Feedback

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#776 Re: Feedback

Post by pirpa »

Đe ste raja :mrgreen:

Interesuje me jedna stvar, pa bi vas molio za vaše mišljenje!

Šta vi mislite, zašto se nikad nije otkrio identitet gospođe koja je 1992 god. nazvala Sarajevski aerodrom i tim potezom ušla u historiju a i spasila našeg jedinog Alju ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#777 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

pirpa wrote:Đe ste raja :mrgreen:

Interesuje me jedna stvar, pa bi vas molio za vaše mišljenje!

Šta vi mislite, zašto se nikad nije otkrio identitet gospođe koja je 1992 god. nazvala Sarajevski aerodrom i tim potezom ušla u historiju a i spasila našeg jedinog Alju ?
Postavlja se pitanje sta bi se desilo da nije nazvala?

Djurdjevac je svakako trazio nacin da izvuce Kukanjca i vjerujem da bi vec nekako nasao nacina da stupi u kontakt sa Predsjednistvom.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#778 Re: Feedback

Post by pirpa »

_BataZiv_0809 wrote:
pirpa wrote:Đe ste raja :mrgreen:

Interesuje me jedna stvar, pa bi vas molio za vaše mišljenje!

Šta vi mislite, zašto se nikad nije otkrio identitet gospođe koja je 1992 god. nazvala Sarajevski aerodrom i tim potezom ušla u historiju a i spasila našeg jedinog Alju ?
Postavlja se pitanje sta bi se desilo da nije nazvala?

Djurdjevac je svakako trazio nacin da izvuce Kukanjca i vjerujem da bi vec nekako nasao nacina da stupi u kontakt sa Predsjednistvom.

nemoj mi kvariti pitanje :mrgreen:
pusti mi se sta bi bilo, da je bilo...da su babi... :mrgreen:
Imaš li ti neko mišljenje ?
danas mi se nešto to pitanje provrti kroz glavu pa reko da pitam .
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#779 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

pirpa wrote:

nemoj mi kvariti pitanje :mrgreen:
pusti mi se sta bi bilo, da je bilo...da su babi... :mrgreen:
Imaš li ti neko mišljenje ?
danas mi se nešto to pitanje provrti kroz glavu pa reko da pitam .
Sve sto o njoj znamo je da joj je dijete trebalo ici za Italiju, zar ne?

P.S. Ako je Alija bio zarobljenik, kako se onda mogao tek tako javiti na telefon?

P.P.S. Volim šbb kbb zasnovan na cinjenicama i zdravorazumskom promisljanju :)
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#780 Re: Feedback

Post by pirpa »

Vidi, čitava priča je veoma laka za prihvatiti. po priči Alije I, Zlatka L. ... nakon sletanja oni su "zadrzani" u kancelariji direktora aerodroma i u tom vremenu se odigrao poziv sa misterioznom gospođom. Meni je lako prihvatiti taj splet okolnosti al mi nije jasni zašto ta gospođa kasnije nije o tome pričala.... mala smo mi kasaba pa da se ta prica ne čuje, kako je -npr neka .Ramiza pozivom spasila Alju :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58770
Joined: 03/08/2010 19:04

#781 Re: Feedback

Post by kakavdanakneiskustvu »

asurbanipal wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ima ali ne na ovom forumu.
ja ne vidjeh da ga je neko banovao zbiog toga,mislim ne volim ih ni ja,niko normalan ne voli fašiste,ali jis uvijek ima nick,moze komotno napisati da voli i hitlera

Dobio je trajni ban, čini mi se na temi o Kraljeviću.
:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#782 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

pirpa wrote:Vidi, čitava priča je veoma laka za prihvatiti. po priči Alije I, Zlatka L. ... nakon sletanja oni su "zadrzani" u kancelariji direktora aerodroma i u tom vremenu se odigrao poziv sa misterioznom gospođom. Meni je lako prihvatiti taj splet okolnosti al mi nije jasni zašto ta gospođa kasnije nije o tome pričala.... mala smo mi kasaba pa da se ta prica ne čuje, kako je -npr neka .Ramiza pozivom spasila Alju :mrgreen:
Hm ali valjd predsjednik drzave ima neku pratnju, licno obezbjedjenje, sefa protokola, sta znam. Nije isao sam u Lisabon to je sasma sigurno.

Eh kako sad da ga zadrze? Kako je to izgledalo?

I da, zasto ne znamo ko je zena koja je zvala aerodrom? :D
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#783 Re: Feedback

Post by pirpa »

evo kako ide priča :mrgreen:

kad je avion sletio na sarajevski aerodrom, lisbosku delegaciju je dočekao oficir JNA i rekao Aliji da ima naredbu za njihovo zadržavanje a navodni razlog je njihove sigurnosti.
poslije toga su otišli u kancelariju direktora aerodroma, Alija, zlatko i taj oficir a Alijin tjelohrantelj Dinče i kčerka Sabina su smješteni u drugu kancelariju. u tom vremenu se desio famozni poziv ......... i ostalo je historija

i evo sad se nas dvoje pitamo, ko je hanuma :mrgreen:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#784 Re: Feedback

Post by asurbanipal »

In memoriam R. Dodig


U petak 17. lipnja 2016. u 63. godini života preminuo je naš cijenjeni kolega Radoslav Dodig. Rođen je 06. travnja 1954. u mjestu Prolog, općina Ljubuški, gdje je završio osnovnu školu. Klasičnu gimnaziju pohađao je u Splitu, a 1977. diplomirao je klasičnu filologiju na Filozofskom fakultetu u Skopju. U razdoblju od 1986. do 1988. pohađao je posijediplomski studij “Kulturna povijest istočne obale Jadrana” na Interuniverzitetskom centru u Dubrovniku. Krajem osamdesetih akademik Alojz Benac ponudio mu je radno mjesto u Centru za balkanološka istraživanja pri ANUBIH u Sarajevu, koji tada nije mogao prihvatiti zbog nerješenog stambenog pitanja. Znanstveni magisterij “Ljubuški kraj u antičko doba” obranio je na Odjelu za arheologiju, Filozofskog fakulteta u Zagrebu pod mentorstvom akademika Nenada Cambi-ja. Zbog dugotrajne i teške bolesti nije uspio obraniti završenu doktorsku disertaciju “Uspon i pad Ardijejaca” na Sveučilištu u Zadru pod mentorstvom prof. Slobodana Čače.

Autor je brojnih znanstvenih, preglednih i stručnih radova, koji su objavljivani u znanstvenoj periodici (VAHD, izdanja HAD-a, Hercegovina) kao i u zbornicima domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova. Posebno zanimanje pokazivao je za provincijalnu arheologiju, baveći se epigrafskom raščlambom, arheološkom topografijom, zaštitom i prezentacijom kulturno-povijesne baštine. Vrijedno je istaknuti članstvo u nekadašnjem Savezu društava za antičke studije SFRJ, kasnije Hrvatskoga društva klasičnih filologa, od 1993. Hrvatskoga arheološkoga društva i Hrvatskoga filološkoga društva, te Međunarodne asocijacije za grčku i latinsku epigrafiju (AIEGL) i Udruge Friends of Troy. Pored grčkog i latinskog, aktivno se služio engleskim, talijanskim i francuskim jezikom. Od sredine osamdesetih sudjelovao je na brojim terenskim istraživanjima, surađujući s istaknutim arheolozima kao što su: Đ. Basler, I. Bojanovski, V. Paškvalin, V. Atanacković-Salčić, T. Anđelić i mnogi drugi.

Posebnu popularnost u široj javnosti stekao je sredinom osamdesetih višestrukim pobjedama u superfinalima kviza Kviskoteka, kada se natjecao s legendarnim Mirkom Miočićem i izvrsnim Robertom Pauletićem. U Mostaru je od 1998. do 2003. bio urednik u biblioteci “Stećak” nakladničke kuće ZIRAL, a od 2002. urednik i član uredništva časopisa Status, Mostar. Kao dopisnik Večernjeg lista i Slobodne Dalmacije, napisao je par tisuća priloga pretežno o temama iz kulture, lingivstike i kulturno-povijesne baštine. U razdoblju od 2013. do 2016. napisao je 41 prilog za arheološki portal Arheohercegovina.

Mnoge kolegice i kolege pamtiti će ga po iznimnoj susretljivosti, pošto nam je nesebično izlazio u susret dajući nam teško dobavljive naslove iz bogatog fundusa njegove privatne biblioteke. Težak zadatak je sažeti Dodigovu biografiju i bibliografiju u obliku manjeg priloga, stoga ćemo u stručnoj literaturi objaviti opširniji prikaz njegovog života i djela. Opsežna bibliografija R. Dodiga nezaobilazna je u budućim znanstvenim i stručnim radovima, stoga mu zahvaljujemo na iznimnom doprinosu boljeg poznavanja prošlosti naših krajeva.


https://arheohercegovina.com/2016/06/18 ... m-r-dodig/


Preminuo Radoslav Dodig, apsolutni pobjednik Kviskoteke


Preminuo je Radoslav Dodig, apsolutni pobjednik Kviskoteke.

Dodig je dva puta osvojio Kviskoteku tijekom osamdesetih godina, dominirajući nad Robertom Pauletićem i Mirkom Miočićem u velikome superfinalu 1986. godine.

Uz ljubav prema povijesti i arheologiji te politici kojom se bavio, radio je kao novinar i kolumnist u BiH.


http://vijesti.hrt.hr/339813/preminuo-r ... kviskoteke
Paul F.
Posts: 3424
Joined: 05/02/2011 03:40
Location: Gdje vlast odluči
Contact:

#785 Re: Feedback

Post by Paul F. »

_BataZiv_0809 wrote: Djurdjevac je svakako trazio nacin da izvuce Kukanjca i vjerujem da bi vec nekako nasao nacina da stupi u kontakt sa Predsjednistvom.
Ne bih rekao da je plan bio da se izvuče Kukanjac. Plan je po meni bio da se on žrtvuje i to poslije iskoristi. On je glupan koji je odradio prljav poso i lijepo ga je ućutkati a ne da daje ovakve intervjue.
https://www.youtube.com/watch?v=6qvn-E03HK8
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#786 Re: Feedback

Post by direstraits0078 »

Paul F. wrote:
_BataZiv_0809 wrote: Djurdjevac je svakako trazio nacin da izvuce Kukanjca i vjerujem da bi vec nekako nasao nacina da stupi u kontakt sa Predsjednistvom.
Ne bih rekao da je plan bio da se izvuče Kukanjac. Plan je po meni bio da se on žrtvuje i to poslije iskoristi. On je glupan koji je odradio prljav poso i lijepo ga je ućutkati a ne da daje ovakve intervjue.
https://www.youtube.com/watch?v=6qvn-E03HK8
Podcjenjujes ulogu i inteligenciju general-pukovnika Kukanjca. Kao i ulogu onih koji su pucali na kolonu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#787 Re: Feedback

Post by _BataZiv_0809 »

Ako vec uz Aliju pises da je rahmetli, sto onda i uz Kukanjca ne pises da je pokojni?
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#788 Re: Feedback

Post by pirpa »

Otto_13 wrote:
Sve sto se zna da je zvala da se informise za neki let kojim su neka djeca iz Sarajeva trebala da odlete . Potpukovnik Radenko Magazin se zove covjek koji je rahmetli Izetbegovica uhapsio na aerodrumu . I potpukovnik Magazin je samo poslusao naredjenje generala Djurdjevca "Aliji je zivot ugrozen , u gradu se vode borbe proslijedita ga u kasarnu u Lukavicu ".

Kukanjca svi njegovi saradnici opisuju kao osobu koja nije htjela ni da ode u wc ako to nije napisano u pravilu sluzbe . On kao general trebao je biti svjestan da voditi kolonu kroz grad koji je prema toj koloni neprijateljski raspolozen u vrijeme kada se noc primice i nije bas bilo pametno . Ali i tu ima jedna stvar komandant RV I PVO JNA je obecao Kukanjcu avione koji ce pratiti pokret kolone iz zraka i po potrebi dejstvovati

Imaš li ti neko mišljenje, što se nije došlo do identiteta gospođe ?

Znam da bi se ja na sva usta hvalio da sam spasio presjednika.... :mrgreen: jos bi zahtjevao da mi kakav orden daju :lol:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#789 Re: Feedback

Post by pirpa »

Otto_13 wrote:
A moze biti puno toga .
Mozda je gospodja poginula tokom opsade grada .
Mozda su joj srcu bili blizi ovi sa kokardama pa je otisla nakon 3. maja prema njima i nije joj bilo u interesu da prica da je spasila zivot predsjedniku
razmisljao sam o tome ali ....
zamisli da su naši zarobili Karadzica i da tebe nazove Rašo i zamoli da nazoveš Pale i obavjestiš ih da je zarobljen.
Ja znam da bi mu sve po spisku preko telefona poselamio i otjerao ga u sto PM
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#790 Re: Feedback

Post by pirpa »

Otto_13 wrote:

Da ali vidi 2 maj 1992 godine mnogo ljudi jos nije svjesno sta se desava . Ni sta ce se sutra desit . JNA je jos u gradu , Marsalka puna vojske . Mnogi vagaju i cekaju . Taj dan je unistena glavna posta i veci dio grada je bez ikakve telefonije . Primjer Tuzle . Rat se vec uveliko vodi u BiH a porodice oficira JNA medju njima i porodica Mileta Dubajica mirno zive u gradu sve do 15 maja kada JNA treba da izadje iz kasarne .
Slažem se da mnogo ljudi nije bilo svjesno al ljudi kojima je to bio posao su bili itekako svjesni . lićno sam mišljenja da je 2 maja pokušana podjela Bosne i da je samo igrom slučaja obična raja koja se organizovala poremetila planove o mirnoj podjeli Bosne... Inace , zasto nas alija nije naoruzao i spremio kad je vec imao mjesecima unazad informacije da se srpsko stanovnistvo naoruzava preko SDS.a i da se JNA ukopava. nego kad je poceo rat on postavljao ljude iz KOS.a na najvaznijim funkcijama u armije odakle su sabotirali ARBiH.... zasto je preko DB.a i VB.a osnovao vojno-policisku jedinicu ako je Sefer Halilovic vec razvio komandni lanac sa borbenim grupama po BiH preko PL a, a koja je kasnije preimenovana u armiju BiH....
Zasto je Alija 93 poslao Rasima Delica da sabotira Sefera u operaciju "neretva 93" .... kako su se mogli desiti zlocini u Grabovici i uzdolu ako su na terenu bili visokopozicionirani ljudi iz DB.a i VB.a. itd. itd.... milion neki pitanja a mene zanima, ko je zena :mrgreen:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#791 Re: Feedback

Post by pirpa »

Trebali bi poslati upit resoru DB.a Srbije , mozda oni znaju, u to vrijeme imali su vise operativaca u BiH nego u SR :mrgreen:

@Sarajman druže imaš li ti kakvo mišljenje u vezi gospođe
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#792 Re: Feedback

Post by pirpa »

upravu si, munja je tad prisluskivao i Moskvu :lol:

al tesko da ce nam reci, munja iznosi samo polu informacije i to one koje njega ne diskredituju.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#793 Re: Feedback

Post by pirpa »

Ma svi su oni isti.... drago mi je samo sto su ovi nasi izofirani pa se sad i svoje sjenke boje.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#794 Re: Feedback

Post by pirpa »

.
Last edited by pirpa on 30/04/2018 12:20, edited 1 time in total.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#795 Re: Feedback

Post by pirpa »

Valjalo je to sve pokriti i kordinisati a situcija se na terenu mjenjala iz minute u minutu sa mnogim faktorima iznenađenja koje su rješavali u hodu.... jos rade posao sa blentavim Bosancima, recept za neuspjeh :lol:

Stvarno smo sila nebeska sta nam se sve spremalo :kiss:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#796 Re: Feedback

Post by pirpa »

Otto_13 wrote:Mozda jos zivimo u vremenu u kojem nam se jos uvijek plete mreza oko vrata
Ma druze nek pletu i nek se hebu svi zajedno... :wink:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#797 Re: Feedback

Post by pirpa »

Otto_13 wrote: e vidis drug moj to je taj nas stav , tako je bilo i 92 godine :D
ne, ne... moj drug... nije takav stav bio moje porodice 92. al sad jeste.... zato i kazem nek se jebu svi.... stasale su nove generacije pa nek njih filuju nacionalizmom ...
Paul F.
Posts: 3424
Joined: 05/02/2011 03:40
Location: Gdje vlast odluči
Contact:

#798 Re: Feedback

Post by Paul F. »

direstraits0078 wrote: Podcjenjujes ulogu i inteligenciju general-pukovnika Kukanjca. Kao i ulogu onih koji su pucali na kolonu.
Dobro, al isto tako ne treba potcjenjivati činjenicu da nam iz RSa svake godine cirkus prave u Dobrovoljačkoj oko četri poginula paravojnika. Da ih je tu više stradalo, uključujući i Kukanjca, narikače bi visile 24/24.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#799 Re: Feedback

Post by pirpa »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/sipa-u-m ... /160713115

neki Herendin haver, jedva cekam da cujem sta ima za reci :)
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#800 Ratni put na Igmanu - izgradnja

Post by krakatoa »

Zna li neko kada je izgrađen put na Igmanu koji je za vrijeme rata dobio titulu Put spasa? Koja mu je u početku namjena bila i ko je to izgradio?

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
Post Reply