EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
melac
Posts: 1656
Joined: 25/08/2008 19:33

#5151 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by melac »

Athlon64 wrote: 01/05/2024 23:18
melac wrote: 01/05/2024 23:04
Athlon64 wrote: 01/05/2024 22:39

1. nadamo se
2. kako će se povećati cijena dizela ako padne potražnja za dizelom?
3. na kojoj to punionici na autoputu u EU ima KW za 0,15€ da odmah kupim EV? (BIH nećemo uzimati u obzir jer u BiH i nema tih brzih punjača)
4. zaboravio si troškove zamjene baterije, ubaci to u održavanje, te cijenu prilikom preprodaje auta, koliko gubiš godišnje na EV, a koliko na dizelu?
2. Povecaju se nameti na diesel, a smanje se ulaganja u nova naftna polja. Bez obzira na prelazak na EV jos uvijek hemijska i farmacuutska industrija ce trositi neke od proizvoda iz ugljikovodika.
3. Na kucnoj varijanti - nisam ni spominjao javne punionice, vec jedan primjer opisao ili barem sve sto ja znam da voze EV imaju kucni punjac ili u firmi pune po nabavnoj.
4. Napisao sam koliko se gubi, odnosna naveo to kao rezidualna vrijednost nakon 3 godine, jos uvijek u korist EV. Pa moze biti i zamjena motora kod diesela biti. Mislim zivotni vijek baterija je danas 20 godina ili vise, neces je mijenjati svako 5 godina ili kako si ti to zamislio?
Athlon64 wrote: 01/05/2024 23:18 2. dakle opet država mora intervenisati :-) :-) Naftna polja se neće smanjiti sigurno osim u slučaju drastičnog pada cijene nafte, pa eto da smanje proizvodnju da održe cijenu nafte višom, tako da to okači mačku o rep. A prije ili kasnije će se uvesti i nameti na struju, jer država neće imati od čega da održava puteve - vidi pod Norveška
Pa koja im je logika da pumpaju naftu i cijena ode u minus ako nema potrosnje? To je za ocekivati, da ce se nametnuti negdje pare za odrzavanje puteva. Postajala je ideja da se nametne porez na auto kao takav za odrzavanje puteva, kao fixan trosak a ne volatilan kroz gorivo, a pogotovo kroz struju koja je jos volatilnija od nafte.
Athlon64 wrote: 01/05/2024 23:18 3. ja pričam o javnim punjačima, za kućne nemaju svi luksuz jer ne žive svi u kućama, cijena od 0,15€ mi se čini čak i za BiH u budućnosti preniskom svakako, a na javnim punionicama cijena ide 0,70€ i onda to izađe 2x skuplje od dizela, a ako misliš koristiti auto za bilo šta više od prostog commutinga, morat ćeš tamo svraćati.
Ja ti govorim da je moguce imati punionice na parkingu, ili u garazi gdje su stambene zgrade a da nije javna punionica vec privatna sa znatno nizom cijenom. Ali to je vec infrastruktura u koju se treba uloziti, nema je sada, barem ne u vecini drzava.
Pa najveci broj kilometara se odradi gradske voznje i medjugradske, ovo commuting sto ti navodis. Tako da tih dnevno 100 km je neki standard za 95% ljudi u 95% slucajeva ono par puta godisnje kada idu na dalje relacije ce sigurno koristiti punionice javne.
Athlon64 wrote: 01/05/2024 23:18 4. Jel misliš da će baterija da nadživi dizel-motor za isti broj kilometara? Ja bukvalno ne znam nikoga da je mijenjao motor u automobilu, a imaš već sad more vijesti o zamjenama baterija, posebno u slučaju udesa i osiguranja su skuplja.
Pa eto zivotni vijek je 20 godina a kod novih i preko toga. Nakon 20 godina baterija padne na 70%.
Pa dobro, vijesti nisu meritum nicega danas, pogotovo ne na portalim gdje je click-bail sustina svega. Sve statistiku sad ukazuju da promjena baterija nije tako ucestala. Slicno je sa zapaljenjem EV, na kraju se ispostavilo da na milijardu predjenih km EV se par stotina puta rijedje zapale u odnosu na SUS vozila cak i kad su u statistiku ubace vozila iste starosti, ali vijesti su kreirale stav da se svaki drugi zapalio.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#5152 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Athlon64 »

To sve što ti guraš su neki idealni uslovi kakve ne mogu da ispoštuju ni najrazvijenije zemlje svijeta.

Ja nemam ništa protiv EVa, ali u fer i poštenoj tržišnoj utakmici sa SUS vozilima (a ne da SUSovci plaćaju kojekakve penale, skuplju registraciju i sl.).

Do sada vidimo dosta zloupotrebe EVa, naveo sam primjere s parking mjestima, EV kad krene masovno da se koristi, tek tada će i nastati problemi, ali ako u jednoj Norveškoj, gdje je bilo godinama besplatno punjenje i parking, gdje je infrastruktura vrhunska i gdje su cijene goriva u nebesima, EV nisu uspjeli da pobjede SUS.... šta onda reći za "zemlje trećeg svijeta".

Također Norveška ima "cheat code" tj. proizvodi naftu i koje li ironije, iz tih prihoda finansira eksperimente sa EV

Kako će biti privatna punionica ako ja auto ostavljam na ulici, već sutra neko drugi ostavlja na tom istom mjestu, možda čak i ne živi u tom gradu. :-) :-)

Porezi na auto se svakako plaćaju kad kupuješ auto, kad plaćaš registraciju...
moee
Posts: 1402
Joined: 07/06/2011 10:44

#5153 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by moee »

Athlon64 wrote: 01/05/2024 23:50 To sve što ti guraš su neki idealni uslovi kakve ne mogu da ispoštuju ni najrazvijenije zemlje svijeta.

Ja nemam ništa protiv EVa, ali u fer i poštenoj tržišnoj utakmici sa SUS vozilima (a ne da SUSovci plaćaju kojekakve penale, skuplju registraciju i sl.).

Do sada vidimo dosta zloupotrebe EVa, naveo sam primjere s parking mjestima, EV kad krene masovno da se koristi, tek tada će i nastati problemi, ali ako u jednoj Norveškoj, gdje je bilo godinama besplatno punjenje i parking, gdje je infrastruktura vrhunska i gdje su cijene goriva u nebesima, EV nisu uspjeli da pobjede SUS.... šta onda reći za "zemlje trećeg svijeta".

Također Norveška ima "cheat code" tj. proizvodi naftu i koje li ironije, iz tih prihoda finansira eksperimente sa EV

Kako će biti privatna punionica ako ja auto ostavljam na ulici, već sutra neko drugi ostavlja na tom istom mjestu, možda čak i ne živi u tom gradu. :-) :-)

Porezi na auto se svakako plaćaju kad kupuješ auto, kad plaćaš registraciju...
Kako EV nisu nadmašili SUS vozila u Norveškoj ako je ove godine 90% od svih prodanih vozila EV? Prošle godine ih je bilo 87%...
melac
Posts: 1656
Joined: 25/08/2008 19:33

#5154 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by melac »

Athlon64 wrote: 01/05/2024 23:50 To sve što ti guraš su neki idealni uslovi kakve ne mogu da ispoštuju ni najrazvijenije zemlje svijeta.

Ja nemam ništa protiv EVa, ali u fer i poštenoj tržišnoj utakmici sa SUS vozilima (a ne da SUSovci plaćaju kojekakve penale, skuplju registraciju i sl.).

Do sada vidimo dosta zloupotrebe EVa, naveo sam primjere s parking mjestima, EV kad krene masovno da se koristi, tek tada će i nastati problemi, ali ako u jednoj Norveškoj, gdje je bilo godinama besplatno punjenje i parking, gdje je infrastruktura vrhunska i gdje su cijene goriva u nebesima, EV nisu uspjeli da pobjede SUS.... šta onda reći za "zemlje trećeg svijeta".

Također Norveška ima "cheat code" tj. proizvodi naftu i koje li ironije, iz tih prihoda finansira eksperimente sa EV

Kako će biti privatna punionica ako ja auto ostavljam na ulici, već sutra neko drugi ostavlja na tom istom mjestu, možda čak i ne živi u tom gradu. :-) :-)

Porezi na auto se svakako plaćaju kad kupuješ auto, kad plaćaš registraciju...
Ma mogu, ispunjavaju vec i nisu vise ni idealni uslovi, vec kod pola ljudi su takvi uslovi da je isplatnije imati EV vec hybrid ili SUS motor kada govorimo o kupovini novog vozila. Gledam koliko hoces EV koji se pune na privatnim punionicama za bagatelu, voze ih dnevno cca 100 km. Pune kod sebe u stanu, odnosno u garazi/parkingu na 11 kW punjacu.
- Znam barem dvojicu koji zive u stanu, i jedan ima garazu, drugi parking i oba pune tu po cijeni struje koju placaju u stanu i voze Uppsala-Stockholm svaki dan u hefti. Postoji sistem, samo ga nema u BiH jer nema interesa. A BiH je idealna drzava za EV, nije prehladno, a ni prevrecu u prosjeku tokom godine.
- Cheating mode je smanjen znacajno prosle godine. Vise nema subvencije za kupovinu EV, jos uvijek postoji kod placanja poreza na CO2 razlika i placanju ulaska u velike gradove koji EV ne placaju.

Medjutim komfor koji pruza SUS motor je jos uvijek nedostizan za EV u smislu brzog punjenja, dostupne infrastrukture i dosega sa jednim punjenjem. Medjutim ono sta je vidim da ces se promijeniti i paradigma kod koristenja vozila a to je da EV ce se puniti na svakom koraku kada auto miruju, na poslu, kod kuce ( u stanu ) kod nane, u kafani i sl. a ne da pola grada ide na benzinsku/punionicu da nahajca auto.
Mislim da se treba izaci iz okvira kako sistem funkcionira sada i kako ce biti ako EV zazive u vecem omjeru.
Jedna hiperbola, kad su zavladali pametni telefoni promijenili smo paradigmu punjenja, nije vise kod kuce napuni jednom hefticno, vec sad nosaj sa sobom punjac gdje god stignes, u autu, na vikendici, kad kuce, kod tetke, u kafani punis gdje stignes, e nesto slicno ce se desiti u promjeni paradigme sa EV.
User avatar
holowey
Posts: 8469
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#5155 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by holowey »

zamisljam parking kod vrbanja mosta, natkriven fotonaponskim panelima, uz naplatu parking mjesta bagatela punjenje, a svi u hladovini, pod "strehom"... slicnih parkinga koji su povazdan na suncu ima jos... iznad sumbulovca, prema brezovicama, postavljena solarna elektrana, kad je rentabilno tamo, bilo bi rentabilno i na vrbanji...
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#5156 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ozimician »

Gdje ima tih bagatela punjenja, evo ja u Njemackoj najjeftinije sto sam uspio naci je 0,30€ /KWh i to na sporim punjacima.

Mozda i ima negdje gdje 95% ljudi nije prakticno, bilo je nekad besplatno ovdje u sklopu trznih centara, ali ta vremena su prosla.

Meni je jos gore sto svaka firma ima svoju aplikaciju, koju moras instalirati, logovati se. Ne znam koji djavo ne uvedu da mozes karticom platiti na punjacu. :-)
ReymondReddington
Posts: 697
Joined: 07/01/2018 22:25

#5157 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ReymondReddington »

holowey wrote: 02/05/2024 13:46 zamisljam parking kod vrbanja mosta, natkriven fotonaponskim panelima, uz naplatu parking mjesta bagatela punjenje, a svi u hladovini, pod "strehom"... slicnih parkinga koji su povazdan na suncu ima jos... iznad sumbulovca, prema brezovicama, postavljena solarna elektrana, kad je rentabilno tamo, bilo bi rentabilno i na vrbanji...
Hahaha jeste platis 2 marke parking i oni ti poklone punjenje po nekoj nizoj cijeni.

Realnost: zbog tog hlada koje prave paneli cijena parkinga je 3km po satu. Posto ima tu punjac ako ne punis auto placas penale jos marku po satu. I na kraju da bi se vratila ulaganja u te panele i punjace cijena ce ici po nekoj "bagateli cijeni".
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1040
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#5158 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Moze li pomoc od vas upoznatijih:

* koliko trenutno kosta u BiH da imas FEV auto na struju, u markama na predjenih 100 KM (opcija po skupoj i po jeftinoj tarifi)? Ilitiga, koliko je trosak struje u poredjenju recimo sa dizelom - takvo auto za grada izadje 22 KM/100 km, jer je gorivo 2.71 KM po litri za auto koje trosi 8l/100 km kombinovane voznje.
* koliko kosta prikljucak a koliko punjac za onu najmanju snagu punjenja? Recimo da se ima garaza i mogucnost dovesti odgovarajucu struju tu.
izvrsni direktor
Posts: 9679
Joined: 20/12/2018 16:11

#5159 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Ozimician wrote: 02/05/2024 13:54 Gdje ima tih bagatela punjenja, evo ja u Njemackoj najjeftinije sto sam uspio naci je 0,30€ /KWh i to na sporim punjacima.

Mozda i ima negdje gdje 95% ljudi nije prakticno, bilo je nekad besplatno ovdje u sklopu trznih centara, ali ta vremena su prosla.

Meni je jos gore sto svaka firma ima svoju aplikaciju, koju moras instalirati, logovati se. Ne znam koji djavo ne uvedu da mozes karticom platiti na punjacu. :-)
Vratio se Ozi. Kako slusa jaguar e-pace?
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#5160 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ozimician »

Ma krenut ce u BiH vrlo brzo po gradovima ova EV, jer vec sad ima polovnjaka u Njemackoj po 10 000€.

Nece ih niko, izaci ce izvjestaj iduce sedmice, mislim da ce po prvi put polovni EV biti jeftiniji od polovnog dizela (iste kategorije, kilometraze, godista).
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#5161 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ozimician »

izvrsni direktor wrote: 02/05/2024 14:51
Ozimician wrote: 02/05/2024 13:54 Gdje ima tih bagatela punjenja, evo ja u Njemackoj najjeftinije sto sam uspio naci je 0,30€ /KWh i to na sporim punjacima.

Mozda i ima negdje gdje 95% ljudi nije prakticno, bilo je nekad besplatno ovdje u sklopu trznih centara, ali ta vremena su prosla.

Meni je jos gore sto svaka firma ima svoju aplikaciju, koju moras instalirati, logovati se. Ne znam koji djavo ne uvedu da mozes karticom platiti na punjacu. :-)
Vratio se Ozi. Kako slusa jaguar e-pace?
Ne urekao se iskreno. :D

Bolje nego sto sam ocekivao, bio sam skeptican. Malo je potezak i u jacim krivinama se to osjeti, ostalo top.
kravamuzara
Posts: 3730
Joined: 15/03/2022 11:18

#5162 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kravamuzara »

Ozimician wrote: 02/05/2024 14:54
izvrsni direktor wrote: 02/05/2024 14:51
Ozimician wrote: 02/05/2024 13:54 Gdje ima tih bagatela punjenja, evo ja u Njemackoj najjeftinije sto sam uspio naci je 0,30€ /KWh i to na sporim punjacima.

Mozda i ima negdje gdje 95% ljudi nije prakticno, bilo je nekad besplatno ovdje u sklopu trznih centara, ali ta vremena su prosla.

Meni je jos gore sto svaka firma ima svoju aplikaciju, koju moras instalirati, logovati se. Ne znam koji djavo ne uvedu da mozes karticom platiti na punjacu. :-)
Vratio se Ozi. Kako slusa jaguar e-pace?
Ne urekao se iskreno. :D

Bolje nego sto sam ocekivao, bio sam skeptican. Malo je potezak i u jacim krivinama se to osjeti, ostalo top.
Jedno od udobnijih (i za cula ugodnijih) auta u kojima sam se vozio, zracni ovjes mu je odlican.
User avatar
fatality
Posts: 2158
Joined: 24/02/2008 14:11

#5163 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by fatality »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 02/05/2024 14:46 Moze li pomoc od vas upoznatijih:

* koliko trenutno kosta u BiH da imas FEV auto na struju, u markama na predjenih 100 KM (opcija po skupoj i po jeftinoj tarifi)? Ilitiga, koliko je trosak struje u poredjenju recimo sa dizelom - takvo auto za grada izadje 22 KM/100 km, jer je gorivo 2.71 KM po litri za auto koje trosi 8l/100 km kombinovane voznje.
* koliko kosta prikljucak a koliko punjac za onu najmanju snagu punjenja? Recimo da se ima garaza i mogucnost dovesti odgovarajucu struju tu.
* U sustini vidis na racunu koliko te kosta kWh i to pomnozis sa potrosnjom auta na 100km. Ako uzmes npr. VW ID3 koji po specifikacijama trosi nekih 15kWh/100km i ako je vjerovati ovom cjenovniku tih 100 km te izadje izmedju 2,53KM (16,82 pf/kWh) i 1,26KM (8,41 pf/kWh). Ovdje nisam racunao fiksne troskove struje koje ionako moras placati i mozda nekih 10% gubitaka prilikom punjenja. Potrosnja auta je naravno kao kod sus auta, imas podatak po WLTP (kombinovana voznja) a na drugoj strani imas svoje vozne navike.

*Prikljucak je stvar dogovora vjerujem :D no sam Wallbox sa manje vise svim sto ti treba pocinje sa nekih 600€.
Last edited by fatality on 02/05/2024 17:31, edited 1 time in total.
melac
Posts: 1656
Joined: 25/08/2008 19:33

#5164 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by melac »

Ozimician wrote: 02/05/2024 13:54 Gdje ima tih bagatela punjenja, evo ja u Njemackoj najjeftinije sto sam uspio naci je 0,30€ /KWh i to na sporim punjacima.

Mozda i ima negdje gdje 95% ljudi nije prakticno, bilo je nekad besplatno ovdje u sklopu trznih centara, ali ta vremena su prosla.

Meni je jos gore sto svaka firma ima svoju aplikaciju, koju moras instalirati, logovati se. Ne znam koji djavo ne uvedu da mozes karticom platiti na punjacu. :-)
Ocito se referises na mene s tim zajedljivim komentarom. Pa gdje parkiras auto kad kuci dodjes, valjda imas neko parking mjesto?

E pa na tom parking mjestu je moguce napraviti punjac da je povezan sa tvojom potrosnjom struje i stanu/kuci, gdje te punjenje ne kosta jako mnogo.
Lidil je to bas grozan, kao odmah ti uzmu 25 eura pa ce ti vratiti ostatak ovisno koliko napunis i sl. Nikad vise u Lidlu nisam punio auto.
BiBi911
Posts: 3016
Joined: 09/12/2018 17:47

#5165 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by BiBi911 »

Ozimician wrote: 02/05/2024 13:54 Gdje ima tih bagatela punjenja, evo ja u Njemackoj najjeftinije sto sam uspio naci je 0,30€ /KWh i to na sporim punjacima.

Mozda i ima negdje gdje 95% ljudi nije prakticno, bilo je nekad besplatno ovdje u sklopu trznih centara, ali ta vremena su prosla.

Meni je jos gore sto svaka firma ima svoju aplikaciju, koju moras instalirati, logovati se. Ne znam koji djavo ne uvedu da mozes karticom platiti na punjacu. :-)
Pa valjda je jos uvijek ikea 2h besplatna(30kwh)
Meni na VW je 100kwh gratis 1h (samo platis neke troskove povezivanja par eura) svaki salon/servis ima par punjaca. Firma gdje radim ima dogovor sa svim firmama sa kojima radimo da mozemo se natakarit na njihove uticnice, ovo dobro dodje.

A to za placanje eh tu je zakon kriv, onaj zakon za Datenschutz jebe to. Ali ubrzo i to izmjene.
Mada ona EnBw App radi svugdje i njoj se automatski povezes na vecinu tih klinaca.
BiBi911
Posts: 3016
Joined: 09/12/2018 17:47

#5166 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by BiBi911 »

fatality wrote: 02/05/2024 16:17
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 02/05/2024 14:46 Moze li pomoc od vas upoznatijih:

* koliko trenutno kosta u BiH da imas FEV auto na struju, u markama na predjenih 100 KM (opcija po skupoj i po jeftinoj tarifi)? Ilitiga, koliko je trosak struje u poredjenju recimo sa dizelom - takvo auto za grada izadje 22 KM/100 km, jer je gorivo 2.71 KM po litri za auto koje trosi 8l/100 km kombinovane voznje.
* koliko kosta prikljucak a koliko punjac za onu najmanju snagu punjenja? Recimo da se ima garaza i mogucnost dovesti odgovarajucu struju tu.
* U sustini vidis na racunu koliko te kosta kWh i to pomnozis sa potrosnjom auta na 100km. Ako uzmes npr. VW ID3 koji po specifikacijama trosi nekih 15kWh/100km i ako je vjerovati ovom cjenovniku tih 100 km te izadje izmedju 2,53KM (16,82 pf/kWh) i 1,26KM (8,41 pf/kWh). Ovdje nisam racunao fiksne troskove struje koje ionako moras placati i mozda nekih 10% gubitaka prilikom punjenja. Potrosnja auta je naravno kao kod sus auta, imas podatak po WLTP (kombinovana voznja) a na drugoj strani imas svoje vozne navike.

*Prikljucak je stvar dogovora vjerujem :D no sam Wallbox sa manje vise svim sto ti treba pocinje sa nekih 600€.
Id3 trosi vise no moja skoda. 20+ (skodilak je prosjek 30)
ReymondReddington
Posts: 697
Joined: 07/01/2018 22:25

#5167 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ReymondReddington »

Ozimician wrote: 02/05/2024 14:52 Ma krenut ce u BiH vrlo brzo po gradovima ova EV, jer vec sad ima polovnjaka u Njemackoj po 10 000€.

Nece ih niko, izaci ce izvjestaj iduce sedmice, mislim da ce po prvi put polovni EV biti jeftiniji od polovnog dizela (iste kategorije, kilometraze, godista).
Cisto sumnjam. Pa mi mescini nemamo 150kw punjac a na zapadu 300kw stavljaju.

U Sarajevu nemas mimo trznog centra nigdje punjac.

To moze samo neko kao 2 auto uzeti ako ima kucu pa da se malo kofrci.
izvrsni direktor
Posts: 9679
Joined: 20/12/2018 16:11

#5168 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Ozimician wrote: 02/05/2024 14:54
izvrsni direktor wrote: 02/05/2024 14:51
Ozimician wrote: 02/05/2024 13:54 Gdje ima tih bagatela punjenja, evo ja u Njemackoj najjeftinije sto sam uspio naci je 0,30€ /KWh i to na sporim punjacima.

Mozda i ima negdje gdje 95% ljudi nije prakticno, bilo je nekad besplatno ovdje u sklopu trznih centara, ali ta vremena su prosla.

Meni je jos gore sto svaka firma ima svoju aplikaciju, koju moras instalirati, logovati se. Ne znam koji djavo ne uvedu da mozes karticom platiti na punjacu. :-)
Vratio se Ozi. Kako slusa jaguar e-pace?
Ne urekao se iskreno. :D

Bolje nego sto sam ocekivao, bio sam skeptican. Malo je potezak i u jacim krivinama se to osjeti, ostalo top.
Jesi uapio naci na kraju koga da ti odrzava auto u bosni?
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#5169 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ozimician »

melac wrote: 02/05/2024 17:25
Ozimician wrote: 02/05/2024 13:54 Gdje ima tih bagatela punjenja, evo ja u Njemackoj najjeftinije sto sam uspio naci je 0,30€ /KWh i to na sporim punjacima.

Mozda i ima negdje gdje 95% ljudi nije prakticno, bilo je nekad besplatno ovdje u sklopu trznih centara, ali ta vremena su prosla.

Meni je jos gore sto svaka firma ima svoju aplikaciju, koju moras instalirati, logovati se. Ne znam koji djavo ne uvedu da mozes karticom platiti na punjacu. :-)
Ocito se referises na mene s tim zajedljivim komentarom. Pa gdje parkiras auto kad kuci dodjes, valjda imas neko parking mjesto?

E pa na tom parking mjestu je moguce napraviti punjac da je povezan sa tvojom potrosnjom struje i stanu/kuci, gdje te punjenje ne kosta jako mnogo.
Lidil je to bas grozan, kao odmah ti uzmu 25 eura pa ce ti vratiti ostatak ovisno koliko napunis i sl. Nikad vise u Lidlu nisam punio auto.
Parkiram bocno na cesti kao i svi ostali. Vjerujem da se tu moze napraviti punjac, ali kako i zasto da se povezuje s mojom potrosnjom struje kad tu moze stati bilo ko. :-)
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#5170 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ozimician »

izvrsni direktor wrote: 02/05/2024 18:15
Ozimician wrote: 02/05/2024 14:54
izvrsni direktor wrote: 02/05/2024 14:51

Vratio se Ozi. Kako slusa jaguar e-pace?
Ne urekao se iskreno. :D

Bolje nego sto sam ocekivao, bio sam skeptican. Malo je potezak i u jacim krivinama se to osjeti, ostalo top.
Jesi uapio naci na kraju koga da ti odrzava auto u bosni?
Ma isao sam u Betaniju jednom, ali mi nisu uljevali neko povjerenje iskreno.

Imam ovog lokalnog sto mi zamjeni ulje i filtere i za sad fercera.
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#5171 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Ozimician »

ReymondReddington wrote: 02/05/2024 18:14
Ozimician wrote: 02/05/2024 14:52 Ma krenut ce u BiH vrlo brzo po gradovima ova EV, jer vec sad ima polovnjaka u Njemackoj po 10 000€.

Nece ih niko, izaci ce izvjestaj iduce sedmice, mislim da ce po prvi put polovni EV biti jeftiniji od polovnog dizela (iste kategorije, kilometraze, godista).
Cisto sumnjam. Pa mi mescini nemamo 150kw punjac a na zapadu 300kw stavljaju.

U Sarajevu nemas mimo trznog centra nigdje punjac.

To moze samo neko kao 2 auto uzeti ako ima kucu pa da se malo kofrci.
Ma ta jeftinija auta i ne mogu toliko jako da pune. Kupit ce ti svako ko je puno po gradu, a ima kucu, kao drugo auto i ovamo je ogromnoj vecini EV drugo ili trece auto u porodici.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25135
Joined: 08/09/2005 20:08

#5172 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Haris.ba »

Sta je ovo danas klix potegao medijsku masineriju :D

https://www.klix.ba/auto/plug-in-hibrid ... /240503173
Plug-in hibridi zagađuju skoro jednako kao obični automobili, ko je odgovoran za to?
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nev ... /240503185
Nevolje projekta gigatvornice baterija za automobile u Njemačkoj: Mnogo šta nije kako je planirano
User avatar
Optimist
Posts: 13731
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5173 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Optimist »

Isteklo sponzorstvo. :mrgreen:
aston_martin
Posts: 489
Joined: 26/09/2020 18:41

#5174 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by aston_martin »

Ozimician wrote: 02/05/2024 14:52 Ma krenut ce u BiH vrlo brzo po gradovima ova EV, jer vec sad ima polovnjaka u Njemackoj po 10 000€.

Nece ih niko, izaci ce izvjestaj iduce sedmice, mislim da ce po prvi put polovni EV biti jeftiniji od polovnog dizela (iste kategorije, kilometraze, godista).
Električna auta će još više pojeftiniti kad počnu uvoditi auta sa jeftinim baterijama na natrij, natrija ima 1000 puta više od litija, s time bi se riješio i eventualni manjak uslijed velike eksploatacije tog metala. Prednost natrijevih solid-state baterija je što se mogu napuniti za 10 minuta, a mana je što ne drže toliko energije kao litijumske solid-state baterije, više kao obične litij-ionske baterije, ali inače imaju sve prednosti solid-state baterija. Solid-state baterije traju mnogo duže od običnih baterija, eto još jedne uštede za krajnjeg kupca.

Očekuje se pojeftinjenje baterija za još 50%: https://www.thecooldown.com/green-tech/ ... -warranty/
melac
Posts: 1656
Joined: 25/08/2008 19:33

#5175 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by melac »

Haris.ba wrote: 04/05/2024 12:29 Sta je ovo danas klix potegao medijsku masineriju :D

https://www.klix.ba/auto/plug-in-hibrid ... /240503173
Plug-in hibridi zagađuju skoro jednako kao obični automobili, ko je odgovoran za to?
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nev ... /240503185
Nevolje projekta gigatvornice baterija za automobile u Njemačkoj: Mnogo šta nije kako je planirano
Za ovo prvo su potpuno u pravu, ovo za hibride je fula teska. Imam identican ovakakv kao sa slike, i jako rijetko vozim na struju. U pocetk mnogo, ali onda se umoris od konstantnog punjenja. Jednom sam opisao taj proces kao napaljen ker samo gledam gdje da ga ubodem, a drugi s kojima radim tvrde isto u pocetko se trudis da vozis sto vise na struju, ali nakon par mjeseci dosadi. I zato je bolje full EV ili SUS, ove poluvarijante su fula teska.
Post Reply