Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Post Reply
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#1 Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by sharwoodforest »

Ima li ikakvih informacija sta se desava po pitanju organizacije festivala i nije li vrijeme da se pokrene inicijativa ugovaranja nastupa kvalitetnijih muzicara iz regiona?
Misljenja sam da finansijska strana nije upitna,dakle potrebna je kvalitetna organizacija i konkretni dogovori.
Sad je vrijeme za to, zasto se ceka juni, juli, pa do tad je i mladen grdovic :D prebukiran !!!
Ovo je samo inicijativa da se sprijeci stihijsko i nekvalitetno gomilanje sunda kao nacina da se popuni praznina zbog kasnjenja i nedostatka ideje.
Last edited by sharwoodforest on 16/04/2008 15:53, edited 2 times in total.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#2 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by Liberalism »

Koliko sam ja cuo nista od festivala. Nema sredstava. Nezvanicno cujem da je svakom clanu odbora planirana naknada u visini od 6.000 KM. ta sredstva (oko 100.000 KM za 15-20 clanova odbora) su obezbjedjena u budzetu ali nema nikoga da donira sredstva za izvodjace. Tako da ce i ako bude festival na njemu ucestvovati djeca iz obdanista, pod uslovom da nauce dobro adekvatni kulturno-vjerski program.
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#3 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by mojgrad »

Održan prvi sastanak organizacionog odbora 11. Internacionalnog Festivala Prijateljstva
Friday, 11 April 2008


Prvi sastanak Organizacionog odbora i Operativnog tima zaduženog za organizaciju XI Internacionalnog ''Festivala prijateljstva'' Goražde 2008. godine održan je danas u Velikoj Sali Općine Goražde.Naime, već tradicionalni ''Festival prijateljstva'' organizuje se svake godine u Goraždu i traje od 01-10. augusta.

Ovaj Festival izgradio je internacionalni imidž i postao je jedan od vodećih festivala u regionu. Učesnici ovog festivala tokom proteklih godina bili su mnoga popularna imena iz svijeta estrade, umjetnosti, filma...


Ovaj Festival svake godine ugosti veliki broj učesnika iz cijelog svijeta, a među učesnicima redovno se pojavljuju gosti iz Francuske, Španije, Italije, Austrije, Njemačke, Srbije, Hrvatske, Danske...Sam Festival medijski je veoma popraćen, a samim tim postigao je veliku popularnost u Bosni i Hercegovini, ali i šire.


O tome da je ovaj Festival postao uveliko popularan i prepoznatljiv širom svijeta govori i podatak da je''Festival prijateljstva'' zvanično uvršten na listu Evropskih folklornih društava (CIOF).


Ove godine održava se XI. po redu ''Festival prijateljstva''. Općinsko vijeće Goražde nedavno je usvojilo Odluku o formiranju Organizacionog odbora ovog Festivala, a formiran je i Operativni tim.
To je bio povod da se danas održi prvi u nizu zajedničkih sastanaka povodom organizacije XI Internacionalnog Festivala prijateljstva Goražde 2008.

Na početku sastanka načelnik Općine Goražde prof. Mustafa Kurtović, koji je ujedno i predsjednik Organizacionog odbora festivala, prisutne je upoznao sa dnevnim redom današnjeg sastanka. Prva tačka bila je upoznavanje prisutnih o njihovom članstvu, angažmanu u Operativnom timu, pravima i obavezama. Potom su imenovani predsjednici pododbora za pop-rock, pododbora za folk, pododbora za igraonice, pododbora za press itd. Većinom su danas imenovani, kao predsjednici ovih podobora, ljudi koji su već ranije radili na ovim poslovima i pokazali su kvalitet u radu na organizaciji i pripremi sadržaja festivala. Prezentirane su i informacije o uspostavljenim kontaktima sa potencijalnim izvođačima koji su samoinicijativno izrazili želju da budu učesnici Festivala.

Danas je data ideja o eventualnoj mogućnosti da se za ovaj Festival raspiše Javni poziv za učešće na Festivalu. Sam tekst poziva trebao bi sadrži informacije o samoj ideji festivala, a to je da je ovo ipak festival prijateljstva, te da on služi promociji i gradnji prijateljskih odnosa građana Goražda sa ljudima širom svijeta. Operativni tim će u narednom periodu svakako odlučiti da li će usvojiti ovu ideju ili će odabir učesnika biti zasnovan na dosadašnjoj praksi. Ono što je sasvim sigurno da je veliki broj poznatih ličnosti iz svijeta estarde, umjetnosti već izrazio želju za učešćem na ovogodišnjem festivalu. Danas se moglo čuti dosta zanimljivih ideja i prijedloga za što boljom organizacijom Festivala, što će zasigurno u velikoj mjeri doprinijeti još većem kvalitetu Festivala. Načelnik je zvanično potvrdio informaciju da je Federalno ministartsvo kulture i sporta podržalo XI Festival sa značajnim finansijskim sredstvima, čime je odato veliko priznanje za sav dosadašnji rad, ali i da se Operativni tim nada što većem broju sponzora i medijske promocije, u cilju promoviranja ovog Festivala u Bosni i Hercegovini i svijetu.

Na kraju je usvojen zaključak da se do početka juna pripremi zvanični program festivala i finansijski plan za njegovu realizaciju, tako da će u narednom periodu Organizacioni odbor i Operativni tim XI Internacionalnog ''Festivala prijateljstva'' imati pune ruke posla kako bi građanima Goražda i prijateljima ovog grada, u augustu ove godine, priredili veliki spektakl.

Izvor: Općina Goražde
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#4 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by sharwoodforest »

"Danas se moglo čuti dosta zanimljivih ideja i prijedloga za što boljom organizacijom Festivala, što će zasigurno u velikoj mjeri doprinijeti još većem kvalitetu Festivala".

Image
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#5 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by Liberalism »

mojgrad wrote:Održan prvi sastanak organizacionog odbora 11. Internacionalnog Festivala Prijateljstva
Friday, 11 April 2008
O tome da je ovaj Festival postao uveliko popularan i prepoznatljiv širom svijeta govori i podatak da je''Festival prijateljstva'' zvanično uvršten na listu Evropskih folklornih društava (CIOF).
heheh... napokon su pokazali kolko su svi u ovom organizacionom odboru idioti. Za njih nije ni organizovanje teferiča, a kamoli festivala.

Ko su zastupnici CIOF-a u BiH?


CIOFF Bosnia and Herzegovina - Ms. Anka Raic UHAKUD.
UHAKUDu BiH uvezuje, potiče i promiče kulturni amaterizma hrvata BiH. Naši utemeljitelji i članovi su hrvatska kulturnoumjetnička društva, amaterska kazališta, lutkari – amateri, književnici – amateri, likovni stvaratelji - amateri, amaterski tamburaški orkestri i limene glazbe. Organiziramo smotre, izložbe, promocije knjiga po svim sekcijama za sve članove u BiH, educiramo mlade naraštaje, vrednujemo rad učinjenog kroz smotre i izložbe te uvezujemo članstvo u slične asocijacije radi razmjene programa.


Pa hadje da su uvrstili Festival prijateljstva pod folklorni dio, sto je i slucaj sa 99% festivala koji se nalaze u ovom katalogu
http://www.cioff.org/cioff/Publications ... r_2008.pdf

vec su Gorazdanski festival prijateljstva uvrstili pod Dječije folklorne festivale. E stvarno ne samo da su idioti vec i bezobrazni da bezobrazniji ne mogu biti. Sellam
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#6 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by sharwoodforest »

Liberalism wrote:
mojgrad wrote:Održan prvi sastanak organizacionog odbora 11. Internacionalnog Festivala Prijateljstva
Friday, 11 April 2008
O tome da je ovaj Festival postao uveliko popularan i prepoznatljiv širom svijeta govori i podatak da je''Festival prijateljstva'' zvanično uvršten na listu Evropskih folklornih društava (CIOF).
heheh... napokon su pokazali kolko su svi u ovom organizacionom odboru idioti. Za njih nije ni organizovanje teferiča, a kamoli festivala.

Ko su zastupnici CIOF-a u BiH?


CIOFF Bosnia and Herzegovina - Ms. Anka Raic UHAKUD.
UHAKUDu BiH uvezuje, potiče i promiče kulturni amaterizma hrvata BiH. Naši utemeljitelji i članovi su hrvatska kulturnoumjetnička društva, amaterska kazališta, lutkari – amateri, književnici – amateri, likovni stvaratelji - amateri, amaterski tamburaški orkestri i limene glazbe. Organiziramo smotre, izložbe, promocije knjiga po svim sekcijama za sve članove u BiH, educiramo mlade naraštaje, vrednujemo rad učinjenog kroz smotre i izložbe te uvezujemo članstvo u slične asocijacije radi razmjene programa.


Pa hadje da su uvrstili Festival prijateljstva pod folklorni dio, sto je i slucaj sa 99% festivala koji se nalaze u ovom katalogu
http://www.cioff.org/cioff/Publications ... r_2008.pdf

vec su Gorazdanski festival prijateljstva uvrstili pod Dječije folklorne festivale. E stvarno ne samo da su idioti vec i bezobrazni da bezobrazniji ne mogu biti. Sellam

:thumbup:
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#7 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by mojgrad »

Liberalism wrote:
mojgrad wrote:Održan prvi sastanak organizacionog odbora 11. Internacionalnog Festivala Prijateljstva
Friday, 11 April 2008
O tome da je ovaj Festival postao uveliko popularan i prepoznatljiv širom svijeta govori i podatak da je''Festival prijateljstva'' zvanično uvršten na listu Evropskih folklornih društava (CIOF).
heheh... napokon su pokazali kolko su svi u ovom organizacionom odboru idioti. Za njih nije ni organizovanje teferiča, a kamoli festivala.

Ko su zastupnici CIOF-a u BiH?


CIOFF Bosnia and Herzegovina - Ms. Anka Raic UHAKUD.
UHAKUDu BiH uvezuje, potiče i promiče kulturni amaterizma hrvata BiH. Naši utemeljitelji i članovi su hrvatska kulturnoumjetnička društva, amaterska kazališta, lutkari – amateri, književnici – amateri, likovni stvaratelji - amateri, amaterski tamburaški orkestri i limene glazbe. Organiziramo smotre, izložbe, promocije knjiga po svim sekcijama za sve članove u BiH, educiramo mlade naraštaje, vrednujemo rad učinjenog kroz smotre i izložbe te uvezujemo članstvo u slične asocijacije radi razmjene programa.


Pa hadje da su uvrstili Festival prijateljstva pod folklorni dio, sto je i slucaj sa 99% festivala koji se nalaze u ovom katalogu
http://www.cioff.org/cioff/Publications ... r_2008.pdf

vec su Gorazdanski festival prijateljstva uvrstili pod Dječije folklorne festivale. E stvarno ne samo da su idioti vec i bezobrazni da bezobrazniji ne mogu biti. Sellam
Pa zato sam i postavila tekst a nasla ga na siteu opstine Gz. Sta da da ti kazem, stvari se odvijaju sa goreg na crnje
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#8 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by Liberalism »

Da nije nacelnik i vecina opcinskog vijeca presla kojim slucajem u HDZ? Ili hdz1990?
User avatar
burekodsira
Posts: 3536
Joined: 09/07/2006 00:23

#9 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by burekodsira »

bilo kako bilo ipak ce od cioffa dobijati za svaki festival 100 tisuca KM potpore...
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#10 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by Liberalism »

burekodsira wrote:bilo kako bilo ipak ce od cioffa dobijati za svaki festival 100 tisuca KM potpore...
Sta ba siris lazi... kakvih crnih 100.000 KM.

Al dobro ti je ovo ''potpore'' ko da si to negdje u nekom HDZ-ovom saopćenju procitao
User avatar
burekodsira
Posts: 3536
Joined: 09/07/2006 00:23

#11 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by burekodsira »

procitaj ovdje cijeli tekst

u kojem stoji:
- Sredstva koja se odobravaju za ovakve manifestacije iznose od 150.000 do 300.000 eura. Vjerujem da ćemo imati dovoljno sredstava za kvalitetnu organizaciju ovogodišnjeg, 11. internacionalnog festivala prijateljstva - ističe Kurtović.
znaci cak i vise nego sam napisao
:bih: :thumbup: :evil:
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#12 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by Liberalism »

burekodsira wrote:procitaj ovdje cijeli tekst

u kojem stoji:
- Sredstva koja se odobravaju za ovakve manifestacije iznose od 150.000 do 300.000 eura. Vjerujem da ćemo imati dovoljno sredstava za kvalitetnu organizaciju ovogodišnjeg, 11. internacionalnog festivala prijateljstva - ističe Kurtović.
znaci cak i vise nego sam napisao
:bih: :thumbup: :evil:
prvo CIOFF je dobijao sredstva od UNESCO za Afriku, drugo CIOFF obuhvata oko 300 festivala sirom svijeta (300x100.000= 30 miliona euro). Ovaj CIOFF vjerovatno ima budzet manji od 1 milion EURO jer bi u suprotnom prema EU standardima morao imati transparentne finansijske izvjestaje.

Ova prica kako ce neko dati 300.000 KM je ocigledna prica za nepismeni narod. Kao ako ce dobiti 300.000 KM od nekoga (niko ne zna od koga), oni s mirom mogu medju sobom podjeliti 100.000 KM (za komisiju). Kako tih 300.000 KM niko nece viditi (izuzev mozda ako sta sami francuzi ne organizuju), nece ni biti para za festival.

pardon, valjda se opcina nece brukati i da ce ispuniti bar minimum (za tih 100.000 KM kolko ce potrositi iz budzeta) i da ce organizovati djeciji folklorni festival prijateljstva.
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#13 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by sharwoodforest »

ako i dodje podrska od takve organizacije, zar je to ono sto je trazio nacelnik ( cini mi se da su njegovi dometi bili veci ), meni je to stvarno bezveze, i jos mi je tuznije sto se francuzima cisto j.....sta se na nasem terenu se sve desava, oni dodju i prodju.

ja sam za preimenovanje, brate nek se zove festival folklora gorazde 2008, da se ne nadamo nicemu drugacijem, jer babe i zabe ne mogu ici zajedno

nemojmo ocekivati nista od eventa tipa exit music festival, toga nema, i ne postoji dok se ograniceni politicki pogodni tipovi guraju guzicama za stolicu u krugu od dvadeset nesposobnjakovica kojima je centar svijeta ceca, seka, ferid, sinan i sl. Jos fali da nam u program uvedu sportsku disciplinu u narodu zvanu korida pa ce svi biti zadovoljni :lol:
najbolje bi bilo ne spominjati festival ali raditi na organizovanju agencije za organizovanje dogadjaja od kulturnog znacaja za mlade kojima treba podrska u spoznaji da hvale vrijedni koncerti jesu kulturni dozivljaj i nesto sto ce ih kao ljude odrediti za cijeli zivot.

na zalost, sve se izmjesalo, pa ne vidimo stabla od sume......
Last edited by sharwoodforest on 18/04/2008 12:53, edited 1 time in total.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#14 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by Liberalism »

sharwoodforest wrote:ako i dodje podrska od takve organizacije, zar je to ono sto je trazio nacelnik ( cini mi se da su njegovi dometi bili veci ), meni je to stvarno bezveze, i jos mi je tuznije sto se francuzima cisto j.....sta se na nasem terenu se sve desava, oni dodju i prodju.
ja sam za preimenovanje, brate nek se zove festival folklora gorazde 2008, nemojmo ocekivati nista od eventa tipa exit, toga nema, i ne postoji dok se ograniceni politicki pogodni tipovi guraju guzicama za stolicu u krugu od dvadeset nesposobnjakovica kojima je centar svijeta ceca, seka, ferid, sinan i sl. Jos fali da nam u program uvedu sportsku disciplinu u narodu zvanu korida pa ce svi biti zadovoljni :lol:
najbolje bi bilo ne spominjati festival ali raditi na organizovanju agencije za organizovanje dogadjaja od kulturnog znacaja za mlade kojima treba podrska u spoznaji da hvale vrijedni koncerti jesu kulturni dozivljaj i nesto sto ce ih kao ljude odrediti za cijeli zivot.

na zalost, sve se izmjesalo, pa ne vidimo stabla od sume......
pa bice i korida ne brini. Samo je problem sto je ne mogu staviti u zvanicni raspored festivala, obzirom da je od ove godine to djeciji folklorni festival.

Usput gdje ce konzervirani rokeri organizovati nesto ala' EXIT, nema smisla
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#15 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by sharwoodforest »

Liberalism wrote:
sharwoodforest wrote:ako i dodje podrska od takve organizacije, zar je to ono sto je trazio nacelnik ( cini mi se da su njegovi dometi bili veci ), meni je to stvarno bezveze, i jos mi je tuznije sto se francuzima cisto j.....sta se na nasem terenu se sve desava, oni dodju i prodju.
ja sam za preimenovanje, brate nek se zove festival folklora gorazde 2008, nemojmo ocekivati nista od eventa tipa exit, toga nema, i ne postoji dok se ograniceni politicki pogodni tipovi guraju guzicama za stolicu u krugu od dvadeset nesposobnjakovica kojima je centar svijeta ceca, seka, ferid, sinan i sl. Jos fali da nam u program uvedu sportsku disciplinu u narodu zvanu korida pa ce svi biti zadovoljni :lol:
najbolje bi bilo ne spominjati festival ali raditi na organizovanju agencije za organizovanje dogadjaja od kulturnog znacaja za mlade kojima treba podrska u spoznaji da hvale vrijedni koncerti jesu kulturni dozivljaj i nesto sto ce ih kao ljude odrediti za cijeli zivot.

na zalost, sve se izmjesalo, pa ne vidimo stabla od sume......
pa bice i korida ne brini. Samo je problem sto je ne mogu staviti u zvanicni raspored festivala, obzirom da je od ove godine to djeciji folklorni festival.

Usput gdje ce konzervirani rokeri organizovati nesto ala' EXIT, nema smisla

prije bih rekla hibernacija, ali kad bude bice, rock and roll is not dead :-D
User avatar
burekodsira
Posts: 3536
Joined: 09/07/2006 00:23

#16 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by burekodsira »

ne interesjue me ni cioff ni gradonacelnik, ja sam spomeno sta je receno...
istina je da je zadnjih par godina festival malo drugaciji ali ipak uvjek bude za svakoga po nesto. pojedincu je tesko ugoditi i za to se gleda valjda da svako ima nesta od toga. exit nema veze s festivalom kakav je zamisljen u gorazdu. shvatite da festival nije jednako koncert... na festivalu mora biti raznih elemenata od koncerata, izlozbi, radionica, folklora i sl.
tefericom ga vise prave nekontrolisana prodaja alkohola na svakom cosku, 10 metara od glavne bine rostilji koji dime cijeli narod, svaki kiosk mutira u kafanu sa bastom i sl....
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#17 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by Liberalism »

burekodsira wrote:ne interesjue me ni cioff ni gradonacelnik, ja sam spomeno sta je receno...
istina je da je zadnjih par godina festival malo drugaciji ali ipak uvjek bude za svakoga po nesto. pojedincu je tesko ugoditi i za to se gleda valjda da svako ima nesta od toga. exit nema veze s festivalom kakav je zamisljen u gorazdu. shvatite da festival nije jednako koncert... na festivalu mora biti raznih elemenata od koncerata, izlozbi, radionica, folklora i sl.
tefericom ga vise prave nekontrolisana prodaja alkohola na svakom cosku, 10 metara od glavne bine rostilji koji dime cijeli narod, svaki kiosk mutira u kafanu sa bastom i sl....
Ako vec ne znas sta je EXIT, onda ti je bolje ne pominji ga.

Festival kakav je zamisljen u Gorazdu nema veze sa teferičom kakav se organizuje u Gorazdu.

nevezano za ovo, zna li se gdje ce se organizovati Korida? Kazu bice smotra volova pred Interexom. jel to istina?
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#18 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by sharwoodforest »

burekodsira wrote:ne interesjue me ni cioff ni gradonacelnik, ja sam spomeno sta je receno...
istina je da je zadnjih par godina festival malo drugaciji ali ipak uvjek bude za svakoga po nesto. pojedincu je tesko ugoditi i za to se gleda valjda da svako ima nesta od toga. exit nema veze s festivalom kakav je zamisljen u gorazdu. shvatite da festival nije jednako koncert... na festivalu mora biti raznih elemenata od koncerata, izlozbi, radionica, folklora i sl.
tefericom ga vise prave nekontrolisana prodaja alkohola na svakom cosku, 10 metara od glavne bine rostilji koji dime cijeli narod, svaki kiosk mutira u kafanu sa bastom i sl....
kazem, odvojiti prostorno folk ( nek skontaju sta je folk kategorija u muzici ) od ostalog zanra, pocistiti cevape, pohvatati dilere, policiji dati pendreke pa ces vidjeti reda...obezbjedjenje platiti, ustediti od derneka na bjelim vodama...

ljudima u odboru jos preporuka nek dobro skontaju hoce li od omladine praviti smece, od starijih budale ili ce se potruditi da organizuju kulturnu manifestaciju i da se vise ne pretvaramo da je dobro kad nije
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#19 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by sharwoodforest »

i jos jedan detalj, iz prve ruke, prava je istina da su ljudi iz nase dijaspore stelali da budu u gorazdu za vrijeme festivala
dogodilo se da ti isti ljudi sada stelaju godisnje odmore da ne budu ovdje za vrijeme festivala zbog svega loseg sta se desavalo u toku festivala
to je informacija sto posto provjerena i potvrdjena, i sto je pogubnije, nisu jedini, ima ih jos koje znam i koji isto misle
a to je znak za uzbunu
User avatar
burekodsira
Posts: 3536
Joined: 09/07/2006 00:23

#20 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by burekodsira »

@liberalism
po medijskim izvjestajima exit da je masa rock koncerta u par dana ko sto se po ostatku svijeta organizuje. to se nikako ne moze poistovjecivati sa festivalom prijateljstva. znaci zapamti to nije festival koncerata nego festival prijateljstva!

cek evo da se ne raspravljamo uzaludno, haj navedi sadrzaje recimo od prosle godine i oznaci koji je bio teferic! vidi i ovo, nije da ja sad branim nesta festival iliti njegove organizatore - ne, nego hocu malo da ti skrenem paznju da nemoze svaki sadrzaj biti prilagodjen samo za tebe!

@sharwoodforest
drago mi je da se slazemo,
steta je sto dijaspora izbjegava festival ali svako ima pravo da ide kad hoce gdje hoce. to je mozda cak i bolje gledano po privredu bpk.... inace se najvise zaradi tokom festival, a ovako ce se ta zarada razvuci na jos par sedmica prije i poslije... jos jedna mi pade na um - nasa dijaspora (iz cijele bih) tj velika vecina su bas ti sto su se ubili za koride
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#21 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by Liberalism »

Daj nebrukaj se i ne brkaj stvari. U Gorazdu festival se sveo na koncerte bosanskih folk zvijezda gdje je najveci dogadjaj defile folklora. zato je i u redu da se gorazdanski teferic uvrstio u medjunarodni katalog folk festivala. samo je problem sto su ga svrstali medju djecije folk festivale.

Po cemu je gorazdanski teferic - festival prijateljstva? Po koncertu Selme Bajrami Hanke Paldum i Halida Beslica? Najgori su mi ovi koji u zivotu nisu nigdje bili niti sta vidili i vjeruju da je Gorazde centar ''jugoistocne evrope''.
User avatar
burekodsira
Posts: 3536
Joined: 09/07/2006 00:23

#22 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by burekodsira »

ja ti opet kazem folklor nije teferic vec kulturno-historijsko naslijedje koje gaji svaka zemlja pa i mi. i meni idu na zivce ove koje si prozvao a takodje i oni koji su bili jednom na nekom "hepeningu" van gorazda ili bih i misle da su pokupili pamet svijeta.

vezano za ucesnike prosiri ti tu listu jos malo... a hanka i halid su legende, selma bajrami i serif konjevic odroni i ne znam da ih je nesta posebno vise bilo. prisjeti se sad i ostalih izvodjaca pa definisi i njih, pa prisjeti se gostiju iz cijelog svijeta koji su nastupali s raznoraznim predstavama, koncertima, radionicama, animatorima, slikarima, modnim kreatorima, dj-evima, brejkerima, reperima, i sl. u ovome navedenom ima za sve po nesta od petogodisnjeg djeteta do starih osoba. ti opet pricu svodis samo na koncerte...

ima i muzicara koji ne privlace moju paznju pa me niko i ne tjera da ih idem "slusati" ali zato skrenem u omladinsku i gledam francuski kabare...

najvise od svega mi se ne svidja seljakluk koji provodi narod, recimo lome autobuse koji ih besplatno voze za vitkovice ustikolinu ili ilovacu. ili prodaja pive kome stignu po omladinskoj ili ko sto sam spomeno u sred mase rostilj s cevapima i pljeskavicama itd.

postaje malo dosadno voditi diskusiju samo s tobom jer ti imas svoj stav a ja svoj i tu je kraj price. eto volio bih da se jos neko ukljuci u temu i da se servud aktivira... poz :thumbup:
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#23 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by Liberalism »

burekodsira wrote:ja ti opet kazem folklor nije teferic vec kulturno-historijsko naslijedje koje gaji svaka zemlja pa i mi. i meni idu na zivce ove koje si prozvao a takodje i oni koji su bili jednom na nekom "hepeningu" van gorazda ili bih i misle da su pokupili pamet svijeta.

vezano za ucesnike prosiri ti tu listu jos malo... a hanka i halid su legende, selma bajrami i serif konjevic odroni i ne znam da ih je nesta posebno vise bilo. prisjeti se sad i ostalih izvodjaca pa definisi i njih, pa prisjeti se gostiju iz cijelog svijeta koji su nastupali s raznoraznim predstavama, koncertima, radionicama, animatorima, slikarima, modnim kreatorima, dj-evima, brejkerima, reperima, i sl. u ovome navedenom ima za sve po nesta od petogodisnjeg djeteta do starih osoba. ti opet pricu svodis samo na koncerte...

ima i muzicara koji ne privlace moju paznju pa me niko i ne tjera da ih idem "slusati" ali zato skrenem u omladinsku i gledam francuski kabare...

najvise od svega mi se ne svidja seljakluk koji provodi narod, recimo lome autobuse koji ih besplatno voze za vitkovice ustikolinu ili ilovacu. ili prodaja pive kome stignu po omladinskoj ili ko sto sam spomeno u sred mase rostilj s cevapima i pljeskavicama itd.

postaje malo dosadno voditi diskusiju samo s tobom jer ti imas svoj stav a ja svoj i tu je kraj price. eto volio bih da se jos neko ukljuci u temu i da se servud aktivira... poz :thumbup:
Ti izgleda nikad nisi bio na nekom teferiču. A kako je na teferiču nemoras nikog pitati. Upravo onako kako je u Gorazdu od 1 do 10 avgusta. Posebno kada nastupaju Halid, Hanka, Selma, Ceca, Dragana Mirkovic...

ups.. odkud ceca i Dragana na evropskom festivalu....
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#24 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by sharwoodforest »

Liberalism wrote:
burekodsira wrote:ja ti opet kazem folklor nije teferic vec kulturno-historijsko naslijedje koje gaji svaka zemlja pa i mi. i meni idu na zivce ove koje si prozvao a takodje i oni koji su bili jednom na nekom "hepeningu" van gorazda ili bih i misle da su pokupili pamet svijeta.

vezano za ucesnike prosiri ti tu listu jos malo... a hanka i halid su legende, selma bajrami i serif konjevic odroni i ne znam da ih je nesta posebno vise bilo. prisjeti se sad i ostalih izvodjaca pa definisi i njih, pa prisjeti se gostiju iz cijelog svijeta koji su nastupali s raznoraznim predstavama, koncertima, radionicama, animatorima, slikarima, modnim kreatorima, dj-evima, brejkerima, reperima, i sl. u ovome navedenom ima za sve po nesta od petogodisnjeg djeteta do starih osoba. ti opet pricu svodis samo na koncerte...

ima i muzicara koji ne privlace moju paznju pa me niko i ne tjera da ih idem "slusati" ali zato skrenem u omladinsku i gledam francuski kabare...

najvise od svega mi se ne svidja seljakluk koji provodi narod, recimo lome autobuse koji ih besplatno voze za vitkovice ustikolinu ili ilovacu. ili prodaja pive kome stignu po omladinskoj ili ko sto sam spomeno u sred mase rostilj s cevapima i pljeskavicama itd.

postaje malo dosadno voditi diskusiju samo s tobom jer ti imas svoj stav a ja svoj i tu je kraj price. eto volio bih da se jos neko ukljuci u temu i da se servud aktivira... poz :thumbup:

Ti izgleda nikad nisi bio na nekom teferiču. A kako je na teferiču nemoras nikog pitati. Upravo onako kako je u Gorazdu od 1 do 10 avgusta. Posebno kada nastupaju Halid, Hanka, Selma, Ceca, Dragana Mirkovic...

ups.. odkud ceca i Dragana na evropskom festivalu....
cek, cek.....nesto nisam u ambijentu danas za raspravljanje......sutra cu to ;-)
inspire_me
Posts: 748
Joined: 18/10/2005 14:38

#25 Re: Festival ( teferič) prijateljstva 2008

Post by inspire_me »

Najgore od svega je to da se, htjeli mi to priznati ili ne, vecini nasih sugradjana ovakav vid festivala (citaj teferic) svidja....
Ovdje ljudi vole gledati Amelu Z, Zehru B, Sanelu S, Elviru R, to su za vecinu nasih sugradjana zvijezde, i naravno Halid B kao slag na tortu koji redovno ima ekskluzivno pravo da zatvori festival :x :x :x Ma da je vise i Jagger dosta je vise :x :x :x
Pogledajte samo mase koje dodju na Selmu B. (haj tu imas sta i vidjeti 8) ), al sta imas vidjeti na Durmisu Serbezovskom molim lijepo :cry: :cry: :cry: al dzaba kisa pljusti, a oko dvorane sve krcato jer, izvni molim te, Durmis Serbezovski pjeva :skoljka: :skoljka:
Ja sam za dvije bine na dvije strane grada kao sto je to bilo i prije nekih 4-5 godina....pa nek festival i krace traje ili nek nisu koncerti svaku noc, al nek je bar kvalitetnije i da ne pozelim svaku drugu noc (kad je najboljih 10 dana u godini) da ostanem kuci, a tako ni onaj sto voli gore nabrojane, a zlo mu od Letu Stuke, Cubissma, Massima Savic, Eda Maajke, Tonija Cetinskog ... :cry: :mrgreen: :mrgreen:
Post Reply