ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2176 Re: ETF

Post by kB27 »

SamoTii wrote:Šta se radi prvog dana ak. godine
Isto kao u osnovnoj, roditelji vas dovedu, budu prvih 45 minuta s vama i onda ostajete sami. :mrgreen:

Zezam se, izaći će raspored na c2.etf.unsa.ba (ili na etf.unsa.ba, nisam siguran za 1. godinu), do sada je uvijek bilo ponedjeljkom predavanje iz Osnova elektrotehnike u 9:00.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2177 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

kB27 wrote:Možda su i na njih utjecali neki nepoznati faktori. :)

Ti imaš pravo na 'faktore' a oni ne? :roll: Treba hodati po zemlji...
Na njih je utjecala propalitetna politika koja im je i omogucila da se upisu.
Briga tebe kakav sam ja ,hodacu po Marsu i necu promjeniti misljenje o ovima iz prethodnog posta.
Ako je tebi to uredu ok.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2178 Re: ETF

Post by kB27 »

Gejmerofil wrote:
kB27 wrote:Možda su i na njih utjecali neki nepoznati faktori. :)

Ti imaš pravo na 'faktore' a oni ne? :roll: Treba hodati po zemlji...
Na njih je utjecala propalitetna politika koja im je i omogucila da se upisu.
Briga tebe kakav sam ja ,hodacu po Marsu i necu promjeniti misljenje o ovima iz prethodnog posta.
Ako je tebi to uredu ok.
Vidi nešto.. kad si tako bezobrazan pa daješ sebi pravo da o ljudima koje uopće ne poznaješ govoriš svakakve stvari, a razlika između tebe sa 6/40 i njih sa 0/40 bodova na prijemnom ispitu je mizerna (osim što su oni upisani a ti nisi), zaslužuješ da ti se štošta kaže - pa i ovo: razmisli malo o sebi kada ni pored 'propalitetne politike' nisi uspio da se upišeš.

Sve vrijeme me vučeš za jezik a pokušavam ti (i ja i još neki forumaši) na normalan način dati do znanja da trebaš realno sagledati situaciju i reći sebi 'da, kreten sam jer me 4 godine bolio kurac za prosjek u srednjoj školi i jer se nisam udostojio da 7 dana pred prijemni ispit sjednem po 4-5 sati dnevno i pređem gradivo koje može doći kako bih uradio kvalitetno ispit i bio ispred većine'.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2179 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

Pa nije me bas bolio kurac za srednju skolu, cak sam jedanput bio odlican, dvaput vrlodobar i jednom dobar.Trudio sam se koliko sam mogao tako da opet pises gluposti.Istina,nisam vjezbao 4-5 sati dnevno, manje i dva do tri puta u sedmici.Vidis da zasluzujes da se bude bezobrazan prema tebi,jer si tvrdoglav i naporan frajer.Da ne spominjem sad razliku u skolama i sl.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2180 Re: ETF

Post by kB27 »

Gejmerofil wrote:Pa nije me bas bolio kurac za srednju skolu, cak sam jedanput bio odlican, dvaput vrlodobar i jednom dobar.Trudio sam se koliko sam mogao tako da opet pises gluposti.Istina,nisam vjezbao 4-5 sati dnevno, manje i dva do tri puta u sedmici.Vidis da zasluzujes da se bude bezobrazan prema tebi,jer si tvrdoglav i naporan frajer.Da ne spominjem sad razliku u skolama i sl.
U koju si to srednju školu toliko tešku išao? E čuj čak sam jedanput bio odličan. :mrgreen:

Sva suština je sadržana u tvojoj rečenici 'trudio sam se koliko sam mogao', a prolazio čak dobrim u srednjoj školi. U tom slučaju ETF stvarno nije za tebe, trudio si se koliko si mogao ali si opet bio dobar. U mojoj srednjoj školi, koja važi za jednu od najzahtjevnijih u Kantonu Sarajevo, rijetki učenici koji su prolazili dobrim ili jedva vrlodobrim ili nisu upisali fakultete ili su upisali neku smijuriju od fakulteta. Uz naravno izuzetke koje izuzetno poštujem - vrhunske sportiste i vrhunske umjetnike (konkretno glumce). Oni su svoj put u tim sferama dalje nastavili i svaka im čast na tome.

Budi slobodno 'bezobrazan prema meni' jer se ovdje ne radi o meni nego o tebi.
User avatar
FasterThanLight
Posts: 187
Joined: 08/07/2016 23:54

#2181 Re: ETF

Post by FasterThanLight »

tema je beskonacna petlja a varijable su fatkic, upis, nekada, austrija.. ( :mandrak: )
btw nadoh hrasnog u obliku smajlica -> :angry:
SamoTii
Posts: 20
Joined: 09/07/2016 20:41

#2182 Re: ETF

Post by SamoTii »

:D
FasterThanLight wrote:tema je beskonacna petlja a varijable su fatkic, upis, nekada, austrija.. ( :mandrak: )
:angry:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Hahahahahahhaha
Last edited by SamoTii on 22/09/2016 20:13, edited 1 time in total.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2183 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

kB27 wrote:
Gejmerofil wrote:Pa nije me bas bolio kurac za srednju skolu, cak sam jedanput bio odlican, dvaput vrlodobar i jednom dobar.Trudio sam se koliko sam mogao tako da opet pises gluposti.Istina,nisam vjezbao 4-5 sati dnevno, manje i dva do tri puta u sedmici.Vidis da zasluzujes da se bude bezobrazan prema tebi,jer si tvrdoglav i naporan frajer.Da ne spominjem sad razliku u skolama i sl.
U koju si to srednju školu toliko tešku išao? E čuj čak sam jedanput bio odličan. :mrgreen:

Sva suština je sadržana u tvojoj rečenici 'trudio sam se koliko sam mogao', a prolazio čak dobrim u srednjoj školi. U tom slučaju ETF stvarno nije za tebe, trudio si se koliko si mogao ali si opet bio dobar. U mojoj srednjoj školi, koja važi za jednu od najzahtjevnijih u Kantonu Sarajevo, rijetki učenici koji su prolazili dobrim ili jedva vrlodobrim ili nisu upisali fakultete ili su upisali neku smijuriju od fakulteta. Uz naravno izuzetke koje izuzetno poštujem - vrhunske sportiste i vrhunske umjetnike (konkretno glumce). Oni su svoj put u tim sferama dalje nastavili i svaka im čast na tome.

Budi slobodno 'bezobrazan prema meni' jer se ovdje ne radi o meni nego o tebi.
Dobar sam bio na prelazu iz osnovne u srednju skolu,tj. u prvom razredu.Ne vidim sta ima lose u tome ako covjek nije odlican? Dakle, fakultet je samo za odlicne? Bajo,jel me zajebajes? A po cemu najzahtjevnija? Po obimu beskorisnih cinjenica i gluposti koje si morao na silu reprodukovati?
Boze dragi ne vjerujem.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2184 Re: ETF

Post by kB27 »

Gejmerofil wrote: Dobar sam bio na prelazu iz osnovne u srednju skolu,tj. u prvom razredu.Ne vidim sta ima lose u tome ako covjek nije odlican? Dakle, fakultet je samo za odlicne? Bajo,jel me zajebajes? A po cemu najzahtjevnija? Po obimu beskorisnih cinjenica i gluposti koje si morao na silu reprodukovati?
Boze dragi ne vjerujem.
Konstantno preskačeš pitanje, u koju si tako tešku školu išao? Naravno da fakultet nije samo za odlične, ali ako nisi bio u stanju završiti odličnim srednju školu vjerovatno se nećeš dobro provesti na ETFu. Naravno, postoje izuzeci koji to dokažu npr. na prijemnom. A ti si na prijemnom potvrdio da nisi slučajno bio dobar u srednjoj školi.

Naravno da ne.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2185 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

kB27 wrote:
Gejmerofil wrote: Dobar sam bio na prelazu iz osnovne u srednju skolu,tj. u prvom razredu.Ne vidim sta ima lose u tome ako covjek nije odlican? Dakle, fakultet je samo za odlicne? Bajo,jel me zajebajes? A po cemu najzahtjevnija? Po obimu beskorisnih cinjenica i gluposti koje si morao na silu reprodukovati?
Boze dragi ne vjerujem.
Konstantno preskačeš pitanje, u koju si tako tešku školu išao? Naravno da fakultet nije samo za odlične, ali ako nisi bio u stanju završiti odličnim srednju školu vjerovatno se nećeš dobro provesti na ETFu. Naravno, postoje izuzeci koji to dokažu npr. na prijemnom. A ti si na prijemnom potvrdio da nisi slučajno bio dobar u srednjoj školi.

Naravno da ne.
Pa evo isao sam u gimnaziju, a dobar sam bio iz razloga sto je bio prvi razred,konto isto sto i osnovna, nema veze sa matematikom.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2186 Re: ETF

Post by kB27 »

Išao sam u gimnaziju je isto kao 'išao sam u srednju školu'. Gimnazija svakakvih ima. Napiši brate dragi koja je, ili napiši da ne želiš reći - sve je ok.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2187 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

kB27 wrote:Išao sam u gimnaziju je isto kao 'išao sam u srednju školu'. Gimnazija svakakvih ima. Napiši brate dragi koja je, ili napiši da ne želiš reći - sve je ok.
Jedina Prva gimnazija u Zenici, ulice Ezhera Eze Arnautovica 26, nadomak Bosne.
SamoTii
Posts: 20
Joined: 09/07/2016 20:41

#2188 Re: ETF

Post by SamoTii »

To fahro
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2189 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

SamoTii wrote:To fahro
?
SamoTii
Posts: 20
Joined: 09/07/2016 20:41

#2190 Re: ETF

Post by SamoTii »

Ovaj sto je drugi na energetici je imao 5.00 u tvojoj školi.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2191 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

Ne znam ni za 1 takvog, pa pobogu nije u Zenici samo 1 skola, ima jos 1 gimnazija, tehnicka u okviru koje postoji elektortehnicki smjer,ekonomska...
I jos 2 pitanja: Sta si ti agent KGB-a? Jesi se upisao ove godine na ETF?
SamoTii
Posts: 20
Joined: 09/07/2016 20:41

#2192 Re: ETF

Post by SamoTii »

Da upisao sam ove godine. Gledao stranicu tvoje škole i vidim maturante.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2193 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

SamoTii wrote:Da upisao sam ove godine. Gledao stranicu tvoje škole i vidim maturante.
Haj na pm.
User avatar
hrasno38
Posts: 31487
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2194 Re: ETF

Post by hrasno38 »

kB27 wrote:
Gejmerofil wrote: Dobar sam bio na prelazu iz osnovne u srednju skolu,tj. u prvom razredu.Ne vidim sta ima lose u tome ako covjek nije odlican? Dakle, fakultet je samo za odlicne? Bajo,jel me zajebajes? A po cemu najzahtjevnija? Po obimu beskorisnih cinjenica i gluposti koje si morao na silu reprodukovati?
Boze dragi ne vjerujem.
Konstantno preskačeš pitanje, u koju si tako tešku školu išao? Naravno da fakultet nije samo za odlične, ali ako nisi bio u stanju završiti odličnim srednju školu vjerovatno se nećeš dobro provesti na ETFu. Naravno, postoje izuzeci koji to dokažu npr. na prijemnom. A ti si na prijemnom potvrdio da nisi slučajno bio dobar u srednjoj školi.

Naravno da ne.
Mozda u onu u kojoj roditelji ne moraju placati skolovanje a te su po pravilu manje zahtjevne od onih gdje danasnji novokomponovani pomodari upisuju svoju djecu. Napisao sam ovdje davno da je prosle godine upisano oko 400 studenata i svi koji su upisani su polozili prijemni iz matematike. Na prvom roku jedva ih je 20% proslo. Necu ulijetati u pricu izmedju tebe i ovog omladinca ali kao sto je ocito da je on srednji ucenik tako je ocito i da ti imas i te kako veze sa fakultetom jer fantasticno baratas podacima. Ta tvoja vrlo ruzna recenica......"ali ako nisi bio u stanju završiti odličnim srednju školu" je upravo slika i prilika danasnjeg ETF-a. Odlikasi!!!!! Jel se pravis lud ili je nesto drugo u pitanju kad odlicno znas da su ti isti odlikasi sa elitnih skola ili vecina njih jedva polozili 2-3 predmeta kao i oni koji nisu odlikasi ali recimo imaju talenta. Pitao sam i ja vas branioce ETF=ovih staza revolucije sto npr. Lagumdzijim sin Salko kao vrsni matematicar i ucesnik olimpijade nije upisao ETF nego Burch i zasto niko od ove zadnje ekipe sa olimpijade nije na ETF-u????? Zato sto nece da ih isfrustrirani mazohisti u vidu profesora jebu u zdrav mozak pocevsi od Fatkica, Cizija pa kasnije Nosovica itd itd. Kazes odlicni i odlikasi. kako onda tumacis a i to sam napisao da je momku koji je uzeo nekakvu medalju da li na olimpijadi ili svjetskom prvenstvu .....uglavnom nekom velikom medjunarodnom takmicenju iz matematike isti taj bnolesnik Fatkic dao osmicu!!!! Koga vi vise obmanjujete sa tim vasim pricama o strasnom ETF-u i strucnjacima koji su ga zavrsili. Gdje ste strucnjaci ili bolje receno gdje smo strucnjaci???? GDJE SU NAM IMENA I PREZIMENA U AKADEMSKIM EVROPSKIM I SVJETSKIM ZAJEDNICAMA???? KRATKO I JASNO.....NIGDJE NI NA SIROJ MAPI!! Branite ono sto je lapsus lingua u univerzitetskom svijetu Evrope gdje KAKO VI KAZETRE "papanski" fakulteti stvaraju priznata naucna imena a ETF iz Sarajeva sa ostalim drzavnim fakultetima radja i stvara uglavnom no-name inzinjere i akademski obrazovane gradjane. I svi ti strasni profesori kada poslije ETF-a odu na privatne fakultete bez imalo razmisljanja, stida ili bilo cega drugog dijele pozitivne ocjene sakom i kapom jer jebi ga pinka je pinka a obraz je obraz!!!! He cuj ako nisi zavrsio odlicnim............ :jbt:
I postavit cu ti vrlo vrlo jednostavno pittanje: kako to da oni koji nisu odlicni dosli na ETF odu (naravno ko moze i ko dobije priliku) nakon godine ili dvije patenje na neki strani fakultet i zavrse ga sa pjesmom....bez ikakvih cupanja kose i uzimanja apaurina prije ispita iz matematike. Zato sto ti fakulteti u ravnopravan polozaj stavljaju odgovornost profesora na spram studenata pa ako je tebi prika losa prolaznost ti si kita od profesora i ne mozes raditi taj posao. Ne moze napolju biti predsjednik studenata student clan neke stranke a jos manje dekani postavljani prema politickoj pripadnosti. Prije svega strucnost a onda psihologija jer se radi sa ljudima a ne sa krompirima.
I dugo sam razmisljao ako bi se uhvatio politike sta bi ja tamo radio i sada definitvno znam: Skrsio bi obrazovni sistem do temelja i uspostavio nakon 100 godina odgovornost nastavnog kadra uporedo sa davanjem mjesta i dostojanstva koje pripada tim ljudima. Bez obzira sto se vas masa jezi na bilo sta srpsko trebalo bi vas isto tako masa pogledati film Sesir profesora Koste Vujica pa da skontate sta znaci kad jedan covjek ima i strogost i pravdenost i kapacitet da prenese znanje ali i ono najvaznije.....da bude covjek i prijatelj.
User avatar
zlaataan
Posts: 892
Joined: 31/05/2009 22:19
Location: Macondo

#2195 Re: ETF

Post by zlaataan »

hrasno38 wrote:
kB27 wrote:
Gejmerofil wrote: Dobar sam bio na prelazu iz osnovne u srednju skolu,tj. u prvom razredu.Ne vidim sta ima lose u tome ako covjek nije odlican? Dakle, fakultet je samo za odlicne? Bajo,jel me zajebajes? A po cemu najzahtjevnija? Po obimu beskorisnih cinjenica i gluposti koje si morao na silu reprodukovati?
Boze dragi ne vjerujem.
Konstantno preskačeš pitanje, u koju si tako tešku školu išao? Naravno da fakultet nije samo za odlične, ali ako nisi bio u stanju završiti odličnim srednju školu vjerovatno se nećeš dobro provesti na ETFu. Naravno, postoje izuzeci koji to dokažu npr. na prijemnom. A ti si na prijemnom potvrdio da nisi slučajno bio dobar u srednjoj školi.

Naravno da ne.
Mozda u onu u kojoj roditelji ne moraju placati skolovanje a te su po pravilu manje zahtjevne od onih gdje danasnji novokomponovani pomodari upisuju svoju djecu. Napisao sam ovdje davno da je prosle godine upisano oko 400 studenata i svi koji su upisani su polozili prijemni iz matematike. Na prvom roku jedva ih je 20% proslo. Necu ulijetati u pricu izmedju tebe i ovog omladinca ali kao sto je ocito da je on srednji ucenik tako je ocito i da ti imas i te kako veze sa fakultetom jer fantasticno baratas podacima. Ta tvoja vrlo ruzna recenica......"ali ako nisi bio u stanju završiti odličnim srednju školu" je upravo slika i prilika danasnjeg ETF-a. Odlikasi!!!!! Jel se pravis lud ili je nesto drugo u pitanju kad odlicno znas da su ti isti odlikasi sa elitnih skola ili vecina njih jedva polozili 2-3 predmeta kao i oni koji nisu odlikasi ali recimo imaju talenta. Pitao sam i ja vas branioce ETF=ovih staza revolucije sto npr. Lagumdzijim sin Salko kao vrsni matematicar i ucesnik olimpijade nije upisao ETF nego Burch i zasto niko od ove zadnje ekipe sa olimpijade nije na ETF-u????? Zato sto nece da ih isfrustrirani mazohisti u vidu profesora jebu u zdrav mozak pocevsi od Fatkica, Cizija pa kasnije Nosovica itd itd. Kazes odlicni i odlikasi. kako onda tumacis a i to sam napisao da je momku koji je uzeo nekakvu medalju da li na olimpijadi ili svjetskom prvenstvu .....uglavnom nekom velikom medjunarodnom takmicenju iz matematike isti taj bnolesnik Fatkic dao osmicu!!!! Koga vi vise obmanjujete sa tim vasim pricama o strasnom ETF-u i strucnjacima koji su ga zavrsili. Gdje ste strucnjaci ili bolje receno gdje smo strucnjaci???? GDJE SU NAM IMENA I PREZIMENA U AKADEMSKIM EVROPSKIM I SVJETSKIM ZAJEDNICAMA???? KRATKO I JASNO.....NIGDJE NI NA SIROJ MAPI!! Branite ono sto je lapsus lingua u univerzitetskom svijetu Evrope gdje KAKO VI KAZETRE "papanski" fakulteti stvaraju priznata naucna imena a ETF iz Sarajeva sa ostalim drzavnim fakultetima radja i stvara uglavnom no-name inzinjere i akademski obrazovane gradjane. I svi ti strasni profesori kada poslije ETF-a odu na privatne fakultete bez imalo razmisljanja, stida ili bilo cega drugog dijele pozitivne ocjene sakom i kapom jer jebi ga pinka je pinka a obraz je obraz!!!! He cuj ako nisi zavrsio odlicnim............ :jbt:
I postavit cu ti vrlo vrlo jednostavno pittanje: kako to da oni koji nisu odlicni dosli na ETF odu (naravno ko moze i ko dobije priliku) nakon godine ili dvije patenje na neki strani fakultet i zavrse ga sa pjesmom....bez ikakvih cupanja kose i uzimanja apaurina prije ispita iz matematike. Zato sto ti fakulteti u ravnopravan polozaj stavljaju odgovornost profesora na spram studenata pa ako je tebi prika losa prolaznost ti si kita od profesora i ne mozes raditi taj posao. Ne moze napolju biti predsjednik studenata student clan neke stranke a jos manje dekani postavljani prema politickoj pripadnosti. Prije svega strucnost a onda psihologija jer se radi sa ljudima a ne sa krompirima.
I dugo sam razmisljao ako bi se uhvatio politike sta bi ja tamo radio i sada definitvno znam: Skrsio bi obrazovni sistem do temelja i uspostavio nakon 100 godina odgovornost nastavnog kadra uporedo sa davanjem mjesta i dostojanstva koje pripada tim ljudima. Bez obzira sto se vas masa jezi na bilo sta srpsko trebalo bi vas isto tako masa pogledati film Sesir profesora Koste Vujica pa da skontate sta znaci kad jedan covjek ima i strogost i pravdenost i kapacitet da prenese znanje ali i ono najvaznije.....da bude covjek i prijatelj.
Ispravka krivog navoda: nije upisao Burch. Otkud ti to? Primljen je na Brown University... https://www.bosnasema.ba/ba/news/zlatna ... -RKb_CLTIU
User avatar
hrasno38
Posts: 31487
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2196 Re: ETF

Post by hrasno38 »

zlaataan wrote:Ispravka krivog navoda: nije upisao Burch. Otkud ti to? Primljen je na Brown University... https://www.bosnasema.ba/ba/news/zlatna ... -RKb_CLTIU
OK izvinjavam se tu mu i jeste mjesto s obzirom na njegov zaista raskosan talenat. U svakom slucaju nije na ETF-u :D I niko od ove sjajne djece nije ni pomislio da se skoluje na nasim "prestiznim" visokoskolskim ustanovama sto je na zalost a ne na radost jer je razlog jednostavan: NASTAVNI KADAR NIKAKAV!!! I ovo treba staviti da se procita i da mi pojedinci ovdje pokazu koliko je to djece iz ostalih DRZAVNIH skola ostislo na ovako prestizne koledze"

Anela Arifi

Učenica Međunarodne srednje škole u Tuzli, Anela Arifi je primljena na Ivy League Univerzitet – Dartmouth College, jedan od najprestižnijih istraživačkih univerziteta u Hanoveru, New Hemshire, SAD. Anela je, na navedenom univerzitetu, odlikovana za učenjaka (King Scholar), što znači da će tokom studija primati stipendiju u iznosu od 250 000 američkih dolara, odnosno 68 000 dolara godišnje. Ova stipendija, poznatija kao Dorothy J. i Robert E. King 1957. stipendija, spada u kategoriju najvećih studentskih stipendija, te se dodjeljuje za učenike koji su tokom školovanja dali svoj doprinos nauci i naučno – istraživačkim radovima. Anela je jedan od rijetkih studenata koja je dobila priliku sarađivati i raditi sa najboljim i najpoznatijim mentorima, te stažirati u najvećim korporacijama SAD.

Bahrudin Trbalić

Učenik Međunarodne srednje škole u Tuzli, Bahrudin Trbalić je primljen na Massachusetts Institute of Technology (MIT). MIT je jedan od najprestižnijih fakulteta na svijetu i rangira kao najbolji fakultet u oblasti fizike i prirodnih nauka. Mnogo sreće i uspjeha našem dragom učeniku u daljem školovanju!

Neira Kurtović

Neira Kurtović, učenica Sarajevo Koledža je primljena na prestižni Oxford Univerzitet. Ovo je veliki uspjeh naše učenice. Mnogo sreće i uspjeha u daljem školovanju.

Haris Brkić

Haris Brkić, učenik Sarajevo koledza je primljen na Massachusetts Institute of Technology (MIT). MIT je jedan od najprestižnijih fakulteta na svijetu i rangira kao najbolji fakultet u oblasti fizike i prirodnih nauka. Stipendija iznosi $62.000 na godišnjem nivou.

Zerina Kurtović

Zerina Kurtović, učenica Sarajevo Koledža je primljena na London Imperial Koledž, master studij. Sarajevo Koledž je pomogao našim učenicama u ostvarivanju životnih ciljeva!

Zlatko Salko Lagumdžija

Zaltko Salko Lagumdžija, učenik Međunarodne srednje škole u Sarajevu, je primljen na Brown University, New York. Tokom školovanja u Međunarodnoj školi, Zlatko Salko je pokazao veliko interesovanje prema nekoliko oblasti, od kojih se posebno isticao u matematici i muzici, gdje je i postigao zapažene rezultate na međunarodnim takmičenjima.

Tesko da bi iko od ove sjajne djece kod Huseta upisao 10......tesko do bola :izet:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2197 Re: ETF

Post by kB27 »

Ah, te frustracije.
User avatar
hrasno38
Posts: 31487
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2198 Re: ETF

Post by hrasno38 »

kB27 wrote:Ah, te frustracije.
Ti mozda nisi ali ja i te kako jesam frustrin time sto nam djeca i kvalitetni ljudi odlaze iz zemlje da bi supci mogli zaposjesti sva mjesta. Ja se za to nisam borio ako ti znas sta to znaci!!!
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#2199 Re: ETF

Post by Kataklinger »

Neko rece da je prijemni pokazatelj koliko je ko ozbiljan i spreman u startu? Nekoliko mojih kolega koji su bili najbolji matematicari u generaciji na ETFu su kiksali prijemne i da im nije bilo dodatnih bodova s takmicenja i ostalih cuda, upali bi u samofinansirajuce. A koliko sam vidio, zadnjih par godina je smijurija od prijemnog, onih 20ak zadacica koji se rijese u 4-5 redova i zaokruzi tacan rezultat. I tako nekoliko godina u nizu. Bilo dovoljno skinuti nekoliko tih primjera ispita s rjesenjima i osigurat poprilicnu vjerovatnocu za dobro uraditi prijemni. Meni to nije nikakav pokazatelj znanja. Time je samo komisija za pregled osiguravala sebi da se sto brze pregleda i sto lakse ocijeni, stave kalup s tacnim odgovorima na rjesenja i rad pregledan za 2 minute. Nema peglanja oko pregledanja, ili je tacno ili ne. Cisto sranje od prijemnog.

Prije je bio prijemni ispit u pravom smislu. Na pripremnoj nastavi se obradi 10ak oblasti detaljno, na prijemnom dodje 5 slozenijih zadataka iz nekih od predjenih oblasti. To i jest kvalitetan nacin provjere znanja. Ali problem je gospodi to pregledat jer se mora kroz svaki zadatak proci red po red + sto uvijek postoji mogucnost da se na zalbama izvlace dodatni bodovi na neke dijelove zadataka, pa to bude pegla. Pegla ne pegla, to i jest kako treba a ne ovi glupi zadacici u par redova koji i nisu toliko pogodni za prezentovat realno znanje.

Ne znam kakav je bio prijemni ove godine, jesu li sta mijenjali pa ne bih o tome, jer nisam u toku. Ali ono od proslih godina je KITAstrofa!


Znam da su na Elektricnim krugovima uveli ovaj sistem, kamara zadacica po bod dva sa multiple choice odgovorima. Studentima se pregleda tako sto se nabije taj kalup s rjesenjima i ako nije tacan rezultat krizaj sve. Bez obzira sto u tim zadacnicama sigurno ima i tacnih dijelova zadacica, gdje studenti pokazu da nesto i znaju, medjutim ovaj sistem in to sve ukine. A s druge strane olaksa asistentima da pregledaju za tren. Zato i jest opala prolaznost drasticno.
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#2200 Re: ETF

Post by The BEN10 »

The BEN10 wrote:Sinoć nešta pregledao FB profil, kad ugledah kolegu iz srednje škole. Bio kudikamo lošiji učenik od mene, ali ipak odličan.
Nakon SŠ naravno obojica upisali ETF. I naravno, on nije uspio. Obnovio godinu, a onda otišao u Beč. Tu završio ETF, sada radi u tamošnjem telekomu.
Drugi tip, slabiji učenik od ovog prvog kojeg pominjem, također s nama upisao faks. Obnovio prvu godinu, otišao zatim u drugu zemlju EU i tamo završio faks. Prije par godina ga vidio došao sa kolegama da završe neki posao. Nismo se stigli vidjeti na godišnjici mature jer je bio zauzet, kao i prvi.
Treći - u rangu drugog. Živi u Kanadi sa porodicom. Također završio faks.
....

Pametnom dosta. A pojedincima ne možeš objasniti suštinu ni do Aliđuna. :-D
Kad nadobudni mališani koji su još uvijek na tatinim jaslama počnu komentarisati o ljudima koji su završili fakultet i stekli ogromno radno i životno iskustvo, govoreći kako su isfrustrirani itd. :-)
Otresajući neke druge forumaše na istoj ovoj temi prije par mjeseci rekao sam sljedeće: lično sam bio dobar student, MM, Fiz i slične predmete koji nisu core ETF-a sam ispolagao bez problema, jer sam već u srednjoj kroz takmičenja radio mnogo teže zadatke (da ne govorim kako mi je smiješna diskusija o "težina zadataka" na prijemnom - pa to su čisti šablonski zadaci, bez ikakvog posebnog truda se uradi: ni sekunde težine koji se mogu naći u ozbiljnim takmičarskim zadacima gdje je počesto potrebno povezati više različitih oblasti, teorema i sl). Pa opet, kao takav, smatram da se djecu previše opterećuje mnogim detaljima. I zato imamo situaciju kakvu sam opisao u ovom postu, a takvih slučajeva je inače koliko hoćeš!
Dakle, ovdje se ne radi ni o čijim frustracijama (živo me boli ćošak hoće li se neki razmaženi tatin sin sekirati ili ne), već govorim o kvaliteti studija uopšte. I zato sam prije par stranica postavljao liste gdje se vidi da je UNSA na 1820. mjestu. Drugim riječima, rupčaga.
Vi se zapitajte zašto je to tako. ;-)
Da se inače još jednom podsjetimo naše naučne elite:
http://www.webometrics.info/en/node/173

Kao i toga gdje smo u svijetu:
http://www.webometrics.info/en/Europe/B ... egovina%20
UNSA - 1820, ostale da i ne tražimo...
Post Reply