ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2576 Re: ETF

Post by johnnykola »

"Ako ne kontaš, eno ti alatnica preko puta uzmi onaj čekić i lupaj se po glavi dok ne skontaš."

Dakle, udri, svako sve može skontati samo nekom treba manje, a nekom više vremena.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2577 Re: ETF

Post by mirsek »

johnnykola wrote:"Ako ne kontaš, eno ti alatnica preko puta uzmi onaj čekić i lupaj se po glavi dok ne skontaš."

Dakle, udri, svako sve može skontati samo nekom treba manje, a nekom više vremena.
Ne moze svako sve ali moze svako vecinu stvari skontati.
Sumnjam da svako moze zavrsiti ETF ili Medicinu.
Last edited by mirsek on 27/07/2017 07:51, edited 1 time in total.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2578 Re: ETF

Post by johnnykola »

mirsek wrote:
johnnykola wrote:"Ako ne kontaš, eno ti alatnica preko puta uzmi onaj čekić i lupaj se po glavi dok ne skontaš."

Dakle, udri, svako sve može skontati samo nekom treba manje, a nekom više vremena.
Ne moze svako sve ali moze svako vecinu stvari skontati.
Sumnjam da svako moze zavrsiti ETF ili Medicinu.
Može svako sve. Samo je potrebno vijeme i prosječna inteligencija. Zato i stoji za nekog treba više vremena.
Sve je živ čovjek skontao, pa što ne bi mogao svako drugi to naučiti, eventualno uz pomoć drugih sebi rastumačiti?

Normalno da recimo sad najednom ne možeš znati rješavati integrale ako nisi naučio množenje razlomaka.
Daklem, hrakneš u ruke pa ispočetka. Prirodni brojevi, racionalni brojevi, skupovi, teoreme i lagano.
Last edited by johnnykola on 27/07/2017 07:56, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2579 Re: ETF

Post by mirsek »

johnnykola wrote:
mirsek wrote:
johnnykola wrote:"Ako ne kontaš, eno ti alatnica preko puta uzmi onaj čekić i lupaj se po glavi dok ne skontaš."

Dakle, udri, svako sve može skontati samo nekom treba manje, a nekom više vremena.
Ne moze svako sve ali moze svako vecinu znanja.
Može svako sve. Samo je potrebno vijeme i prosječna inteligencija. Zato i stoji za nekog treba više vremena.
Sve je živ čovjek skontao, pa što ne bi mogao svako drugi to naučiti, eventualno uz pomoć drugih sebi rastumačiti?
Ne moze svako jer treba biti i psihicki jak i stabilan da ustrajes. Jer ko sporije/slabije konta treba mu 10-20 godina da nadodje da bi zavrsio takve faksove.Ako i nadodje ikad.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2580 Re: ETF

Post by johnnykola »

mirsek wrote: Ne moze svako jer treba biti i psihicki jak da ustrajes. Jer ko sporije/slabije konta treba mu 10-20 godina da nadodje da bi zavrsio takve faksove.
Može, ali ne može sam. Treba komunicirati, učiti načine kako učiti i možda će čak i u roku zavšiti. Normalno da
neće ako je labilniji i da će dodatno puknuti ako bude udarao samo i jedino sam. Vidiš kako je jednostavno,
komuniciraš, pitaš, pratiš i 50% ti je lakše.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2581 Re: ETF

Post by mirsek »

johnnykola wrote:
mirsek wrote: Ne moze svako jer treba biti i psihicki jak da ustrajes. Jer ko sporije/slabije konta treba mu 10-20 godina da nadodje da bi zavrsio takve faksove.
Može, ali ne može sam. Treba komunicirati, učiti načine kako učiti i možda će u roku zavšiti. Normalno da
neće ako je labilniji i da će dodatno puknuti ako bude udarao samo i jedino sam. Vidiš kako je jednostavno,
komuniciraš, pitaš, pratiš i 50% ti je lakše.
Tako je teoretski moguce na zapadu gdje mozes profesoru doci kuci da ti neku nedoumicu razjasni. Kod nad te i asistenti haman mrskaju kad hoces uvid u rad ili detaljnije objasnjenje neke nejasnoce.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2582 Re: ETF

Post by johnnykola »

Pa ne komuniciraš valjda u životu samo i jedino s asistentima i profesorima? Znaš kolegu koji je položio, uveži se s njim.
Bio sam u Italiji prije godina. Vidim ovom jednom šteka razumijevanje nekih MS Office opcija (to rade svi na posljednjoj
godini neovisno o vrsti faksa). Pa reko nadji se s jaranom, prodjite to zajedno. Kaže, ih dok ja njega uganjam. To, na sreću još uvijek nije slučaj u naske. Vrlo lako ćeš uganjati Svetosava, Robija ili Nurudina i bit ćete vesela multietična skupina u borbi kontra limesa i redova. :-D

Uprati Gerija, nadji video o frendićima i udri:

https://web.facebook.com/pg/gary/videos ... e_internal
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2583 Re: ETF

Post by mirsek »

johnnykola wrote:Pa ne komuniciraš valjda u životu samo i jedino s asistentima i profesorima? Znaš kolegu koji je položio, uveži se s njim.
Bio sam u Italiji prije godina. Vidim ovom jednom šteka razumijevanje nekih MS Office opcija (to rade svi na posljednjoj
godini neovisno o vrsti faksa). Pa reko nadji se s jaranom, prodjite to zajedno. Kaže, ih dok ja njega uganjam. To, na sreću još uvijek nije slučaj u naske. Vrlo lako ćeš uganjati Svetosava, Robija ili Nurudina i bit ćete vesela multietična skupina u borbi kontra limesa i redova. :-D

Uprati Gerija, nadji video o frendićima i udri:

https://web.facebook.com/pg/gary/videos ... e_internal
Pa cemu onda termini konsultacija kad ces morati sa kolegama da vijecas zasto je nesto tako? Ne radimo zajednicki projekt pa da se okupljamo nego zelim da mi profesor ili asistent objasni nesto sto mi nije jasno a vazno mi je da skontam. Ti bi sve svalio na studenta, da se sam snalazi..To je pogresan i pomalo nadmen pristup prema studentu.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2584 Re: ETF

Post by johnnykola »

Pa čovječe, neće profesor ili asistent s tobom sad sjediti i učiti 5-6 sati.
Konsultacije, naravno, moraju postojati, ali isto tako biti efektivne i efikasne.
Dodatno, ako ih nema ili su svedene su na minimum, šta s obzirom na
to kod nas možeš uraditi? Možeš se slikati! Postani ti profesor
pa drži instrukcije 17 sati. Mimo toga samo i jedino možeš s kolegom učiti i raditi.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2585 Re: ETF

Post by mirsek »

johnnykola wrote:Pa čovječe, neće profesor ili asistent s tobom sad sjediti i učiti 5-6 sati.
Konsultacije, naravno, moraju postojati, ali isto tako biti efektivne i efikasne.
Dodatno, ako ih nema ili su svedene su na minimum, šta s obzirom na
to kod nas možeš uraditi? Možeš se slikati! Postani ti profesor
pa drži instrukcije 17 sati. Mimo toga samo i jedino možeš s kolegom učiti i raditi.
Naravno da nece uciti s tobom, nemoj sad banalizirati. Na konsultacije ides kad tokom svig ucenja imas nekih nejasnoca a ne da ucis zajedno sa asistentom ili profesorom.
Pa neka asistent da studentu maksimum 10-15 minuta po konsultacijama i eto ti efikasnosti. Meni je uvijek smetalo to forsiranje stvaranja strahopostovanja kod nasih profesora a i kod dosta asistenata gdje moras 3 puta da se preznojis dok se usudis da nesto pitas jer su profesori namcori i krivo natakateni i koriste svoju poziciju moci kao pasivni pritisak na studenta da paze da ga slucajno svojim obracanjem nedo Bog ne naljute pa ce ih zapamtiti i oboriti tamo gdje nije morao.
Last edited by mirsek on 27/07/2017 09:43, edited 1 time in total.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2586 Re: ETF

Post by johnnykola »

mirsek wrote:
johnnykola wrote:Pa čovječe, neće profesor ili asistent s tobom sad sjediti i učiti 5-6 sati.
Konsultacije, naravno, moraju postojati, ali isto tako biti efektivne i efikasne.
Dodatno, ako ih nema ili su svedene su na minimum, šta s obzirom na
to kod nas možeš uraditi? Možeš se slikati! Postani ti profesor
pa drži instrukcije 17 sati. Mimo toga samo i jedino možeš s kolegom učiti i raditi.
Naravno da nece uciti s tobom, nemoj sad banalizirati.
Pa neka asistent da studentu maksimum 10-15 minuta po konsultacijama i eto ti efikasnosti. Meni je uvijek smetalo to forsiranje stvaranja strahopostovanja kod nasih profesora a i kod dosta asistenata gdje moras 3 puta da se preznojis dok se usudis da nesto pitas jer su profesori namcori i krivo natakateni i koriste svoju poziciju moci kao pasivni pritisak na studenta da paze da ga slucajno svojim obracanjem nedo Bog ne naljute pa ce ih zapamtiti i oboriti tamo gdje nije morao.
Pa ti bez obzira pitaj, neće te zgromiti. Maksimalno što može učiniti je ne odgovriti ti. Sve ostalo je plus.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2587 Re: ETF

Post by mirsek »

johnnykola wrote:
mirsek wrote:
johnnykola wrote:Pa čovječe, neće profesor ili asistent s tobom sad sjediti i učiti 5-6 sati.
Konsultacije, naravno, moraju postojati, ali isto tako biti efektivne i efikasne.
Dodatno, ako ih nema ili su svedene su na minimum, šta s obzirom na
to kod nas možeš uraditi? Možeš se slikati! Postani ti profesor
pa drži instrukcije 17 sati. Mimo toga samo i jedino možeš s kolegom učiti i raditi.
Naravno da nece uciti s tobom, nemoj sad banalizirati.
Pa neka asistent da studentu maksimum 10-15 minuta po konsultacijama i eto ti efikasnosti. Meni je uvijek smetalo to forsiranje stvaranja strahopostovanja kod nasih profesora a i kod dosta asistenata gdje moras 3 puta da se preznojis dok se usudis da nesto pitas jer su profesori namcori i krivo natakateni i koriste svoju poziciju moci kao pasivni pritisak na studenta da paze da ga slucajno svojim obracanjem nedo Bog ne naljute pa ce ih zapamtiti i oboriti tamo gdje nije morao.
Pa ti bez obzira pitaj, neće te zgromiti. Maksimalno što može učiniti je ne odgovriti ti. Sve ostalo je plus.
Nije to maksimum. Moze te verbalno napasti i svojom artikulacijom i gestikulacijom pokazati da si glup i zato ne znas i da mu tracis vrijeme jer zuri a tebi kaze da malo vise citas pa ces vise znati bez da ti dozvoli da ga uopste pitas sta ti je nejasno. Jel to osoba koja treba da te nauci necemu i pojasni neke stvari i koju placas iz svog novcanika za taj posao ?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2588 Re: ETF

Post by johnnykola »

Šta se ti imaš sekirati zato što će ti neko reći da si glup kad znaš da nisi glup? Zamisli tu konjinu na wc šolji kako se istovara i smijat ćeš se. Ako ti je nešto krivo što njega plaćaš, a on stobom tako, promijeni faks i razguli. Odgovornost je na tebi. Ne želiš to, obatali šuplju priču i ono na šta ne možeš utjecati, sjedi i uči. Simple as that.

Od šuplje priče kako je profa monstrum, kako bi ti drukčije vodio fakultet, nemaš ništa, gubiš bezveze energiju.
Završi faks, postani profa pa ti uređuj odnos studentima, kurikulum i pravila.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#2589 Re: ETF

Post by KIseljak12 »

johnnykola wrote:Pa čovječe, neće profesor ili asistent s tobom sad sjediti i učiti 5-6 sati.
Konsultacije, naravno, moraju postojati, ali isto tako biti efektivne i efikasne.
Dodatno, ako ih nema ili su svedene su na minimum, šta s obzirom na
to kod nas možeš uraditi? Možeš se slikati! Postani ti profesor
pa drži instrukcije 17 sati. Mimo toga samo i jedino možeš s kolegom učiti i raditi.
Tako sam ja kolegama pokazivao matematiku, njih 5-6 polozilo, ja tek nakon dvije godine.

To sto si ti pljunuo u sake i postigao sta si htio je cinjenica, kao sto je cinjenica da ne mozes sebe drzati kao mjerilo za covjecanstvo.

Ne mora svako fakultet ni upisati, ni zavrsiti, nije smak svijeta.

Meni kao inzenjeru je efikasnost sistema jedan od najbitnijih parametara. Obrazovni sistem u BiH, pa ni ETF nije efikasan.

Tvoje tvrdnje da treba vise udarati cekicem u glavu su slicne tvrdnjama da u auto koje puno trosi treba vise i tociti goriva. To nije nikakvo rjesenje, to je jednostavno nuzno u ovakvoj situaciji.

Rjesenje za neefikasan motor je da se motor poboljsa, zamijeni, remontira, nije da se toci jos vise goriva.

Ko (treba da) remontira neefikasne motore? Ljudi koji se razumiju u to. Koji su to? Prvenstveno inzenjeri i majstori.

Ko (treba da) remontira obrazovni sistem? Ljudi koji se razumiju u to. Koji su to? Prvenstveno pedagozi. Inzenjeri ne bi bili inzenjeri da se ne petljaju u sve, pa kako onda da se ne petljaju u odvijanje nastavnog procesa, iako to ni najmanje nije njihova struka.

Oni jedino mogu da daju strucno misljenje o gradivu i materiji koja se izucava i predaje na dodiplomskom studiju.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2590 Re: ETF

Post by johnnykola »

KIseljak12 wrote:
To sto si ti pljunuo u sake i postigao sta si htio je cinjenica, kao sto je cinjenica da ne mozes sebe drzati kao mjerilo za covjecanstvo.
Ne držim sebe kao mjerilo za čovječanstvo, naprosto znam da to svako može. Neko uz više, neko uz manje vremena. Sve to uz prosječnu inteligenciju.
KIseljak12 wrote: Tvoje tvrdnje da treba vise udarati cekicem u glavu su slicne tvrdnjama da u auto koje puno trosi treba vise i tociti goriva. To nije nikakvo rjesenje, to je jednostavno nuzno u ovakvoj situaciji.
O tome pišem sve vrijeme. Da je to nužno u ovakvoj situaciji, poučen iskustvom kako ništa drugo ne pomaže.
KIseljak12 wrote: Rjesenje za neefikasan motor je da se motor poboljsa, zamijeni, remontira, nije da se toci jos vise goriva.

Ko (treba da) remontira neefikasne motore? Ljudi koji se razumiju u to. Koji su to? Prvenstveno inzenjeri i majstori.

Ko (treba da) remontira obrazovni sistem? Ljudi koji se razumiju u to. Koji su to? Prvenstveno pedagozi. Inzenjeri ne bi bili inzenjeri da se ne petljaju u sve, pa kako onda da se ne petljaju u odvijanje nastavnog procesa, iako to ni najmanje nije njihova struka.

Oni jedino mogu da daju strucno misljenje o gradivu i materiji koja se izucava i predaje na dodiplomskom studiju.
Da, ali moraš biti svjestan, teško u fah idiota uglavnom inženjera budeš našao vrsne pedagoge.
Oni su zbog oblika svojeg obrazovanja, ne minimiziram nikog, pa ni pedagoge, ipak jači od njih, pedagoga.
A oni ne mogu i ne mijenjaju sistem, ne mijenjaju ga na bolje ni kurikularne reforme pa tako niti bolonjska,
očito. Ne mijenjaju ga političke stranke, jer ne zaboravimo od njih mora doći zeleno svjetlo.

I sad će ga promijeniti pedagozi. Ne budimo smiješni, realno.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2591 Re: ETF

Post by johnnykola »

"Ne može, morate naučiti sve pojmove... Kako ćeš ti kad te pošalje idi donesi pile žutih krila, a ti ne znaš šta je pile."

"Uzmi bolan, tog Martinjenka pa pročitaj. Integral je integral pa i na ruskom. A student neće da uzme već pita ima li šta na engleskom. Ama ne znaš ti ni svoj jezik, a nekmoli engleski."

Velika boljka, nepoznavanje jezika, kao jedan od preduvjeta izražavanja. U vremenu u kojem se traži storiteling gotovo fatalna. O pojmovima da ne pišem.
Last edited by johnnykola on 28/07/2017 11:07, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27933
Joined: 20/03/2013 15:38

#2592 Re: ETF

Post by Naslovnica »

Da dodamo i to da kada tim ne igra kako treba, ne mijenja se kompletan tim - nego trener.
Trener na ETF-u je odavno trebao biti zamijenjen.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2593 Re: ETF

Post by johnnykola »

Naslovnica wrote:Da dodamo i to da kada tim ne igra kako treba, ne mijenja se kompletan tim - nego trener.
Trener na ETF-u je odavno trebao biti zamijenjen.
Da, i top-down pristp je opcija mada teško upali u naske i u ovom slučaju konkretnom.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2594 Re: ETF

Post by johnnykola »

Nažalost, i ovo je reala:

Uđem ja u taksi, a on meni kaže: "Dobar dan, profesore."
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2595 Re: ETF

Post by johnnykola »

"Ne nauče ljudi konkavnost i konveksnost funkcija, prevojne tačke, a onda vidiš tamo negdje od Blagaja vijenac lijevo, vijenac desno."

Na tragu one: Šta će nam tolike matematike i ta fizika. Ona nam ne treba uopće!
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2596 Re: ETF

Post by mirsek »

johnnykola wrote:"Ne nauče ljudi konkavnost i konveksnost funkcija, prevojne tačke, a onda vidiš tamo negdje od Blagaja vijenac lijevo, vijenac desno."

Na tragu one: Šta će nam tolike matematike i ta fizika. Ona nam ne treba uopće!
Jel to neka jutarnja inspiracija pa svaki dan ranom zorom zivotne mudrolije ?
Ajd iskreno, zar stvarno onima sa RI smjera treba toliko fizike ili matematike a onda ih kad se treba zaposliti u softverskim firmama presisa neko sa FIT-a ili srednjoskolac sa visegodisnjim iskustvom ?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2597 Re: ETF

Post by johnnykola »

Fino gore stoji kako i šta.
Nisu ovo mudrolije, ovo je istina.
Neka čita ko hoće da čita i neka radi ko
šta hoće da radi. Pa tako i ja.
Živija!
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2598 Re: ETF

Post by johnnykola »

"Budi pošten prema sebi preradi ovih osamdeset zadataka, nemoj ići tamo da mašeš Halidu Bešliću. Da on i sutra opet
pjeva ti bi iš'o i gled'o ga."

Ima vremena i za muziku i za filmove i opijanja i zabavu. Izbalansiraj sve, partijaj, ali učenje neka ti bude na prvom mjestu.
Živaca ima do neke tridesete, iza je većini mnogo teže baviti se formalnim obrazovanjem.
Naslovnica
Posts: 27933
Joined: 20/03/2013 15:38

#2599 Re: ETF

Post by Naslovnica »

Image
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2600 Re: ETF

Post by johnnykola »

Naslovnica wrote:Image
:D :D :D
Post Reply