filozofija, pomoc

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
antropolog
Posts: 230
Joined: 16/06/2009 15:19
Location: lisboa

#1 filozofija, pomoc

Post by antropolog »

profa iz filozofije vec nam je prvi sat dala zadacu da napišemo neki esej na temu:

'' filozofi su do sada samo razlicito tumacili svijet, a radi se o tome da se on promijeni ''

eh sad, ja ne tražim da mi netko napise taj esej, nego samo da kažete neke natuknice, ideje što napisati o cemu pisati, i rekla je da nademo (doznamo) ciji je to citat, od kojeg filozofa.

bio bih zahvalan kada bi mi netko pomogao, unaprijed hvala
mi_nismo_sami
Posts: 47
Joined: 01/09/2009 22:02

#2 Re: filozofija, pomoc

Post by mi_nismo_sami »

K. Marx, teza o o Feuerbachu ali provjeri ipak za svaki slucaj.
User avatar
antropolog
Posts: 230
Joined: 16/06/2009 15:19
Location: lisboa

#3 Re: filozofija, pomoc

Post by antropolog »

mi_nismo_sami wrote:K. Marx, teza o o Feuerbachu ali provjeri ipak za svaki slucaj.
a šta je Feuerbach, ako znaš?
mi_nismo_sami
Posts: 47
Joined: 01/09/2009 22:02

#4 Re: filozofija, pomoc

Post by mi_nismo_sami »

antropolog wrote:
mi_nismo_sami wrote:K. Marx, teza o o Feuerbachu ali provjeri ipak za svaki slucaj.
a šta je Feuerbach, ako znaš?
Vidi sad prvo bi smjernice a onda polako citav esej .... :lol:
Ne moze....knjige i citaj :-D
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#5 Re: filozofija, pomoc

Post by Abacija »

antropolog wrote:profa iz filozofije vec nam je prvi sat dala zadacu da napišemo neki esej na temu:

'' filozofi su do sada samo razlicito tumacili svijet, a radi se o tome da se on promijeni ''

eh sad, ja ne tražim da mi netko napise taj esej, nego samo da kažete neke natuknice, ideje što napisati o cemu pisati, i rekla je da nademo (doznamo) ciji je to citat, od kojeg filozofa.

bio bih zahvalan kada bi mi netko pomogao, unaprijed hvala
Uzmi nekoliko filozofa o kojima ste do sada ucili i napravi esej u obliku dijaloga gdje se oni raspravljaju (svadjaju :mrgreen: ) jer nijedan od njih ne odstupa od vlastitog misljenja. Dalje improvizuj sam.
User avatar
antropolog
Posts: 230
Joined: 16/06/2009 15:19
Location: lisboa

#6 Re: filozofija, pomoc

Post by antropolog »

Abacija wrote:
antropolog wrote:profa iz filozofije vec nam je prvi sat dala zadacu da napišemo neki esej na temu:

'' filozofi su do sada samo razlicito tumacili svijet, a radi se o tome da se on promijeni ''

eh sad, ja ne tražim da mi netko napise taj esej, nego samo da kažete neke natuknice, ideje što napisati o cemu pisati, i rekla je da nademo (doznamo) ciji je to citat, od kojeg filozofa.

bio bih zahvalan kada bi mi netko pomogao, unaprijed hvala
Uzmi nekoliko filozofa o kojima ste do sada ucili i napravi esej u obliku dijaloga gdje se oni raspravljaju (svadjaju :mrgreen: ) jer nijedan od njih ne odstupa od vlastitog misljenja. Dalje improvizuj sam.
pa stvar je u tomn da mi nismo još radili ni jednog filozofa, pa danas imali tek prvi sat i ona nam zada esej za domaci :-) :-)
i mi trebamo samo napisati naše mišljenje o tome, npr. nešto filozofirati, ali ja jednostavno ne znam šta da napišem pa samo od vas tražim neke smjernice, vaša mišljenja da mi to bude orijentir pri pisanju
User avatar
antropolog
Posts: 230
Joined: 16/06/2009 15:19
Location: lisboa

#7 Re: filozofija, pomoc

Post by antropolog »

mi_nismo_sami wrote:
antropolog wrote:
mi_nismo_sami wrote:K. Marx, teza o o Feuerbachu ali provjeri ipak za svaki slucaj.
a šta je Feuerbach, ako znaš?
Vidi sad prvo bi smjernice a onda polako citav esej .... :lol:
Ne moze....knjige i citaj :-D
pa i ne želim citac esej, samo ne znam ništa o Feuerbach, tek sam danas imao prvi sat filozofije, može neke informacije, i ako možeš ti samo reci (napiš) svoje mišljenje o ovoj tezi :D :D :D puno bi mi pomogao :-D :-D
somethings
Posts: 228
Joined: 11/08/2009 15:29

#8 Re: filozofija, pomoc

Post by somethings »

antropolog wrote:a šta je Feuerbach, ako znaš?
Google?
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#9 Re: filozofija, pomoc

Post by Shoshana »

Ako ti je prvi cas filozofije, i niste jos haman nista ni naucili, onda je jedino o cemu mozes pisati tvoje vlastito misljenje o tome 'cemu sluze filozofi'...

Cinjenica je da filozofi jesu, uglavnom do sada iskljucivo pokusavali razumjeti svijet, ljude i njihovo djelovanje. Sto je, po meni i svrha filozofije. Kada shvatis svijet i ljude oko sebe - onda mozes poraditi i na promjeni - samog sebe. Ne ljudskog roda, ne svijeta, nego samo samog sebe. Jer (opet po mom skromnom misljenju) kada se pocnes angazovati na promjenama svijeta, onda vise nisi filozof nego politicar.

Marks jeste filozofirao o eventualnom razvitku ljudskog roda, od cega je Lenjin, kasnije, napravio politiku. No, cinjenica jeste da je MArks jedan od rijetkih koji je pokusao da svoje vidjenje ljudskog roda pretvori u 'korist' za buduce generacije - u smislu 'mi smo takvi kakvi smo, i ovo sto ja vidim je jedini nacin da se od nas napravi jedno pristojno drustvo'... U cemu se MArks zajebo (a Lenjin razradio) je promjena svijesti. LJudska vrsta nije promijenila svijest u zadnjih 40-ak hiljada godina, i slabo da ce ikada...ili bar dok genetski ne mutiramo do momenta u kojem smo postali iskljucivo kulturna bica, a nimalo prirodna bica. Sve to mozes lijepo zaokruziti misljenjem da - sve i da 1)zelimo i 2) je moguce promijeniti svijet - da bi se to postiglo, potrebno je razumjeti svijet. Niti jedan filozof do sadanije uspio napraviti 'generalnu teoriju' - teoriju koja bi objasnila i analizirala apsolutno sve, svaki aspekt razmisljanja, ponasanja, morala, etike, zakona, pojedinaca/grupe/mase itd ... Dakle, jedino sto mozemo uraditi je - napredovati. Procitati sto je moguce vise filozofskih ideja (koje ne moraju nuzno biti upakovane u necitljive knjige i nerazumljive fraze - hvala bogu, vrijeme kada je znanje bilo rezervisano samo za elitu je pluskvam perfekt), nauciti sta su pametni ljudi vec skontali prije nas (da ne moramo stalno izmisljati toplu vodu), shavtiti sta su to oni vidjeli i htjeli reci, uzeti ono sa cim se slazemo, odbaciti ono sa cim se ne slazemo, i dalje, vlastitim idejama nadogradjivati znanje.

To je moje misljenje i to je ono o cemu bih ja pisala.

Eh sad, mozes ti ako hosec opiciti i o na primjer ulozi religije u drustvu, i eventualnom mijenjanju ljudi i svijeta, a kroz prizmu religije (jer je citat koji vam je dala iz MArksovog traktata o Fejerbahu od koga je MArks preuzeo neke ateisticke crte), ali s obzirom da do sada niste nista citali ni o Marksu ni o Fejerbahu - ja se ne bih u to upustala.

Eto, nadam se da nije kasno, i nadam se da ti je sta pomoglo.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#10 Re: filozofija, pomoc

Post by Abacija »

Shoshana wrote:Ako ti je prvi cas filozofije, i niste jos haman nista ni naucili, onda je jedino o cemu mozes pisati tvoje vlastito misljenje o tome 'cemu sluze filozofi'...

Cinjenica je da filozofi jesu, uglavnom do sada iskljucivo pokusavali razumjeti svijet, ljude i njihovo djelovanje. Sto je, po meni i svrha filozofije. Kada shvatis svijet i ljude oko sebe - onda mozes poraditi i na promjeni - samog sebe. Ne ljudskog roda, ne svijeta, nego samo samog sebe. Jer (opet po mom skromnom misljenju) kada se pocnes angazovati na promjenama svijeta, onda vise nisi filozof nego politicar.

Marks jeste filozofirao o eventualnom razvitku ljudskog roda, od cega je Lenjin, kasnije, napravio politiku. No, cinjenica jeste da je MArks jedan od rijetkih koji je pokusao da svoje vidjenje ljudskog roda pretvori u 'korist' za buduce generacije - u smislu 'mi smo takvi kakvi smo, i ovo sto ja vidim je jedini nacin da se od nas napravi jedno pristojno drustvo'... U cemu se MArks zajebo (a Lenjin razradio) je promjena svijesti. LJudska vrsta nije promijenila svijest u zadnjih 40-ak hiljada godina, i slabo da ce ikada...ili bar dok genetski ne mutiramo do momenta u kojem smo postali iskljucivo kulturna bica, a nimalo prirodna bica. Sve to mozes lijepo zaokruziti misljenjem da - sve i da 1)zelimo i 2) je moguce promijeniti svijet - da bi se to postiglo, potrebno je razumjeti svijet. Niti jedan filozof do sadanije uspio napraviti 'generalnu teoriju' - teoriju koja bi objasnila i analizirala apsolutno sve, svaki aspekt razmisljanja, ponasanja, morala, etike, zakona, pojedinaca/grupe/mase itd ... Dakle, jedino sto mozemo uraditi je - napredovati. Procitati sto je moguce vise filozofskih ideja (koje ne moraju nuzno biti upakovane u necitljive knjige i nerazumljive fraze - hvala bogu, vrijeme kada je znanje bilo rezervisano samo za elitu je pluskvam perfekt), nauciti sta su pametni ljudi vec skontali prije nas (da ne moramo stalno izmisljati toplu vodu), shavtiti sta su to oni vidjeli i htjeli reci, uzeti ono sa cim se slazemo, odbaciti ono sa cim se ne slazemo, i dalje, vlastitim idejama nadogradjivati znanje.

To je moje misljenje i to je ono o cemu bih ja pisala.

Eh sad, mozes ti ako hosec opiciti i o na primjer ulozi religije u drustvu, i eventualnom mijenjanju ljudi i svijeta, a kroz prizmu religije (jer je citat koji vam je dala iz MArksovog traktata o Fejerbahu od koga je MArks preuzeo neke ateisticke crte), ali s obzirom da do sada niste nista citali ni o Marksu ni o Fejerbahu - ja se ne bih u to upustala.

Eto, nadam se da nije kasno, i nadam se da ti je sta pomoglo.
Odlicno objasnjenje, samo se ne slazem s boldiranim. Mislim da treba biti obrnuto - da covjek treba biti prirodniji a manje zarobljen u vlastitoj kulturi. Eto uzmimo za primjer nesto sa pdf-Politika; bh Srbi su zarobljenici kulture koju diktira nacionalisticka vlast sa Dodikom, Jovicicem-Slavujem i Vasicem-Turcinom. Bh Srbi trpe ekonomski (pa cak i gladuju) prohtjeve svojih gospodara u ime simbola (cetiri C, kokarda i sl.), i imena (Republika Srpska, Kosovo, Velika Srbija i sl.). Covjek se stalno pita kad ce njima doci iz guJice u glavu ali izgleda da dok god su ljudi kulturna bica nece od toga nista biti. Dok god se ljudima ne probudi onaj prirodni instikt, onaj osjecaj gladi do promjene nece doci.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#11 Re: filozofija, pomoc

Post by Shoshana »

Abacija wrote:
Shoshana wrote:Ako ti je prvi cas filozofije, i niste jos haman nista ni naucili, onda je jedino o cemu mozes pisati tvoje vlastito misljenje o tome 'cemu sluze filozofi'...

Cinjenica je da filozofi jesu, uglavnom do sada iskljucivo pokusavali razumjeti svijet, ljude i njihovo djelovanje. Sto je, po meni i svrha filozofije. Kada shvatis svijet i ljude oko sebe - onda mozes poraditi i na promjeni - samog sebe. Ne ljudskog roda, ne svijeta, nego samo samog sebe. Jer (opet po mom skromnom misljenju) kada se pocnes angazovati na promjenama svijeta, onda vise nisi filozof nego politicar.

Marks jeste filozofirao o eventualnom razvitku ljudskog roda, od cega je Lenjin, kasnije, napravio politiku. No, cinjenica jeste da je MArks jedan od rijetkih koji je pokusao da svoje vidjenje ljudskog roda pretvori u 'korist' za buduce generacije - u smislu 'mi smo takvi kakvi smo, i ovo sto ja vidim je jedini nacin da se od nas napravi jedno pristojno drustvo'... U cemu se MArks zajebo (a Lenjin razradio) je promjena svijesti. LJudska vrsta nije promijenila svijest u zadnjih 40-ak hiljada godina, i slabo da ce ikada...ili bar dok genetski ne mutiramo do momenta u kojem smo postali iskljucivo kulturna bica, a nimalo prirodna bica. Sve to mozes lijepo zaokruziti misljenjem da - sve i da 1)zelimo i 2) je moguce promijeniti svijet - da bi se to postiglo, potrebno je razumjeti svijet. Niti jedan filozof do sadanije uspio napraviti 'generalnu teoriju' - teoriju koja bi objasnila i analizirala apsolutno sve, svaki aspekt razmisljanja, ponasanja, morala, etike, zakona, pojedinaca/grupe/mase itd ... Dakle, jedino sto mozemo uraditi je - napredovati. Procitati sto je moguce vise filozofskih ideja (koje ne moraju nuzno biti upakovane u necitljive knjige i nerazumljive fraze - hvala bogu, vrijeme kada je znanje bilo rezervisano samo za elitu je pluskvam perfekt), nauciti sta su pametni ljudi vec skontali prije nas (da ne moramo stalno izmisljati toplu vodu), shavtiti sta su to oni vidjeli i htjeli reci, uzeti ono sa cim se slazemo, odbaciti ono sa cim se ne slazemo, i dalje, vlastitim idejama nadogradjivati znanje.

To je moje misljenje i to je ono o cemu bih ja pisala.

Eh sad, mozes ti ako hosec opiciti i o na primjer ulozi religije u drustvu, i eventualnom mijenjanju ljudi i svijeta, a kroz prizmu religije (jer je citat koji vam je dala iz MArksovog traktata o Fejerbahu od koga je MArks preuzeo neke ateisticke crte), ali s obzirom da do sada niste nista citali ni o Marksu ni o Fejerbahu - ja se ne bih u to upustala.

Eto, nadam se da nije kasno, i nadam se da ti je sta pomoglo.
Odlicno objasnjenje, samo se ne slazem s boldiranim. Mislim da treba biti obrnuto - da covjek treba biti prirodniji a manje zarobljen u vlastitoj kulturi. Eto uzmimo za primjer nesto sa pdf-Politika; bh Srbi su zarobljenici kulture koju diktira nacionalisticka vlast sa Dodikom, Jovicicem-Slavujem i Vasicem-Turcinom. Bh Srbi trpe ekonomski (pa cak i gladuju) prohtjeve svojih gospodara u ime simbola (cetiri C, kokarda i sl.), i imena (Republika Srpska, Kosovo, Velika Srbija i sl.). Covjek se stalno pita kad ce njima doci iz guJice u glavu ali izgleda da dok god su ljudi kulturna bica nece od toga nista biti. Dok god se ljudima ne probudi onaj prirodni instikt, onaj osjecaj gladi do promjene nece doci.
:)

Jeste - to bi bilo tako kada bi bas svi ljudi koji su odrasli u toj i takvoj kulturi bili ovakvi ili onakvi. ALi nisu. I medju ljudima koji su odrasli TAMO, sa onim onamo - ima i dobrih i pametnih i postenih i svakakvih ljudi. Prirodni nagoni i instinkti su ono sto od nas tu i tamo cini 'lose' ljude. Jer u prirodi vladaju (uz par rijetkih i vise-manje kuriozitetnih izuzetaka) veoma strogi zakoni. POgledaj samo ostale sisare koji zive u grupama/coporima...Jaci tlaci. Gorila samotnjak koji se pokusa pridruziti grupi kojoj ne pripada - bude napadnut. Zenke se tu i tamo i prihvate, ali muzjaci - jedino ako su dovoljno jaki da ubiju trenutnog vodju. Vukovi koji se zalete za plijenom pa zalutaju na teritoriju koja pripada drugom coporu - budu napadnuti. Jaci copor ce protjerati slabiji ... Vodja copora ce jesti prvi, a jedan lav ce, na primjer, oteti plijen jednoj hijeni... Samo vodja copora ima pravo da se pari/ili bar da bira zenku. Mladuncad koja nisu u stanju da prate grupu ce se u teskim trenutcima ostaviti - prirodna selekcija...

SVe to mozes prevesti na ljudski rod. I teritorije, i pripadnost grupama, i ratove, i ubistva i kradje... i cak i onu stereotipnu da bogatiji hadzo voda bolju koku. U mnogo cemu se ne slazem sa Frojdom, ali bez razmisljanja potpisujem da je osnovni pokretac u ljudskom rodu opstanak - u svrhu produzavanja vrste.

Kulture su tu da bi od nas nacinile 'ljude'... Onako kako mi ljude zamisljamo. Kultura je tu da te nauci da ne treba krasti, otimati, pljackati, ubijati, ratovati, ukratko, da ne treba ciniti drugima ono sto ti ne bi zelio da drugi cini tebi. Naravno, sve i jedna kultura imaju neke granice preko kojih se ne moze preci. Sve i jedna kultura ce u datom trenutku reci da je u tom i tom iznimnom slucaju dozvoljeno ubiti, ratovati, ukrasti, itd... Neke imaju prag malo nizi, a neke malo visi. U pravilu, sto je kultura vise gradjena na imprativu copora (citaj nacije, religije, teritorije, boje koze, obavezno sa liderom, ocem nacije, patrijarhom itd na celu) - to su joj pragovi tolerancije nizi. Sto je kultura vise gradjena na zajednickim interesima grupacija unutar kulture (dakle udruzivanje po horizontalnim linijama, ne po vertikalnim) - to je tolerancija veca. Ni jedna kultura nije savrsena... i sve i jedna su spremne da ubijaju druge i drugacije onog trena kada je njihova kultura ugrozena. Ali je cak i najnetolerantnija kultura bolja nego zakoni prirode - ili barem tako tvrde nase kulture. :-D

I o tome bi se, naravno, dalo raspravljati - kada bi se covjek mogao osloboditi svih kulturnih utjecaja - mozda bismo dosli do zakljucka da bi bilo bolje prepustiti prirodi da odlucuje, jeli, razvoj vrste i prirodna selekcija.... No ja bih stala onog casa kada bi moje dijete oboljelo od neke bolestine... Zajebi prirodnu selekciju i spasi mi dijete ;-)
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#12 Re: filozofija, pomoc

Post by nineinchnails »

Thesis on Feuerbach:

“ The philosophers have only interpreted the world in various ways—the point however is to change it ” (Karl Marx)
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#13 Re: filozofija, pomoc

Post by Ivo Lola »

eto iz ova dva komentara gore vec ima esej za 5
i onda ce ga onako ponosno citat pred cijelim razredom
e da i od sad ces sjedit u prvoj klupi, da ti i profesorica diskutujete o smislu naseg postojanja...
User avatar
Grover
Posts: 1201
Joined: 17/03/2008 18:13

#14 Re: filozofija, pomoc

Post by Grover »

A da bi mogla da kaže i koju reč o tome kakav svet treba da
bude – za to filozofija ionako uvek stiže prekasno.



Ako njegova teorija doista ide preko njegova vremena, ako on sebi gradi neki svet kakav ovaj treba da bude, onda on, doduše, egzistira, ali samo u njegovom mnjenju- nekom elementu u koji se dade utisnuti što god mu drago. (...) Da o pručavanju kakav treba da bude svet kažemo još jednu reč, filozofija ionako dolazi uvek prekasno do toga. Kao misao sveta javlja se ona tek u vreme pošto je zbiljnost ispunila svoj proces razvoja i dovršila se. To što uči pojam, pokazuje nužno isto tako i povest- da se tek u zrelosti zbilje ono idealno javlja nasuprot realnome i da ono idealno sebi u liku intelektualnog carstva gradi isti svet, shvaćen u njegovoj supstanciji. Kad filozofija svojim sivilom slika na sivome, onda je jedan lik života ostario, a sivilom na sivome ne može se pomladiti, nego samo spoznati; Minervina sova počinje svoj let tek u suton.

Georg Vilhelm Fridrih Hegel
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#15 Re: filozofija, pomoc

Post by Shoshana »

Grover wrote:A da bi mogla da kaže i koju reč o tome kakav svet treba da
bude – za to filozofija ionako uvek stiže prekasno.



Ako njegova teorija doista ide preko njegova vremena, ako on sebi gradi neki svet kakav ovaj treba da bude, onda on, doduše, egzistira, ali samo u njegovom mnjenju- nekom elementu u koji se dade utisnuti što god mu drago. (...) Da o pručavanju kakav treba da bude svet kažemo još jednu reč, filozofija ionako dolazi uvek prekasno do toga. Kao misao sveta javlja se ona tek u vreme pošto je zbiljnost ispunila svoj proces razvoja i dovršila se. To što uči pojam, pokazuje nužno isto tako i povest- da se tek u zrelosti zbilje ono idealno javlja nasuprot realnome i da ono idealno sebi u liku intelektualnog carstva gradi isti svet, shvaćen u njegovoj supstanciji. Kad filozofija svojim sivilom slika na sivome, onda je jedan lik života ostario, a sivilom na sivome ne može se pomladiti, nego samo spoznati; Minervina sova počinje svoj let tek u suton.

Georg Vilhelm Fridrih Hegel
Kako lijepo receno. I kako samo tacno....

I, mada sa jedne strane pomalo boli, sa druge strane je vjerovatno na svu srecu da mladi ne znaju, a stari ne mogu :wink:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#16 Re: filozofija, pomoc

Post by zelenashica »

antropolog wrote:
Abacija wrote:
antropolog wrote:profa iz filozofije vec nam je prvi sat dala zadacu da napišemo neki esej na temu:

'' filozofi su do sada samo razlicito tumacili svijet, a radi se o tome da se on promijeni ''

eh sad, ja ne tražim da mi netko napise taj esej, nego samo da kažete neke natuknice, ideje što napisati o cemu pisati, i rekla je da nademo (doznamo) ciji je to citat, od kojeg filozofa.

bio bih zahvalan kada bi mi netko pomogao, unaprijed hvala
Uzmi nekoliko filozofa o kojima ste do sada ucili i napravi esej u obliku dijaloga gdje se oni raspravljaju (svadjaju :mrgreen: ) jer nijedan od njih ne odstupa od vlastitog misljenja. Dalje improvizuj sam.
pa stvar je u tomn da mi nismo još radili ni jednog filozofa, pa danas imali tek prvi sat i ona nam zada esej za domaci :-) :-)
i mi trebamo samo napisati naše mišljenje o tome, npr. nešto filozofirati, ali ja jednostavno ne znam šta da napišem pa samo od vas tražim neke smjernice, vaša mišljenja da mi to bude orijentir pri pisanju
ako trebaš filozofiranje ona prepiši bilo koju temu sa sax-a...sve ti ovo suha filozofija :D
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#17 Re: filozofija, pomoc

Post by kmirsad »

...ima ona jedna dobra...baš jezgrovita...Mala i veliki...o mogučnosti različitih pogleda na istu stvar...ono jel' čaša polu puna ili polu prazna... :D :lol:
Post Reply