FETVA na Zapadnom Krajinom!?

Post Reply
StarScream
Posts: 138
Joined: 05/02/2008 15:17
Location: Otocje

#1 FETVA na Zapadnom Krajinom!?

Post by StarScream »

U jeku rata u Bosni i Hercegovini, dok smo se branili od napada sa istoka i zapada, Fikret Abdic okrece nekoliko hiljada ljudi protiv armije BiH i Bosne i Hercegovine. Na taj nacin Fikret i njegovi sljedbenici, stajuci rame uz rame sa Mladicem i njegovim cetnicima, jos vise otezavaju odbranu zemlje. Peti korpus, pored borbe sa cetnicima, morao se boriti i protiv domacih izdajnika.

Danas je doslo novo vrijeme. Mora se zivjeti zajedno, jer drugog nema. Medjutim, stati na stranu koljaca i ubica, a protiv svog ne naoruzanog i napacenog naroda, je ipak IZDAJA!

Neki tvrde da su oni bili prevareni i zavedeni. Mozda. Medjutim, nema toga koji mene moze navesti da pucam na svoj narod, niti na bilo koji drugi goloruki svijet! Sta bi se desilo da su abdicevci i njihovi pokrovitelji pobijedili? Vjerovatno jos jedan genocid.

Podrzavate li ukidanje FETVE nad tzv. Zapadnom Krajinom?
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#2

Post by obuca »

bilo je u 60 min. price o tome. brat na brata pucao. i ovaj babin je proglasen nevjernikom i kad umre nece moci biti sahranjen po islamskim propisima. a kazu da ne znaju ni ko to moze da ukine.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#3

Post by gospodar kuglastih munja »

Brat na brata je pucao u citavoj BiH. Zar nisu Srbi i Hrvati samo izdanci nekad kompaktne cjeline koja se zvala Bosnjak ?
U slucaju Zapadne Krajine se radi samo o jenoj frakciji medju muslimanima, kao borba izmedju dvije muslimanske milicije na bosanski nacin. Ko je tome kumovao zna se, Alija i Ceric. Oni su krivci za politicku podjelu samih Bosnjaka, zato sto im je preci muslimanski predznak nego nacionalni, drzavotvorni, znan kao Bosanac. Bosnjacko rukovodstvo je nesposobno da vodi same Bosnjake kao narod a pogotovo da im ponudi drzavu. Najlaksi nacin da ih drzi na uzdi je pomuslimljavanje, stvaranje bezimene grupe vjernika bez identiteta, svjesno ubijanje bilo kakve pomisli o zdravoj drzavi.

Sama Fetva je religiozni cin, carala-barala i nema nikakav sluzbeni efekt,. Jedina namjera joj je da jos vise razdvoji, podjeli. Fetva je religiozna presuda citavoj jednoj grupi ljudi, citavom podrucju i nevinim i krivim. Istu takvu Fetvu mogu uputiti i sami Krajisnici za ostatak BiH , pa sta.?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#4

Post by osa »

Šta je to točno fetva, da li je to nešto kao kletva, na što se može odnositi i koga obavezuje.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#5

Post by in33sa »

gospodar kuglastih munja wrote:Brat na brata je pucao u citavoj BiH. Zar nisu Srbi i Hrvati samo izdanci nekad kompaktne cjeline koja se zvala Bosnjak ?
Nisu.

Ostavite se tih nakaradnih teza.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#6

Post by zlata »

osa wrote:Šta je to točno fetva, da li je to nešto kao kletva, na što se može odnositi i koga obavezuje.
:D :lol:
Jest....jest....proklo Ceric Babu, sve Babine i Babincu.....da im i sIme zatre.... :P
Sad ce usred Kladuse....prkostiti Cericu...(predvidjam scenarij) i izgraditi najvecu katolicku crkvu u Ljutoj Krajini! :P Recce...kad nas nece hodza...hoce pop. Isus sve grIhe oprasta! :lol:
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#7

Post by karabaja-x »

in33sa wrote:
gospodar kuglastih munja wrote:Brat na brata je pucao u citavoj BiH. Zar nisu Srbi i Hrvati samo izdanci nekad kompaktne cjeline koja se zvala Bosnjak ?
Nisu.

Ostavite se tih nakaradnih teza.
jesu.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#8

Post by in33sa »

karabaja-x wrote:
in33sa wrote:
gospodar kuglastih munja wrote:Brat na brata je pucao u citavoj BiH. Zar nisu Srbi i Hrvati samo izdanci nekad kompaktne cjeline koja se zvala Bosnjak ?
Nisu.

Ostavite se tih nakaradnih teza.
jesu.
Onomad Seselj rece "bosnaski muslimani su nista drugo do poturceni Srbi".

Ove vase bolesne teze idu u rang Seseljevih izjava.
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#9

Post by karabaja-x »

in33sa wrote:
karabaja-x wrote:
in33sa wrote: Nisu.

Ostavite se tih nakaradnih teza.
jesu.
Onomad Seselj rece "bosnaski muslimani su nista drugo do poturceni Srbi".

Ove vase bolesne teze idu u rang Seseljevih izjava.
jašta, sigurno, u hiljadugodišnjoj zemlji zvanoj bosna bolesno je reći da su svi njeni žitelji bosanci, nekad davno zvani bošnjani, bošnjaci.....
StarScream
Posts: 138
Joined: 05/02/2008 15:17
Location: Otocje

#10

Post by StarScream »

gospodar kuglastih munja wrote: U slucaju Zapadne Krajine se radi samo o jenoj frakciji medju muslimanima, kao borba izmedju dvije muslimanske milicije na bosanski nacin. Ko je tome kumovao zna se, Alija i Ceric. Oni su krivci za politicku podjelu samih Bosnjaka, zato sto im je preci muslimanski predznak nego nacionalni, drzavotvorni, znan kao Bosanac.
Ima li jos koja nadrealisticna glupost da svalis na Aliju? Dok se armija borila na dvije strane, Aliji sigurno nije trebala jos jedna -abdicevska strana. Autonomasi su izdajnici koji su posli za Mladicem i Arkanom. To je nesto sto nema nikakvog opravdanja!!
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#11

Post by lady midnight »

osa wrote:Šta je to točno fetva, da li je to nešto kao kletva, na što se može odnositi i koga obavezuje.
fetva je ustvari vjersko mishljenje o jednom odredjenom problemu, izdato od strane struchnjaka za islamsko pravo koji do donoshenja odluke dolazi putem nekoliko priznatih metoda evaluacije vjerskih izvora odnosno izvedenih pravnih propisa.
klasichna fetva se sastoji od upita i odgovora, a onaj koji izdaje fetvu, tj. odgovara, zove se muftija (mufti). jedan (jako :D) pojednostavljen primjer: nekoga interesuje da li je muslimanima dozvoljeno jesti meso iz mesare u kojoj se prodaje svinjetina (ovo samo navodim kao primjer). onda muftija evaluira propise koji se odnose na to pitanje, pogleda u pravne knjige (vecinom iz svoje pravne shkole, ali odavno je uobichajeno da se u obzir uzmu i druge pravne shkole), i na kraju donese mishljenje.
no, kod nas je rijech "muftija" u medjuvremenu postala oznaka za odredjeni polozhaj u hijerarhiji IZe, tj. muftije su predstavnici islamske zajednice na odredjenom podruchju.

klasichna fetva u sunitskim pravnim shkolama nije obavezujuca, obavezujuca je presuda kadije (u chijem radu muftija mozhe posluzhiti kao savjetodavac). prema tome, fetva po sherijatu nije isto shto i presuda niti ima status presude.
no, u institucionaliziranim vjerskim zajednicama, u kojima se usprkos islamskoj zabrani principa svecenstva razvio svecenicki stalezh, pogotovo u onima gdje su muftije vezane uz drzhavu kao dio pravnog sistema (kao shto je bio sluchaj naprimjer u osmanskom carstvu), fetva postaje obavezujuce pravno mishljenje kad se izda od strane muftije koji se priznaje kao pravni autoritet.

ovo shto navedoh vazhi - valjda to ne moram naglashavati - u sluchaju da je sherijat na vlasti kao pravni sistem.
i kod nas naravno ima josh uvijek fetvi, koje se (opet naravno :D) donose u skladu sa sherijatom, ali one nisu niti mogu biti pravno obavezujuce; sherijatski propisi kod nas su u medjuvremenu stekli status moralnih i vjerskih normi, a ne zakonski validnih mogucnosti sankcioniranja.


eto, osa, nadam se da je sad jasnije, barem shto se tiche koncepta fetve :D
foreigndude
Posts: 128
Joined: 21/07/2007 19:44

#12

Post by foreigndude »

Joj s cim se vi zamarate. Zasto da jedan narod, jedan ogromni dio jedne tako proklete Bosne brine o nekakvoj fetvi koju jedan stari papak nanio na nas kraj. Na jednu tako veliku i ljutu Krajinu.

Pa jesmo li dogurali dotle da nam ovakve budale odlucuju o sudbini? Pa to ljudi nema veze sa zdravim razumom. Autonomija je osnovana iz politickih i ekonomskih razloga i drugacijih politickih i ekonomskih ideologija i pravaca, a nikako vjerskih. Politicko odstranjivanje iz neke drzavne zajednice nikako nije znacilo "ispisivanje" iz jedne vjere, iz Islama. Nije nijedan kladuski Mehmed, Amir, Haris, Ramiz sahranjen sa krstom vise glave onda kad je proglesena Autonomna Pokrajina, nije mu pop predvodio sahranu, a nisu mu ni joke lelekale na grobu. Ne moze njima, kao ni meni ili vama ovdje jedan glupson, hushkach i politicka picajzla poput Mustafe Cerica odredjivati mogu li ja ili ne mogu vjerovati u Allaha dz. s. ili hoce li mi se klanjati dzenaza pred kladuskom dzamijom ili ce me samo baciti u rupu ko kakvog chifuta.

E..kolko moras biti zatrovan..
Nihad_27
Posts: 265
Joined: 20/09/2007 07:00

#13

Post by Nihad_27 »

gospodar kuglastih munja wrote:Brat na brata je pucao u citavoj BiH. Zar nisu Srbi i Hrvati samo izdanci nekad kompaktne cjeline koja se zvala Bosnjak ?
U slucaju Zapadne Krajine se radi samo o jenoj frakciji medju muslimanima, kao borba izmedju dvije muslimanske milicije na bosanski nacin. Ko je tome kumovao zna se, Alija i Ceric.
:-)
Sljedbenici abdipilickocetnicke ideologije

Cija j Bosna?
"Bosna je srpska ko sto je Moskva ruska"...
http://www.youtube.com/watch?v=M7CfXj2aWQk
Oni su krivci za politicku podjelu samih Bosnjaka, zato sto im je preci muslimanski predznak nego nacionalni, drzavotvorni, znan kao Bosanac.

Sljedbenici abdikokosi se ni ne izjasnjavaju kao Bosnjaci:
http://dnzbih.ba/test/index.php?option= ... &Itemid=34

U rukovodstvu ima vise onih koji se izjasnjavaju kao Srbi ili Hrvati nego kao Bosnjaci.

Sve je to zalosno ali sta se moze. Svak bira svoj put i ne treba tu raditi nikakav forsing.

U svemu tome treba jasno i glasno osuditi vodstvo to jeste one koji su pokusali osnovati tu paradrzavu. Vecina njih je izvan BiH ali nazalost ima onih koji cak imaju i neke funkcije u Bosni kao ova abdiceva kcerka.

No dobro i to ce proci vremenom. Abdikokos je u kokosinjcu i prema zadnjim novostima nije bas u najboljem stanju, naime poceo je da sepa...dobar predznak

Nakon smrti te kokosi past ce i mnoge strasti i stvari ce polahko doci na svoje. U Kladusi ipak zivi nas narod, a tu je bio i dobar dio onih koji nisu podrzavali tog lumena u njegovim tudman-Kokos-milosevic dilovima.

Sve u svemu ja sam optimista sto se buducnsti tice. Lijep je to kraj nema sumnje da ce u buducnosti doprinijeti napretku drzave.
Nihad_27
Posts: 265
Joined: 20/09/2007 07:00

#14

Post by Nihad_27 »

foreigndude wrote:Joj s cim se vi zamarate. Zasto da jedan narod, jedan ogromni dio jedne tako proklete Bosne brine o nekakvoj fetvi koju jedan stari papak nanio na nas kraj. Na jednu tako veliku i ljutu Krajinu.
Ta fetva(ciju bih ja pisanu ili zvucnu formu volio viditi/cuti) nije bila upucena na cijelu Krajinu vec na jedan dio onih koji su presli na agresorsku stranu. Radi se o koliko% ljudi iz Krajine?


I mani se tih "na jednoj strani imamo "hrabre ljute i velike" a na drugoj strani, smusene i papke.

;-)
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#15

Post by cyprus »

Muslimani pristalice Abdića jesu izdali Bosnu i Hercegovinu, ali ne znam po čemu su izdali islam? Po čemu su oni krivovjerni, a ovi koji su bili u ABiH pravovjerni? Volio bih da mi to neko može valjano rastumačit.
foreigndude
Posts: 128
Joined: 21/07/2007 19:44

#16

Post by foreigndude »

Nihad_27 wrote:
foreigndude wrote:Joj s cim se vi zamarate. Zasto da
Ta fetva(ciju bih ja pisanu ili zvucnu formu volio viditi/cuti) nije bila upucena na cijelu Krajinu vec na jedan dio onih koji su presli na agresorsku stranu. Radi se o koliko% ljudi iz Krajine?
;-)
U pravu si, ali znas na sta sam mislio. A gledavsi opstinu VK, vecina je bila autonomasa, pocevsi od mojih rodjenih. Bila je to velika cifra (sto smo mogli vidjeti po broju izbjeglica sto su se gubali po halama i blatnjarama u tadasnjoj Republici Srpskoj Krajini. Nisam bio jedan od izbjeglica, ali iso sam im u posjetu. Ciganske mahale su bile Taj Mahal za ove.).

Usput, slazem se takodjer sa cyprusovim komentarom iznad. Ne branim Babinu politiku, ali vjera sa onim nije imala nista, a tako ni jedan Mustafa Ceric.
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#17

Post by IZVANZEMALJAC »

cyprus wrote:Muslimani pristalice Abdića jesu izdali Bosnu i Hercegovinu, ali ne znam po čemu su izdali islam? Po čemu su oni krivovjerni, a ovi koji su bili u ABiH pravovjerni? Volio bih da mi to neko može valjano rastumačit.
Jedini meni poznati razlog je da se muslimani ne smiju boriti protiv muslimana (ubijati jedne druge) brez dobrog razloga. To što su babini glupi i naivni nije dobar razlog da su se odvajali.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#18

Post by cyprus »

IZVANZEMALJAC wrote:
cyprus wrote:Muslimani pristalice Abdića jesu izdali Bosnu i Hercegovinu, ali ne znam po čemu su izdali islam? Po čemu su oni krivovjerni, a ovi koji su bili u ABiH pravovjerni? Volio bih da mi to neko može valjano rastumačit.
Jedini meni poznati razlog je da se muslimani ne smiju boriti protiv muslimana (ubijati jedne druge) brez dobrog razloga. To što su babini glupi i naivni nije dobar razlog da su se odvajali.
A što onda nisu "fetvovani" (izvinjavam se na izrazu) ili Turci ili Kurdi ili i jedni i drugi?
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#19

Post by gospodar kuglastih munja »

Jel vam sad jasno koliko je Ceric papak? On je ustvari cisti politicar koji zastupa krajnju radikalnu liniju politike u samih Bosnjaka. Dozvolio je sebi da sudi muslimanima, da im baca Fetve, zato sto zastupaju drugacije politicko misljenje od njega.
Ja ovim ne zelim braniti nikakvu ideju Zapadne Krajine. Naprotiv, osudjujem je kao bosanac i smatram te ljude izdajnicima. Ako ko treba da im sudi, onda je to pravosudni sistem nase drzave a ne nikakva IZ.
Ovim potezom IZ i Ceric jois jednom pokazuju da ne priznaju drzavu BiH i da namecu Serijat. On zalazi u polje rada drzavnih organa, sudstva.

Zasto ne baci Fatvu na Srbiju ili Hrvatsku koje direktno i indirektno pocinise tolike zlocine nad Bosancima? Veci su njemu prijatelji Srbi i Hrvati nego Bosanci, pa i sami Bosnjaci medju koje baca kost razdora sto ide na ruku snagama koje zele raqsturiti BiH.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#20

Post by Dado dijasporitus »

Kakva Fetva :? . Pa nisu se Bosnjaci u Krajini ubijali jer su imali razlicite poglede na islam niti po bilo kojoj religijskoj osnovi. Babo je htio fildzan drzavu za sebe u kojoj bi bio finansijski tajkun i da pri tom nije birao sredstva. Zavrsio je u zatvoru kao sto je i zasluzio a pristalice su mu rasute po svijetu. Po meni je to kraj price. Sta se Islamska zajednica ili kakvo izdavanje Fetve ima sta mjesati u to.

I Srbi su pucali na svoje u Sarajevu a HVO je bio u ratu sa HOS-om pa crkva u tome svemu nevidi nikakvu ulogu. Samo muslimani izgleda imaju kompleks moralisanja na teme koje su davno stavljene pod kljuc.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#21

Post by Vodenjak »

IZVANZEMALJAC wrote:
cyprus wrote:Muslimani pristalice Abdića jesu izdali Bosnu i Hercegovinu, ali ne znam po čemu su izdali islam? Po čemu su oni krivovjerni, a ovi koji su bili u ABiH pravovjerni? Volio bih da mi to neko može valjano rastumačit.
Jedini meni poznati razlog je da se muslimani ne smiju boriti protiv muslimana (ubijati jedne druge) brez dobrog razloga. To što su babini glupi i naivni nije dobar razlog da su se odvajali.
Ako pretpostavimo da je samo ovaj navedeni razlog, kako se fetva moze odnositi samo na autonomase?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#22

Post by pitt »

selektivna :D:D:D meni je zanimljivo da ima dosta bosnjaka koji su sasvim OK sa ovom fetvom, dok ih npr ne interesuje ona izdata od vodecih imama protiv alkaide i bin ladena. :-) :-)
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#23

Post by karabaja-x »

gospodar kuglastih munja wrote:Jel vam sad jasno koliko je Ceric papak? On je ustvari cisti politicar koji zastupa krajnju radikalnu liniju politike u samih Bosnjaka. Dozvolio je sebi da sudi muslimanima, da im baca Fetve, zato sto zastupaju drugacije politicko misljenje od njega.
Ja ovim ne zelim braniti nikakvu ideju Zapadne Krajine. Naprotiv, osudjujem je kao bosanac i smatram te ljude izdajnicima. Ako ko treba da im sudi, onda je to pravosudni sistem nase drzave a ne nikakva IZ.
Ovim potezom IZ i Ceric jois jednom pokazuju da ne priznaju drzavu BiH i da namecu Serijat. On zalazi u polje rada drzavnih organa, sudstva.

Zasto ne baci Fatvu na Srbiju ili Hrvatsku koje direktno i indirektno pocinise tolike zlocine nad Bosancima? Veci su njemu prijatelji Srbi i Hrvati nego Bosanci, pa i sami Bosnjaci medju koje baca kost razdora sto ide na ruku snagama koje zele raqsturiti BiH.
to je ono što se meni gadi,to miješanje vjere i politike, ja ne znam šta ti ljudi, te vođe misle, šta oni misle ba, da li su oni svjesni posljedica
bonik
Posts: 14
Joined: 21/01/2008 20:19

#24

Post by bonik »

Fikret je za razliku od Alije omogucio hiljadama krajisnika radno mjesto i podignuo je na noge nekad jako siromasnu Cazinsku krajinu dok je Alija trunuo u nekom zatvoru mastajuci o Islamu.Alija je vrlo dobro znao ko su cetnici i Srbija i namjerno je gurnuo goloruki narod u rat protiv zvijeri.U njemu nije bilo uopste nikakve pameti niti politicke lukavosti.Ceric je sramota za Islamsku zajednicu jer taj covjek se bas zahvaljujuci ratu obogatio na veliko.Fikret jeste pogresio osnivajuci pokrajinu zapadna bosna ali opet to nije ucinio da zavadja narod vec da ga izvuce iz rata.Oruzane sukobe u krajini nisu pocele fikretove pristalice vec peti korpus i mudžehadini.U drugoj autonomiji Fikret je napravio jos vecu glupost i udruzio se sa cetnicima i za to treba da odgovara.Drago mi je da je Suljo Krajic koji je kao pripadnik petog korpusa pilio svojim komsijama kladuscanima glave pilom i mucio ih na razne nacine zavrsio nakon toliko godina u zatvoru a sve se vrijeme setao po Kladusi kao nekakav gospodin.Trenutno njegovi ratni prijatelji i zlocinci bjeze iz Krajine bojeci se snage zakona.Ne branim uopste Fikreta jer i on je napravio velike gluposti ali opet su njegove pogreske manje od onih koje je napravio Alija.
StarScream
Posts: 138
Joined: 05/02/2008 15:17
Location: Otocje

#25

Post by StarScream »

bonik wrote:Fikret je za razliku od Alije omogucio hiljadama krajisnika radno mjesto i podignuo je na noge nekad jako siromasnu Cazinsku krajinu dok je Alija trunuo u nekom zatvoru mastajuci o Islamu.Alija je vrlo dobro znao ko su cetnici i Srbija i namjerno je gurnuo goloruki narod u rat protiv zvijeri.U njemu nije bilo uopste nikakve pameti niti politicke lukavosti.

Ne branim uopste Fikreta jer i on je napravio velike gluposti ali opet su njegove pogreske manje od onih koje je napravio Alija.
Ti si ili previse neuk ili previse bezobrazan. :x
Nije Alija gurnuo nas u rat. Rat su nam donijeli komunisticki izdajnici koji su presvukli svoja odijela i nabili kokarde, poput Milosevica! Ko je okruzio Sarajevo? Okruzili su ka generali JNA armije, oni komunisticki generali koji su bili elitno drustvo komunisticke Jugoslavije, koji su trebali da cuvaju bratstvo i jedinstvo! Rat su nam donijeli pregovaraci iz Karadjordjeva. Nemoj da izjednacavas zrtvu i agresora, i da okreces cinjenice!
Po tebi smo trebali pristati na Veliku Srbiju i robstvo.

A za ovo drugo mislim da nema smisla ni komentarisati. Nije vrijedno slova...

P.S. Zasto svaka tema mora otici na Aliju. Tema je o Fikretu i njegovim sljedbenicima. :oops:
Post Reply