ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2151 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

Zasto nisu naglasili fino da prijemni ne igra nikakvu ulogu i odmah da znam da ne pokusavam ni upisati.Kako rade neki drugi faksovi,kazu samo ocjene iz srednje se gledaju i cao.
Ne mozemo svi 5.0 imati i takvim koji nemaju jedini spas je prijemni.Logika goli kurac nista drugo.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2152 Re: ETF

Post by kB27 »

Gejmerofil wrote:Zasto nisu naglasili fino da prijemni ne igra nikakvu ulogu i odmah da znam da ne pokusavam ni upisati.Kako rade neki drugi faksovi,kazu samo ocjene iz srednje se gledaju i cao.
Ne mozemo svi 5.0 imati i takvim koji nemaju jedini spas je prijemni.Logika goli kurac nista drugo.
Kako ne igra nikakvu ulogu? Koliko si bodova imao na prijemnom?
Da si 'zaucao' prijemni ne bi imao problema sa upisom čak da si imao prosjek 3.5 a ne 5.0.

A naravno znalo se da prijemni nije eliminatoran.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2153 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

kB27 wrote:
Gejmerofil wrote:Zasto nisu naglasili fino da prijemni ne igra nikakvu ulogu i odmah da znam da ne pokusavam ni upisati.Kako rade neki drugi faksovi,kazu samo ocjene iz srednje se gledaju i cao.
Ne mozemo svi 5.0 imati i takvim koji nemaju jedini spas je prijemni.Logika goli kurac nista drugo.
Kako ne igra nikakvu ulogu? Koliko si bodova imao na prijemnom?
Da si 'zaucao' prijemni ne bi imao problema sa upisom čak da si imao prosjek 3.5 a ne 5.0.

A naravno znalo se da prijemni nije eliminatoran.
Nije tacno.20 bodova je nekada trebalo imati za prolaz.Kako ce igrati ulogu kad frajer sa cistom nulom upadne, sto znaci samo na osnovu ocjena iz srednje se upisao.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2154 Re: ETF

Post by kB27 »

Gejmerofil wrote:
kB27 wrote:
Gejmerofil wrote:Zasto nisu naglasili fino da prijemni ne igra nikakvu ulogu i odmah da znam da ne pokusavam ni upisati.Kako rade neki drugi faksovi,kazu samo ocjene iz srednje se gledaju i cao.
Ne mozemo svi 5.0 imati i takvim koji nemaju jedini spas je prijemni.Logika goli kurac nista drugo.
Kako ne igra nikakvu ulogu? Koliko si bodova imao na prijemnom?
Da si 'zaucao' prijemni ne bi imao problema sa upisom čak da si imao prosjek 3.5 a ne 5.0.

A naravno znalo se da prijemni nije eliminatoran.
Nije tacno.20 bodova je nekada trebalo imati za prolaz.Kako ce igrati ulogu kad frajer sa cistom nulom upadne, sto znaci samo na osnovu ocjena iz srednje se upisao.
Nekada. I ove godine to promijenjeno, i to je pisalo u konkursu i ostalim papirima naravno. Razumijem, frajer sa čistom nulom upadne, a sa koliko bodova ti nisi upao?
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#2155 Re: ETF

Post by Tesla10 »

hrasno38 wrote:
Tesla10 wrote:Nažalost danas se svako prima na fakultet. Dobro je jedan čovjek rekao da će doći vrijeme kad će ti za upad na fakultet trebati samo olovka i papir i ništa više. Žalosno ali takvo je vrijeme došlo.
Pravo na fakultetsko i bilo kakvo obrazovanje ima svatko a ne samo mamini i tatini sminkercici sto su imali sve petice u srednjim skolama zahvlajujuci izmedju ostalog i polozajima svojih roditelja. Pa i sam tvoj avatar ti govori da je jedan siromasni djecak iz nekekave vukojebine postao najveci naucnik svih vremena. Svako ko zeli treba da dobije priliku i evo ja ti garantujem svojim zivotom i radnim iskustvom u struci koje je poveliko da recimo u ovom trenutku na fakultetu imas studenata koji prakticno razvaljuju npr. programiranje, baze itd ali ne mogu poloziti jebenu matematiku. Da se razumijemo i to cu ovdje ponoviti 100 puta da konkretno medju velikim informatickim imenima ukljucujuci i hakere je najmanje onih sto su zavrsili fakultete. Sta mislis da ti ova diploma daje znanje potrebno u praksi???? Diploma ETF-a ti daje cunu i veliko znanje matematike koje ti moze trebati samo u slucaju da ostanes u nauci i apsolutno nigdje vise.(mislim naravno na obim matematike).
Gdje sam to ja rekao da samo mamini i tatini sinovi imaju pravo na fakultetsko ili neko drugo obrazovanje?

Ja se prvi zalažem za to da svako ima pravo na obrazovanje ako to želi. Ali ljudi moji shvatite da ne može svako biti inženjer, doktor, pravnik, konobar, frizer, general armije. I tu leži problem. Svi imaju pravo da pokušaju i da uspiju ali ne može svako da uspije. Jednostavno nemamo svi istu inteligenciju i predispozicije. Opet ponavljam, ko misli da može neka pokuša i neka da sve od sebe. Ako uspije uspije, ako ne uspije žao mi je. Nikoga ne podcjenjujem jer znam kako je to kad te neko podcijeni :thumbup: .

I nisam nigdje rekao da čovjek bez fakulteta ne može da uspije u ovom našem svijetu. Primjera je tu mnogo kao što svi vjerujem znamo. Gates je jedan od njih eto a ima ih mnogo.

Međutim ja sam svojim komentarom želio da kažem kako mora postojati neka selekcija, nešto što će da odvoji one koji zaista imaju to "nešto" u sebi da budu inženjeri od onih koji to nemaju. Sad ovo je lakše reći nego učiniti. Ne znam kako bi to bilo najbolje učiniti, imam neke svoje ideje, ali još ništa nisam do kraja oblikovao.

Jer u suprotnom zašto da ostavimo onda prijemni ispit? Zašto tražiti srednju školu od kandidata kao uslov za konkurs za upis nekog fakulteta?

Brate daj onda da svi upišu fakultet i neka ga pokušaju završiti :D .

Kažem da mora postojati neka selekcija, nešto što će odvojiti one koji zaista vole recimo elektrotehniku od onih koje samo pare zanimaju jer su eto čuli da se dobro zarađuje sa titulom inženjera. Što se mene tiče i jedni i drugi imaju pravo da se školuju, ali su mi draži ovi prvi ;) .


P.S. Znam sve to o Tesli, ipak je on moj uzor i idol :) .

Pozdrav!
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2156 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

6.5 pisao sam prije neki mjesec
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2157 Re: ETF

Post by kB27 »

I smatraš da si sa 6.5/40 na onakvom prijemnom trebao biti primljen? Po kojem osnovu, da su pravila kao prije - nisi položio ispit i ne možeš biti primljen. Po sadašnjim pravilima nisi upao jer si očito imao očajan prosjek u srednjoj školi. Ja ne vidim nijedan razlog zašto si trebao biti primljen i ko ti je kriv što nisi, ako ti vidiš napiši molim te. :-)
SamoTii
Posts: 20
Joined: 09/07/2016 20:41

#2158 Re: ETF

Post by SamoTii »

Gejmerofil wrote:6.5 pisao sam prije neki mjesec
http://etf.unsa.ba/index.php?id=157&tx_ ... e96d87e890

evo nema niko na energetici sa 6.5 bodova
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2159 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

kB27 wrote:I smatraš da si sa 6.5/40 na onakvom prijemnom trebao biti primljen? Po kojem osnovu, da su pravila kao prije - nisi položio ispit i ne možeš biti primljen. Po sadašnjim pravilima nisi upao jer si očito imao očajan prosjek u srednjoj školi. Ja ne vidim nijedan razlog zašto si trebao biti primljen i ko ti je kriv što nisi, ako ti vidiš napiši molim te. :-)
Da su bogdom bili zadaci iz 2011 upisao bih lahko. (ti zadaci imaju na sajtu)
Inace bili su mnogo tezi nego inace zato to nije "onakav" prijemni vec dosta komliciraniji.Po pravilima prije pola upisanih ne bi upisalo,mozda i vise od pola.Zasto sam slabo uradio sam obrazlozio ranije i da 1 je da sam ispit olako shvatio.Zasto primiti nekoga ko se nije udostojio da bar bod zaradi?
User avatar
hrasno38
Posts: 31486
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2160 Re: ETF

Post by hrasno38 »

SamoTii wrote:
Gejmerofil wrote:6.5 pisao sam prije neki mjesec
http://etf.unsa.ba/index.php?id=157&tx_ ... e96d87e890

evo nema niko na energetici sa 6.5 bodova
Ima ih koliko ti bog hoce sa 6.5 bodova koji su primljeni ali su u ostalom bili dobri
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2161 Re: ETF

Post by kB27 »

Očajan na prijemnom, očajan 4 godine u srednjoj školi. Ima i drugih fakulteta, iskreno.
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2162 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

SamoTii wrote:
Gejmerofil wrote:6.5 pisao sam prije neki mjesec
http://etf.unsa.ba/index.php?id=157&tx_ ... e96d87e890

evo nema niko na energetici sa 6.5 bodova
Pa ne mogu reci tacno bilo bi mi nelagodno jer odmah bi znao i ime i prezime lol
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2163 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

kB27 wrote:Očajan na prijemnom, očajan 4 godine u srednjoj školi. Ima i drugih fakulteta, iskreno.
Da ETF upisuju Perelmani,Erdosi i dr. Uredu.
User avatar
hrasno38
Posts: 31486
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2164 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Gejmerofil wrote:
kB27 wrote:I smatraš da si sa 6.5/40 na onakvom prijemnom trebao biti primljen? Po kojem osnovu, da su pravila kao prije - nisi položio ispit i ne možeš biti primljen. Po sadašnjim pravilima nisi upao jer si očito imao očajan prosjek u srednjoj školi. Ja ne vidim nijedan razlog zašto si trebao biti primljen i ko ti je kriv što nisi, ako ti vidiš napiši molim te. :-)
Da su bogdom bili zadaci iz 2011 upisao bih lahko. (ti zadaci imaju na sajtu)
Inace bili su mnogo tezi nego inace zato to nije "onakav" prijemni vec dosta komliciraniji.Po pravilima prije pola upisanih ne bi upisalo,mozda i vise od pola.Zasto sam slabo uradio sam obrazlozio ranije i da 1 je da sam ispit olako shvatio.Zasto primiti nekoga ko se nije udostojio da bar bod zaradi?
Da ovo je zaista cudno i koliko ja znam mislim da je prvi put u zadnjih 30 i kusur godina prijemni ispit bio skoro pa nebitan.
User avatar
hrasno38
Posts: 31486
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2165 Re: ETF

Post by hrasno38 »

kB27 wrote:Očajan na prijemnom, očajan 4 godine u srednjoj školi. Ima i drugih fakulteta, iskreno.
Vidis to ti je totalno pogresno razmisljanje jer ocjene u skolama su toliko relativan pojma da je to za nevjerovati. Kao sto sam mislim nekad ranije napisao u mojoj generaciji II Gimnazija je bila Tito za matematicku pamet ili generalno to je bila elita koja se sa uglavnom svim peticama upisivala na fakultet. Pola njih su bili klasicni streberi i takvo ucenje su mogli objesiti macku o rep te naravnio bez obzira na sve petice potrazili su srecu negdje drugo. Mojih par prijatelja koji su zavrsili elektrotehnicku skolu sa neuporedivo gorim ocjenama su taj fakultet zavrsili i danas po svjetskim metropolama radi po najjacim svjetskim firmama. Ja sam nekada davno malo radio u skoli i ocjena zaista nije realno mjerilo znanja.
Jedino mjerilo znanja za ETF je upravo i tada i dan danas trebao da bude taj test s tim da je mislim taj test trebalo malo predifinisati kao matematika + neke stvari opceg znanja a koje bi se mogle vezati za ETF. Jebi ga nekada kada se islo u vojsku radio se test intelegencije....ne pretezak ali vjerujte mi nije bio ni za duduke....doduse ne znam da li su ga svi rodovi radili.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2166 Re: ETF

Post by kB27 »

Slažem se, treba ukinuti osnovno i srednje obrazovanje. Možda čak i fakultete, ko im jebe mater.
User avatar
hrasno38
Posts: 31486
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2167 Re: ETF

Post by hrasno38 »

kB27 wrote:Slažem se, treba ukinuti osnovno i srednje obrazovanje. Možda čak i fakultete, ko im jebe mater.
Da simpatican je taj bezobrazluk i arogancija sto izvire iz tvojih rijeci ali ja nisam napisao tako samo sam rekao da su ocjene vrlo vrlo relativna stvar. Za ono sto bi ti nekome dao 5 drugi profesor bi dao 3....
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2168 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

Upisao sam ja nesto drugo i jebe mi se za ETF. Samo ne volim kad potpuni stranac nema pojma o meni i jos kaze nije to za tebe (glup si ko te jebe).
Kao da je ETF bosanski MIT.I dalje sam uvjeren da sam bolji od vecine kloceva koji su od korica do korica mehanicki ucili pa se sa 5.0 upisali. Takvih ima dosta iz moje skole. Bez obzira na sve cestitam onima koji su upisali.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2169 Re: ETF

Post by kB27 »

To od koga si bolji a od koga ne, pokazao si na prijemnom. Pri tome najmanje mislim na 'bolji iz matematike'. Prijemni je pokazatelj koliko si ozbiljan da nešto (poprilično lagano i glupo) spremiš i uradiš kako treba, koliko te uopće zanima fakultet, a posebno koliko si odgovoran (što je najvažnije da bi završio ETF u nekom pristojnom roku).
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2170 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

kB27 wrote:To od koga si bolji a od koga ne, pokazao si na prijemnom. Pri tome najmanje mislim na 'bolji iz matematike'. Prijemni je pokazatelj koliko si ozbiljan da nešto (poprilično lagano i glupo) spremiš i uradiš kako treba, koliko te uopće zanima fakultet, a posebno koliko si odgovoran (što je najvažnije da bi završio ETF u nekom pristojnom roku).
Fakultet me zanimao poprilicno zbog stvari koje se odnose na energetiku, ne zbog roditelja ili novca i nemas pravo da pises te gluposti koje si napisao.Na prijemnom ima i drugih faktora koji uticu na to kako ces ga uraditi.Arogantni covjece.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2171 Re: ETF

Post by kB27 »

Gejmerofil wrote:
kB27 wrote:To od koga si bolji a od koga ne, pokazao si na prijemnom. Pri tome najmanje mislim na 'bolji iz matematike'. Prijemni je pokazatelj koliko si ozbiljan da nešto (poprilično lagano i glupo) spremiš i uradiš kako treba, koliko te uopće zanima fakultet, a posebno koliko si odgovoran (što je najvažnije da bi završio ETF u nekom pristojnom roku).
Fakultet me zanimao poprilicno zbog stvari koje se odnose na energetiku, ne zbog roditelja ili novca i nemas pravo da pises te gluposti koje si napisao.Na prijemnom ima i drugih faktora koji uticu na to kako ces ga uraditi.Arogantni covjece.
Roditelje i novac ti nisam ni spomenuo, to si ti umislio nešto. Sve što sam ti napisao je tako, ako ne možeš prihvatiti te činjenice to je tvoj problem. Slažem se, naravno da ima i drugih faktora. Čovjek može biti bolestan taj dan, uraditi malo lošije, može ga spucati trema pa da uradi još malo lošije, itd. ali to su razlike do maksimalno 20% - dakle da si imao savršen dan imao bi ne više od 8 bodova. Super, to dođe 20% ispita.

A da ne pričamo o tome kako se na te faktore ne možeš vaditi kada je u pitanju tvoj prosjek koji si donio tokom 4 godine školovanja u srednjoj školi.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#2172 Re: ETF

Post by bosnianidiot »

Covjek ti govori realno, bez ikakvih emocija i arogancije. Mozes ti o sebi misliti sta god zelis, i to cak u razumnoj mjeri moze biti i jako dobra stvar, ali moras shvatiti da u zivotu postoje odredjene referentne mjere na osnovu kojih se uspjeh pokazuje.
Ne vidim kriterij na osnovu kojeg je neko "losiji" upao ove godine na fakultet prije tebe. Prvi argument, da srednja skola nije realni pokazatelj znanja, ti se moze uzeti kao relevantan ako prekucas prijemni. Ali si pored loseg uspjeha u srednjoj skoli imao i izuzetno los rezultat na prijemnom. Dakle 2/2 moguca kriterija te iskljucuju od price da nesto nije uredu sa nacinom upisa na ETF. Mozda si inteligentan, sposoban, vrijedan, to niko ne zna o tebi. Ali u zivotu ces morati nauciti da radis stvari onako kako treba da se rade, jer ce ti inace u ostatku zivota biti krivi ispiti na fakultetu, profesori, pa onda poslodavac koji ne razumije da si ti bolji od drugog radnog kolege, iako on ima bolje rezultate, i slicno...
Samo prijateljski savjet, svi smo mi ovdje kolege sa godinama iskustva na ETF-u, i vidjeli smo stotine razlicitih sudbina na ovom fakultetu. Niko nije ni prvi ni zadnji
Gejmerofil
Posts: 72
Joined: 31/08/2013 10:51

#2173 Re: ETF

Post by Gejmerofil »

Nisam ni rekao da je kriv ispit,nego da je tezi u odnosu na prethodne, ali to naravno ne bi bio problem da sam vjezbao mnogo vise.Ali mozda postoji jos neki faktor koji me sprijecio da uradim i ono sto znam ili nesto slicno.A ne sad oplest ti si ovakav ti si onakav kad nije tacno.Slazem se @bosnianidiot.Upravu si,ali eto zivi bili pa vidjeli kakvi ce "strucnjaci" biti,pogotovo ovi bez bodova.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#2174 Re: ETF

Post by kB27 »

Možda su i na njih utjecali neki nepoznati faktori. :)

Ti imaš pravo na 'faktore' a oni ne? :roll: Treba hodati po zemlji...
SamoTii
Posts: 20
Joined: 09/07/2016 20:41

#2175 Re: ETF

Post by SamoTii »

Šta se radi prvog dana ak. godine
Post Reply