frakcijski laser

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

lolitta
Posts: 2
Joined: 04/03/2009 12:48

#1 frakcijski laser

Post by lolitta »

Zdravo!

Da li bi neko mogao podijeliti svoja iskustva vezano za tretiranje lica frakcijskim laserom? Čula sam da u Tuzli sa frakcijskim laserom radi dr. Edin Suljagić. Isto tako me interesuje da li sam već zakasnila obzirom da je mjesec mart. Hvala unaprijed svima koji mi daju par savjeta i podijele svoja iskustva sa mnom, kako bih se odlučila da ili ne frakcijskom laseru.
*mima*

#2 Re: frakcijski laser

Post by *mima* »

:roll:
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#3 Re: frakcijski laser

Post by Op3r4t0r »

lolitta wrote:Zdravo!

Da li bi neko mogao podijeliti svoja iskustva vezano za tretiranje lica frakcijskim laserom? Čula sam da u Tuzli sa frakcijskim laserom radi dr. Edin Suljagić. Isto tako me interesuje da li sam već zakasnila obzirom da je mjesec mart. Hvala unaprijed svima koji mi daju par savjeta i podijele svoja iskustva sa mnom, kako bih se odlučila da ili ne frakcijskom laseru.
Zakasnila nisi, frakcijskim laserom mozes biti tretirana i ljeti, s tim da se tad naravno ne izlazes suncu.
ljevsa
Posts: 5
Joined: 19/03/2009 12:08

#4 Re: frakcijski laser

Post by ljevsa »

duso moja...i ja o tome razmisljam neko vrijeme...procitala sam sve sto se moglo naci na internetu, od podataka o frakcijskom laseru, njegovom nacinu "djelovanja" do dobrih i losih iskustava pacijenta...vise losih nego dobrih...
uglavnom se zale da nije bilo ucinka... ja sam kontala otici do dr.Suljagica u subotu pa vidjeti sta ce mi o n reci...ja mislim da moji oziljci od akni spadaju u dublje oziljke pa mislim da mi treba 2-3 tretmana....a meni je jedini problem kako izdrzati to dok mi radi :?
ja sam od onih osoba ciji je prag bola jaaaaaako nizak, a nema anestezije, ne znam kako cu podnijeti to "peckanje, bockanje..." jer ne znam koliko to zaista boli...novac imam, zelju imam, ali strah postoji....od bola... mislim da se ne moze nesto ruzno desiti, jer se ne skida povrsni sloj koze, mislim da ne moze stetiti... drzi mi fige kad odem na razgovor a mozda i tretman...
jesi li ti iz tz?? znas li ikoga ko je to radio, dr. kaze da je vec 200 tretana obavio?!
javi se na forum bas me zanima odgovor.... caos
lolitta
Posts: 2
Joined: 04/03/2009 12:48

#5 Re: frakcijski laser

Post by lolitta »

ćao ljevsa!
Baš mi je drago da si se javila. Izvini što se ranije nisam javila ali nisam bila tu. Ti si vjerovatno to već i obavila i nadam se uspješno i da te nije puno bockalo.Što se tiče doktora, vjerovatno si ga već u poznala, ja kada bih se odlučila jedino bih kod njega uradila frakcijski laser. On je zaista super. Ja sam bila kod njega još dok je radio u Hotelu Tuzla, tako da ga poznajem niz godina i imam povjerenje u njega, ali i mene fakat strah nakon što sam pročitala ove negativne tretmane. Negdje sam pročitala da je kao najbilje uraditi od 10-1 mjeseca, dakle u zimskom periodu. Tako da ja odustah do zime :-D ili dok skupim hrabrosti :-D Molim te javni se kako je sve prošlo, ili si naposlijetku odustala.
moni
Posts: 1
Joined: 12/04/2009 09:18

#6 Re: frakcijski laser

Post by moni »

pozdrav ljudi, dobila sam neke ne bas dobre info o dr. Suljagicu i njegovim tretmanima. izgleda da je sve dobra reklama i komercijalizacija. nadam se da ce se pojaviti neko ko ovo opovrgnuti i dokazati suprotno vlastitim iskustvom
afrički lemur
Posts: 4
Joined: 01/06/2010 09:19

#7 Re: frakcijski laser

Post by afrički lemur »

Bila, vidjela, uradila... :-D
Ko ima nizak prag boli ne bi trebao ići na frakcijski laser, ili obavezno tražiti lokalnu anesteziju. Očekivala sam da boli, ali ne toliko. Mada neki kažu da ih uopšte nije bolilo, ja sam jedva izdržala, a radila sam samo dio lica i to navodno koji najmanje boli-čelo. Sve u svemu, danas mi je 5. dan oporavka i mogu izaći vani, otekline i crvenilo su prošli. Doktor je super, sestre ljubazne i uopšte ljudi u Tuzli su pitomiji i ljubazniji od ljudi u Sarajevu. Zadovoljna sam rezultatima, ali ja imam jedan relativno plitake ožiljke, jedan 2cm , a drugi 1 cm dužine. Posle 3 tretmana mogu očekivat poboljšanje od oko 50%.
Za ljude koji imaju dublje ožiljke od akni potrebno je puno više tretmana ili neki dosta agresivniji laser, ali u tom slučaju i oporavak je duži. Doktor je dobar jer uvjek iskreno kaže kave rezultate možeš očekivati i stvarno preporuči najbolju metodu. Dublji ožiljci od akni se teško uklanjaju i ne treba očekivati da će potpuno nestati nakon 2,3 tretmana, ali će definitivno biti znatnog poboljšani. Koža nakon frakcijskog lasera izgleda stvarno super, bez flekica, akni, mitesera itd. Uglavnom, preporučujem laser i doktora. :thumbup: Laser u Farahu je Fraxel erbium,koji je blaži od fraxel CO2 lasera.
ljevsa
Posts: 5
Joined: 19/03/2009 12:08

#8 Re: frakcijski laser

Post by ljevsa »

nakon 2 godine razmisljanja odlucih se i ja za frakcijski laser. bila sam nazalost upravu za svoj prag bola, a radila sam bez lok.anestezije, ma ne mozete ni zamisliti kako mi je bilo....ali, vec se zavrsava treci dan oporavka, bolova nema ni malo, otoka ima malo, koza mi se vec pocela ljustiti, i ono malo nove kozice sto se nazire je kao kod bebe...hm, ali jos se nije pocelo ljustiti ono gdje su oziljci :? vidjecu kako ce to biti...za dr.Suljagica sve pohvale, za ostalo osoblje takodje, doktor je realan i tacno mi je rekao sta mogu ocekivati od prvog tretmana, i da ih jos bar 4-5 moram uraditi da koza bude kao nekad...ja planiram ako Bog da nastaviti, ali ovaj put sa anestezijom :-D
u svakom slucaju sigurna sam da ne moze skoditi, i sigurna sam isto tako da pomaka mora biti, makar 5% - i to bi mi za prvi put bilo dovoljno...
ako nekoga zanimaju pojedinosti neka pita, dok je "svjeze" pamcenje :lol:
User avatar
because_of_you
Posts: 2275
Joined: 24/11/2009 21:58

#9 Re: frakcijski laser

Post by because_of_you »

Šta se sve može tretirati tim laserom? :) I kakve su cijene?
ljevsa
Posts: 5
Joined: 19/03/2009 12:08

#10 Re: frakcijski laser

Post by ljevsa »

frakcijski je uglavnom za oziljke, strije, bore, smedje pigmentacije i sl. cijena tretmana cijelog lica sa 6 prolaza je 800 km (u mom slucaju). I sad zvanicno mogu reci: oziljci su mi se smanjili za najmanje 20%, iako mi je dr. rekao da ne ocekujem previse od tretmana, mislim da ce se i on iznenaditi kad me vidi na kontroli :-D
jedva cekam kraj septembra da ponovim, pa iskreno ocekujem da se oziljci nakon jos 3 puta nece skoro ni primijetiti :-D
anjica84
Posts: 1
Joined: 07/03/2011 13:45

#11 Re: frakcijski laser

Post by anjica84 »

ljevsa wrote:frakcijski je uglavnom za oziljke, strije, bore, smedje pigmentacije i sl. cijena tretmana cijelog lica sa 6 prolaza je 800 km (u mom slucaju). I sad zvanicno mogu reci: oziljci su mi se smanjili za najmanje 20%, iako mi je dr. rekao da ne ocekujem previse od tretmana, mislim da ce se i on iznenaditi kad me vidi na kontroli :-D
jedva cekam kraj septembra da ponovim, pa iskreno ocekujem da se oziljci nakon jos 3 puta nece skoro ni primijetiti :-D
Draga ljevsa, i ja planiram kod istog doktora uraditi frakcijski laser. Mada je sada vec mart, trebala bih cekati do septembra. Znaci 800 KM si platila jedan tretman. A potrebno ti je oko 3, 4 tretmana. Bas je skupo. Ali ako vrijedi, zasto ne ;) Ti si radila lice, a ja zelim strije, vjerovatno ce me izaci i skuplje. Zaista bih voljela cuti djevojke koje su radile ovaj tretman i njihova misljenja o ovom laseru. Ima li nama sa strijama uopste pomoci?
mersihanukic
Posts: 1
Joined: 10/03/2011 23:13

#12 Re: frakcijski laser

Post by mersihanukic »

Ljevsa... Mozes li mi molim te odgovoriti na nekoliko pitanja...
Ja sam frakcijski laser radila 8 marta ,prije par dana. Bolovi su prosli prvi dan i vec se pocinje koza ljustiti.
Ali me nova koza nenormalno pecka...da li je to normalno i kad si pocela sa umivanjem toplom vodom??
Rekli su mi s prvim ljustenjem al se cijelo lice ne ljusti istovremeno,naravno gdje je bilo 6 prelaza ide teze a na mjestima gdje je bilo2-3 prelaza ide brze i jednostavnije??
Lice me toliko svrbi da ne mogu da spavam... MOLIM TE POMOZI!!!
Unaprijed hvalaaaa!!!
tisa
Posts: 7
Joined: 01/10/2008 14:44

#13 Re: frakcijski laser

Post by tisa »

Pozdrav svima

Uskoro odlazim na tretman frakcijskim laserom kod dr.Suljagica u Tuzlu, imama oziljke od akni (srednji oblik) i manje pigmentacije po licu, tretman ce me kostati 1000 KM, doktor mi je rekao da cu imati po 10 prelaza laserom i kombinaciju sa hemijskim pilingom.
Doktor je extra, predlozi najbolju mogucu metodu koja bi dala najbolji efekat, dosta je realan i reako je daje tretman bolan, te da on u zadnje vrijeme ne radi bez anestezije .
Pokazao mi je pacijente koje je ranije tretirao (slika prije-poslije), mogu vam reci da su rezultati pravo dobri.

Vec dugo planiram da odem na ovaj tretman, prije svega sto mi je dosadilo prikrivanje nepravilnosti puderom, koza mi se pokvarila poslije 20-te godine, uslijed povisenih hormona.

Javit cu kako je proslo pozdrav svima :wink: :wink: :-D
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#14 Re: frakcijski laser

Post by nikimostar »

A da li je iko uklanjao kapilare sa noga,i koliko je uspjesno,koliko kosta to uopce?
tisa
Posts: 7
Joined: 01/10/2008 14:44

#15 Re: frakcijski laser

Post by tisa »

Kao sto sam i rekla ranije uradila sam lasersko skidanje oziljaka od akni (kombinacija 4 lasera +hem piling=1000KM) kod dr.Suljagica, oporavak je trajao 5-7 dana,treci dan lice se poselo ljustiti,a vec 6-ti dan sam krenula na posao, lice mi je bilo blago crveno.

Mogu slobodno reci da je poboljsanje i do 50%, lice je bez fleka, nepravilnosti i dubljih oziljaka,posebno na obrazima, ja sam prezadovoljna,jedino cega se bojim je pigmentacija-zato bjezim od sunca i konstantno mazem lice zastitnim faktorom 50.

Sam tretman sam uradila sa anestezijom, ali opet je jako boljelo, dr. mi je rekao da sam imala jedan od agresivnijih tretmana -mada nisam ocekivala toliku bol. Na kraju sam hrabro izdrzala do kraja, mada mi je rekao da neki muskarci ne izdrze ni pola mog tretmana 8-) :-D

Zaista preporucujem svima ko ima slican problem i bori se sa aknama da uradi ovaj tretman.Ja sam se borila 5-6 godina, potrosila hiljade maraka na skupe kreme, tretmane, travare,tablete ,promijenila sam najmanje 7-8 doktora ,padala u duboke depresije itd itd :sad:
Nadam se da sam nekome pomogla bar malo i ako ima neko kakvih pitanja ,neka pise pozdrav svima :thumbup:
tisa
Posts: 7
Joined: 01/10/2008 14:44

#16 Re: frakcijski laser

Post by tisa »

[quote="nikimostar"]A da li je iko uklanjao kapilare sa noga,i koliko je uspjesno,koliko kosta to uopce?[/quote

mislim da se rade i kapilari posjeti stranicu dermatološki centar Farah :dance:
dotoressa
Posts: 19
Joined: 16/04/2011 00:31

#17 Re: frakcijski laser

Post by dotoressa »

A što bi išli u Tuzlu (osim kom je bliže, naravno) kad iste stvari možete u Sarajevu obaviti. Ja sam skidala pjegice cafe-au-lait u dermaclinica centru kod moje bivše profesorice Naime Arslanagić laserom. Ako bi kome dala svoju kožu da je liječi, dala bih njoj. A imaju sve te lasere frakcijske i kapilarne i epilacijske...eto, nije da je falim, ali je falim :-D
(sad kad pročitah post ispade ko reklama, ali ni drugi nisu bolji...)
minela_bec
Posts: 3
Joined: 06/12/2011 13:36

#18 Re: frakcijski laser

Post by minela_bec »

tisa wrote:Pozdrav svima

Uskoro odlazim na tretman frakcijskim laserom kod dr.Suljagica u Tuzlu, imama oziljke od akni (srednji oblik) i manje pigmentacije po licu, tretman ce me kostati 1000 KM, doktor mi je rekao da cu imati po 10 prelaza laserom i kombinaciju sa hemijskim pilingom.
Doktor je extra, predlozi najbolju mogucu metodu koja bi dala najbolji efekat, dosta je realan i reako je daje tretman bolan, te da on u zadnje vrijeme ne radi bez anestezije .
Pokazao mi je pacijente koje je ranije tretirao (slika prije-poslije), mogu vam reci da su rezultati pravo dobri.

Vec dugo planiram da odem na ovaj tretman, prije svega sto mi je dosadilo prikrivanje nepravilnosti puderom, koza mi se pokvarila poslije 20-te godine, uslijed povisenih hormona.

Javit cu kako je proslo pozdrav svima :wink: :wink: :-D

caoo caoo :)

imam i ja u planu da odem do doktora jer i mene oziljke od akne smetaju..ali ja mislim da je kod mene prvi stepen i tako da nece kostati 1000 KM... ali opet me smeta pa hocu i ja da ucinim taj korak.

htjela sam da te pitam kolia je pauza bila izmedu tretmana?
I kako ti je sada? jel boli jos ista i jel se isplatilo, vidili se ista? :)
jel istina da je koza poslje toga ko u djeteta?

pozdrav

Minela
tisa
Posts: 7
Joined: 01/10/2008 14:44

#19 Re: frakcijski laser

Post by tisa »

caoo caoo :)

imam i ja u planu da odem do doktora jer i mene oziljke od akne smetaju..ali ja mislim da je kod mene prvi stepen i tako da nece kostati 1000 KM... ali opet me smeta pa hocu i ja da ucinim taj korak.

htjela sam da te pitam kolia je pauza bila izmedu tretmana?
I kako ti je sada? jel boli jos ista i jel se isplatilo, vidili se ista? :)
jel istina da je koza poslje toga ko u djeteta?

pozdrav

Minela[/quote]

Draga Minela,

Ja sam uradila tek jedan tretman, a planiram uraditi i slijedece godine u zimskom periodu jos jedan.Vec sam gore navela da je kod mene tretman rađen kombinacijom vise lasera +hem piling, pa je zbog toga i cijena veca.
Tretmani se rade obicno od septembra do marta-zimski period, obzirom da sam ja imala agresivniji tretman, dr. mi je rekao da tek slijedece godine mogu opet ponoviti.
Kod mene su rezultati relativno dobri, 30% se lice popravilo, sto je za mene super, mada mi se opet javljaju male pigmentacije ispod ociju, pa moram stalno da koristim kreme sa zastitinim faktorom.Koža poslije tretmana je stvarno lijepa i njezna, ali i osjetljiva posebno na sunce tako da se ne smijes uopste izlagati suncu.Lice mi je sa manje oziljaka,a i pore su sužene. :-D :D
E sad da li ce ti biti koža savrsena to zavisi od stanja i oštećenja tvog lica- ti mozda rijesis problem sa jednim tretmanom.
Ako ti nemas veliki problem mozda te nece toliko tretman ni boljeti, mene je stvarno bolilo i peklo-jedva sam izdrzala, jos sam dobila dosta anestezije.

Sretno Minela javi nam utiske i zelim ti lijepu i zdravu kozu :) :thumbup:
nadja.salihbay
Posts: 24
Joined: 22/11/2010 09:34

#20 Re: frakcijski laser

Post by nadja.salihbay »

Nešto čitam pa mi nije jasno...
Meni su u dermaclinici radili frakcijski laser potpuno bezbolno, bez ljuštenja kože, ne za 800 KM po tretmanu nego za 250 i veoma sam zadovoljna rezultatima(pore zbrisane, ožiljci od akni vidljivo reducirani, tonus lica ujednačen bez flekica i kapilara).
Pa ko bi te muke, anesteziju i lovu toliku sviđao, pa makar po cijenu da i nije savršen?
sanela.p
Posts: 6
Joined: 09/12/2011 22:39

#21 Re: frakcijski laser

Post by sanela.p »

nadja.salihbay wrote:Nešto čitam pa mi nije jasno...
Meni su u dermaclinici radili frakcijski laser potpuno bezbolno, bez ljuštenja kože, ne za 800 KM po tretmanu nego za 250 i veoma sam zadovoljna rezultatima(pore zbrisane, ožiljci od akni vidljivo reducirani, tonus lica ujednačen bez flekica i kapilara).
Pa ko bi te muke, anesteziju i lovu toliku sviđao, pa makar po cijenu da i nije savršen?
E ja sam se registrovala maxuz jer moram ovaj tretman uraditi,haman se naručila. I totalno me zbunio ovaj post. Otkud sad bezbolno, bez ljuštenja. Jer ono što sam ja čitala i gledala to je kao spaljivanje površine kože, DOSLOVNO, opekotine da bi se uništila problematična koža i onda narasla nova. NE znam kako baš ali ovo što je napisla nađa meni malo zvuči kao sci-fi, mašta...Pa pobogu ako to može tako kako ne naplaćuju duplo koliko farah a ne 4x jeftinije???? Ama ja bih to uradila juče da sam sigurna da može ali ovoga me je strah užasno, nije mi do para ali ne mogu da me boli i da se gulim kao crveni gušter. Onda kažu depigmentacije nastanu...Ma ne znam, stvarno, jel neko još radio ovo u dermaclinci, kakvi su rezultati ovim sad laserom, kako to,koji je laser?
nadja.salihbay
Posts: 24
Joined: 22/11/2010 09:34

#22 Re: frakcijski laser

Post by nadja.salihbay »

Ja sam otišla ljetos da se raspitam za taj laser o kojem pričate, frakcijski erbium. I rekli su mi da se njime ne radi ljeti jer se može iskomplikovati i da ga u dermaclinici napuštaju za tretman cijelog lica jer mogu ostati depigmentacije nego da samo ga koriste za tretiranje ciljanih zona. Pa su mi preporučili ovaj koji se može cijele godine koristiti i za cijelo lice ravnomjerno. I ja sam se dobro raspitala o čemu se radi prije nego sam krenula. To preporučujem svima koji će nešto raditi laserom, bilo oči, kožu ili nešto drugo jer se hoću uvjeriti za sve sama. I pogledala sam i šta kažu na http://www.dermaclinica.ba ali sam i na letku koji sam dobila na klinici našla adresu proizvođača i guglala sam rezultate. Adresa je:
http://www.quantel-derma.com/products/aramis
E tu pišu odgovori na tvoja pitanja. I ja sam ih pročitala kao što ćeš vjerovatno i ti. Ukratko, ovaj "spaljujući" laser je starija tehnologija a ovaj aramis je nova. I nema oštećenja površinskog sloja kože pa nema ni crvenila ni boli već laser cilja dublje, u korijen ožiljka/pore gdje je ispravlja.
A odgovor zašto neko naplaćuje 800KM a neko 250 ne znam...
dotoressa
Posts: 19
Joined: 16/04/2011 00:31

#23 Re: frakcijski laser

Post by dotoressa »

nadja.salihbay wrote:Nešto čitam pa mi nije jasno...
Meni su u dermaclinici radili frakcijski laser potpuno bezbolno, bez ljuštenja kože, ne za 800 KM po tretmanu nego za 250 i veoma sam zadovoljna rezultatima(pore zbrisane, ožiljci od akni vidljivo reducirani, tonus lica ujednačen bez flekica i kapilara).
Pa ko bi te muke, anesteziju i lovu toliku sviđao, pa makar po cijenu da i nije savršen?
Ne bih da te razočaram ali ja sam radila isto u dermaclinici ali su mi naplatili 220KM,još ljetos... Ne znam zašto razlika u cijeni?ja doduše nisam radila cijelo čelo,možda zato.
Slažem se potpuno, rezultati su više nego dobri, naročito s obzirom na cijenu koliko košta drugdje...a stvarno ne boli niti se koža guli poslije. Samo se zategne.
nadja.salihbay
Posts: 24
Joined: 22/11/2010 09:34

#24 Re: frakcijski laser

Post by nadja.salihbay »

Ma 30 maraka više, manje. Nek nije 800 :-)
FYI radila cijelo čelo
sanela.p
Posts: 6
Joined: 09/12/2011 22:39

#25 Re: frakcijski laser

Post by sanela.p »

Evala, i ja se naručila...pa to su mi bili troškovi puta do tuzle...luudolooo.
Post Reply