku pa zato pokusajem sam da skontam gdje i kako za svoje roditelje i bracu i sestre, jer smo naknadno bez nase suglasnosti, zahtjeva i znanja uknjizeni i postali drzavljani BiH prije 6 godina. U jednu ruku smo zbunjeni, jer moji rdoitelji su 80ih se odrekli Jugoslovenskog drzavljanstva za Ceskoslovacko danas samo Cesko. A za razliku od drugih iz BiH koji su dosli u CZ kao izbjeglice i postali drzavljani Ceske, u njihovim pasosima pise drzava rodjenja Bosna i Hercegovina dok kod nas i dan danas pise Jugoslavija. Ceska nema bilateralne odnose po ovom pitanju sa BiH i hitno se trazi odricanje drzavljanstva neke drzave sa kojom Ceska nema ili ima samo ogranicene odnose tako su nama u ministarstvu za civilne sluzbe u Prahi rekli. Ujednako apeliram ljudima koji su odrekli se Jugoslovenskog drzavljanstva za bilo koje druge drzave da provjere svoj status u BiH (ako su naravno rodom iz Bih), moguce je preko +38733562386, meni je jako ljubazna teta neke stvari opisala, a sama misli da je rijec o problemu informacija, jer po njenim rijecima BiH sa drzavama sa kojim nema bilateralne odnose isto tako nema ni informacije o statusu osoba koje su rodjene u BiH, a zna se da neborave u BiH nego najvjerovatnije u jednoj od tih drzava, te misli da je izvrseno izdavanje drzavljanstva na osnovu rodjenja u BiH, jer kao osoba mors biti drzavnjanin neke drzave a taj organ u BiH je bez informacija o pojedinim osobama koje su stekle drzavljansto drugih drzava van procedure prvo odricanja BiH drzavljanstva da bi dobili drzavljanstvo npr. Austrije. Kako god ova "zabava" skupa 410€ odricanje drzavljanstva po postupku :shock: plus dodatne takse :roll: Sa drugim rijecima to vam znaci i ako ste npr. drzavljanjn/ka Kanade nekih 20tak godina, njihov zakon i drzava nisu u mogucnosti da vas stite u BiH jer ste drzavljain BiH.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#4 Re: Gdje izvaditi potvrde o neposjedovanju licne karte i pas

Post by miki27A »

hrle1976 wrote:
poznanik wrote:
hrle1976 wrote:Jel ima ko iskustva kako doci do potvrda o neposjedovanju licne karte BiH i pasosa BiH? Gdje u Sarajevu? Hvala unaprijed.
Lične dokumente u skladu sa zakonskim propisima BiH izdaju nadležna ministarstva unutrašnjih poslova. Možeš se obratiti MUP-u u zadnjoj opštini prebivališta zahtjevom za izdavanje uvjerenja, sa naznakom šta tražiš i za koje potrebe. Zahtjev se taksira prema odredbama kantonalnih zakona o administrativnim taksama.

Hvala na odgovoru, ali danas sam saznao da (navodno) u MUP-u je samo moguce dobiti potvrdu o neposjedovanju licne karte BiH, a ne i pasosa BiH. Dok recimo dokument o uvijerenju o drzavljanstvu BiH kao i rodni list u opstini Centar, Sarajevo. Sto se tice taksa, nadam se samo da nisu astronomske.


Rijec je o jednom cudnom postupku pa zato pokusajem sam da skontam gdje i kako za svoje roditelje i bracu i sestre, jer smo naknadno bez nase suglasnosti, zahtjeva i znanja uknjizeni i postali drzavljani BiH prije 6 godina. U jednu ruku smo zbunjeni, jer moji rdoitelji su 80ih se odrekli Jugoslovenskog drzavljanstva za Ceskoslovacko danas samo Cesko. A za razliku od drugih iz BiH koji su dosli u CZ kao izbjeglice i postali drzavljani Ceske, u njihovim pasosima pise drzava rodjenja Bosna i Hercegovina dok kod nas i dan danas pise Jugoslavija. Ceska nema bilateralne odnose po ovom pitanju sa BiH i hitno se trazi odricanje drzavljanstva neke drzave sa kojom Ceska nema ili ima samo ogranicene odnose tako su nama u ministarstvu za civilne sluzbe u Prahi rekli. Ujednako apeliram ljudima koji su odrekli se Jugoslovenskog drzavljanstva za bilo koje druge drzave da provjere svoj status u BiH (ako su naravno rodom iz Bih), moguce je preko +38733562386, meni je jako ljubazna teta neke stvari opisala, a sama misli da je rijec o problemu informacija, jer po njenim rijecima BiH sa drzavama sa kojim nema bilateralne odnose isto tako nema ni informacije o statusu osoba koje su rodjene u BiH, a zna se da neborave u BiH nego najvjerovatnije u jednoj od tih drzava, te misli da je izvrseno izdavanje drzavljanstva na osnovu rodjenja u BiH, jer kao osoba mors biti drzavnjanin neke drzave a taj organ u BiH je bez informacija o pojedinim osobama koje su stekle drzavljansto drugih drzava van procedure prvo odricanja BiH drzavljanstva da bi dobili drzavljanstvo npr. Austrije. Kako god ova "zabava" skupa 410€ odricanje drzavljanstva po postupku :shock: plus dodatne takse :roll: Sa drugim rijecima to vam znaci i ako ste npr. drzavljanjn/ka Kanade nekih 20tak godina, njihov zakon i drzava nisu u mogucnosti da vas stite u BiH jer ste drzavljain BiH.
Hrle,
ako bude potrebno da se (opet) odreknete drzavljanstva: ako svi zajedno: roditelji, ti i braca i sestre (isti mjesec ili u toku iste kalendarske godine) predate zahtjeve za odricanje drzavljanstva sve zajedno ce vas kostati tih 800 KM (mislim da je ta cijena) Znam zato sto sam ja isla da ispisem tatinog prijatelja i njegovu porodicu bas prosle godine u julu mjesecu, tako da je ovo "taze" informacija. Nadam se da nece doci do toga, da ces ovo vec nekako srediti, ali ako zatreba da imas info.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#5 Re: Gdje izvaditi potvrde o neposjedovanju licne karte i pas

Post by hrle1976 »

Eto vidis, a kad sam licno bio u ambasadi nista o zajednickom nego sve se mora pojedinacno procsirati. Hvala na informaciji. Nisam u toku kako je prvo ispisivanje, jer su to moji roditelji ucinili davnih dana jos dok je SFRJ bila, ali ovo sto se naziva naknadno je ufff komplikovano treba hrpa papira. Ambasada nije ustanju da dostavi neke osnovne papire koje su vezane za tu drzavu :D a za "uzvrat" traze hrpu pecata i potpisa na obicna dva papira koja indiciraju na boraviste te drzavljanstvo CZ.

Traze legalizaciju/verifikaciju kopija, te kod notara izjavu da bi ministarstvo CZ vanjskih poslova moglo udariti apostille pecat. Jos malo pa ce traziti i autografe Ayatolle, Pape i onog iz Rusije kako ga vec nazivaju, te potvrdu na potvrde. :roll:
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#6 Re: Gdje izvaditi potvrde o neposjedovanju licne karte i pas

Post by miki27A »

Kontaktiraj ovu gospodju:[email protected] ona je zaduzena za ispis iz drzavljanstva a ovo je sto sam uspjela da nadjem na njihovoj (btw UZASNOJ) web stranici:
Postupak odricanja od državljanstva BiH

Lice koje se odriče od državljanstva Bosne i Hercegovine, daje izjavu o odricanju lično ili putem punomoćnika na pripremljenom obrascu kod Ministarstva civilnih poslova ili u DKP-ima u inozemstvu.

Uz izjavu o odricanju obavezno se prilaže:

1. Dokaz o posjedovanju državljanstva druge države (uvjerenje o državljanstvu), ili dokaz da mu je zagarantirano sticanje državljanstva druge države (garancija);

2. Prijava boravka u inozemstvu;

Navedene dokumente potrebno je prevesti na jedan od jezika u službenoj upotrebi u BiH kod ovlaštenog sudskog prevodioca u BiH ili u inozemstvu – ovjerene kod nadležnog organa, a eventualna punomoć, koja se daje u inozemstvu, ovjerena od strane DKP-a ili kod notara.

3. Izvod iz MKR u Bosni i Hercegovini – rodni list;

4. Uvjerenje o državljanstvu BiH;

5. Vjenčani list (za lica koja su u braku);

Ovi dokumenti ne smiju biti stariji od šest mjeseci.

6. Presudu o razvodu braka (za lica čiji je brak prestao razvodom);

7. Ovjerenu kopiju pasoša BiH (strana sa fotografijom ovjerena od nadležnog DKP-a, od notara, ili od strane nadležnog organa u BiH) ili uvjerenje o neposjedovanju istog;

8. Važeću ličnu kartu izdatu u BiH, ili uvjerenje o njenom neposjedovanju;

9. Uplatnicu od 200 KM za lica koja imaju, odnosno stiču državljanstvo država bivše SFRJ, a za lica koja imaju, odnosno stiču državljanstvo drugih država, uplatnicu od 800 KM administrativne takse po predmetu.

Način uplate pojašnjava se prilikom davanja izjave o odricanju od državljanstva BiH.

U postupku odricanja od državljanstva BiH za malodobnu djecu, pored izjave o odricanju, potrebna je i izjava o saglasnosti oba roditelja za odricanje, a ako su djeca starija od 14 godina i njihova izjava o saglasnosti za prestanak državljanstva BiH odricanjem.

Ove izjave daju se potpisivanjem na zapisnik kod nadležnog organa iz tačke1., ili se prilažu ovjerene izjave uz zahtjev za odricanje.

Ako je drugi roditelj stranac, za njega se prilaže uvjerenje o državljanstvu druge države, a ako je drugi roditelj umro, za njega se prilaže izvod iz matične knjige umrlih.

Posebne napomene:

Sva lica koja se odriču državljanstva BiH moraju imati određen jedinstveni matični broj.
Kod lica koja su mijenjala prezime, zaključenjem braka ili na drugi način, vjenčano, odnosno na drugi način promijenjeno prezime, mora biti upisano u rodnom listu i u uvjerenju o državljanstvu BiH.
U predmetima odricanja putem DKP-a, na propratnom aktu, mora biti popis akata u predmetu odricanja (ova praksa je napuštena od pojedinih DKP-a).
Lična karta (ne fotokopija lične karte) ili uvjerenje o njenom neposjedovanju, mora se dostaviti od strane nadležnog DKP-a, uz predmet odricanja, sa odgovarajućom konstatacijom u propratnom aktu (samo za odrasle).
Ja bih jos jednom email napisala njoj, reci da si cuo da je 800 KM za sve clanove porodice ako se odreknu drzavljanstva u istoj kalendarskoj godini. Nadam se da se ti ti roditelji necete morati peglati sa ovim opet. Puno srece!
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#7 Re: Gdje izvaditi potvrde o neposjedovanju licne karte i pas

Post by dedovic.almir »

hrle1976 wrote:Eto vidis, a kad sam licno bio u ambasadi nista o zajednickom nego sve se mora pojedinacno procsirati. Hvala na informaciji. Nisam u toku kako je prvo ispisivanje, jer su to moji roditelji ucinili davnih dana jos dok je SFRJ bila, ali ovo sto se naziva naknadno je ufff komplikovano treba hrpa papira. Ambasada nije ustanju da dostavi neke osnovne papire koje su vezane za tu drzavu :D a za "uzvrat" traze hrpu pecata i potpisa na obicna dva papira koja indiciraju na boraviste te drzavljanstvo CZ.

Traze legalizaciju/verifikaciju kopija, te kod notara izjavu da bi ministarstvo CZ vanjskih poslova moglo udariti apostille pecat. Jos malo pa ce traziti i autografe Ayatolle, Pape i onog iz Rusije kako ga vec nazivaju, te potvrdu na potvrde. :roll:
Hrle1976, najlakse ti je sve to uraditi preko odvjetnika, iz svoje maticne drzave, ne vidis nista a kuci ti na ruke dodje sva dokumentacija. Ali vidis kako je kod tebe to sve na vrat na nos prvo provjeri da li uopste imaju nase drzavljanstvo, mozda i ne trebas raditi proceduru odricanja od BiH drzavljanstva. A obje potvrde ti se vade u MUP-u.

Mi smo sve uredili preko odvjetnickog ureda http://www.advokat-prnjavorac.com

Image

Jedna porodica placa jednu taksu, koliko god imaju djece to u Ambasadi nece ni da kazu, naplate ti po svakom clanu taksu - Meni su htijeli da naplate 3 takse u DKP u Njemackoj zato nisam ni htio da idem preko njih.

Ako imas dodatnih pitanja oko ispis iz BiH drzavljanstva pitaj na private, ili na moj privatni profil na FB: http://www.facebook.com/dedovic.almir

evo ti i moj personalni email: dedovic.almir |et| gmail.com

ili i moj google profil:

https://plus.google.com/103913004078233290629

pa se javi


Evo i ovo je zanimljivo ali nece poceti funkcionisati prije 2014 g ili 2015.g. mozda cak i 2016.g.


Od 1. januara, 2013. godine, na snagu stupa Zakon o matičnim knjigama Federacije BiH, iz 2012. godine.


Ovim Zakonom propisan je način izdavanja izvoda iz matičnih knjiga i uvjerenja o činjenicama i podacima iz matičnih knjiga, i to: izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige vjenčanih i izvod iz matične knjige umrlih, i uvjerenja o državljanstvima, koji će se od januara izdavati na novom obrascu.


Od januara 2013. godine izvodi iz matičnih knjiga imaju neograničen rok važenja, što se u izvodu navodi klauzulom: "Ovaj izvod iz matične knjige nema ograničen rok važenja. Odgovornost za upotrebu izvoda koji ne sadrži posljednje podatke upisane u matičnu knjigu snosi osoba koja ga stavi u pravni promet."


Novost je i da izvode iz matičnih knjiga i uvjerenja o činjenicama i podacima iz matičnih knjiga matičari mogu izdavati i na osnovu podataka iz registra, što znači da matičar jednog matičnog područja određene općine može izdavati izvode, odnosno uvjerenja o činjenicama i podacima iz matične knjige koja se vodi za druga matična područja iz čije evidencije se traži izdavanje izvoda ili uvjerenja bilo koje općine sa područja Federacije.


Izvod iz Matične knjige rođenih ima predviđenu rubriku za državljanstvo i nacionalnost.


Matičar, kome je podnesen zahtjev za izdavanje izvoda ili uvjerenja, kao i matičar drugog matičnog područja iz čije se evidencije traži izdavanje izvoda, odnosno uvjerenja, dužan je postupiti po zahtjevu, a izvod, odnosno uvjerenje štampa i izdaje matičar u mjestu u kojem je stranka podnijela zahtjev.

-------------------------------
11.06.2013.g.

U FBIH - novi rodni listovi i uvjerenja o državljanstvu BEZ ROKA VAZNOSTI.

Građanima Federacije Bosne i Hercegovine u svim općinama i gradu Mostaru od ponedjeljka, 17. 6. 2013. godine, bit će dostupni izvodi iz matičnih knjiga rođenih, vjenčanih i umrlih, kao i uvjerenja o državljanstvu bez roka važenja.

U periodu od 10. do 14. 6. 2013. godine, svim općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine i gradu Mostaru će biti isporučene potrebne količine obrazaca, nakon čega je u nadležnosti općina i grada da izvode iz matičnih knjiga i uvjerenja o državljanstvu građanima izdaju isključivo na tim obrascima. Od 17. 6. 2013. godine izvodi iz matičnih knjiga ili uvjerenja izdata na bilo kojem drugačijem obrascu neće biti prihvaćeni u pravnom prometu Federacije BiH.

Na svim obrascima je eksplicitno navedeno da nemaju rok važenja, ali i konstatacija da odgovornost za upotrebu izvoda snosi osoba koja taj izvod stavlja u pravni promet.

Obaveza da Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova obezbijedi izradu i distribuciju obrazaca je proistekla iz zahtjeva općina, iskazanog tokom procesa usvajanja zakona, s ciljem da se osigura njihova istovjetnost za područje čitave Federacije BiH, kako u pogledu izgleda i sadržaja tako i tehničke zašite od falsifikovanja i drugih vrsta zloupotreba.

U saradnji sa JP NIO Službeni list BiH, provedena je i koncem 2012. godine uspješno okončana procedura javne nabavke ukupno 2.880 matičnih knjiga i 2.040.000 obrazaca izvoda iz matičnih knjiga i uvjerenja, za potrebe općina i grada u 2013. godini. Posao je dobila kompanija Grafotisak iz Gruda.

Izvodi iz matičnih knjiga i uvjerenja o državljanstvu su, shodno odredbama Ustava Federacije Bosne i Hercegovine, građanima dostupni na tri ravnopravna jezika i dva ravnopravna pisma u Federaciji Bosne i Hercegovine, i apsolutna je obaveza općina i grada da poštuju zahtjeve građana u kontekstu izbora jezika odnosno pisma na kojem žele da im izvod ili uvjerenje bude izdato.

Obrasci na kojima će se izdavati izvodi iz matičnih knjiga i uvjerenja o državljanstvu su višestruko zaštićeni od mogućnosti bilo kakvih neovlaštenih intervencija u njihov sadržaj, kako hemijskim i drugim specifičnostima samog papira i pozicioniranim hologramom, tako i posebnom tehnikom štampe samih obrazaca.

Nakon što je jedanaest mjeseci prije zakonom određenog roka za implementaciju Zakona o matičnim knjigama realizovan zadatak izrade i stavljanja u pravni promet novih izvoda iz matičnih knjiga i uvjerenja o državljanstvu bez roka važenja, Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova nastavlja aktivnosti na uspostavljanju matičnog registra, elektronske baze podataka u kojoj će se nalaziti podaci iz svih matičnih knjiga koje se vode u Federaciji Bosne i Hercegovine, čijim uspostavljanjem će se građanima Federacije BiH omogućiti da svoje izvode mogu podići u bilo kojem općinskom matičnom uredu, bez obzira na mjesto boravka. Uspostava matičnog registra treba biti završena do maja 2014. godine.

Izgled: NOVOG rodnog lista

Image

NOVO: Uvjerenje o drzavljanstvu BiH

Image
Post Reply