Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1 Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by arzuhal »

Da ne oftopičim po nekim drugim temama na kojima se skoro i ovog pitanja doticalo, otvorit ću zasebnu temu, možda nekome bude interesantno pa dadne kakav doprinos kroz diskusiju, razmišljanja, podatke, argumente...Naime, na nekoj temi na pdf. Religija se skoro pričalo i spominjalo - u kontekstu priče o konvencionalnosti moralnih načela, o društvenom dogovoru po pitanjima morala i moralnih vrijednosti, "rastezljivosti" moralnog okvira i prilagođavanju moralnih vrijednosti vremenu u kojem se određeno društvo nalazi - kako će uskoro i pedofilija postati društveno prihvatljiva, dakle neće biti izvan moralnog okvira, a time i izvan zakonskih okvira.
To pitanje je neko naveo, pa se o tome diskutovalo, navodeći primjer doskorašnje (uvjetno rečeno doskorašnje, radi se o dekadama) društvene i moralne neprihvatljivosti homoseksualizma, pa do današnje ne samo prihvatljivosti nego, od strane nekih, i samjeravanja same ljudskosti s tim kako neko gleda na homoseksualizam, da li se protivi na neki i koji način, itd.

Tako se došlo do (neko je to naveo kao izvjesnu mogućnost, temeljeći svoj stav na određenoj analogiji s homoseksualizmom) pitanja društvene, dakle moralne prihvatljivosti onoga što danas (kao nekada homoseksualizam) smatramo neprihvatljivim, ne samo moralno nego zakonski - seksualnim odnosom odraslih osoba s djecom. Kada će se društveno, moralno i zakonski spustiti letvica za seksualne odnose s djecom (ili treba reći mlađim osobama?) mlađom od 16 godina? Danas čitam vijest o mogućnosti da Francuska spusti dobnu granicu na 13 godina.

http://www.nezavisne.com/novosti/svijet ... nos/451757

Mene osobno ova tema najviše zanima baš iz razloga o kojem se pričalo skoro na toj nekoj temi: po pitanju moralne (društvene) prihvatljivosti nečega što se jučer ili danas nije prihvaćalo, itd.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by Haris.ba »

Kod nas je 14 godina od 2003. godine. Prije toga je bilo 16 godina.

S time da mislim da ako je odnos sa mlađom osobom, npr. 13 i 17 godina, isto nema zabrane. Ali, to nisam siguran.

Sa 16 godina se možeš vjenčati.

Sa 15 godina se možeš zaposliti.

Ovo kod Francuza je samo vraćanje fiksne granice pristanka. Ko kod nas. I ako ima pristanak kod osobe mlađe od 14 - to je zabranjeno u BiH.

P.S.
Ja sam za dozvoljavanje homoseksualnog braka, uz uslov da se dozvoli vjerski brak koji ima isti status kao građanski. I onda da svako sebi bira porodične (a i nasljedne) odnose.

Kako da kažem - vakufsko - mearifska autonomija. :D
Last edited by Haris.ba on 15/11/2017 11:27, edited 2 times in total.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#3 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by broj dva »

Granice morala se pomjeraju a tako i treba inace bi i danas imali robove, ne samo u Libiji.
Prihvatanje homoseksualizma i istospolnih brakova je po mom misljenu sasvim u redu ali paralela izmedju pedofilije i homoseksualizma je vjestacka - u prvom slucaju radi se o dobrovoljnom seksu izmedju punoljetnih osoba dok u drugom slucaju jedan "partner" ima neravnopravan polozaj i zbog toga vjerujem i nadam se da pedofilija nikada nece biti drustveno prihvatljiva.
Isto tako smatram da je 13 godina dobro prerano za seksualna iskustva, bez obzira koliko partner bio mlad/star. Sa 13 ti si i dalje djete i neke stvari jednostavno nisu za djecu.
Po meni relevantno pitanje je pristup pedofiliji kao kriminalu ili kao bolesti - da li ih kaznjavati ili ljeciti, ako se seksualni nagon uopste da ljeciti.
A znam da sam sto se teorije tice liberalan i human a sto se prakse tice balkanac u meni bi licno presudio nekom odraslom koji se seksualno okomi na moju djecu.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Haris.ba wrote:Kod nas je 14 godina od 2003. godine. Prije toga je bilo 16 godina.

S time da mislim da ako je odnos sa mlađom osobom, npr. 13 i 17 godina, isto nema zabrane. Ali, to nisam siguran.

Sa 16 godina se možeš vjenčati.

Sa 15 godina se možeš zaposliti.

Ovo kod Francuza je samo vraćanje fiksne granice pristanka. Ko kod nas. I ako ima pristanak kod osobe mlađe od 14 - to je zabranjeno u BiH.

P.S.
Ja sam za dozvoljavanje homoseksualnog braka, uz uslov da se dozvoli vjerski brak koji ima isti status kao građanski. I onda da svako sebi bira porodične (a i nasljedne) odnose.

Kako da kažem - vakufsko - mearifska autonomija. :D
To je meni apsurd naše države i sistema, na sve strane vjernici, vjera se uvukla u svaku poru javnog života a u zakonu nam stoji da je OK imati seksualni odnos sa osobom mlađom od 16 godina. :roll:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#5 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by SaraFina »

Meni tekst izgleda kao da Francuska želi ustvari zaštiti malodobnu djecu, zbog ove dvije oslobadajuće presude silovanja jedanestogodišnjakinja. Medjutim, nije mi jasno zašto istovremeno spušta i dobnu granicu na 13 godina? Koliko sam shvatila svi seksualni odnosi sa maloljetnicima nakon utvrdjivanja dobne granice, za pristanak na seksualni odnos smatraće se silovanjem, bez obzira na okolnosti koje su dovele do seksualnog čina ( svojevoljan pristanak maloljetne osobe ili neupotreba sile i s.l)
Jedino me zbunjuje zašto se pravi ustupak kad je dobna granica u pitanju?
13 godina je premalo, i po mom mišljenju legaliziraju pedofiliju nad malo starijom djecom, da bi zaštitili ove do 13 godina.
Ne IDE mi u glavu da malodobna osoba sa 13 godina može imati previše zrelija razmišljanja od 11-12 godišnjaka. Naprotiv! U tom dobu može zbog hormonalnih promjena, biti samo ranjivija i podložnija.
Zato ako već razmišljaju o zaštiti maloljetnika dobna granica bi trebala ostati, a sve seksualne radnje ispod toga okarakterizirati silovanjem.
To bi jedino bilo moralno ispravno. Svaka druga odluka za mene je ustupak tj; legalizacija pedofilije.
Uz ove dobne granica trebalo bi odrediti i dobnu granicu druge strane.
Nije isto seksualni čin izmedju osamnestogodišnjaka i četrnestogodišnje djevojčice i nekog tridesetogodišnjaka.

Što se homoseksualizma tiče, odnos izmedju dvije odrasle zrele osobe istog spola nije mi upitan. Takodjer ni bračna zajednica i pravo o nasledjivanju.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

SaraFina wrote:Meni tekst izgleda kao da Francuska želi ustvari zaštiti malodobnu djecu, zbog ove dvije oslobadajuće presude silovanja jedanestogodišnjakinja. Medjutim, nije mi jasno zašto istovremeno spušta i dobnu granicu na 13 godina? Koliko sam shvatila svi seksualni odnosi sa maloljetnicima nakon utvrdjivanja dobne granice, za pristanak na seksualni odnos smatraće se silovanjem, bez obzira na okolnosti koje su dovele do seksualnog čina ( svojevoljan pristanak maloljetne osobe ili neupotreba sile i s.l)
Jedino me zbunjuje zašto se pravi ustupak kad je dobna granica u pitanju?
13 godina je premalo, i po mom mišljenju legaliziraju pedofiliju nad malo starijom djecom, da bi zaštitili ove do 13 godina.
Ne IDE mi u glavu da malodobna osoba sa 13 godina može imati previše zrelija razmišljanja od 11-12 godišnjaka. Naprotiv! U tom dobu može zbog hormonalnih promjena, biti samo ranjivija i podložnija.
Zato ako već razmišljaju o zaštiti maloljetnika dobna granica bi trebala ostati, a sve seksualne radnje ispod toga okarakterizirati silovanjem.
To bi jedino bilo moralno ispravno. Svaka druga odluka za mene je ustupak tj; legalizacija pedofilije.
Uz ove dobne granica trebalo bi odrediti i dobnu granicu druge strane.
Nije isto seksualni čin izmedju osamnestogodišnjaka i četrnestogodišnje djevojčice i nekog tridesetogodišnjaka.

Što se homoseksualizma tiče, odnos izmedju dvije odrasle zrele osobe istog spola nije mi upitan. Takodjer ni bračna zajednica i pravo o nasledjivanju.
A tek šezdesotogodišnjaka... :roll: Ovaj svijet definitivno ide u *urac.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by Haris.ba »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:To je meni apsurd naše države i sistema, na sve strane vjernici, vjera se uvukla u svaku poru javnog života a u zakonu nam stoji da je OK imati seksualni odnos sa osobom mlađom od 16 godina.
Sa 16 godina možeš vjenčati. Sa 14 godina možeš imati i seksualni odnos.

Nećeš vjerovati, ali taj zakon su pisali najmanje vjernici. I uvijek ćeš imati opravdane razloge za izbor između 14, 16 i 18 godina. Čisto stručne prirode.

Ja lično bih uvijek djetetu govorio da je mlado za odnose, i da je najbolje da sačeka 18 godina.

Ali svi znamo šta je stvarnost. I nikakva prijetnja zatvorom dijete koje je naumilo imati odnose neće to spriječiti (govorim o dobu 14-16-18).
SaraFina wrote:Nije isto seksualni čin izmedju osamnestogodišnjaka i četrnestogodišnje djevojčice i nekog tridesetogodišnjaka.
Slažem se. I trebalo bi to i kod nas detaljnije urediti.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#8 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by BarbaDue »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: A tek šezdesotogodišnjaka... :roll: Ovaj svijet definitivno ide u *urac.
Greška, on je već u qrcu.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by SaraFina »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
SaraFina wrote:Meni tekst izgleda kao da Francuska želi ustvari zaštiti malodobnu djecu, zbog ove dvije oslobadajuće presude silovanja jedanestogodišnjakinja. Medjutim, nije mi jasno zašto istovremeno spušta i dobnu granicu na 13 godina? Koliko sam shvatila svi seksualni odnosi sa maloljetnicima nakon utvrdjivanja dobne granice, za pristanak na seksualni odnos smatraće se silovanjem, bez obzira na okolnosti koje su dovele do seksualnog čina ( svojevoljan pristanak maloljetne osobe ili neupotreba sile i s.l)
Jedino me zbunjuje zašto se pravi ustupak kad je dobna granica u pitanju?
13 godina je premalo, i po mom mišljenju legaliziraju pedofiliju nad malo starijom djecom, da bi zaštitili ove do 13 godina.
Ne IDE mi u glavu da malodobna osoba sa 13 godina može imati previše zrelija razmišljanja od 11-12 godišnjaka. Naprotiv! U tom dobu može zbog hormonalnih promjena, biti samo ranjivija i podložnija.
Zato ako već razmišljaju o zaštiti maloljetnika dobna granica bi trebala ostati, a sve seksualne radnje ispod toga okarakterizirati silovanjem.
To bi jedino bilo moralno ispravno. Svaka druga odluka za mene je ustupak tj; legalizacija pedofilije.
Uz ove dobne granica trebalo bi odrediti i dobnu granicu druge strane.
Nije isto seksualni čin izmedju osamnestogodišnjaka i četrnestogodišnje djevojčice i nekog tridesetogodišnjaka.

Što se homoseksualizma tiče, odnos izmedju dvije odrasle zrele osobe istog spola nije mi upitan. Takodjer ni bračna zajednica i pravo o nasledjivanju.
A tek šezdesotogodišnjaka... :roll: Ovaj svijet definitivno ide u *urac.

Definitivno. Onaj slučaj matorih pedofila koji potresao Srbiju početkom godine, je za kastracije.
Djevojčice osmog razreda iskorištavali za dopunu za mobitel.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#10 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by SaraFina »

Haris.ba wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:To je meni apsurd naše države i sistema, na sve strane vjernici, vjera se uvukla u svaku poru javnog života a u zakonu nam stoji da je OK imati seksualni odnos sa osobom mlađom od 16 godina.
Sa 16 godina možeš vjenčati. Sa 14 godina možeš imati i seksualni odnos.

Nećeš vjerovati, ali taj zakon su pisali najmanje vjernici. I uvijek ćeš imati opravdane razloge za izbor između 14, 16 i 18 godina. Čisto stručne prirode.

Ja lično bih uvijek djetetu govorio da je mlado za odnose, i da je najbolje da sačeka 18 godina.

Ali svi znamo šta je stvarnost. I nikakva prijetnja zatvorom dijete koje je naumilo imati odnose neće to spriječiti (govorim o dobu 14-16-18).
SaraFina wrote:Nije isto seksualni čin izmedju osamnestogodišnjaka i četrnestogodišnje djevojčice i nekog tridesetogodišnjaka.
Slažem se. I trebalo bi to i kod nas detaljnije urediti.

Nikakve zakonske odredbe ne mogu spriječiti maloljetnike, u pravu si. Ali nužno bi bilo da organizacije i stručno osoblje poradi na edukaciji mladih. I to krenuti od opasnosti za zdravlje i prenosa zaraznih bolesti pa do obveza zbog neželjene trudnoće.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by SaraFina »

https://www.google.at/amp/s/www.vice.co ... a-na-svetu


Ja bih ovakvih masovno pravila za škole. I da profesori dijele pa par sedmica. S tim da ih treba programirati na obavljanje nužde i jelo. Pa da po noći bude i cendraju. :D

Mislim da je u USA negdje i bio sličan projekat :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#12 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by Haris.ba »

SaraFina wrote:Ali nužno bi bilo da organizacije i stručno osoblje poradi na edukaciji mladih. I to krenuti od opasnosti za zdravlje i prenosa zaraznih bolesti pa do obveza zbog neželjene trudnoće.
Ja dok sam išao u školu se pričalo o tome. O seksualnom obrazovanju i o finansijskom obrazovanju. Pa ništa.

To je prepušteno porodici u ovoj državi.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#13 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by arzuhal »

Haris.ba wrote:Ja dok sam išao u školu se pričalo o tome. O seksualnom obrazovanju i o finansijskom obrazovanju. Pa ništa.
:pisnuo:

Nisam dugo pročitao bolji, bosanskiji post...
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#14 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by SaraFina »

Haris.ba wrote:
SaraFina wrote:Ali nužno bi bilo da organizacije i stručno osoblje poradi na edukaciji mladih. I to krenuti od opasnosti za zdravlje i prenosa zaraznih bolesti pa do obveza zbog neželjene trudnoće.
Ja dok sam išao u školu se pričalo o tome. O seksualnom obrazovanju i o finansijskom obrazovanju. Pa ništa.

To je prepušteno porodici u ovoj državi.
:-D vjerujem. Bez zeze sad, mislim da bi volonterski projekti stručnih osoba i organizacija izmedju škola mogla puno doprinijeti kad je seksualna edukacija mladih u pitanju.
Financije već nisu područje gdje bi briljirala idejama :-D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#15 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by insomnia78 »

To je i dalje za 4 vise od 9
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#16 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by SaraFina »

insomnia78 wrote:To je i dalje za 4 vise od 9

:D Aludiraš na Muhameda.
Last edited by SaraFina on 15/11/2017 12:47, edited 3 times in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#17 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by Haris.ba »

insomnia78 wrote:To je i dalje za 4 vise od 9
A koji je razlog što su uopće skinuli zabranu, i svukli tako nisko granicu? Konkretno mislim na društvene odnose? Šta je to što je uticalo na to?

Jedino sam našao ovo, vidim sve potpisnici muslimani. :D

https://en.wikipedia.org/wiki/French_pe ... nsent_laws
In 1977, a petition was addressed to the French parliament calling for the abrogation of several articles of the age of consent law and the decriminalization of all consensual relations between adults and minors below the age of fifteen (the age of consent in France). A number of French intellectuals, including prominent names, signed the petition. In 1979 two open letters were published in French newspapers defending the release of individuals arrested under charges of statutory rape, in the context of abolition of age of consent laws.
A evo kako je u Evropi oko doba saglasnosti.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ages_of_consent_in_Europe
The ages of consent vary by jurisdiction across Europe. The ages of consent are currently set between 14 and 18. The vast majority of countries set their ages in the range of 14 to 16; only five countries, Cyprus (17), Ireland (17), Malta (18), Turkey (18) and Vatican City (18), do not fit into this pattern.
Last edited by Haris.ba on 15/11/2017 12:41, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#18 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by insomnia78 »

Pa eto Arzo je stavio link na kojem pise zasto
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#19 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by SaraFina »

Nema " Oldtimer " pojma. :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by Haris.ba »

insomnia78 wrote:Pa eto Arzo je stavio link na kojem pise zasto
Zašto je uopće bila ukinuta apsolutna zabrana ispod 15 godina? I ostavljen izuzetak saglasnosti. To mi nije jasno.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by insomnia78 »

SaraFina wrote:
insomnia78 wrote:To je i dalje za 4 vise od 9

:D Aludiraš na Muhameda.

Nego, ja mislim da ovo prva dama i president vam žele svoju vezu, prestaviti kao nešto normalno, obzirom da se pedofilija legalizira.
Njihova veza javnosti ne da će postati prihvatljiva, nego uobičajna i odobravajuća čak :D

Svaka će Francuskinja koja imalo drži do sebe, tražiti mladjahnog dečka. Ode ti na otpad poput starog auta :D
Pa sta mislis ko kituje ove maloljetnice, desetogodisnjaci?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#22 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by mousstapha »

A moraju li moralna nacela i zakonska legislativa biti nuzno uskladjene?

Jasno je da djecu treba zastiti, ali podizanje automatske optuznice za silovanje nije neka garancija. Slicnu stvar su imali u Turskoj, pa je opozicija iskoristila momenat da podigne prasinu oko necega sto je ustvari imalo racionalno obrazlozenje.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#23 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by arzuhal »

mousstapha wrote:A moraju li moralna nacela i zakonska legislativa biti nuzno uskladjene?
Naravno da ne. Imaš primjer uređene države s konsolidovanom demokratijom gdje neki zvaničnik odstupi s dužnosti iz moralnih razloga jer je prekšrio neki moralni princip a ne sam zakon (inače bi bio prekršaj ili krivično djelo). Kod nas, recimo, to ne postoji. Kod nas i zakon i moral kad se krše, niko ne odstupa ni pedlja od borbene linije...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#24 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by arzuhal »

Trinaestogodišnjaci, to je 8 razred devetogodišnje škole?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#25 Re: Francuska mijenja granicu pristanka na spolni odnos?

Post by mousstapha »

arzuhal wrote:
mousstapha wrote:A moraju li moralna nacela i zakonska legislativa biti nuzno uskladjene?
Naravno da ne. Imaš primjer uređene države s konsolidovanom demokratijom gdje neki zvaničnik odstupi s dužnosti iz moralnih razloga jer je prekšrio neki moralni princip a ne sam zakon (inače bi bio prekršaj ili krivično djelo). Kod nas, recimo, to ne postoji. Kod nas i zakon i moral kad se krše, niko ne odstupa ni pedlja od borbene linije...
Upravo to. Cini mi se da nekada i u religijama nastanu nesporazumi upravo kad ljudi nisu u stanju dokuciti ovakve stvari. Generalno, ljudi precesto traze da im se dozvoljeno i zabranjeno izricito naglasi.

Tema sama po sebi je svakako interesantna. Imam osjecaj da pravna praksa ovdje ima mnogo toga za reci i moguce da bi nam neki slucajevi vrlo lako razbili neke mantre koje drzimo kao fakte.
Post Reply