fiksni Haparat :) za zube

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#1 fiksni Haparat :) za zube

Post by flora.sa »

Obzirom da za 15-tak dana stavljam fiksni aparat na gornju vilicu, a ne znam previše (ma ne znam skoro ništa :D) o cijelom tretmanu :-) molim dobronamjerne forumaše sa iskustvom nosanja ovog željeza :D da mi daju par savjeta, i uopće iznesu neka svoja iskustva.

hvala! :)

anais - pucaj! :D
Mjesecarka
Posts: 46
Joined: 23/07/2003 00:00
Location: Sarajevo

#2 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Mjesecarka »

nisam anais, ali mogu li reci sta ja mislim? :D

ja sam svoj aparatic skinula prije pola godine i nedavno sam bas mislila kako mi mnogo nedostaje.

na pocetku bude malo tesko navici se na njega ( prvenstveno na to sto poslije svakog obroka moras dobro provjeravati da ti nije ostalo hrane ispod zice). i da, kad se tek stavi, ne mozes jesti tvrdu hranu prvih par dana i moze malo boljeti. isto to ce ti se ( samo u manjem intenzitetu) desavati svaki put kad budes zatezala zicu. sta jos mogu reci o njemu?
poslije par mjeseci se toliko naviknes na njega da skoro i zaboravis da je tu, i stvarno ne stvara probleme.

a poslije godinu, godinu i po, kad ga skines, i vidis kako ti se osmijeh promijenio, budes vise nego odusevljena :D osjecaj je neprocjenjiv, a za sve troskove lijecenja tu je mastercard :D :D

eto, mislim da bi to ukratko bilo to :)
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#3 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by flora.sa »

trenutno imam separatore, i kutnjaci su mi sada baš osjetljivi, a i mrzi me što mi je jako teško žvakati žvake :( o kojima sam ovisna :D :D :D

Žvake zaboravljam, ili?

Inače, doktor mi je rekao da u svojoj praksi nije naišao na ovako stisnute kutnjake jedan uz drugi...na jedvite jade :D je napravio malo prostora za separatore...nakon što se dooobro pomučio :D :D ...a i ja sa njim...
Mjesecarka
Posts: 46
Joined: 23/07/2003 00:00
Location: Sarajevo

#4 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Mjesecarka »

vidis, na te separatore sam skroz zaboravila :D a oni su me najvise od svega boljeli, cak me manje boljelo i kad sam aparatic stavila. :)

a sto se tice zvaka, kad sam tek stavila aparatic, posebno su mi naglasili kako ne smijem zvakati zvake, i drzala se toga puna 2-3 mjeseca.... iza toga sam samo se trudila da bas ne dodjem u ordinaciju sa zvakom u ustima :D inace sam ih non-stop zvakala. :)
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#5 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by flora.sa »

ovo mi se sviđa...znači smijem... :-D

hajd` mi samo još objasni šta je šta na aparatu, jer ja pojma nemam :?

totalna neznalica...

(ali aposlovirat cu sve za nekih 2 mjeseca sigurno :-) )
Mjesecarka
Posts: 46
Joined: 23/07/2003 00:00
Location: Sarajevo

#6 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Mjesecarka »

Oni mali kvadratici sto ti dodju na zube su breketi. mogu biti prozirni i metalni. prozirni su nesto skuplji i rekli su mi da s njima je sporijie lijecenje ( mada je meni na kraju isto bilo), ali se puno manje vide. preko breketa dolaze gumice. ako nosis metalni, onda mozes birati boju gumica koje idu preko breketa.

na sestice ( poslije nekog vremena i na sedmice) ti stavljaju metalno prstenje koje valjda vuce zube da se isprave. i da, jos naravno imas zicu koja se uglavi izmedju svih tih breketa.

i da, skroz sam zaboravila, kad skines aparatic, neki doktori ti s unutrasnje strane zuba stave zicu koja ce pricvrscavati zube, a kod nekih dobijes mobilni aparatic koji trebas nositi preko noci i tri sata preko dana.

dobijes isto tako malo cetkicu da mozes prati prostore izmedju breketa, a vidjela sam da su neki narucivali tuseve za zube s interneta.

u svakom slucaju, na pocetku ce ti biti muka od svega i mozda ce ti biti zao i sto si ga stavila, ali se poslije toliko naviknes na njega, da ti ponekad i fali. :)

ako imas jos neko pitanje, slobodno reci. ja sam svog ortodonta toliko zapitkivala ali on je stvarno bio fin pa sam na svako pitanje dobila opsiran odgovor.

i zaboravih jos dodati, zbog aparatica ne bi trebala imati nikakvih problema s ljubljenjem ( mene to zanimalo, ali nisam bas to mogla doktora pitati) :D :D
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#7 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

da ne otvaram novu temu...
ja planiram staviti fiksni aparat, ali jos uvijek ne znam kod koga u sarajevu da odem, koliko sam ja cula svaki ima neku svoju politiku oko stavljanja, cijena, placanja...
pa bi molila da svi koji imaju neka iskustva ili informacije o sarajevskim ortodontima napisu to ovdje...da mi makar malo olaksaju potragu...
forumasica koja je otvorila temu bi mogla pomoci posto ima iskustvo iz prve ruke:))
bit cu jako zahvalna:))) :-D
post-it
Posts: 5
Joined: 18/08/2008 11:12

#8 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by post-it »

mislim da su, što se cijene tiče, svi doktori manje više isti. međutim, različito rade i različito misle,neki kažu da samo fiksna aparatura pomaže i to na obje vilice (najčešće), a drugi kažu može i jedna vilica, treći opet kažu da može i samo mobilni dovoljno pomoći
ja sam se odlučila za najefikasniju varijantu, fiskni na obje vilice :)
evo skoro godina da nosim, ne mogu reći da me nešto ekstremno muči, ali mi je ipak dosadilo :)
čula sam za dr. demirovića, kao za jednog od boljih. ja sam stavila kod doktora koji su prije radili kod II gimnazije, a sada su avazu. zaista sam jako zadovoljna i sa njima i sa napretkom. plaća se na rate, kako se već dogovori sa njima. Eto mislim da sam se svega dotakla
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#9 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

super, hvala ti puno, jos ako mozes na pp ili ovako da mi napises kako se zove ordinacija u kojoj si to radila...:))
ja bih nekako najvise voljela samo gornju vilicu, donja je skroz ok...
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#10 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by flora.sa »

nadam se da si dobila pp wildflower :-)
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#11 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

nisam:( nesto nije kako treba:)
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#12 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by flora.sa »

poslano ponovo :)

....a ja aparat skidam za mjesec dana :)
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#13 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

blago tebi, sta da kazem, muka je tek ispred mene...:)
evo upravo sam dogovorila pregled kad dr Lonic i Hromalic u Avazu, za sutra, pa sad pocinje trema, jedva cekam da vidim sta ce mi reci :)))
u svakom slucaju, ako mi se ne svidi, nista me ne sprjecava da odem kod jos nekog na konsultacije...:)
lol_sa
Posts: 99
Joined: 11/05/2007 18:07

#14 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by lol_sa »

Ja sam danas isla kod doktorice Sandre Bizovic.Ordinacija se nalazi na Mejtasu.Cijena za gornju i donju vilicu je 3000 km, s tim sto na pocetku placas 30% a ostatak kako zelis, mozes mjesecno, svaka 4 mjeseca,6 mjeseci itd.Interesu je me da li je neko radio vec kod nje fiksni aparat i kakva su iskustva?????

jel mogu dobiti broj telefona tih u avazu? :) ...trazim drugo a ako treba trece i cetvrto misljenje, prije nego se odlucim kod koga cu...
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#15 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

hm cula sam za tu doktoricu i ja, vjerovatno odem i kod nje...kod ovih u avazu su me sokirale cijene, 4500 KM je najobicniji metalni aparatic, estetske bravice po 5000 i 5500, zavisno od vrste, taj doktor lonic dolazi iz njemacke, ma ne znam, nije mi nikako jasna tolika razlika u cijeni. na pocetku dajes 2000, a onda u 10 rata svaka tri mjeseca ostatak...
sad poslije praznika planiram otici kod doktorice hatidže foco, nju sam nasla na internetu, i cula se s njom, mlada je ali mi se cini jako profesionalna, kod nje je tretman sa metalnim bravicama+retainer za poslije 3000KM, s mogucnoscu dogovora o placanju na rate... a na bolovanju je do 15 januara, pa nakon toga...

broj od ovih u avazu nemam sa sobom, ostao mi je rokovnik u sarajevu, ali u nedjelju cu ti napisati PP kada nadjem...
a meni bi dobro dosao broj od doktorice Bizovic, moze isto na PP:)
pozdrav...
dvatricetiri
Posts: 32
Joined: 22/07/2008 13:02

#16 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by dvatricetiri »

lol_sa wrote:Ja sam danas isla kod doktorice Sandre Bizovic.Ordinacija se nalazi na Mejtasu.Cijena za gornju i donju vilicu je 3000 km, s tim sto na pocetku placas 30% a ostatak kako zelis, mozes mjesecno, svaka 4 mjeseca,6 mjeseci itd.Interesu je me da li je neko radio vec kod nje fiksni aparat i kakva su iskustva?????

jel mogu dobiti broj telefona tih u avazu? :) ...trazim drugo a ako treba trece i cetvrto misljenje, prije nego se odlucim kod koga cu...
Ako se jos nisi odlucila, evo da iznesem i ja svoje iskustvo :D
Uglavnom, aparatic sam stavila poodavno prije dvije godine i sedam mjeseci. Za par mjeseci, prema procjenama, trebalo bi uslijediti i skidanje. Radi mi Kenan Demirovic i u sustini sam zadovoljna. Imali smo nesuglasica i onako je pomalo grub dok radi, ali ako se s njim porazgovara sve bude ok. S njegovim radom zaista sam prezadovoljna, promjene su bile vidne vec nakon godine dana, a moze se reci da sam tezi slucaj. Sad je to vec sve pri kraju i zaista sam prezadovoljna i jedva cekam da vidim svoju vilicu napokon. Pored Kenana je radio i njegov otac koji je preminuo prije par dana :( tako da sad pretpostavljam sve slucajeve preuzima Kenan.
Placanja sto se tice, ja sam materijal morala platiti odmah na pocetku, znaci 1000 KM, moglo je i na rate. Ostalih 2000 KM placam kada sve bude gotovo i takodjer moze na rate.
Sto se boli, smetnji, zvakanja tice. Zvaku u sustini i ja obozavam, ovisnica sam, ali zaista ih ne bismo smjeli zvakati jer ostatke obicna cetkica ne moze uvijek ukloniti, pogotovo na krajnjim zubima tj. na prstenovima. Takodjer treba izbjegavati gazirana pica, kafu, cigare, ali sad sve to o nama ovisi :D
Bol kada je u pitanju je meni bila najgora stvar i cinjenica da je aparatic davez. I danas mi je davez i uvijek ce biti i jedva cekam da ga se rijesim, ali i to je sve individualno i ovisi od osobe do osobe i situacije koja se "popravlja." Eto raspisah se :D
I za kraj jedno pitanje, za ove koji su pri kraju s njosenjem ili jos bolje koji su aparatic vec skinuli, da li ste sve moguce negativne pojave aparatica rjesavali kod svog ortodonta (besplatno :lol: ) tipa karijes, i sl.. ili vam je on rekao da nema sanse i poslao zubaru da to rjesavate (i platite)?
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#17 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by BSn »

lol_sa wrote:Ja sam danas isla kod doktorice Sandre Bizovic.Ordinacija se nalazi na Mejtasu.Cijena za gornju i donju vilicu je 3000 km, s tim sto na pocetku placas 30% a ostatak kako zelis, mozes mjesecno, svaka 4 mjeseca,6 mjeseci itd.Interesu je me da li je neko radio vec kod nje fiksni aparat i kakva su iskustva?????

jel mogu dobiti broj telefona tih u avazu? :) ...trazim drugo a ako treba trece i cetvrto misljenje, prije nego se odlucim kod koga cu...
I koliko traje cjelokupni proces - od prve posjete doktorici do dobijanja aparata?
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#18 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

to i mene zanima:) mislim da ne bi trebalo biti dugo, idu nalazi (otisak i to),pa separatori po potrebi, pa onda aparatic...
dvatricetiri
Posts: 32
Joined: 22/07/2008 13:02

#19 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by dvatricetiri »

Ako je sve spremno, znaci svi zubi popravljeni, nema nikakvih prepreka po tom pitanju, onda je samo pitanje prometa tog ortodonta, znaci koliko se mora sacekati da zakaze slobodan termin, a cim se uzmu otisci ide brze. Kod mene je ta procedura trajala negdje dva-tri mjeseca.
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#20 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

da, poznato je da se kod demirovica ceka malo duze na sve to jer je bas popularan:)...
meni su ovi u avazu rekli da imaju uvijek slobodnih termina pa bi me mogli uzeti vec sutra na uzimanje otisaka i sve to...
User avatar
lala_sa
Posts: 272
Joined: 24/05/2008 12:00

#21 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by lala_sa »

prije par dana dr. dalija demirovic je umro....r.i.p. :sad:
lol_sa
Posts: 99
Joined: 11/05/2007 18:07

#22 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by lol_sa »

prvo info: Dr. Sandra Bizović.....ul. M. Paše Sokolovića do br. 4.....tel: 033/205-324, 061/142-426...(kad se popnete na vrh dalmatinske, prva ulica desno, nekih 20-ak metara s desne strane se nalazi ordinacija)

Meni je rekla da kao prvo moram imati sve zdrave zube, dakle popraviti sve ono sto se treba popraviti, bez toga ne zapocinje lijecenje....dala mi je uputnicu da slikam sve zube (ne znam kako se to tacno zove) u domu zdravlja omer maslic jer kod njih su najbolji snimci....nakon toga se uzima otisak zuba, napravi se model u gipsu i na osnovu toga ona napravi "plan rada"...koliko sam je ja shvatila to sve ne traje duze od mjesec dana...meni je rekla da ce lijecenje trajati minimalno godinu i po :sad:
meni se doktorica svidjela, jako je ljubazna i strpljiva...nekih 40 minuta je sjedila samnom i objasnjavala mi kako ide procedura, sta mogu ocekivati a sta ne....taj specijalisticki pregled sam platila 35 km...
takodje mi je rekla da se tome moram posvetiti 105% i da higijena mora biti vise no vazna...
mene je najvise plasilo to sto sam mislila da sam zakasnila sa svim tim, al eto ona me obradovala....i sa 26 godina u gu*ici se moze staviti fiksni aparat, ima pomoci :-D
Astarte
Posts: 19
Joined: 18/06/2006 22:07
Location: Sarajevo

#23 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Astarte »

Da li kod dr. Demirovica ili dr. Bizović rade i fiksne safirne aparatice (poprilicno neprimjetni :) , jedino zica ostaje metalna) i da li je skuplji od obicnog fixnog?
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#24 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by clav »

jeli iko ovo radio preko osiguranja? jel uopste moguce i kolika je cijena?
selena26
Posts: 3
Joined: 11/06/2009 12:22

#25 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by selena26 »

Veliki pozz!!!
Moj zubar mi je preporucio da nosim fiksni aparatic na obje vilice. :mrgreen:
Planiram staviti estetske bravice,koje su bolje poculan ili plastika??
Znima me da li mi mozete preporuciti nekog ortodonta,osim Demirovica jer sam cula da se kod njega dugo ceka.
Bitno mi je da je prijatan/na i da se moze popricati sa njim/njom otovreno,te kakva ste vi imali iskustva i naravno cijene??
Cula sam o dr Hatidzi Foco,da li je neko od vas bio kod nje i kako vam se cini???
Vidim da pisete o separatorima,da je bolno stavljanje,kako se uopste stavljaju,jeli puno boli,mrzim bol :?
Molim vas pisite sve sto mislite da bih trebala znati!!!
Post Reply