Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Dzaki
Posts: 2
Joined: 20/02/2014 23:31

#576 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by Dzaki »

Intresuje me kakvi su uslovi za upis na prirodno matematicki fakultet, odsjek geografija ili istorija ? Da li ima prijemnog ispita ? Da li je tesko ?
babyblue00
Posts: 32
Joined: 04/06/2013 17:20

#577 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by babyblue00 »

Dzaki wrote:Intresuje me kakvi su uslovi za upis na prirodno matematicki fakultet, odsjek geografija ili istorija ? Da li ima prijemnog ispita ? Da li je tesko ?
Kakve veze ima Prirodno-matematički fakultet sa Političkim naukama? :) Potraži forum vezan za taj fakultet i tamo pitaj. :)
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#578 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by i_ja_na_forumu »

dijana_19 wrote:
Afanasi_94 wrote:
dijana_19 wrote:Eh da mije vidjeti tog koji je na FPN-u krv propisao....
Jesu starije generacije dok je fakultet još ličio na nešto. :D

Taj fakultet je uvijek bio smijurija. Ne znam o kojim starijim generacijama pricas. Ja sam fakultet zavrsila (hvala Bogu ne FPN) prije uvodjenja bolonje. I tada su na FPN isli najgori ucenici iz gimnazije a zavrsavali ga u roku. Pa ti dodje plavusa sa FPN i kaze "Jao pa zar nisi ocistila godinu vec je juli!" HAHAHA

Kako je sad po bolonji ne zelim ni da znam. :run:
Zar ti nisi ona koja je, prije manje od godinu dana, htjela da upise kulturu zivljenja, pa onda ruski sa arapskim.
Osim ako nisi neko cudo od djeteta koje je za godinu dana zavrsilo fakultet, i to prije uvodjenja bolonje, ne znam sto pises nebuloze i lazes..
Kao da na forumu ne postoji mogucnost da vidis postove korisnika.
dijana_19
Posts: 83
Joined: 18/03/2013 10:42

#579 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by dijana_19 »

Zar ti nisi ona koja je, prije manje od godinu dana, htjela da upise kulturu zivljenja, pa onda ruski sa arapskim.
Osim ako nisi neko cudo od djeteta koje je za godinu dana zavrsilo fakultet, i to prije uvodjenja bolonje, ne znam sto pises nebuloze i lazes..
Kao da na forumu ne postoji mogucnost da vidis postove korisnika.

Kakve to veze ima sa mojim prethodnim obrazovanjem? :) Evo da ti kazem da je jedan od mojih kolega sa faksa cak usput zavrsio ruski jezik i knjizevnost. KZ mi je zanimljiva takodje bila jer su odredjeni sadrzaji vrlo korisni za zivot. Medjutim, posto po ovoj bolonji ni jedno ni drugo nije moguce vanredno studirati i ici samo na ispite, "samo" sam se posvetila radu.
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#580 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by Ambrozija »

dijana_19 wrote:
Kakve to veze ima sa mojim prethodnim obrazovanjem? :) Evo da ti kazem da je jedan od mojih kolega sa faksa cak usput zavrsio ruski jezik i knjizevnost. KZ mi je zanimljiva takodje bila jer su odredjeni sadrzaji vrlo korisni za zivot. Medjutim, posto po ovoj bolonji ni jedno ni drugo nije moguce vanredno studirati i ici samo na ispite, "samo" sam se posvetila radu.
Ruski jezik na Filozofskom fakultetu mozes vanredno studirati, samo ne znam koliko ti je to pametno ako nemas vec steceno znanje s obzirom da neces prisustvovati predavanjima.
made_in_sarajevo
Posts: 5583
Joined: 06/05/2013 23:05

#581 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by made_in_sarajevo »

a onako iskreno kakve fajde od ovog faksa ima osim da oni koji ga zavrse mogu pametovati vazdan i to samo iz supljeg u prazno? :mrgreen: slusao sam da se neki sa sigurnosti porede sa kriminalistikom, tipa "mah sve je to isto samo mala razlika u predmetima" pa jel to fakat upises sigurnost koja je bruku laksa od kriminalistike i eto sve je to isto, nesto kao fax u travniku i fax u sarajevu? :mrgreen:
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#582 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by RahatHurmašica »

made_in_sarajevo wrote:a onako iskreno kakve fajde od ovog faksa ima osim da oni koji ga zavrse mogu pametovati vazdan i to samo iz supljeg u prazno? :mrgreen: slusao sam da se neki sa sigurnosti porede sa kriminalistikom, tipa "mah sve je to isto samo mala razlika u predmetima" pa jel to fakat upises sigurnost koja je bruku laksa od kriminalistike i eto sve je to isto, nesto kao fax u travniku i fax u sarajevu? :mrgreen:
ma nema ti fajde ni od kriminalistike, isto smeće samo puno teže za završiti. Onako kad završiš političke, iako nikakve fajde od te diplome, manji je sjeb jer se nisi ni namučio.
made_in_sarajevo
Posts: 5583
Joined: 06/05/2013 23:05

#583 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by made_in_sarajevo »

RahatHurmašica wrote:
made_in_sarajevo wrote:a onako iskreno kakve fajde od ovog faksa ima osim da oni koji ga zavrse mogu pametovati vazdan i to samo iz supljeg u prazno? :mrgreen: slusao sam da se neki sa sigurnosti porede sa kriminalistikom, tipa "mah sve je to isto samo mala razlika u predmetima" pa jel to fakat upises sigurnost koja je bruku laksa od kriminalistike i eto sve je to isto, nesto kao fax u travniku i fax u sarajevu? :mrgreen:
ma nema ti fajde ni od kriminalistike, isto smeće samo puno teže za završiti. Onako kad završiš političke, iako nikakve fajde od te diplome, manji je sjeb jer se nisi ni namučio.
ma dobro to znam da nema fajde ali slusao sam ove sa sigurnosti kako pricaju pa sam se znao zapitati sto onda kriminalista uopste postoji :mrgreen:
fantasy7
Posts: 24
Joined: 19/11/2013 16:37

#584 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by fantasy7 »

made_in_sarajevo wrote:a onako iskreno kakve fajde od ovog faksa ima osim da oni koji ga zavrse mogu pametovati vazdan i to samo iz supljeg u prazno? :mrgreen: slusao sam da se neki sa sigurnosti porede sa kriminalistikom, tipa "mah sve je to isto samo mala razlika u predmetima" pa jel to fakat upises sigurnost koja je bruku laksa od kriminalistike i eto sve je to isto, nesto kao fax u travniku i fax u sarajevu? :mrgreen:
ako tako mislis sigurno neces zavrsiti,samo cu ti da ti podatak u prvoj godini upisano je bilo 200+ studenata,znaci stari amfiteatar je bio pun i evo 5 godina poslije je zavrsilo u roku 15 studenata,prije 2 godine samo 5 studenata koji su zavrsili master studij.
bosanskistecak
Posts: 3
Joined: 09/03/2014 19:47

#585 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by bosanskistecak »

političke nauke???
politika na balkanu je zaobisla i demantovala svaku nauku, predlazem promjenu naziva fakulteta :lol:
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#586 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by lacrima »

Je li moguće studirati Međunarodne odnose i diplomatiju vanredno* na ovom fakultetu, koliko košta i na šta liči taj studij? Hvala puno :D
User avatar
MorpheusAranea
Posts: 96
Joined: 20/06/2013 15:26

#587 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by MorpheusAranea »

Jel mi moze neko reci koja je razlika izmedju Sigurnosnih studija na Kriminalistici i Sigurnosnih i mirovnih studija na FPN-u?
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#588 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by RahatHurmašica »

MorpheusAranea wrote:Jel mi moze neko reci koja je razlika izmedju Sigurnosnih studija na Kriminalistici i Sigurnosnih i mirovnih studija na FPN-u?
kriminalistika je puno teža, a staž na birou ti u oba slučaja ne gine.

Ovo je suština, sve ostalo su nijanse.
User avatar
MorpheusAranea
Posts: 96
Joined: 20/06/2013 15:26

#589 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by MorpheusAranea »

RahatHurmašica wrote:
MorpheusAranea wrote:Jel mi moze neko reci koja je razlika izmedju Sigurnosnih studija na Kriminalistici i Sigurnosnih i mirovnih studija na FPN-u?
kriminalistika je puno teža, a staž na birou ti u oba slučaja ne gine.

Ovo je suština, sve ostalo su nijanse.
Samo pitam.. Why so serious? :lol:
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#590 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by seinfeld »

Političke nauke i kriminalistika su zakon,
uz jednu sitnicu, posao nećeš naći duuuuuuuugi niz godina
:lol: :lol: :lol:
User avatar
MorpheusAranea
Posts: 96
Joined: 20/06/2013 15:26

#591 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by MorpheusAranea »

'Ajd nek neko baci koju informaciju za Diplomatiju i međunarodne odnose, ako moze :D (ne zanima me mogucnost instant zaposljavanja, vec me zanima kakav je studij, sta i kako.. najbolje mozda od nekoga ko studira vec.)

I samo jos jedna napomena za ove pesimisticne tipove.. Politika, u nasoj zemlji ovakvoj kakva jeste, je jedina 'industrija' koja ne moze nestati i koja je apsolutno najrazvijenija a sa najlosijim kadrom. Kao i u svakom poslu, mozes ti zavrsiti fakultet, pa i pet njih, ali postoje metode za dobivanje posla (Pod tip ne uzimam u obzir stele). A iskreno se nadam da ce se u nekoj blizoj buducnosti i ovdje kao i u razvijenijim drzavama, prilikom zaposljavanja, poslodavac voditi politikom - dobar bira boljeg - jer to je jedini aktivni prosperitet.
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#592 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by Forsaken »

MorpheusAranea wrote:'Ajd nek neko baci koju informaciju za Diplomatiju i međunarodne odnose, ako moze :D (ne zanima me mogucnost instant zaposljavanja, vec me zanima kakav je studij, sta i kako.. najbolje mozda od nekoga ko studira vec.)

I samo jos jedna napomena za ove pesimisticne tipove.. Politika, u nasoj zemlji ovakvoj kakva jeste, je jedina 'industrija' koja ne moze nestati i koja je apsolutno najrazvijenija a sa najlosijim kadrom. Kao i u svakom poslu, mozes ti zavrsiti fakultet, pa i pet njih, ali postoje metode za dobivanje posla (Pod tip ne uzimam u obzir stele). A iskreno se nadam da ce se u nekoj blizoj buducnosti i ovdje kao i u razvijenijim drzavama, prilikom zaposljavanja, poslodavac voditi politikom - dobar bira boljeg - jer to je jedini aktivni prosperitet.
Mozes li navesti nekog ministra ili politicara koji je trenutno na vlasti da je zavrsio politicke nauke?

Ne treba zavrsit politicke da bi bio politicar. I onaj sa menadzmentom, poljoprivredom i slicno bavi se politikom. To je problem.
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#593 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by RahatHurmašica »

i bolje što nemaju. tu ustanovu prvo treba podići na rang fakulteta. a sada je u rangu srednje škole, i to mašinske recimo.
User avatar
MorpheusAranea
Posts: 96
Joined: 20/06/2013 15:26

#594 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by MorpheusAranea »

Forsaken wrote:
MorpheusAranea wrote:'Ajd nek neko baci koju informaciju za Diplomatiju i međunarodne odnose, ako moze :D (ne zanima me mogucnost instant zaposljavanja, vec me zanima kakav je studij, sta i kako.. najbolje mozda od nekoga ko studira vec.)

I samo jos jedna napomena za ove pesimisticne tipove.. Politika, u nasoj zemlji ovakvoj kakva jeste, je jedina 'industrija' koja ne moze nestati i koja je apsolutno najrazvijenija a sa najlosijim kadrom. Kao i u svakom poslu, mozes ti zavrsiti fakultet, pa i pet njih, ali postoje metode za dobivanje posla (Pod tip ne uzimam u obzir stele). A iskreno se nadam da ce se u nekoj blizoj buducnosti i ovdje kao i u razvijenijim drzavama, prilikom zaposljavanja, poslodavac voditi politikom - dobar bira boljeg - jer to je jedini aktivni prosperitet.
Mozes li navesti nekog ministra ili politicara koji je trenutno na vlasti da je zavrsio politicke nauke?

Ne treba zavrsit politicke da bi bio politicar. I onaj sa menadzmentom, poljoprivredom i slicno bavi se politikom. To je problem.
Pa to sam i rekao. Najrazvijenija industrija, sa najvisim brojem zaposlenih u sektoru, a sa najnestrucnijim kadrom. A vrijeme je kakvo jeste, gore ne moze biti. S obzirom na to, stvari se moraju gurati ka naprijed jer smo u stand by-u od rata. Morat ce uskoro doci na vlast ljudi koji znaju i shvataju politiku (politika je ozbiljna stvar samo sto je 'marginalizirana' zbog ovih i ovakvih koji je trenutno vode). A ovo mi je nekako se iskristalisalo nakon onog plenuma. Svi bi da skidaju vlast i neku revoluciju preko noci, ali to u historiji nikada nije donijelo boljitak za drzavu, upravo jer se nije razmisljalo sta nakon svega toga i onda ostanu u egalu ili se otvori put za oportuniste i ratne profitere. Zato ne revolucija, samo evolucija, makar i socijalna, a doci ce ili nas nema, a onda nece biti ni bitno ko je gdje :lol:
User avatar
MorpheusAranea
Posts: 96
Joined: 20/06/2013 15:26

#595 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by MorpheusAranea »

RahatHurmašica wrote:i bolje što nemaju. tu ustanovu prvo treba podići na rang fakulteta. a sada je u rangu srednje škole, i to mašinske recimo.
Vidi, zamaras se glupostima. Fakultet je pro forme, da bi dobio papir s kojim si 'licenciran' za rad, kao sto si s rodnim listom dobio dozvolu da zivis. Koliko ces ti nauciti je do tebe. Nije ocjena nikad ista kod dva studenta, ali takav je sistem gradiranja koji je nesavrsen i moras se nositi s tim. Da mi ne treba taj papir na kraju da radim, nikad ne bih studirao vec bih se skolovao sam jer licno smatram da je to najkvalitetniji nacin koji se izgubio prije par stoljeca kad je nastala potreba za masovnom proizvodnjom robota (citaj ispranih ljudi). Ne bih da ulazim u dublju problematiku niti da komplikujem, samo hocu da ti kazem da je i FPN dio Univerziteta i da je diploma validna na osnovu toga, dakle nije nikakav divlji fakultet s cijom diplomom ne mozes preci granicu jer si pocinio krivicno djelo sto si ga upisao. Koliko je uredjen, ne znam, ali isto tako kukaju i na pravu i na masinstvu i drugim fakultetima. Lagan je zbog kriterijuma profesora, politika sama po sebi, ni curriculum koji sam primjetio na FPNu nisu lagani.. ali ti budi najbolji i znaj najvise, uci samostalno, grizi, gutaj knjige. Jednostavno se moras istaknuti tamo gdje je sve blendirano i to jedino znanjem, stavom i pristupom, tako da tvoja desetka ne bude ni priblizno ista sa desetkom tvog kolege, a to primjete i asistenti i profesori i na kraju poslodavci. Uzivaj i budi najbolji! :D
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#596 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by Avetinho »

MorpheusAranea wrote:...
A vrijeme je kakvo jeste, gore ne moze biti.
...
Koje godine rodjen/a?
User avatar
MorpheusAranea
Posts: 96
Joined: 20/06/2013 15:26

#597 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by MorpheusAranea »

Ja Sam Odavle wrote:
MorpheusAranea wrote:...
A vrijeme je kakvo jeste, gore ne moze biti.
...
Koje godine rodjen/a?
Ako sam prestar za tvoj ukus, nece valjati, ako sam premlad za tvoj ukus, isto tako nece valjati :D Ovo je forum, sta smatras pogresnim reci pa mozemo diskutovati, uvazavam svacija misljenja :wink:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#598 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by Avetinho »

MorpheusAranea wrote:
Ja Sam Odavle wrote:
MorpheusAranea wrote:...
A vrijeme je kakvo jeste, gore ne moze biti.
...
Koje godine rodjen/a?
Ako sam prestar za tvoj ukus, nece valjati, ako sam premlad za tvoj ukus, isto tako nece valjati :D Ovo je forum, sta smatras pogresnim reci pa mozemo diskutovati, uvazavam svacija misljenja :wink:
Moze gore, zato pitam, jer mi se cini da ne pamtis. Bilo je gore mnogo puta ranije.
miskolina
Posts: 4
Joined: 25/06/2014 20:22

#599 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by miskolina »

Zanima me da li ce neko upisat FPN ove godine, medjunarodne odnose i diplomatiju i da li neko zna nesto vise o tom smjeru, s obzirom da je uveden prosle godine?
User avatar
madesa
Posts: 4213
Joined: 26/07/2013 02:37

#600 Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Post by madesa »

miskolina wrote:Zanima me da li ce neko upisat FPN ove godine, medjunarodne odnose i diplomatiju i da li neko zna nesto vise o tom smjeru, s obzirom da je uveden prosle godine?
isto ko i obicna politlogija mozda razlike u 2-3 predmeta
Post Reply