Evropska unija

sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#1 Evropska unija

Post by sanaman »

Pitanje glasi, sta konkretno ocekujete on pristupa BiH EU ( bez kometara opceg tipa...bit ce boljei slicno...nego ako imate konkretnih primjera ) Sta ce to biti bilje, kako ce se primjeniti u BIH ?
bleka
Posts: 700
Joined: 20/09/2005 11:43

#2

Post by bleka »

Nista. Guze nas vec 10 godina. Treba im reci da hocemo i mi podjelu (blef) ili da naprave normalnu zemlju. Ne znam kako bi im se svidjelo kada bi imali Muslimansku zemlju u srcu evrope.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#3 Re: Evropska unija

Post by pitt »

sanaman wrote:Pitanje glasi, sta konkretno ocekujete on pristupa BiH EU ( bez kometara opceg tipa...bit ce boljei slicno...nego ako imate konkretnih primjera ) Sta ce to biti bilje, kako ce se primjeniti u BIH ?
prvo skoci pa reci hop :D
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#4

Post by sanaman »

ne pretpostavka je da smo primljeni ( jednog dana ) i pitanje je vise ekonomsko, kako ce se to popraviti, moj ili tvoj standard...hocu li ja zbog toga sto sam clan EU ici 2-3 puta na godisnji ili ... ili cemo mi morati vise da poradimo na tom ekonomskom pitanju...ipak je ovo mala drzavica...kako i cime biti konkurentan u tako velikom klubu...
_BaykoNoor_
Posts: 738
Joined: 17/06/2004 03:21

#5 Re: Evropska unija

Post by _BaykoNoor_ »

sanaman wrote:Pitanje glasi, sta konkretno ocekujete on pristupa BiH EU ( bez kometara opceg tipa...bit ce boljei slicno...nego ako imate konkretnih primjera ) Sta ce to biti bilje, kako ce se primjeniti u BIH ?
sve je to goli prevarant i ja nisam zato da se mi prikljucujemo EU nego da se EU prikljuci nama pod uslovima koje mi odredimo :D :D sta ima tamo neka Evropa dda nama soli pamet vise :D :D :D :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#6

Post by pitt »

Moj se standard nece sekunde promjeniti jer sam daleko od EU ali Bosna ima dosta da ponudi Evropi. Prije svega "human kapital", tj mlade i obrazovane ljude koji ce se vrlo lako i brzo moci uklopiti.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#7

Post by danas »

pitt wrote:Moj se standard nece sekunde promjeniti jer sam daleko od EU ali Bosna ima dosta da ponudi Evropi. Prije svega "human kapital", tj mlade i obrazovane ljude koji ce se vrlo lako i brzo moci uklopiti.
uklopiti u sta?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#8

Post by pitt »

u normalan zivot i zesci kapitalizam :D
dzampin dzek fles
Posts: 83
Joined: 20/10/2005 14:13

#9

Post by dzampin dzek fles »

Sto se ti Pit ne vratis u Sarajevo :? Najozbiljnije :?:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#10

Post by pitt »

dzampin dzek fles wrote:Sto se ti Pit ne vratis u Sarajevo :? Najozbiljnije :?:
najozbiljnije mi je ovdje pravo dobro i ne mislim o povratku jos.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#11

Post by sanaman »

koliko to Bosna moze ponuditi mladih ljudi (EU ima trenutno preko 400mil. stanovnika...novih 3,7 BiH nista ne mijenja), a i ako ih ponudi znaci oni nisu vise u bih...otisli u EU...znaci mladi odlaze kako god, ili... kako da ostanu u BiH i pokrenu stvari ?
_BaykoNoor_
Posts: 738
Joined: 17/06/2004 03:21

#12

Post by _BaykoNoor_ »

pitt wrote:
dzampin dzek fles wrote:Sto se ti Pit ne vratis u Sarajevo :? Najozbiljnije :?:
najozbiljnije mi je ovdje pravo dobro i ne mislim o povratku jos.
najozbiljnije to trebas sve bataliti i doci ovamo da uzivas u radostima tranzicije. pojma nemas sta propustas :D :D :D :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#13

Post by pitt »

sanaman wrote:koliko to Bosna moze ponuditi mladih ljudi (EU ima trenutno preko 400mil. stanovnika...novih 3,7 BiH nista ne mijenja), a i ako ih ponudi znaci oni nisu vise u bih...otisli u EU...znaci mladi odlaze kako god, ili... kako da ostanu u BiH i pokrenu stvari ?
Ne mora znaciti da bi isli negdje dalje. EU kompanijama ce biti u interesu da otvaraju kompanije i po bosni. Ima mladih po cijelom svijetu ali ako ista valja iz Bosne, onda je to obrazovanje koje smo stekli. Pitaj bilo kojeg naseg covjeka koji je vani. :roll:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#14

Post by danas »

pitt wrote:
sanaman wrote:koliko to Bosna moze ponuditi mladih ljudi (EU ima trenutno preko 400mil. stanovnika...novih 3,7 BiH nista ne mijenja), a i ako ih ponudi znaci oni nisu vise u bih...otisli u EU...znaci mladi odlaze kako god, ili... kako da ostanu u BiH i pokrenu stvari ?
Ne mora znaciti da bi isli negdje dalje. EU kompanijama ce biti u interesu da otvaraju kompanije i po bosni. Ima mladih po cijelom svijetu ali ako ista valja iz Bosne, onda je to obrazovanje koje smo stekli. Pitaj bilo kojeg naseg covjeka koji je vani. :roll:
to je staro tzv. "komunisticko" obrazovanje. koje je sada totalno upropasteno reformom skolstva. nove generacije ni izbliza nemaju tu prednost na svjetskom trzistu.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#15

Post by pitt »

danas wrote:
pitt wrote:
sanaman wrote:koliko to Bosna moze ponuditi mladih ljudi (EU ima trenutno preko 400mil. stanovnika...novih 3,7 BiH nista ne mijenja), a i ako ih ponudi znaci oni nisu vise u bih...otisli u EU...znaci mladi odlaze kako god, ili... kako da ostanu u BiH i pokrenu stvari ?
Ne mora znaciti da bi isli negdje dalje. EU kompanijama ce biti u interesu da otvaraju kompanije i po bosni. Ima mladih po cijelom svijetu ali ako ista valja iz Bosne, onda je to obrazovanje koje smo stekli. Pitaj bilo kojeg naseg covjeka koji je vani. :roll:
to je staro tzv. "komunisticko" obrazovanje. koje je sada totalno upropasteno reformom skolstva. nove generacije ni izbliza nemaju tu prednost na svjetskom trzistu.
ma imaju....oni koji hoce i zele mogu imati prednost.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#16

Post by sanaman »

OK, mladi strucnjaci ostaju ovdje...rade ovdje...dobiju platu a zarada kompanije, gdje ide? Nece se valjda budzet puniti samo od plata tih nasih mladih ljudi...kako omoguciti nasim strucnjacima da proizvode u BIH i izvoze to van? treba svakoj drzavi zastitini znak, kompanija koja je prepoznatljiva u regionu...jer ako mladi ljudi budu radili za strane kompanije...one ostaju tu dok imaju profit a kada to ne bude vise oni se sele a mladi ljudi opet bez posla...znaci problem...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#17

Post by pitt »

sanaman wrote:OK, mladi strucnjaci ostaju ovdje...rade ovdje...dobiju platu a zarada kompanije, gdje ide? Nece se valjda budzet puniti samo od plata tih nasih mladih ljudi...kako omoguciti nasim strucnjacima da proizvode u BIH i izvoze to van? treba svakoj drzavi zastitini znak, kompanija koja je prepoznatljiva u regionu...jer ako mladi ljudi budu radili za strane kompanije...one ostaju tu dok imaju profit a kada to ne bude vise oni se sele a mladi ljudi opet bez posla...znaci problem...
Zarada kompanije ide vlasnicima kompanije (capitalism 101) a kompanija placa poreze i dadzbine regijji u kojoj operira. A ko ima pameti i muda moze otvarati svoje kompanije i imat ce cijelu evropu kao trziste.
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#18

Post by Toozla »

....EU je nastala kao pokusaj evropskih zemalja da ekonomski pariraju finansijskoj snazi i velicini trzista SAD-a......u zelji za sustizanjem, dosli su do zakljucka da je to ne izvodljivo ukoliko se ne izvrsi ujednacavanje ekonomskih pravila i omoguci laksi protok novca, radne snage i proizvoda....ovo je proces koji traje jos od sezdesetih godina dvadesetog vijeka i trenutno je u fazi koja, mimo ekonomskih, obuhvata i neke druge sfere zajednickog drzavnog uredjenja .....u sustini, da ne duljim, sva bitna pravila, zakoni i smjernice za buducnost su doneseni i donose se u svrhu ekonomskog rasta i ostvarenja veceg profita, samim time i snaznije politicke pozicije na svjetskoj sceni.....

....e sada, svako ko misli da ce nas EU primiti zato sto je to neki fini red, zato sto smo bili zrtva agresije, zato sto je primila sve ostale zemlje iz regiona.....itd....itd......grdno se vara.....

....EU ce nas primiti kad zadovoljimo barem minimum uslova da EU ekonomski igraci mogu usetati na nase trziste (ulaganje stranog kapitala) i poceti praviti profit.....
....realno gledajuci, mi smo previse malo trziste da bi EU imala neki veliki interes za aktivnijim ukljucenjem u proces sredjivanja politicke, a samim time i ekonomske situacije.....prema tome, njihovi interesi su zadovoljeni ukoliko imamo bilo kakvu situaciju koja iskljucuje ratno stanje(zato se OHR i ponasa na nacin na koji se ponasa).....kad se sami sredimo i uredimo, preostaje nam da im uputimo pozivnicu sa molbom da nas finansijski totalno porobe.....

....ovako ja vidim realnost.....sada, imal' ista pozitivno u slucaju da uspijemo savladati sve probleme i postanemo punopravni clan EU......
....nema sanse da se pozitivna strana svega ovoga moze ocekivati preko noci.....izuzev ukidanja viza i koristenja eura sa kojim cete izbjeci red ispred mjenjacnice novca u nekome od evropskih aerodroma ne vidim nikakve koristi u skorijoj buducnosti.....
....primarni benefit svega ovoga trebao bi biti cinjenica da postajemo punopravni igrac na evropskom ekonomskom trzistu......umjesto funkcionisanja na trzistu od tri, cetri miliona ljudi, nase firme dobijaju priliku da se takmice na trzistu od par stotina miliona ljudi....
.....prema tome, u koliko budemo pametni, ulozimo u obrazovanje kadrova, prilagodimo drzavni sistem novom evropskom zakonodavstvu i pocnemo igrati ekonomsku utakmicu po pravilima EU, neku znacajniju promjenu i korist mozemo vidjeti za deset, dvadeset godina....

.....koliko je ovo izvodiljivo iz danasnje politicko-ekonomske perspektive BIH, pojma nemam........u svakome slucaju, sto prije shvatimo da jos uvijek nismo primljeni niti na poziciju "segrta", prije cemo dobiti sansu da apliciramo za inzinjerske pozicije.......naravno, uz dosta, dosta rada ucenja i odricanja.....
.....kazem inzinjerske, jer ukoliko tokom ovog vijeka uspijemo doci do pozicije da mozemo fino zivjeti od naseg rada, mozemo upisati pozitivni poen......
.....da se aplicira na politicke pozicije(donosenje odluka i upravljanje) treba ce nam puno, puno vise vremena....
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#19

Post by sanaman »

Kompanije otvaraju pogone u regijama gdje im je povoljna klima, znaci jeftina radna snaga i minimalni porezi, pa i ako dodju kompanije u bih one ce placati minimum poreza, a ako taj porez dostigne nivo zapada onda se kompanija dalje seli...znaci ostaje da mi izadjemo na europsko trzite..kako i cime...da li smo konkuretni...koliko u prosjeku studira jedan student u bih? i ja sam licno zagovornik pristupa eu, zasto? nudi nam se ogromno trziste,kako za ponuditi nesto tako i za uzeti pa cak i ako se samo radi o znanju...jer ipak moramo priznati da se ne mozemo porediti sa inzenjerima koji se skoluju vani...imaju puno bolje mocunosti i uvjete da vide i koriste tehnoloska dostignuca tokom studija koja imaju za posljedicu da je kadar kvalitetniji...a svaka kompanija zeli kvalitetan kadar...kako ga stvoriti u bih, zadrzati, profitirati od toga i biti konkurentan na trzistu ? kojim redom krenuti, recimo u periodu od narednih 5-7 godina...?
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#20

Post by winetou »

Kopirati od Estonije.
Ovih dana na izborima u Estoniji se nudi mogućnost internet glasanja. :D
Svaka manja firma koja želi ulagati u Estoniju dobije 10 000 eura, ne znači puno ali malo ko odbije takvu ponudu.
dzampin dzek fles
Posts: 83
Joined: 20/10/2005 14:13

#21

Post by dzampin dzek fles »

Pozdrav Winetuo :)
Najrealniji Bosnjo na forumu 8)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#22

Post by pitt »

Eki vbosnjo....nek si ga ti u tor svrsto pa makar :D:D:D
buhtelj
Posts: 350
Joined: 13/02/2005 17:56

#23

Post by buhtelj »

Bit ce vam fuuuuuuuuuuulllllllllllllll slabo vecina nece moci vise da pije kave po gradu cijeli dan.....ce morati svaki dan na posao....i necete moci imati vise drzavu koja sve vise lici na deponiju....jebeno smeco i jebeno zagadjene rijeke.....i sve je jebeno bez urbanizma u toj BIH...kao sto mi je jedan susjed iz Sarajeva rekao treba sve srusiti i na novo izgraditi.....a jos pored toga necete vise moci potkupiti drota i carinika sa 10KM... :lol: :lol: :lol: :lol: i nauciti se furati autocestom....
dzampin dzek fles
Posts: 83
Joined: 20/10/2005 14:13

#24

Post by dzampin dzek fles »

Bijo si i ti nekad dobar, mislim nisi ti los ni sad, ozbiljno mislim... :)
Stvarno poredi samo npr Winetua i wanna be kabadahiju Manijaka :shock:
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#25

Post by winetou »

Pa eto fala ti ake. kako sacramento ove sezone? A ne znam sa manijakom si igrao košarke, što ste se zavadili ? :D
Post Reply