EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Locked
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#1 EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Haman2 »

Svaki dan na ulicama vidimo ljude koji lutaju, taksiste koji odbijaju da ih voze na trazeno odrdiste jer ih policija kontrolise, privodi na razgovore. Idu u grupama a nidgje nisu dobrodosli u voz, autobus, taksi. Imaju dosta novca koji nude za prevoze. Zasto samo mladi muskarci a molo zena sa djecom itd.

Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by insomnia78 »

Ima tema. Dvije
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#3 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Haman2 »

Pregledao sam nekoliko stranica ali nisam nasao ni jedan nalov. Ako je tako nek se obrise.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by insomnia78 »

Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#6 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Haman2 »

Dobro se zna ko je kriv za migrantske probleme. To BiH sigurno nije, nego oni koji su rabili njihova bogastva poslednji 100 i vise godine.
Zasto su mnogi migranti bez dokumenta, zasto se migranti smjestaju samo na prostor gdje su Bosnjaci vecina, zasto ih nema u Rep. Srpskoj ili zamisljenoj Herceg Bosni, zasto oni koji su pravi krivci zabranjuju migrantima da dolaze u njihove zemlje nego traze od BiH da otvara prihvate centre u Bihacu i Hadzicima.
BiH je siromasna zemlja, ona nema mogucnosti primiti te ljude, dati ima posao jer i njeni mladi odlaze jer nemaju posla.
KRATKO RECENO, rjesenje migrantske krize je u rukama velikih, to jesto onih koji potpaljuju ratove sirom svijeta, rabe tudja bogastva za svoje potrebe.
OKONCAJTE RATOVE, OTVARAJTE TVORNICE I OBRAZOVNE USTANOVE U TIM ZEMLJAMA i VRATITE MIGRANTE NA NJIHOVA OGNJISTA, a onda prestanite sa potsticanjem ratova, unistavanju svega sto je vijekovima gradjeno, prolijevanje neduzne krvi itd, itd.

Bojim se da ovo nije nova ujdurma Bosnjacima. Sjetite se demonstracija u Bihacu. Malo treba da pocne.
Bio sam izbjeglica i dobro znam kako je to biti ali ja sam imao dokumenta, pasos itd.
Zasto nema prihvatnih centara u Capljini, Posusju, Prijedoru, VIsegradu itd.
Zasto migrantili lako prelaze teritirij Rep. Srpske prilikom dolaska iz Srbije itd, itd.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#7 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Haman2 »

DRAMA U VELIKOJ KLADUŠI: Tuklo se stotinu migranata, povrijeđeni policajci

Opasnost od sukboa postoji i danas s obzirom na to da je određeni broj migranata izašao iz prostora centra

Image
Foto: NN/Screenshot

Jedan sat poslije ponoći u prihvatnom centru Miral u Velikoj Kladuši došlo je do velikog sukoba migranata.

Najmanje 100 osoba je učestvovalo u tuči nakon čega je intervenisala policija čiji službenici su takođe napadnuti.

Incidente je prijavilo obezbjeđenje centra, a pri pokušaju uspotavljanja reda i mira došlo je i do napada na policiju kada su migranti počeli na njih bacati staklene boce, kamenje i metalne šipke.

Prema riječima portparola MUP-a Unsko-sanskog kantona Aleta Šiljdedića, tom prilikom su povrijeđena tri policajca i oštećeno jedno vozilo. Nakon toga je pozvano pojačanje iz Velike Kladuše i Cazina.

"Jutros oko 4:30 sati uspotavljen je red i mir unutar kampa, a uhapšeno je 20 osoba koje su označene kao inicijatori nereda. Nad njima se trenutno vrši kriminalistička obrada", dodao je Šiljdedić.

Više osoba je povrijeđeno, ali tačan broj još nije ustanovljen. Kako piše "Klix.ba", većinom se radi o lakšim tjelesnim povredama.

Opasnost od sukboa postoji i danas s obzirom na to da je određeni broj migranata izašao iz prostora centra.

"Tenzije su prisutne, a incidenti su i dalje mogući. Policija je prisutna i nalazi se u stanju pripravnosti", rekao je portparol MUP-a USK.

Sukobi među migrantima su intenzivirani nakon požara koji se nedavno dogodio. Među izgrednicima su osobe iz Maroka, Pakistana, Alžira i drugih zemalja.

Prvog juna u prihvatnom centru Miral došlo je do velikog požara u kojem je povrijeđeno 30 osoba, a izgorjele su prostorije sa 247 kreveta. Uzrok požara je ljudska nepažnja odnosno električni ili plinski rešo na kojem su migranti spremali hranu.

Svi migranti su nakon požara dobili alternativni smještaj u velikim šatorima ispred zgrade Mirala.

(NN)
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/116 ... cajci.html
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#8 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Haman2 »

DR. SENADA ŠELO - ŠABIĆ

Image
Da, teško je graditi višeetnička, višereligijska, višenacionalna društva. Ali zamislite izazov koji će migracije donijeti ovim krajevima. Suživot neće graditi ljudi koji su slični izgledom, govore istim jezikom, žive manje-više sličnim životima, baštine manje-više sličnu povijest. Suživot će i na Balkanu graditi ljudi različitih kultura. Mogu zamisliti današnje nacionaliste koji ne mogu podnijeti pomisao na suživot između npr. Hrvata i Srba, Srba i Albanaca, Bošnjaka i Hrvata, koji će, kada budu gradili suživot s jako različitim ljudima, s nostalgijom gledati na ova vremena, u kojima su svog 'neprijatelja' znali i razumjeli. Gotovo da se čovjek treba radovati tim njihovim budućim mukama i budućem bratimljenju sa starim 'neprijateljima', a sve u cilju da ujedinjeni budu jači protiv novih 'neprijatelja'.
Image
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#9 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Novak20 »

:-)

O čemu ova profesorica priča ?

Kakav izazov i suživot sa jako različitim ljudima ? I kakvi novi "neprijatelji" ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by insomnia78 »

Budala. Nije jos skontala da ce Mitar doci da prikolje komsiju Bosnjaka taman kad bi vanzemaljci sletili u Visoko
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#11 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Haman2 »

Nama neshvatljivo ali realnost je realnost. Ne smjestaju ih u Rep. Srpsku i u zamisljenu Herceg Bosnu, nego na prostore sa bosnjackom vecinom. Sta je cilj. Zadrzavanje migranata do odlaska na Zapad ili njihov trajni ostanak na ovim prostorima.
Granice prema Zapadu su zatvorene, istocne otvorene. Srbija se rjesava migranta slanjem u BiH na prostore sa bosnjackom vecinom. Prema pisanju stampe neki su u BiH vise od godinu dana. To je prvi korak ka integraciji.

Image

Nasa mladost odlazi, tudja mladost dolazi. Tako je kod nas, tako i i na Zapadu. Da li ce biti integracija ili sukob razlicitosti ostaje da vidimo. Postene namjere medjunarodne zajednice sigurno nisu, jer se ne rasporedjuju na cijeli prostor BiH. Zasto je to tako?
Media migrantima je lako potaknuti nezadovoljstvo. Smjestaj ocajan, zdravstvena zastita i ishrana takodje. Kratko receno migrantiska besperspektivnost. Ne mogu tamo gdje zele, ovdje im se ne ostaje, nazad nemaju kuda.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by insomnia78 »

Oni su inace poznati po integraciji
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#13 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by escobar__ »

Da ali integraciji u lokalne kriminalne miljee i dilerske/narkomanske krugove.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#14 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Haman2 »

Samo vi pravite sale na tudje patnje Uskoro mozda budete zabrinuti, je se nista ne desava slucajno. Slucajnost je prijatlju nesposnata nuznost. Nista se ne dogadja slucajno. Slucajno nije bio rat u BiH, slucajno Bosnjaci nisu najvise stradali, slucano nismo svedeni na 23% teritorije BiH iako samo nekad ima 91% posto vlasnistva nad zemljom BiH. Slicajno se ne naoruzava policija Rep. Srpske, slucajno Dodik ne prica prce kao je "BiH od juce, kako su Bosnjaci od juce, kako traze svoje ime a nikako da ga nadju, kako bosanski jezik nikad nije postojao" itd, itd. Neko to podrzava i usmjerava, a ti pravi zajebancije na tudje patnje. Mozda vec sutra dozivite istu subinu migranti iz Afrike, Bliskog Istoka i Azije.

Image

Zapamti prijatelju, nista nije slucajno, sve ima svoj razlog i kranji cilj. To sto ga ti nisi svjestan iskljucivo je tvoj problem. Dakle, nastavi praviti sprdnje na tudje patnje, ali nikad nemoj zaboraviti da se to i tebi moze dogoditi.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#15 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by ¤ jelena ¤ »

Ono kad ...

upadneš u rupu koja zjapi na mjestu nepostojećeg sistema

pa je pokušavaš zatrpati uhu primamljivim teorijama zavjere.


I...draga Senada, gdje vidiš radost u tome što milioni matorih prdavaca - koji su svojim nakaradnim vaspitanjem zatrovali i otjerali iz ove zemlje isto toliko svojih potomaka - u mraku svog ograničenog uma cmizdre i kmeče nad prošlim vremenima kad su imali samo tri etničke grupe neprijatelja
dok uspješno kreiraju i tom nizu u sadašnjosti dodaju još jednog?!
Last edited by ¤ jelena ¤ on 07/06/2019 15:36, edited 1 time in total.
lajkujMe
Posts: 12256
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#16 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by lajkujMe »

Mislim da je u sljed ne mogucnosti kontrole istocne granice i ocigledne suradnje Srbije i RS da se prosljede u federaciju, doslo vrijeme da se kantonalne policije s vecinski bosnjackim narodom izadju na entitetske granice i sprijece ulaz migrantima iz RS makar.
A sve migratne koje nadjemo bez valjanih papira vratimo u RS.
Pa nek se oni brinu o njima malo za promjenu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by insomnia78 »

To bi oni i volili. Policija tamo, policija ovamo i cao srpska
lajkujMe
Posts: 12256
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#18 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by lajkujMe »

insomnia78 wrote:To bi oni i volili. Policija tamo, policija ovamo i cao srpska
Ocekivao sam ovaj odgovor.
Ako je BIH tako krhka da sami cin branjenja svog teritorija i naroda i odbijanja nametanja RS da se samo u federaciji skupljaju migranti moze smatrati dovoljnim za odcjepljenje sta onda mi cekamo, radimo, trazimo?
Ja mislim da samim cinom da slegnemo ramenima i dopustamo sve ovo sto se radi je pomoc/asistencija u razbijanju BIH.
Smatram da je davno doslo vrijeme da se pokazu ozbiljni zubi na sve ovo. Pocni slati lojalne snage tamo gdje nas unistavaju, pocni hapsiti visoke funkcionere za najmanji prekrsaj protiv BIH.
Pocni otkaze dijeliti onima koji nas unistavaju, eno primjer ona kasarna dje osvanula tabla vojske RS.
Uhapsi komandanta kasarne i vojnike koji su bili na strazi za vrijeme montiranja znaka.
Zatvora im dati i pokusati saznati ko stoji iza te table.
Milorada ako ima dokaza i jak slucaj uhapsiti u sred Banja Luke pa nek krene belaj.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by insomnia78 »

lajkujMe wrote:
insomnia78 wrote:To bi oni i volili. Policija tamo, policija ovamo i cao srpska
Ocekivao sam ovaj odgovor.
Ako je BIH tako krhka da sami cin branjenja svog teritorija i naroda i odbijanja nametanja RS da se samo u federaciji skupljaju migranti moze smatrati dovoljnim za odcjepljenje sta onda mi cekamo, radimo, trazimo?
Ja mislim da samim cinom da slegnemo ramenima i dopustamo sve ovo sto se radi je pomoc/asistencija u razbijanju BIH.
Smatram da je davno doslo vrijeme da se pokazu ozbiljni zubi na sve ovo. Pocni slati lojalne snage tamo gdje nas unistavaju, pocni hapsiti visoke funkcionere za najmanji prekrsaj protiv BIH.
Pocni otkaze dijeliti onima koji nas unistavaju, eno primjer ona kasarna dje osvanula tabla vojske RS.
Uhapsi komandanta kasarne i vojnike koji su bili na strazi za vrijeme montiranja znaka.
Zatvora im dati i pokusati saznati ko stoji iza te table.
Milorada ako ima dokaza i jak slucaj uhapsiti u sred Banja Luke pa nek krene belaj.
Odlicno. Slazem se samo sto postavljas ljude na pogresne “granice”. Treba poslati snage na drzavnu granicu prema Srbiji
lajkujMe
Posts: 12256
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#20 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by lajkujMe »

insomnia78 wrote:
lajkujMe wrote:
insomnia78 wrote:To bi oni i volili. Policija tamo, policija ovamo i cao srpska
Ocekivao sam ovaj odgovor.
Ako je BIH tako krhka da sami cin branjenja svog teritorija i naroda i odbijanja nametanja RS da se samo u federaciji skupljaju migranti moze smatrati dovoljnim za odcjepljenje sta onda mi cekamo, radimo, trazimo?
Ja mislim da samim cinom da slegnemo ramenima i dopustamo sve ovo sto se radi je pomoc/asistencija u razbijanju BIH.
Smatram da je davno doslo vrijeme da se pokazu ozbiljni zubi na sve ovo. Pocni slati lojalne snage tamo gdje nas unistavaju, pocni hapsiti visoke funkcionere za najmanji prekrsaj protiv BIH.
Pocni otkaze dijeliti onima koji nas unistavaju, eno primjer ona kasarna dje osvanula tabla vojske RS.
Uhapsi komandanta kasarne i vojnike koji su bili na strazi za vrijeme montiranja znaka.
Zatvora im dati i pokusati saznati ko stoji iza te table.
Milorada ako ima dokaza i jak slucaj uhapsiti u sred Banja Luke pa nek krene belaj.
Odlicno. Slazem se samo sto postavljas ljude na pogresne “granice”. Treba poslati snage na drzavnu granicu prema Srbiji
Naravno trebalo je vojsku na granicu davno postaviti i pokusati hermeticki zatvoriti granicu.
Isto u Veliku Kladisu poslati pomoc iz drugih kantona i uvesti red, razdvojiti migrante i poceti ih sirom drzave razmjestati uz zabranu kretanja van centara za prihvat izbjeglica.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23277
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Sanjarko »

Bit ce ovog sve vise nazalost. Juce citam poplave od Amerike do Azije. Sad ce da ucicari mozda. Juce smo bili najtopliji u Europi. Mi i Grcka.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#22 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by studiorum_tuzlaensis »

Vizionar 1985 wrote:Bit ce ovog sve vise nazalost. Juce citam poplave od Amerike do Azije. Sad ce da ucicari mozda. Juce smo bili najtopliji u Europi. Mi i Grcka.
ma sve je to zbog sastanka Bilderberg grupe, HAARPa i Rotschilda...

kažu da su reptili već preuzeli sve poluge, pa i ove migrantske.
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#23 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by geralt »

lajkujMe wrote:Mislim da je u sljed ne mogucnosti kontrole istocne granice i ocigledne suradnje Srbije i RS da se prosljede u federaciju, doslo vrijeme da se kantonalne policije s vecinski bosnjackim narodom izadju na entitetske granice i sprijece ulaz migrantima iz RS makar.
A sve migratne koje nadjemo bez valjanih papira vratimo u RS.
Pa nek se oni brinu o njima malo za promjenu.
Procitaj malo clan 1 Ustava BiH. Nijedan entitet ne smije postavljati kontrole na svojim granicama, i oba moraju omoguciti potpuno slobodan protok robe, usluga, kapitala i ljudi. Jedina granica na kojoj je kontrola moguca je drzavna.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23277
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by Sanjarko »

studiorum_tuzlaensis wrote:
Vizionar 1985 wrote:Bit ce ovog sve vise nazalost. Juce citam poplave od Amerike do Azije. Sad ce da ucicari mozda. Juce smo bili najtopliji u Europi. Mi i Grcka.
ma sve je to zbog sastanka Bilderberg grupe, HAARPa i Rotschilda...

kažu da su reptili već preuzeli sve poluge, pa i ove migrantske.
Kakvi. Ima moja tema. Klimatske promjene i njene posljedice. Ovo je jedna od posljedica. Migriranje naroda, tamo gdje je uredzenije, bolje itd.

Ali fazon je sto i ova podrucja sto su sad uredzenija, bolja itd., pogadzaju klimatske promjene.

U Americi se zabrinuli u vezi sjetve prilicno. Podbacila je za oko 1/3 ako ne stignu proslu godinu u ovom mjesecu.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#25 Re: EVROPSKA POLITIKA I MIGRACIJA

Post by ¤ jelena ¤ »

Kae, za ovih 5 mjeseci 2019. godine BiH napustilo oko 30 000 njenih građana...a ušlo oko 3 000 migranata.

Sad ne kontam priču o ovom ''hermetičkom zatvaranju granica''... :hm:

jel to zatvaramo da migranti ne uđu il da naši ne odlaze...il....i jedno i drugo?
Locked