ford focus

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#226 Re: ford focus

Post by quarterback »

began wrote:Kakav je focus 1.6 benzin 85kw 115ps treba mi misljenje hitno naso sam jednog 2005 godiste karavan sa 118k na satu i cjena mu je 6500km regan godinu.
drug, kod mene je 1.6 100 ks, potrosnja ako govorimo o cistom gradu, dakle semafori i to je oko 12 litara, ako se uhvati vise ravnih dijelova izmedju semafora, zeleni val i slicno onda je manja, oko 10-11

van grada zavisi kakav je put i kakve si noge, ja sam znao sarajevo banja luka preko vlasica voziti i 5.8 ali i 7.5, sve zavisi kako vozis

ako te jos sta zanima - tu sam
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#227 Re: ford focus

Post by 530i »

Tih 12 litara mi malo mnogo.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#228 Re: ford focus

Post by quarterback »

ako ti je mnogo - dizel manje trosi
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#229 Re: ford focus

Post by zmajadaH »

quarterback wrote:ako ti je mnogo - dizel manje trosi
Ili Hapliciraš u mašinu tečni naftni gas :mrgreen:

P.S. Svaka mašina sličnih karakteristika u gradskoj gužvi i natezanju na semaforu troši isto uz razliku 5 % .
Eh sad što ljudi vole slagati to je već druga priča :D
Uglavnom svi spoznaju istinu kad kažu ''majstore natoči''
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#230 Re: ford focus

Post by 530i »

Ne znam u čemu je fol, ali fabrička potrošnja je 8.7 litara za takvog focusa sa ručnim mjenjačem, nek odstupa litar-litar i po, to je opet oko desetak litara, grada sa klimom. 12 litara mi je van pameti, ako nije do vas auta su vam neispravna, idite u neki dobar servis.
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#231 Re: ford focus

Post by zmajadaH »

530i wrote:Ne znam u čemu je fol, ali fabrička potrošnja je 8.7 litara za takvog focusa sa ručnim mjenjačem, nek odstupa litar-litar i po, to je opet oko desetak litara, grada sa klimom. 12 litara mi je van pameti, ako nije do vas auta su vam neispravna, idite u neki dobar servis.
Odosmo sad u OT.

Fabrička potrošnja u kontrolisanim uslovima novog automobila. nije ekvivalent potrošnji polovnog, habanog, korištenog, starog minimum cca 10 i više godina automobila koji nije vožen u kontrolisanim uslovima, nego naprotiv u veoma lošim uslovima, na lošim cestama u neplanski izgrađenim saobraćajnicama i itd.
Još kad uz to dodaš vozača koji ne pritišće papučicu gasa na način da bi oborio rekord male potrošnje svog automobila, bez problema dobiješ potrošnju od 11-12 litara na 100 KM za vozilo koje ima cca 100 KS i težinu od 1200-1300 kilograma...
Fakat šta da se radi ? Da idemo kod majstora ? Da ugradimo plin ? Da kupimo dizela 100 MB ?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#232 Re: ford focus

Post by goran16v »

Focus 1,6 115ks koji je vozio moj jaran kupljen nov u Connecti, presao 60-ak hiljada, @quarterback 1. vlasnik, kupio novl, mislim da nije prebacio 80k km, znaci prica o habanim autima sa x km otpada.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#233 Re: ford focus

Post by 530i »

zmajadaH wrote:
530i wrote:Ne znam u čemu je fol, ali fabrička potrošnja je 8.7 litara za takvog focusa sa ručnim mjenjačem, nek odstupa litar-litar i po, to je opet oko desetak litara, grada sa klimom. 12 litara mi je van pameti, ako nije do vas auta su vam neispravna, idite u neki dobar servis.
Odosmo sad u OT.

Fabrička potrošnja u kontrolisanim uslovima novog automobila. nije ekvivalent potrošnji polovnog, habanog, korištenog, starog minimum cca 10 i više godina automobila koji nije vožen u kontrolisanim uslovima, nego naprotiv u veoma lošim uslovima, na lošim cestama u neplanski izgrađenim saobraćajnicama i itd.
Još kad uz to dodaš vozača koji ne pritišće papučicu gasa na način da bi oborio rekord male potrošnje svog automobila, bez problema dobiješ potrošnju od 11-12 litara na 100 KM za vozilo koje ima cca 100 KS i težinu od 1200-1300 kilograma...
Fakat šta da se radi ? Da idemo kod majstora ? Da ugradimo plin ? Da kupimo dizela 100 MB ?
Smanji doživljaj, auto ako je ispravno mora manje-više trošiti fabrički propisanoj normi. Ja sam uvijek uspijevao postići fabričke podatke, ali radilo se o zaista pažljivoj vožnji, u normalnim okolnostima potrošnja ide maksimalno litar više. Druga stvar je kad se neko iživljava u vožnji. Ako je nešto toliko pohabano da troši tri litra više nego što bi trebalo onda tu nešto treba mijenjati...zato i rekoh, pravac servis.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#234 Re: ford focus

Post by quarterback »

meni je stvarno vrlo mrsko natezati se opet oko ove teme jer je jednom vec pricano

da vam kazem bujrum pa pogledajte potrosnju na board kompjuteru - necu jer mi se ne gubi vrijeme na sranja + trenutno ne pokazuje 12 jer sam uglavnom vozio sarajevo - pale zadnjih par puta

dakle jos jednom, malo preciznije - kada vozim po gradu (a meni je "po gradu" relacija socijalno - stari grad, dakle semafor na semaforu, guzva, nemogucnost hvatanja zelenog vala i slicno) potrosnja je 12 / 12.5, mozda ide gore dole pola litre zavisno jel zima ili ljeto

ako idem recimo grad - ilidza onda je to oko 10 litara, ako kombinujem sa recimo sarajevo hadzici onda je oko 8, cista van gradska voznja je 5,5/7,5 zavisno ganjam li se sa nekim

ko hoce da vjeruje - odlicno, ko nece - njegov problem

i meni je to bilo puno pa sam zvao ford kad sam kupio auto i pitao hoce li ovo ovako biti zauvijek - kazu nece kad se razradi motor, razradio se, potrosnja ostala ista

jednom sretnem jarana koji je tada kupio novog megana 1.6 B reko buraz koliko ti trosi, ovaj moj mene odra, kaze on 11/12

reko hvala prijatno

za ovog 530i, auto je kupljeno novo, dakle 0 kilometara, i servisirano u ovlastenom servisu, pitano jel ovo normalno ovako - jeste

dakle sve te price pohabano i slicno - macku o rep

ja sam sa ovom pricom zavrsio, ako ko ima sta drugo da ga interesuje oko focusa 1.6 b, 2007, mk2 - bujrum
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#235 Re: ford focus

Post by zmajadaH »

quarterback wrote: dakle jos jednom, malo preciznije - kada vozim po gradu (a meni je "po gradu" relacija socijalno - stari grad, dakle semafor na semaforu, guzva, nemogucnost hvatanja zelenog vala i slicno) potrosnja je 12 / 12.5, mozda ide gore dole pola litre zavisno jel zima ili ljeto

ako idem recimo grad - ilidza onda je to oko 10 litara, ako kombinujem sa recimo sarajevo hadzici onda je oko 8, cista van gradska voznja je 5,5/7,5 zavisno ganjam li se sa nekim

ko hoce da vjeruje - odlicno, ko nece - njegov problem
I to je jedina i prava istina....
Pa onda dođe pokemon i kaze pokvareno ti auto :D
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#236 Re: ford focus

Post by zmajadaH »

530i wrote:
zmajadaH wrote:
530i wrote:Ne znam u čemu je fol, ali fabrička potrošnja je 8.7 litara za takvog focusa sa ručnim mjenjačem, nek odstupa litar-litar i po, to je opet oko desetak litara, grada sa klimom. 12 litara mi je van pameti, ako nije do vas auta su vam neispravna, idite u neki dobar servis.
Odosmo sad u OT.

Fabrička potrošnja u kontrolisanim uslovima novog automobila. nije ekvivalent potrošnji polovnog, habanog, korištenog, starog minimum cca 10 i više godina automobila koji nije vožen u kontrolisanim uslovima, nego naprotiv u veoma lošim uslovima, na lošim cestama u neplanski izgrađenim saobraćajnicama i itd.
Još kad uz to dodaš vozača koji ne pritišće papučicu gasa na način da bi oborio rekord male potrošnje svog automobila, bez problema dobiješ potrošnju od 11-12 litara na 100 KM za vozilo koje ima cca 100 KS i težinu od 1200-1300 kilograma...
Fakat šta da se radi ? Da idemo kod majstora ? Da ugradimo plin ? Da kupimo dizela 100 MB ?
Smanji doživljaj, auto ako je ispravno mora manje-više trošiti fabrički propisanoj normi. Ja sam uvijek uspijevao postići fabričke podatke, ali radilo se o zaista pažljivoj vožnji, u normalnim okolnostima potrošnja ide maksimalno litar više. Druga stvar je kad se neko iživljava u vožnji. Ako je nešto toliko pohabano da troši tri litra više nego što bi trebalo onda tu nešto treba mijenjati...zato i rekoh, pravac servis.
Prije će biti da ti smanjiš doživljaj i fataj se lera nizbrdo da bi ostvario fabričke podatke....
A smanjit ćeš doživljaje kada pročitaš ono što je napisao @quarterback.
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#237 Re: ford focus

Post by zmajadaH »

goran16v wrote:Focus 1,6 115ks koji je vozio moj jaran kupljen nov u Connecti, presao 60-ak hiljada, @quarterback 1. vlasnik, kupio novl, mislim da nije prebacio 80k km, znaci prica o habanim autima sa x km otpada.

Realno je da auto sa godinama pokazuje znake starosti i proporcionalno sa tim poveća potrošnju. Ne puno ali poveća.Nikako nemože biti ''kao nov''
Ovo kako je @quarterback napisao je tako i realno.U istim uslovima će se ponašati i ostala vozila, neovisno o proizvođaću.
Samo što ljudi vole da pričaju a i vjeruju u bajke o nekoj famozno maloj potrošnji.

I da riječ ''haban'' nemoj povezivati sa razjeban :-D
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#238 Re: ford focus

Post by goran16v »

Moj Focus ima manji motor i ne vozim ga kroz spice i guzvu, ali u nekoj prosjecnoj gradskoj po BC-u je 9,6 - 10,5 - 11,5. Otprilike je toliko trosila i Astra 1,6 prije Focusa...
User avatar
konektovan
Posts: 40634
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#239 Re: ford focus

Post by konektovan »

Ma puno je to, realno gledajuci. :mrgreen:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#240 Re: ford focus

Post by mali_milojica »

Prijatelj je kupio Megane 3 sa 1.6 16v motorom. Generation ona oprema. Nov. Nakon mjesec dana isao da se zali na potrosnju,strogo gradske mu je pokazivalo 14-15 lit. Oni mu rekli,auto ispravan dok se malo razradi bice dobro. Evo nakon godinu i po koliko vozi,kaze da mu se vrti prosjek oko 12-13 lit,gradske govorim.
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#241 Re: ford focus

Post by lavic »

Ma sva ta prica o potrosnji je subjektivna. Meni 11-12 litara za 1.6 motor zvuci na prvu puno jer mi je bmw e36 1.8 140 ks trosio ljeti po gradu10.5- 11l, a zimi je isao do 12 l.
Meni je to bilo OK, mladji bio, solo,vozalo se puno, ali mi je G2 1.8 gti cini mi se po gradu prosipao gorivo kroz prozor nisam uspio ni upratit potrosnju dok je na otvorenom bio pristojan.

Sad zena vozi P206 sa 1.1 benzinca i to govno malo pije 9-9.5 po gradu, po meni je to puno za taj motor, ali tako je kako je.Kratke relacije, haladan motor, stani kreni, opet je to u litar gore dole.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#242 Re: ford focus

Post by Warashii »

Jebiga ljudi .
Svi znamo da mali motori na velike karoserije u pravilu trose vise nego li neki vece zapremine .
Malo koji benzinac 1,6 ce ici ispod 10l gradske .
A to po katalogu koliko trosi je manje vise smijesno, pa svi znamo kako oni nabijaju tu potrosnju, nedavno se pisalo o tome uveliko, kako razlaksavaju auto, kako lijepe sve sastave koji imaju vece rupe, klima se ne pali nikako, kao ni ostali potrosaci, ganja se okolna temperatura i gustina zraka, idu do te mjere da odspoje i alternator .
Svake godine ta potrosnja se sve vise i vise razlikuje od stvarne i danas iznosi skoro pa 40% i to nije ubleha to je istina, i onda neko kaze da ostvaruje katalosku potrosnju, mozda mozda u jednom dijelu puta ali sve ostalo jako jako tesko i nemoguce.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#243 Re: ford focus

Post by 530i »

Bezbeli da je do vozača jer nema drugog opravdanja. Ne znam kakve su vam to svakodnevne relacije od 500 metara gdje je auto hladno k'o Sjeverno more, nema tu smisla paliti auto i ići na posao...tako! Normalno je da će tada trošiti te neke ozbiljne cifre.

Svako auto koje sam ja vozio i vodio brigu o istom je trošilo, pri pažljivoj vožnji, otprilike kako mu piše u papirima. Vozio sam svojevremeno i 18 godina starog stojadina i on je trošio koliko je i pisalo da troši fabrički...jel zbog punoljetstva trebalo to auto da troši 30 litara normalne vožnje? Jer se vremenom haba?? Koliko troše auta stara 40 ili 50 godina, 100 litara? 200? Dakle, ili je auto neispravan, ili vozač pojma nema ili se vozite na jako kratkim relacijama gdje je motor non-stop hladan i pod saugom. To se trudim da maksimalno izbjegavam...auto mi troši koliko mu i piše do litar, litar i po više maksimalno. Računajući po novčaniku i kilometrima, ne po kompjuterima u autu...
davorb
Posts: 15
Joined: 16/02/2011 09:49

#244 Re: ford focus

Post by davorb »

Ja vozim c-max-a 1.6 tdci, 80kw. Potrosnja po gradu ravna katastrofi. Zadnje vrijeme 9.5 - 10.5 Ne znam jel do mene, ili do guzvi, ili do goriva ili do auta. Na otvorenom je sasvim druga prica. Prema Zenici, autoputem (prosjecnom brzinom 140) trosi cca 5.5-6.0, prema Mostaru, 4.8 - 5.3.
Slusam raju kako pricaju da im auto trosi 5 - 6 po gradu, mozda ako voze negdje oko 3 iza ponoci kad nema guzve. Inace, kataloske vrijednosti potrosnje nisu tacne. Ako ne vjerujete, odete u ovlasteni servis, trazite zvanican podatak i uvjerit cete se. Asa recimo daje te podatke i isti se razlikuju od kataloskih.
User avatar
began
Posts: 227
Joined: 13/03/2013 11:00

#245 Re: ford focus

Post by began »

Evo posto sam vec par dana vlasnik focusa mk2(2006) 1.6 tdci 80kw mogu rec da auto ide odlicno jede vecinu 1.9 tdiova njegovog godista eh sad imam 16ke na njemu ljetne i danas puho zadnje na 2.2bar-a a prednje na 2.3 i jedna mi prednja ostala na 2.2 jedna na 2.3 i auto mi vuce u jednu stranu malo dali je to radi jednog milibara tako primjetno?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#246 Re: ford focus

Post by quarterback »

ne
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#247 Re: ford focus

Post by direstraits0078 »

began wrote:Evo posto sam vec par dana vlasnik focusa mk2(2006) 1.6 tdci 80kw mogu rec da auto ide odlicno jede vecinu 1.9 tdiova njegovog godista eh sad imam 16ke na njemu ljetne i danas puho zadnje na 2.2bar-a a prednje na 2.3 i jedna mi prednja ostala na 2.2 jedna na 2.3 i auto mi vuce u jednu stranu malo dali je to radi jednog milibara tako primjetno?
Moze biti da lagano vuce u stranu zbog razlicitog pritiska. Napumpaj podjednako pa vidi kakva je situacija.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#248 Re: ford focus

Post by goran16v »

Mislis da 0,1 bar moze bitu uzrok da auto osjetno vuce? Ja nisam nesto siguran...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#249 Re: ford focus

Post by bitanga_sa_otesa »

ne,mora biti bas osjetno ispuhana ili prepuhana da bi vuklo u stranu...
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#250 Re: ford focus

Post by AdnanSA »

davorb wrote:Ja vozim c-max-a 1.6 tdci, 80kw. Potrosnja po gradu ravna katastrofi. Zadnje vrijeme 9.5 - 10.5 Ne znam jel do mene, ili do guzvi, ili do goriva ili do auta. Na otvorenom je sasvim druga prica. Prema Zenici, autoputem (prosjecnom brzinom 140) trosi cca 5.5-6.0, prema Mostaru, 4.8 - 5.3.
Slusam raju kako pricaju da im auto trosi 5 - 6 po gradu, mozda ako voze negdje oko 3 iza ponoci kad nema guzve. Inace, kataloske vrijednosti potrosnje nisu tacne. Ako ne vjerujete, odete u ovlasteni servis, trazite zvanican podatak i uvjerit cete se. Asa recimo daje te podatke i isti se razlikuju od kataloskih.
Dakle imam Mazdu 3 sa potpuno istim motorom 1,6 81 KW HDI od PSA. Zadnja potrošnja je 5,7 litara. Sa 52 litra nafte prešao 905 km.
Prosječna brzina je 34 km/h za tu dionicu i sastav je sljedeći. 250 km vožnje na otvorenom uz prosjek od 70 km/h i 650 km gradsko prigradske vožnje uz prosjek od 28 km/h.
Kada vozim samo po gradu i na posao dakle relacija Velešići-Hadžići i nazad prosjek brzine bude oko 28 km/h sa 40 litara prelazim 600-620 km. Znaći potrošnja nekih 6,5-6,8 litara. Mislim da ti taj C max malo previše uzima po gradu. Jedino ako ti je prosjek brzine baš nizak oko 15-20 km/h onda je i to ok. U tim uslovima bi razmislio bih li uopšte i koristio auto.
Također mi je ta potrošnja pri prosječno od 140 km/h na autoputu smejšno niska. Pa znaš li kako brzo moraš voziti da bi dobio prosječnu brzinu na auto putu od 140 km/h. Na ovoj našoj kratkoj dionici auto puta se to ne može ni izračunati kako treba Mislim da C MAX na auto putu pri 140 km/h trenutne brzine troši najmanje 8-9 litara a prosječne i više od 10 litara.
Jednom sam iz Kiela sa vrha Njemačke krenuo u 7:30 i stigao u Bosanski brod u 22:00 prosjek mi bio 130 km/h a kroz Njemačku ga skoro nigdje nisam spuštao ispod 160 km/h a bilo je i puno većih brzina. Zato kažem teško kod nas dobiti prosjek od 140 km/h i još da izračunaš neku potrošnju.
Last edited by AdnanSA on 20/03/2015 09:06, edited 1 time in total.
Post Reply