Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#926 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Sanjarko »

sinuhe wrote:Antizapadnjacko raspolozenje je dosta izrazeno kod Bosnjaka od rata kada se mislilo ili je stanovnistvu tako receno da ce doci do vojne intervencije pa su onda predsjednika Francuske nazvali cetnikom a komandanta UNPROFOR-a optuzili za silovanje. Poslije rata su ismijavali i humanitarnu pomoc nekom umjetnickom instalacijom. Stvarnost je da se medjunarodna zajednica zauzela za BiH i Bosnjake pa i sam angazman snaga UNPROFOR-a je presedan jer u prijasnjim misijama su zahtijevali uspostavu primirja prije nego sto bi dosli u krizno podrucje.
Takvom raspolozenju poseban zaplet daje vjerska radikalizacija.
Ma Ja ba. Palimo im zastave itd. ko u Srbiji itd.

:skoljka:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#927 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
Ma Ja ba. Palimo im zastave itd. ko u Srbiji itd.

:skoljka:
Rusofila na prste moze se nabrojat.
A da su pomogli, bas i nisu.

Nego nisu imali izbora nego da zaustave sranje. Ali su sranje napravili tada, ali i mi isto svi. Al cune da kazem sta, ne mislim na samo klanje itd. pod tim sranje.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#928 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

Ja mislim da ni vlasnik kuće na tranzitu u kojoj je smještena ruska ambasada nije "rusofil" iako im uzima pozamašnu kiriju.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#929 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by TheMule »

Indigont wrote:Do ovog dana mi nije jasno kako su mnogi Bošnjaci uspjeli sebe uvjeriti da su im zapadnjaci neprijatelji u ratu i miru i da su oni nekako, u situaciji kompletne opsade gdje se zbilo stotine hiljada muslimana u urbana naselja odsječena od zaliha bilo čega, nekako izvukli božansku snagu i potjerali Srbe, kad se zna da je 1995. NATO nakon Srebrenice i Markala parkirao nosač aviona u Jadran i uradio osmodnevno bombardiranje ključnih vojnih pozicija vojske RS. Pogodili su im kasarne, zalihe municije, sve ključne tačke i kompletno hendikepirali dalji napredak vojske RS.

Ne velim da nisu vojnici Armije BIH junački branili svoje domove, pogotovo Bužimljani koji su lično Mladića otjerali bez obzira što je imao daleko jaču vojnu silu, ali zašto glorificirati i praviti mitomaniju kad bez te NATO operacije po imenu "Namjerna Sila" ova država vjerovatno ne bi ni postojala. Možete reći da je intervencija međunarodne zajednice došla jako kasno, ali ne možete reći da nisu spasili Bošnjake, možda od istrebljenja.

Prije ove intervencije si imao bihaćki džep koji je 3 godine pod opsadom okružen hrvatskim Srbima s jedne strane, autonomašima s druge i bosanskim Srbima sa treće, imao si Tuzlu koja je isto pod opsadom, o Sarajevu da ne pričamo, grad koji je izgledao ko logor, grad sa omčom koja se stezala oko vrata.

Otkud one mitomanije "eee da nas ne zaustaviše prokleti Ameri pred Banjalukom vidjeli bi vi"? Kako ljudi nisu svjesni da ne bi uopće ni prismrdili Banjaluci da NATO nije izdegenječio sve ključne kapacitete vojske RS?



Nadalje, taj isti zapad se pobrinuo da svi zločini Srba, Hrvata, a i Bošnjaka budu pregledani i procesuirani. Srbi su osuđivani najviše, po njihovoj priči jer eto urotio se svijet protiv njih, ali očigledno jer su najviše vojne moći imali i najviše zločina počinili jer je sve dirigirano s vrha i prvi predsjednik RS je osuđen za genocid. Znači zapad je to sve rasvijetlio i dokumentirao i osudio i Bošnjaci mu opet pljuju u lice? Gdje je yebena zahvalnost?

Većina domaćih teorija zavjere protiv zapada dolaze iz Srbije, jer jbg popušili su od zapada 2 puta i ne mogu kriviti svoje tadašnje vodstvo za zločine nego traže drugog krivca, ali da te zavjere također puši i pola Bošnjaka, to je poražavajuće. I NATO i međunarodna zajednica i Amerika i međunarodni tribunal u Haagu su bili korisni Bošnjacima i to Dodik jako dobro zna i ističe.

Ne kazu to Bosnjaci, vec eto to nam ti kazes sta mi ko fol kazujemo
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#930 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Ja bih volio da se tačnim brojkama konačno ustanovi da li je Armija RBiH imala "ogromnu premoć u ljudstvu" kako se često navodi. To vjerovatno jeste važilo početkom i krajem rata, ali između toga postojao je jedan dug period kada je istodobno:

- 1. Korpus bio u okruženju

- U zaštićenoj zoni Srebrenica bilo je preko 10 000 vojno sposobnih muškaraca koji nisu vojno korišteni

- Rasplamsao se rat protiv HV i HVO - a

- Narodna odbrana Zapadne Bosne vezala na sebe glavninu 5. Korpusa

Možda griješim, ali ja naprosto ne mogu da vjerujem da je u periodu kada su se svi ovi procesi istodobno odvajali Armija RBiH imala prednost u ljudstvu naspram VRS, tačnije u onom ljudstvu koje je bilo usmjereno jedni protiv drugih.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#931 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by TheMule »

pa ta nadmoc je vjerovatno bila oko 2:1, sto je malo u odnostu na tehnicku premoc. To brojstvo je nas vjerovatno i spasilo
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#932 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Nuken »

PM72 wrote:
Seawolf wrote:
Nuken wrote:... Tokom rata je srušen jedan AN-26 ...
:?: Otkuda ti ova informacija? Gdje i čime?

Koliko se sjećam,u tom avionu poginuo je ministar vanjskih poslova BiH Irfan Ljubijankić.
On je oboren u helikopteru Mi-8. To je drugi slučaj.

A evo malo o zračnim snagama Petog korpusa ARBiH :D



User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#933 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

TheMule wrote:pa ta nadmoc je vjerovatno bila oko 2:1, sto je malo u odnostu na tehnicku premoc. To brojstvo je nas vjerovatno i spasilo
Moj stav je ovaj:

U periodu kada je istodobno 1. Korpus bio u okruženju od od znatno malobrojnijih snaga VRS, 3. i 4. Korpus glavninom snaga bili okrenuti protiv hrvatskih snaga, 5. Korpus glavninom snaga okrenut protiv NOZB, što znači da VRS nije ni morala pretjerano ratovati protiv njih u tom periodu(izuzev 1. Korpusa, no on je bio u položaju kakvom jeste), znači da je ostao samo 2. Korpus :D Pitanje je koliko je VRS u tom periodu bila brojčano hendikepirana naspram Armije RBiH čiji su jedan korpus držali u opsadi, dva su pretežno ratovali protiv HVO - a a jedan je pretežno ratovao protiv NOZB, što znači da je ostao samo jedan slobodan korpus Armije RBiH za vezivanje snaga VRS, i pitanje je koliko je i da li je on uopće imao brojčanu prednost u tom periodu.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#934 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by PM72 »

1. Korpus bio u okruženju od od znatno malobrojnijih snaga VRS
Ne mogu a da ne reagujem.Četnici su oko Sarajeva imali više tenkova nego Prvi korpus kamiona.Imali su više artiljerijskih cijevi nego mi solunara a metaka su imali više nego mi čačkalica.I što ti treba "brojčana prednost u ljudstvu?

Oko Sarajeva je bilo raspoređeno između 18 i 20 000 četnika,do zuba opremljeni i naoružani.Naspram 40 - 50 000 vojnika i policajaca na papiru.Od toga si imao 10 000 naoružanih.Puška ,obično PAP-ovka,stajala je u rovu u na njoj su se mjenjale 3-4 smijene.A onaj preko puta tebe ima garonju i pet sanduka minicije.Mi njima tromblon a oni nama par 120 mm.Mi njima par 82-jki a oni nama plotun 155 ili VBR-a.Nismo imali ni uniformi ni čizama a u Mokrom i Podgrabu dva skladišta garderobe JNA,od SMB čarapa pa do šljema.Na grad je za 3,5 godine ispaljeno preko 300 000 granata i mina većih od 20 mm.Ako ćemo iskreno,toliko granata nije ispaljeno od Zvornika pa do Trebinja.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#935 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

PM72 wrote:
1. Korpus bio u okruženju od od znatno malobrojnijih snaga VRS
Ne mogu a da ne reagujem.Četnici su oko Sarajeva imali više tenkova nego Prvi korpus kamiona.Imali su više artiljerijskih cijevi nego mi solunara a metaka su imali više nego mi čačkalica.I što ti treba "brojčana prednost u ljudstvu?

Oko Sarajeva je bilo raspoređeno između 18 i 20 000 četnika,do zuba opremljeni i naoružani.Naspram 40 - 50 000 vojnika i policajaca na papiru.Od toga si imao 10 000 naoružanih.Puška ,obično PAP-ovka,stajala je u rovu u na njoj su se mjenjale 3-4 smijene.A onaj preko puta tebe ima garonju i pet sanduka minicije.Mi njima tromblon a oni nama par 120 mm.Mi njima par 82-jki a oni nama plotun 155 ili VBR-a.Nismo imali ni uniformi ni čizama a u Mokrom i Podgrabu dva skladišta garderobe JNA,od SMB čarapa pa do šljema.Na grad je za 3,5 godine ispaljeno preko 300 000 granata i mina većih od 20 mm.Ako ćemo iskreno,toliko granata nije ispaljeno od Zvornika pa do Trebinja.
Bezveze se "pravdaš", sve znam. Ja nemam ništa do respekta i za borce i za narod ratnog Sarajeva. Jasno je da sam mislio isključivo na ljudstvo.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#936 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

Pozdrav,
evo ja kao pripadnik VRS da kažem neke stvari vezano za uticaj NATO pakta ili Zapada na nas u toku rata. Inače sam bio u 1. KK
Prvenstveno je bio psiholoski.
Posle zaustavljana operacije na Igmanu Lukavac-93, došlo je do pada morala u većem obimu i već su se javila pitanja tipa Zašto? Kako? Do kada? i slično uglavnom sva ona pitanja koja komanda nijedne vojske na svijetu baš ne voli. Posle Igmana došlo je i do većeg napuštanja jedinica SRK VRS od strane pripadnika tih jedinica a naročito onih koji su poticali iz krajeva koji su ostali pod kontrolom ARBIH. Jednostavno ljudima se nije dalo više ratovati ako imaš osjećaj da sve to što radiš je uzalud i stalno ti prijete bombardovanjem

Isto se ponovilo i kod napada na Goražde u proljeće 94 kad je NATO bacio i prve bombe na nas. Već tad smo poćeli da ih posmatramo kao otvorenog protivnika.E sad što naša politika nije znala da to promjeni nego je išla na neko inaćenje sa njima to je drugi problem.Oborimo im malo avion, malo ih zarobimo, malo pripucamo na njih. Što se tiče gubitaka u tehnici istina je da su bili mali zato što smo se je manje više vješto sakrivali, nešto slično je u puno većem obimu uradila i Vojska Jugoslavije 99 ali nam je zato infrastruktura a naročito sistem veze obiljno oštećen. Naša sreća je da nam nisu ozbiljno oštetili željezničku vezu tako da smo krajem septembra i početkom oktobra, relativno brzo mogli prebacivati jedinice na pravcu Doboj- Banjaluka- Prijedor.
Zatim najveća pomoć MZ ARBIH je u tom periodu zabrana leta, koju smo mi istina povremeno kršili ali smo onda u onom što se na wikipediji može naći pod odrednicom Banjalučki incident pošteno dobili po ušima.

Nisam kopirao postove prethodnih forumaša pa ću navesti njeke stvari o kojim se pisalo ovde, da bi se shavtilo kako je to izgledalo sa naše strane , a mislim da neće biti veliki problem da se poveže za onoga koje pažljivo čitao.
Što se tiče tehnike SRK VRS na sarajevskom ratištu nije toliko u pitanju broj oruđa i ostalih MTS nego gustina rasporeda tih istih MTS. 1.KK VRS je imao mnogo više MTS i uglavnom je to bilo na Posavskom ratištu , okrenuto prema 2. Korpusu ARBIH.
Što se tiče borbi sa 5. Korpusom ARBIH, vjerujete da je taj naš 2. KK bio jedna od najlošijih vojnih jedinica od svih formacija u ratovima na području bivše Jugoslavije, u skoro svim pogledima. Kada pogledate operacije u kojima je 5. Korpus napredovao, skoro uvijek je protiv sebe imao 2. KK , da bi onda pristizale jedinice iz 1.KK i vraćale taj teritorij. To su sve one akcije naprijed nazad 94 i do polovine 95.
Što se tiče napredovanja 5. Korpusa u avgustu i septembru 95, prvo 5. Korpusu se bilo lakše braniti nego 2 . KK kada se pogleda teren i gustina naselja.. Sam Bihac je sa pridošlim stanovništvom imao više ljudi nego skoro sve opštine Visoke Krajine koje su tada pale, plus dodajte i učešće jedinica HV i HVO. I nama samim je bilo jasno da se određene teritorije moraju napustiti ako se misli nastaviti ratovati. Inače, postoji u ratu termin i pojam skraćivanja linija i uglavnom se primjenjuje u svim vojskama i ratovima. Samo kod nas svih u BIH je i gubitak najbeznačajnijeg sela ili brda doživljan tragično. Što se tiče uticaja zapada na to napredovanje to se prvenstveno ogledalo u tom što je po svim kartama koje su se pojavljivale za vrijeme rata i koje je MZ predlagala,znatan dio tog područja trebao pripasti Bošnjacima, tako da kada se još doda i pad RSK tamo borbenog morala više nije ni bilo. Po datumima iz septembra 95 može se vidjeti da je napredovanje 5. Korpusa značajno usporeno kada su linije došće do gušće naseljenih mjesta
Vezano za pomoć drugih korpusa 5. Korpusu koliko sam upoznat na Ključu su se pred kraj rata borile jedinice iz 7. Korpusa, tako da je 5. Korpus mogao da se skoncentriše prema Sanskom Mostu.
Što se tiče brojnog stanja VRS ono je u maksimumu bilo negdje oko 100 000. Odbijete od toga neborbeno osoblje, bilo je i nešto dobrovoljaca , snaga MUP-a , ponekad su se borile i jedinice iz SVK.
Što se tiče Hercegovačkog ratišta ono je bilo sa našeg stanovišta nekako izolovano, neke zajedničke akcije su bile u okolini Goražda a slažem se sa konstatacijom da je više pripadnika VRS poginulo u jednom danu na Glođanskom brdu nego u borbama protiv ARBIH u cijeloj Hercegovini u toku rata.
Uglavnom što se tiče uticaja Zapada jbg ovo je bio rat sa dosta sudija i suflera sa strane ako se tako može reći, koji su imali neke svoje interese i neke svoje karte, tako da imam uticaj da smo mi svi ovdje ostvarivali neke njihove ciljeve interese, a ciljevi i interesi svih nas, u odnosu na nihove su tu bili sasvim sporedni.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#937 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Indigont »

log78, hvala na komentaru. Fascinantno je čuti doživljaje i sa druge strane.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#938 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Sanjarko »

TheMule wrote:
Ne kazu to Bosnjaci, vec eto to nam ti kazes sta mi ko fol kazujemo
Trol, trolska tema, ovaj je dokazani trol. Bas otvorena tema kad se zakuhalo jos malo do skoro rata u vezi revizije presude protiv Srbije za genocid.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#939 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
TheMule wrote:
Ne kazu to Bosnjaci, vec eto to nam ti kazes sta mi ko fol kazujemo
Trol, trolska tema, ovaj je dokazani trol. Bas otvorena tema kad se zakuhalo jos malo do skoro rata u vezi revizije presude protiv Srbije za genocid.
Barem po pisanju na par tema lici na jednog.
Nije meni da sudim.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#940 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Indigont »

Eto sad je zavjera i otvaranje ovog topica haha, malo manje paranoje i ciničnosti
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#941 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Uopćeno po meni su u najvećoj zabludi oni koji sad govore da se moglo ovo, ono...Ljudi nisu svjesni da po vojnoj teoriji i odnosu snaga Armija RBiH je trebala biti u potpunosti poražena, potpisati kapitulaciju pred kamerama kao oni iz Srpske vojske Krajine a par puta je zaista i bilo blizu da dođe do toga, što bi značilo nestanak Bosne i Hercegovine kao države i Bošnjaka kao naroda.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#942 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

SkyLimit » 27/02/2017 22:46

Uopćeno po meni su u najvećoj zabludi oni koji sad govore da se moglo ovo, ono...

Ja ne znam, šta je tebi tu čudno, pa na ovim prostorima, kad se muško rodi odmah ima završenu Vojnu akademiju, Fakultet politiških nauka i dva doktorata iz svih kolektivnih sportova :-)
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#943 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Indigont »

Last edited by Indigont on 16/03/2018 00:26, edited 1 time in total.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#944 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by log78 »

Indigont » 27/02/2017 22:20

log78, hvala na komentaru. Fascinantno je čuti doživljaje i sa druge strane.

Nema na čemu, Jbg za rat je uvijek potrebno minimum dvoje, tako da se nikava približna slika ne može stvoriti bez mišljenja druge strane.
Vezano za bihaćki džep, nekoliko je faktora.
1. gustina naseljenosti i konfiguracija terena,
2. sposobnost komande 5. Korpusa , za Dudakovića znam da su ga kao sposobnog hvalili naši oficiri koji su sa njim zajedno ratovali u Hrvatskoj
3. loša koordinacija između VRS i SVk
4. Spremnost Srba iz Kninske krajine da ustupe odgovarajuća MTS uz određenu novčanu nadoknadu ...
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#945 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by JedanOdBraceMorica »

Jedina greska zapada je sto nisu po ugledu na "bracu" arape natovarili koju vrecu zlata za mog Bakira, jer da jesu danas bi i oni bili "braca" a ne "krstasi"
A mogli su i po uzoru na drugu "bracu" Turke na televiziji uz kokice gledati kako ginemo dok svi do zadnjeg ne izginemo, pa nam onda organizovati kolektivni tevhid
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#946 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by Bosanski_kralj »

Indigont wrote:Meni je posebno fascinantno kako je uopće bihaćki džep opstao

Image
Nek ti skylimit objasni. Vidim da momak konstantno hrače po 5. Korupus, ne samo na ovoj temi, nego na mnogim drugim temama.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#947 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by SkyLimit »

Argumenti, kolega, navedite šta sam netačno rekao.

A u pretjerivanju u isticanju vlastitog doprinosa te omaložavanju ostalih vojnika Bosne i Hercegovine prednjače upravo Krajišnici.

Kad je Rasim Delić u analizi operacije deblokade Sarajeva 1995. kao jedan od uzroka neuspjeha naveo i :"precjenjivanje vlastitih jedinica", pogodi na koju je mislio(hint: 17).
razuman_covjek
Posts: 320
Joined: 23/09/2016 21:15

#948 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by razuman_covjek »

SkyLimit wrote:Argumenti, kolega, navedite šta sam netačno rekao.

A u pretjerivanju u isticanju vlastitog doprinosa te omaložavanju ostalih vojnika Bosne i Hercegovine prednjače upravo Krajišnici.

Kad je Rasim Delić u analizi operacije deblokade Sarajeva 1995. kao jedan od uzroka neuspjeha naveo i :"precjenjivanje vlastitih jedinica", pogodi na koju je mislio(hint: 17).
Ispade 17-ta kriva sto im nisu Sarajevo deblokirali?
razuman_covjek
Posts: 320
Joined: 23/09/2016 21:15

#949 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by razuman_covjek »

SkyLimit wrote:Argumenti, kolega, navedite šta sam netačno rekao.
Mislim da iako si mnogo toga napisao nisi nista argumentovao. Glavna teza ti je da je 5. korpus ratovao protiv dosta slabijeg protivnika ali to samo po sebi nista ne dokazuje. Cista logika. Ako mene Mike Tajson prebije jer sam levat to ne umanjuje njegove sposobnosti.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#950 Re: Zablude Bošnjaka o ratu u BIH

Post by triconja »

SkyLimit wrote:Sad ću vam ja reći koje su zablude:

- Mit o 5. Korpusu

Ne umanjujući njegov značaj ali ogroman broj njihovih podviga uopće nisu potvrđeni("ranili Mladića")

Evo vam istine o 5. Korpusu:

- Najveći dio rata su proveli tako što su se podjelii na dva dijela i ratovali međusobno. Nemoguće je 5. Korpus i Narodnu odbranu posmatrati odvojeno jer je NO iznikla iz Korpusa, većina njenih pripadnika je prethodno bila u Korpusu, pa čak i na komandnim dužnostima i kao istaknuti pripadnici.

- U rijetkim trenucima predaha u međubošnjačkom sukobu, 5. Korpus bi povremeno ratovao i protiv velikosrba. Ali da li su to bile najače velikosrpske snage. Pa da vidimo:

Od strane VRS prema 5. Korpusu je bio okrenut 2. Krajiški korpus, po svojoj obučenosti, starosnoj strukturi, opremljenosti itd. najgori i najslabiji korpus VRS.

Snagama iz obližnjeg Prijedora, Banja Luke, Sanskog Mosta, Dubice...odnosno brigadama iz sastava 1. Krajiškog korpusa VRS, po svemu najjačeg korpusa taj 5. Korpus nije bio interesantan, barem u tolikoj mjeri da glavninu svojih snaga upere prema njemu.

Te snage su se stacionirale oko Brčkog, Gradačca i Doboja nasuprot 2. Korpusa Armije RBiH na "posavskom" ili "koridorskom" ratištu. Istina, dijelovi
tih brigada, kao i dijelovi elitnih jedinica nekih drugih korpusa VRS su u povremenim velikim operacijama korištene protiv 5. Korpusa, ali da je glavnina snaga zastalno bila stacionirana prema njemu - nije.

5. Korpus je najveći dio rata proveo ratujući protiv trećerazrednih neprijateljskih snaga. Osim ako Narodna Odbana Zapadne Bosne, 2. Krajiški korpus VRS i Srpsku vojsku Krajine ne posmatramo kao nekakvu elitu.

Čim se zbog "Oluje" glavnina 1. Krajiškog korpusa VRS počela vraćati u Krajinu 5. Korpus je brzinom svjetlosti gubio prethodno oslobođeno i da ne bi pojačanja u vidu hiljada i hiljada pripadnika ostalih korpusa Armije RBiH sve bi popadalo.
Sve je ovo fino receno ali mozes li na mapi nacrtati kako je to izgledalo?
Post Reply