Filozofija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#51 Re: Filozofija

Post by Kwaheri »

sojka wrote:Primjer: elektrika_NAUKA. Doslo se do struje. Kako bi nam svijet nepreglediv da je nema. Zamislimo samo te posljedice. Prisjetimo se olaksica koje donosi. Zatim neko dozivi strujni udar?.. Losa je nauka. Nije naivno, nego veoma ograniceno
razmisljanje sa vase strane.

Svasta! Hajdemo u pecine, upaliti baklje. :D Ni to nije rijesenje.
viidis sojka.. zbog toga sto ne poznajes ono o cemu pises, a ne zelis da vidis o cemu neko drugi pise...to radis ovako...

lijepo je biti optimista, ali nacin na koji pokazujes da razumijevas znanje i znanost, meni govori zasto mi ne mozemo o ovome razgovarati, ravnopravno...

Svako dobro!
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#53 Re: Filozofija

Post by sojka »

Za onako...
Nisam imala konkretan pravac, prilagodila sam se nametnum pravcu.
Moj stav je da sa optimizmom, i (samo)kriticno treba ici u korak sa vremenom, ma sta god vrijeme znacilo.

_________________________
Ne ispravlja li se proslost i buducnost u sadasnjici? Kao strujanja? :-? A sada je vakuum.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#54 Re: Filozofija

Post by Abacija »


Hoces li biti ljubazna da nam prevedes ovaj tekst izmedju scena. Engleski razumijem ali njemacki nikako...

I jos... a zasto si postavila ovaj video? Ocekivao sam usput i neki komentar od tebe...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#55 Re: Filozofija

Post by sojka »

Anticka slika i interpretacija vs. moguca moderna platonovih sjenki splije, ucinila mi se zanimljivom.
Prevod je malo zeznut tj, uklopiti ga sa scenama iz filma, tako da sam prevod izostavila,
a mislila sam prevesti.Ipak pokusacemo ovako:

Teil 1 ( 1.dio)
"Zivio sam jednom u tamnoj spilji, zarobljen (svezan) sa hiljadu ostalih...
Bili smo robovi, ali to nismo znali...
Cijeli zivot gledao sam na zid prepun sjenki...
Za mene to je bila istina, bilo je to sve sto sam poznavao...
Kao sto su za tebe realne kuce, auta i biljke, tako su za mene bile
realne sjenke..

Nekad kasnije primjetio sam da su moje stege olabavile...

Prvi put u zivotu bio sam u stanju da pogledam oko sebe...

Nesto me nagonilo...

Skuzio sam da je spilja veca, nego sto sam mislio...

Otkrio sam svjetlo(st) iznad mene. Nisam mogao drugacije,
nego da pogledam direktno...

Boljelo je...

Htio sam se okrenuti...

Ali primjetio sam da nesto nije u redu...
i htio sam ispitati sta/u cemu je stvar...

Penjao sam se svjetlosti u susret...

Put je bio naporan i svjetlost me blendovala...
Konacno sam vidio izvor svjetlosti...

Vatra, koja je bacala svjetlo na stvari...
i njene sjenke koje sam cijeli zivot gledao na zidu spilje...
i koju sam drzao za ono stvarno...

Spoznao sam da su sjenke bile samo ocrt stvarnosti...
i da sam cijeli zivot nesto pogresno smatrao istinom..

Bio sam obmanut...

Ende, nastavak slijedi...

Funkcionira li? :-)
Last edited by sojka on 30/04/2008 18:59, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#56 Re: Filozofija

Post by sojka »

(2.dio)
http://de.youtube.com/watch?v=6se97rdzK ... re=related

zelio sam otkriti sta je prava, istinska realnost...

Vise mi nije bila dovoljna vatra, htio sam doznati
njene uzroke...

I tako sam se popeo iz spilje...

Put je bio kamenit i pao sam...

ali (do)stigao sam (na) cilj...

Bilo je jos svjetlije, nego u spilji i po ko zna koji put
bio sam blendovan...

Ali nakon nekog vremena mogao prepoznati boje i konture..


Vidio sam planine, pasnjake, drvece i jedno veliko
jezero...
Priblizio sam se jezeru i vidio moju sopstvenu ilustraciju
na povrsini vode...
Medjuostalom vidio i jednu svijetlu mrlju...

Skrenuo sam pogled od onog ispod mene ka onom iznad mene...
Vidio sam sunce i zakljucio da je uzrok svega postojeceg
na Zemlji...
Vidio sam istinu...

U tom trenutku bilo mi je steta da taj momenat dozivim sam...
Mislio sam na druge dole u spilji, koji vode tako primitivan
zivot...
i misle da je to sto vide, istina...
Nemaju pojma, nisu dosad sunce vidjeli!

Odlucio sam se da ih oslobodim, lisim njihovog nizeg zivota..
POnovo sam se vratio sisavsi u spilju...
Sa svakim korakom postajalo je sve mracnije...
Napokon sam stigao dole, ali bilo je previse mracno...
Nisam mogao nista prepoznati, moje oci suvise su se
navikle na svjetlo...
Trcao sam slijep okolo...
Sa svih strana cuo sam cudece pozive, koji su se pretvorili
u smijeh...
Neko me pitao sta se desava...
Ispricao sam im pricu, ali su me proglasili ludim...
Nisu bili spremni za istinu...
Jesi li spreman na istinu?
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#57 Re: Filozofija

Post by dr.gog »

Sad znam s kim mogu rovit po deutsch literaturi :D ...also,...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#58 Re: Filozofija

Post by sojka »

Also bin ich.. 8) :lol:
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#59 Re: Filozofija

Post by paratrooper »

Ja ne kontam vankontekstualnu filozofiju.

Mislim da skontam sta su u anticki filozofi i pisci mislili reci morao bih zivjet u tom vremenu.

Sadasnjost je sve sto imamo a buducnost sve sto cemo moci imat.
onako
Posts: 190
Joined: 16/03/2008 08:35

#60 Re: Filozofija

Post by onako »

sojka wrote:Za onako...
Nisam imala konkretan pravac, prilagodila sam se nametnum pravcu.
Moj stav je da sa optimizmom, i (samo)kriticno treba ici u korak sa vremenom, ma sta god vrijeme znacilo.

_________________________
Ne ispravlja li se proslost i buducnost u sadasnjici? Kao strujanja? :-? A sada je vakuum.
Zasto mislis da je vakum? Duhovnost ma koje vrste ona bila uvijek je bila na pojedincima a ne na grupama...Kako ranije, tako i sada...Bez obzira na na nacine i vrstu promisljana u vremenima u kojima su bili filozofski pokreti, koji su nastajali ili nestajali, simbiozom razlicitih, carstva su dotizala svoj uspon i pad...Danas je tehnologija filozofija koja ima najvise podanika...Sljedbenika koji zive s njom, koji su ovisni od nje, i koji niti hoce niti zele drugacije...Ona pobjeduje namecuci nova nacela ponasanja, nove etalone koji u cjelosti potiskuju ono unutarnje u nama...Danas je na globalnoj sceni apsolutni manjak moralnih nacela, moralnih kocnica, a koji je opravdan devizom " da je svakome sve dozvoljeno"...Ona istinska duhovnost i promisljanje o biti, o unutarnjem o esencijalnim pojavama i stanjima etiketirana je kao retrogradna pred naletom izuzetno suptilno nametnitih laznih vrjednota...Koja su opceprihvacena i po kojima se zivi...Uspavanih srca i dusa, usnulog duha...I masa je prihvatila filozofiju kupovine i potrosnje, u kojoj dobija dozirana zadovoljstva koja traju kretko i prekratko, tacno onoliko koliko je potrebno za novu kupovinu, za novu potrosnju...za novu laz srca i duse...
Otudenost covjeka od covjeka je najvece postignuce zapadne civilizacije na duhovnom planu...I to je uradeno skoro pa na planetarnom nivou..I to sve pod suptilnim paravanima brige za tog istog covjeka...
Borba je unutarnja, pojedinacna, svakog poedinca da se odluci da li ce ici nametnutim putem filozofije koja mu namece vioka i sofisticirana tehnologija, ilice ici putem da na kojem ce mu unutarnja stanja i unutarnji svjetovi biti prioritet...I to je svakodnavna borba u kojoj nema odmora i predaha...Ne mislim samo na obrazovnu komponentu vec naucenog, vec videnog, nego istinsko unutarnje otkrivanje srca i svih njegovih zakljucanih sehara.....
I to se moze ciniti u svakom danu, samo je pitanje da li to pojedinac hoce i zeli, da li mu je unutarnje nezadovoljstvo jace od dnevnih privremenih nezadovoljstvava, pa da ga natjera da se okrene sebi i u sebe otkrivajuci ljepote o kojima ni ne sluti...Ma ja razvezao, oprosti ti meni na duzini, o ovome se tako lijepo da diskutovavti :-D
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#61 Re: Filozofija

Post by sojka »

Onako, :)
ne poznajemo se. Ne znas dakle od kojih premisa krecem-niti izh sve mogu,a i ne zelim objasniti, sa koliko preddiskusije, predrazmisljanja ulazim u diskusiju na ovu temu. Ne moraju mi se neke stvari crtati. :-) , a ne mogu ih "ostaviti" na sebi.Previse mi. :roll: 8)
Jedno po jedno...

Duhovnost je zaista stvar individualca.
Tehnika nije filozofski pravac. Tehnika je oblast za sebe. Filozofija nastoji da uzme u obzir tehnoloske napredke i isposmatra epohu. Nisam pristalica nicega, sem zdrave, slobodne misli koja iole trazi rast, da se razvija. Odvec dobro razumijem tu problematiku, nedostatka vremena, gubitka nekih nacela vrijednosti koje u masi sve rijedje nalazimo. To ipak nije pravilo, nego masovna pojava, koju ne mozemo ignorisati.To nije stvar filozofije, nego trenutne socijalne situacije i problematike, ostalih faktora koja je nastala. Na jednom mjestu vidimo napredak, rast, poboljsanje zivotnog kvaliteta, na drugom problem koji je donijela sa sobom, koji trazi da bude rijesen na adekvatan nacin.
"Svakome je sve dozvoljeno"...nepravde, odsustvo istinske volje za pravdom etc i nije najnoviji fenomen, samo je prividom vece slodobe dosao na povrsinu i pokazao svoje pravo lice u mnogim poljima, pa i u medjuljudskim odnosima. Ne znam da li je borba za pravdu utopija, spor proces...
To niko od nas ne zna..pa cak ni definiciju pravde. Bitni su krajnji rezultati. Ovo povlaci mnogo negativnih emocija: ljutnje, mrznje, tuge, frustracije i sl... Ne krecem od premise da je svakome sve dozvoljeno. Ne krecem od premise da svi moraju isti sistem vrijednovanja i stvari gledati na moj nacin. Biramo, zar ne?!
Svijest se promijenila i na svakom pojedincu od nas da sam sebi objasni viziju svijeta, univerzuma i onoga sto ga opkruzuje. Uzela sam sebi za pravo da na sve gledam optimisticno, ne okrecuci glavu od onog sto ga cini tuznim, nehumanim, ne razumijevajuci ga i podiskivajuci u drugi plan.

Fenomen ekonomije i potrosackog drustva... Maloprije sam odgledala jako zanimljivu emisiju o
pogresnom fundamentu trzista, bolje reci osakacenim i slijepim, cak i iskljucivim, trpajuci sve u stijesnjen korzet, a pogresno postavljena.Tu i nastaje spor. Stoga mi nije nerazumljivo da je i dogmaticna nauka tj. neke od njih, vrsta inkvizicije sa takvim nastupom iskljucivanja i rigorozna.
No se nadam ipak fleksibilna, kao sto od nas trazi ne filozofija, ne drustvo, nego vrijeme u kom zivimo. Ipak se nadje poneko ko ukazuje i hvata se u kostac sa stvarnim problemom.

Uprkos svih tehnoloskih napredaka,covjek je dio prirode sa kojom treba, po meni i nuzno to mora, biti suradnik i prijatelj. Ne samo sto je sa tim oslijepio ljude za ono sustinski lijepo, dobro, nego joj je ukrao sa tim vaznost, stvarnu vrijednost i unistava sve. Na to moramo ukazivati redovno. To je stvar drustvenog balasta sa kojim se svaki od nas treba hvatati u kostac i dozivati u kolektivnu svijest.

Dakle ovaj zemaljski zivot nam je poklon. Mozemo li zakleti da smo sto se nase majke prirode ostavili sve isto kao i prije naseg dolaska i odlaska? Koliko njenih resursa smo potrosili, a sta smo ulozili? Na koji nacin se oduzili ili popravili? Covjekovo nezadovoljstvo, nasa ravnodusnost i podrazumijevanje je cesto sokirajuca. Slusajuci rijeke, mora, sum potoka...dodirujemo svaki put nasu istinsku sustinu. Sta od nas trazi kao satisfakciju da uzivamo u njoj?

Pozzz:))
onako
Posts: 190
Joined: 16/03/2008 08:35

#62 Re: Filozofija

Post by onako »

sojka wrote:Onako, :)
ne poznajemo se. Ne znas dakle od kojih premisa krecem-niti izh sve mogu,a i ne zelim objasniti, sa koliko preddiskusije, predrazmisljanja ulazim u diskusiju na ovu temu. Ne moraju mi se neke stvari crtati. :-) , a ne mogu ih "ostaviti" na sebi.Previse mi. :roll: 8)
Jedno po jedno...

Duhovnost je zaista stvar individualca.
Tehnika nije filozofski pravac. Tehnika je oblast za sebe. Filozofija nastoji da uzme u obzir tehnoloske napredke i isposmatra epohu. Nisam pristalica nicega, sem zdrave, slobodne misli koja iole trazi rast, da se razvija. Odvec dobro razumijem tu problematiku, nedostatka vremena, gubitka nekih nacela vrijednosti koje u masi sve rijedje nalazimo. To ipak nije pravilo, nego masovna pojava, koju ne mozemo ignorisati.To nije stvar filozofije, nego trenutne socijalne situacije i problematike, ostalih faktora koja je nastala. Na jednom mjestu vidimo napredak, rast, poboljsanje zivotnog kvaliteta, na drugom problem koji je donijela sa sobom, koji trazi da bude rijesen na adekvatan nacin.
"Svakome je sve dozvoljeno"...nepravde, odsustvo istinske volje za pravdom etc i nije najnoviji fenomen, samo je prividom vece slodobe dosao na povrsinu i pokazao svoje pravo lice u mnogim poljima, pa i u medjuljudskim odnosima. Ne znam da li je borba za pravdu utopija, spor proces...
To niko od nas ne zna..pa cak ni definiciju pravde. Bitni su krajnji rezultati. Ovo povlaci mnogo negativnih emocija: ljutnje, mrznje, tuge, frustracije i sl... Ne krecem od premise da je svakome sve dozvoljeno. Ne krecem od premise da svi moraju isti sistem vrijednovanja i stvari gledati na moj nacin. Biramo, zar ne?!
Svijest se promijenila i na svakom pojedincu od nas da sam sebi objasni viziju svijeta, univerzuma i onoga sto ga opkruzuje. Uzela sam sebi za pravo da na sve gledam optimisticno, ne okrecuci glavu od onog sto ga cini tuznim, nehumanim, ne razumijevajuci ga i podiskivajuci u drugi plan.

Fenomen ekonomije i potrosackog drustva... Maloprije sam odgledala jako zanimljivu emisiju o
pogresnom fundamentu trzista, bolje reci osakacenim i slijepim, cak i iskljucivim, trpajuci sve u stijesnjen korzet, a pogresno postavljena.Tu i nastaje spor. Stoga mi nije nerazumljivo da je i dogmaticna nauka tj. neke od njih, vrsta inkvizicije sa takvim nastupom iskljucivanja i rigorozna.
No se nadam ipak fleksibilna, kao sto od nas trazi ne filozofija, ne drustvo, nego vrijeme u kom zivimo. Ipak se nadje poneko ko ukazuje i hvata se u kostac sa stvarnim problemom.

Uprkos svih tehnoloskih napredaka,covjek je dio prirode sa kojom treba, po meni i nuzno to mora, biti suradnik i prijatelj. Ne samo sto je sa tim oslijepio ljude za ono sustinski lijepo, dobro, nego joj je ukrao sa tim vaznost, stvarnu vrijednost i unistava sve. Na to moramo ukazivati redovno. To je stvar drustvenog balasta sa kojim se svaki od nas treba hvatati u kostac i dozivati u kolektivnu svijest.

Dakle ovaj zemaljski zivot nam je poklon. Mozemo li zakleti da smo sto se nase majke prirode ostavili sve isto kao i prije naseg dolaska i odlaska? Koliko njenih resursa smo potrosili, a sta smo ulozili? Na koji nacin se oduzili ili popravili? Covjekovo nezadovoljstvo, nasa ravnodusnost i podrazumijevanje je cesto sokirajuca. Slusajuci rijeke, mora, sum potoka...dodirujemo svaki put nasu istinsku sustinu. Sta od nas trazi kao satisfakciju da uzivamo u njoj?

Pozzz:))
Pojam filozofija jako mi je dobro poznat...I nisam slucajno napisao da je danasnja tehnologija postala nasa nova filozofija, ili sa religioznog aspekta zlatno tele...Kad kazes masovna pojava, ona postaje i precutno pravilo, opce prihvaceni neepisani kodeks ponasanja...Ja namjermo bjezim od teorije...Jer zelim da unutarnje razgovara i promislja...I svjesno upotrebljavam izraz na globalnom nivou...Jer kad kazem "tehnika je nova filozofija" tada sam svjestan da je i pod pojmom termina globalizacije omoguceno sirenje iste...Nejse...Slazem se za pravdu...da to niko od nas ne zna sta je to, ali slozices se da svako od nas ima taj darom zivota dobiveni mehanizam koji nam unutarnje kazuje da li je nesto uredu ili nije...I to nam pokazuje osjecajem koji dobijemo nakon ucinjenog, uradenog...Uz iznimke urodenih anomalija...Medutim postoje univerzalni zakoni o kojima na kraju pises...
Da covjek jeste dio prirode...I kako god cinio dobice bumerang..."Sto posijes to ces i poznjeti" zar ne...
Zivot jeste dar a uz njega i jos jedan..Ljubav...U svemu, prema svemu...Naravno da nismo ostavili, znano je da je unistavamo...Ali unistavamo s njom sebe, tako da je bumerang besprijekoran u smislu uzroka i posljedice...
Ja plediram u onom sto pisem ne na svijt, nego bas kako sam i rekao, da osluskujemo sapate unutanjeg, onog sto svi imamo, onog sto nam jedarom zivota dato...Mogu ovdje elaborirati o stetnosti, pogubnosti, nemarnosti i sl. svega onoga sto covjek krecuci stazom "zlatnog teleta" dobija i gubi, ali ne zelim ici u tom pravcu, jer nabrajanje i poimanje stetnosti nece promijeniti nametnuto...Nauciti osluskivati sebe, isto je kao slusati sve rijeke svijete :-D Sve nase je dar, prema kojem se ponasamo s nezreloscu djeteta, ali onaj najveci dar da osjecamo, da volimo, ostaje u nama zakzljao ne koristenjem...Jer ako srcem posmatras ljepotu potoka, nemoguce je da ne osjetis lijepe osjecaje, ako ga posmatras razumom, vidjeces estetiku njegovu, svrsihodnost i sl...Ja u pisanju plediram da ako otvorimo srce i njim zivimo, ako on gospodari nama, nasim djelima, rijecima tada dobijamo dar da sagledavamo ne samo pojave o kojima ja i ti ovdje pricamo, nego i neslucene i bezbrojne svijetove u nama...Tada se izdizemo, tada se penjemo, tada idemo dalje i vise...Mi smo svakako putnici na ovoj stanici, a sta cemo u svomzavezljaju ponijeti ovisi od nas samih...Priroda ima nacina da se regenerise, obnavlja, zaljecuje, a covjek? Ako je ovaj zivot premijerna nasa izvedba bez mogucnosti repriza, ako je zavezljaj koji nosimo iskljucivo esencijalan, ako samo u ljubavi postajemo bolii, plemenitiji, onda ga na taj nacin treba i odzivljavati...A kako i sama kazes, svako je slobodan da misli i promislja i da li ce odabrati ovu ili onu stazu stvar je odabira, a u konacnici ce svako od nas po onom unutanjem osjecaju nutrine znati da li ili nije dobro odabrao...
Ja te ne poznajem i isto kao i ti ne mogu niti zrlim objasnjavati s koliko preddiskusije i predrazmisljanja ulazim u ovu temu i ne samo nju, nego cijelu lepezu tema, koja se otvorise onog trenutka kada si postavila prvi post...
Ali u svakom slucaju zadovoljstvo je biti sudionik promisljana, ma o cemu ona bila :-D

Pozrav...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#63 Re: Filozofija

Post by sojka »

Onako,

zaboravila sam objasniti vakuum vremena.. ovo sada stoji kao prostor, kao vrijeme izmedju proslosti i buducnosti...:o)) Upakovano!:)

Filozofskih pravaca ima jednako tako raznih, kao i duhovnih pravaca. Stoga ne mogu da izjednacim to sa tehnoloskim napredkom. Na ovom mjestu treba jasno razgraniciti i diferencirati. Ne okrecem lice od istine, faktova, pojava, kao sto rekoh- ta pomodarstva tudjih izbora nije moje pravilo, pa vidim ni tvoje, jer se kao prvo ne mirimo sa njim, a kao drugo i ne prihvatam, namecu se i predstavljaju balast. Tu skovanu "cipelu" necu na svoju nogu. Usko mi je i nepromisljeno reci:" Sve sto se sada desava je zbog tehnologije", kao da i samo drustvo nije uticalo na to i obratno.Problem nije rijesen. A ja nisam sudija, da sudim, tu sam da isposmatram, razumijem sta dovodi to toga,
da stvaram svoje misljenje i biram put.

Ima neceg optuzujuceg u nekim tvojim izjavama, tipa precutno pravilo, tipa "bjezim od teorije.
Ne mogu mijenjati komsiluk, nametati svoje vizije, ali svoj odnos ka njemu- da, i birati svoj komsiluk gdje se polaze paznja na slican sistem vrijednovanja.
Svoj cu braniti.
Ne mogu isposmatrati sve i reci "Oni su losi, oni grijese, oni, oni- kao da su za sva vremena na klupi optuzenika". Ne, bitno mi je sta ja i kako ja izlazim na kraj s tim.
Svijet nikada nije bio u redu. Drugaciji, ali u redu, ne. Nekako mi to sve mirise na zlatna stara dobra vremena..nekada..za koje je upitno, da li su kao takva postajala..pa i cak da li ce postojati..
no moja vjera, nada, bice, zelja zele bolje, dobro.
Ja zivim u pravom vremenu sa svim njegovim nedostatcima i uzitcima..
i volim ga, bez obzira na sve.

:)
onako
Posts: 190
Joined: 16/03/2008 08:35

#64 Re: Filozofija

Post by onako »

sojka wrote:Onako,

zaboravila sam objasniti vakuum vremena.. ovo sada stoji kao prostor, kao vrijeme izmedju proslosti i buducnosti...:o)) Upakovano!:)

Filozofskih pravaca ima jednako tako raznih, kao i duhovnih pravaca. Stoga ne mogu da izjednacim to sa tehnoloskim napredkom. Na ovom mjestu treba jasno razgraniciti i diferencirati. Ne okrecem lice od istine, faktova, pojava, kao sto rekoh- ta pomodarstva tudjih izbora nije moje pravilo, pa vidim ni tvoje, jer se kao prvo ne mirimo sa njim, a kao drugo i ne prihvatam, namecu se i predstavljaju balast. Tu skovanu "cipelu" necu na svoju nogu. Usko mi je i nepromisljeno reci:" Sve sto se sada desava je zbog tehnologije", kao da i samo drustvo nije uticalo na to i obratno.Problem nije rijesen. A ja nisam sudija, da sudim, tu sam da isposmatram, razumijem sta dovodi to toga,
da stvaram svoje misljenje i biram put.

Ima neceg optuzujuceg u nekim tvojim izjavama, tipa precutno pravilo, tipa "bjezim od teorije.
Ne mogu mijenjati komsiluk, nametati svoje vizije, ali svoj odnos ka njemu- da, i birati svoj komsiluk gdje se polaze paznja na slican sistem vrijednovanja.
Svoj cu braniti.
Ne mogu isposmatrati sve i reci "Oni su losi, oni grijese, oni, oni- kao da su za sva vremena na klupi optuzenika". Ne, bitno mi je sta ja i kako ja izlazim na kraj s tim.
Svijet nikada nije bio u redu. Drugaciji, ali u redu, ne. Nekako mi to sve mirise na zlatna stara dobra vremena..nekada..za koje je upitno, da li su kao takva postajala..pa i cak da li ce postojati..
no moja vjera, nada, bice, zelja zele bolje, dobro.
Ja zivim u pravom vremenu sa svim njegovim nedostatcima i uzitcima..
i volim ga, bez obzira na sve.

:)
Nekada u komunikaciji ovog tema dode do nerazumijevanja jer cijenimo i zakljucujemo na osnovu recenice, dvije... :-D Kada kazem da bjezim od teorija, ne postavljam pravilo, niti je pravilo...Naprosto znanje je onda znanje kada se primjeni...Po onoj da mozes uciti ali ne nauciti, da mozes uciti, nauciti ali ne znati i da mozes uciti i nauciti i znati, ali ne znati primjeniti...Ni ja, ni ti, niti bilo ko ne moze ispomatrati sve, ali kao sto i napisah, moze bitrati stazu kojom ce ici...Otkrivati sebe, i kroz sebe ostalo, ili drzati se proklamovanog, nametnutog...Kada dajem impresiju tehnoloskih dostignuca u kontekstu impresije, zasto je shvatass i poimas da nju vidim kao glavnog krivca za sve...Poimanje na taj nacin je usko...Ja samo dajem impresiju, nicim ne sporeci, bezbrojne druge uzroke...To sto ih ovdje ne nabrajam ne znaci da ih ne vidim...I ja ne kazujem o rjesavanju problema, nego kako i rekoh kazujem o te dvije staze koje uvijek iskljucivo bira pojedinac...Za mene su uvijek dobra vremena ako u njima covjek ima mogucnost poimanja i otkrivanja sebe, a to ima u svim vremnima, u svim drustvima, pa cak i po cijenu da je Ketman kao Ceslava Milosa u "Zarobljenom umu"...Davati impresiju ne znaci optuzivati...Jer ni meni ni tebi ni bilo kome niko ne moze biti uzrok tome da zeli da ide duhovno vise, dalje, bolje, na nacine koje odabere...
takoder volim ne ovo vrijeme u kojem zivim, nego svaki dan koji mi je darovan, jer u njemu je do mene i isklčjucivo do mene da li cu ga iskoristiti na nacin kako sam u predasnjem postu kazivao...I narocito zbog toga sto ne znam do kada ce mi taj dar trajati :-D Praviti red na zemlji odbilo je kada im je ponudeno sve sto je stvoreno bez obzira na kojim razinama egzistiralo, samo je covjek prihvatio taj zadatak :-D Rezultati su manje-vise poznati, vidljivi...da bi se pravio red na zemlji, potrebno je prvo da covjek napravi red u sebi, ali ne na retoricki nacin...zato rekoh bjezim od teorija...Nego konkretno djlom, djelovanjem, onim sto ce biti vidljivo kao odraz reda u njemu...Ja ovdje mogu teoretisati, i kazivati o vrhunskom moralu, istovremeno cineci nered u svakodnevnom zivotu...A isto tako mogu cutati, a biti od onih koji djelom svjedoce o ljepoti svoje nutrine...Teorija meni ne kazuje nista o covjeku...Jer niti je ona tvoja, niti moja, niti ce ona samim svojim postojanjem promijeniti stanje nekoga...Da li me sada razumijes kada kazem da bjezim od teorije :-D Kao kada kazes nekome volim te, jer to tako treba reci, a na prve nagovjestaje bure odlazis glavom bez obzira...
I proslost i sadasnjost i buducnost uvijek je svaki put s tobom, ispreplicu se onoliko koliko im dopustino, koliko ih dozovemo i onoliko koliko im dopustimo da odreduju nase buduce korake...U kom vremenu ja zivim...necu reci pravom, niti dobrom niti losem, zivim u vremenu onom koje mi je dato, koje nisam birao, i ono je prosto vrijeme kao i sva druga sa svim dvojnostima dobra i zla, materijalnog i duhovnog, ljubavi i mrznje, pravde i nepravde...sa svim plimama i osekama stanja i osjecanja koje su imali i ljudi prije nas....A koliko vidim i ove generacije ispred nas :-D
Osmisljati, osluskivati, promisljati, raditi na sebi, sebe sagledavati u kontekstu pojava oko nas, praviti red u sebi je ono sto ponovicu svaki pojedinac svakog jutra bira...Uvijek su dvije stze pred nama...Kojom stazom ces zakoraciti to je zaista individualno...Biti namrsten cijeli dan ili sebi reci danas cu biti nasmijan i dobar prema svima i tezicu ka tom stanju da bude trajno kod mene...individualne su odluke, bile one smjestene u doba piramida, u doba industrijske revolucije, ili danasnje doba zlatnog teleta...Ne postoji krivac za nered u nama, jer nije drustvo, niti progres, niti kanoni uzrok tome, jeste ako se trazi opravdanje za svoj nered, ono pojavno, ali tada ce nered ostati nered...Po meni je svijet uvijek bio onakakv kakav jeste i dobar i los, sve u ovisnosti sta mu gledamo, sa kojeg aspekta ga posmatramo, kojom ga bojom zelimo bojiti, ali je to nasa basca u kojoj smo mi cvijece koje treba da ga ucini jos ljepsim, mirisnijim...Da li cemo biti prelijepa ruza ili korov, mirisni ili uvehli cvijet iskljucivo ovisi od nas samih, od staze koju svakog jutra svako ponaosob bira...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#65 Re: Filozofija

Post by sojka »

"Život bez pobune je kao godina bez proljeća. Pobuna bez istine je kao proljeće u suhoj, neplodnoj pustinji. Život, pobuna i istina jesu Sveto trojstvo koje se ne može odvajati, ni mijenjati."

"Mirisni plodovi duse" Halil Dzubran
onako
Posts: 190
Joined: 16/03/2008 08:35

#66 Re: Filozofija

Post by onako »

sojka wrote:"Život bez pobune je kao godina bez proljeća. Pobuna bez istine je kao proljeće u suhoj, neplodnoj pustinji. Život, pobuna i istina jesu Sveto trojstvo koje se ne može odvajati, ni mijenjati."

"Mirisni plodovi duse" Halil Dzubran
"Poslusajte, vi koje ne shvatate i koje se datim zadovoljovate, vi koje se oluja i vjetrova plasite! Juce sam, kao vi, sjedila u svome zelenom liscu, zadovoljna sudbinom...Ali je to zadovoljstvo bilo velika prepreka koja me je dijelila od oluja i vjetrova zivota, ono je moj zivot svodilo u granice spokoja, mira i sigurnosti...Mogla sam zivjeti kao i vi, uz zemlju priljubljena, sve dok me zimski snjegovi ne prekriju i dok ne odem, kao i moje prethodnice, u pokoj smrti i nistavila, a da ne spoznam tajne svijeta, kao sto ih nisu spoznale, ni druge ljubicice otkako ostoje...Mogla sam odustati od svojih zelja i uzdrzati se onoga sto po sebi nadilazi moju prirodu. Ali sam u tisini noci osluskivala i cula kako se veliki svijet obraca ovome svijetu" "Svrha svega sto postoji jest da stremi iza onoga sto postoji"

Moja dusa se tada pobunila protiv svoga stanja, moje bice je zudilo da dosegne ono sto ga nadmasuje; stalno sam se protiv sebe bunila i zudila za onim sto mi ne pripada, sve dok nije moja pobuna postala silna i dok nije moja ceznja djelotvornom voljom postala. Tada sam od prirode trazila - a priroda je samo ocitovanje nasih potajnih snova . da me pretvori u ruzu, sto je ona i ucinila...Priroda cesto preobrazava svoja lica i oblicja prstima ceznje i nadanja


Ruza naglo zacuta, zatim dodade puna ponosa i gordosti:
- Zivjela sam kratko, ali kao prava kraljica.Gledala sam vaseljenu ocima ruze, slusala saptanje etera usima ruze i svjetlost sam doticala ruzinim listovima. Moze li neka od vas moje dostojanstvo dosegnuti?
Potom ruza savi vrat i glasom na umoru jos kaza;
-Ja sad umirem.Umirem, ali sa necim u dusi sto ni jedna ljubicica prije mene nije imala. Umirem, ali sam saznala sta ima izvan ogranicenog prostora u kome sam rodena. To je prava vrijednost svakog bica koje traje u vremenu

Ruza sklopi svoje listove, malo zadrhta i preminu sa snebeskim osmjehom na licu, sa osmijehom nekoga kome je zivot ispunio nadanja, sa osmijehom pobjede i trijumfa, sa osmijehm boga..."

Halil Đubran - djelo Mirisni plodovi duse iz price "Jogunasta ljubicica"


Ugodan ti ostatak veceri...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#67 Re: Filozofija

Post by sojka »

Mirisni plodovi duše


...Pravda bi zemaljska i demone rasplakala da je cuju
i mrtvi bijoj se smijali kad bi mogli da je spoznaju
Tamnica i smrt sitnim grešnicima pripadaju
slava cast i bogatstvo onima što veliki ostaju
Kradljivca cvijeta ponižavaju i osudjuju
a kradljivca polja hrabrim i odvažnim nazivaju
Ubojicu tijela zbog zbog njegova prijestupa ubijaju
a za ubojicu duše nece ni da znaju.

U Prirodi nema pravde
u njoj nema ni kazne
i kad vrbe svoju sjenku bace
ponad prašne zemlje
Cempres nikada ne kaže
da to krši propise
Ljudska pravda lici na smetove
što se tope cim ih spazi sunce

Daj mi flautu i zapjevaj
jer pjesma je pravda srcima

Zvuk flaute traje
i kad odzvoni grijesima...

Prijatnu vecer ! :)
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#68 Re: Filozofija

Post by Abacija »

sojka wrote:Anticka slika i interpretacija vs. moguca moderna platonovih sjenki splije, ucinila mi se zanimljivom.
Prevod je malo zeznut tj, uklopiti ga sa scenama iz filma, tako da sam prevod izostavila,
a mislila sam prevesti.Ipak pokusacemo ovako:

Teil 1 ( 1.dio)
"Zivio sam jednom u tamnoj spilji, zarobljen (svezan) sa hiljadu ostalih...
Bili smo robovi, ali to nismo znali...
Cijeli zivot gledao sam na zid prepun sjenki...
Za mene to je bila istina, bilo je to sve sto sam poznavao...
Kao sto su za tebe realne kuce, auta i biljke, tako su za mene bile
realne sjenke..

Nekad kasnije primjetio sam da su moje stege olabavile...

Prvi put u zivotu bio sam u stanju da pogledam oko sebe...

Nesto me nagonilo...

Skuzio sam da je spilja veca, nego sto sam mislio...

Otkrio sam svjetlo(st) iznad mene. Nisam mogao drugacije,
nego da pogledam direktno...

Boljelo je...

Htio sam se okrenuti...

Ali primjetio sam da nesto nije u redu...
i htio sam ispitati sta/u cemu je stvar...

Penjao sam se svjetlosti u susret...

Put je bio naporan i svjetlost me blendovala...
Konacno sam vidio izvor svjetlosti...

Vatra, koja je bacala svjetlo na stvari...
i njene sjenke koje sam cijeli zivot gledao na zidu spilje...
i koju sam drzao za ono stvarno...

Spoznao sam da su sjenke bile samo ocrt stvarnosti...
i da sam cijeli zivot nesto pogresno smatrao istinom..

Bio sam obmanut...

Ende, nastavak slijedi...

Funkcionira li? :-)
Puno hvala na trudu!

Matrix bi trebao biti obavezno gradivo na fakultetima filozofije, pogotovo scene iz filma gdje se pojavljuje Arhitekt. http://www.youtube.com/watch?v=8TDSLaDZHLo
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#69 Re: Filozofija

Post by sojka »

Nema na cemu. :)

Tema je dakako jako interesantna. "Matrix" je po meni vrsta metafore vremena. Jos jedan faktor kojim postaje svjestan
svojih kvazi granica..i determinisanosti.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#70 Re: Filozofija

Post by sojka »

PS. days after.... :-)

Do kog zakljucka dolazis abacija povodom "The Architect's Speech"?
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#71 Re: Filozofija

Post by Abacija »

.
Last edited by Abacija on 16/03/2009 11:51, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#72 Re: Filozofija

Post by sojka »

Choise- the problem is choise.

Arhitekta mu govori o dva moguca izbora i ukazuje na eventualni ishod, on mora da bira na osnovu iskustva i bira nadu.
Post Reply