Garancija na elektronske proizvode

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
guber90
Posts: 1982
Joined: 23/08/2010 15:54

#1 Garancija na elektronske proizvode

Post by guber90 »

Pozdrav, ovo pitanje me zanima ponajviše što često kupujem neke elektronske komponente, uređaje i slične stvari za računar, jer se time bavim.

Naime zanima me da li je zakonom regulisana garancija na elektronske proizvode (koliko dugo traje i kolika je minimalna cijena proizvoda da bi se morala dati garancija na isti), pri tome mislim na neke jeftinije proizvode, tipa miš, tastatura i slično. Iskustva su mi različita, u jednoj firmi dobijate garanciju na proizvode koji su 3 ili 4 KM, dok u drugoj postoji minimum od 15 KM da bi se dati proizvod mogao zamjeniti, a ne postoji pisana garancija, nego samo račun, dok je taj minimum u trećoj i veći itd.

Mozda malo poglupo pitanje, ali ipak mi je zanimljivo s obzirom da velika većina robe koja se kod nas kupi nije baš pretjerano pouzdana, a s obzirom na studentski budžet i nemam neku slobodu za veći kvalitet.

Hvala unaprijed :).
User avatar
popi
Posts: 358
Joined: 09/04/2007 16:52

#2 Re: Garancija na elektronske proizvode

Post by popi »

Neke stvari u vezi garancije -trebaju- biti odredene Zakonom o zastiti potrosaca, a opet neke ostaju u rukama dobavljaca ili proizvodaca, pa tako onda i nastaju te razlicite situacije kod svakog trgovca.

Iz iskustva: garancija ima i odredene odredbe koje su napisane sitnim slovima, koje mnogi ne citaju u trenutku kupovine, i cuvati bar neko vrijeme originalnu ambalazu :izet:
User avatar
guber90
Posts: 1982
Joined: 23/08/2010 15:54

#3 Re: Garancija na elektronske proizvode

Post by guber90 »

popi wrote:Neke stvari u vezi garancije -trebaju- biti odredene Zakonom o zastiti potrosaca, a opet neke ostaju u rukama dobavljaca ili proizvodaca, pa tako onda i nastaju te razlicite situacije kod svakog trgovca.

Iz iskustva: garancija ima i odredene odredbe koje su napisane sitnim slovima, koje mnogi ne citaju u trenutku kupovine, i cuvati bar neko vrijeme originalnu ambalazu :izet:
Nekako mi je tragikomicno to da se nesto propisuje zakonom, a nesto eto pusta nekome da provodi kako zeli, ali opet tako to kod nas ide :D.

Cuvam ja inace originalnu ambalazu, ali ne moze covjek ni to do vijeka drzati, soba bi mi bila kao deponija. Citajuci Zakon o zasiti potrosaca sam jedino uspio saznati da je zakonom propisana garancija za "Tehnicki slozene proizvode" (minimalno 3 godine) dok nigdje nisam uspio naci tacnu definiciju "Tehnicki slozenog proizvoda" sto im opet daje slobodu da rade sta im volja :D.
User avatar
popi
Posts: 358
Joined: 09/04/2007 16:52

#4 Re: Garancija na elektronske proizvode

Post by popi »

Tragikomicno i primjena ovog zakona, trgovci ne postuju, a kupci nisu upoznati s istim.
U istom zakonu pod Prodaja proiz. i usluga u Cl.18. Cl.19. se spominje jos nesto o zamjeni i sl...
User avatar
mayab
Posts: 27427
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#5 Re: Garancija na elektronske proizvode

Post by mayab »

Dajte link za taj zakon
User avatar
guber90
Posts: 1982
Joined: 23/08/2010 15:54

#6 Re: Garancija na elektronske proizvode

Post by guber90 »

mayab wrote:Dajte link za taj zakon
http://www.mvteo.gov.ba/zakoni/zakoni/d ... gTag=bs-BA
popi wrote:Tragikomicno i primjena ovog zakona, trgovci ne postuju, a kupci nisu upoznati s istim.
U istom zakonu pod Prodaja proiz. i usluga u Cl.18. Cl.19. se spominje jos nesto o zamjeni i sl...
Taj dio se odnosi na nedostatak u samom proizvodu, da li se potpuna disfunkcionalnost proizvoda koja je nastala nakog nekog vremenskog perioda smatra nedostatkom mi je nejasno.
Post Reply