Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#1 Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by Unreal »

Ljudi, pomoć! Jutros vozim na posao i pri voznji nizbrdo, auto samo izgubi snagu i ugasi se. Nakon toga, iskljucio sam sve potrosace i probao upaliti. Anlaser zavrergla djelic sekunde i umre. To mogu ponoviti jos 2 puta (da zavergla djelic sekunde) i 4. put okrenem kljuc za paljenje i nista se ne desi, apsolutno nista.

Akumulator je OK, jer farovi i zmigavci rade i kada okrenem kljuc za kontakt, upali se instrument tabla, kako se inace upali.

U toku voznje, na prije 30 minuta prije kvara, pri davanju zmigavca, primijetio sam da se releji cudno ponasanju. Kada zmigavci rade, cuje se karakteristicno "skljocanje", kao kod svih stariji automobila. U mojoj situaciji, releji su se cudno culi i lampica zmigavca je samo treperila.

Je li moguce da mi je kontrolna jedinica (releji) pregorila ili je nesto drugo u pitanju. Nisam baš neki ekspert za terminologiju automobila, pa se nadam da ste mogli razumjeti. Hvala unaprijed svima na pomoci.

pozz
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#2 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by johntra »

Vjerovatno releji, ako su ti već ranije pravili probleme...bez električara nema tu lijeka...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by 530i »

Prvo provjeri tu instalaciju. Meni se svojevremeno desilo da akumulator ima snage da upali sve potrošače na kontaktu, ali nije mogao zaverglati. A ni godine mu ne pomažu...
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#4 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by Unreal »

Malo sam se raspitao.. Kažu mi da je možda i do kontakt brave, pa sam se sada raspametio.
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#5 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by NediM17 »

Hajde ti njega ubaci u 5. i probaj gurnuti. Meni to izgleda kao da je masina zaribala. :roll:
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#6 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by Unreal »

NediM17 wrote:Hajde ti njega ubaci u 5. i probaj gurnuti. Meni to izgleda kao da je masina zaribala. :roll:
Ali zašto nece da zavergla uopce? Meni sve vodi da je do struje/elektronike.. :?
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#7 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by belfy »

Unreal wrote:
NediM17 wrote:Hajde ti njega ubaci u 5. i probaj gurnuti. Meni to izgleda kao da je masina zaribala. :roll:
Ali zašto nece da zavergla uopce? Meni sve vodi da je do struje/elektronike.. :?
dugo godina sam vozio Tipa i par puta mi se desilo to sto ti opisujes. svaki put je alnaser bio u pitanju. ako kucnes alnaser cekicem par puta i auto uspije zaverglati ili upaliti na guranje nakon toga, onda si siguran da je do njega. mada, ako je totalno cucnuo onda neces uspjeti ni jedno od ovo dvoje.
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#8 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by UterivacDugoga »

Elektronika ti je vrisnula.
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#9 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by Unreal »

UterivacDugoga wrote:Elektronika ti je vrisnula.
Na osnovu čega zaključuješ? Da li si imao slično iskustvo ili pretpsotavljaš? pozz i hvala
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#10 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by UterivacDugoga »

Imao sam Tipa,isto mi se desilo. Elektronika bila vrisnula.Zmigavci rade,releji nekako cudno zuje ili kako da objasnim,sve sve radi ali nece ni mukajet. Iskrclo se tada debelih 1400 maraka. Nakon toga problem za problemom dok nije doslo do cirka 11 hiljada maraka kvarova. I dam ga u zamjenu za 3 i po milje.
Desavalo mi se da totalno poludi,zakljucava se otkljucava,prozori sami otvaraju zatvaraju :-) :-) :-)

Smece od auta

DA napomenem bio je 1.4 benzin
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#11 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by johntra »

Releji, kakva crna elektronika...da je riknula elektronika, ne bi mogao beknuti...
provjeri prvo najjednostavnije, od releja, pa do alnsera...
forum ti neće pomoći, nego dobar električar ili majstor..kako je stariji FIAT, preporučujem ti Dinu na Koševskom, ako još radi...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#12 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by 530i »

belfy wrote:
Unreal wrote:
NediM17 wrote:Hajde ti njega ubaci u 5. i probaj gurnuti. Meni to izgleda kao da je masina zaribala. :roll:
Ali zašto nece da zavergla uopce? Meni sve vodi da je do struje/elektronike.. :?
dugo godina sam vozio Tipa i par puta mi se desilo to sto ti opisujes. svaki put je alnaser bio u pitanju. ako kucnes alnaser cekicem par puta i auto uspije zaverglati ili upaliti na guranje nakon toga, onda si siguran da je do njega. mada, ako je totalno cucnuo onda neces uspjeti ni jedno od ovo dvoje.
Da je anlaser crk'o, problem bi bio samo kod paljenja, ne bi se ugasio od toga. Premda ne čudi me da se spojilo "ugodno sa korisnim".
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#13 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by belfy »

530i wrote:
belfy wrote: dugo godina sam vozio Tipa i par puta mi se desilo to sto ti opisujes. svaki put je alnaser bio u pitanju. ako kucnes alnaser cekicem par puta i auto uspije zaverglati ili upaliti na guranje nakon toga, onda si siguran da je do njega. mada, ako je totalno cucnuo onda neces uspjeti ni jedno od ovo dvoje.
Da je anlaser crk'o, problem bi bio samo kod paljenja, ne bi se ugasio od toga. Premda ne čudi me da se spojilo "ugodno sa korisnim".
pa meni se desilo da nije radio (ne znam koliko dugo), sto je uzrokovalo totalno izvlacenje akumulatora, nakon cega nije mogao upaliti ni na guranje. i da bude jos gore, crkavanje se desilo u sred voznje. jednostavno se sve odjednom ugasilo... i kao sto rekoh, nije moglo ni na guranje...
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#14 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by NediM17 »

Unreal wrote:
NediM17 wrote:Hajde ti njega ubaci u 5. i probaj gurnuti. Meni to izgleda kao da je masina zaribala. :roll:
Ali zašto nece da zavergla uopce? Meni sve vodi da je do struje/elektronike.. :?
Zato mozda sto se radilica "zavarila" za lezajeve? :-) :-? Ugasio se sam, nece da zavergla.

Samo ti njega ubaci u petu brzinu i probaj gurnuti, ako se pomakne bez problema, odahni, nesto je oko struje. :D
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#15 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by Unreal »

Da napisem sta je bilo. Vjerovali ili ne, do reglera na alternatoru je bilo, cetkice se potrosile. Ne kontam zasto se samo ugasio u sred voznje?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#16 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by muha_sa »

Unreal wrote:Da napisem sta je bilo. Vjerovali ili ne, do reglera na alternatoru je bilo, cetkice se potrosile. Ne kontam zasto se samo ugasio u sred voznje?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
otklonio kvar :thumbup:

pitanje---jesil zvao Bihamk kad ti se auto ugasilo :?
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#17 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by NediM17 »

Hajde super, nije moglo bolje. I to mi je naumpalo, ali zar ti nije onda upalio lampicu akumulatora na tabli?

A ugasio se jer je prestao puniti, izvukao akumulator, nema vise struje za pumpu benzina, bobine, i morao se ugasiti. :thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by muha_sa »

NediM17 wrote:Hajde super, nije moglo bolje. I to mi je naumpalo, ali zar ti nije onda upalio lampicu akumulatora na tabli?
meni se na volvu slicno desilo--na pravcu mi se ugasio i ni makac :-) zvao Bihamk--oni ustanovili da je alternator--odšlepali me do Sencija na Mojmilu i vozdra :) --al mi nije jasno što je zakovo--ni tamo ni vamo :-)
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#19 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by Unreal »

Nisam zvao bihamk, dovukao mi jaran moj rezervni akumulator i vozio do servisa. Pri kontaktu, nije mi se upalila status lampa akumulatora. Inace, trebaju goriti obe lampe, i aku i ulje.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#20 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by muha_sa »

Unreal wrote:Nisam zvao bihamk, dovukao mi jaran moj rezervni akumulator i vozio do servisa. Pri kontaktu, nije mi se upalila status lampa akumulatora. Inace, trebaju goriti obe lampe, i aku i ulje.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
ovo mi nije jasno--ne samo ti vec mnogi ne zovu Bihamk kad im se nešto slicno desi :-)
zovite ljudi Bihamk--to platite prilikom registracije auta
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#21 Re: RE: Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by Unreal »

muha_sa wrote:
Unreal wrote:Nisam zvao bihamk, dovukao mi jaran moj rezervni akumulator i vozio do servisa. Pri kontaktu, nije mi se upalila status lampa akumulatora. Inace, trebaju goriti obe lampe, i aku i ulje.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
ovo mi nije jasno--ne samo ti vec mnogi ne zovu Bihamk kad im se nešto slicno desi :-)
zovite ljudi Bihamk--to platite prilikom registracije auta
Zvao bi, to sam mislio. To jutro sam kasnio na posao, ostavio sam auto na guranje na obliznji parking i otisao na posao. Kada sam dosao, glat samga upalio, vozio neko vrijeme (5 min) i opet isto. Skontao sam da je kvar i da bi me morali slepati, ali mi je ova solucija isplatna. Btw, to se desilo 5-6 KM od kuce, nije daleko :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#22 Re: RE: Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by muha_sa »

Unreal wrote: Zvao bi, to sam mislio. To jutro sam kasnio na posao, ostavio sam auto na guranje na obliznji parking i otisao na posao. Kada sam dosao, glat samga upalio, vozio neko vrijeme (5 min) i opet isto. Skontao sam da je kvar i da bi me morali slepati, ali mi je ova solucija isplatna. Btw, to se desilo 5-6 KM od kuce, nije daleko :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
jedno šlepanje je BEZPLATNO :)

gotovo je sad neg ovo da znaš za ubuduce :)
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#23 Re: Fiat Tipo 1.6 (benzin, 1991) crko u voznji!

Post by Unreal »

Ljudi, opet mi se isto desilo. Nije alternator punio akumulator. Nakon detaljnijeg pregleda, ustanovilo se da je problem, vjerovali ili ne, bakarna stopica na jednom od kablova na alternatoru. Bila sva korodirala i drzala se "na dlaci". Toliko muke, a glupost :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Post Reply