EU za i protiv?

Post Reply
hiseta-BL
Posts: 20
Joined: 30/07/2002 00:00
Contact:

#1 EU za i protiv?

Post by hiseta-BL »

Kao sto znamo EU se siri na druge zemlje, svi se nesto takmice da postanu dio te EU, i licno smatram da je EU vrlo pozitivna stvar koja se desila na mapi Evrope, medjutim i u nekim zapadno evropskim zemljama je javnost bila dosta podijeljena po pitanju prikljucivanja EU vecinom zbog straha od globalizacije, i gubitka nacionalnih, kulturnih i drugih identiteta u okviru sire zajednice naroda kao sto je EU.
Da li gradjanima BiH, a pogotovo Bosnjacima odgovora prikljucenje u EU znajuci istorijsku cijenu koju su Bosnjaci i BiH po pravilu placali svaki put kad su se stapali u slicne politicke zajednice.
Sjetimo se primjera Austro-Ugarske, i koliiko je ta politicka integracija bila stetna i nacionalnom smislu za Bosnjacki narod. Da ne spominjem poslije Staru Jugoslaviju, i da ne spominjem koliko nas je kostao poslije izlazak iz Nove Jugoslavije.
I postavljam pitanje, sad kad konacno imamo drzavu u kojoj mozemo relativno utjecati na svoju politicku sudbinu, koliko je pametno gubiti i taj minimum kontrole prikljucujuci se jednoj mamutskoj politickoj tvorevini kao sto je EU.
Pogotovo, koliko Bosnjacima kao muslimanima odgovara jedna nova politicka zajednica sa apsolutnom krscanskom dominacijom kad znamo iz istorije kakvu smo cijenu placali svaki put?
Takodjer sam citao negdje da EU ima predvidjenu mogucnost regionalne suradnje po kojoj bi Velikosrbi i Velikohrvati dobili legalne politicke mehanizme za ostarivanje onoga sto sanjaju stotinama godina, a to je pripajanje dijelova BiH svojim maticama.
Da li bi Bosnjacima bilo pametnije ostati izvan te EU iz nacionalnih razloga, bez obzira na ekonomske prednosti prilkljucenja?
Klon
Posts: 268
Joined: 09/01/2005 14:09

#2

Post by Klon »

da ti kazem vako, u stvari EU nije nista posebno dobra, vjeruj mi zivim u njoj.
Kad bi bio Hrvat bio sigurno protiv ulazka Hrvatske u EU.
Ali mi bosanci smo ionaka najebani, i zato samo u Europskoj Unij mozemo sacuvati teritorijalni integritet Bosne i Hercedgovine.
To je nama sigurnost, vjeruj mi.
OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa...
Posts: 304
Joined: 01/10/2005 21:59
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: EU za i protiv?

Post by OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa... »

hiseta-BL wrote:Kao sto znamo EU se siri na druge zemlje, svi se nesto takmice da postanu dio te EU, i licno smatram da je EU vrlo pozitivna stvar koja se desila na mapi Evrope, medjutim i u nekim zapadno evropskim zemljama je javnost bila dosta podijeljena po pitanju prikljucivanja EU vecinom zbog straha od globalizacije, i gubitka nacionalnih, kulturnih i drugih identiteta u okviru sire zajednice naroda kao sto je EU.
Prije svega, nije u pitanju takmicenje, nego je u pitanju realna politicka procjena. U obzir su uzete sve negativne strane prikljucenja EU (ti navodis samo neke od njih), a na drugu stranu vage su stavljene sve posljedice odbijanja prikljucenju. Ocigledno je da se nakon detaljne analize i rasprave vecina politickih establismenta europskih zemalja odlucila da preporuci pridruzenje uniji.
hiseta-BL wrote: Da li gradjanima BiH, a pogotovo Bosnjacima odgovora prikljucenje u EU znajuci istorijsku cijenu koju su Bosnjaci i BiH po pravilu placali svaki put kad su se stapali u slicne politicke zajednice.
Sjetimo se primjera Austro-Ugarske, i koliiko je ta politicka integracija bila stetna i nacionalnom smislu za Bosnjacki narod. Da ne spominjem poslije Staru Jugoslaviju, i da ne spominjem koliko nas je kostao poslije izlazak iz Nove Jugoslavije.
Da je Tursko carstvo bilo osnivac i utemeljitelj bosanske drzavnosti, ovo sto si napisao bi bila realna analiza. Ovako, bolje je da ne komentarisem jer ce pojedinci pogresno shvatiti.
hiseta-BL wrote: I postavljam pitanje, sad kad konacno imamo drzavu u kojoj mozemo relativno utjecati na svoju politicku sudbinu, koliko je pametno gubiti i taj minimum kontrole prikljucujuci se jednoj mamutskoj politickoj tvorevini kao sto je EU.
Pogotovo, koliko Bosnjacima kao muslimanima odgovara jedna nova politicka zajednica sa apsolutnom krscanskom dominacijom kad znamo iz istorije kakvu smo cijenu placali svaki put?
Imas jako ruzan pristup drzavi BIH, naime, posmatras je i analiziras iskljucivo iz bosnjackog ugla. Bosna nece opstati sa takvim tretmanom svojih gradjana ma koje nacijonalnosti bili. Na zalost, takav nacin razmisljanja je danasnja politicka realnost ove drzave. Sve dok je tako, nase poglavice ce se igrati politike i zastite nacijonalnih interesa, a sudija u svemu tome ce biti visoki predstavnik. Kada BIH pocnemo tretirati kao zajednicku drzavu, kada definisemo zajednicke ciljeve za buducnost i kada u EU posaljemo BIH predstavnika, umjesto predstavnike tri zaracena plemena, puno lakse ce se biti izboriti za nasa prava u institucijama EU, kao punopravni clan, nego li je to danas u kancelariji Pedi Esdauna kao pripadnici jedinog europskog rezervata sa laznom drzavnosti.

hiseta-BL wrote: Takodjer sam citao negdje da EU ima predvidjenu mogucnost regionalne suradnje po kojoj bi Velikosrbi i Velikohrvati dobili legalne politicke mehanizme za ostarivanje onoga sto sanjaju stotinama godina, a to je pripajanje dijelova BiH svojim maticama.
Da li bi Bosnjacima bilo pametnije ostati izvan te EU iz nacionalnih razloga, bez obzira na ekonomske prednosti prilkljucenja?
Bosnjaci nek odgovore za sebe, Bosancima je sigurno pametnije da se zalazu za prikljucenje EU!!!
halo
Posts: 191
Joined: 17/05/2005 02:52

#4 Re: EU za i protiv?

Post by halo »

OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa... wrote:
hiseta-BL wrote:Kao sto znamo EU se siri na druge zemlje, svi se nesto takmice da postanu dio te EU, i licno smatram da je EU vrlo pozitivna stvar koja se desila na mapi Evrope, medjutim i u nekim zapadno evropskim zemljama je javnost bila dosta podijeljena po pitanju prikljucivanja EU vecinom zbog straha od globalizacije, i gubitka nacionalnih, kulturnih i drugih identiteta u okviru sire zajednice naroda kao sto je EU.
Prije svega, nije u pitanju takmicenje, nego je u pitanju realna politicka procjena. U obzir su uzete sve negativne strane prikljucenja EU (ti navodis samo neke od njih), a na drugu stranu vage su stavljene sve posljedice odbijanja prikljucenju. Ocigledno je da se nakon detaljne analize i rasprave vecina politickih establismenta europskih zemalja odlucila da preporuci pridruzenje uniji.
hiseta-BL wrote:
super razmisljanje potpisujem :thumbup: :bih:













Da li gradjanima BiH, a pogotovo Bosnjacima odgovora prikljucenje u EU znajuci istorijsku cijenu koju su Bosnjaci i BiH po pravilu placali svaki put kad su se stapali u slicne politicke zajednice.
Sjetimo se primjera Austro-Ugarske, i koliiko je ta politicka integracija bila stetna i nacionalnom smislu za Bosnjacki narod. Da ne spominjem poslije Staru Jugoslaviju, i da ne spominjem koliko nas je kostao poslije izlazak iz Nove Jugoslavije.
Da je Tursko carstvo bilo osnivac i utemeljitelj bosanske drzavnosti, ovo sto si napisao bi bila realna analiza. Ovako, bolje je da ne komentarisem jer ce pojedinci pogresno shvatiti.
hiseta-BL wrote: I postavljam pitanje, sad kad konacno imamo drzavu u kojoj mozemo relativno utjecati na svoju politicku sudbinu, koliko je pametno gubiti i taj minimum kontrole prikljucujuci se jednoj mamutskoj politickoj tvorevini kao sto je EU.
Pogotovo, koliko Bosnjacima kao muslimanima odgovara jedna nova politicka zajednica sa apsolutnom krscanskom dominacijom kad znamo iz istorije kakvu smo cijenu placali svaki put?
Imas jako ruzan pristup drzavi BIH, naime, posmatras je i analiziras iskljucivo iz bosnjackog ugla. Bosna nece opstati sa takvim tretmanom svojih gradjana ma koje nacijonalnosti bili. Na zalost, takav nacin razmisljanja je danasnja politicka realnost ove drzave. Sve dok je tako, nase poglavice ce se igrati politike i zastite nacijonalnih interesa, a sudija u svemu tome ce biti visoki predstavnik. Kada BIH pocnemo tretirati kao zajednicku drzavu, kada definisemo zajednicke ciljeve za buducnost i kada u EU posaljemo BIH predstavnika, umjesto predstavnike tri zaracena plemena, puno lakse ce se biti izboriti za nasa prava u institucijama EU, kao punopravni clan, nego li je to danas u kancelariji Pedi Esdauna kao pripadnici jedinog europskog rezervata sa laznom drzavnosti.

hiseta-BL wrote: Takodjer sam citao negdje da EU ima predvidjenu mogucnost regionalne suradnje po kojoj bi Velikosrbi i Velikohrvati dobili legalne politicke mehanizme za ostarivanje onoga sto sanjaju stotinama godina, a to je pripajanje dijelova BiH svojim maticama.
Da li bi Bosnjacima bilo pametnije ostati izvan te EU iz nacionalnih razloga, bez obzira na ekonomske prednosti prilkljucenja?
Bosnjaci nek odgovore za sebe, Bosancima je sigurno pametnije da se zalazu za prikljucenje EU!!!
halo
Posts: 191
Joined: 17/05/2005 02:52

#5 Re: EU za i protiv?

Post by halo »

OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa... wrote:
hiseta-BL wrote:Kao sto znamo EU se siri na druge zemlje, svi se nesto takmice da postanu dio te EU, i licno smatram da je EU vrlo pozitivna stvar koja se desila na mapi Evrope, medjutim i u nekim zapadno evropskim zemljama je javnost bila dosta podijeljena po pitanju prikljucivanja EU vecinom zbog straha od globalizacije, i gubitka nacionalnih, kulturnih i drugih identiteta u okviru sire zajednice naroda kao sto je EU.
Prije svega, nije u pitanju takmicenje, nego je u pitanju realna politicka procjena. U obzir su uzete sve negativne strane prikljucenja EU (ti navodis samo neke od njih), a na drugu stranu vage su stavljene sve posljedice odbijanja prikljucenju. Ocigledno je da se nakon detaljne analize i rasprave vecina politickih establismenta europskih zemalja odlucila da preporuci pridruzenje uniji.
hiseta-BL wrote:














Da li gradjanima BiH, a pogotovo Bosnjacima odgovora prikljucenje u EU znajuci istorijsku cijenu koju su Bosnjaci i BiH po pravilu placali svaki put kad su se stapali u slicne politicke zajednice.
Sjetimo se primjera Austro-Ugarske, i koliiko je ta politicka integracija bila stetna i nacionalnom smislu za Bosnjacki narod. Da ne spominjem poslije Staru Jugoslaviju, i da ne spominjem koliko nas je kostao poslije izlazak iz Nove Jugoslavije.
Da je Tursko carstvo bilo osnivac i utemeljitelj bosanske drzavnosti, ovo sto si napisao bi bila realna analiza. Ovako, bolje je da ne komentarisem jer ce pojedinci pogresno shvatiti.
hiseta-BL wrote: I postavljam pitanje, sad kad konacno imamo drzavu u kojoj mozemo relativno utjecati na svoju politicku sudbinu, koliko je pametno gubiti i taj minimum kontrole prikljucujuci se jednoj mamutskoj politickoj tvorevini kao sto je EU.
Pogotovo, koliko Bosnjacima kao muslimanima odgovara jedna nova politicka zajednica sa apsolutnom krscanskom dominacijom kad znamo iz istorije kakvu smo cijenu placali svaki put?
Imas jako ruzan pristup drzavi BIH, naime, posmatras je i analiziras iskljucivo iz bosnjackog ugla. Bosna nece opstati sa takvim tretmanom svojih gradjana ma koje nacijonalnosti bili. Na zalost, takav nacin razmisljanja je danasnja politicka realnost ove drzave. Sve dok je tako, nase poglavice ce se igrati politike i zastite nacijonalnih interesa, a sudija u svemu tome ce biti visoki predstavnik. Kada BIH pocnemo tretirati kao zajednicku drzavu, kada definisemo zajednicke ciljeve za buducnost i kada u EU posaljemo BIH predstavnika, umjesto predstavnike tri zaracena plemena, puno lakse ce se biti izboriti za nasa prava u institucijama EU, kao punopravni clan, nego li je to danas u kancelariji Pedi Esdauna kao pripadnici jedinog europskog rezervata sa laznom drzavnosti.

hiseta-BL wrote: Takodjer sam citao negdje da EU ima predvidjenu mogucnost regionalne suradnje po kojoj bi Velikosrbi i Velikohrvati dobili legalne politicke mehanizme za ostarivanje onoga sto sanjaju stotinama godina, a to je pripajanje dijelova BiH svojim maticama.
Da li bi Bosnjacima bilo pametnije ostati izvan te EU iz nacionalnih razloga, bez obzira na ekonomske prednosti prilkljucenja?
Bosnjaci nek odgovore za sebe, Bosancima je sigurno pametnije da se zalazu za prikljucenje EU!!!
super razmisljanje potpisujem :thumbup: :bih:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#6 Re: EU za i protiv?

Post by Vodenjak »

hiseta-BL wrote:Kao sto znamo EU se siri na druge zemlje, svi se nesto takmice da postanu dio te EU, i licno smatram da je EU vrlo pozitivna stvar koja se desila na mapi Evrope, medjutim i u nekim zapadno evropskim zemljama je javnost bila dosta podijeljena po pitanju prikljucivanja EU vecinom zbog straha od globalizacije, i gubitka nacionalnih, kulturnih i drugih identiteta u okviru sire zajednice naroda kao sto je EU.
Da li gradjanima BiH, a pogotovo Bosnjacima odgovora prikljucenje u EU znajuci istorijsku cijenu koju su Bosnjaci i BiH po pravilu placali svaki put kad su se stapali u slicne politicke zajednice.
Sjetimo se primjera Austro-Ugarske, i koliiko je ta politicka integracija bila stetna i nacionalnom smislu za Bosnjacki narod. Da ne spominjem poslije Staru Jugoslaviju, i da ne spominjem koliko nas je kostao poslije izlazak iz Nove Jugoslavije.
I postavljam pitanje, sad kad konacno imamo drzavu u kojoj mozemo relativno utjecati na svoju politicku sudbinu, koliko je pametno gubiti i taj minimum kontrole prikljucujuci se jednoj mamutskoj politickoj tvorevini kao sto je EU.
U principu, ispravno pitanje. Svaka zemlja i svi njeni gradjani treba da se, onog dana kad ispune uslove za clanstvo, sami izjasne oko toga!
Medjutim...
Mi ponudu jos zadugo necemo dobiti, ukoliko je ne dobijemo da bi nas drzali na lancu kao zamjenu za ovaj poluprotektorat koji imamo!
Drugo, po tebi izgleda samo Bosnjaci u BiH...
I onda se mi zalazemo za suverenu, jedinstvenu, nedjeljivu... :zzzz: :roll:
Pogotovo, koliko Bosnjacima kao muslimanima odgovara jedna nova politicka zajednica sa apsolutnom krscanskom dominacijom kad znamo iz istorije kakvu smo cijenu placali svaki put?
Ako se vec mora (a MORA, ne zato sto to ljudi toliko zele vec zato sto je to trend, a minorna 2-3 miliona Bosnjaka se ne pitaju previse i ako hoce da opstanu, moraju se zakaciti!), dakle, ako se vec mora, onda je sasvim sigurno bolje sa Evropom nego bilo kojim drugim dijelom svijeta. Ili ti mozda mislis da bi nam, ne daj vam boze, bilo bolje sa, recimo Saudijskom Arabijom? :shock: :zzzz:
Takodjer sam citao negdje da EU ima predvidjenu mogucnost regionalne suradnje po kojoj bi Velikosrbi i Velikohrvati dobili legalne politicke mehanizme za ostarivanje onoga sto sanjaju stotinama godina, a to je pripajanje dijelova BiH svojim maticama.
Da li bi Bosnjacima bilo pametnije ostati izvan te EU iz nacionalnih razloga, bez obzira na ekonomske prednosti prilkljucenja?
Iz cije li je kuhinje ovo izislo, zivota ti? :-) :shock:

:D
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#7

Post by Murisno1 »

pa da je EU neka sad cvjecka - nije!
Po meni ce bit belaja ako uđemo (ikad) u EU ali biće većeg belaja ako ostanemo vani

a što najviše strahuju muslimani...pa i to ima smisla ... s tim da ima jako mnogo onih koji javno govore kako u EU nema mjesta za islamski drzavu - TURSKU - pa otud i strah za muslimane iz BiH ...

A koliko znam sadasnji papa je protiv ulazka turske u EU i to iz poznatih razloga... nije to mala stvar ljudi

Ma najgore je sto je vrijeme tako da niko nikom ne vjeruje a da bi se to uradilo svi trebaju da poloze neki garant za nesto il sta ti ja vise znam ... odo pit sok! :D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#8

Post by Fair Life »

Murisno1 wrote:(...)
a što najviše strahuju muslimani...pa i to ima smisla ... s tim da ima jako mnogo onih koji javno govore kako u EU nema mjesta za islamski drzavu - TURSKU - pa otud i strah za muslimane iz BiH ...
(...)
Nisam siguran da je BiH muslimanska drzava... sem u slucaju da znas nesto vise od mene.
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#9

Post by Murisno1 »

pa jebo ga ti zar ti uvijek moras tako zakljucke vadit

poredim Tursku jer eto u njoj ima ko najvise muslimana ... da je ona islamska drzava a puna krscana (sto je nemoguce) nebi papa imo nista protiv jebo ga ti...banalan primjer... sasvim nemoguc :D

a ja kazem da je moguc strah muslimana u bosni a ne bosne kao drzave od ulaska u EU

nadam se da shvatas sta sam htio da kazem

da sam terorista hitio bi se bombom na tebe :D
saces ti i ovoj recenici nadodat svega i svacega ali nema veze :D
hiseta-BL
Posts: 20
Joined: 30/07/2002 00:00
Contact:

#10 Re: EU za i protiv?

Post by hiseta-BL »

Pogotovo, koliko Bosnjacima kao muslimanima odgovara jedna nova politicka zajednica sa apsolutnom krscanskom dominacijom kad znamo iz istorije kakvu smo cijenu placali svaki put?
Ako se vec mora (a MORA, ne zato sto to ljudi toliko zele vec zato sto je to trend, a minorna 2-3 miliona Bosnjaka se ne pitaju previse i ako hoce da opstanu, moraju se zakaciti!), dakle, ako se vec mora, onda je sasvim sigurno bolje sa Evropom nego bilo kojim drugim dijelom svijeta. Ili ti mozda mislis da bi nam, ne daj vam boze, bilo bolje sa, recimo Saudijskom Arabijom? :shock: :zzzz:
Mora?? Ko kaze da se mora?? Upravo se i radi o tome da se nemora, jer ako je to pridruzivanje trend trenutno u drugim zemljama istocne Evrope pa nemoramo i mi sad trcati ko ovce samo zato sto je to trend. Sto se tice Saudijske Arabije, ne znam odkud ti ta ideja... To ispada ko moramo se mi eto sa nekim ujediniti. Nemoramo ni sa EU niti mislim da se trebamo ujedinjavati sa bilo kime pa tako ni sa Saudijskom Arabijom. Pa koliko je ljudi izginulo samo u posljednjem ovom ratu za tu nezavisnost i suverenost i sad treba to tako olako da prepustimo.
Takodjer sam citao negdje da EU ima predvidjenu mogucnost regionalne suradnje po kojoj bi Velikosrbi i Velikohrvati dobili legalne politicke mehanizme za ostarivanje onoga sto sanjaju stotinama godina, a to je pripajanje dijelova BiH svojim maticama.
Da li bi Bosnjacima bilo pametnije ostati izvan te EU iz nacionalnih razloga, bez obzira na ekonomske prednosti prilkljucenja?
Iz cije li je kuhinje ovo izislo, zivota ti? :-) :shock:
To je istina, to nije izaslo iz nicije kuhinje. EU predvidja mogucnost regionalne suradnje i povezivanja, to je u ustavu EU koliko sam ja obavijesten, pa tako recimo Istra moze praviti specijalne odnose sa Italijom, Austrijske pokrajine kao sto su Koruska mogu sa Slovenijom, i gdje god postoje tako te regije koje su ostale izvan maticnih nacionalnih drzava daje im se mogucnost sada po ustavu EU da se konacno eto povezu sa svojim maticama. Citao sam negdje da su hercegovacki kantoni sa hrvatskom vecinom vec dosli na ideju stvaranja jedne takve zajednicke regije sa dalmacijom. Pa to nije brate nista drugo onda nego legalno pripajanje hercegovine hrvatskoj. Odmah ce i Srbi traziti da se RS pripoji Srbiji i mozes se onda pozdraviti sa BiH kakvu je vidis sada makar na karti. Vec sada je BiH samo prividno suverena i jedinstvena drzava na kompletnom teritoriju, na 70% teritorija tu zemlju uopste u praksi ne priznaju njeni stanovnici, i jos ako im das legalnu mogucnost da se povezu sa maticama, (a to je po ustavu EU predvidjeno) to je onda definitivno sansa velikosrbima i velikohrvatima da ostvare taj svoj san o odcijepljenju od BiH. O tome se radi a ne o nekakvoj hegemoniji Bosnjaka. Pa i 1992. godine su Bosnjake optuzivali da hoce da naprave kao islamsku drzavu pa smo na kraju imali prilike vidjeti o cemu se radi. Ne radi se tu ni o kakvoj hegemoniji Bosnjaka nego se radi o cijepanju BiH kao drzave.
Last edited by hiseta-BL on 05/12/2005 17:03, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#11

Post by Bosanac sa dna kace »

Fair Life wrote:
Murisno1 wrote:(...)
a što najviše strahuju muslimani...pa i to ima smisla ... s tim da ima jako mnogo onih koji javno govore kako u EU nema mjesta za islamski drzavu - TURSKU - pa otud i strah za muslimane iz BiH ...
(...)
Nisam siguran da je BiH muslimanska drzava... sem u slucaju da znas nesto vise od mene.
A ja se pitam od kada je to Turska islamska drzava???? :roll: :-?
Post Reply