Gacko

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
grebec
Posts: 3
Joined: 29/07/2013 12:15

#26 Re: Gacko

Post by grebec »

Oko 1800 od toga bar 400 ne radi nista
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#27 Re: Gacko

Post by Nebitan32 »

Otvoreno Centralno šehidsko obilježje u Gacku
Image

Image


U gatačkom naselju Kula Fazlagić danas je otvoreno Centralno šehidsko obilježje za šehide sa područja opštine Gacko. Na skupu je bilo prisutno oko 1000 gačana iz BiH ali i dijaspore.



Sa područja opštine Gacko, Kula Fazlagić, Borač, Ključ, Bahori, Gračanica, Ravni i Vratnica skoro je 400 šehida, od kojih mnogi nisu ni danas pronađeni. Projekat izgradnje Centralnog šehidskog obilježja vodio je Medžlis Islamske zajednice Gacko a finansijska sredstva su obezbjedili gačani i porodice šehida iz dijaspore.

Šehidsko turbe su otvorili porodice šehida i muftija mostarski Seid ef.endija Smajkić.

Image

Muftija Smajkić, vidno uzbuđen rekao je da je danas pun emocija, zbog provedenih ratnih mostarskih dana sa gačanima.
“Danas mi je ponos vidjeti ove moje gatačke saborce postrojene. Osjećam neku nostalgiju za danima kada smo bili jedinstveniji. Kada smo znali jasne ciljeve naše borbe.Kada smo znali ko nam je neprijatelj,“ rekao je efendija Smajkić.


Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Gacko Sadet ef. Bilalić poručio je okupljenim da Bošnjaci treba da budu ponosni što su sačuvali svoju čast. “Danas, mi Bošnjaci, čija je vjera islam i koji govorimo bosanski jezik, možemo biti ponosni da smo sačuvali svoju domovinu i svoju čast, a dokaz te časti jesu naši šehidi. Ali isto tako moramo biti svjesni odgovornosti koju nosimo kao i činjenice da će bosanski šehidi, najbolji sinovi ove zemlje, biti svjedoci protiv nas - jesmo li sačuvali ono zbog čega su oni dali svoje živote, jesmo li nastavili njihovu borbu…” rekao je efendija Bilalić.



Cvijeće na šehidsko turbe uz asistenciju OSBiH položile su moge delegacije: izaslanik bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, Grada Sarajevo, Stranke demokratske akcije BiH i Kluba delegata bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine. Cvijeće su položili i veterani 107. Viteške brigade i 255. brdske brigade “Hajrudin Mešić” te porodice poginulih šehida, RVI, ratnih veterana samostalnog bataljona “Šargan” i Patriotske lige.


Posebni gosti su bili veterani 107. Viteške brigade iz Gradačca, koje su predvodili predsjednik JOB-a g. Midhat Hećimović, i predsjednik nosilaca najvećeg ratnog priznanja “Zlatnih ljiljana” g. Sead Osmanović, te veterani 255. brdske brigade “Hajrudin Mešić” iz Teočaka, koju su predvodili predsjednik Demobilisanih boraca Bijeljina g. Mustafa Mulamustafić.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#28 Re: Gacko

Post by Bosanac sa dna kace »

400 šehida iz Gacka, :shock: :shock: :shock: tako malo stanovnika a toliko šehida :shock: :shock: :shock:

p.s. sve me strah da i ovaj spomenik neće izvršit samospaljivanje :run: :run: :run:
Post Reply