Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#76 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Prozor »

prvi film je bio odlican, gledao sam ga bar 3-4 puta, druga dva nisu tako losa kao sto vecina ovdje tvrdi, ipak su bolji od prosjecnog filma, ali to sto je po mom misljenju najvise falilo je malo vise masina izbliza....sve sami agenti, kompjuterski programi, te Merovingian te Train Man te ona zena Merovingiana.....triologija je samo ljudi i comp. programi, zapravo jedini put kada se masine u stvarnosti pokazu je ulazak u grad masina na kraju filma i dijalog Nea sa njihovom glavnom masinom ili sta je bio....
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#77 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by kEN0 »

Abacija wrote:
madner wrote:Matrix 1 je bio odlican, predobar film.

Matrix 2 i 3 su bili smece.
Sve filozofije sto se moglo ugurat nestalo je kad je Sion ispao hipi komuna :x
Sion predstavlja Arku, samo sto tu nisu sakupljene zivotinje nego ljudi iz citavog svijeta. U filmu ima dosta filozofije ali i religije, i sve je to fino zamotano u dobru pricu i odlicne filmske efekte. A sve je to napravljeno samo da bi se privukao sto veci broj gledalaca...
Image
a zbog cega da se privuce broj gledaoca? jel radi komercijale(para) ili zbog necega sasvim drugoga ?
lucky1
Posts: 1
Joined: 05/04/2009 12:38

#78 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by lucky1 »

jos bolji je "V for Vendetta" ima velike skrivene filozofije :D , ko nevoli da cita knjige odlican je,najjace oruzije sto ima amerike je "Hollywood" u svaki film seriju ima neka skrivena propaganda,jos da lupim nesto pametno "znam da neznam nista,ali znam da drugi ljudi jos majnje znaju"

sellam i pozdrav
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#79 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by dimu »

sta vi mislite da ljudi prave filmove, pisu knjige i ostalo samo iz zajebancije ? ima ljudi kojima to nesto znaci

hocu da kazem, da iako je matrix postao poznat zbog specijalnih efekata i scena borbe ne znaci da je samo to sto taj film moze da ponudi... i Star Wars je jedna velika prica a mlate se i pucaju vecinu filma... jeste matrix nerealan ali ima dosta stvari koje su tu sa razlogom, dosta stvari oko kojih se covjek moze malo zamisliti i slicno... a eto nama ovdje nista ne valja, ako u filmu ima akcije i borbe onda je zajebancija.

nemojte biti tako ograniceni...
User avatar
Atzzo
Posts: 123
Joined: 19/02/2009 21:21
Location: Banja Luka
Contact:

#80 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Atzzo »

naučna fantastika je filozofična.
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#81 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by negativ »

Kec je odličan i mislim da je trebalo ostati na njemu....Ja bih mu dao pravog konkurenta u 12 majmuna :evil:
Cunt
Posts: 114
Joined: 16/05/2009 06:52

#82 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Cunt »

Posto sam solipsist reci cu vam tj. sebi na kojoj je filozofiji zasnovan Matrix film. To je 'brain in a vat' teorija'. Vas mozak je spojen sa 'holy racunarom' koji salje elektricne impulse vasem mozgu slicne onima koje bi mozak dobijao putem osjetnih organa u realnom svijetu. Interesantno je da ovu teoriju nije moguce pobiti kao niti solipsizam. Ne mozes dokazati da nije tacna, ali ne mozes dokazati da je tacna. Mozes to dokazati samo sebi, a ne objektivno. Zato je kompjuter bog doslovice.

Pozdrav
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#83 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by tranquil »

Zapravo, teorija da živimo u kompjuterskoj situaciji stvarno postoji:

http://www.simulation-argument.com/simulation.html

Evo i prigodnih stihova na tu temu, od autora Trenta Reznora, inače omiljenog pjesnika moderatora ovog podforuma, dr.gog-a - da zbog njega napomenem - T.R. je napisao sljedeće stihove nakon ostavljanja halucinogenih sredstava:

Right where it belongs

See the animal in his cage that you built
Are you sure what side you're on?
Better not look him too closely in the eye
Are you sure what side of the glass you are on?
See the safety of the life you have built
Everything where it belongs
Feel the hollowness inside of your heart
And it's all...
Right where it belongs

What if everything around you
Isn't quite as it seems?
What if all the world you think you know
Is an elaborate dream?
And if you look at your reflection
Is it all you want it to be?
What if you could look right through the cracks?
Would you find yourself...
Find yourself afraid to see?

What if all the world's inside of your head
Just creations of your own?
Your devils and your gods
All the living and the dead
And you're really all alone?
You can live in this illusion
You can choose to believe
You keep looking but you can't find the woods
While you're hiding in the trees

What if everything around you
Isn't quite as it seems?
What if all the world you used to know
Is an elaborate dream?
And if you look at your reflection
Is it all you want it to be?
What if you could look right through the cracks
Would you find yourself...
Find yourself afraid to see?
jacktheripper
Posts: 2
Joined: 26/08/2009 09:58

#84 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by jacktheripper »

Sto se tice trilogije Matrix koja cini jednu cjelinu mislim da je odlicna.
jacktheripper
Posts: 2
Joined: 26/08/2009 09:58

#85 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by jacktheripper »

A sto se tice teroije da smo svi bioloski racunari spojeni na zajednicku matricu .... bolje je objasnjeno u na ovom linku http://rapidshare.com/files/138751393/D ... psjena.pdf
User avatar
trijezan
Posts: 39
Joined: 23/05/2009 19:02

#86 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by trijezan »

MATRIX JE ZESCA FILOZOFIJA. naravno koliko se pokusalo stim postici koliko je otkriveno... to je drugo pitanje, ali filmovi poput matrixa eagle eye-a imaju svoju subliminalnu poruku. imam prijatelja koji je nakon matrixa htio napustit vjeru razmisljajuci o raznim teorijama
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#87 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by tranquil »

trijezan wrote:MATRIX JE ZESCA FILOZOFIJA. naravno koliko se pokusalo stim postici koliko je otkriveno... to je drugo pitanje, ali filmovi poput matrixa eagle eye-a imaju svoju subliminalnu poruku. imam prijatelja koji je nakon matrixa htio napustit vjeru razmisljajuci o raznim teorijama
Ne bih rekao da je u Matrixu bilo kakva subliminalna poruka (osim eventualno ona o kupovini automobila marke GM), ako si svjestan o postojanju neke takve poruke, podijeli to znanje sa nama.

Neke poruke svakako postoje, ali su prilično direktne.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#88 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by UnscarD »

U prvom dijelu kada se Neo bori sa Smitom u metrou, u trenutku kada ga Smith na sinama davi, Neo skaze i tresne ga o plafon, obojica padnu i vidi se voz koji dolazi, Neo uspjeva da skoci na ivicu perona i dijelic sekunde kasnije prolazi voz koji udari agenta Smita.
U tom dijelicu sekunde, kamera je postavljena tako da snima Nea, Smitha na sinama, zid u pozadini i onda nalece voz....na tom zidu u posadini je Hewlett Packard logo velicine 2x2m otprilike i vidljiv je dijelic sekunde....
Tesko da je bas dio scenografije...odnosno ne mogu bas da zamislim nekog pripadnika "subkulture" koji sprejom u metrou ostavlja logo svoga omiljenog stampaca... :)

Ne znam da li se ovo 100% kvalifikuje kao subliminalna komercijalna poruka ali odredjene elemente svakako ima...
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#89 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by UnscarD »

Iako sam ovo sam primjetio gledajuci film (sta cu kada pazljivo gledam :) ) sada kada sam ovo otkucao iz radoznalosti sam zelio da provjerim da li je ovo jos neko primjetio i naisao na :

http://www.eeggs.com/items/50870.html

Dakle nema sumnje da je logo ubacen namjerno (jer je scena uradjena digitalno u potpunosti), scena traje dijelic sekunde itd...

Ima odredjene karakteristike subliminalnih brzih prikaza koje mozak registruje ali ne i oci...
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#90

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 28/05/2015 16:49, edited 2 times in total.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#91 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Abacija »

Mene samo interesuje da li vi ljudi koristite google. Je li iko od vas ukucao The Matrix AND philosophy? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#92 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by negativ »

Abacija wrote:Mene samo interesuje da li vi ljudi koristite google. Je li iko od vas ukucao The Matrix AND philosophy? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Đes' ba googleaš?
J... filozofiju, dobar film ovaj Matrix, jelde?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#93 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by tranquil »

dzemmo wrote:poslije odgledanih "The Arrivals-a" Matrix mi je potpuno jasniji :D
Ne da mi se odgledati nikako, ako ti nije mrsko može li kratak siže - ne cijele serije, jer sam čuo već o tome, nego samo na ovu temu? Hvala.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#94

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 28/05/2015 16:49, edited 2 times in total.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#95 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by tranquil »

Tnx na objašnjenju. Vjerovatno me zanima još stvari ali to bi nas već dovelo u žešći offtopic :)
caes
Posts: 535
Joined: 31/07/2008 17:02
Location: cardak

#96 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by caes »

matrix je genijalan, trebas ga nekoliko puta pogledati da sve pofatas i da ti legne nekako .. ko nije pogledao, nek uzme animatrix, price su dodatno objasnjenje i poprilicno je mracniji.

meni se svidjaju sva tri dijela iako je prvi najoriginalniji (kao sto je cesto i slucaj s trilogijama).
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#97

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/06/2023 19:17, edited 2 times in total.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#98 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Abacija »

jOFLA wrote:Primjereniji naslov teme bio bi: "Jeftina filozofija ili duboki šupljak". Ipak, specijalni efekti i filmski trikovi su izvrsni što filmu daju težinu odnosno privid vrijednosti.
:thumbup:
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#99 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by andrija2007 »

Po meni nije ni "duboka filozofija" a ni "totalni šupljak", to je jedna komercijalna filmska parabola o ljudima modernog
društva, koji žive kao u snu, i medijske društvene kontrole, prisutne u svim modernim društvima.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#100 Re: Film Matrix - duboka filozofija ili komercijalni šupljak

Post by Abacija »

andrija2007 wrote:Po meni nije ni "duboka filozofija" a ni "totalni šupljak", to je jedna komercijalna filmska parabola o ljudima modernog
društva, koji žive kao u snu, i medijske društvene kontrole, prisutne u svim modernim društvima.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Pa ko je napisao da je duboka filozofija? :-)
Post Reply