Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
oldtajmer
Posts: 5054
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#801 Re: Feedback

Post by oldtajmer »

[quote]Na današnji dan 1993. godine, na glavni grad Bosne i Hercegovine ispaljeno je rekordnih 3.777 granata u jednom danu.[/quote]
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#802 Re: Feedback

Post by asurbanipal »

Umro je poznati turski historičar Halil Inalcik (26. maj, 1916. - 26. juli, 2016.) u 100-oj godini života.


Image


Inalcik je bio stručnjak za historiju Osmanskog carstva. Njegova vrlo uticajna istraživanja bila su usmjerena na društvene i ekonomske prilike u Carstvu. Njegova akademska karijera započela je na Ankara Univerzitetu, gdje je doktorirao i radio između 1940. i 1972. godine. U periodu od 1972. do 1986. godine predavao je otomansku povijest na Sveučilištu u Chicagu. Od 1994. godine predaje na Bilkent sveučilištu, gdje je osnovao odsjek za istoriju. Bio je jedan od osnivača Euroazijske akademije.

U toku svoje akademske karijere upoznao se i radio je sa mnogim uglednim svjetskim historičarima i orijentalistima. Tako je u Londonu, dok je radio na izučavanju staroosmanskih natpisa u Britanskom muzeju, upoznao Bernarda Lewisa. U Parizu je 1950. godine upoznao Braudela, čiji je rad veoma uticao na Inalcika. Predavao je kao gostujući profesor na sveučilištu Columbia (1953. - 1954.), a radio je i kao znanstveni saradnik na sveučilištu Harvard (1956. - 1957.). Godine 1967. predavao je kao gostujući profesor na sveučilištu Princeton i Univerzitetu Pennsylvania. Pridružio se Međunarodnoj asocijaciji za studije jugoistočne Evrope (Association Internationale des Etudes du Sud-Est Européen). Bio je član i predsjednik mnogih međunarodnih organizacija, bio je član Srpske akademije nauka i umjetnosti (SANU), kao i član Instituta za turske studije.

Radilo se zaista o velikom stručnjaku, i za dobre poznavaoce historije, ovo je veliki gubitak. Bio je autor mnogih djela, studija i naučnih radova iz oblasti Osmanskog carstva:

- "The Policy of Mehmed II toward the Greek Population of Istanbul and the Byzantine Buildings of the City" (1968.)
- "Capital Formation in the Ottoman Empire" (1969.), The Journal of Economic History, Vol. 29, No. 1,
- "Ottoman Policy and Administration in Cyprus after the Conquest" (1969.)
- History of the Ottoman Empire Classical Age / 1300. –1600. (1973.)
- The Ottoman Empire: Conquest, Organization and Economy (1978.)
- Studies in Ottoman Social and Economic History (1985.)
- The Middle East and the Balkans under the Ottoman Empire: Essays on Economy and Society (1993.)
- An Economic and Social History of the Ottoman Empire, 1300. –1914. (with Donald Quataert, 1994.)
- From Empire to Republic: Essays on Ottoman and Turkish Social History (1995)
- Sources and Studies on the Ottoman Black Sea: The Customs Register of Caffa 1487.– 1490. (1996.)
- Essays in Ottoman History (1998.)


Leading Turkish historian Halil İnalcık dies at age 100



http://www.dailysabah.com/history/2016/ ... at-age-100





User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#803 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

pirpa wrote:
lićno sam mišljenja da je 2 maja pokušana podjela Bosne
Podjela Bosne ili drzavni udar kojem je bio cilj da BiH postane dio SRJ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#804 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

U kom smislu je ta notorna, opcepoznata cinjenica odgovor na moje pitanje?

Dakle nasa strana te dogadaje tumaci kao pokusaj drzavnog udara. Dakle sta je bio cilj tog drzavnog udara?

Da pucisti proglase pristupanje BiH SRJ (koja je proglasena kojih 5-6 dana prije) ili nesto drugo?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#805 Re: Feedback

Post by belfy »

pa smisao drzavnog udara je da se smijeni trenutacno rukovodstvo i postavi novo. ako postavis nekoga po zelji, onda on odlucuje prema tvojoj zelji. dakle ta ista drzava bi se mogla udruziti u federaciju ili konfederaciju sa drugom. koji su tacni planovi i detalji je vrlo upitno, ali je cinjenicno da im tadasnje rukovodstvo i njihova politika nisu pasali. skoro pa ko drzavni udari u Turskoj. skoro...
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#806 Re: Feedback

Post by pirpa »

Pored serijala dokumentaraca BBC.a " raspad Jugoslavije" ovaj dokumentarac RTS.a je po meni najobjektivnje obradio period tog vremena, vrijedi pogledati. maksuz preporuka za @sarajmana i @batuZiv ;-) :mrgreen:


User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#807 Kasarna Husinska buna - zaplijenjeno naoruzanje JNA

Post by stubrijez »

Pregledao sam vecinu foruma koji se ticu ove teme, ovde nisam nasao slican topic. Uglavnom se na pomen "Tuzlanske kolone" uzburkaju manipulatorske tenzije i nacionalisticke usijane glave. Ko nije zivio u BiH tih dana nikada nece shvatiti zasto nije moglo da bude drugacije. Razgovarao sam sa mnogim pripadnicima TO u Tuzli iz tih dana medjutim dosta je prica rekla - kazala a mene interesuje koji je ratni plijen zabiljezila nazovimo bosnjacko-hrvatska strana konkretno kada je u pitanju kasarna Husinska buna. Znaci bez onoga sto smo vec imali (skladiste TO Kozlovac i Milicija + rezervni sastav). Snimak je nekompletan ne vide se sva vozila koja su u 19 sati uspjela da se provuku sa Brcanske ali recimo ne vidim konkreno one dvije prage koje su vracene u 14 sati sa semafora prilikom prvog pokusaja izlaska. Morale su ostati unutar kasarne ili na putu ka Slavinovicima jer je koliko znam drugi dio kolone zablokirao put kod benzinske tamo. Ali nisu ostale... Hocu da kazem da imam osjecaj da je oprema i vozila izvlacena iz kasarne i nakon 15. maja u vise pravaca mozda pravcem kroz Solinu volio bih da me neko ispravi ali pragu ja kasnije nisam nigdje vidio u drugom korpusu? Ovo je samo jedan primjer a moje pitanje bi bilo ima li neko priblizno sliku sta je to zateceno u kasarni nakon definitvnog preuzimanja od strane TO?
Škobo Habu
Posts: 9044
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#808 Re: Kasarna Husinska buna - zaplijenjeno naoruzanje JNA

Post by Škobo Habu »

stubrijez wrote: Hocu da kazem da imam osjecaj da je oprema i vozila izvlacena iz kasarne i nakon 15. maja u vise pravaca mozda pravcem kroz Solinu volio bih da me neko ispravi ali pragu ja kasnije nisam nigdje vidio u drugom korpusu? Ovo je samo jedan primjer a moje pitanje bi bilo ima li neko priblizno sliku sta je to zateceno u kasarni nakon definitvnog preuzimanja od strane TO?
Osjećaj te ne vara. Povlačenje JNA se nastavilo i nakon 15. maja 1992. godine.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#809 Re: Feedback

Post by stubrijez »

To je nesto drugo... ja sam mislio na gradsku kasarnu.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#810 Re: Feedback

Post by asurbanipal »


Thank you :thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#811 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

Uvijek me zanimalo kako to da smo za vrijeme rata imali Dojc marku kao platezno sredstvo?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#812 Re: Feedback

Post by holowey »

_BataZiv_0809 wrote:Uvijek me zanimalo kako to da smo za vrijeme rata imali Dojc marku kao platezno sredstvo?
njemacka marka je bila simbol stabilne valute... koristena i prije rata (remember inflacija) za oznaku vrijednosti robe (auta, stana, zemlje, itd)... vecina bivse juge arbajtala po njemackoj pa je i logicno da prihvate marku... nije bih bila jedina koja je u marku gledala kao u boga...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#813 Re: Feedback

Post by Woody »

_BataZiv_0809 wrote:Uvijek me zanimalo kako to da smo za vrijeme rata imali Dojc marku kao platezno sredstvo?
Zato što si za ovo:

Image

mogao kupiti 1/2 glavice luka, ako je prodavač na pijaci bio dobre volje (sažalio se na te)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66220
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#814 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

Znam. Ali kako to da DM postade (ne)oficijelno platezno sredstvo. Nevidljivom rukom trzista ili ?
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#815 Re: Feedback

Post by pirpa »

0:39 :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#816 Re: Feedback

Post by holowey »

pirpa wrote:0:39 :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: igraju se ta-ta :evil:
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#817 Re: Feedback

Post by Ripicipi »

Odlican dokumentarac i dosta nekih snimaka koje nikad prije nisam vidio.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#818 Re: Feedback

Post by pirpa »

_BataZiv_0809 wrote:
pirpa wrote:
lićno sam mišljenja da je 2 maja pokušana podjela Bosne
Podjela Bosne ili drzavni udar kojem je bio cilj da BiH postane dio SRJ?
neko moje mišljenje...državnim udarem su htjeli da nas dovedu u bezkompromisnu situaciju u kojoj bi mogli da diktiraju uslovima....sad , jesu li to bili uslovi vezani za unutrasnje uređenje ili prekrojavanje granica...to nikad(zvanicno) necemo saznati 8)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58765
Joined: 03/08/2010 19:04

#819 Re: Feedback

Post by kakavdanakneiskustvu »

holowey wrote:
pirpa wrote:0:39 :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: igraju se ta-ta :evil:
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#820 Re: Feedback

Post by pirpa »

after all is Bosnia where nathan is shud be. :lol: :lol: :lol:
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#821 Re: Nevjerovatne ratne price

Post by fakat »

1 x 2 wrote:1993. godine domobrani napali neko bošnjačko selo u hercegovini.
svi stanovnici sela pobjegli, samo jedan ostao, iz samo njemu znanih razloga.
Sakib se zove.
nije htio da bježi, mrsko mu bilo....šta li?

i tako je on sjedio u kući, skuho kafu, zapalio lulu, upalio tranzistor i čekao da mu ''bojovnici'' udare na vrata.
nije mor'o puno čekat kad mu je u sobu uletio domobran u full ratnoj opremi i odma mu s vrata jebo balijsku majku (splitski naglasak).

Sakib izkulira
pa mu reče
''što se nisi izuo, ovo je muslimanska kuća''
domobran izkulira
iza pasa izvuče
utoku i upuca čika Sakiba u glavu.

probušene lobanje, VAS krvav, Sakib padne na ponjavu misleći da je mrtav
domobran, revnosan na dužnosti, izađe iz kuće misleći da je Sakib mrtav.

al onaj smrad s neba je mislio drugačije.


prođe nešto malo vremena, Sakib dođe sebi.
ustade, zamota glavu, i pravo kroz šumu dođe na slobodnu teritoriju.

eno ga, danas, hoda ulicama jednog hercegovačkog grada.
na licu mu ožiljak od triest cenata i 50 šavova.(nijedna cura ga neče)
isti Scareface iz istoimenog filma.
mene lično, kad ga vidim, podsjeća na živi spomenik- nekoj ludoj hrabrosti.

(inače...taj Sakib je vrhunski gitarista, znao je odsvirat sve pjesme od animalsa, stonsa, bee geesa i bitlsa kad su te grupe tek počele karijeru, tamo negdje šeset treće)
Fascinantna prica.
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#822 Re: Nevjerovatne ratne price

Post by jalijas74 »

Doso lik da folila "ludilo" kod Masica u Vojnu i sad bilo dosta delegata ispred i svi cekaju komisju.
i on nafata jednog i kaze mu:
"ja kad udjem pocecu da vicem "ja gorim, gorim izgorih..." a tebi evo flasa vode ti upadni u ljekarsku sobu za pregled i pospi me vodom po glavi"
OK i tu pade dogovor.
I sad upada ovaj prvi i dere se "Gorimmm , izgorihhh, vatraaa, gorim" ori se bolnica.
Potom upada ovaj sa tom flasom vode i posipa ga.
Kaze Masic ovom drugom:
"sta to radis covjece ?" a ovaj kaze:
"vidis da covjek gori, gasim ga".
Suma sumare - ovoga drugog oslobodi sto je gasio a ovome "kurko" sto je "gorio".
Taj Masic je bas bio opasan u tom periodu :) nisi se mogao debobilisati nema sile :evil:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#823 Re: Feedback

Post by pirpa »

Image
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#824 Re: Nevjerovatne ratne price

Post by pirpa »

tipram
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#825 Re: Nevjerovatne ratne price

Post by SkyLimit »

Meni ovo i tragično i smiješno. Priča mi jedan borac ovako nekako:

"Vozućko ratište. Šumetina neka. Ostao sam odvojen od suboraca, nigdje nikog u mojoj blizini. Kad odjednom čujem neko se dere "Fataj baliju živa!" a ne vidim ama baš nikog. Kontam "Jebo mater, je li ovo o meni pričaju" :lol:
Post Reply