Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#76 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by arzuhal »

:lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#77 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by triconja »

Implikacija sve ove price je ovo



Your own personal Jesus
Someone to hear your prayers
Someone who cares
Your own personal Jesus
Someone to hear your prayers
Someone who's there


:thumbup:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#78 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by tranquil »

Gibson-ov Isus ne može Scorsese-ovom Isusu ni noge oprati.

(mišljenje nereligioznog filmofila koji se zanima za filmove sa religijskom tematikom)

Da dodam, za postavljača teme: i ja shvatam šta je autor htio da kaže, i imam predstavu kako djeluje na hrišćane (iako mislim da onolika količina nasilja nije zdrava ni za koga), ali nehrišćanima ovaj film jednostavno ne može prenijeti istu poruku jer ne doživljavaju Isusa emocionalno na isti način kao hrišćani, i film onda izgleda samo perverzno nasilan, skoro da je u "snuff" kategoriji.

Zamisli da na filmskom platnu gledaš kako okivaju Prometeja, vode ga na stijenu i raspinju ga tamo, i onda mu ptičurine kidaju jetru, i tako dva sata (BTW mnogo bolji i dosljedniji primjer žrtvovanja božanstva za čovječanstvo). Da li bi ti takav hipotetički film na bilo koji način prenijeo Prometejevu filozofiju i djela? Da li bi te imalo približio antičkoj grčkoj religiji? Odgovor i sam znaš.

U tom smislu je i moje gornje mišljenje, da je film za nehrišćane na rubu negledljivosti, a da je u kategoriji "filmskih Isusa", Scorsese-ov Isus vjerovatno najbolji, jer je predstavljen kao osoba sa sumnjama i slabostima, koje će na kraju biti pobijeđene, zbog čega je s njim dosta snažnija identifikacija i povezivanje, čak i od strane nehrišćana.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#79 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by tranquil »

arzuhal wrote:I veli mi, nakon nekoliko godina od gledanja filma: Šta sam ti rek'o, zna se ko je tata u Holivudu, nema sad Gibsona niđe ni za biber...Pustili su ga lijepo i demokracki da se umjetnički i vjerski izrazi, a sad ga nema ni u sporednim rolama, ni u reklamama za mlaćenice...Mora malo i on proći sad pasiju, hehe :wink:
Kao što nema ni Brigitte Bardot ni onog tipa iz Seinfelda. Možda su muslimani i crnci takođe "tate u Holivudu"? Ili ljudi jednostavno ne žele da rade sa šupcima.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#80 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by seln »

Interesantno mi citati postove forumasa koji su, kako kazu, primili Isusa (sounds naughty :D ) i sada sa ganucem u slovima objasnjavaju velicinu djela.
Asli je do toga sto ja nisam primio Isusa, ali meni je film, bar u prvom dijelu, vise licio na neko sado-mazo ostvarenje, samo sa manje latexa...
Ali interesantan je deja vu koji dozivim kad citam ove ganute postove o primanju (ne smij se, peksine!) Isusa... kao da sam to vec dozivio...
ranih osamdesetih, kada je u kino stigao "Pod zastavom Muhameda"...i kasnih osamdesetih, kada nam je prezentiran "Moj... ovaj, Boj na Kosovu"...
sjecam se havera, koji sa vlaznim ocima i glasom promuklim od ganuca govori nama nesrbima "vi to ne razumete".
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10997
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#81 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Tito_i_Partija »

seln wrote:Interesantno mi citati postove forumasa koji su, kako kazu, primili Isusa (sounds naughty :D ) i sada sa ganucem u slovima objasnjavaju velicinu djela.
Asli je do toga sto ja nisam primio Isusa, ali meni je film, bar u prvom dijelu, vise licio na neko sado-mazo ostvarenje, samo sa manje latexa...
Ali interesantan je deja vu koji dozivim kad citam ove ganute postove o primanju (ne smij se, peksine!) Isusa... kao da sam to vec dozivio...
ranih osamdesetih, kada je u kino stigao "Pod zastavom Muhameda"...i kasnih osamdesetih, kada nam je prezentiran "Moj... ovaj, Boj na Kosovu"...
sjecam se havera, koji sa vlaznim ocima i glasom promuklim od ganuca govori nama nesrbima "vi to ne razumete".
Nadam se da haver nije zavrsio u cetnicima, jer po tvojoj prici je tad vec haman dobro zagazio u ideolosko dresiranje.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#82 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

seln wrote:Interesantno mi citati postove forumasa koji su, kako kazu, primili Isusa (sounds naughty :D ) i sada sa ganucem u slovima objasnjavaju velicinu djela.
Asli je do toga sto ja nisam primio Isusa, ali meni je film, bar u prvom dijelu, vise licio na neko sado-mazo ostvarenje, samo sa manje latexa...
Ali interesantan je deja vu koji dozivim kad citam ove ganute postove o primanju (ne smij se, peksine!) Isusa... kao da sam to vec dozivio...
ranih osamdesetih, kada je u kino stigao "Pod zastavom Muhameda"...i kasnih osamdesetih, kada nam je prezentiran "Moj... ovaj, Boj na Kosovu"...
sjecam se havera, koji sa vlaznim ocima i glasom promuklim od ganuca govori nama nesrbima "vi to ne razumete".
Što ga nisi unio?
Image

Oš se probudit ikad ?
Jednog sunčanog dana more bit bidne...može i kišnog vala..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#83 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by seln »

Tito_i_Partija wrote:
seln wrote:Interesantno mi citati postove forumasa koji su, kako kazu, primili Isusa (sounds naughty :D ) i sada sa ganucem u slovima objasnjavaju velicinu djela.
Asli je do toga sto ja nisam primio Isusa, ali meni je film, bar u prvom dijelu, vise licio na neko sado-mazo ostvarenje, samo sa manje latexa...
Ali interesantan je deja vu koji dozivim kad citam ove ganute postove o primanju (ne smij se, peksine!) Isusa... kao da sam to vec dozivio...
ranih osamdesetih, kada je u kino stigao "Pod zastavom Muhameda"...i kasnih osamdesetih, kada nam je prezentiran "Moj... ovaj, Boj na Kosovu"...
sjecam se havera, koji sa vlaznim ocima i glasom promuklim od ganuca govori nama nesrbima "vi to ne razumete".
Nadam se da haver nije zavrsio u cetnicima, jer po tvojoj prici je tad vec haman dobro zagazio u ideolosko dresiranje.
Ne znam, izgubio sam ga iz vida... i nekako mi nije zao.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#84 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by seln »

Nocty wrote:
seln wrote:Interesantno mi citati postove forumasa koji su, kako kazu, primili Isusa (sounds naughty :D ) i sada sa ganucem u slovima objasnjavaju velicinu djela.
Asli je do toga sto ja nisam primio Isusa, ali meni je film, bar u prvom dijelu, vise licio na neko sado-mazo ostvarenje, samo sa manje latexa...
Ali interesantan je deja vu koji dozivim kad citam ove ganute postove o primanju (ne smij se, peksine!) Isusa... kao da sam to vec dozivio...
ranih osamdesetih, kada je u kino stigao "Pod zastavom Muhameda"...i kasnih osamdesetih, kada nam je prezentiran "Moj... ovaj, Boj na Kosovu"...
sjecam se havera, koji sa vlaznim ocima i glasom promuklim od ganuca govori nama nesrbima "vi to ne razumete".
Što ga nisi unio?
Image

Oš se probudit ikad ?
Jednog sunčanog dana more bit bidne...može i kišnog vala..
... a kukushne su bile sharadajke i hrkali su domuzi jenjavi.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#85 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

:-D

Šta djeca znaju o zavičaju
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#86 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by arzuhal »

tranquil wrote:
arzuhal wrote:I veli mi, nakon nekoliko godina od gledanja filma: Šta sam ti rek'o, zna se ko je tata u Holivudu, nema sad Gibsona niđe ni za biber...Pustili su ga lijepo i demokracki da se umjetnički i vjerski izrazi, a sad ga nema ni u sporednim rolama, ni u reklamama za mlaćenice...Mora malo i on proći sad pasiju, hehe :wink:
Kao što nema ni Brigitte Bardot ni onog tipa iz Seinfelda. Možda su muslimani i crnci takođe "tate u Holivudu"? Ili ljudi jednostavno ne žele da rade sa šupcima.
Možda, ne znam kakav je Gibson k'o insan. Ali to ne mijenja činjenicu ko je tata u Holivudu i ko si pita najviše :mrgreen:
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#87 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

Pastor probo da hoda na vodi ko Isus u krokodilskim vodama i pojeli ga.The End.

http://dailypost.ng/2017/05/13/pastor-e ... ike-jesus/


"We still don’t understand how this happened because he fasted and prayed the whole week.”
:lol:

Tuć...samo tuć.šćapom mokrim.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#88 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by tranquil »

arzuhal wrote:
tranquil wrote:
arzuhal wrote:I veli mi, nakon nekoliko godina od gledanja filma: Šta sam ti rek'o, zna se ko je tata u Holivudu, nema sad Gibsona niđe ni za biber...Pustili su ga lijepo i demokracki da se umjetnički i vjerski izrazi, a sad ga nema ni u sporednim rolama, ni u reklamama za mlaćenice...Mora malo i on proći sad pasiju, hehe :wink:
Kao što nema ni Brigitte Bardot ni onog tipa iz Seinfelda. Možda su muslimani i crnci takođe "tate u Holivudu"? Ili ljudi jednostavno ne žele da rade sa šupcima.
Možda, ne znam kakav je Gibson k'o insan. Ali to ne mijenja činjenicu ko je tata u Holivudu i ko si pita najviše :mrgreen:
Ako si slušao njegove telefonske razgovore sa bivšom ženom, onda možeš sa priličnom sigurnošću reći da je šupak.

I možda se "zna" ko je tata u Holivudu i ko se pita najviše. Ali to ne mijenja činjenicu da će tamo teško naći ljude s kojima će raditi onaj koji sere po nekoj etničkoj / rasnoj / religijskoj grupi, bilo da su oni crnci, muslimani ili "tate". A naročito će teško sarađivati sa "tatama" ako je prethodno srao po njima. Ne znam šta ste očekivali.

Ti bi pretpostavljam, nekog prekodrinca "pustio da se lijepo i demokracki umjetnički i vjerski izrazi" o muslimanima na sličan način, i onda bi nastavio sarađivati s njim? Sumnjam da bi ga uopšte pustio da se izrazi, ali ako griješim, svaka čast na toleranciji, bolji si od Holivudskih "tata".
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#89 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by arzuhal »

Ne znam što se nerviraš uopšte... :mrgreen:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#90 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by tranquil »

Čini ti se, teško je komunicirati emocije preko ovog medija.

Zaista sam znatiželjan, šta bi svi vi koji naglašavate ko su "tate u Holivudu" uradili u hipotetičkoj situaciji iz zadnjeg pasusa mog prethodnog posta, dakle u nekoj reverznoj situaciji gdje ste vi "tate" a neko drugi želi da se izrazi tako što će snimati stvari koje impliciraju vašu kolektivnu krivicu za nešto. I ako bi vam reakcija bila slična, ili čak strožija nego što su navodno uradile te famozne "tate", iz kojih pobuda onda naglašavate reakciju "tata" kao neobična? Držite da su trebali nastaviti saradnju sa njim? Zašto drugi standardi?

I zašto ignorišete činjenicu da su u Holivudu bez angažmana ostali i ljudi koji su napadali druge etničke / rasne grupe (dakle ne samo "tate"), kao npr. glumac iz Seinfelda, Michael Richards, poznat po tome što je nakon rasističkog ispada na stand-up nastupu u zadnjih 10 godina dobio manje uloga nego Gibson. Dakle, neće ljudi sa njim da rade jer je rasista. Ali u Gibsonovom slučaju nije zato, nego samo zato što se zamjerio "tatama", barem se samo to naglašava. Opet, zašto drugačiji standardi?

Volio bih malo da proniknem u tu logiku, ali iskren odgovor.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#91 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by arzuhal »

Pa evo, ako mene pitaš...Javio sam se na temu (prvim postom) da kažem kako nisam pogledao film (pa tako i ne mogu da pričam o njemu), a najvjerovatnije i da neću nikad, iako me interesuju historijski filmovi s religijskom tematikom...Zato sam samo naveo riječi jednog prijatelja koji je gledao film i sa mnom podijelio svoj utisak...Osobno nemam pojma o Gibsonu i njegovim rasističkim ili bilo kakvim izjavama, zaista to ne pratim pa da smatram iz kojeg razloga bi neko trebao ili mogao biti nepoželjan u Holivudu, ali razumijem ako se to desi zašto se desilo. Gibsona volim zbog uloga u "Smrtonosnom oružju", "Pobješnjelom Maksu" i sličnim filmovima, time sam limitiran, dalje me ne zanima...
Što se tiče "tata", za to sam čuo davno, da su "glavne gazde Holivuda Jevreji i Talijani", i nemam nikakav problem s tim...Posljednja stvar koju sam slušao a da se dotiče toga "ko je tata u Holivudu" je jedan intervju s Brankom Lustigom (dal je to bilo povodom SSF-a ili nečeg drugog, ne znam), koji je i sam Jevrej, žrtva nacističkog logora, a koji potvrđuje priču o "tatama" te ističe da nečije jevrejstvo može donekle biti plus nekome ko želi da se okuša u Holivudu (pričao je o svom iskustvu u Holivudu), ali da je kvalitet ipak presudan (ja mislim da slučaj Adama Sandlera i sličnih malo dovodi u pitanje tu tvrdnju, al' dobro sad :lol: ), s čim se i ja slažem, neće niko samo zato što je Jevrej dobiti zeleno svjetlo...

Pošto nisam gledao film, a ne znam ni za nekakve Gibsonove izjave, ja ne znam koliko je Gibson imao rasisitičkih (antisemitskih, itd) ili sličnih izjava, ali ne sumnjam da bi zbog njih dobio crveno svjetlo ili slično, on ili neko drugi, nebitno.

I ja ništa ne previđam, ne ignorišem i zaobilazim kada su u pitanju drugi ljudi, režiseri, glumci, itd. nego se ovdje dotičem samo Gibsona i njegovog slučaja jer je ovo konkretna tema o njegovom filmu "Pasija" a ne o nekim općima stvarima...Zato sam samo usput nešto rekao na temu, bez neke namjere da dalje diskutujem jer nemam o čemu, nisam gledao film :mrgreen:
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#92 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

Šta se ima diskutovat?
Čovjek je izvrstan režiser i glumac al isto tako imao je oca pjanduru i prati priču koja je ustvari podvala.Što niko ne napravi film o Allegru? Odma da ti jezuiti kucaju na vrata.
Lako je zavesti sirotinju po latinskoj Americi i drugdje...u tom su majstori...
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#93 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:Pa evo, ako mene pitaš...Javio sam se na temu (prvim postom) da kažem kako nisam pogledao film (pa tako i ne mogu da pričam o njemu), a najvjerovatnije i da neću nikad, iako me interesuju historijski filmovi s religijskom tematikom...Zato sam samo naveo riječi jednog prijatelja koji je gledao film i sa mnom podijelio svoj utisak...Osobno nemam pojma o Gibsonu i njegovim rasističkim ili bilo kakvim izjavama, zaista to ne pratim pa da smatram iz kojeg razloga bi neko trebao ili mogao biti nepoželjan u Holivudu, ali razumijem ako se to desi zašto se desilo. Gibsona volim zbog uloga u "Smrtonosnom oružju", "Pobješnjelom Maksu" i sličnim filmovima, time sam limitiran, dalje me ne zanima...
Što se tiče "tata", za to sam čuo davno, da su "glavne gazde Holivuda Jevreji i Talijani", i nemam nikakav problem s tim...Posljednja stvar koju sam slušao a da se dotiče toga "ko je tata u Holivudu" je jedan intervju s Brankom Lustigom (dal je to bilo povodom SSF-a ili nečeg drugog, ne znam), koji je i sam Jevrej, žrtva nacističkog logora, a koji potvrđuje priču o "tatama" te ističe da nečije jevrejstvo može donekle biti plus nekome ko želi da se okuša u Holivudu (pričao je o svom iskustvu u Holivudu), ali da je kvalitet ipak presudan (ja mislim da slučaj Adama Sandlera i sličnih malo dovodi u pitanje tu tvrdnju, al' dobro sad :lol: ), s čim se i ja slažem, neće niko samo zato što je Jevrej dobiti zeleno svjetlo...

Pošto nisam gledao film, a ne znam ni za nekakve Gibsonove izjave, ja ne znam koliko je Gibson imao rasisitičkih (antisemitskih, itd) ili sličnih izjava, ali ne sumnjam da bi zbog njih dobio crveno svjetlo ili slično, on ili neko drugi, nebitno.

I ja ništa ne previđam, ne ignorišem i zaobilazim kada su u pitanju drugi ljudi, režiseri, glumci, itd. nego se ovdje dotičem samo Gibsona i njegovog slučaja jer je ovo konkretna tema o njegovom filmu "Pasija" a ne o nekim općima stvarima...Zato sam samo usput nešto rekao na temu, bez neke namjere da dalje diskutujem jer nemam o čemu, nisam gledao film :mrgreen:
Zašto ga ne pogledaš?
Frka ili ča?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#94 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by arzuhal »

patriot_1 wrote: Zašto ga ne pogledaš?
Frka ili ča?
A možda sam i ja kriv što sam isprovocirao to tvoje pitanje...Poštujem to (i filmsku predstavu patnje i samo vjerovanje u to, pasiju Isusovu, podnešene muke i mučenja kojem je podvrgnut) kao jedan od veoma bitnih (jedan od ključnih) momenata u vjerovanju (i za vjerovanje) hrišćana, ali kao musliman ne vjerujem u taj dio života Isa sina Merjemina (da ne ulazimo u detalje sad...) pa mi djeluje besmisleno da gledam mučenje i strahovito mrcvarenje nekog čovjeka...Naprosto mi nema smisla i mislim da bi me u tome shvatio svaki hrišćanin koji bi se stavio u poziciju jednog muslimana (koliko god se ne slagao s islamskim pogledom na to).
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#95 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:
patriot_1 wrote: Zašto ga ne pogledaš?
Frka ili ča?
A možda sam i ja kriv što sam isprovocirao to tvoje pitanje...Poštujem to (i filmsku predstavu patnje i samo vjerovanje u to, pasiju Isusovu, podnešene muke i mučenja kojem je podvrgnut) kao jedan od veoma bitnih (jedan od ključnih) momenata u vjerovanju (i za vjerovanje) hrišćana, ali kao musliman ne vjerujem u taj dio života Isa sina Merjemina (da ne ulazimo u detalje sad...) pa mi djeluje besmisleno da gledam mučenje i strahovito mrcvarenje nekog čovjeka...Naprosto mi nema smisla i mislim da bi me u tome shvatio svaki hrišćanin koji bi se stavio u poziciju jednog muslimana (koliko god se ne slagao s islamskim pogledom na to).
Sad osobno,ti si musliman,neide ba(po vama) to da je Isus to bio što je bio i završio tako kako je završio,- iz kršćanske perspektive ili je to tvoje osobno mišljenje!
Može li nas vjera i tradicija i vjerska pripadnost učiniti nesposobnima za vlastito mišljenje?
Mislim li ja tako ili moram misliti tako jer sam ,,,to što jesam?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#96 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by arzuhal »

patriot_1 wrote:
arzuhal wrote:
patriot_1 wrote: Zašto ga ne pogledaš?
Frka ili ča?
A možda sam i ja kriv što sam isprovocirao to tvoje pitanje...Poštujem to (i filmsku predstavu patnje i samo vjerovanje u to, pasiju Isusovu, podnešene muke i mučenja kojem je podvrgnut) kao jedan od veoma bitnih (jedan od ključnih) momenata u vjerovanju (i za vjerovanje) hrišćana, ali kao musliman ne vjerujem u taj dio života Isa sina Merjemina (da ne ulazimo u detalje sad...) pa mi djeluje besmisleno da gledam mučenje i strahovito mrcvarenje nekog čovjeka...Naprosto mi nema smisla i mislim da bi me u tome shvatio svaki hrišćanin koji bi se stavio u poziciju jednog muslimana (koliko god se ne slagao s islamskim pogledom na to).
Sad osobno,ti si musliman,neide ba(po vama) to da je Isus to bio što je bio i završio tako kako je završio,- iz kršćanske perspektive ili je to tvoje osobno mišljenje!
Može li nas vjera i tradicija i vjerska pripadnost učiniti nesposobnima za vlastito mišljenje?
Mislim li ja tako ili moram misliti tako jer sam ,,,to što jesam?
Stvarno te sad nisam razumio.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#97 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by beni-bu-man »

Sta bi rekli ateisti o ovom filmu ?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#98 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by patriot_1 »

"arzuhal


Možda nisam ni ja tebe prije!Dakle,ti nebi gledao film jer ti kao muslimanu nije priča o Isusu prihvatljiva!Ne drži vodu!
Pa te pitam jel to tvoje osobno mišljenje ili kao musliman MORAŠ takav stav zauzeti?Misliš li TI da je Isus onakav kako Islam uči ?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#99 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by kakavdanakneiskustvu »

beni-bu-man wrote:Sta bi rekli ateisti o ovom filmu ?

previse krvav
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#100 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by arzuhal »

patriot_1 wrote:"arzuhal

Možda nisam ni ja tebe prije!Dakle,ti nebi gledao film jer ti kao muslimanu nije priča o Isusu prihvatljiva!Ne drži vodu!
Pa te pitam jel to tvoje osobno mišljenje ili kao musliman MORAŠ takav stav zauzeti?Misliš li TI da je Isus onakav kako Islam uči ?
Ja sam već gledao i gledao bih filmove (igrane i animirane) koji se bave biblijskim temama, kao i životom Isusa Hrista, i slične filmove koji govore o životima prijašnjih poslanika/proroka, koji prate neku hronologiju i sl. nije mi to nikakav problem, dapače, veoma mi je blisko. Ali kod "Pasije" su se možda potrefili neki momenti koji mi ne čine film toliko privlačnim i pod must see, od vjerskog do estetskog, da se film bavi jednim malim ali krvavo brutalnim isječkom iz života Isusa Hrista, kako to uči Jevanđelje...No nisam se zarekao da ga baš neću pogledat, samo me ne privlači...

Da, JA mislim, smatram, držim i vjerujem da je Isus sin Marijin onakav kako o njemu govori posljednja božanska objava...
Post Reply