Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#26 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by fatamorgana »

Smrcak15 wrote:
fatamorgana wrote:
Pa ne vidi se u filmu!
nevidi se mnogo stosta u filmu
Eto na primjer da si ti režirao ovaj film šta bi bilo to
što bi se još moglo prikazati?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#27 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by insomnia78 »

Nagovjestio bi Muhameda i time ostavio prostora za drugi dio. Zasto ne i trilogiju
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58735
Joined: 03/08/2010 19:04

#30 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by kakavdanakneiskustvu »

i u toj trilogiji bi čarobnjaka mogao glumiti isti glumac koji je madjioničara glumio i u trilogiji LOTR ,sir ian mckellen
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#31 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by insomnia78 »

Kad smo vec kod filmova sa "vjerskom" tematikom. Ima onaj sa Cageom Nikolom :-D radjen po knjizi "Ostavljeni"
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#32 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by triconja »

wmosi wrote:Dobar film. Malo je više naglašena iskupiteljska uloga Hrista i fizičke muke na koje su ga stavljali.Ja mislim da je trebalo više minuta posvetiti vaskrsenju, pobjedi života nad zlom.. Sve u svemu, dobro urađeno, uvjerljivo, zasnovano da Novom zavjetu.
Oj moj ti ceka i nas muka slicna, sad na ovom ili na onom svijetu pitanje je :lol:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#33 Re: Film "Pasija"

Post by dr.gog »

Komentari po običaju podforumskih propovjednika i pridruženog trol-autora teme(jedno 20-e po redu), odoše u trolovanje i e-dawu :D .No, za njih će vazda biti koski i ispraznog besposličarenja :zzzz: .

A sad o filmu. Odgledao sam ga 4 puta, veoma pažljivo. Nakon toga sam proučio motivaciju Mela Gibsona i pročitao nekoliko njegovih razmišljanja, te komentare vezane za njegov religijski pravac u okviru Rimokatoličke crkve. Gibson je, van svake sumnje, sjajan umjetnik i do srži uvjereni kršćanin katolik, unutar crkve pripadanik ultrakonzervativnog krila,veoma srčan i rječit čovjek.

Takav je i film. Ocjenjujući ga, pazio sam na dvije stvari, na kvalitet filma (kinematografski, produkcijski, estetski, kako god želite) , te na faktografiju oslonjenu na Evanđeosku poruku Novog zavjeta, na bit Kristova djelovanja.

Film je sjajno produciran, vizualno šokantan, prilično uvjerljiv sa efektima i glumom. Ukratko, kvalitetan i neobičan uradak, koji svakako NIJE za dječje oči ili osobe osjetljive na krv i prizore mučenja!. Teološki, film je snažan konzervativni i pomalo mistificiran katolički prikaz Isusovih patnji i kraja.

Poruka filma je da prikazana patnja treba dočarati sav Kristov beskonačni trud i bolnu žrtvu za čovjeka i društvo koje ga je bezočno progonilo.

Sa tom porukom se i završava priča o suštini filma. Nema osobite skrivene poruke ili razrade katoličkih dogmi (koje su ipak, shodno Gibsonu istaknute maksimalno). Dakle, ukratko, film je zbog efekata težak za gledanje, ali onome ko poznaje najosnovnije iz katoličkog vjeronauka, prilično je lako shvatljiv. Znači, treba ga gledati bez predrasuda i uz osnovno znanje kršćanske vjeronauke. Film, kako je istakao Gibson, NIJE namjenjen za ubjeđivanje ili polemiku, čak ni raspravu o "umjetničkim" zahvatima, već se ostavlja na golo prosuđivanje onima koji poznaju priču o Isusovom stradanju.

Za mene lično, postoji nekoliko pomalo mističnih scena koje daju noir- crnilo samom filmu, kao što je Gibsonovo ( u Novom zavjetu nepostojeće) prikazivanje Sotone u samoj rulji koja podstiče Isusovo paćenje, ili neke igre kamerom od kojih dolazi jeza...Inače, ne bih ga uopšte preporučio kao bilo kakav vid edukacije o samom Evanđelju. Meni koji sam upućen u vjeronauk, kako katolički, tako i protestanski, film je gruba poruka da je neko zaista pretrpio nezamisliv užas kako bi zaokružio svoj put i učenje. Više od toga ne.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#34 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

triconja wrote:Moje misljenje o filmu. Da odmah kazem da film nisam gledao, niti imam namjeru da ga gledam. Sve sto o filmu znam vidio sam sa south parka.

Sva prica o patnji i smrti Isusa pokazuje da cak i najsvetiji ljudi imaju grijehe i da moraju da ih operu na neki nacin. Taj nacin je patnja. Moze znaciti kao metafora za patnju na onom svijetu (mora se proci kroz cistiliste). Nakon te velike patnje stize nesto neocekivano i bivamo uzdignuti u "kraljevstvo nebesko".

Sve abrahamske religije imaju neki nacin za "ciscenje grijeha" i taj nacin podrazumijeva muku veliku.
kad bi znao sta ovo ustvari znaci :)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#35 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by triconja »

Nocty wrote:
triconja wrote:Moje misljenje o filmu. Da odmah kazem da film nisam gledao, niti imam namjeru da ga gledam. Sve sto o filmu znam vidio sam sa south parka.

Sva prica o patnji i smrti Isusa pokazuje da cak i najsvetiji ljudi imaju grijehe i da moraju da ih operu na neki nacin. Taj nacin je patnja. Moze znaciti kao metafora za patnju na onom svijetu (mora se proci kroz cistiliste). Nakon te velike patnje stize nesto neocekivano i bivamo uzdignuti u "kraljevstvo nebesko".

Sve abrahamske religije imaju neki nacin za "ciscenje grijeha" i taj nacin podrazumijeva muku veliku.
kad bi znao sta ovo ustvari znaci :)
Imas li ti neko bolje vidjenje tog dogadjaja? Drago mi je cuti i druga misljenja, nijedno nije pogresno. :thumbup:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#36 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

Pa ti si odlično objasnio, ništa ne bih mijenjao :)
Kroz sve to sam prošo davno...
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#37 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by sikstinajn »

JThomas wrote:al' da ubiše brašno u njemu, vala ubiše...
ovo jest' smiješno.


Pasija je predivan film.
latinski, aramejski i hebrejski jezici na kojima se priča u filmi mu daju posebnu draž.
imam ga i na DVD.
kupio sam ga, odriješio sam kesu.
debela 8-ica, plus plus od mene za Patnju.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#38 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by triconja »

sikstinajn wrote:
JThomas wrote:al' da ubiše brašno u njemu, vala ubiše...
ovo jest' smiješno.


Pasija je predivan film.
latinski, aramejski i hebrejski jezici na kojima se priča u filmi mu daju posebnu draž.
imam ga i na DVD.
kupio sam ga, odriješio sam kesu.
debela 8-ica, plus plus od mene za Patnju.
Sto napisa tako visoku ocjenu, morat cu ga pogledat nalet te bilo :-D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#39 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by triconja »

Nocty wrote:Pa ti si odlično objasnio, ništa ne bih mijenjao :)
Kroz sve to sam prošo davno...
Ali najjace je nesto kad neko kaze umro je da okalja ljudske grijehe ili zbog nas, jest jastaradi bas. A svi moramo umrijeti i niko za drugog ne moze preuzeti grijeh ili patnje koje vode do smrti.

Evo jedna prigodna pjesma
:thumbup:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#40 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

triconja wrote:
Nocty wrote:Pa ti si odlično objasnio, ništa ne bih mijenjao :)
Kroz sve to sam prošo davno...
Ali najjace je nesto kad neko kaze umro je da okalja ljudske grijehe ili zbog nas, jest jastaradi bas. A svi moramo umrijeti i niko za drugog ne moze preuzeti grijeh ili patnje koje vode do smrti.

Evo jedna prigodna pjesma
:thumbup:
Grijeh je igra s riječima i u to doba je bila poštapalica za kad si promašio metu u streljaštvu pa budeš grešnik...
To je direktno povezano s drugim aforizmima "kad primiš Isusa u sebe uvidiš koji promašaj si živio do sad...

Nije ovo lako shvatiti ako ne znaš pozadinu i ako sam nisi učestvovao...ni ja nebi...

Evo i tebi jedna pjesma


Amen-ita
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#41 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by triconja »

Vjera je privatna stvar i svaki covjek drugacije gleda na "vjerske" stvari. Nijedno razmisljanje ili tvrdnja nije pogresna. Svidja mi se tekst pjesme pravo :thumbup:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#42 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

Pa privatna a izhandri nas žive
Svako svoj privatluk hoće nametnut
Kako privatna kad mene direktno dotiče i indirektno?
Trebala bi bit pravo privatna...djeca djeci govore ko šta treba bit...uživo sam to gledao u Njemačkoj s aramejcima i Turcima...jednog Turčina moro izudarat ko budalu jer sam lano boga a jedan Adin mu preveo to i na mene nasrnuo onda na pauzi...nemoj džuma reko mali si igramo fudbal zajedno...on gura pa gura i hoće zamahivat....kad sam ga sastavio jednom to je bilo to...ruku nisam mogao pomjeriti dva dana a njeg nisam smio gledati...kasnije opet raja bili štaš....i opet s drugim Turcima ...samo jednog sam imao gdje je bio iole normalan i gdje sam zajedno vecero s njegovim starcima...cool ljudi bili.Ibro mali...vuče ga učitelj za ruke ležerno iz učionice(nije htio izać) haha.


A film je šprdačina s odličnim režiserom koji je budala takodjer :)
Last edited by Nocty on 05/05/2017 02:39, edited 2 times in total.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#43 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

Ps : I Adina Sam izudaro kasnije jer me nerviro nešto seljak iz janje...a volio sam ga ko druga


Koje sam ja djubre od djeteta bio....
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#44 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by triconja »

Vidis koliko su primitivni u nekim djelovima svijeta, ni boga ne smijes opsovati a da te ne ubiju/prebiju, ma strava. Psovanje je pokazatelj slabosti u nekoj situaciji, npr. dodje majstor i opsuje boga jer nesto nije onako kako je on mislio ili nece da proradi.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#45 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by aurora313 »

Smrcak15 wrote:neznaci to Bog, Bog na arapski se kaze ILAH, dok Allah je njegovo personalno ime.
Samo sereš po forumu!

Wikipedia: Allah (/ˈælə, ˈɑːlə, əlˈlɑː/;[1][2] Arabic: الله‎, translit. Allāh‎, pronounced [ɑɫ'ɫɑh] ( listen)) is the Arabic word for God in Abrahamic religions. In the English language, the word traditionally refers to God in Islam.

The word is thought to be derived by contraction from al-ilāh, which means "the god", and is related to El and Elohim, the Hebrew words for God.

Ti kao 'autoritet' uvijek znaš bolje od svakoga na svijetu. Čitaj i uči!

A to njegovo personalno ime što kažeš... jel to na pločici na ulasku u sedmo nebo?!?
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#46 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by dr.gog »

triconja wrote:
Nocty wrote:Pa ti si odlično objasnio, ništa ne bih mijenjao :)
Kroz sve to sam prošo davno...
Ali najjace je nesto kad neko kaze umro je da okalja ljudske grijehe ili zbog nas, jest jastaradi bas. A svi moramo umrijeti i niko za drugog ne moze preuzeti grijeh ili patnje koje vode do smrti.

Evo jedna prigodna pjesma
:thumbup:
Da, najjače je...ja sam se tome smijao do jednog vrelog dana 93-e godine. Hoću reći, promjenu stava donosi samo neposredno iskusstvo koje se ne da racionalno objasniti. Barem meni čija struka traži grubu racionalnost i uključuje posmatranje ljudskih patnji.,

A Monty Python je genijalan, i mene kao kršćanina ne vrijeđa :)
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#47 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by Nocty »

triconja wrote:Vidis koliko su primitivni u nekim djelovima svijeta, ni boga ne smijes opsovati a da te ne ubiju/prebiju, ma strava. Psovanje je pokazatelj slabosti u nekoj situaciji, npr. dodje majstor i opsuje boga jer nesto nije onako kako je on mislio ili nece da proradi.
Ma djete čuje od starijih i s tv-a pa kad neće nešto,kao što kažeš...Uvijek sam čudno gledao djecu koja bi mi govorila da se zakunem kuranom ili sto ne idem u mejtef...jedini iz ulice :lol: Stara se sprdala s tim...đe ćeš ti slobodno dušnim bošnjama da namećeš nešto konceptualni skriveno? Vidi šta uradi od njih i države bolan!
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#48 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by triconja »

dr.gog wrote:
triconja wrote:
Nocty wrote:Pa ti si odlično objasnio, ništa ne bih mijenjao :)
Kroz sve to sam prošo davno...
Ali najjace je nesto kad neko kaze umro je da okalja ljudske grijehe ili zbog nas, jest jastaradi bas. A svi moramo umrijeti i niko za drugog ne moze preuzeti grijeh ili patnje koje vode do smrti.

Evo jedna prigodna pjesma
:thumbup:
Da, najjače je...ja sam se tome smijao do jednog vrelog dana 93-e godine. Hoću reći, promjenu stava donosi samo neposredno iskusstvo koje se ne da racionalno objasniti. Barem meni čija struka traži grubu racionalnost i uključuje posmatranje ljudskih patnji.,

A Monty Python je genijalan, i mene kao kršćanina ne vrijeđa :)
Slazem se da je vjera potrebna svakom individualcu, barem ona privatna vjera. Vjera je tu u najtezim trenucima kad sve opcije izdaju i daje covjeku tracak nade u bolju buducnost.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#49 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by HardcoreMX »

aurora313 wrote:
Smrcak15 wrote:neznaci to Bog, Bog na arapski se kaze ILAH, dok Allah je njegovo personalno ime.
Wikipedia: Allah (/ˈælə, ˈɑːlə, əlˈlɑː/;[1][2] Arabic: الله‎, translit. Allāh‎, pronounced [ɑɫ'ɫɑh] ( listen)) is the Arabic word for God in Abrahamic religions. In the English language, the word traditionally refers to God in Islam.

The word is thought to be derived by contraction from al-ilāh, which means "the god", and is related to El and Elohim, the Hebrew words for God.

Ti kao 'autoritet' uvijek znaš bolje od svakoga na svijetu. Čitaj i uči!
Allah je Njegovo personalno, vlastito ime, ne mijenja se ni po rodu ni po broju, dakle nema člana niti ima množinu. Allah se ne prevodi niti se može prevesti na druge jezike, čak i obična, ljudska vlastita imena se ne prevode pa i ako im je poznato značenje na nekom drugom jeziku. Na arapskom bog se kaže ilah. Ta riječ koja znači bog se takodjer spominje u Kur'anu i u tom značenju se i prevodi. Što se tiče etimologije Allah,to nitko ne zna sigurno, to je samo predmet rasprave i hipoteza izmedju filologa, lingvista itd., uostalom to ti i piše nešto niže na tvom wikipedia izvoru, a u Islamu se ionako ne koriste pretpostavke i nagadjanja. Kad smo već kod tvog izvora wikipedije, pod istim pojmom samo na njemačkom jeziku, odmah na početku se kaže:"..de facto ein Eigenname und keine Gattungsbezeichnung." Dakle, de fakto vlastito ime, a ne generički termin, bez rodoslovlja. Možeš rado provjeriti i pročitati. Sam preporučuješ da se čita i uči. Tako i treba.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#50 Re: Film Gibsonov "Pasija" iz ugla Katolika,Pravoslavaca, Muslimana i Židova!

Post by patriot_1 »

wmosi wrote:Dobar film. Malo je više naglašena iskupiteljska uloga Hrista i fizičke muke na koje su ga stavljali.Ja mislim da je trebalo više minuta posvetiti vaskrsenju, pobjedi života nad zlom.. Sve u svemu, dobro urađeno, uvjerljivo, zasnovano da Novom zavjetu.
:thumbup:
Post Reply