Gacko

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#1 Gacko

Post by The Admiral »

Gacko je grad i općina u sjeveroistočnoj Hercegovini, Bosna i Hercegovina.

Image

Image

Geografija

Općina Gacko zauzima površinu od 736 km2 i ima oko 11.000 stanovnika. Nadmorska visina grada je 940 m što uslovljava umjereno kontinentalnu klimu sa hladnim zimama i toplim ljetima. Smješten je uz gatačko polje ispod visoravni Ponikve. Gacko ima svoju termoelektranu i rudnik a uskoro ce početi i gradnja druge termoelktrane.
User avatar
bosanski
Posts: 421
Joined: 03/03/2010 10:53

#2 Re: Gacko

Post by bosanski »

Lijepo mjesto. Kakvi su hotelski kapaciteti i to...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3 Re: Gacko

Post by BarbaDue »

Nekoliko puta godišnje prolazim dolje prema Dubrovniku i naravno svaki put prođem kroz Gatačko polje, eh sad uvjek me je kopkalo zašto onoliko polje niko ne obrađuje. Zamislite takva ljepota a stoji ne obrađena i da li su ljudi iz Gacka baš toliki neradnici. Jedan covjek mi je rekao da Gatačko polje zbog TE Gacko nije moguće obrađivati, kao zagađena zemlja a vlasnici primaju neke ogromne naknade za to.

Interesuje me ako neko zna, sta je istina u svemu ovome?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4 Re: Gacko

Post by cyprus »

Ja znam da tamo ima čobana sa stokom. Što se tiče obrađivanja, veze nemam :?

A i ne znam šta bi oni mogli sadit ovdje, osim krompira...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5 Re: Gacko

Post by BarbaDue »

Znam da ima čobana, ali kontam dali su ti čobani baš pravi čobani i dali su gluplji od one stoke što je čuvaju, i daju mi neko objašnjenje :!: :?:
Last edited by BarbaDue on 01/07/2010 12:58, edited 1 time in total.
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#6 Re: Gacko

Post by The Admiral »

@bosanski: Ima hotel Klinje da ja znam.. muslimani su u ratu protjerani iz Gacka, tada mi je bilo 4 godine i odrasto sam u Mostaru pa ti se slabo sjecam

@BarbaDue: Nisam siguran za Gatacko Polje i sta se desava sada u gradu i okolo grada



Image


Image

Image

Image
Last edited by The Admiral on 29/06/2010 08:52, edited 1 time in total.
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#7 Re: Gacko

Post by The Admiral »

Image

Image

Image
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#8 Re: Gacko

Post by The Admiral »

Image


Image

Image
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#9 Re: Gacko

Post by The Admiral »

Image

Image
neretvanac
Posts: 665
Joined: 23/03/2009 20:41
Location: Hercegovina

#10 Re: Gacko

Post by neretvanac »

Povrsinski tolika opstina, a tako malo stanovnika...
Cini mi se da cijela istocna Hercegovina, koja je povrsinski povelika, ima jedva 90.000 stanovnika- dakle dosta manje nego sam grad Mostar npr. Svi su uvijek iz nje bjezali,a i danas covjek kad prodje- kao pustinja.
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#11 Re: Gacko

Post by The Admiral »

neretvanac wrote:Svi su uvijek iz nje bjezali,a i danas covjek kad prodje- kao pustinja.
mislis protjerani
Crvena Tifoza
Posts: 10492
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#12 Re: Gacko

Post by Crvena Tifoza »

BarbaDue wrote:Nekoliko puta godišnje prolazim dolje prema Dubrovniku i naravno svaki put prođem kroz Gatačko polje, eh sad uvjek me je kopkalo zašto onoliko polje niko ne obrađuje. Zamislite takva ljepota a stoji ne obrađena i da li su ljudi iz Gacka baš toliki neradnici. Jedan covjek mi je rekao da Gatačko polje zbog TE Gacko nije moguće obrađivati, kao zagađena zemlja a vlasnici primaju neke ogromne naknade za to.

Interesuje me ako neko zna, sta je istina u svemu ovome?
Pa kako da obradjuju tudje?
Bil' ti dopustio da ti neko obradjiva tvoje zemljiste, nakon sto te protjerao za vrijeme rata?
Sumnjam. :bih:
Vecina Gatackog polja je vlasnistvo Bosnjackih familja, odnosno muslimana sa ih prostora.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#13 Re: Gacko

Post by IHAVEDREAM »

Sjecam se da je bio Hotel Metohija u samom centru Gacka!
Da li je jos uvijek tu? (Cini mi se da sam vidjela tu zgradu na jednoj od fotografija)
Crvena Tifoza
Posts: 10492
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#14 Re: Gacko

Post by Crvena Tifoza »

IHAVEDREAM wrote:Sjecam se da je bio Hotel Metohija u samom centru Gacka!
Da li je jos uvijek tu? (Cini mi se da sam vidjela tu zgradu na jednoj od fotografija)
Jeste
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#15 Re: Gacko

Post by IHAVEDREAM »

Bio je i jedan motel, mislim da se zvao Poljane, na putu prema Bileci!
Crvena Tifoza
Posts: 10492
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#16 Re: Gacko

Post by Crvena Tifoza »

IHAVEDREAM wrote:Bio je i jedan motel, mislim da se zvao Poljane, na putu prema Bileci!
Motel Košuta...
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#17 Re: Gacko

Post by IHAVEDREAM »

:thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#18 Re: Gacko

Post by BarbaDue »

Crvena Tifoza wrote:
BarbaDue wrote:Nekoliko puta godišnje prolazim dolje prema Dubrovniku i naravno svaki put prođem kroz Gatačko polje, eh sad uvjek me je kopkalo zašto onoliko polje niko ne obrađuje. Zamislite takva ljepota a stoji ne obrađena i da li su ljudi iz Gacka baš toliki neradnici. Jedan covjek mi je rekao da Gatačko polje zbog TE Gacko nije moguće obrađivati, kao zagađena zemlja a vlasnici primaju neke ogromne naknade za to.

Interesuje me ako neko zna, sta je istina u svemu ovome?
Pa kako da obradjuju tudje?
Bil' ti dopustio da ti neko obradjiva tvoje zemljiste, nakon sto te protjerao za vrijeme rata?
Sumnjam. :bih:
Vecina Gatackog polja je vlasnistvo Bosnjackih familja, odnosno muslimana sa ih prostora.
A to je caka...jeli to 100% tacno?
Ako jeste sto onda vlasnici bosnjaci ne obrađuju zemlju :? ona zemlja moze da hrani pola Bosne :? ...fakat onakva ravnica, pa to je bogu plakati...e jesmo tisli u qrc :x
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#19 Re: Gacko

Post by Bosanac sa dna kace »

BarbaDue wrote:A to je caka...jeli to 100% tacno?
Ako jeste sto onda vlasnici bosnjaci ne obrađuju zemlju :? ona zemlja moze da hrani pola Bosne :? ...fakat onakva ravnica, pa to je bogu plakati...e jesmo tisli u qrc :x
Posije Meho senicu, taman spremi masine danas da je sutra pozanje, dodje Spasoje tokom noci i zapali mu tih 40 duluma senice.....dodje komisija i kaze grijalica kriva za sve:oops:
a ima i nesto sto se zove inat :oops:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#20 Re: Gacko

Post by BarbaDue »

Razumijem te ljude ali opet kad pomislis koje bogatstvo ostaje ne iskoristeno :(
User avatar
Gat'Gor
Posts: 338
Joined: 05/07/2010 22:09

#21 Re: Gacko

Post by Gat'Gor »

neretvanac wrote:Povrsinski tolika opstina, a tako malo stanovnika...
Cini mi se da cijela istocna Hercegovina, koja je povrsinski povelika, ima jedva 90.000 stanovnika- dakle dosta manje nego sam grad Mostar npr. Svi su uvijek iz nje bjezali,a i danas covjek kad prodje- kao pustinja.
Nije lahko ziviti tamo. Nikad nije bilo lahko. Puno se tu krvi uvijek prosipalo. To je gorstacka zemlja, zivi kamen, a zna bit i vrlo hladno (bar po BiH standardima).
BarbaDue wrote:Razumijem te ljude ali opet kad pomislis koje bogatstvo ostaje ne iskoristeno :(
Oni koji se jesu vratili su maltretirani gore nego igdje u BiH. Nema goreg cetnika od Gatackog ( naravno negovorim da su svi Gatacki Srbi cetnici, nego da cetnici iz Gacka su najgori). Istocna Hercegovina je jedna od prvih mjesta da strada u ratu.



Stari Grad Kljuc

Image

Image


I selo Kljuc danas (uglavnom sruseno).

Image

Image

Image
ena10
Posts: 12
Joined: 18/11/2010 17:12

#22 Re: Gacko

Post by ena10 »

bosanski wrote:Lijepo mjesto. Kakvi su hotelski kapaciteti i to...
hotel Metohija,motel Klinje,motel Košuta,ima još nekoih pansiona u gradu.
ena10
Posts: 12
Joined: 18/11/2010 17:12

#23 Re: Gacko

Post by ena10 »

BarbaDue wrote:Nekoliko puta godišnje prolazim dolje prema Dubrovniku i naravno svaki put prođem kroz Gatačko polje, eh sad uvjek me je kopkalo zašto onoliko polje niko ne obrađuje. Zamislite takva ljepota a stoji ne obrađena i da li su ljudi iz Gacka baš toliki neradnici. Jedan covjek mi je rekao da Gatačko polje zbog TE Gacko nije moguće obrađivati, kao zagađena zemlja a vlasnici primaju neke ogromne naknade za to.

Interesuje me ako neko zna, sta je istina u svemu ovome?
Stanovništvo Gacka se uglavnom bavilo stočarstvom,Gacko je prvenstveno poznato kao stočarski kraj.Izgradnjom termoelektrane situacija se promijenila,ali i danas se gotovo svo seosko stanovništvo bavi stočarstvom.Iz tih razloga Gatačko polje služi za ispašu stoke,za sijeno,manji dio se koristi za zemljoradnju,uglavnom za potrebe domaćinstva.U prilog tome govori i poznato bosanskohercegovačko goveče"Gatačka buša"(poznato po svojoj izdržljivosti i kvalitetu).Mislim da se i danas cijela istočna hercegovina sijenom snadbjeva iz tog polja.Dio polja je otkupila TE jer će u tom pravcu da se širi rudnik.Manji dio pripada i zadruzi koja se bavi uzgojem stoke i proizvodnjom mliječnih proizvoda.Gacko se nalazi na nadmorskoj visini od 950m,tako da i nije pogodno za uzgoj baš svih kultura,ali svakako da bi se moglo koristiti i u te svrhe.Međutim smatram da im se stočarstvo više isplati,pa se zbog toga njime i bave.
grebec
Posts: 3
Joined: 29/07/2013 12:15

#24 Re: Gacko

Post by grebec »

Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#25 Re: Gacko

Post by Konjanik »

Koliko zaposlenih ima TE Gacko? Meni se čini kao dobro mjesto za živjet malo ali s jakom privredom,
Post Reply