ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#2676 Re: ETF

Post by Bušman »

megaribi1 wrote:
Vidjeli smo kako se stječe u osnovnoj školi vizavi matematike, a onda dođe Azem i kaže nam da slobodno možemo
sve o njoj zaboraviti naučeno u osnovnoj i srednjoj školi. I onda se s tom konstatacijom, praktično i realno,
složi 99,99% studenata.
Kao student divio sam mu se: može da drži svaki predmet na prve dvije godine koji ima vježbe, crta slike na tabli velikom brzinom, nije zaboravio matematiku sa fakulteta nego je i dodatno zarađivvao od nje ... Ali kasnije, kada sam postao profesor, shvatio sam da je zaboravio nešto bitno. Ne mislim na matematiku iz osnovne i srednje škole :P , nego na činjenicu da univerzitetski radnik po današnjim kriterijima mora ne samo prenositi nego i sticati i stvarati nova znanja. Kada sam sakupljao biografije 2009. godine dobio sam od njega žuti otkucani papir iz 1974. i zgužvanu ceduljicu sa nazivom magistarskog iz 1986. Nigdje ni naučnih ni stručnih radova (ne mislim na privatna izdanja, nego ona koja su u indeksiranm bazama, pa makar i najsveobuhvatniji Google Scholar), a stalno je ponavljao da će pred penziju doktorirati istovremeno na nekoiko fakulteta i to koristeći kredu i tablu jer smatra da upotreba kompjutera nije dostojna Pravog Inženjera.
Ali je napravio ogroman korak u matematici sa prostornim kompleksnim brojevima. Materijal za Abelovu nagradu :D
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2677 Re: ETF

Post by johnnykola »

megaribi1 wrote:
Vidjeli smo kako se stječe u osnovnoj školi vizavi matematike, a onda dođe Azem i kaže nam da slobodno možemo
sve o njoj zaboraviti naučeno u osnovnoj i srednjoj školi. I onda se s tom konstatacijom, praktično i realno,
složi 99,99% studenata.
Kao student divio sam mu se: može da drži svaki predmet na prve dvije godine koji ima vježbe, crta slike na tabli velikom brzinom, nije zaboravio matematiku sa fakulteta nego je i dodatno zarađivvao od nje ... Ali kasnije, kada sam postao profesor, shvatio sam da je zaboravio nešto bitno. Ne mislim na matematiku iz osnovne i srednje škole :P , nego na činjenicu da univerzitetski radnik po današnjim kriterijima mora ne samo prenositi nego i sticati i stvarati nova znanja. Kada sam sakupljao biografije 2009. godine dobio sam od njega žuti otkucani papir iz 1974. i zgužvanu ceduljicu sa nazivom magistarskog iz 1986. Nigdje ni naučnih ni stručnih radova (ne mislim na privatna izdanja, nego ona koja su u indeksiranm bazama, pa makar i najsveobuhvatniji Google Scholar), a stalno je ponavljao da će pred penziju doktorirati istovremeno na nekoiko fakulteta i to koristeći kredu i tablu jer smatra da upotreba kompjutera nije dostojna Pravog Inženjera.
Pa zar nije ima tome sedam-osam godina radio na doktoratu?
Knjižica jedno 100 strana suha matematika.
User avatar
hrasno38
Posts: 31460
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2678 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Sabrana djela Azema Dautovica :D (neko se bas potrudio)

http://combat.blogger.ba/arhiva/2007/07/04/1022779
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#2679 Re: ETF

Post by lijepa u dusi »

Fuj na kojem je nivou bila konverzacija na prethodnim stranicama. A ja mislila ja imam komplekse zbog nezavrsenog etfa... :lol:
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#2680 Re: ETF

Post by lijepa u dusi »

Btw kad sam nekad davno otisla na instrukcije kod Azema, pricao je o doktoratu i spominjao crne rupe, integrale :lol: sta bi od ovoga, istrazi li svemir? :mrgreen:
User avatar
hrasno38
Posts: 31460
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2681 Re: ETF

Post by hrasno38 »

User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2682 Re: ETF

Post by S4mpion »

Povećanje obima i kompleksnosti gradiva koje se od studenata zahtijeva ne bi trebalo predstavljati dodatni teret samo za studente, već i za profesore, to je ono nešto što se zove odgovornost nastavnog ansambla.

Povećanjem kriterija nastavni ansambl je dužan unaprijediti svoje vještine kako bi se studentima što efikasnije prenijelo znanje koje se od njih zahtijeva na ispitima. Zamislite samo da na predmetu Tehnike programiranja(npr) umjesto Jurića dođe neki profesor koji priča "na španskom", a ispiti ostanu jednako kompleksni-rezultati bi bili mnogo gori od trenutnih koji su, moglo bi se reći, zadovoljavajući.

Ono što je specifično za nastavni ansambl IM2 je to što odgovornost nastavnog ansambla ne postoji, bukvalno mogu raditi šta žele, Konjicija šuti, svi šute. Glavni problem je u tome što se od studenata zahtijeva znanje koje im nije preneseno, a nije im preneseno zato što im predavanja drži profesor(ako se Fatkić uopšte tako može nazvati) koji se uopšte ne trudi prenijeti znanje studentima. Studenti su bukvalno prepušteni sami sebi, pred njima je minimalno 1000 stranica gradiva iz matematike, koje je razbacano na 4-5 knjiga, i lutaju k'o muhe bez glave, jer nemaju profesora koji će ih uputiti i koji će im prenijeti znanje, nemaju ljudi pojma šta se od njih traži i zašto. Ova tema se poprilično svela na IM2 i profesora Fatkića, s razlogom, jer na tom predmetu taj profesor drži pola ETF-a. Studentu može 20 inženjera, istaknutih stručnjaka, profesora, dati potpis u indeks, upisati ocjenu, potvrditi njegovo znanje, ali sve mu pada u vodu ako mu jedan matematičar, kao veoma loš profesor, ne da potpis, što baca jaku sjenu i obezvrijeđuje rad ostalih profesora na fakultetu.

Kad smo već kod uspješnih profesora, a red je da i njih spomenemo nekad, ne pamtim da sam u životu sreo boljeg i zanimljivijeg profesora od Smaje Bišanovića. Taj čovjek krvi daje da studentima objasni ono što im nije jasno, a o nivou poštovanja koje pokazuje prema studentima ne treba ni govoriti. Ima ih još, ali imamo i vremena.
User avatar
hrasno38
Posts: 31460
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2683 Re: ETF

Post by hrasno38 »

S4mpion wrote:Povećanje obima i kompleksnosti gradiva koje se od studenata zahtijeva ne bi trebalo predstavljati dodatni teret samo za studente, već i za profesore, to je ono nešto što se zove odgovornost nastavnog ansambla.

Povećanjem kriterija nastavni ansambl je dužan unaprijediti svoje vještine kako bi se studentima što efikasnije prenijelo znanje koje se od njih zahtijeva na ispitima. Zamislite samo da na predmetu Tehnike programiranja(npr) umjesto Jurića dođe neki profesor koji priča "na španskom", a ispiti ostanu jednako kompleksni-rezultati bi bili mnogo gori od trenutnih koji su, moglo bi se reći, zadovoljavajući.

Ono što je specifično za nastavni ansambl IM2 je to što odgovornost nastavnog ansambla ne postoji, bukvalno mogu raditi šta žele, Konjicija šuti, svi šute. Glavni problem je u tome što se od studenata zahtijeva znanje koje im nije preneseno, a nije im preneseno zato što im predavanja drži profesor(ako se Fatkić uopšte tako može nazvati) koji se uopšte ne trudi prenijeti znanje studentima. Studenti su bukvalno prepušteni sami sebi, pred njima je minimalno 1000 stranica gradiva iz matematike, koje je razbacano na 4-5 knjiga, i lutaju k'o muhe bez glave, jer nemaju profesora koji će ih uputiti i koji će im prenijeti znanje, nemaju ljudi pojma šta se od njih traži i zašto. Ova tema se poprilično svela na IM2 i profesora Fatkića, s razlogom, jer na tom predmetu taj profesor drži pola ETF-a. Studentu može 20 inženjera, istaknutih stručnjaka, profesora, dati potpis u indeks, upisati ocjenu, potvrditi njegovo znanje, ali sve mu pada u vodu ako mu jedan matematičar, kao veoma loš profesor, ne da potpis, što baca jaku sjenu i obezvrijeđuje rad ostalih profesora na fakultetu.

Kad smo već kod uspješnih profesora, a red je da i njih spomenemo nekad, ne pamtim da sam u životu sreo boljeg i zanimljivijeg profesora od Smaje Bišanovića. Taj čovjek krvi daje da studentima objasni ono što im nije jasno, a o nivou poštovanja koje pokazuje prema studentima ne treba ni govoriti. Ima ih još, ali imamo i vremena.
:thumbup:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#2684 Re: ETF

Post by pinkman »

johnnykola wrote:
hrasno38 wrote:
johnnykola wrote:Istorija je palamudaška zananost. Elektrotehnika to nije.
elektrotehnika je vrlo sirok pojam ali i jedna i druga nauka se bazira na tome sta su nekada napisali ili uradili ljudi a ne konji! :D
Jeste, samo što uz promjenu paradigme koja je svakih pesedetak godina i baci novo svjetlo na već poznato, elektrotehnika
ima osnov u komon sensu u 99,99% slučajeva, a istorija u jedno, odokativno, 8.7%. :D :D :D
Sustina politike ce uvijek biti ista!
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2685 Re: ETF

Post by johnnykola »

S4mpion wrote:Glavni problem je u tome što se od studenata zahtijeva znanje koje im nije preneseno, a nije im preneseno zato što im predavanja drži profesor(ako se Fatkić uopšte tako može nazvati) koji se uopšte ne trudi prenijeti znanje studentima. Studenti su bukvalno prepušteni sami sebi, pred njima je minimalno 1000 stranica gradiva iz matematike, koje je razbacano na 4-5 knjiga, i lutaju k'o muhe bez glave, jer nemaju profesora koji će ih uputiti i koji će im prenijeti znanje, nemaju ljudi pojma šta se od njih traži i zašto.
Pa nisu studenti valjda toliko dovojeni od pameti. Skupi se njih desetak da jedu matiš i to pokušaju iole sistematizirati.
Jer to je jedino što im u realnosti može pomoći. Od palamude kako je Fatkić odron - nemaju ništa.
A ne kad bi ih se više skupilo.

Ali da to jeste horor, jeste. Sjećam se kako je Oruč skriptu napravio tako što je sabrana
djela seminarskih radova od studenata koji su obradili oblast po oblast sastavio u jedno. Informacioni sistemi, a dobiješ
zapaljenje moždane opne čitajući to. Tako je bio nakav debos pa je ađustiranje originalno adjust ostavio kao takovo,
a nije se setio rečce prilagođavanje. To čitati nije bilo nimalo jednostavno, a iz toga nešto još naučiti konsekventno još teže.

E sad, mogu samo zamisliti kako to izgleda na Fatkićevu matišu.
User avatar
hrasno38
Posts: 31460
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2686 Re: ETF

Post by hrasno38 »

lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#2687 Re: ETF

Post by lijepa u dusi »

S4mpion wrote:Povećanje obima i kompleksnosti gradiva koje se od studenata zahtijeva ne bi trebalo predstavljati dodatni teret samo za studente, već i za profesore, to je ono nešto što se zove odgovornost nastavnog ansambla.

Povećanjem kriterija nastavni ansambl je dužan unaprijediti svoje vještine kako bi se studentima što efikasnije prenijelo znanje koje se od njih zahtijeva na ispitima. Zamislite samo da na predmetu Tehnike programiranja(npr) umjesto Jurića dođe neki profesor koji priča "na španskom", a ispiti ostanu jednako kompleksni-rezultati bi bili mnogo gori od trenutnih koji su, moglo bi se reći, zadovoljavajući.

Ono što je specifično za nastavni ansambl IM2 je to što odgovornost nastavnog ansambla ne postoji, bukvalno mogu raditi šta žele, Konjicija šuti, svi šute. Glavni problem je u tome što se od studenata zahtijeva znanje koje im nije preneseno, a nije im preneseno zato što im predavanja drži profesor(ako se Fatkić uopšte tako može nazvati) koji se uopšte ne trudi prenijeti znanje studentima. Studenti su bukvalno prepušteni sami sebi, pred njima je minimalno 1000 stranica gradiva iz matematike, koje je razbacano na 4-5 knjiga, i lutaju k'o muhe bez glave, jer nemaju profesora koji će ih uputiti i koji će im prenijeti znanje, nemaju ljudi pojma šta se od njih traži i zašto. Ova tema se poprilično svela na IM2 i profesora Fatkića, s razlogom, jer na tom predmetu taj profesor drži pola ETF-a. Studentu može 20 inženjera, istaknutih stručnjaka, profesora, dati potpis u indeks, upisati ocjenu, potvrditi njegovo znanje, ali sve mu pada u vodu ako mu jedan matematičar, kao veoma loš profesor, ne da potpis, što baca jaku sjenu i obezvrijeđuje rad ostalih profesora na fakultetu.

Kad smo već kod uspješnih profesora, a red je da i njih spomenemo nekad, ne pamtim da sam u životu sreo boljeg i zanimljivijeg profesora od Smaje Bišanovića. Taj čovjek krvi daje da studentima objasni ono što im nije jasno, a o nivou poštovanja koje pokazuje prema studentima ne treba ni govoriti. Ima ih još, ali imamo i vremena.
Jel Smajo drzao tutove iz LAGa?
User avatar
hrasno38
Posts: 31460
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2688 Re: ETF

Post by hrasno38 »

lijepa u dusi wrote:
S4mpion wrote:Povećanje obima i kompleksnosti gradiva koje se od studenata zahtijeva ne bi trebalo predstavljati dodatni teret samo za studente, već i za profesore, to je ono nešto što se zove odgovornost nastavnog ansambla.

Povećanjem kriterija nastavni ansambl je dužan unaprijediti svoje vještine kako bi se studentima što efikasnije prenijelo znanje koje se od njih zahtijeva na ispitima. Zamislite samo da na predmetu Tehnike programiranja(npr) umjesto Jurića dođe neki profesor koji priča "na španskom", a ispiti ostanu jednako kompleksni-rezultati bi bili mnogo gori od trenutnih koji su, moglo bi se reći, zadovoljavajući.

Ono što je specifično za nastavni ansambl IM2 je to što odgovornost nastavnog ansambla ne postoji, bukvalno mogu raditi šta žele, Konjicija šuti, svi šute. Glavni problem je u tome što se od studenata zahtijeva znanje koje im nije preneseno, a nije im preneseno zato što im predavanja drži profesor(ako se Fatkić uopšte tako može nazvati) koji se uopšte ne trudi prenijeti znanje studentima. Studenti su bukvalno prepušteni sami sebi, pred njima je minimalno 1000 stranica gradiva iz matematike, koje je razbacano na 4-5 knjiga, i lutaju k'o muhe bez glave, jer nemaju profesora koji će ih uputiti i koji će im prenijeti znanje, nemaju ljudi pojma šta se od njih traži i zašto. Ova tema se poprilično svela na IM2 i profesora Fatkića, s razlogom, jer na tom predmetu taj profesor drži pola ETF-a. Studentu može 20 inženjera, istaknutih stručnjaka, profesora, dati potpis u indeks, upisati ocjenu, potvrditi njegovo znanje, ali sve mu pada u vodu ako mu jedan matematičar, kao veoma loš profesor, ne da potpis, što baca jaku sjenu i obezvrijeđuje rad ostalih profesora na fakultetu.

Kad smo već kod uspješnih profesora, a red je da i njih spomenemo nekad, ne pamtim da sam u životu sreo boljeg i zanimljivijeg profesora od Smaje Bišanovića. Taj čovjek krvi daje da studentima objasni ono što im nije jasno, a o nivou poštovanja koje pokazuje prema studentima ne treba ni govoriti. Ima ih još, ali imamo i vremena.
Jel Smajo drzao tutove iz LAGa?
http://www.etf.unsa.ba/index.php?id=506
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2689 Re: ETF

Post by S4mpion »

johnnykola wrote:
Pa nisu studenti valjda toliko dovojeni od pameti. Skupi se njih desetak da jedu matiš i to pokušaju iole sistematizirati.
Jer to je jedino što im u realnosti može pomoći. Od palamude kako je Fatkić odron - nemaju ništa.
A ne kad bi ih se više skupilo.

Ali da to jeste horor, jeste. Sjećam se kako je Oruč skriptu napravio tako što je sabrana
djela seminarskih radova od studenata koji su obradili oblast po oblast sastavio u jedno. Informacioni sistemi, a dobiješ
zapaljenje moždane opne čitajući to. Tako je bio nakav debos pa je ađustiranje originalno adjust ostavio kao takovo,
a nije se setio rečce prilagođavanje. To čitati nije bilo nimalo jednostavno, a iz toga nešto još naučiti konsekventno još teže.

E sad, mogu samo zamisliti kako to izgleda na Fatkićevu matišu.
To studenti i rade, skupljaju se, dogovaraju, mislim da ih sada, umjesto nekadašnjih 30-ak, na tutorijalima bude oko 150, možda neki i stoje, i ogroman broj njih se međusobno poznaju, jer su tu godinama. Međutim, kad se sagleda predmet IM2, vrlo lako se uviđa da tu ne postoji nikakav sistem, jednostavno profesor ne prenosi nikakvo znanje studentima, a previše toga traži. Sada se nameće drugi problem, a već sam ga naveo koju stranicu prije. Studentima se nepravedno oduzimaju bodovi, što je dr. Selma Hanjalić konstatovala na nekom od prethodnih uvida iz IM2. Nakon što su bodovi ukradeni, na predmetnom siteu studenti su pozvani da im se vrate ukradeni bodovi i jasno je naglašeno da studenti ne smiju dovoditi nikoga sa sobom, a pogotovo ne nekoga ko zna matematiku, što je u najmanju ruku sumnjivo.

Što duže posmatram situaciju na tom predmetu i malverzacije koje se dešavaju, sve više vjerujem u to da je Fatkić plaćen od strane drugih univerziteta(ili nekog trećeg subjekta) kako bi što efikasnije uništavao potencijalnu radnu snagu, konkurenciju. Da se razumijemo, ne vjerujem ni da je Samim Konjicija čist u svemu tome. Ta ideja nije ni malo naivna, jer kada omladina sagleda situaciju na ETF-u, Travnik i Mostar su sve primamljivije opcije.

U tom slučaju, znanje pada u peti plan, a biznis ide u prvi. Možda nas zato i nema ni među prvih 500 u svijetu.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2690 Re: ETF

Post by S4mpion »

lijepa u dusi wrote: Jel Smajo drzao tutove iz LAGa?
Ne sjećam se da li je držao predmete na prvoj godini, znam da je držao nekoliko predmeta na višim godinama, na odsjeku za elektroenergetiku, možda Električna kola.
User avatar
hrasno38
Posts: 31460
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2691 Re: ETF

Post by hrasno38 »

S4mpion wrote:
johnnykola wrote:
Pa nisu studenti valjda toliko dovojeni od pameti. Skupi se njih desetak da jedu matiš i to pokušaju iole sistematizirati.
Jer to je jedino što im u realnosti može pomoći. Od palamude kako je Fatkić odron - nemaju ništa.
A ne kad bi ih se više skupilo.

Ali da to jeste horor, jeste. Sjećam se kako je Oruč skriptu napravio tako što je sabrana
djela seminarskih radova od studenata koji su obradili oblast po oblast sastavio u jedno. Informacioni sistemi, a dobiješ
zapaljenje moždane opne čitajući to. Tako je bio nakav debos pa je ađustiranje originalno adjust ostavio kao takovo,
a nije se setio rečce prilagođavanje. To čitati nije bilo nimalo jednostavno, a iz toga nešto još naučiti konsekventno još teže.

E sad, mogu samo zamisliti kako to izgleda na Fatkićevu matišu.
To studenti i rade, skupljaju se, dogovaraju, mislim da ih sada, umjesto nekadašnjih 30-ak, na tutorijalima bude oko 150, možda neki i stoje, i ogroman broj njih se međusobno poznaju, jer su tu godinama. Međutim, kad se sagleda predmet IM2, vrlo lako se uviđa da tu ne postoji nikakav sistem, jednostavno profesor ne prenosi nikakvo znanje studentima, a previše toga traži. Sada se nameće drugi problem, a već sam ga naveo koju stranicu prije. Studentima se nepravedno oduzimaju bodovi, što je dr. Selma Hanjalić konstatovala na nekom od prethodnih uvida iz IM2. Nakon što su bodovi ukradeni, na predmetnom siteu studenti su pozvani da im se vrate ukradeni bodovi i jasno je naglašeno da studenti ne smiju dovoditi nikoga sa sobom, a pogotovo ne nekoga ko zna matematiku, što je u najmanju ruku sumnjivo.

Što duže posmatram situaciju na tom predmetu i malverzacije koje se dešavaju, sve više vjerujem u to da je Fatkić plaćen od strane drugih univerziteta(ili nekog trećeg subjekta) kako bi što efikasnije uništavao potencijalnu radnu snagu, konkurenciju. Da se razumijemo, ne vjerujem ni da je Samim Konjicija čist u svemu tome. Ta ideja nije ni malo naivna, jer kada omladina sagleda situaciju na ETF-u, Travnik i Mostar su sve primamljivije opcije.

U tom slučaju, znanje pada u peti plan, a biznis ide u prvi. Možda nas zato i nema ni među prvih 500 u svijetu.
:thumbup: Ajde nek nisam ja to napisao inace bi bilo ovdje 1000 jezika :D Ali naravno pootpisujem od rijeci do rijeci. Ne moze ama bas niko osporiti Fatkicu znanje iz matematike niti je iko to ikada i uradio ali njegovi kvaliteti kao profesora tj "prenositelja tog znanja" su ravni NULI! Negovi gafovi sa ocjenjivanjem su primittvini, bezobrazni i moze se slobodno reci blizi krivicnom djelu nego necemu pozitivnom. Ali kod studenata postoji jedna druga stavka koja se zove "urodjeni strah" i oni to trpe li trpe. Konjici je covjek koji jednosyavno za 3-4000 nece da se mijesa u svoj posao i sigurno kazem da fakultet u stvari vodi Aksamovic i da je njegova jako bitna. I asistenti na matematici su klasicne "Dolly" Huseta Fatkica s tim da jos uvijek nisu osjetili tu slobodu kada ti ne moze niko nista a ti mozes da radis sta hoces. Na zalost Selma je kontatovalo to sto jeste i sto se dogadja kod velike vecine studenata i pojeo vuk magarca ili u prevod proso voz posto ce ona kreatura vjerovatno u penziju u septembru.
I naravno imas masu studenata sa recimo RI koji su ocistili sve osim IM2 i vuku li je vuku i onda pukne film i kazes sam sebi koji cemi kurac sve ovo kad mogu bez ikakvih problema da zvrsim FIT i imam identicnu diplomu ETF-ovoj, mogucnost zaposlenja, nista manje znanje a puno vise kose na flavi, mirnih zivaca, vise para i dioptriju blizu nuli.
Da iole postoji negdje ta afirmacija da ETF stavara priznate naucnike pa hajde ali nigdje nikoga da se na onu stvar nasadis. I to sto si na kraju napisao i te kako ima smisla jer vecina profesora predaje na vise fakulteta ali na privatnim nema drkanja studenata do iznemoglosti jer recimo kod Ganica je godina 10.000 pa stisni da nekoga jebes mimo pravila za 10.000. Hoces al u curku!!!
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2692 Re: ETF

Post by johnnykola »

S4mpion wrote:
johnnykola wrote:
Pa nisu studenti valjda toliko dovojeni od pameti. Skupi se njih desetak da jedu matiš i to pokušaju iole sistematizirati.
Jer to je jedino što im u realnosti može pomoći. Od palamude kako je Fatkić odron - nemaju ništa.
A ne kad bi ih se više skupilo.

Ali da to jeste horor, jeste. Sjećam se kako je Oruč skriptu napravio tako što je sabrana
djela seminarskih radova od studenata koji su obradili oblast po oblast sastavio u jedno. Informacioni sistemi, a dobiješ
zapaljenje moždane opne čitajući to. Tako je bio nakav debos pa je ađustiranje originalno adjust ostavio kao takovo,
a nije se setio rečce prilagođavanje. To čitati nije bilo nimalo jednostavno, a iz toga nešto još naučiti konsekventno još teže.

E sad, mogu samo zamisliti kako to izgleda na Fatkićevu matišu.
To studenti i rade, skupljaju se, dogovaraju, mislim da ih sada, umjesto nekadašnjih 30-ak, na tutorijalima bude oko 150, možda neki i stoje, i ogroman broj njih se međusobno poznaju, jer su tu godinama. Međutim, kad se sagleda predmet IM2, vrlo lako se uviđa da tu ne postoji nikakav sistem, jednostavno profesor ne prenosi nikakvo znanje studentima, a previše toga traži. Sada se nameće drugi problem, a već sam ga naveo koju stranicu prije. Studentima se nepravedno oduzimaju bodovi, što je dr. Selma Hanjalić konstatovala na nekom od prethodnih uvida iz IM2. Nakon što su bodovi ukradeni, na predmetnom siteu studenti su pozvani da im se vrate ukradeni bodovi i jasno je naglašeno da studenti ne smiju dovoditi nikoga sa sobom, a pogotovo ne nekoga ko zna matematiku, što je u najmanju ruku sumnjivo.

Što duže posmatram situaciju na tom predmetu i malverzacije koje se dešavaju, sve više vjerujem u to da je Fatkić plaćen od strane drugih univerziteta(ili nekog trećeg subjekta) kako bi što efikasnije uništavao potencijalnu radnu snagu, konkurenciju. Da se razumijemo, ne vjerujem ni da je Samim Konjicija čist u svemu tome. Ta ideja nije ni malo naivna, jer kada omladina sagleda situaciju na ETF-u, Travnik i Mostar su sve primamljivije opcije.

U tom slučaju, znanje pada u peti plan, a biznis ide u prvi. Možda nas zato i nema ni među prvih 500 u svijetu.
Ne bih toliko daleko išao. Ne zna sistemski predavati, prenijeti znanje, a on će sad šiljiti politike, dogovarati talove i prešaltavati studente s jednog faksa na drugi i od toga zarađivati urce. Možeš misliti!!!
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2693 Re: ETF

Post by S4mpion »

johnnykola wrote:
Ne bih toliko daleko išao. Ne zna sistemski predavati, prenijeti znanje, a on će sad šiljiti politike, dogovarati talove i prešaltavati studente s jednog faksa na drugi i od toga zarađivati urce. Možeš misliti!!!
Svakom njegovo, ali ja lično vjerujem u ono što sam napisao, a ovo boldirano mu već toliko dobro ide od ruke da ja nikako ne mogu povjerovati u to da je u pitanju slučajnost.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2694 Re: ETF

Post by johnnykola »

S4mpion wrote:
johnnykola wrote:
Ne bih toliko daleko išao. Ne zna sistemski predavati, prenijeti znanje, a on će sad šiljiti politike, dogovarati talove i prešaltavati studente s jednog faksa na drugi i od toga zarađivati urce. Možeš misliti!!!
Svakom njegovo, ali ja lično vjerujem u ono što sam napisao, a ovo boldirano mu već toliko dobro ide od ruke da ja nikako ne mogu povjerovati u to da je u pitanju slučajnost.
Ma nema šanse!
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#2695 Re: ETF

Post by lijepa u dusi »

S4mpion wrote:
lijepa u dusi wrote: Jel Smajo drzao tutove iz LAGa?
Ne sjećam se da li je držao predmete na prvoj godini, znam da je držao nekoliko predmeta na višim godinama, na odsjeku za elektroenergetiku, možda Električna kola.
Ma davno je bilo, ne sjecam se, mislila sam da se bilder (jesu ga tako zvali?) zove Smajo :mrgreen: kukali su nam na njega, meni bio skroz ok :D
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#2696 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

lijepa u dusi wrote:
Ma davno je bilo, ne sjecam se, mislila sam da se bilder (jesu ga tako zvali?) zove Smajo :mrgreen: kukali su nam na njega, meni bio skroz ok :D
Bilder je Mirza Batalovic. Smajo je, dok sam ja studirao, bio na krugovima i kasnije na energetici, al nemam pojma šta je tamo držao.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2697 Re: ETF

Post by S4mpion »

Kad je u pitanju ocjenjivanje znanja studenata, izdvaja se ime relativno novog predavača - doc. Alena Begovića koji je zamijenio profesora Suruliza.

Koncept nastave je takav da je studentima jasno dat i materijal i smjernice u kojima trebaju graditi svoje znanje. Koncept ispita, počevši od parcijalnih, pa do usmenih, je takav da su pitanja tako jasno i precizno formulisana, a traženi odgovori koncizni, da nema prostora za bilo kakve nejasnoće. Svaki bod kojeg je student ostvario i svaki bod kojeg student nije ostvario na ispitima ima svoje utemeljenje, sve je navedeno crno na bijelo.

Takav koncept bi definitivno trebao biti za primjer svima, jer zahtijeva popriličnu količinu znanja, a vrlo malo ili skoro ni malo "krampanja".
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#2698 Re: ETF

Post by lijepa u dusi »

Mišo_Kovač wrote:
lijepa u dusi wrote:
Ma davno je bilo, ne sjecam se, mislila sam da se bilder (jesu ga tako zvali?) zove Smajo :mrgreen: kukali su nam na njega, meni bio skroz ok :D
Bilder je Mirza Batalovic. Smajo je, dok sam ja studirao, bio na krugovima i kasnije na energetici, al nemam pojma šta je tamo držao.
:thumbup: eh, Mirza, podsjecao me na nastavnika Smaju iz srednje, vjerovatno sam ga zato tako zapamtila :D
Nazif_Gljiva
Posts: 703
Joined: 06/02/2008 21:58

#2699 Re: ETF

Post by Nazif_Gljiva »

Ima li cizija?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2700 Re: ETF

Post by S4mpion »

U službenom listu objavljen zakon o visokom obrazovanju.

Baš me zanima kakav će uticaj taj zakon imati na ETF-u, a pogotovo na rak-rani ETF-a, Inženjerskoj Matematici 2. U septembru dolaze popravni ispiti, nadam se da će se napokon stati ukraj sistemskom uništavanju studenata.
Post Reply