ford focus

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
beco
Posts: 3397
Joined: 25/08/2004 14:22

#176 Re: ford focus

Post by beco »

Aaa tesko ide plin na Duratec motore, nesto vezano za konstrukciju motora.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#177 Re: ford focus

Post by quarterback »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Moguće, ne znam nisam imao Focusa...moguće da Ford generalno popije više nego ovi iz VW i Renault grupacije. U svakom slučaju uvijek imaš kao opciju i plin mada ja nisam pristalica plina. Dok budem mogao puniti toliko ću i voziti, kada ne budem mogao prodaću ga i kupiti bicikl.
Ne znam, ovo mi je prvi benzinac pa sam i ja ostao sokiran potrosnjom, a ne smeta mi previse jer po gradu ne vozim skoro nikako, uglavnom idem biciklom jer su moje relacije prekratke, a parkinga nigdje nema, potrosnja van grada mi je prihvatljiva tako da mi nije neki problem.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#178 Re: ford focus

Post by quarterback »

beco wrote:Aaa tesko ide plin na Duratec motore, nesto vezano za konstrukciju motora.
ne ide tesko nego treba uzeti onaj sa podmazivanjem ventila
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#179 Re: ford focus

Post by goran16v »

sencci wrote:Ja imam jedno pitanje u vezi metlica za brisace. Doslo je vrijeme za zamjenu (Focus mk2). Ima li neko preporuku gdje kupiti u Sarajevu i po kojoj pristojnoj :D cijeni?
Bilo je u Anetu (sad Kare), Valeo 70-ak KM par, ne znam ima li jos. Ja sam ih kupio prije 3 zime i jos uvijek su okVidio sam da u Maja gumi imaju solidan asortiman Lucas brisaca. Ako su im metlice kvalitetne kao disk plocice trebalo bu biti ok. Ne znam cijenu, ali znam da su u ovastenom 105 KM i to moguce cak bez PDV-a.
swatch
Posts: 362
Joined: 07/12/2011 13:33

#180 Re: ford focus

Post by swatch »

quarterback wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Gdje će trošiti 12 litara...nemoguće. Ja imam 1.6 16V od 105KS u Škodi MkII i po gradu mi ne prelazi 8-9 litara maksimum, na otvorenom prije par dana do Makarske i nazad 5.5 litara s tim da nije bilo bržeg auta uz Ivan...dakle ne vozim penzionerski. 8) Je li moguće da Fordov 1.6 benzin troši 12 po gradi? :shock: :cry:
U pravu si, po gradu ne trosi 12, trosi izmedju 12 i 13, sa vrlo lakom nogom mozda se posreci 11 ako je proljece ili jesen pa ne palis klimu a ni saug ne radi predugo, pitao sam u servisu kada sam kupio auto je li ovo normalno ovako !? Rekli mi moza malo spadne kada se razradi. Elem, ostalo je kako je bilo i nakon razradjivanja. Duratec koliko znam nije zadnja rijec tehnike pa je mozda i to razlog, u svakom slucaju to je prosjek moje gradske voznje (Dzontra je u pravu, krace su relacije i ps karavan je pa je nesto tezi od klasicnog focusa).

Kod mene je isto motor kao kod tebe, cak mislim i da nam je kilometraza tu negdje. Dnevno predjem do 20 kilometara, klima uvijek upaljena, gasam ga na povratku sa posla jer zurim i potrosnja je uvijek oko 11 litara, nikad 12 a pogotovo ne 13.
swatch
Posts: 362
Joined: 07/12/2011 13:33

#181 Re: ford focus

Post by swatch »

goran16v wrote:
sencci wrote:Ja imam jedno pitanje u vezi metlica za brisace. Doslo je vrijeme za zamjenu (Focus mk2). Ima li neko preporuku gdje kupiti u Sarajevu i po kojoj pristojnoj :D cijeni?
Bilo je u Anetu (sad Kare), Valeo 70-ak KM par, ne znam ima li jos. Ja sam ih kupio prije 3 zime i jos uvijek su okVidio sam da u Maja gumi imaju solidan asortiman Lucas brisaca. Ako su im metlice kvalitetne kao disk plocice trebalo bu biti ok. Ne znam cijenu, ali znam da su u ovastenom 105 KM i to moguce cak bez PDV-a.
Sad sam zvao F Company posto i meni trebaju, prednji brisaci kostaju 83 KM i to su original Ford a ne zamjenski.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#182 Re: ford focus

Post by quarterback »

swatch wrote:
quarterback wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Gdje će trošiti 12 litara...nemoguće. Ja imam 1.6 16V od 105KS u Škodi MkII i po gradu mi ne prelazi 8-9 litara maksimum, na otvorenom prije par dana do Makarske i nazad 5.5 litara s tim da nije bilo bržeg auta uz Ivan...dakle ne vozim penzionerski. 8) Je li moguće da Fordov 1.6 benzin troši 12 po gradi? :shock: :cry:
U pravu si, po gradu ne trosi 12, trosi izmedju 12 i 13, sa vrlo lakom nogom mozda se posreci 11 ako je proljece ili jesen pa ne palis klimu a ni saug ne radi predugo, pitao sam u servisu kada sam kupio auto je li ovo normalno ovako !? Rekli mi moza malo spadne kada se razradi. Elem, ostalo je kako je bilo i nakon razradjivanja. Duratec koliko znam nije zadnja rijec tehnike pa je mozda i to razlog, u svakom slucaju to je prosjek moje gradske voznje (Dzontra je u pravu, krace su relacije i ps karavan je pa je nesto tezi od klasicnog focusa).

Kod mene je isto motor kao kod tebe, cak mislim i da nam je kilometraza tu negdje. Dnevno predjem do 20 kilometara, klima uvijek upaljena, gasam ga na povratku sa posla jer zurim i potrosnja je uvijek oko 11 litara, nikad 12 a pogotovo ne 13.
moze zamjena + nesto s mog profila ?
Last edited by quarterback on 30/01/2014 09:56, edited 1 time in total.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#183 Re: ford focus

Post by quarterback »

swatch wrote:
goran16v wrote:
sencci wrote:Ja imam jedno pitanje u vezi metlica za brisace. Doslo je vrijeme za zamjenu (Focus mk2). Ima li neko preporuku gdje kupiti u Sarajevu i po kojoj pristojnoj :D cijeni?
Bilo je u Anetu (sad Kare), Valeo 70-ak KM par, ne znam ima li jos. Ja sam ih kupio prije 3 zime i jos uvijek su okVidio sam da u Maja gumi imaju solidan asortiman Lucas brisaca. Ako su im metlice kvalitetne kao disk plocice trebalo bu biti ok. Ne znam cijenu, ali znam da su u ovastenom 105 KM i to moguce cak bez PDV-a.
Sad sam zvao F Company posto i meni trebaju, prednji brisaci kostaju 83 KM i to su original Ford a ne zamjenski.
ja sam zadnji put kupio za 65 cini mi se, bilo je neko snizenje, zadnji je cini mi se 37 KM
swatch
Posts: 362
Joined: 07/12/2011 13:33

#184 Re: ford focus

Post by swatch »

quarterback wrote:
swatch wrote:
quarterback wrote:

U pravu si, po gradu ne trosi 12, trosi izmedju 12 i 13, sa vrlo lakom nogom mozda se posreci 11 ako je proljece ili jesen pa ne palis klimu a ni saug ne radi predugo, pitao sam u servisu kada sam kupio auto je li ovo normalno ovako !? Rekli mi moza malo spadne kada se razradi. Elem, ostalo je kako je bilo i nakon razradjivanja. Duratec koliko znam nije zadnja rijec tehnike pa je mozda i to razlog, u svakom slucaju to je prosjek moje gradske voznje (Dzontra je u pravu, krace su relacije i ps karavan je pa je nesto tezi od klasicnog focusa).

Kod mene je isto motor kao kod tebe, cak mislim i da nam je kilometraza tu negdje. Dnevno predjem do 20 kilometara, klima uvijek upaljena, gasam ga na povratku sa posla jer zurim i potrosnja je uvijek oko 11 litara, nikad 12 a pogotovo ne 13.
moze zamjena + nesto s mog profila ?
Ako imas Core 2 Quad Q9550 mogli bi se dogovoriti :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#185 Re: ford focus

Post by quarterback »

dogovoreno :D
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#186 Re: ford focus

Post by sencci »

Evo raspitao se i ja malo telefonom:

Maja guma - 38 KM Lucas
Unitrade - 44 KM Bosch

Cine mi se dobre ponude ako metlice valjaju..

Ranije sam se raspitivao za Valeo u nekim radnjama i znam krecu se tu negdje oko 60-70 KM

Jeli ko probao mijenjati samo gumice na postojecim metlicama na focusu mk2? I kako ide, jeli jednostavno? (rekose mi da se mogu naci u OBI-ju i rezati po dužini)
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#187 Re: ford focus

Post by Qler »

Ja bih Bosch one aero ili kako se vec zovu, jer ih sad imam na autu, kupio ga sa njima, i vidim da su dugo tu i jos uvijek su dobri, samo lijevi nekad ono "preskoci" preko sajbe, kazu da u Unitrade ima bosch ali da li je neko provjerio da li imaju te "novije" ili imaju samo klasicne?
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#188 Re: ford focus

Post by sencci »

Qler wrote:Ja bih Bosch one aero ili kako se vec zovu, jer ih sad imam na autu, kupio ga sa njima, i vidim da su dugo tu i jos uvijek su dobri, samo lijevi nekad ono "preskoci" preko sajbe, kazu da u Unitrade ima bosch ali da li je neko provjerio da li imaju te "novije" ili imaju samo klasicne?
Upravo kada sam ih nazvao, provjerili su kataloski da ima bosch za mog focusa, a kataloski su predvidjene aero, pa trebalo bi biti da je to to..
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#189 Re: ford focus

Post by Qler »

Fazon je sto na mom nisu fabricki aero, nego moraju biti oni sa adapterom.. bili su u motorexu champion, ali im je taj adapter ruzan, jedno 7cm je visok, strsi ruzno pravo... dok ovi sad sto su bosch, iskreno, ja mislio da su fabricki aero a ne sa adapterom kako je lijepo uradjeno.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#190 Re: ford focus

Post by johntra »

Imaš Bosch Aero u svakom bolje opremljenon tržnom centru...Zadnji put sam ih vidio u Pennyju...Bili su nekad i u Konzumu..
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#191 Re: ford focus

Post by quarterback »

zadnju metlicu sam prije oko mjesec kupio u motorexu, champion je bila, nije bila dobra, brisala je samo pola zadnjeg stakla, vratili su mi novac...
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#192 Re: ford focus

Post by Qler »

Sad sam zvao Unitrade, kazu 48KM, sad samo cekamo kakve plate :) a nekako mi suha po centrima, kontam da nisu neki fush dupljaci...
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#193 Re: ford focus

Post by quarterback »

aero su 30 tak $ na ebayu sa dostavom
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#194 Re: ford focus

Post by Qler »

To mi ga dodje isto, plus ne moram cekati xx dana da dodju...
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#195 Re: ford focus

Post by sencci »

Qler wrote:Sad sam zvao Unitrade, kazu 48KM, sad samo cekamo kakve plate :) a nekako mi suha po centrima, kontam da nisu neki fush dupljaci...
Koji je auto kod tebe, koji tacno motor i godina? Mene su to pitali kada sam nazvao, i kada sam im odgovorio rekli su ima Bosch 44 KM za moje.
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#196 Re: ford focus

Post by Qler »

Mondeo mk3...
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#197 Re: ford focus

Post by johntra »

što će ti biti šuhva? i tržni centri daju veliim uvoznicima da prodaju svoju robu kod njih,,,naravno, roba koja se dobro prodaje...radi to i Unitrade, radi i Avanti i mnogi drugi...isto tako, savjet, gledaj preko ebaya, zna biti na akciji takvih stvari...ne uštediš nešto puno, ali ako već čekaš platu, taman ti se poklopi dolazak sa plaćanjem... :D
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#198 Re: ford focus

Post by sencci »

A zna li neko gdje se u Sarajevu mogu kupiti gumice za aero metlice :?:
amel090
Posts: 1
Joined: 15/02/2014 11:33

#199 Re: ford focus

Post by amel090 »

zanima me misljenje o ford focusu 1.8 tddi odrzavanje cjena ovih sitnih dijelova je li kvarljiv auto nije bitno jel startan ili nije i treba mi porodicni znaci samo me on zanima ne neki drugi i koliko mu se krece stvarna cijena
P.S. unaprijed hvala na svakoj pomoci
dragan80bg
Posts: 31
Joined: 23/01/2014 08:34

#200 Re: ford focus

Post by dragan80bg »

Ford Focus vole ga ljubitelji brzih krivina, ali i početnici, zahvaljući preciznom i predvidljivom upravljanju i nenadmašnoj stabilnosti među tadašnjom konkurencijom. Upravo sportski tvrdo oslanjanje točkova je njegova najveća mana na našim putevima. Vožnja preko poprečnih neravnina može biti prilično truckava.

Statistika pokazuje, da je Ford Focus koji je silazio sa proizvodnih traka u Severnoj Americi slabijeg kvaliteta od onog koji se montirao u Evropi.

http://www.pmlautomobili.com/automobili ... focus.html
Post Reply