Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
relativno84
Posts: 15333
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#951 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by relativno84 »

SkyLimit wrote:28. Divizija je bila nenaroužana a sav komandni kadar izvučen u Tuzlu
Ima Barcelona dobre sta vise odlicne igrace na svim pozicijama, ali kada na terenu nema Mesija taj tim se cini 50% slabiji ako ne i vise. Jasno je da Mesi nije pola tima ali samo njegovo prisustvo na terenu od drugih igraca izvlaci maksimum i postizu pozitivne rezultate. Slicno je i sa Naserom za taj teren, bilo je i jacih i vecih, ali kompletan paket koji je predstavljao ostavljao je utisak da moze sve i da pored njega svi mogu puno vise. Ostatak posta i sve bljuvotine suvisno je komentirati, jasna je frustiranost koja ce vremenom prerasti u neko oboljenje ako vec nije. Vrlo tuzno.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#952 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by triconja »

Ljudi dajte mape i pokazujte pozicije, ovo ovako je kao citanje sto godina samoce.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#953 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by asurbanipal »

SkyLimit wrote:
Prema riječima samog generala Drekovića, nakon prestanka sukoba sa velikohrvatskim snagama atmofera u korpusu je bila takva da su smatrali da je rat za njih manje - više završen i nevoljko su prihvatali da se sada značajnije uključe u borbu protiv velikosrpskih snaga koje su im uostalom često i valjale artiljerijskom podrškom u borbi protiv Hrvata.

Dreković je običan drek i seronja, poslan po zadatku od sarajevske političke mafije koja je trgovala Hercegovinom i Mostarom.
zenit dozic
Posts: 2421
Joined: 07/09/2014 11:48

#954 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by zenit dozic »

asurbanipal wrote:
SkyLimit wrote:
Prema riječima samog generala Drekovića, nakon prestanka sukoba sa velikohrvatskim snagama atmofera u korpusu je bila takva da su smatrali da je rat za njih manje - više završen i nevoljko su prihvatali da se sada značajnije uključe u borbu protiv velikosrpskih snaga koje su im uostalom često i valjale artiljerijskom podrškom u borbi protiv Hrvata.

Dreković je običan drek i seronja, poslan po zadatku od sarajevske političke mafije koja je trgovala Hercegovinom i Mostarom.
Pusti balu.
Procito par clanaka i misli da sve zna.
Niko vise nije nastetio korpusu od onog smrada drekovica.
I 5 korpus je procvjeto kad je smrad otiso.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#955 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

relativno84 wrote:
SkyLimit wrote:28. Divizija je bila nenaroužana a sav komandni kadar izvučen u Tuzlu
Ima Barcelona dobre sta vise odlicne igrace na svim pozicijama, ali kada na terenu nema Mesija taj tim se cini 50% slabiji ako ne i vise. Jasno je da Mesi nije pola tima ali samo njegovo prisustvo na terenu od drugih igraca izvlaci maksimum i postizu pozitivne rezultate. Slicno je i sa Naserom za taj teren, bilo je i jacih i vecih, ali kompletan paket koji je predstavljao ostavljao je utisak da moze sve i da pored njega svi mogu puno vise. Ostatak posta i sve bljuvotine suvisno je komentirati, jasna je frustiranost koja ce vremenom prerasti u neko oboljenje ako vec nije. Vrlo tuzno.
Naser je smatran uzrokom a ne posljedicom što je 28. Divizija postala potpuno bezvrijedna vojna formacija koja se raspala pred 4 tenka i 1000 neprijateljskih vojnika, upravo je i došao na slobodnu teritoriju da objasni priče o mnogobrojnim međusobnim obračunima i ubistvima u Srebrenici, švercu, prostituciji...Zato je i smijenjen sa pozicije komadanta divizije.

Činjenica je da je zbog genocida u Srebrenici stavljena tačka na i na sve nečasne radnje u zaštićenoj zoni koje su se prethodno dešavale, a nadam se da će kad to bude moguće neko lijepo sve to posložiti i objaviti.

O čemu pričam najbolje se vidi na primjeru Ejuba Golića: I on je "izvučen" kako vi volite reći, da na slobodnoj teritoriji objasni optužbe da je počinio nekoliko ubistava u Srebrenici. Trebao je u zatvor, ali je odlučeno da se to ostavi za poslije rata, da je trenutno sa svojim autoritetom bio potrebniji u Srebrenici, pa su ga i pustili da se vrati u zaštićenu zonu. To će se pokazati pravilnim potezom jer upravo se on istakao prilikom prodora i poginuo je nadomak slobodne teritorije.

Da li neko danas spominje ubistva Ejuba Golića? Ne, on je heroj kojem hoće da prave spomenik u Glogovi. Tek treba da se otkrije puna istina o Srebrenici. Ne mislim na genocid koji je neupitan i dokazan, ja govorim o periodu između 1993. i 1995. godine, šta se sve dešavalo u zaštićenoj zoni a zbog genocida je neprosto svjesno izbrisano.


Preživjeli iz zaštićene zone često krive Armiju RBiH sa slobodnih teritorija da je tobože kriva za njihovu nesreću, moja teza je da prvo trebaju preispitati ponašanje 28. Divizije koja je samovoljno odlučila da ne brani grad već da organizuje nekakav marš kroz kilometre teritorije pod kontrolom neprijateja, pa onda možemo pričati o višim strukturama.

Na papiru je 28. Divizija(Srebrenica i Žepa) imala 6 - 7 hiljada vojnika podjeljenih u nekoliko brigada(281., 282., 283...), Srebrenici je prije napada helikopterima doturena respektabilna količina oružja...po vojnim pravilima napadač treba da ima premoć u ljudstvu 3 : 1 a Mladić ne da nije ostvario taj odnos, već je vojska s kojom je ušao u Srebrenicu bila čak i znatno malobrojnija od koliko je na papiru bilo vojnika Armije RBiH u gradu.

I šta oni rade? Ostavljaju žene i djecu na milost i nemilost a kreću u šumu usput povevši sa sobom i civile muškarce.

Meni je to puno nelogičnije ponašanje 28. Divizije od bilo čega što je u vezi Srebrenice uradio politički vrh ili vojska na slobodnim teritorijama, koji su uostaloj 28. Diviziji naredili odsudnu odbranu gradu u slučaju napada tako da bi se o njihovoj krivici moglo govoriti tek da su ih poslušali, međutim 28. Divizija je sama odlučila da krene u marš prema slobodnoj teritoriji, ne može neko odgovarati za tuđe odluke.
User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#956 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by BHCluster »

To i jeste problem sto jesve na papiru a ne na terenu. Ofanziva na UN zasticenu zonu je pocela 6 a trajala do 11. ako se ne varam, sa kim su se te borbe vodile UN-ovim trupama? Srebrenica je bila UN zasticena zona. Onaj potpukovnik Karremans zatrazio i dobio zracne napade NATO snaga iz zraka aki kadasu srbi zaprijetili da ce pobiti UN-ve vojnike onda su zaustavljeni kao fol zbog vidljivosti. UN je i zatrpavao odbrambene rovove Armije itd...itd...
User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#957 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by BHCluster »

Nuken wrote:
Seawolf wrote:
Nuken wrote:... Tokom rata je srušen jedan AN-26 ...
:?: Otkuda ti ova informacija? Gdje i čime?
Da ne pišem ništa, u code sam ubacio url pa kopiraj i pročitaj.

Code: Select all

http://www.slobodnaevropa.org/a/price_o_nestalima_samir_beganovic/2198891.html
Pilot Meho Merdonjić trebao je 1. avgusta 1994. pilotirati avionom “antonov 26” kako bi ukrajinskim pilotima, koje je ARBiH uz avion unajmila za svoje potrebe, pokazao maršrutu Pula – Ćoralići. No, Samir Beganović zamijenio se s njim uoči polijetanja. Avion koji je u Ćoraliće doletio pun, oboren je po povratku u Pulu u dva sata poslije ponoći na teritoriji pod kontrolom vojske tzv. srpske krajine u predjelu Plitvičkih jezera. Tako je rahmetli Samir Beganović iz Pećigrada bio prvi poginuli pilot Armije RBiH.
To je ovaj avion:
Image
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#958 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by cyprus »

Ja evo ne tvrdim 100% da je mit ili zabluda, ali meni je nekako vazda bilo teško progutati priču o 2. maju kao pokušaju zauzimanja predsjedništva... Na osnovu čega se to tvrdi? Samo na osnovu lokacije bitke (Skenderija) ili ima još nešto?
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#959 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Bosanski_kralj »

SkyLimit wrote: 1. Ne umanjujući njegov značaj ali ogroman broj njihovih podviga uopće nisu potvrđeni("ranili Mladića")

Evo vam istine o 5. Korpusu:

2. Najveći dio rata su proveli tako što su se podjelii na dva dijela i ratovali međusobno. Nemoguće je 5. Korpus i Narodnu odbranu posmatrati odvojeno jer je NO iznikla iz Korpusa, većina njenih pripadnika je prethodno bila u Korpusu, pa čak i na komandnim dužnostima i kao istaknuti pripadnici.

3. U rijetkim trenucima predaha u međubošnjačkom sukobu, 5. Korpus bi povremeno ratovao i protiv velikosrba. Ali da li su to bile najače velikosrpske snage. Pa da vidimo:

4.Od strane VRS prema 5. Korpusu je bio okrenut 2. Krajiški korpus, po svojoj obučenosti, starosnoj strukturi, opremljenosti itd. najgori i najslabiji korpus VRS.

Snagama iz obližnjeg Prijedora, Banja Luke, Sanskog Mosta, Dubice...odnosno brigadama iz sastava 1. Krajiškog korpusa VRS, po svemu najjačeg korpusa taj 5. Korpus nije bio interesantan, barem u tolikoj mjeri da glavninu svojih snaga upere prema njemu.

Te snage su se stacionirale oko Brčkog, Gradačca i Doboja nasuprot 2. Korpusa Armije RBiH na "posavskom" ili "koridorskom" ratištu. Istina, dijelovi
tih brigada, kao i dijelovi elitnih jedinica nekih drugih korpusa VRS su u povremenim velikim operacijama korištene protiv 5. Korpusa, ali da je glavnina snaga zastalno bila stacionirana prema njemu - nije.

5. Korpus je najveći dio rata proveo ratujući protiv trećerazrednih neprijateljskih snaga. Osim ako Narodna Odbana Zapadne Bosne, 2. Krajiški korpus VRS i Srpsku vojsku Krajine ne posmatramo kao nekakvu elitu.

5. Čim se zbog "Oluje" glavnina 1. Krajiškog korpusa VRS počela vraćati u Krajinu 5. Korpus je brzinom svjetlosti gubio prethodno oslobođeno i da ne bi pojačanja u vidu hiljada i hiljada pripadnika ostalih korpusa Armije RBiH sve bi popadalo.
1. Odi u spomen sobu 505. u Bužimu pa će ti se potvrditi. Navedi te ostale mitove koji nisu potvrđeni

2. Znači 5. Korpus je kriv za nastanak Autonomije? Alija je kriv za nastanak VRS

3.
Ofanziva Munja 93
Oslobođenje Grabeža "94"
Oslobođenje Pećigrada "94"
Forsiranje Une 94
Operacija Breza '94
Operacija Sana '95
Operacija Oluja
Sve operacije su ili samo protvi VRS ili protiv VRS i Abdićevaca

Ćojluk, Kobiljnak, Grabež, Hasin Vrh samo su neka mjesta gdje je V korpus bio konstantno pod napadima VRS.

4. Protiv 5. Korpusa je bili okrerenuti: dio 1. krajiškog korpusa VRS, 2. Krajiški korpus, autonomaši i VRSK. Malo li je. I ako su u pitanju najlošije jedinice neprijatelje, jesu li i kao takvi bili daleko bolje opremljeni i u daleko boljem položaju od 5. Korpusa?

5. Logično. Koliko god V Korpus bio dobar, sam protiv daleko moćnijeg neprijatelja nije mogao. Šta je V Korpus trebao sam poraziti Abdićevce, pola VRS da bi ti odao priznanje?
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#960 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

triconja wrote:Ljudi dajte mape i pokazujte pozicije, ovo ovako je kao citanje sto godina samoce.
Imas Mapu operacija na podrucju Krajine na Wikipediji . Tu mapu je CIA radila u svojim analizama. Uglavnom vidjeces da su snage VRS koje su bile prema 5. Korpusu iz sastava 2. Krajiskog Korpusa a kasnije djelimicno iy 1. Krajiskog Krajiskog.
Evo ja kao pripadnik VRS da vam pruzim informacije od koga smo izgubili koju opstinu.
Od HV i HVO u sepetmbru i oktobru 1995. izgubili smo Sipovo, Jajce, Drvar, Mrkonjic Grad. A ranije su pali Glamoc i Grahovo
Od 5. Korpusa Bos. Petrovac, Bos. Krupa, Sanski Most i mislim Kljuc
Od 7. Korpusa Donji Vakuf.
E sad sa operacijama Hv i Hvo prema Glamocu,znacajan dio snaga koje bi bile okrenute prema 5. Korpusu isao je prema nima.
Na kraju rata prema 5. Korpusu su bili 43. motorizovana , 6. sanska, 5, kozarska.
Prema Kljucu dijelovi Prve oklopne, dijelovi 16. Krajiske Specijalne brigade MUP/a RS, SDG. Inace smo krajem septembra 16. Krajisku na par dana prebacili prema Doboju, da bi je padom Mrkonjica vracali na plato Manjace..
Inace mi smo svoju priliku ya unistenje 5. Korpusa propustili 1993 i u prvoj polovini 1994 . Posle tog perioda prema nasim linijma se aktivarao HV i HVO
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#961 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by junior3 »

Ne znam log78 je l' zaboravljaš ili ne znaš, ali nikako da spomeneš 1. bataljon vojne policije prvog krajiskog korpusa.
Jedna od boljih jedinica a djelovala je na nekim područjima o kojima govoriš.

Kad to stavimo na stranu, odlično pišeš. :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#962 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by triconja »

log78 wrote:
triconja wrote:Ljudi dajte mape i pokazujte pozicije, ovo ovako je kao citanje sto godina samoce.
Imas Mapu operacija na podrucju Krajine na Wikipediji . Tu mapu je CIA radila u svojim analizama. Uglavnom vidjeces da su snage VRS koje su bile prema 5. Korpusu iz sastava 2. Krajiskog Korpusa a kasnije djelimicno iy 1. Krajiskog Krajiskog.
Evo ja kao pripadnik VRS da vam pruzim informacije od koga smo izgubili koju opstinu.
Od HV i HVO u sepetmbru i oktobru 1995. izgubili smo Sipovo, Jajce, Drvar, Mrkonjic Grad. A ranije su pali Glamoc i Grahovo
Od 5. Korpusa Bos. Petrovac, Bos. Krupa, Sanski Most i mislim Kljuc
Od 7. Korpusa Donji Vakuf.
E sad sa operacijama Hv i Hvo prema Glamocu,znacajan dio snaga koje bi bile okrenute prema 5. Korpusu isao je prema nima.
Na kraju rata prema 5. Korpusu su bili 43. motorizovana , 6. sanska, 5, kozarska.
Prema Kljucu dijelovi Prve oklopne, dijelovi 16. Krajiske Specijalne brigade MUP/a RS, SDG. Inace smo krajem septembra 16. Krajisku na par dana prebacili prema Doboju, da bi je padom Mrkonjica vracali na plato Manjace..
Inace mi smo svoju priliku ya unistenje 5. Korpusa propustili 1993 i u prvoj polovini 1994 . Posle tog perioda prema nasim linijma se aktivarao HV i HVO
Zanimljivo. Citav rat izgleda nadrealno i protivi se konvencionalnim nacinima ratovanja.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#963 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by triconja »

Zanima me kako prednost u naoruzanju nije mogla da porazi mnogobrojnijeg protivnika, ako ima ko sta da kaze volio bih da cujem.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#964 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by MyTao »

SkyLimit wrote:
relativno84 wrote:
SkyLimit wrote:28. Divizija je bila nenaroužana a sav komandni kadar izvučen u Tuzlu
Ima Barcelona dobre sta vise odlicne igrace na svim pozicijama, ali kada na terenu nema Mesija taj tim se cini 50% slabiji ako ne i vise. Jasno je da Mesi nije pola tima ali samo njegovo prisustvo na terenu od drugih igraca izvlaci maksimum i postizu pozitivne rezultate. Slicno je i sa Naserom za taj teren, bilo je i jacih i vecih, ali kompletan paket koji je predstavljao ostavljao je utisak da moze sve i da pored njega svi mogu puno vise. Ostatak posta i sve bljuvotine suvisno je komentirati, jasna je frustiranost koja ce vremenom prerasti u neko oboljenje ako vec nije. Vrlo tuzno.
Naser je smatran uzrokom a ne posljedicom što je 28. Divizija postala potpuno bezvrijedna vojna formacija koja se raspala pred 4 tenka i 1000 neprijateljskih vojnika, upravo je i došao na slobodnu teritoriju da objasni priče o mnogobrojnim međusobnim obračunima i ubistvima u Srebrenici, švercu, prostituciji...Zato je i smijenjen sa pozicije komadanta divizije.

Činjenica je da je zbog genocida u Srebrenici stavljena tačka na i na sve nečasne radnje u zaštićenoj zoni koje su se prethodno dešavale, a nadam se da će kad to bude moguće neko lijepo sve to posložiti i objaviti.

O čemu pričam najbolje se vidi na primjeru Ejuba Golića: I on je "izvučen" kako vi volite reći, da na slobodnoj teritoriji objasni optužbe da je počinio nekoliko ubistava u Srebrenici. Trebao je u zatvor, ali je odlučeno da se to ostavi za poslije rata, da je trenutno sa svojim autoritetom bio potrebniji u Srebrenici, pa su ga i pustili da se vrati u zaštićenu zonu. To će se pokazati pravilnim potezom jer upravo se on istakao prilikom prodora i poginuo je nadomak slobodne teritorije.

Da li neko danas spominje ubistva Ejuba Golića? Ne, on je heroj kojem hoće da prave spomenik u Glogovi. Tek treba da se otkrije puna istina o Srebrenici. Ne mislim na genocid koji je neupitan i dokazan, ja govorim o periodu između 1993. i 1995. godine, šta se sve dešavalo u zaštićenoj zoni a zbog genocida je neprosto svjesno izbrisano.


Preživjeli iz zaštićene zone često krive Armiju RBiH sa slobodnih teritorija da je tobože kriva za njihovu nesreću, moja teza je da prvo trebaju preispitati ponašanje 28. Divizije koja je samovoljno odlučila da ne brani grad već da organizuje nekakav marš kroz kilometre teritorije pod kontrolom neprijateja, pa onda možemo pričati o višim strukturama.

Na papiru je 28. Divizija(Srebrenica i Žepa) imala 6 - 7 hiljada vojnika podjeljenih u nekoliko brigada(281., 282., 283...), Srebrenici je prije napada helikopterima doturena respektabilna količina oružja...po vojnim pravilima napadač treba da ima premoć u ljudstvu 3 : 1 a Mladić ne da nije ostvario taj odnos, već je vojska s kojom je ušao u Srebrenicu bila čak i znatno malobrojnija od koliko je na papiru bilo vojnika Armije RBiH u gradu.

I šta oni rade? Ostavljaju žene i djecu na milost i nemilost a kreću u šumu usput povevši sa sobom i civile muškarce.

Meni je to puno nelogičnije ponašanje 28. Divizije od bilo čega što je u vezi Srebrenice uradio politički vrh ili vojska na slobodnim teritorijama, koji su uostaloj 28. Diviziji naredili odsudnu odbranu gradu u slučaju napada tako da bi se o njihovoj krivici moglo govoriti tek da su ih poslušali, međutim 28. Divizija je sama odlučila da krene u marš prema slobodnoj teritoriji, ne može neko odgovarati za tuđe odluke.
Kako tako mozes pricati o covjeku kojeg garantujem ne znas... vec si nekad cuo ime, i da je "ubijao"??? Pa sada to dijelis kao da je to fakt a ne fragment tvoje i onog ko ti je to pricao maste...

nevjerovatno kako neki ljudi uzimaju sebi za pravo da blate covjeka kojeg ne znaju, nemaju dokaze za gluposti koje iznose, a rade to sa takom lakocom kao da je to neko univerzalna istina koju svako zna...
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#965 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by bdzs »

cyprus wrote:Ja evo ne tvrdim 100% da je mit ili zabluda, ali meni je nekako vazda bilo teško progutati priču o 2. maju kao pokušaju zauzimanja predsjedništva... Na osnovu čega se to tvrdi? Samo na osnovu lokacije bitke (Skenderija) ili ima još nešto?
Naravno da nije. Mit o zauzimanju predsjedništvo je rezultat naknadne pameti "heroja" koji su to dobro uknjižili. Da bi se shvatio 2.maj potrebno je se staviti u kontekst vremena dešavanja, naročito aprilskih dešavanja koji prethode 2.maju. Treba znati da se JNA otvoreno stavila na stranu Karadžića, a nasuprot legalne vlasti. Iz kasarni i vojnih objekata su svakodnevno granatirani rubni dijelovi grada, snajperima ubijani građani, hapšeni policajci, da ne spominjem kakvu su podršku davali paravojnim formacijama u etničkom čišćenju Zvornika, Bijeljine i I. Bosni. JNA u Sarajevu je bila neprijateljska vojska i bila je najveća opasnost za grad i RBiH, direktna prijetnja od podjele grada na dva dijela i to je trebalo riješiti. Priča oko A.Izetbegovića je kasnije dala povoda razvijanja mita o važnosti zgrade Predjedništva :-) .
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#966 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

junior3 wrote:Ne znam log78 je l' zaboravljaš ili ne znaš, ali nikako da spomeneš 1. bataljon vojne policije prvog krajiskog korpusa.
Jedna od boljih jedinica a djelovala je na nekim područjima o kojima govoriš.

Kad to stavimo na stranu, odlično pišeš. :thumbup:
Hvala. Jbg moja greska 1. Bataljon vojne policije 1. KK je stvarno bio dobra jednicia i bacali su ga u najzesce borbe.
95 je koliko mi se cini stabilizovao linije prvo na Vlasicu u aprilu a zatim u septembru prema Kljucu i Mrkonjicu
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#967 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by foton »

Bla bla bla... Bla bla.

Bla bla bla.

Bla.

Eto. Jedan konstruktivan doprinos trol temi.
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#968 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by junior3 »

log78 wrote:
junior3 wrote:Ne znam log78 je l' zaboravljaš ili ne znaš, ali nikako da spomeneš 1. bataljon vojne policije prvog krajiskog korpusa.
Jedna od boljih jedinica a djelovala je na nekim područjima o kojima govoriš.

Kad to stavimo na stranu, odlično pišeš. :thumbup:
Hvala. Jbg moja greska 1. Bataljon vojne policije 1. KK je stvarno bio dobra jednicia i bacali su ga u najzesce borbe.
95 je koliko mi se cini stabilizovao linije prvo na Vlasicu u aprilu a zatim u septembru prema Kljucu i Mrkonjicu
Na samom kraju su bili prema Sanskom Mostu, uz dijelove 16te i 43 prijedorske vraćali teritoriju, došli pred sami grad.
Sledeći dan se planiralo i vratiti ga, ali je potpisan mir.
User avatar
Tony Soprano
Posts: 954
Joined: 21/01/2015 00:35
Location: Bada Bing

#969 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Tony Soprano »

Indigont wrote: Otkud one mitomanije "eee da nas ne zaustaviše prokleti Ameri pred Banjalukom vidjeli bi vi"? Kako ljudi nisu svjesni da ne bi uopće ni prismrdili Banjaluci da NATO nije izdegenječio sve ključne kapacitete vojske RS?.
Veliki problem je sto se kod nas ne izucava historija iza drugog svjetskog rata, pa samim tim ni rat u BiH. Uglavnom to cujem od generacija koje su poslije rata pohadjale skolu, pa jedini izvor informacija su im starije osobe koje tu ne mogu biti objektivne. Ni meni nije to jasno odakle tolika mitomanija, da nije bilo NATO udara na polozaje vrs, nikada vjerovatno i ne bi bili u ofanzivi.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#970 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

MyTao wrote:
Kako tako mozes pricati o covjeku kojeg garantujem ne znas... vec si nekad cuo ime, i da je "ubijao"??? Pa sada to dijelis kao da je to fakt a ne fragment tvoje i onog ko ti je to pricao maste...

nevjerovatno kako neki ljudi uzimaju sebi za pravo da blate covjeka kojeg ne znaju, nemaju dokaze za gluposti koje iznose, a rade to sa takom lakocom kao da je to neko univerzalna istina koju svako zna...
Ja ne kažem moje lično mišljenje, već prenosim riječi generala Seada Delića, e sad ako ti smatraš da posjeduješ bolje informacije od njegovog nadređenog, to je već druga stvar:
DANI: Mozda, ali je sporno vrijeme skolovanja. Uostalom, i to je jedno od pitanja na koje vojni vrh nikada nije dao odgovor.

DELIC: Ja iznosim svoje misljenje. Medju tim ljudima nije bilo komandanata brigada. Koliko znam, Naser je dosao samoinicijativno, nije dosao po pozivu. Znam sigurno da je medju njima dosao i rahmetli Ejub Golic, komandant bataljona (poginuo je kasnije u proboju), zato da bi se utvrdila njegova odgovornost za nekoliko smrtnih slucajeva u Srebrenici. Njegov slucaj mi je dobro poznat: komandant Rasim Delic prepustio je meni da odlucim da li ga vratiti nazad ili ga ostaviti ovdje da mu se sudi, posto je bilo prilicno dokaza da je on osumnjiceni za neka zbivanja sa smrtnim ishodom. Mi smo dugo vijecali i odlucili da to sto je uradio nikad nece zastariti, da ce odgovarati kad-tad, ali je prece da ga vratimo u Srebrenicu. Hvala bogu da je vracen, jer je bio na celu proboja sa one strane.

https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... /inter.htm
Također, i ovaj intervju još jednom ruši mit o "izvučenom kompletnom komandnom kadru".


Kad se bez emocija i stavljanja pod tepih detaljno objelodani šta se sve dešavalo u Srebrenici od trenutka kad je proglašena zaštićenom zonom 1993. godine do dana kada je napadnuta 1995. godine, uvjeren sam da će tada biti i jasno stanje u kojem se nalazila 28. Divizija i da osim svih objektivnih problema u njenom razvoju da su tome itekako pridonijeli i subijektivni.
User avatar
relativno84
Posts: 15333
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#971 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by relativno84 »

SkyLimit wrote:Naser je smatran uzrokom a ne posljedicom što je 28. Divizija postala potpuno bezvrijedna vojna formacija koja se raspala pred 4 tenka i 1000 neprijateljskih vojnika, upravo je i došao na slobodnu teritoriju da objasni priče o mnogobrojnim međusobnim obračunima i ubistvima u Srebrenici, švercu, prostituciji...Zato je i smijenjen sa pozicije komadanta divizije.
Kao sto rekoh Naser je simbol tog kraja i nista vise, posebno u tom periodu. Bez aktivnog ucesca lokalnih komandira nista nije mogao sam, ali je morao biti neko na celu, bar formalno. Ocito je svojom pojavom i sposobnoscu stekao povjerenje i dosta starijih i iskusnijih koji su ga pratili, ipak govorimo o mladicu od 25 godina. S ove vremenske distance nije tesko traziti mane i promasaje, ali u tim okolnostima s toliko odgovornosti svako je radio koliko je mogao.
SkyLimit wrote:Činjenica je da je zbog genocida u Srebrenici stavljena tačka na i na sve nečasne radnje u zaštićenoj zoni koje su se prethodno dešavale, a nadam se da će kad to bude moguće neko lijepo sve to posložiti i objaviti.

O čemu pričam najbolje se vidi na primjeru Ejuba Golića: I on je "izvučen" kako vi volite reći, da na slobodnoj teritoriji objasni optužbe da je počinio nekoliko ubistava u Srebrenici. Trebao je u zatvor, ali je odlučeno da se to ostavi za poslije rata, da je trenutno sa svojim autoritetom bio potrebniji u Srebrenici, pa su ga i pustili da se vrati u zaštićenu zonu. To će se pokazati pravilnim potezom jer upravo se on istakao prilikom prodora i poginuo je nadomak slobodne teritorije.

Da li neko danas spominje ubistva Ejuba Golića? Ne, on je heroj kojem hoće da prave spomenik u Glogovi. Tek treba da se otkrije puna istina o Srebrenici. Ne mislim na genocid koji je neupitan i dokazan, ja govorim o periodu između 1993. i 1995. godine, šta se sve dešavalo u zaštićenoj zoni a zbog genocida je neprosto svjesno izbrisano.
U tom vremenu gospodara zivota i smrti ni taj dio nije bio imun na takve stvari. Kao sto znamo bilo je ubijanja i u puno uredjenijim sredinama, za te stvari nema opravdanja ali to nije nesto sto je samo vezano za taj kraj.
SkyLimit wrote:Preživjeli iz zaštićene zone često krive Armiju RBiH sa slobodnih teritorija da je tobože kriva za njihovu nesreću, moja teza je da prvo trebaju preispitati ponašanje 28. Divizije koja je samovoljno odlučila da ne brani grad već da organizuje nekakav marš kroz kilometre teritorije pod kontrolom neprijateja, pa onda možemo pričati o višim strukturama.
Cesto se forsira prica kako je dopremljeno dovoljo sredstava da se pruzi jaci otpor u toku opsade ali i na samom kraju. Ali se zaboravlja kljucni detalj koji je ubio i ono malo nade sto je postojala o opstanku u tim okolnostima. Sruseni helikopter s doktorima je pocetak kraja, zanimljivo je kada se prebacivala so i ostala visokotarifna roba kako je dolazila uredno da se moze na tome zaraditi, ali eto bas taj s doktorima pada pod nikad razjasnjenim okolnostima. Naravno ima dosta pranja od toga ali je samo jedan od primjera prljave igre onih koji su odlucivali na puno vecem nivou odgovornosti.

Ako je Armija RBiH bila svjesna krentanja agresora u smjeru zauzimanja mjesecima prije samog cina, cudno je da bas u tom periodu odluce da treba voditi razgovore s vodecim figurama daleko od tog terena. Opravdanja nije falilo naknadno ali istina je da su ljudi bili prepusteni samo sebi. Sve odluke koje su donesene plod su trenutka koji je daleko od normalnog.
SkyLimit wrote:Na papiru je 28. Divizija(Srebrenica i Žepa) imala 6 - 7 hiljada vojnika podjeljenih u nekoliko brigada(281., 282., 283...), Srebrenici je prije napada helikopterima doturena respektabilna količina oružja...po vojnim pravilima napadač treba da ima premoć u ljudstvu 3 : 1 a Mladić ne da nije ostvario taj odnos, već je vojska s kojom je ušao u Srebrenicu bila čak i znatno malobrojnija od koliko je na papiru bilo vojnika Armije RBiH u gradu.

I šta oni rade? Ostavljaju žene i djecu na milost i nemilost a kreću u šumu usput povevši sa sobom i civile muškarce.

Meni je to puno nelogičnije ponašanje 28. Divizije od bilo čega što je u vezi Srebrenice uradio politički vrh ili vojska na slobodnim teritorijama, koji su uostaloj 28. Diviziji naredili odsudnu odbranu gradu u slučaju napada tako da bi se o njihovoj krivici moglo govoriti tek da su ih poslušali, međutim 28. Divizija je sama odlučila da krene u marš prema slobodnoj teritoriji, ne može neko odgovarati za tuđe odluke.
Papir trpi sve, stanje na teren je sasvim druga prica. Hronicna glad je bila veci problem od svih naleta agresora. Ljudi su postali ogorceni svakodnevnog stanja i umiranja tiho, da je postalo tesko kontrolisati masu, posebno kada vodeci ljudi nisu tu. Ovo sto je ostalo nije bilo na nivuo zadatka koji je pred njima.

Kolona koja je prosla sumom imala je dva dijela, prvi vojni i drugi znatno veci civilni. Prvi dio je prosao dobro poznati put skoro bez zrtava. Zasto raspored nije bio drugaciji, zasto je stvoreni koridor na samom prelazu zatvoren od supaka iz drugog korpusa koji je mogao spasiti jos nekoliko stotina ako ne i hiljada ljudi ostaju pitanja na koja nikad necemo dobiti odgovor.

I sto se tice ostavljanja zena i djece, svako je imao par sati da se odluci krenuti lijevo ili pravo. Neki su skrenuli lijevo i zavrsili u grobnicama, drugi su krenuli pravo i opet zavrsili u grobnicama. Tako da tu nije bilo izbora, svi su krenuli u smrt, samo je neko imao nafake da prezivi svoj put.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#972 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by MyTao »

SkyLimit wrote:
MyTao wrote:
Kako tako mozes pricati o covjeku kojeg garantujem ne znas... vec si nekad cuo ime, i da je "ubijao"??? Pa sada to dijelis kao da je to fakt a ne fragment tvoje i onog ko ti je to pricao maste...

nevjerovatno kako neki ljudi uzimaju sebi za pravo da blate covjeka kojeg ne znaju, nemaju dokaze za gluposti koje iznose, a rade to sa takom lakocom kao da je to neko univerzalna istina koju svako zna...
Ja ne kažem moje lično mišljenje, već prenosim riječi generala Seada Delića, e sad ako ti smatraš da posjeduješ bolje informacije od njegovog nadređenog, to je već druga stvar:
DANI: Mozda, ali je sporno vrijeme skolovanja. Uostalom, i to je jedno od pitanja na koje vojni vrh nikada nije dao odgovor.

DELIC: Ja iznosim svoje misljenje. Medju tim ljudima nije bilo komandanata brigada. Koliko znam, Naser je dosao samoinicijativno, nije dosao po pozivu. Znam sigurno da je medju njima dosao i rahmetli Ejub Golic, komandant bataljona (poginuo je kasnije u proboju), zato da bi se utvrdila njegova odgovornost za nekoliko smrtnih slucajeva u Srebrenici. Njegov slucaj mi je dobro poznat: komandant Rasim Delic prepustio je meni da odlucim da li ga vratiti nazad ili ga ostaviti ovdje da mu se sudi, posto je bilo prilicno dokaza da je on osumnjiceni za neka zbivanja sa smrtnim ishodom. Mi smo dugo vijecali i odlucili da to sto je uradio nikad nece zastariti, da ce odgovarati kad-tad, ali je prece da ga vratimo u Srebrenicu. Hvala bogu da je vracen, jer je bio na celu proboja sa one strane.

https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... /inter.htm
Također, i ovaj intervju još jednom ruši mit o "izvučenom kompletnom komandnom kadru".


Kad se bez emocija i stavljanja pod tepih detaljno objelodani šta se sve dešavalo u Srebrenici od trenutka kad je proglašena zaštićenom zonom 1993. godine do dana kada je napadnuta 1995. godine, uvjeren sam da će tada biti i jasno stanje u kojem se nalazila 28. Divizija i da osim svih objektivnih problema u njenom razvoju da su tome itekako pridonijeli i subijektivni.
bilo je dokaza da je osumljicen :roll:

Biti osumljicen ne znaci da je I kriv... valjda ti je jasno to?

Ja ne tvrdim da nije, ne tvrdim ni da jeste... tvrdnje ovdje iznosis ti, na osnovu price rekla kazala :-) velika je stvar optuziti nekoga za ubistvo(a)... jos veca je stvar tvrditi da je kriv na osnovu tih optuzbi (bez dokaza).

Ti nemas pojma ko je taj covjek I sta je sve dao za ovu drzavu... da znas poklopio bi se posle ovog I nikada vise nebi pisao po forumu.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#973 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Pa zato i jeste prošli kako ste prošli kad su vas vodili takvi. A s obzirom da se i dan danas kunete u takve, ne bih rekao da ste ista naučili.

Iskustvo je pokazalo da je opstao onaj koji je imao komadanta koji je znao sprovesti uvojničavanje, nametnuti red i disciplinu. Svi oni silni polumafijaši komadanti i seoske lole komadanti uz povremene uspjehe su na kraju ipak vodili u propast one koji su stali uz njih.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#974 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by TheMule »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:
TheMule wrote:
Ne kazu to Bosnjaci, vec eto to nam ti kazes sta mi ko fol kazujemo
Trol, trolska tema, ovaj je dokazani trol. Bas otvorena tema kad se zakuhalo jos malo do skoro rata u vezi revizije presude protiv Srbije za genocid.
Barem po pisanju na par tema lici na jednog.
Nije meni da sudim.
Ili to ili neznanje. Kao sto sam vec reko, ovo sto je navedeno u uvodnom postu, nisam nikad cuo on Bosnjaka. Znamo mi dobro ko je pomogo i kolko, a bome i ko je odmogo, ne treba nam jutub video.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#975 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

junior3 wrote:
log78 wrote:
junior3 wrote:Ne znam log78 je l' zaboravljaš ili ne znaš, ali nikako da spomeneš 1. bataljon vojne policije prvog krajiskog korpusa.
Jedna od boljih jedinica a djelovala je na nekim područjima o kojima govoriš.

Kad to stavimo na stranu, odlično pišeš. :thumbup:
Hvala. Jbg moja greska 1. Bataljon vojne policije 1. KK je stvarno bio dobra jednicia i bacali su ga u najzesce borbe.
95 je koliko mi se cini stabilizovao linije prvo na Vlasicu u aprilu a zatim u septembru prema Kljucu i Mrkonjicu
Na samom kraju su bili prema Sanskom Mostu, uz dijelove 16te i 43 prijedorske vraćali teritoriju, došli pred sami grad.
Sledeći dan se planiralo i vratiti ga, ali je potpisan mir.
Stvarno ne znam tacno. Znas i sam da je tada raspored jedinica na prvi pogled bio na vrat na nos. I sama 16. je na kraju bila na nekoliko strana razbacana. :roll:

A po ovoj temi, sto se tice zablude Bosnjaka, promjeni samo nekoliko recenica dobices i zabludu Srba a jos nekoliko rijeci eto i zablude Hrvata. :-)

Neku vece gledam na youtube snimke iz rata i dodjem do do snimka pod nazivom Armija BIH pred Banjalukom, po prvim komentarima i nazivu dalo bi se reci, da su dosli maltene do bazena na Seheru a ono citav snimak objasnjavaju kako su odbranili Kljuc od naseg protivnapada.

Pa prosle godine slusam Hrvate kao eto Banjaluka je bila prazna i samo se od Bocca trebalo produziti dalje, ne znam samo kuda i kako su planirali provuci kompletnu brigadu , kroz Kanjon Vrbasa koji se planirao minirati sa nase strane???
A onda i ove moje Srbe, koji eto tvrde kako je malo falilo da u avgustu 1995 posle Oluje vratimo Knin. Ne znam samo kako i kojim jedinicama i kojim ljudima.
Inresantno, svima je opravdanje nije dao NATO. U neku ruku NATO je svima u nekim fazama rata dao vrijeme da to rijese, pa kad se vidi da to ni Srbi, ni Bosnjaci, ni Hrvati ne mogu rjesiti onda je na scenu stupala diplomatija i pritisci.
Sto se tice rata, svi mi B/H/S/ gledamo samo sebe a ne spominjemo , da se nesto pitalo i suprotne strane.

Neko je spomenuo da rat nije bio konvencionalan.
Pa kako ce biti konvencionalan, kada imas dve hrvatske komponenete sa svojim intereseima, pa zatim dve bosnjacke, pa onda tri srpske. a onda u svim njima Vojnu i civilnu koja je imala svoje interese. recimo za vrijeme rata u R. Srpskoj uopste nije bilo proglaseno ratno stanje a ginulo se na sve strane, ali eto nije trebalo ratno stanje,. Onda tu je i ta famozna medjunarodna zajednica.
Bas cudno vrijeme ali jebiga vrijeme nase mladosti. Kakva je takva je nasa je bila, pa se eto prisjecamo na internetu.
Neko je spomenuo izucavanje istorije, pa kako cemo je izucavati kad nase elite imnaju misljenje da Istorija pocinje od njih, i onda se vise vjeruje usmenim pricama u kojima ima pretjerivanja. pa je onda Srbija do Carigrada, Bosna od Zagreba do Pristine, a Hrvatska do Drine..
I onda pricamo kako su eto Srbi sacuvali Austriju, Hrvati to isto, Bosnjaci kako su branili i odbranili Tursku, u stavri istina je da su svi junacki ginuli za neke tudje vladare od Levanta, Beca, Staljingrada, Angore, Soce i svih ostalih grobnica. svi smo ginuli i za Sultane i za Kajzere, i za Hitlera i za Staljinaa u zadnje vrijeme ima nas i u Donbasu i u Siriji. Doduse u zadnje vrijeme smo malo napredovali pa velika vecina ide da radi i zaradi....
Post Reply