Filozofske knjige

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ronzelious
Posts: 18
Joined: 07/09/2009 03:05

#1 Filozofske knjige

Post by ronzelious »

Pozdrav. Poodavno sam se počeo zanimati za filozofiju, ali na žalost zbog nekih drugih obaveza ( ono kao uvijek ima nešto preče :( ) nisam bio u mogućnosti da se podrobnije posvetim izučavanju iste. Zbog toga bih molio one koji su malo bolje upućeni da mi preporuče knjige koje se bave ovom naukom. Bojim se da moje znanje ne ide puno dalje od knjige Sofijin svijet i još par nekih malo ozbiljnijih, i zbog toga sve preporuke su više nego dobrodošle. Pogotovo još ako imate linkove za download istih :wink:
Koncar
Posts: 45
Joined: 28/09/2008 17:16

#2 Re: Filozofske knjige

Post by Koncar »

Poslje sofijinog svijeta preporucio bih ti thomasa nagela sto sve to znaci,onda betranda russella istorija zapadne filozofije.poslje mozes uzeti od eugen finka uvod u filozofiju,poslje toga ces sm traziti:D
uglavnom polako ulazi,i da imas dosta na netu knjiga od milana uzelca,mislim da na njegovom sajtu mozes preuzet;)pozz i sretno
User avatar
ronzelious
Posts: 18
Joined: 07/09/2009 03:05

#3 Re: Filozofske knjige

Post by ronzelious »

Hvala na smjernicama, ovo mi je dosta pomoglo, jer nisam htio da se "zakopam" preduboko u samom startu :-) tako da sam poslušao tvoj savjet i odmah da ti kažem, već vidim da je to- to :thumbup:
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#4 Re: Filozofske knjige

Post by Rambo-Amadeus »

ronzelious wrote:Hvala na smjernicama, ovo mi je dosta pomoglo, jer nisam htio da se "zakopam" preduboko u samom startu :-) tako da sam poslušao tvoj savjet i odmah da ti kažem, već vidim da je to- to :thumbup:
pa kad ih prije nađe, tita ti i gdje?
User avatar
ronzelious
Posts: 18
Joined: 07/09/2009 03:05

#5 Re: Filozofske knjige

Post by ronzelious »

Rambo-Amadeus wrote:
ronzelious wrote:Hvala na smjernicama, ovo mi je dosta pomoglo, jer nisam htio da se "zakopam" preduboko u samom startu :-) tako da sam poslušao tvoj savjet i odmah da ti kažem, već vidim da je to- to :thumbup:
pa kad ih prije nađe, tita ti i gdje?
hehehe, nagela imaš na netu, doduše na engleskom je, al meni to nije problem ;-) a russella i finka sam pronašao kod jednog druga čisto slučajno, kroz priču. Čak šta više, dobio sam ih u trajno vlasništvo, jer njega to apsolutno ne interesuje :-D :-D :-D :-D
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#6 Re: Filozofske knjige

Post by Rambo-Amadeus »

Evo i ja sam bas kod Uzelca skinuo Uvod u filozofiju, nije lose opet se podsjetiti onih osnovnih stvari, a poslije cemo pokusati malo teze stivo citati :D
Koncar
Posts: 45
Joined: 28/09/2008 17:16

#7 Re: Filozofske knjige

Post by Koncar »

Rambo-Amadeus wrote:Evo i ja sam bas kod Uzelca skinuo Uvod u filozofiju, nije lose opet se podsjetiti onih osnovnih stvari, a poslije cemo pokusati malo teze stivo citati :D
uzelac je sjajan za pocetak,narocito njegova historija filozofije;) bas super,opet se budi zainteresovanost za filozofiju:D
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#8 Re: Filozofske knjige

Post by Rambo-Amadeus »

Koncar wrote:
Rambo-Amadeus wrote:Evo i ja sam bas kod Uzelca skinuo Uvod u filozofiju, nije lose opet se podsjetiti onih osnovnih stvari, a poslije cemo pokusati malo teze stivo citati :D
uzelac je sjajan za pocetak,narocito njegova historija filozofije;) bas super,opet se budi zainteresovanost za filozofiju:D
ma ja sam ti nekako latentno uvijek zagrijan za filozofiju, s vremena na vrijeme nesto konkretno i procitam, pa se onda opet zabavim nekim drugim stvarima...ali filozofija je rijeka koja tece, i uvijek interesantna :wink:
User avatar
zemlja
Posts: 5
Joined: 09/01/2010 23:58

#9 Re: Filozofske knjige

Post by zemlja »

Preporučujem i Arnu Anzenbachera, ako te filozofija zanima više problematski, knjiga jednostavnog naziva - Filozofija. Iako je najbolji pristup uzeti prevedene izvornike Grka i čitati.
User avatar
Loby
Posts: 13
Joined: 24/01/2010 17:11
Location: Sarajevo

#10 Re: Filozofske knjige

Post by Loby »

Sofijin svijet ti je dobra,laicka filozofska knjiga od Justeina.
Imas i od Marka Aurelija knjigu Misli. :)
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42263
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#11 Re: Filozofske knjige

Post by Mis mekinjas »

ronzelious wrote:Pozdrav. Poodavno sam se počeo zanimati za filozofiju, ali na žalost zbog nekih drugih obaveza ( ono kao uvijek ima nešto preče :( ) nisam bio u mogućnosti da se podrobnije posvetim izučavanju iste. Zbog toga bih molio one koji su malo bolje upućeni da mi preporuče knjige koje se bave ovom naukom. Bojim se da moje znanje ne ide puno dalje od knjige Sofijin svijet i još par nekih malo ozbiljnijih, i zbog toga sve preporuke su više nego dobrodošle. Pogotovo još ako imate linkove za download istih :wink:
Dakle, Povijest filozofije, Boris Kalin, je najbolja filozofska knjiga, koja je za tebe. Sofijin svijet nije ništa drugo nego proširena knjiga koju sam preporučila. Treba je imati i čitati, zbog opšte kulture. To je najbolja knjiga, za one koji se filozofijom ne bave ozbiljno, a žele znati bitne činjenice.
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#12 Re: Filozofske knjige

Post by idealnaM »

Preporučujem Schumacherovu knjigu "Vodič za zbunjene" :D originalnog naslova "A guide for the Perplexed" :D
User avatar
ronzelious
Posts: 18
Joined: 07/09/2009 03:05

#13 Re: Filozofske knjige

Post by ronzelious »

Hvala, potražiću i te knjige koje ste preporučili. I sam sam pronašao nekoliko naslova koje mi odgovaraju bar onako na prvi pogled, iako se ne mogu oduprijeti utisku da sam načeo samo vrh ledenog brijega, i pomalo počinjem shvatati koliko u stvari ne znam (iako u drušvu važim kao jako načitana osoba, bar što se tiče nekih drugih stvari:)) Čini mi se da što dublje ulazim u domene filozofije postoji sve više pitanja, a sve manje odgovora, tako da nekako imam utisak da se rješenje nekog problema u konačnici ne nalazi u traženju odgovora, već u postavljanju pravog pitanja :-) I samo da kažem, da sam jako zahvalan za sve preporuke i pomoć, jer ste mi pomogli da steknem orjentir kada su u pitanju knjige koje se bave samim osnovama filozofije, a sada sam u mogućnosti i sam da istražujem dalje... Pozdrav :sax:
User avatar
medinna
Posts: 20
Joined: 09/02/2010 14:36

#14 link za skidanje knjiga

Post by medinna »

amrae
Posts: 21
Joined: 04/08/2010 19:34

#15 Re: Filozofske knjige

Post by amrae »

Niče-Tako je govorio Zaratustra, Spinoza - Etika, Kant - sve tri kritike, Huserl - Kartezijanske meditacije, Kjerkegor- Ili-ili, Bolest na smrt, Niče- Dionisovi ditirambi, sve od Al-Gazalija, Čedomil Veljačić - sve o budizmu
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#16 Re: Filozofske knjige

Post by shtula »

Grlic - filozofski leksikon ; malo je zadjelo u tvorza kod Tite, ali je napravio strasnu kompilaciju
Key Ideas In Human Thought - Times bestseller

zaglavinjas tu pa sta ti se svidi

word is "stady of Philosophy leads to Plato" , kad doceras dotle , to bi trebalo bit to
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#17 Re: Filozofske knjige

Post by sammo »

Alan Ford... ;-)
User avatar
Friedrich Nietzsche
Posts: 13
Joined: 11/01/2011 22:31

#18 Re: Filozofske knjige

Post by Friedrich Nietzsche »

amrae wrote:Niče-Tako je govorio Zaratustra, Spinoza - Etika, Kant - sve tri kritike, Huserl - Kartezijanske meditacije, Kjerkegor- Ili-ili, Bolest na smrt, Niče- Dionisovi ditirambi, sve od Al-Gazalija, Čedomil Veljačić - sve o budizmu
prijatelji ja vam bas i ne bih savjetovao ničea ako nista dosat toga prije presli niče je veliki filozof ali i psiholog i moguce je da vas iz temelja prodrma pogotovo njegova knjiga tako je govorio zaratustra
Enko27
Posts: 133
Joined: 23/04/2007 11:51
Location: Göteborg / Sweden

#19 Re: Filozofske knjige

Post by Enko27 »

ronzelious wrote:Pozdrav. Poodavno sam se počeo zanimati za filozofiju, ali na žalost zbog nekih drugih obaveza ( ono kao uvijek ima nešto preče :( ) nisam bio u mogućnosti da se podrobnije posvetim izučavanju iste. Zbog toga bih molio one koji su malo bolje upućeni da mi preporuče knjige koje se bave ovom naukom. Bojim se da moje znanje ne ide puno dalje od knjige Sofijin svijet i još par nekih malo ozbiljnijih, i zbog toga sve preporuke su više nego dobrodošle. Pogotovo još ako imate linkove za download istih :wink:

Postoji jedna vrsta ustanove, koja se zove BIBLIOTEKA....
Tamo se mogu pronaci knjige slozene po policama.
Na policima se mogu procitati i naslovi iz kojih su oblasti knjige po policama.
U BIBLIOTEKAMA se moze sresti i jedna vrsti zivih bica, najcesce jednog pola, obicno se zovu BIBLIOTEKARKE.
Ako ti je tesko samom se snaci u ovoj ustanovi, mozes se obratiti njima za pomoc.
Veoma su ljubazne...

Kada dobro izucis filozfiju i njezine svjetove, mozes se prijaviti i na Filozofsku Olimpijadu (FO), koja se neprekidno odrzava na podrucju tzv CYBER SPACE-a, gdje mozes sresti cak filozofa koji su proucili (pa cak i procitaqli) zaista necuveno mnogo filozofskih knjiga (dvije, tri, pa cak je jedan od tih filozofa procitao cak cetiri knjige, ali mu na zalost nitko ne vjeruje).
Filozofx
Posts: 14
Joined: 21/06/2011 08:19

#20 Re: Filozofske knjige

Post by Filozofx »

Sistem prirode- Poul Holbach
Zakoni-Platon
Preporučujem ti sva djela prije svega po redu od Sokrata, Platona, Aristotela, a onda uči Hegelova djela pa potom ostalo Emmanuel Kant , i dr..
User avatar
Highlander
Posts: 99
Joined: 10/06/2011 11:30
Location: Balkan

#21 Re: Filozofske knjige

Post by Highlander »

"Historija islamske filozofije" - Henry Corbin.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#22 Re: Filozofske knjige

Post by fatamorgana »

Antologija sufijskih tekstova - Eva de Vitray Meyerovich, izdavač Naprijed, Zagreb, 1988, našao u
antikvarnici u Sarajevu, cijena 35 KM.
Izvanredna knjiga, za one koje zanima sufizam i Islam.
catori
Posts: 31
Joined: 15/02/2008 19:43

#23 Re: Filozofske knjige

Post by catori »

Artur Sopenhauer - Zivot kao Volja i Predstava :thumbup:
...samo stomak zaboli od ogoljelih istina.
Analitik
Posts: 5
Joined: 06/05/2012 01:04

#24 Re: Filozofske knjige

Post by Analitik »

ronzelious wrote:Pozdrav. Poodavno sam se počeo zanimati za filozofiju, ali na žalost zbog nekih drugih obaveza ( ono kao uvijek ima nešto preče :( ) nisam bio u mogućnosti da se podrobnije posvetim izučavanju iste. Zbog toga bih molio one koji su malo bolje upućeni da mi preporuče knjige koje se bave ovom naukom. Bojim se da moje znanje ne ide puno dalje od knjige Sofijin svijet i još par nekih malo ozbiljnijih, i zbog toga sve preporuke su više nego dobrodošle. Pogotovo još ako imate linkove za download istih :wink:
Ako je ova tema uopće još uvijek aktuelna toplo ti preporučujem da si nabaviš Filozofsku hrestomatiju. To ti je "zbirka" od desetak knjiga. Obuhvaćeno je sve od Grka, pa čak malo i prije njih koliko se sjećam, do njegdje kraja XX vijeka. To bi ti dalo jedan izuzetan uvid, a opet u kratkim crtama. Nakon toga možeš da se usmjeriš u ono šta te zanima, tj. npr: ontologija, gnoseologija, etika, estetika ...

Vidim u međuvremenu su preporučene i neke knjige koje svakako ne treba propustiti, u ovom životu bar;)

Hrestomatiju možeš naći u antikvarnicama. Mislim da se u BiH odavno nije radio kakvo novo izdanje.
To bi bilo to tj. preporuka za ozbiljnog početnika,
Sretno!
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#25 Re: Filozofske knjige

Post by Kemal Malovčić »

Edin Džeko - Kako sam zguzio Amru Silajdžić




:lol: :lol: :lol: čui Sofiin sviet xaoc xaoc
Post Reply