Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post Reply
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#976 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by bingov buraz »

karanana wrote:ma ocigledno je sve ovo ko ce sta uzeti u najmanju ruku bilo kontrolisano ako ne 100% izrezirano od zapada i amerike. vidite da se vagalo na graju ko ce koliko uzeti malte ne u kvadratni metar.

nego, jedna mi je stvar ostala malo maglovita u filmu....srpska kontraofanziva i arkan......kazu, i cuo sam to i ranije da je kljuc bio pred ponovnim padom ali mi je nekako taj dio price nejasan. kako su odbijeni? nekako mi film prebrzo preskoci preko toga....prica o borbama za kljuc zestokim napadima, probijanju nasih polozaja i onda skoci na oslobadjanja sane, dijelova manjace i opstine banjaluka....ili nisam dobro poslusao.
Desilo se da je Kljuc odbranjen,uostalom poslusaj agresora (odvadi kaubojstinu)
https://m.youtube.com/watch?v=BADjXNivkzk
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#977 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by zlajaBHF »

zagonetka
Posts: 46
Joined: 26/11/2008 00:03

#978 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by zagonetka »

karanana wrote:bravo avdo i za ovaj, iako i dalje tvrdim da je chkapi jer nece da me prihvati kao frenda.
i dobro je da je izo nazad na naratorskom mjestu.

e moze li sada neko remizirat (ili da mi da neki link gdje to mogu vidjeti) i nabrojati sve avdine filmove? ne trebaju linkovi, samo:

- film 1
- film 2
- film 3
......
karanana pitao sam ga za fejzbuk, kaze dostigao je limit 5000 prijatelja i da mu se privatnom porukom javis pa ce nekog izbrisati tebe primiti.
zagonetka
Posts: 46
Joined: 26/11/2008 00:03

#979 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by zagonetka »

karanana wrote:ma ocigledno je sve ovo ko ce sta uzeti u najmanju ruku bilo kontrolisano ako ne 100% izrezirano od zapada i amerike. vidite da se vagalo na graju ko ce koliko uzeti malte ne u kvadratni metar.

nego, jedna mi je stvar ostala malo maglovita u filmu....srpska kontraofanziva i arkan......kazu, i cuo sam to i ranije da je kljuc bio pred ponovnim padom ali mi je nekako taj dio price nejasan. kako su odbijeni? nekako mi film prebrzo preskoci preko toga....prica o borbama za kljuc zestokim napadima, probijanju nasih polozaja i onda skoci na oslobadjanja sane, dijelova manjace i opstine banjaluka....ili nisam dobro poslusao.

Karanana, pogledaj pažljivije, cetnici su u kontraofanzivi vratili Armiju RbIh sa Manjače sve do Velečeva (ulazak u Ključ), tu se vodila žestoka borba i onda su naši napali na drugom pravcu preko Sanice i oslobodili Sanski Most iz pravca Grmeča, a u Velečevu je slomljena srpska ofanziva.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#980 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by VjecitiStudent »

zagonetka wrote:
karanana wrote:ma ocigledno je sve ovo ko ce sta uzeti u najmanju ruku bilo kontrolisano ako ne 100% izrezirano od zapada i amerike. vidite da se vagalo na graju ko ce koliko uzeti malte ne u kvadratni metar.

nego, jedna mi je stvar ostala malo maglovita u filmu....srpska kontraofanziva i arkan......kazu, i cuo sam to i ranije da je kljuc bio pred ponovnim padom ali mi je nekako taj dio price nejasan. kako su odbijeni? nekako mi film prebrzo preskoci preko toga....prica o borbama za kljuc zestokim napadima, probijanju nasih polozaja i onda skoci na oslobadjanja sane, dijelova manjace i opstine banjaluka....ili nisam dobro poslusao.

Karanana, pogledaj pažljivije, cetnici su u kontraofanzivi vratili Armiju RbIh sa Manjače sve do Velečeva (ulazak u Ključ), tu se vodila žestoka borba i onda su naši napali na drugom pravcu preko Sanice i oslobodili Sanski Most iz pravca Grmeča, a u Velečevu je slomljena srpska ofanziva.
Ima li igdje HV-a u toj jednačini?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#981 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by salik79 »

zagonetka wrote:
karanana wrote:ma ocigledno je sve ovo ko ce sta uzeti u najmanju ruku bilo kontrolisano ako ne 100% izrezirano od zapada i amerike. vidite da se vagalo na graju ko ce koliko uzeti malte ne u kvadratni metar.

nego, jedna mi je stvar ostala malo maglovita u filmu....srpska kontraofanziva i arkan......kazu, i cuo sam to i ranije da je kljuc bio pred ponovnim padom ali mi je nekako taj dio price nejasan. kako su odbijeni? nekako mi film prebrzo preskoci preko toga....prica o borbama za kljuc zestokim napadima, probijanju nasih polozaja i onda skoci na oslobadjanja sane, dijelova manjace i opstine banjaluka....ili nisam dobro poslusao.

Karanana, pogledaj pažljivije, cetnici su u kontraofanzivi vratili Armiju RbIh sa Manjače sve do Velečeva (ulazak u Ključ), tu se vodila žestoka borba i onda su naši napali na drugom pravcu preko Sanice i oslobodili Sanski Most iz pravca Grmeča, a u Velečevu je slomljena srpska ofanziva.
Crni Labudovi su slomili tu kontraofanzivu i arkanovce natjerali na bEzaniju.
User avatar
Tigar1
Posts: 443
Joined: 24/10/2012 17:38

#982 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by Tigar1 »

Dijelovi 707 brigade, Jajačke 705, 17 krajiške su skoro ostali odsječeni u Ključu prilikom četničke kontraofanzive, tada su na IKM došli i Alagić i Dudaković svojom pojavom da ohrabre borce.

Malo je nedostajalo da Ključ ostane u okruženju, tim više što nisu nigdje bile uspostavljene linije, priča mi stari da im je rečeno u toj noći.

''Vidite ove obrise planine, ako ostanemo u okruženju morati ćemo se izvući onuda, ostaviti sva kola i pješke tamo!''

A on iako stari planinar i sad kaže ''Pa kako bi u mrkloj noći na terenu kojeg ne poznajete išli, uz ranjenike i svu vojsku?'' U određenom vremenskom periodu je bilo i panike i neznanja ali sve se to riješilo kad su Labudovi i dijelovi novotravničke brigade razbili arkanovce... oni su imali oko 60-ak izbačenih iz stroja taj dan.
Kontranapad je stao,a Dudak poduzeo sve aktivnosti da se uzme Sanski Most, kažu da su HV I HVO stali kod Bočca nakon uzimanja Mrkonjića i nisu dalje išli.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#983 Re: Na Drini krvavi Višegrad

Post by SkyLimit »

Nije da sam upucen, ali sam nekako mislio da na podrucju opcine Visegrad nije bilo nikakvih borbenih dejstava. Ali recimo naisao sam na podatak da je 29.5. 1993. godine u mjestu Meremislje(opcina Visegrad) poginulo 5 pripadnika Brigade specijalne policije RS. S kime su se oni uopce tu mogli rokati, jesu se tu borbe vodile protiv Naserovih iz Srebrenice(sto mi se cini logicnijim) ili protiv 1. slavne visegradske, ali zar oni nisu bili tek tamo oko Gorazda?

Evo to Meremislje se spominje i ovdje u intervju sa Avdom Huseinovicem, ali nikako mi nije jasno kako su se borbena dejstva prema Visegradu mogla izvoditi iz bilo kojeg pravca osim Srebrenice, jer je sa drugih strana okruzena opcinama Rogatica i Rudo gdje su bili Srbi
Huseinović tvrdi da je Višegradska brigada Armije RBIH kojom je komandovao Ahmet Sejdić bila manevarska i oslobodilačka te da je dala neprocjenjiv doprinos opstanku Bosne na Drini.

“Prilikom oslobađanja okupiranog bošnjačkog sela Meremišlje, odakle su pripadnici Vojske RS-a artiljerijski vrlo precizno ugrožavali centar Međeđe, uništivši gotovo sve stambene objekte i ubijajući civile, čime su potpuno paralisali kretanje u toku dana, 16.oktobra 1992.godine, zarobljen je Mićo Obradović, koji se još prije agresije na RBIH , predstavljao kao četnički vojvoda. Ni dlaka mu s glave nije falila”, kaže Huseinović.

Sad kad razmislim, sjecam se i tekstova o Rusima oko Visegrada, imali su cijeli odred koji je uglavnom ratovao oko Visegrada. A ja sam nekako stvorio sliku u glavi da tamo nije bilo nikakvih borbi.
Zastozato
Posts: 1001
Joined: 27/09/2014 23:18

#984 Re: Na Drini krvavi Višegrad

Post by Zastozato »

SkyLimit wrote:Nije da sam upucen, ali sam nekako mislio da na podrucju opcine Visegrad nije bilo nikakvih borbenih dejstava. Ali recimo naisao sam na podatak da je 29.5. 1993. godine u mjestu Meremislje(opcina Visegrad) poginulo 5 pripadnika Brigade specijalne policije RS. S kime su se oni uopce tu mogli rokati, jesu se tu borbe vodile protiv Naserovih iz Srebrenice(sto mi se cini logicnijim) ili protiv 1. slavne visegradske, ali zar oni nisu bili tek tamo oko Gorazda?

Evo to Meremislje se spominje i ovdje u intervju sa Avdom Huseinovicem, ali nikako mi nije jasno kako su se borbena dejstva prema Visegradu mogla izvoditi iz bilo kojeg pravca osim Srebrenice, jer je sa drugih strana okruzena opcinama Rogatica i Rudo gdje su bili Srbi
Huseinović tvrdi da je Višegradska brigada Armije RBIH kojom je komandovao Ahmet Sejdić bila manevarska i oslobodilačka te da je dala neprocjenjiv doprinos opstanku Bosne na Drini.

“Prilikom oslobađanja okupiranog bošnjačkog sela Meremišlje, odakle su pripadnici Vojske RS-a artiljerijski vrlo precizno ugrožavali centar Međeđe, uništivši gotovo sve stambene objekte i ubijajući civile, čime su potpuno paralisali kretanje u toku dana, 16.oktobra 1992.godine, zarobljen je Mićo Obradović, koji se još prije agresije na RBIH , predstavljao kao četnički vojvoda. Ni dlaka mu s glave nije falila”, kaže Huseinović.

Sad kad razmislim, sjecam se i tekstova o Rusima oko Visegrada, imali su cijeli odred koji je uglavnom ratovao oko Visegrada. A ja sam nekako stvorio sliku u glavi da tamo nije bilo nikakvih borbi.
I Visegrad i Rogatica su bili vecinski bosnjacki. Itekako je bilo borbi na slobodnim teritorijama tih opcina, a srpska strana je imala velike gubitke.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#985 Re: Na Drini krvavi Višegrad

Post by julisiz es grant »

Treba imati na umu da je do juna 1993. Međeđa bila naša, velika slobodna teritorija na području Višegrada i Rudog bila povezana sa goraždanskom slobodnom teritorijom, da su se u oktobru 1992. vodile borbe u Donjoj Lijesci (kad je poginuo Bekto Backa i još nekoliko boraca), odakle se Višegrad vidi, pa zarobljavanje grupe četnika i veće količine MTS-a kod Strgačine...itd.
Uostalom, imaš sve to u drugoj polovini Avdinog filma.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#987 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by vjesticanametli »

idel li neko na ovo u utorak
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#988 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by vjesticanametli »

Film je jako tezak i potresan. U filmu govore zrtve (muskarci i zene) o seksualnom nasilju kojem su bili izlozeni. Svaka im cast na hrabrosti i izlasku na binu veceras. Avdo :thumbup:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#989 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by Tesla10 »

Gdje se zadnji film može pogledati na internetu?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#990 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by vjesticanametli »

Tek je sinoc bila premijera. Film je 5km u savezu logorasabih
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#991 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by sahara1428 »

Herceg-Bosna, zločin i kazna


https://vimeo.com/163084733
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#992 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by dosada_ziva »

NOVI FILM AVDE HUSEINOVICA



User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#993 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by argyle »

User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#997 Re: BOSANSKI DAN "D" ili "SLUČAJ DOBROVOLJAČKA"

Post by agent_zero »

Dobro te ba Avdo...

Još samo fali i Šefko, pa ekipa kompletna.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#999 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by Maraschino »

Sta mu se ovo djikani Dukic i Dodik navalili na kosti. :roll:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1000 Re: Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post by SmokingMan »

Kad bude nekog ekstra novca uzimam ovu Avdinu knjigu o Doborvoljačkoj
Post Reply