Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 974
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#1 Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by JoeyTribbiani »

Pozdrav svima,

Planiram na proljeće uzimat svoje prvo auto aBd. Još uvijek nisam odlučio koje bih, i razmišljam za sada samo okvirno. Najbliži sam nekom od 3 navedena u naslovu teme, ali moguće je da uzmem nešto potpuno drugačije.

Ako pretpostavimo da mogu sva tri naći po istoj cijeni (do nekih 13.000 KM), sa ne više od 140k km na satu, šta biste mi preporučili? Dizel/benzin nije bitno, mada sam bliže dizelu. Peugeot bih gledao od 2008 pa nadalje, a Focus model od 2009 godine.

Ovih 13.000 KM možda izgleda i malo za nešto ovako, ali još jednom ponavljam, pitam pod pretpostavkom da mi nešto izleti za te pare od ponuđenog. Zamolio bih vas da ne kvarite temu nekim raspravama i dokazivanjem ko zna više o automobilima, toga je pun forum i prosječan čovjek pojma nema koga bi slušao ako bi na forumu tražio jedino mišljenje. Volio bih neku normalnu diskusiju pa možda pomognete i meni i nekom drugom pri izboru.

Dakle, prednosti, mane, održavanje, pouzdanost, lična iskustva :!:??, neke preporuke za auta slična ovima po cijeni i klasi i sl?

PS: VW, Seat, Fabia, Fiat ne bih.

PS: vozačku imam oko godinu dana. Štelim se na i30 benzin, i golfu 3 dizel. Kilometara "dovoljno" da sam bez problem pičim na dalja putovanja (more, planine i sl) tako da ne kupujem auto da ga lupam i grebem od kontejnere (nije isključeno jebaji ga) nego sa ciljem da mi traje narednih cca 5 godina.
User avatar
Qler
Posts: 23582
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by Qler »

Ubaci i Astru tu :) i sta god da uzmes, dobro pregledaj, nemoj se zalijetati i malo prerovi net vidi sta su boljke kojim modelima i motorima i vidi da li je prijasni vlasnik neke vec sredio i koliko kostaju... I sretno :)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by supercali »

Posto ti je prvo auto moj savjet je uzmi fiesti 206 ili 207 ili clio pa na njemu se "steli" i uci voziti pa onda malo vece
I to uzmi manji motor tipa 1,2 1,4 da prvo malo naucis sta je slab motor
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 974
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#4 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by JoeyTribbiani »

Hyundai i30 vozio pola godine. Motor 1.4.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by 530i »

Izgleda da brzo učiš. Ne znam za šta ti treba auto, ali ako već hoćeš i možeš uzmi neko momačko, brzo...jednom se živi.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#6 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by sema911s »

530i wrote:Izgleda da brzo učiš. Ne znam za šta ti treba auto, ali ako već hoćeš i možeš uzmi neko momačko, brzo...jednom se živi.

Da ima vise para Dao bih mu svoje konje
citroen xm
Posts: 18064
Joined: 17/04/2012 22:57

#7 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by citroen xm »

Da se vratimo temi. Ako ćeš dizel varijantu, samo da znaš da su ti kod 308 i Fokusa isti 1.6 motori. Reno već ima svoje drugačije.

Ja bih išao na P308. Prije svega unutra mi je za klasu bolji od ostala dva. Ima dobar dizelaš koji se ugrađuje i u taj Fokus. Udobnost je tu negdje sa Meganom, a ispred Fokusa. Limarija je dobra, a na Fordu je to mana(može pričati ko hoće da nije. I na kraju, dizajn je subjektivna stvar. Tu mi je peterovratni Megan prilično blijed, pogotovo u poređenju sa meganom dvicom. 308 mi je odličan sem zadnjeg kraja na kome se godinama lomim da li mi se sviđa ili ne i skontao sam da boja mnogo mijenja sliku.

Šta god odabereš srećno. Za taj novac možeš kupiti fine primjerke.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#8 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by ado-šampion »

Sve ti je to u 5 deka. Auta iste klase, priblizno iste generacije. Focus izasao 2003., redizajn 2008., kad je poboljsano dosta sitnica, zvucna izolacija, paketi opreme i slicno... Pezo 308 izasao krajem 2007., ali je na platformi s kraja 2000., tako da dodje skoro na isto.

Pogledaj malo okolo po salonima polovnih auta da vidis koje se tebi svidja, mozda neke eliminises cisto na racun izgleda. Pezo se u toj cjenovnoj kategoriji istice dizajnom, posebno unutrasnjosti, sto se za druge bas i ne moze reci. Focus recimo je meni bar katastrofa unutra.

Uglavnom, ako sad nemas nikakvo auto, a navikao si na auta do 2000., tebi ce svako od ovih biti dobro. Bitno je na kakav konkretan primjerak naletis.
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 974
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#9 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by JoeyTribbiani »

Hvala momci. Skontat ću nešto. Dvoumim se još uvijek između Forda i Pežoa, a Megane je tu čisto ako naleti neki fin primjerak za te pare.
stabanick
Posts: 4
Joined: 05/03/2015 16:49

#10 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by stabanick »

Imam sličnu dilemu. Namjreravam kupiti auto i baš sam se zaninteresovao za Megana III. To bi bilo moje prvo auto iako sam imao priliku voziti VW, Audi i Hyundai i nemam nekog vozačkog iskustva al' nije svemirski brod (u tu svrhu prije kupovine auta namjeravam u 2-3 navrata uzeti rent-a-car čisto da dobijem na rutini, jer ipak nisam dugo vozio). Spreman sam dati do 15.000 KM i ono što mogu dobiti za taj novac Megan III se uklapa, uglavnom 2011. godište s prevaljenih oko 150.000 km. Ciljam na opremu Expression. Zašto se odlučujem za Megana?! Za relativno malo novca dobijam relativno nov automobil (još se uvijek za ovaj novac prodaju Golf petice, stare Audi četvorke, Passati b6 su i skuplji, nova teška Astra je skuplja, Focus noviji također, Toyota je žara itd.). Ekonomičan 1.5 dizelski motor svakako je prednost (cijene goriva konstantno skaču, a ovo je važna stvar, osim ako nisi teži lovator da ti ovo nije bitno). Servis nije skup što je također vrlo bitna stvar. Ne kradu se kao VW, Audi, Merc, BMW... iako namjeravam ugraditi zaštitu (Zeder ili Hudiny, neki uvozni alarm i GPS lokator - minimizirati rizik koliko je moguće). Prema NCAP-u, ovaj Megan ima 5 zvjezdica za sigurnost. Koliko sam uspio guglajući saznati ključne mane ovog Megana su slab kvalitet plastike na kontrolnoj tabli, malo prostora za noge na zadnjim sjedištima i slaba vidljivost nazad usljed plitke šajbe.

Na ulicama Sarajeva može se vidjeti mnogo ovakvih Megana III, volio bih da čujem nekakvo iskustvo njihovih vlasnika. Onaj ko je protiv Francuza, protiv je. Je li taj stav objektivan ili nije, ne znam, ali se kod nas često pljuju one stvari koje to ne zaslužuju. Mišljenja sam da je bolje voziti novije auto pa makar to bio i Francuz nego grobinu od VW i srodnih marki. Da je tako Renault loš, ne bi imali svoj bolid u F1.
User avatar
Better Man
Posts: 16739
Joined: 01/10/2006 20:10

#11 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by Better Man »

Vozim ja Megane III 1,6 16v 110 KS 6 brzina Dynamic oprema. Riječ je o redizajniranom modelu. Kupljen nov u oktobru 2012. godine. Tu slabu vidljivost nazad usljed plitke šajn+be kako kažeš nisam primjetio i meni je odlična. Također s parkiranjem nemam problema i vrlo lako se parkiram. Ovo govorim, jer su se neki žalili da im je malo problem parkiranja zbog te zadnje šajbe. Nisma primjetio da je slaba plastika na kontrolnoj tabli. Doduše kod mene je visoka oprema i gumirana je plastika. Za ove nepune 2 i pol godine koliko ga vozim se pokazao odličnim, udoban je, odlično se ponaša u vožnji i nisam imao nikakvih problema. Samo redovno održavanje i to je to. Neki ovdje spominju Peugoet 308 kao puno ljepše auto,a ja se baš ne bih složio s tim. Oba auta su na svoj način lijepa, samo gledajuči pouzdanost, tu se Megane pokazo boljim, jer je Peugoet imao određenih problema, koje su mislim redizajnom ispravili.
stabanick
Posts: 4
Joined: 05/03/2015 16:49

#12 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by stabanick »

Pretpostavljam da servis radiš u ovlaštenoj auto kući. Koliko košta servisiranje? Je li Dynamic najbolja oprema koju Megane ima? Kakva je zvučna izolacija (neke recenzije navode nešto veću buku)? Ja ciljam na diezel s mjenjačem od 6 brzina (Berline, a ne Generation). Koju zaštitu koristiš? Otključavanje i paljenje je na akrticu to znam, ali opet se ne bi smjelo osloniti samo na taj sigurnosti sistem, jer kodovi se vjerovatno mogu provaliti (između ostalog šta naši lopovi nisu u stanju provaliti..). Što se tiče Peugeota, dizajn im je za 10, generalno za serije 307,407, 308... ali sam mnogo mnogo lošega čuo o tom autu. Ne znam šta je s 308, ali prethodni modeli su blago rečeno katastrofa.
User avatar
beco
Posts: 3392
Joined: 25/08/2004 14:22

#13 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by beco »

Nalazim se u slicnoj dilemi znaci neka cifra do koje bih isao je 15 000 KM. Razmisljam između Focusa, Megana i C4. Moze li mi navesti koji modeli kod ovih pomenuti su bez dpf i zamajca a dizeli. Iskreno ja bih najradije benzinca ali nema ih polovnih. Neka moja zelja koja je jedino provodljiva da takvo auto nadem vani je Focus trenutna generacija (znaci 2012 i gore) 1.0 Turbo ili Megan 1.4 Turbo, C4 ima kvarljive motore 1.6 benzinske (one sto su sa BMW razvijali). Hvala na svakom odgovoru. Svaki savjet je dobrodosao ako se moze uklopiti znaci Mazde 3 benzinci, Toyote Aurisi 1.6 vvt :D Ljudi pomazite boli me vise glava od PIK-a. :-)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#14 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by mali_milojica »

beco wrote:Nalazim se u slicnoj dilemi znaci neka cifra do koje bih isao je 15 000 KM. Razmisljam između Focusa, Megana i C4. Moze li mi navesti koji modeli kod ovih pomenuti su bez dpf i zamajca a dizeli. Iskreno ja bih najradije benzinca ali nema ih polovnih. Neka moja zelja koja je jedino provodljiva da takvo auto nadem vani je Focus trenutna generacija (znaci 2012 i gore) 1.0 Turbo ili Megan 1.4 Turbo, C4 ima kvarljive motore 1.6 benzinske (one sto su sa BMW razvijali). Hvala na svakom odgovoru. Svaki savjet je dobrodosao ako se moze uklopiti znaci Mazde 3 benzinci, Toyote Aurisi 1.6 vvt :D Ljudi pomazite boli me vise glava od PIK-a. :-)
Smanji izbor.
Ne mozes se razapeti izmedzu 5 marki automobila i 10 modela.
Imas i benzinaca sa plivajucim zamajcem :wink:
Svi noviji dizeli ti imaju DPF :D
User avatar
Optimist
Posts: 13615
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#15 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by Optimist »

Cak mislim da svi ili gro dizela iznad 2007 godista imaju dpf i zamajac, nebitno koje snage, zbog ispunjavanja E4 norme. Od toga se vise ne moze pobjeci.
A kao sto rece @milojica sada ima dosta i benzinaca sa zamajcem.
User avatar
beco
Posts: 3392
Joined: 25/08/2004 14:22

#16 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by beco »

Mozda grijesim ali po meni C4 1.6 hdi 90 KS i Megan 1.5 dci 90 KS nemaju ni dpf ni zamajac.
User avatar
Optimist
Posts: 13615
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#17 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by Optimist »

C4 ima svaki bez obzira na snagu, dok ima i Megane u svim varijantama snage ako je za evropsko trziste. Za varijante Generation nisam siguran.
citroen xm
Posts: 18064
Joined: 17/04/2012 22:57

#18 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by citroen xm »

C4 benzin 1.6 VTI nema nikakvih problema. Problemi su bili sa THP motorima, ali i to je završena priča.
User avatar
beco
Posts: 3392
Joined: 25/08/2004 14:22

#19 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by beco »

Cccccc mogao sam se zakleti da ove osnovne slabe varijante nemaju. Covjek uci dok je ziv :-(
citroen xm
Posts: 18064
Joined: 17/04/2012 22:57

#20 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by citroen xm »

Nekada nisu imale, sada imaju zbog sve strožijih eko normi. Ali raspitaj se još.

A zašto ne nađeš ako ćeš C4 ovaj 1.6 VTI 120 KS, nema ni pivajući, ni turbinu, niti FAP. Ako ti je do ekonomičnosti ugradiš plin i završiš posao.
User avatar
beco
Posts: 3392
Joined: 25/08/2004 14:22

#21 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by beco »

Zato sto niko benzince ne prodaje. Ne prelazim puno km stalno sam u gradu (Sa) znam sta god da vozim ispod 8 necu trositi. Samo zgaravicu dobijem kad pomislim da dam 15k za auto a nakon dva mjeseca da mi se dpf pokvari ili zamajac ode ili reparacija turbine.
probook
Posts: 4589
Joined: 13/10/2013 22:38

#22 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by probook »

E jbg sa tom logikom nemoj ni kupovati auto. Bilo kome od nas sutra moze motor da legne, a mozda moze jos 300 000. Jbg pregledas auto, kupis i vozis. Hoce li nesto crknuti sada ili za 100 000 to ne mozes nikada znati.
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by konektovan »

Optimist wrote:C4 ima svaki bez obzira na snagu, dok ima i Megane u svim varijantama snage ako je za evropsko trziste. Za varijante Generation nisam siguran.
C4 ima dpf,ali nema plivajuci koliko znam u osnovnoj dizel varijanti.
User avatar
Better Man
Posts: 16739
Joined: 01/10/2006 20:10

#24 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by Better Man »

stabanick wrote:Pretpostavljam da servis radiš u ovlaštenoj auto kući. Koliko košta servisiranje? Je li Dynamic najbolja oprema koju Megane ima? Kakva je zvučna izolacija (neke recenzije navode nešto veću buku)? Ja ciljam na diezel s mjenjačem od 6 brzina (Berline, a ne Generation). Koju zaštitu koristiš? Otključavanje i paljenje je na akrticu to znam, ali opet se ne bi smjelo osloniti samo na taj sigurnosti sistem, jer kodovi se vjerovatno mogu provaliti (između ostalog šta naši lopovi nisu u stanju provaliti..). Što se tiče Peugeota, dizajn im je za 10, generalno za serije 307,407, 308... ali sam mnogo mnogo lošega čuo o tom autu. Ne znam šta je s 308, ali prethodni modeli su blago rečeno katastrofa.
Neparni servis, tj. servis gdje se mjenja samo ulje i filteri je 120 KM, a parni gdje se mjenjaju pored toga filter klime i filter zraka kabine je 180 KM. GT Line je najbolja oprema, a i imaš i Bose Edition (riječ je o Bose audio sistemu koji dođe ugrađen). u GT Line u odnosu na Dynamic imaš senzore za parkiranje (mada meni lično su ne bitni, jer j...š vozača ako mu trebaju da se parkira), električno sklopive retrovizore, sjedišta su mješavina kože i tkanine i mislim da dođu svjetla follow me home i felge i gume su 17-ke, dok su na Dynamic 16-ke. Dynamic stvarno ima sve, od led svjetala, dvozonske klime, mp3 radia sa USB-om, sigurnosnih sistema za vožnju itd. i sad tih par sitnica više na GT Line mi nisu bitni previše. Sad neku specijalnu buku nisam osjetio. U leru kad stojiš gotovo se i nečuje, što je i logično za benzinca,a i pri većim brzinama kao što rekoh nisam osjetio neku strašnu buku. Sve ti to dosta zavisi i od same ceste i njenog kvaliteta. Nemam ugrađenu nikakvu zaštitu, ali sam ga zato osigurao full kasko. Potrošnja mi je sad zimi između 6,8 l i 7,2 l kombinovane vožnje.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#25 Re: Ford Focus/Peugeot 308/Renault Megane 3?

Post by johntra »

beco wrote:Zato sto niko benzince ne prodaje. Ne prelazim puno km stalno sam u gradu (Sa) znam sta god da vozim ispod 8 necu trositi. Samo zgaravicu dobijem kad pomislim da dam 15k za auto a nakon dva mjeseca da mi se dpf pokvari ili zamajac ode ili reparacija turbine.
Imaš šest 308 benzinaca na piku....i 24 Renault Megana trojki...neki se uklapaju u tvoj budžet, neki se dobro uklapaju u tvoj budžet..neki se ne uklapaju, ali sa 15 milja na suncu i te više cijene brzo padaju...
Post Reply