farmacija?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#376 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Moguće je, ali takvih je 5-10%.. Na tvojoj farmaciji ih je sigurno preko 70%.. Naravno da ne pričam napamet već iz iskustva, pošto sam imao kolegicu koja nije dala ni jedan ispit u Sarajevu, prebacila se u Travnik i hladno očistila godinu.. Naravno, sada me je i prestigla... A sjećam se da iz biologije nije znala šta je DNK.

Sent from my Nokia Lumia 920 using Tapatalk
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#377 Re: farmacija?

Post by lajk »

pathyeshme wrote:Moguće je, ali takvih je 5-10%.. Na tvojoj farmaciji ih je sigurno preko 70%.. Naravno da ne pričam napamet već iz iskustva, pošto sam imao kolegicu koja nije dala ni jedan ispit u Sarajevu, prebacila se u Travnik i hladno očistila godinu.. Naravno, sada me je i prestigla... A sjećam se da iz biologije nije znala šta je DNK.

Sent from my Nokia Lumia 920 using Tapatalk
Kako je bolonja uvedena olaksano je,ako kazes da nije onda :roll:
Baci na pp ko je ta kolegica bas da provjerim ,ako nije frka ;-) ako msilimo na istu i dan danas place kad padne ispit :D
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#378 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Prva generacija Bolonje u Sa: 150 upisalo, 30 stiglo do pete godine
To ti je procenat od nekih 20%. De ti iznesi podatke iz Travnika?

Sent from my Nokia Lumia 920 using Tapatalk
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#379 Re: farmacija?

Post by Bambi_na_kofeinu »

pathyeshme wrote:Prva generacija Bolonje u Sa: 150 upisalo, 30 stiglo do pete godine
To ti je procenat od nekih 20%. De ti iznesi podatke iz Travnika?

Sent from my Nokia Lumia 920 using Tapatalk
Moje informacije kažu da ih je i manje, 22.
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#380 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Pa vjerovatno ih je i manje, ugrubo sam 'lupio'. Ali to dovoljno govori koliko je teška farmacija u Sarajevu.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#381 Re: farmacija?

Post by Bambi_na_kofeinu »

pathyeshme wrote:Pa vjerovatno ih je i manje, ugrubo sam 'lupio'. Ali to dovoljno govori koliko je teška farmacija u Sarajevu.
Zapravo nakon što sam se raspitala, meni bolonjski sistem zvuči za stdente daleko opterećavajući nego stari.
Po starom si se ubijao od učenja, dan i noć.
Po bolonjskom se ubijaš od učenja i pod stalnim si pritiskom jer neprestano nešto polažeš, ako ispadneš iz kolosijeka cijeli sistem polaganja ti se urušava.
A seminarski radovi, bezbrojni kolokviji, obavezna prisustva, koja odnose strašno mnogo vremena, da ne spominjem, profesori ih i ne broje u neki specijalni trud.
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#382 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Pa, kad se uzme u obzir prolaznost studenata, jedini logičan zaključak je da je bolonjski sistem lakši. Zašto? Zato što ja, npr. imam predmet Analitička hemija, koji slušam godinu dana i nakon toga polažem integralno. To je jedna knjiga od 300-njak strana, ništa specijalno (čisto navodim primjer, davno sam je položio). S druge strane, bolonjcima je taj predmet podijeljen na dva dijela, Analitička hemija I i Analitička hemija II, a svaki od njih polažu na parcijale, što znači da čitav gore navedeni predmet polažu na 4 parcijale. Dakako, mnogo lakše nego integralno. Tako je i sa svim ostalim predmetima.
Kažeš da su pod pritiskom. Naravno da jesu. Iskren da ti budem, volio bih da sam i ja. Nego, ja slušam godinu dana predmete i mogu samo muda hladit' jer ovo što slušam u septembru moći ću polagati tek u junu naredne godine. Nemam nikakvog motiva da učim redovno, pa i ne učim, već mjesec dana pred ispit sjednem i štrebam knjigu od korice do korice. Moram dolaziti na sva predavanja i ne smijem imati više od 2 minusa, jer neću dobiti potpis. A za to ne dobijam ništa, dok bolonjci dobijaju neke bodove na prisustvo. Sve u svemu, garantujem da je bolonja lakša.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#383 Re: farmacija?

Post by Bambi_na_kofeinu »

Ja sam polagala po starom sistemu, ali imam osjećaj da bi mi teže padalo konstantno biti u grču i svake sedmice nešto polagati.
Onako uzmem za ispit mjesec, mjesec i po, dva, zavisi o kojem je riječ, ne vidim sunca ni mjeseca i nadam se najboljem :D
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#384 Re: farmacija?

Post by lajk »

pathyeshme wrote:Pa, kad se uzme u obzir prolaznost studenata, jedini logičan zaključak je da je bolonjski sistem lakši. Zašto? Zato što ja, npr. imam predmet Analitička hemija, koji slušam godinu dana i nakon toga polažem integralno. To je jedna knjiga od 300-njak strana, ništa specijalno (čisto navodim primjer, davno sam je položio). S druge strane, bolonjcima je taj predmet podijeljen na dva dijela, Analitička hemija I i Analitička hemija II, a svaki od njih polažu na parcijale, što znači da čitav gore navedeni predmet polažu na 4 parcijale. Dakako, mnogo lakše nego integralno. Tako je i sa svim ostalim predmetima.
Kažeš da su pod pritiskom. Naravno da jesu. Iskren da ti budem, volio bih da sam i ja. Nego, ja slušam godinu dana predmete i mogu samo muda hladit' jer ovo što slušam u septembru moći ću polagati tek u junu naredne godine. Nemam nikakvog motiva da učim redovno, pa i ne učim, već mjesec dana pred ispit sjednem i štrebam knjigu od korice do korice. Moram dolaziti na sva predavanja i ne smijem imati više od 2 minusa, jer neću dobiti potpis. A za to ne dobijam ništa, dok bolonjci dobijaju neke bodove na prisustvo. Sve u svemu, garantujem da je bolonja lakša.
prisustvo i seminarski (rijetko ko dobije max. broj bodova 15),kad saberes treba ti nekih 30-ak bodova da imas 55..po 15 na dvije parcijale + zavrsni..hm lakse nego sta (ako se nisam gdje prevarila bod vise/manje ali uglavnom je ovako).Seminarski ne uzima toliko vremena kad uzmes u obzir da ima sad podataka na internetu milijarde pa se negdje ne treba bas dobro potruditi .Ali rijetko se koji prof. strogo pridrzava bolonje pa dodaje svoje neke "efekte".
Neki dan se iznenadi bas kad mi rekose da na pravu vise nisu obavezni dolaziti na predavanja,a takodje nemaju ni diplomskog :-)
@za podatke napisem dok provjerim ;-)

@Bambi_na_kofeinu po starom sistemu je bilo obavezno prisustvo na predavanjima ili ? Ne ukljucujuci vjezbe koje su naravno obavezne :)
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#385 Re: farmacija?

Post by Bambi_na_kofeinu »

lajk wrote:
@Bambi_na_kofeinu po starom sistemu je bilo obavezno prisustvo na predavanjima ili ? Ne ukljucujuci vjezbe koje su naravno obavezne :)
Uglavnom obavezna, na svakoj godini je bilo 1 eventualno 2 profesora koja nisu insistirala na obaveznom dolasku sve dok pstoji neka kritična masa studenata kojima predaju, ostali su dopuštali zakonom obezbijeđena 2 izostanka.

Na pravu predavanja nikad nisu bila obavezna, najveći broj bar, i koliko daleko mi sjećanje seže nikad i nije bilo diplomskog nego su završavali sa zadnjim ispitom.
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#386 Re: farmacija?

Post by lajk »

Cudno je ne ici na predavanja,nekako vise covjek uhvati na predavanju,ustvari kako kome odgovara ali sto se mene tice ja sam za obavezno prisustvo
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#387 Re: farmacija?

Post by Bambi_na_kofeinu »

lajk wrote:Cudno je ne ici na predavanja,nekako vise covjek uhvati na predavanju,ustvari kako kome odgovara ali sto se mene tice ja sam za obavezno prisustvo
Ima predavanja na kojima zaista ne znači ništa, sociologija, bromatologija, biotehnologija... suhe činjenice koje trebaš sjesti i naučiti.
Evo recimo fiziologija je tako užasno obiman ispit, ako želiš da je shvatiš Gajtona moraš preći uzduž i poprijeko i biti aktivan na vježbama, bez obzira što sam imala fantastične predavače vjerujem da bih imala više koristi da sam visila nad Gajtonom tih 2-3 sata dodatno, nego u amfiteatru.

Dok s druge strane kontrola lijekova, fizikalna hemija, farmaceutska hemija, klinička biohemija...nezamislivo je početi učiti bez smjernica sa predavanja.
Ko se sjeća botanike kod profesora Redžića zna i da se ta predavanja nisu propuštala, ni u kom slučaju.
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#388 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

lajk wrote:Cudno je ne ici na predavanja,nekako vise covjek uhvati na predavanju,ustvari kako kome odgovara ali sto se mene tice ja sam za obavezno prisustvo
Ma kakva crna predavanja. 70% profesora te uopšte ne može zainteresovati za svoja predavanja. Samo šaltaju slajdove i čitaju s njim, a nama preostaje jedino da surfamo na netu ili pak igramo igrica na mobitelima. Čast izuzecima od profesora koji pričaju tako da ih kontaš i koji nemaju monotona predavanja.. Npr. skidam kapu prof. Šoberu i prof. Škrbi... Ljudi znaju znanje i nisu samo profesori, već i pedagozi.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#389 Re: farmacija?

Post by Bambi_na_kofeinu »

pathyeshme wrote:
Ma kakva crna predavanja. 70% profesora te uopšte ne može zainteresovati za svoja predavanja. Samo šaltaju slajdove i čitaju s njim, a nama preostaje jedino da surfamo na netu ili pak igramo igrica na mobitelima. Čast izuzecima od profesora koji pričaju tako da ih kontaš i koji nemaju monotona predavanja.. Npr. skidam kapu prof. Šoberu i prof. Škrbi... Ljudi znaju znanje i nisu samo profesori, već i pedagozi.
Prof. Sinanović?
Kapa do poda i duboki nakloni, čovjek je na kraju svakog predavanja bio mokar od znoja.
Sjećam se i prof. Završnik po dobru.
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#390 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Da, Kemicu ili tzv. prof. Baltazara sam zaboravio spomenuti. I on spada u tu skupinu. Može tu upasti i prof. Ibrulj s biologije... I Kiru treba spomenuti, svakako, žena zna znanje... Al' dalje od toga je nećemo hvaliti :P
A najnegativnije iskustvo mi je, svakako, s prof. Imamović (opća i anorganska). Ako sam ja nju i jednu jedinu riječ skontao na predavanjima, ubio me Bog. Sva sreća pa sam polagao na roku na kome je bila baš raspoložena, pa sam lagano to riješio.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#391 Re: farmacija?

Post by Bambi_na_kofeinu »

pathyeshme wrote:Da, Kemicu ili tzv. prof. Baltazara sam zaboravio spomenuti. I on spada u tu skupinu. Može tu upasti i prof. Ibrulj s biologije... I Kiru treba spomenuti, svakako, žena zna znanje... Al' dalje od toga je nećemo hvaliti :P
A najnegativnije iskustvo mi je, svakako, s prof. Imamović (opća i anorganska). Ako sam ja nju i jednu jedinu riječ skontao na predavanjima, ubio me Bog. Sva sreća pa sam polagao na roku na kome je bila baš raspoložena, pa sam lagano to riješio.
Meni je Božo bio blagi horor :cry:
A tek ona njegova knjiga...

Kira - kralj, šah, car :D
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#392 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Bambi_na_kofeinu wrote:
pathyeshme wrote:Da, Kemicu ili tzv. prof. Baltazara sam zaboravio spomenuti. I on spada u tu skupinu. Može tu upasti i prof. Ibrulj s biologije... I Kiru treba spomenuti, svakako, žena zna znanje... Al' dalje od toga je nećemo hvaliti :P
A najnegativnije iskustvo mi je, svakako, s prof. Imamović (opća i anorganska). Ako sam ja nju i jednu jedinu riječ skontao na predavanjima, ubio me Bog. Sva sreća pa sam polagao na roku na kome je bila baš raspoložena, pa sam lagano to riješio.
Meni je Božo bio blagi horor :cry:
A tek ona njegova knjiga...
Prodavao nam maglu... Kao kupite knjigu, biće to i to iz nje... Na kraju na ispitu ništa nije došlo, jer ga naravno nije on sastavljao, već njegova asistentica... Al' svakako smijurija od predmeta, ako ti fali za uslov samo mu se obratiš i upiše ti 6 :D
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#393 Re: farmacija?

Post by lajk »

Rahmetili Redzic je i nama predavao botaniku,definitivno najbolja predavanja :thumbup:

I dan danas se sjecam svake biljke iz herbara :)


mr sc. Alija Uzunović, mr ph.spec. je covjek na cijim predavanjima uzivam ,@bambi ukoliko si u struci mislim da znas navedenog gospodina.

U Boze samo nek se pare vrte sa knjigama i praktikumom,a ispiti su nam bili identicni dok je predavao pa mislim da samo kopira i idemo dalje od Tuzle,Sarajeva i dalje..
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#394 Re: farmacija?

Post by Bambi_na_kofeinu »

lajk wrote:
mr sc. Alija Uzunović, mr ph.spec. je covjek na cijim predavanjima uzivam ,@bambi ukoliko si u struci mislim da znas navedenog gospodina.
:thumbup:

Za Božu je najgore što čovjek jeste stručnjak, tako da nemam drugo objašnjenje sem da generacije uništava po pitanju organske hemije iz čiste nezainteresovanosti i javašluka.
malena2808
Posts: 12
Joined: 06/01/2014 14:41

#395 Re: farmacija?

Post by malena2808 »

U medicinskoj sam farm. smjer i planiram aBd upisati farmaciju.. Nadam se da mi prijemni neće biti problem, jer prolazim odličnim, a što se faxa tiče i studiranja spremna sam na sve, pogotovo jer me to zanima, a već sad ove stručne predmete sve imam u malom prstu bukvalno.. Zanimaju me vaša mišljenja - upisati farmaciju u Sarajevu ili ganjati studij negdje vani ?
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#396 Re: farmacija?

Post by Afanasi_94 »

malena2808 wrote:U medicinskoj sam farm. smjer i planiram aBd upisati farmaciju.. Nadam se da mi prijemni neće biti problem, jer prolazim odličnim, a što se faxa tiče i studiranja spremna sam na sve, pogotovo jer me to zanima, a već sad ove stručne predmete sve imam u malom prstu bukvalno.. Zanimaju me vaša mišljenja - upisati farmaciju u Sarajevu ili ganjati studij negdje vani ?
Upiši, to je po meni jedan od boljih i perspektivnijih fakulteta u Sarajevu.
malena2808
Posts: 12
Joined: 06/01/2014 14:41

#397 Re: farmacija?

Post by malena2808 »

Afanasi_94 wrote:
malena2808 wrote:U medicinskoj sam farm. smjer i planiram aBd upisati farmaciju.. Nadam se da mi prijemni neće biti problem, jer prolazim odličnim, a što se faxa tiče i studiranja spremna sam na sve, pogotovo jer me to zanima, a već sad ove stručne predmete sve imam u malom prstu bukvalno.. Zanimaju me vaša mišljenja - upisati farmaciju u Sarajevu ili ganjati studij negdje vani ?
Upiši, to je po meni jedan od boljih i perspektivnijih fakulteta u Sarajevu.
Opet mišljenja su podjeljena.. Jedni mi govore "put pod noge i hvataj se Češke", dok mi drugi govore da ostanem ovdje. Odlazak od kuće istina, bio bi mi jako težak, al' opet teže bi mi palo da završim fax ovdje i sutra sjedim kući sa svojom diplomom i čekam da me nazovu s biroa. Ako uzmem u obzir da sam još u srednjoj školi, moje studiranje bi bilo gotovo tek za nekih 6 godina, a Boga pitaj koliko će do tada farmaceuta već da završi fax i zaposli se.. Ne mogu biti pametna u ovakvoj situaciji, haha
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#398 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Već sad ima stotinjak farmaceuta na birou, dok prije pet-šest godina nije bio ni jedan!
Pravi se hiperprodukcija kadra, svake godine se umjesto 90 upiše 150 studenata. Takođe, na farmaciji u Sarajevu vlada tolika nepravda da ćeš barem jednom svake godine oplakati zbog toga što se neka asistentica izderala na tebe. Na faxu postoje tabori profesora i svak svakom šuka, a studenti ispaštaju.
Ja da ponovo upisujem nikad je ne bih upisao u Sarajevu.
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#399 Re: farmacija?

Post by pathyeshme »

Već sad ima stotinjak farmaceuta na birou, dok prije pet-šest godina nije bio ni jedan!
Pravi se hiperprodukcija kadra, svake godine se umjesto 90 upiše 150 studenata. Takođe, na farmaciji u Sarajevu vlada tolika nepravda da ćeš barem jednom svake godine oplakati zbog toga što se neka asistentica izderala na tebe. Na faxu postoje tabori profesora i svak svakom šuka, a studenti ispaštaju.
Ja da ponovo upisujem nikad je ne bih upisao u Sarajevu.
malena2808
Posts: 12
Joined: 06/01/2014 14:41

#400 Re: farmacija?

Post by malena2808 »

pathyeshme wrote:Već sad ima stotinjak farmaceuta na birou, dok prije pet-šest godina nije bio ni jedan!
Pravi se hiperprodukcija kadra, svake godine se umjesto 90 upiše 150 studenata. Takođe, na farmaciji u Sarajevu vlada tolika nepravda da ćeš barem jednom svake godine oplakati zbog toga što se neka asistentica izderala na tebe. Na faxu postoje tabori profesora i svak svakom šuka, a studenti ispaštaju.
Ja da ponovo upisujem nikad je ne bih upisao u Sarajevu.
Pretpostavljala sam da je situacija takva :/
Znas li slucajno kakva je situacija vani? Ako poznajes nekog ko je negdje drugo studirao, bila bih zahvalna na informacijama :D
Post Reply