fiksni Haparat :) za zube

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Lily5
Posts: 3
Joined: 07/03/2014 15:26

#476 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Lily5 »

eh ovako da i ja napisem svoje iskustvo sa fiksnim aparaticem :)

Stavila sam gornji u martu prosle godine nakon ispitivanja brojih mogucnosti kod koga ga staviti ipak odlucila sam se za doktoricu Nadu na Palama iz vise razloga.
vidim dosta vas pita da neko kaaze nesto vise o Palama i njihovim uslugama i zasto je cijena puno niza nego u Sarajevu
pa evo :)
prije nego sto sam se odlucila za Pale isla sam na Stomtologiju i kod dr. Bizovic na stomatologiji tacnije na ortodonciji su mi rekli da trebam vaditi gornje dvije cetvorke a da u donjoj vilici nemam 5-icu koju nikad nisam izvadila pa je njihova pretpostavka bila da zaapravo nikad nije ni nikla,slicno nesto mi je rekla i dr.Bizovic samo puno ljubaznije samo je to fino sve objasnila i vidi se da je bas posvecena pacijentima. Zapravo se osjecate jako prijatno u njenoj ordinaciji i mozete je pitati za bilo sto ona ce vas posavjetovati. Medjitim cijena njenih usluga govori sve. Kako nisam bila spremna dati 4000KM za aparatic odlucila sam otici na Pale kod dr.Nade Radjenovic na pregled.
Prvo sam imala malo problema da je nadjem jer je kuca malo zabacena,kad sam dosla naravno bila je guzva ali nisam puno cekala da dodjem na red nekih 15-tak minuta,ona je pak rekla da nema potrebe za vadjenjem bilo kojeg zuba a naravno nije ni ona znala zasto nemam 5-ice u donjoj vilici.
Doktorica je ljubazna i objasni ono sto je pitate kad sam prvi put otisla sto zbog guzve malo su svi bili u zurbi,ali sto zbog cijene aparatica 800KM po vilici sto zbog njenog pregleda da ne moram vaditi zdrave zube odlucila sam se za nju.
Prije postavljanja aparatica potrebno je da doneste ortopan-snimak vilice i onda platite jos 20KM za uzimanje otisaka.
Kad sam dosla sa ortopanom kod nje saznala sam da mi je 5-ica koja nikad nije nikla jos uvijek duboko u vilici i da to treba operisati,problem je bio sto je 5-ica bila u zoni nerava i operacija bi bila rizicna jer bi moglo doci do presjecenja nerva sto bi uzrokovalo trajno trnjenje vilice i izgubila bi osjecaj dodira i bola.Tako da mi je doktorica preporucila da aparaticem izvuce tu 5-icu ili puno bolje rijesenje da je hirurski izvadim.Kako to nije predstavljalo problem za gornju vilicu ubrzo nakon uzimnja otisaka postavila mi je gornji aparatic,dok rijesim ovu 5-icu onda bih trebala stavljati donji.
Eh kako 800KM kosta samo aparatic i mjesecni pregledi,trebala sam platiti jos oko 1000KM za privatnu operaciju kod oralnog hirurga na Palama,naravno prvo sam htjela vidjeti jos koje misljenje oralnog hirurga i gdje bi to mogla uraditi. Potom sam otisla u Vrazovo.. prvi put kad sam otisla ljudi opce nisu htjeli pricati o vadenju te 5-ice jer je bilo previse rizicno i poslali me na Stomatologiju. Tamo sam imala malo srece i zapala me dr. Naida Hadžiabdić koja je doktorica nauka orlane hirurgije. Naravno objasnila mi je sav postupak i rekla da ce uraditi operaciju jer mi je uradila 3D snimak vilice i vidjela da to ipak nije tako rizicno.Eh nakon mnoogo pretrpljenog straha dossao je dan operacije,sama operacija je trajala oko 2sata zub je bio omotan u nerve pa je to malo zakomplikovalo situaciju.Prva tri dana su bila najgora bila sam sva otecena donju vilicu usnu i bradu opce nisam osjecala kao kad imate anesteziju,trebalo je oko 2 sedmice da se otok smanji i da mi izvade konce,medjutim osjecaj trenjenja je bio toliko jak da vilicu,bradu i usnu jos uvijek nisam osjecala doktorica mi je pak objasnila ta ce se trnjenje povuci jer nervi nisu presjeceni vec cu samo malo pomjerni ali postupak vracanja u normalno stanje bi moglo trajati i do 6 mjeseci.I evo nakon 3 mjeseca od operacije sve mi se hvala Bogu vratilo u normalno stanje jos uvijek malo osjecam trnjenje u donjoj usni ali proci ce i to sa vremenom. ONO STO JE NAJVAZNIJE OPERACIJU NISAM PLACALA. Kod dr. Nade sam stavila i donji aparatic prije mjesec dana i prezadovoljna sam napretkom. U gornjoj vilici ne samo da nije bilo potrebe za vadjenjem cetvorki nego zubi su mi se toliko razrijedili da moze stati jos jedna cetvorka,sada smo u fazi sastavljanja jedinica a i donja vilica fino napreduje.
I da zakljucim
ako zelite sve na gotovo gdje ce te bez po muke dobiti savrsen osmjeh bez nerviranja i bez briga idite kod dr.Bizovic i platite 4000KM i prst u uho za sve ako vam je pak stalo da ustedite 2500KM a da imate isto tako savrsen osmjeh sa malo vise truda i briga idite na Pale doktorica je dobra a i mozete se odgovoriti na placanje u ratama.
Takodjer ko zeli punu posevecenost pacijentu brigu i vrijeme preporucila bih dr.Bizovic,ali smatram da za 2500KM ustede ta posvecenost i briga je precijenjena.
Sto se tice rezultata aparatica bit ce te prezadovoljni na kraju i kod dr.Nade sa 2500KM vise u dzepu
Pa ko voli nek izvoli
i da na kraju cijena je niza jer je materijal u RS jefitniji od naseg a ako zelite da na Pala vadite ili popravljate koji zub to se sve naplacuje dodatno

et ako imate kakvih pitanja slobodno pitajte :)
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#477 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by MrsJ »

Svaka tebi cast pa si se za nju odlucila. :-D Kod mene je bila obrnuta situacija, ona mi je rekla da moram vaditi gornje cetvorke, a dr. Bizovic rekla da nema potrebe. Ja sam ipak od onih kojima je ljubaznost i profesionalnost na prvom mjestu, tako da sam spremna platiti i vise ali da budem tretirana kako treba. Nadam se da ce ti sve biti ok sa zubima, ali bih eto voljela bas da nam napises iskustvo i nakon skidanja, da li se desilo vracanje zuba ili ne, jer sve je to ok dok imas aparatic,. Problemi nastaju kada se on skine i tada dolazi do izrazaja strucnost ortodonta. ;-)
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#478 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

Ja recimo mislim da ljubaznost nikako ne bi trebala dodatno da se naplaćuje :)
Razlika u cijenama nije mala ni zanemariva i ja ne bih pristala na to da neko na tome što će me tretirati onako kako bi i inače trebalo zarađuje ekstra profit.
Ja sam svoj aparatić radila kod ortodonta u svom gradu, radi se o provinciji u Federaciji (ako je to bitno radi cijene mada sumnjam), i cijena je 1000 KM po vilici sa uključenim svim pregledima. Skinula sam ga prije 4 mjeseca, nakon 2 godine nošenja, dobila mobilni aparatic koji sam platila dodatnih 150 KM, i koji nosim noću i ponekad preko dana kad sam kod kuće što je rijetko. Stručnošću, kvalitetom rada i rezultatom sam prezadovoljna, kao i ljubaznošću, a osmjeh je savršen i evo nakon 4 mjeseca.
Dakle, stoji razlika između Sarajeva i provincije u troškovima održavanja ordinacije i slično, ali i s tim u vidu definitivno mislim da su cijene ortodontskih usluga kod popularnih doktora u metropoli daleko pretjerane.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#479 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by MrsJ »

Svako ima svoje. S obzirom da nasi doktori uglavnom ne znaju sta je ljubaznost i profesionalizam, ispada da ipak i to moras platiti. A zasto ni u snu ne bih preporucila dr sa Pala sam vec pisala, ali evo da ponovim da je doticna u isto vrijeme pregledala vise pacijenata i to istim rukavicama. A da ne govorim o cekanju i pogresnoj procjeni o vadjenju zuba. Hvala Bogu pa imamo izbor, kome te stvari ne smetaju neka ide kod nje. ;-)
Lily5
Posts: 3
Joined: 07/03/2014 15:26

#480 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Lily5 »

Poprilicno sam dosta upucena u ortodonciju... a sto se tice mojih zuba imala sam dubok zagrizaj sto znaci da su zubi uvuceni unutra i da se jedinice i dvice previse preklapaju preko donjih jednica i dvica također moji zubi svi bili uredno slozeni nije bilo nikakvih nepravilnosti tako da prilikom njihovog pomicanja naprijed su se stvorile supljine izmedju njih pa se nakon izvlacenja pomjeraju bravice po potrebii pa se potom zubi se sastavljaju,
Nakon skidanja aparatica pacijent se mora striktno pridržavati uputa ortodonta u suprotnom nema pravo na zalbu ako se desi vracanje zuba u prvobitni polozaj,sto se tice mog slucaja kako su se zubi pomicali naprijed i sastavljali da bi se vratili u prvobitni polozaj prvo moraju imati slobodnog mjesta da bi se opce vratili,a kako su nakon tretmana potpuno spojeni sanse da ce se to desiti su vrlo male.
Naravno poslije skidanja aparatica je normalno da se zubi malo pocnu vracati u prosjeku oko 2-3% zato i sluzi mobilni aparatic da bi se zubi zadrzali u novonastalom polozaju.
Mislim da dovljno dugo nosenje aparatica moze osigurati da se zubi ne vracaju u prvobitni polozaj
Svaki slucaj je specifican,i ortodont treba znati svoj posao i ne bi trebalo biti problema :D
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#481 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

Mozda je subjektivno, ali meni sada nakon par mjeseci od skidanja izgledaju jos lijepse :) naravno, nosim redovno mobilni onako kako je doktor rekao.
Postoje teorije cak i da se taj mobilni treba nositi,barem po par puta sedmicno, jos godinama nakon skidanja fiksnog. Sto se mene tice, nista me ne kosta da ga redovno nocu stavljam, bolje nego da napravim stetu :)
Jetfire
Posts: 4
Joined: 05/10/2014 20:02

#482 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Jetfire »

Pozdrav svima, evo jučer postavljen Damon Q, sve pohvale za Dr. Bizovic s određenim mišljenjem sam otišao kod nje i nakon postavljanja to mišljenje je i dalje isto, dakle profesionalizam na prvom mjestu (y)
Eh sad, hahah, osjećam ko da mi je neko vilicu slomio, na dodir jezikom boli me svaki zub, ali znači svaki osim sedmica, na njega će kasnije dr. staviti bravice, cijeli dan jedem supe i stalno sam gladan :/ haha
Međutim najveći zadatak ovo ovog aparata je higijena, kupio sam ove Curaprox četkice, znači sve što nude osim hidrosonične imam, ali barem ovi koji su postavili kod Dr. Bizović znaju da smo imali zadatak oko higijene i plaka, i ja sam navikao na to, međutim sada mi je dosta teže jer ne mogu više od desni zagrabiti prema dolje jer je bravica tu, pa bih zamolio poštovanu me22 i MsJ čini mi se, da malo objasne tehniku oko tog dijela, oko bravica i to sam riješio, znači samo me to zanima taj dio desni-zubi gdje se spajaju kako ste nastavile čistiti? Lp :D
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#483 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by MrsJ »

Pored one klasicne cetkice za pranje zuba sa aparaticem koristim i ove dvije i njima cistim taj dio izmedju aparatica i zuba i izmedju desni i zuba. Ne znam da li si njih uzeo, ali ne vidim drugi nacin da cistis taj dio.

Image
Image
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#484 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by miki27A »

Konac za zube je zakon:
http://youtu.be/n_JSmlrmhfU
User avatar
me22
Posts: 24316
Joined: 08/06/2007 22:08
Location: kod potocaRke u :skoljka:

#485 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by me22 »

MrsJ wrote:Pored one klasicne cetkice za pranje zuba sa aparaticem koristim i ove dvije i njima cistim taj dio izmedju aparatica i zuba i izmedju desni i zuba. Ne znam da li si njih uzeo, ali ne vidim drugi nacin da cistis taj dio.

Image
Image
i ja isto :D
Last edited by me22 on 30/05/2015 17:06, edited 1 time in total.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#486 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by MrsJ »

Konac isto tako, jeste da treba malo duze ali bez njega ne mogu.
User avatar
dzemaludin007
Posts: 668
Joined: 20/06/2014 17:00
Location: I. Sarajevo

#487 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by dzemaludin007 »

Odlucih i ja da konacno krenem rjesavati problem, skupio sam hrabrosti kako finansijske tako i emotivne. :D Imam deformaciju vilice (mozda prst razlike izmedju gornje i donje pri zagrizu). Da li se to moze rijesiti sa fixnim aparatom. Da li rade to u ovim nasim stomatoloskim ordinacijama, ili je potrebna hirurska intervencija (radi li se to u ordinaciji), ili oboje uporedo. :) Cijena moze orijentaciono, mada nebitno, svakako ne zalim koliko god kad su ove stvari u pitanju! :) Ima li neko iskustva?

Malo me strah u pm, nisam bio kod zubara 3x u zivotu :izet:
kratos1987
Posts: 52
Joined: 20/04/2013 12:18

#488 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by kratos1987 »

dzemaludin007 wrote:Odlucih i ja da konacno krenem rjesavati problem, skupio sam hrabrosti kako finansijske tako i emotivne. :D Imam deformaciju vilice (mozda prst razlike izmedju gornje i donje pri zagrizu). Da li se to moze rijesiti sa fixnim aparatom. Da li rade to u ovim nasim stomatoloskim ordinacijama, ili je potrebna hirurska intervencija (radi li se to u ordinaciji), ili oboje uporedo. :) Cijena moze orijentaciono, mada nebitno, svakako ne zalim koliko god kad su ove stvari u pitanju! :) Ima li neko iskustva?

Malo me strah u pm, nisam bio kod zubara 3x u zivotu :izet:
Slična je situacija i kod mene ... Malo sam se kasno sjetio to riješavat, ali bolje ikad :)

Pročitao sam ovaj thread od početka, ali mislim da ti ni ortodont ne može odgovoriti na to pitanje prije samog pregleda. :)

Koliko sam vidio (ovdje) cijena aparatića je oko 3000 - 4000 KM, a najbolje kritike sam pročitao za Dr. Bizovic, pa se tamo mislim prijavit za pregled. Osim ako neko nema neke nove informacije? :)
User avatar
dzemaludin007
Posts: 668
Joined: 20/06/2014 17:00
Location: I. Sarajevo

#489 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by dzemaludin007 »

kratos1987 wrote: Slična je situacija i kod mene ... Malo sam se kasno sjetio to riješavat, ali bolje ikad :)

Pročitao sam ovaj thread od početka, ali mislim da ti ni ortodont ne može odgovoriti na to pitanje prije samog pregleda. :)

Koliko sam vidio (ovdje) cijena aparatića je oko 3000 - 4000 KM, a najbolje kritike sam pročitao za Dr. Bizovic, pa se tamo mislim prijavit za pregled. Osim ako neko nema neke nove informacije? :)
Krenuo sam ja neki dan kod doktora/zubara. Uradio sam snimak ortopan, da se vidi tacno sve sto treba. Vjerovatno cu trebati vaditi umnjake donje jer guraju ostale zube. Ne znam da li ce mi plombe mijenjati. Nemam pokvarenih zuba, na snimku se vidi. Uglavnom mora se pripremiti teren za ortodonciju. Kod nas u I. Sarajevo dolazi ortodont iz Foce/Beograda po stomatoloskim ordinacijama. U ponedeljak sam zakazan opet, vjerovatno krecu konkretni radovi. Samo da mi je dogurati do proteze, valja vaditi zube, strah me u pm, nikad nisam. Jos nisu ni izbili do kraja. :)

Razmisljam ja o ovome dugo, samo nisam imao pare ranije, sad sam raspolozen da se otvorim. Nosio sam proteze u 2 navrata prije 15ak godina, ona plasticna sranja sa zicom, i bio mi je problem to nositi. Nista uradio nisam, samo pare dao. sad je to sve napredovalo :)
kratos1987
Posts: 52
Joined: 20/04/2013 12:18

#490 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by kratos1987 »

Ja još nisam bio na pregledu... U biti, jesam, ali prije par godina i tad mi je rečeno da moram povadit nekoliko zubi... Tad sam odustao od toga, ali više zbog neljubaznosti te ortodontice i moje neodlučnosti :) Isto tako sam nosio plastični aparat u osnovnoj školi, ali nije puno pomoglo...
User avatar
me22
Posts: 24316
Joined: 08/06/2007 22:08
Location: kod potocaRke u :skoljka:

#491 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by me22 »

jetfire, imas pp, da znaDEs :D
User avatar
Atena
Posts: 137
Joined: 15/09/2012 14:35

#492 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena »

pozdrav aparatičari,
da li je neko od prisutnih skidao aparatić i da li boli? kucnuo je čas :-D :mrgreen:
Forsaken
Posts: 826
Joined: 11/02/2005 10:51

#493 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Forsaken »

Nea te sta bolit skidanje, to je lako, poliranje zuba i ciscenje nakon toga bi moglo biti malo neugodno :)
User avatar
Mantis
Posts: 145
Joined: 29/12/2011 20:30

#494 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Mantis »

Odakle ovolike razlike u cijeni između ovih ortodonata po 1000 - 2000KM nikako mi nije jasno, na Ilidži rade po 2000KM a u gradu 3000 - 4000KM ?? Kod te doktorice na Palama čak i jeftinije :?
User avatar
Atena
Posts: 137
Joined: 15/09/2012 14:35

#495 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena »

Ne preporucujen nikako Nadu sa Pala. Znam osobu koja je bila kod nje i prebacila se kod dr. Djane Firdus. Nadi sa Pala platila skoro 3000 KM. Odnos prema pacijentu grozan. Nema je nikad. Redovno cekanje sat do dva. Ostavi asistenticu da radi i ne prati pacijenta. Osobi je unistila zube. Ostetila skoro svaki jer je bravice postavila visoko i priborom dodatno sredila ih. Suzila vilicu sto je primjeceno da je uradila i drugim pacijentima. Budite oprezni. Za dodatne info u porukama. Dr Djana je jako profesionalna i saslusa pacijenta. Sada kod nje popravlja ono sto je ova dr. sa Pala pokvarila. Da ne kazem da je doticna dr. sa Pala uzela novac unaprijed i priznala da je pogrijesila sa terapijom a naravno novac nije vratila...
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#496 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Ericha100 »

Evo jedan komentar s aspekta nekoga ko je nosio aparatić 4 i po godine i osvrt kako to sve izgleda sad kad je prošlo još pet godina nakon skidanja tog aparatića.

Moj problem je bio što su mi jako rano, još kao djetetu, izvađene obje sedmice u donjoj vilici što je vremenom dovelo do povlačenja ostalih zuba iz donje vilice na rupe koje su sedmice ostavile. Vremenom je jaz između gornje i donje vilice bio otprilike jedan cm, ili što je gore neko spomenuo otprilike prst razlike. :D U osnovnoj sam nosila mobilni aparatić koju godinu i time ništa nije bilo rješeno. Krajem četvrtog srednje stavila sam fiksni i nosila ga naredne 4 i po godine. Radila sam kod Demirovića jer je faktički bio jedini ortodont s iskustvom u tom periodu kad sam ja stavljala fiksni. Sva srednjoškolska raja koja je nosila fiksni je isto išla njemu i imala sam samo pozitivne preporuke. Otišla sam na pregled prvo kod pokojnog Dalije koji je bio izvrstan čovjek, izvrstan stručnjak. On mi je u startu rekao da nema garancije da ću ikada dobiti savršene rezultate, niti da se vilica poslije neće opet vratiti u prijašnje (poremećeno) stanje. S druge strane isto tako je rekao da problem s godinama može biti samo gori i da mi može uzrokovati dalje zdravstvene i stomatološke probleme ukoliko ne stavim aparatić. Ispostavilo se da je oboje vjerovatno bilo tačno. U međuvremenu me preuzeo njegov sin Kenan, koji sad i jedini radi jer je Dalija umro. Ja sam Kenanom bila osrednje zadovoljna od starta. Nije bio ni blizu perfekcionista kao njegov otac, mnogo toga je olako i traljavo radio. Par puta smo se i zakačili. Svi koji su stavljali fiksni znaju da se prije stavljanja odrade sve popravke zuba i naprave svi potrebni snimci. I ja sam to sve tako odradila i fiksni sam stavila na sve redom popravljene i zdrave zube. Kako je bilo riječ o nošenju aparatića jako dugo vremena, preko četiri godine, vremenom se pojavljivao karijes i pored sve moje zaista disciplinovane higijene. Redovno pranje, četkanje, čišćenje među bravicama i žicama, poslije svakog jela. Svugdje sam nosila aparaturu za pranje zuba i nebrojeno puta se ofirala po javnim wcima perući zube. Ali kad čovjek ima motivacije, ne fali volje i ništa ti nije ofirno. Uglavnom negdje u trećoj ili u četvrtoj godini nošenja, ne znam sad tačno, moja standardna doktorica kod koje sam išla na redovne kontrole i koja je stomatolog za popravke i sl. mi je ukazala na to da mi se na par mjesta pojavio novi karijes i da bi to bilo dobro sanirati što prije. I tad sam se i zakačila s Demirovićem jer čovjek nije htio skinuti na dva dana žicu sa fiksnog da ja to popravim. Nakon mog insistiranja pristao je, ja sam riješila taj karijes i nastavila dalje. Elem negdje na proljeće poslije 4 i po godine, došlo je vrijeme skidanja aparatića. Prvo što je bilo simptomatično poslije skidanja jeste da sam ja i dalje imala poremećen zagriz. Sada nakon skidanja ipak ne u mjeri u kojoj je bio na početku, ali i dalje daleko od idealnog. Gornja usna je i dalje "bježala" s vilice jer je vilica i dalje bila malo izbačena. Usput izvađene su mi u gornjoj vilici obje četvorke da bi se napravio prostor za vraćanje zuba pošto imam prilično krupne zube u gornjoj vilici i da nisu četvorke vađene ne bi se moglo ništa uraditi. Demirović me slikao prije stavljanja aparatića, ali me nikad nije slikao poslije skidanja. I to mi je bio pokazatelj da sigurno nisam njegov "najbolji uradak" :D jer mi je nebrojeno puta pokazao sliku prije stavljanja, pogotovo kada sam bila sva nikakva od bolova i žuljanja i rana od žica, ali nikada nismo došli do teme slikanja i rezultata poslije. Uredno sam sve platila, dobila ritejner i fiksni i mobilni (za neupućene mobilni ritejner izgleda isto kao i mobilni plastični aparatić i nosi se na gornjoj vilici, barem je tako bilo u mom slučaju, a fiksni ritejner je ustvari komad žice koji se zalijepi s unutrašnje strane vilice, u mom slućaju i na gornjoj i na donjoj na šest prednjih zuba, koji i dan danas nosim). Sve su to mjere da bi se izbjeglo vraćanje vilice u prijašnje stanje. Ja sam taj svoj mobilni ritejner nosila vrlo pobožno cijeli dan (osim kad jedem), prvih čini mi se oko osam mjeseci. Poslije toga je trebalo tokom spavanja. U međuvremenu, od velikih sila koje su djelovale na moje zube, došlo je do katastrofalnih posljedica nošenja fiksnog aparatića. Prva godina dana od skidanja aparatića je prošla u upalama živaca. Živci u obje jedinice i obje dvice donje vilice su odumrli usljed traume nošenja fiksnog. Tri mjeseca sam bila na tabletama protiv bolova svaki dan jer sam imala nesnosne bolove. Ta četiri zuba su vremenom zaliječena, ali onda je odumro i živac u jedini i dvici gornje vilice iz istih razloga. Šlag na tortu je bilo saznanje da već u drugoj godini od skidanja aparatića moja donja vilica ponovo uzima svoj poremećeni položaj i da mi se svi zubi opet vraćaju na staro. Da bi danas nakon pete godine od skidanja aparatića ja imala identičnu situaciju sa zagrizom kao da nikad nisam ni stavila fiksni, osim što sam ostala bez šest živaca u inače zdravim zubima. Jedinica i dvica u gornjoj vilici, koje su ostale bez živaca, su mi već dva puta napukle na običnu prehranu, tipa korice od hljeba, jer su sad toliko krhke i nikakve.
Uglavnom moje je iskustvo nažalost bilo iskustvo najgoreg mogućeg scenarija sa fiksnim aparatićem. Poslije treće godine od skidanja, prestala sam ići Demiroviću, na neke kao godišnje kontrole koje sam samoincijativno zakazivala i dalje, jer od toga očigledno nije bilo fajde. Ja ne znam ni šta bi on mogao sad da uradi niti želim više ikada sa njim imati posla. S druge strane, mada nisam nikada imala nikakvu garanciju da će stanje biti idealno, ili da se stvari, tj. zubi neće opet vratiti na staro, ja se ne mogu ne osjećati zakinutim pacijentom. Nakon bačenih 3000 - 4000 maraka na svu problematiku fiksnog aparatića, izvađene dvije sasvim zdrave četvorke, šest odumrlih živaca i liječenih zuba, i nakon protraćenih godina i godina života u muci sa zubima, stvarno ne mogu ne osjećati razočaranost. Svi koji su stavili aparatić znaju da je najveća motivacija upravo ta da će nakon skidanja problem konačno biti riješen. A meni su zubi faktički uništeni, a imala sam bijele i zdrave zube prije ulaska u cijelu priču. Sada ne znam gdje bih pošla i šta bih dalje radila, ni kod koga, a još manje vjerujem da ću ikada uspjeti sasvim riješiti problem s narušenim zagrizom.

Pišem svoje iskustvo jer ma koliko bolno bilo priznati na glas koji je ovo fail bio, vjerujem da ipak treba napisati i podijeliti i negativna iskustva nošenja fiksnog aparatića. Da ljudi znaju obje strane medalje. Da ako im ortodont kaže već u početku i ogradi se da će moći riješiti problem, ozbiljno shvate takvu poruku. U mojoj situaciji ja zaista ne znam da li bih bolje prošla da aparatić nikad nisam stavila, možda i ne bih i možda bi se zagriz i kompletna situacija sa vilicom još i više pogoršala u međuvremenu. Ali s druge strane, ukoliko imate ozbiljan ortodonstki problem, ozbiljno narušen zagriz, situaciju u kojoj nije u pitanju par krivih zuba i sl. razmotrite sve opcije. Nažalost, finansijski smo ograničeni i teško je reći tražite stručnjaka van BiH, jer je ortodoncija jako skup medicinski luksuz, ali ukoliko sebi možete priuštiti i konsultacije nekih regionalnih stručnjaka, na kraju će se dugoročno možda više isplatiti i veća finansijska investicija, ako su veće šanse će problem zaista biti saniran definitivno jednom zauvijek.

Žao mi je što se malo u komentaru sve razvuklo, ali preko desetine godina stomatološke patnje je teško svesti na par rečenica. :lol:
Forsaken
Posts: 826
Joined: 11/02/2005 10:51

#497 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Forsaken »

skino danas, ukupno 18mjeseci nosen, prezadovoljan, nikakvih problema, 0 zuba morao vaditi iako je bila teska deformacija i zagriza i zuba .... Damon i dr.Bizovic preporuka velika :wink:
User avatar
Atena
Posts: 137
Joined: 15/09/2012 14:35

#498 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena »

Ericha100 wrote:Evo jedan komentar s aspekta nekoga ko je nosio aparatić 4 i po godine i osvrt kako to sve izgleda sad kad je prošlo još pet godina nakon skidanja tog aparatića.

Moj problem je bio što su mi jako rano, još kao djetetu, izvađene obje sedmice u donjoj vilici što je vremenom dovelo do povlačenja ostalih zuba iz donje vilice na rupe koje su sedmice ostavile. Vremenom je jaz između gornje i donje vilice bio otprilike jedan cm, ili što je gore neko spomenuo otprilike prst razlike. :D U osnovnoj sam nosila mobilni aparatić koju godinu i time ništa nije bilo rješeno. Krajem četvrtog srednje stavila sam fiksni i nosila ga naredne 4 i po godine. Radila sam kod Demirovića jer je faktički bio jedini ortodont s iskustvom u tom periodu kad sam ja stavljala fiksni. Sva srednjoškolska raja koja je nosila fiksni je isto išla njemu i imala sam samo pozitivne preporuke. Otišla sam na pregled prvo kod pokojnog Dalije koji je bio izvrstan čovjek, izvrstan stručnjak. On mi je u startu rekao da nema garancije da ću ikada dobiti savršene rezultate, niti da se vilica poslije neće opet vratiti u prijašnje (poremećeno) stanje. S druge strane isto tako je rekao da problem s godinama može biti samo gori i da mi može uzrokovati dalje zdravstvene i stomatološke probleme ukoliko ne stavim aparatić. Ispostavilo se da je oboje vjerovatno bilo tačno. U međuvremenu me preuzeo njegov sin Kenan, koji sad i jedini radi jer je Dalija umro. Ja sam Kenanom bila osrednje zadovoljna od starta. Nije bio ni blizu perfekcionista kao njegov otac, mnogo toga je olako i traljavo radio. Par puta smo se i zakačili. Svi koji su stavljali fiksni znaju da se prije stavljanja odrade sve popravke zuba i naprave svi potrebni snimci. I ja sam to sve tako odradila i fiksni sam stavila na sve redom popravljene i zdrave zube. Kako je bilo riječ o nošenju aparatića jako dugo vremena, preko četiri godine, vremenom se pojavljivao karijes i pored sve moje zaista disciplinovane higijene. Redovno pranje, četkanje, čišćenje među bravicama i žicama, poslije svakog jela. Svugdje sam nosila aparaturu za pranje zuba i nebrojeno puta se ofirala po javnim wcima perući zube. Ali kad čovjek ima motivacije, ne fali volje i ništa ti nije ofirno. Uglavnom negdje u trećoj ili u četvrtoj godini nošenja, ne znam sad tačno, moja standardna doktorica kod koje sam išla na redovne kontrole i koja je stomatolog za popravke i sl. mi je ukazala na to da mi se na par mjesta pojavio novi karijes i da bi to bilo dobro sanirati što prije. I tad sam se i zakačila s Demirovićem jer čovjek nije htio skinuti na dva dana žicu sa fiksnog da ja to popravim. Nakon mog insistiranja pristao je, ja sam riješila taj karijes i nastavila dalje. Elem negdje na proljeće poslije 4 i po godine, došlo je vrijeme skidanja aparatića. Prvo što je bilo simptomatično poslije skidanja jeste da sam ja i dalje imala poremećen zagriz. Sada nakon skidanja ipak ne u mjeri u kojoj je bio na početku, ali i dalje daleko od idealnog. Gornja usna je i dalje "bježala" s vilice jer je vilica i dalje bila malo izbačena. Usput izvađene su mi u gornjoj vilici obje četvorke da bi se napravio prostor za vraćanje zuba pošto imam prilično krupne zube u gornjoj vilici i da nisu četvorke vađene ne bi se moglo ništa uraditi. Demirović me slikao prije stavljanja aparatića, ali me nikad nije slikao poslije skidanja. I to mi je bio pokazatelj da sigurno nisam njegov "najbolji uradak" :D jer mi je nebrojeno puta pokazao sliku prije stavljanja, pogotovo kada sam bila sva nikakva od bolova i žuljanja i rana od žica, ali nikada nismo došli do teme slikanja i rezultata poslije. Uredno sam sve platila, dobila ritejner i fiksni i mobilni (za neupućene mobilni ritejner izgleda isto kao i mobilni plastični aparatić i nosi se na gornjoj vilici, barem je tako bilo u mom slučaju, a fiksni ritejner je ustvari komad žice koji se zalijepi s unutrašnje strane vilice, u mom slućaju i na gornjoj i na donjoj na šest prednjih zuba, koji i dan danas nosim). Sve su to mjere da bi se izbjeglo vraćanje vilice u prijašnje stanje. Ja sam taj svoj mobilni ritejner nosila vrlo pobožno cijeli dan (osim kad jedem), prvih čini mi se oko osam mjeseci. Poslije toga je trebalo tokom spavanja. U međuvremenu, od velikih sila koje su djelovale na moje zube, došlo je do katastrofalnih posljedica nošenja fiksnog aparatića. Prva godina dana od skidanja aparatića je prošla u upalama živaca. Živci u obje jedinice i obje dvice donje vilice su odumrli usljed traume nošenja fiksnog. Tri mjeseca sam bila na tabletama protiv bolova svaki dan jer sam imala nesnosne bolove. Ta četiri zuba su vremenom zaliječena, ali onda je odumro i živac u jedini i dvici gornje vilice iz istih razloga. Šlag na tortu je bilo saznanje da već u drugoj godini od skidanja aparatića moja donja vilica ponovo uzima svoj poremećeni položaj i da mi se svi zubi opet vraćaju na staro. Da bi danas nakon pete godine od skidanja aparatića ja imala identičnu situaciju sa zagrizom kao da nikad nisam ni stavila fiksni, osim što sam ostala bez šest živaca u inače zdravim zubima. Jedinica i dvica u gornjoj vilici, koje su ostale bez živaca, su mi već dva puta napukle na običnu prehranu, tipa korice od hljeba, jer su sad toliko krhke i nikakve.
Uglavnom moje je iskustvo nažalost bilo iskustvo najgoreg mogućeg scenarija sa fiksnim aparatićem. Poslije treće godine od skidanja, prestala sam ići Demiroviću, na neke kao godišnje kontrole koje sam samoincijativno zakazivala i dalje, jer od toga očigledno nije bilo fajde. Ja ne znam ni šta bi on mogao sad da uradi niti želim više ikada sa njim imati posla. S druge strane, mada nisam nikada imala nikakvu garanciju da će stanje biti idealno, ili da se stvari, tj. zubi neće opet vratiti na staro, ja se ne mogu ne osjećati zakinutim pacijentom. Nakon bačenih 3000 - 4000 maraka na svu problematiku fiksnog aparatića, izvađene dvije sasvim zdrave četvorke, šest odumrlih živaca i liječenih zuba, i nakon protraćenih godina i godina života u muci sa zubima, stvarno ne mogu ne osjećati razočaranost. Svi koji su stavili aparatić znaju da je najveća motivacija upravo ta da će nakon skidanja problem konačno biti riješen. A meni su zubi faktički uništeni, a imala sam bijele i zdrave zube prije ulaska u cijelu priču. Sada ne znam gdje bih pošla i šta bih dalje radila, ni kod koga, a još manje vjerujem da ću ikada uspjeti sasvim riješiti problem s narušenim zagrizom.

Pišem svoje iskustvo jer ma koliko bolno bilo priznati na glas koji je ovo fail bio, vjerujem da ipak treba napisati i podijeliti i negativna iskustva nošenja fiksnog aparatića. Da ljudi znaju obje strane medalje. Da ako im ortodont kaže već u početku i ogradi se da će moći riješiti problem, ozbiljno shvate takvu poruku. U mojoj situaciji ja zaista ne znam da li bih bolje prošla da aparatić nikad nisam stavila, možda i ne bih i možda bi se zagriz i kompletna situacija sa vilicom još i više pogoršala u međuvremenu. Ali s druge strane, ukoliko imate ozbiljan ortodonstki problem, ozbiljno narušen zagriz, situaciju u kojoj nije u pitanju par krivih zuba i sl. razmotrite sve opcije. Nažalost, finansijski smo ograničeni i teško je reći tražite stručnjaka van BiH, jer je ortodoncija jako skup medicinski luksuz, ali ukoliko sebi možete priuštiti i konsultacije nekih regionalnih stručnjaka, na kraju će se dugoročno možda više isplatiti i veća finansijska investicija, ako su veće šanse će problem zaista biti saniran definitivno jednom zauvijek.

Žao mi je što se malo u komentaru sve razvuklo, ali preko desetine godina stomatološke patnje je teško svesti na par rečenica. :lol:
Demirovic je old school kao vecina. Meni je rekao da trebam vaditi josh 2 zuba za terapiju. Pobjegla odmah. Odumiranje zivca se desava pri prejakim silama. Jako nestrucno. Najbolje rezultate daje kombinacija fiksne I drugih ortodontskih aplikacija, ovisno o slucaju.
Trunks
Posts: 60
Joined: 17/04/2013 20:39

#499 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Trunks »

Koliko kosta aparatic u privatnim ordinacijama, i je li moguce na rate placati? Cekam mjesecima da dodje materijal u Dom Zdravlja, a hitno mi je :D
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6468
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#500 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 16/06/2016 02:28, edited 1 time in total.
Post Reply