Felge - savjet

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#51 Re: Felge - savjet

Post by Seyfo »

Malo off topic, ali da ne otvaram novu temu, zanimaju me zaštitni šerafi za alu felge, tzv."lopov šerafi". Znam da oni dođu u kompletu 4 sa navojem, tj.za svaki točak po jedan i poseban nastavak za odvijač kojim se jedino oni mogu odvrnuti.

Gdje da ih nabavim (tj.kod kojeg vulkanizera)i zna li neko jesu li puzdani, zna li se za slučajeve krađe i pored njih, i koliko su uopšte česte krađe alu felgi u Sarajevu? Ja lično sam samo poslije rata vidio poneki auto bez točkova, ono-tek ukrali točkove. Doduše, tad su se krali brisači, šoferšajbe, retrovizori a to se sad ne radi (koliko znam).

Neki dan mi neko reče da je jedan lik od 5 šerafa na svakom točku nabavio sve lopovske, tj.svaki je različit :-))))
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#52 Re: Felge - savjet

Post by Qler »

Taj je pretjerao. Ja sam svoje kupio na ebay-u, a znam da ih ima kupiti u makbelu, djem trans, i tako te radnje, vjerovatno ima i ona guma pro na stupu...
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#53 Re: Felge - savjet

Post by dingosp0 »

Seyfo wrote:Malo off topic, ali da ne otvaram novu temu, zanimaju me zaštitni šerafi za alu felge, tzv."lopov šerafi". Znam da oni dođu u kompletu 4 sa navojem, tj.za svaki točak po jedan i poseban nastavak za odvijač kojim se jedino oni mogu odvrnuti.

Gdje da ih nabavim (tj.kod kojeg vulkanizera)i zna li neko jesu li puzdani, zna li se za slučajeve krađe i pored njih, i koliko su uopšte česte krađe alu felgi u Sarajevu? Ja lično sam samo poslije rata vidio poneki auto bez točkova, ono-tek ukrali točkove. Doduše, tad su se krali brisači, šoferšajbe, retrovizori a to se sad ne radi (koliko znam).

Neki dan mi neko reče da je jedan lik od 5 šerafa na svakom točku nabavio sve lopovske, tj.svaki je različit :-))))
ja imam 2 razlicita na svakom tocku...
aBd kontam uzeti jos jedan tako da bude 3...
najbolje protiv lopovske su one sto imaju udubljenje, znaci gdje saraf ima udubljenje i unutar tog udubljenja je sara...
ja sam tako kupio auto iz amerike sa tim sarafima, tokom transporta izgubio se kljuc za te sarafe... 2 sata sam se patio da ih skinem, morao nakucavati u njih drugi kljuc i putem sile cupati... prava jebada...

a svaka zastita je dobra, pa i ako je to samo u nasoj glavi da smo zastitili... bar si miran :D a sad koliko je bas zasticeno to ptice znaju...ipak mislim kad neko vidi z. sarafe da ce se predomisliti da pokusa skidati felge...
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#54 Re: Felge - savjet

Post by Seyfo »

Nabavio lopov šerafe!
gdje god se pogleda,cijena je između 49 i 50 KM :-) doslovno tako :-)

Zanima me, vezano za održavanje alu felgi, u sezoni(dok se voze) i i van nje, može li neko preporučiti neke linove ili stranice na kojima ima opširno o tome? Hvala!
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#55 Re: Felge - savjet

Post by 530i »

Imaš posebna sredstva za čišćenje alu felgi...nisu posebno skupa...daljnjeg održavanja nema. Naravno, pri promjeni na zimski set točkova kontrolišeš eventualna oštećenja, od puknuća felge do nedostatka tegova za balans i kapice ventila...ili u međuvremenu ako primjetiš bilo šta nenormalno.
User avatar
Dide
Posts: 163
Joined: 18/10/2011 21:14
Location: malo tamo, malo vamo

#56 Re: Felge - savjet

Post by Dide »

Kad vec postoji ova tema, da vidim vase misljenje, situacija je sljedeca:
Jucer sam otisao kod vulkanizera da postavim ljetne gume, koje nisu bile na felgama. Zadrzao se na prednjoj lijevoj gumi za koju mi kaze da je kriva i da se na njoj dugo zadrzao balansirajuci je, i na nju je stavio dosta onih malih utega. Kaze mi da ako budem imao problema tu prednju stavim nazad, i obrnuto.
Pocetnik sam, i ne razumijem se toliko, zanima me koliko to moze uticati na sigurnost ?
noviclan
Posts: 10807
Joined: 31/10/2013 06:48

#57 Re: Felge - savjet

Post by noviclan »

Dide wrote:Kad vec postoji ova tema, da vidim vase misljenje, situacija je sljedeca:
Jucer sam otisao kod vulkanizera da postavim ljetne gume, koje nisu bile na felgama. Zadrzao se na prednjoj lijevoj gumi za koju mi kaze da je kriva i da se na njoj dugo zadrzao balansirajuci je, i na nju je stavio dosta onih malih utega. Kaze mi da ako budem imao problema tu prednju stavim nazad, i obrnuto.
Pocetnik sam, i ne razumijem se toliko, zanima me koliko to moze uticati na sigurnost ?
je da je nakon godinu dana ali nadam se da si stavio nazad desno najmanje se osjeti
Naslovnica
Posts: 27663
Joined: 20/03/2013 15:38

#58 Re: Felge - savjet

Post by Naslovnica »

Da li znate da li u Sarajevu ili okolini ima neko ko se bavi popravkom/reparacijom ALU felgi?
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#59 Re: Felge - savjet

Post by Namce »

Naslovnica wrote:Da li znate da li u Sarajevu ili okolini ima neko ko se bavi popravkom/reparacijom ALU felgi?
Isto pitanje...bio sam kod Braće u Rajlovcu na ispravljanju felgi...i dalje tresu..oni rekli gume krive...stavio nove gume opet isto trese..zanima me da li još neko u gradu radi ispravljanje felgi ali da završi posao kako Bog zapovjeda.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#60 Re: Felge - savjet

Post by Tomahawk11 »

Naslovnica wrote:Da li znate da li u Sarajevu ili okolini ima neko ko se bavi popravkom/reparacijom ALU felgi?
Vidi kod ovih
https://www.facebook.com/riversarajevo/
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#61 Re: Felge - savjet

Post by Throttle »

Pa zar se nakon ispravljanja ne mogu felge provjerit na balanserki bez guma
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#62 Re: Felge - savjet

Post by NediM17 »

Glupost.

Bolje promijeni vulkanizera. Ako je na balans masini felga skupa sa gumom svedena u nulu, nema sta tresti.
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#63 Re: Felge - savjet

Post by Namce »

Svedeno na nulu na balansirki, stavim na auto ono trese...čak sam išau u deltu na njihovu balansirku pod opeterečenjem da testiram i oni svedu na nulu...kontao sam da nije do nečega na autu pa stavim zimski setup sa drugim felgama i gumama i volan ne trese nikako...misterija
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#64 Re: Felge - savjet

Post by Throttle »

Centralna rupa ti ne valja vjerovatno
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#65 Re: Felge - savjet

Post by Namce »

To je i moje neko laičko mišljenje da je srce felge u haos vinklu
User avatar
basicm
Posts: 10407
Joined: 16/01/2012 21:38

#66 Re: Felge - savjet

Post by basicm »

Namce wrote:Svedeno na nulu na balansirki, stavim na auto ono trese...čak sam išau u deltu na njihovu balansirku pod opeterečenjem da testiram i oni svedu na nulu...kontao sam da nije do nečega na autu pa stavim zimski setup sa drugim felgama i gumama i volan ne trese nikako...misterija
Isto radio i isti problem. Dzaba dao pare u onoj delti za ublehu.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#67 Re: Felge - savjet

Post by lavic »

Ja radio kod "Brace" odron su nikad vise, poslije sam otisao u Lukavicu i uradio momak super.
Servis se nalazi kad se ide sa Vraca prema Lukavici sa lijeve srane poslije pumpe, ima i polovnih auta za prodaju, praonica, vulkanizer.
Ne moze se fuliti, mislim da je druga radnja popslije pumpe.
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#68 Re: Felge - savjet

Post by Namce »

Jesi li mu ostavljao felge ili si čekao na licu mjesta da ti ih popravi?
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#69 Re: Felge - savjet

Post by lavic »

Sacekao i gledao kako radi, nema tajni i skrivanja kao kod "brace", skinuo gumu, stavio na sto, izmjerio i pokazao odstupanja i onda je ravnao, pa opet izmjerio dok nije je doveu u "krug", visak skinuo, pa samu felgu na balansirku, i na kraju guma balansiranje,,, sve super ja zadovoljan felga ne trese.
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#70 Re: Felge - savjet

Post by Namce »

To je već OK a ne kao kod Braće...u sobu se zatvorio i kaže ne može gledati jer je to tajna njegovog uspjeha haha moš misliti...otići ću onda kod tog momka što si spominjao... i da..koliko te ta priča izašla novaca ?
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#71 Re: Felge - savjet

Post by golfiista »

Namce wrote:Svedeno na nulu na balansirki, stavim na auto ono trese...čak sam išau u deltu na njihovu balansirku pod opeterečenjem da testiram i oni svedu na nulu...kontao sam da nije do nečega na autu pa stavim zimski setup sa drugim felgama i gumama i volan ne trese nikako...misterija
To samo kod tokara možeš riješiti, sa plastičnim prstenovima, šire ti je srce felge od glavičine.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#72 Re: Felge - savjet

Post by commendatore »

Golfista je strucan da prica o felUgama tako da poslusaj :mrgreen:
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#73 Re: Felge - savjet

Post by lavic »

Namce wrote:To je već OK a ne kao kod Braće...u sobu se zatvorio i kaže ne može gledati jer je to tajna njegovog uspjeha haha moš misliti...otići ću onda kod tog momka što si spominjao... i da..koliko te ta priča izašla novaca ?
Ne sjecam se stvarno.
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#74 Re: Felge - savjet

Post by Namce »

golfiista wrote:
Namce wrote:Svedeno na nulu na balansirki, stavim na auto ono trese...čak sam išau u deltu na njihovu balansirku pod opeterečenjem da testiram i oni svedu na nulu...kontao sam da nije do nečega na autu pa stavim zimski setup sa drugim felgama i gumama i volan ne trese nikako...misterija
To samo kod tokara možeš riješiti, sa plastičnim prstenovima, šire ti je srce felge od glavičine.
Pošto su njegove orginalne felge mislim da nije u tom grmu zec...ali ne mogu isključiti neku deformaciju rupe pa ću otići drugom majstoru pa nek on utvrđuje.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#75 Re: Felge - savjet

Post by golfiista »

Namce wrote:
golfiista wrote:
Namce wrote:Svedeno na nulu na balansirki, stavim na auto ono trese...čak sam išau u deltu na njihovu balansirku pod opeterečenjem da testiram i oni svedu na nulu...kontao sam da nije do nečega na autu pa stavim zimski setup sa drugim felgama i gumama i volan ne trese nikako...misterija
To samo kod tokara možeš riješiti, sa plastičnim prstenovima, šire ti je srce felge od glavičine.
Pošto su njegove orginalne felge mislim da nije u tom grmu zec...ali ne mogu isključiti neku deformaciju rupe pa ću otići drugom majstoru pa nek on utvrđuje.
E pa i kod mene su bile originalne felge koje se isporučuju kao dodatna oprema na automobilu, ali u ovom slučaju uz felge dobiješ i te plastične prstenove, tako da sam skoro siguran da imaš isti problem.
Post Reply