ETF Sarajevo - iskustvo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#51 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by pinkman »

hrasno38 wrote: :thumbup: To je prosto nemoguce shvatiti ako razmisljas kao Fatkic i radis u takvom sistemu da si zasticen kao kako sam napisao Licki medvjed!! Na ovo sto si napisao strucnjaci i pravobranioci ETF-a ce ti reci ....ma kakav Stanford.....kakav je to fakultet...karina od fakulteta!!!! Nasi strucnjaci bi ih pojeli..... :-)
Za mene je pravi profesor onaj kojeg svi postuju, ali ne zbog strogoce i obaranja na ispitima, vec po njegovom znanju i nesebicnosti dijeljenja tog znanja, toliko da te bude sramota kad te obori kad ne znas.

Ima i svakih studenata, ali neko je dobro rekao - trebaju nam inzenjeri prakticari, a ne inzenjeri teoreticari.

Ne mogu da vjerujem da covjek daje zadatke sa matematicke olimpijade :D To treba biti koncipirano tako da svako otprilike zna sta ga ocekuje na ispitu i sta se ocekuje da zna.

I jos nesto, fakultet treba napraviti saradnju sa privredom, organizovati predavanja iz podrucja biznisa na koja bi doveli ljude koji su prikupili investicije, napravili svoje startape i slicno.
Naslovnica
Posts: 27897
Joined: 20/03/2013 15:38

#52 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Naslovnica »

Maystor wrote:
Naslovnica wrote:Kakav je Fatkić paćenik i nula od profesora/pedagoga - dovoljno je napraviti paralelu između njegovih predavanja i predavanja GOSPODINA Stjepana Marića.
Da li je Mara u penziji ili je još uvijek na faxu?
Marić je jedan od rijetkih profesora koji je dobrovoljno otišao u penziju, i nije htio da koristi zakonsku mogućnost da ostane na fakultetu do 70. godine. Ima titulu profesor emeritus, ali je ne koristi (ta titula omogućava honorarni angažman i kad si u penziji).
Što se tiče Stjepana Marića, svako ko ga poznaje će reći isto što i ti (osim onih 2% pacijenata u društvu). Inače, Marić nije bio omiljen među kolegama na ETF-u jer je drugačiji od njih, ali su ga poštovali i dopustili su mu da izabere nasljednika, a to je aktuelna profesorica fizike Hasna Šamić.
Razlika između Marića i Fatkića (ali i većine drugih na ETF-u) je razlika između onih koji nikad ništa nisu napravili u životu (osim filozofiranja) i onih koji to jesu. Marić je ispekao zanat u Beogradu, na nuklearnom institutu u Vinči, a bio je mentor pomenutoj profesorici Hasni i legendarnom profesoru sa veterine, Sameku. Kad ga vidim prenijeću mu da se bivši studenti ETF-a raspituju.
Hvala!
Na jednom od njegovih predavanja, predaju se indeksi za potpis ili kako je već bilo prije dvadesetak godina...vadi Mara iz indeksa tadašnjih, koliko se sjećam, 50 DM, tako nešto i proziva kolegu pred cijelim amfiteatrom, kao, kolega, ostale su vam pare u indeksu...otvori se zemljo!
HAHAHAHHA!!!
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#53 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

Maystor wrote:
hrasno38 wrote:Ne skroz si pogresno shvatio razlog moje ljutnje a donekle je na to odgovorio postom prije @pinkman. Dakle svaki covjek koji radi nosi neku odgovornst za taj posao pa ako je covjek na traci i bude previse skarta udare ga po dzepu, ako je plasman neke robe znacajno pao smjenjuju se i oni sto je prodaju ali se i ispituje da li je u pitanju mozda i kvalitet, kad doktor na stolu izgubi nekoliko pacijenata ide na detaljne analize......cistom onda logikom koja se provodi na cijelom svijetu svaki profesor bi trebao biti ocjenjen prema prolaznosti svoh djaka ili studenata. I tako to funkcionise po bjelosvjetskim koledzima koji redovno izbacuju vrhunske strucnjake na svim poljima i na kojima se uci ono sto je student izabrao da izucava a ne ono sto bi popunilo broj sati profesorima. U sve to naravno plata mora imati neku zavisnost od necega kao i sam posao a ta zavisnost je iskljucivo prolaznost i ja vjerujem da ne postoji slucaj ni na jednom iole ozbiljnijem univerzitetu da je prolaznost 10-15% i pojeo vuk magarca tj. profesor u prevedenom znacenu kaze da su studenti glupi. Dakle boli ga kurac moze raditi apsolutno sta hoce jer nema aposlutno nikakvu odgovornost za to sto radi kao da radi sa kamenjem a ne sa ljudima.
E to je pasa moj solidni ono sto mene baca iz cipela jer vecina ljudi u ovoj poharanoj zemlji prodaju crno ispod nokta da bi im djeca zavrsila fakultete i iamla kakvu takvu perpektivu a Fatkic i raznorazni Fatkici jednostavno se seru i pisaju po tome sa razeonom ko je dao 100 moze dati jos 100!!! Ako je to tebi u redu onda ti nisi u redu a ako pokusavas ciljano da razvodnis pricu "uzalud vam trud sviraci" jer ova prica ovaj put ce otici jako jako daleko.
Ma koliko se ti trudio da sakriješ, iz tebe sipa frustracija i očaj. Pretpostavljam da ti je dijete propalo kod Fatkića (po tvojoj reakciji), i da ti nešto iskreno kažem: boli me kurac i za tebe i za Fatkića, što se mene tiče možeš nastaviti do besvijesti da trolaš i da vodiš svoj privatni rat protiv ETF-a (za kojeg me, takođe, boli kurac).

Ja nisam pisao zbog tebe, već zbog onih koji nisu upućeni i koji bi stekli krivu sliku čitajući falsifikat od činjenica (ako se ne varam, kandidat za upis je postavio pitanje o fakultetu). Takvih kao ti je pun forum, nedavno sam imao diskusije sa trolovima koji se kriju iza nikova JoseMujica i VjecitiStudent, kojima je takođe svako drugi kriv za vlastiti neuspjeh. Isti si kao i oni, svi su krivi, samo si ti prav. I svi su koji su uspjeli u životu su lopovi, ulizice i kriminalci. Jest, al u limburgu.
Vidi sta cu ti ja i mene boli zub pa neko svako svoju ranu sisa. Medjutim pocnjes Laki biti nervozan sto ti odaje polozaje i mozes kuci supljirati kako ti nemas veze i kako te boli cundara. Nas deset govorimo jedno a ti drugo i sad is ti dzek a mi kite Marjanove.....mislim da ce ipak biti obratno. A ako nemas veze sa fauktetom koji ces kurac onda na ovo temi i koji kurac ides kontra svih. Da ti nije Fatkic dajdza ili amidza posto nije stari jer on koliko znam ima kcer koju je isto tako zajebavo a to rade iskljucivo psihicki poremeceni ljudi.
Sta treba da kazem studentu koji ce da se upise i mozda krehne 1800-2000 KM jer ih vrlo malo ulazi kao redovni.....sine kad naucis polozit ces. E sine neces poloziti ni kad naucis neke predmete jer ce smece da nadje nesto sto nisi naucio iz prostog razloga jer mu se moze i jer mu to predstavlja po svoj prilici bolesnu zabavu. To sto medju 10.000 polozi 1000 i ti si medju tih 1000 zaboli me kurac jer je to sramotno i bit cu zadovoljan kad od tih 10.000 polozi jedno 7000.....onda ce ta tvoja jadna i bijedna prica piti vode.......dotle razligu!!!!
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#54 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »



jos jedan covjek koji je zasluzio da mu se kaze "postovani profesore" a toliko je normalan i neposredan. I stavis Fatkica i njega kao usporedbu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
I on je bio pametna pa otisao sa drzavnog fakulteta da ne gleda pojedine jebace!
Naslovnica
Posts: 27897
Joined: 20/03/2013 15:38

#55 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Naslovnica »

U moje doba kružila je priča među studentim da su Fatkićeve žena i kćerka obje ranjene u ratu, donosile vodu ili šta već, dok je on rješavao zadatke...
:-)
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#56 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Maystor »

hrasno38 wrote: Vidi sta cu ti ja i mene boli zub pa neko svako svoju ranu sisa. Medjutim pocnjes Laki biti nervozan sto ti odaje polozaje i mozes kuci supljirati kako ti nemas veze i kako te boli cundara. Nas deset govorimo jedno a ti drugo i sad is ti dzek a mi kite Marjanove.....mislim da ce ipak biti obratno. A ako nemas veze sa fauktetom koji ces kurac onda na ovo temi i koji kurac ides kontra svih. Da ti nije Fatkic dajdza ili amidza posto nije stari jer on koliko znam ima kcer koju je isto tako zajebavo a to rade iskljucivo psihicki poremeceni ljudi.
Sta treba da kazem studentu koji ce da se upise i mozda krehne 1800-2000 KM jer ih vrlo malo ulazi kao redovni.....sine kad naucis polozit ces. E sine neces poloziti ni kad naucis neke predmete jer ce smece da nadje nesto sto nisi naucio iz prostog razloga jer mu se moze i jer mu to predstavlja po svoj prilici bolesnu zabavu. To sto medju 10.000 polozi 1000 i ti si medju tih 1000 zaboli me kurac jer je to sramotno i bit cu zadovoljan kad od tih 10.000 polozi jedno 7000.....onda ce ta tvoja jadna i bijedna prica piti vode.......dotle razligu!!!!
:violina:
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#57 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

http://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lok ... evo/262314

"Prvi put se zakonski regulira pitanje prolaznosti studenata na ispitima kao i pitanje sukoba interesa na visokoškolskim ustanovama kako na ispitima tako i na drugim slučajevima. Propisani su osnovi sticanja i gubitka statusa studenta.

Također, propisan je postupak i uvjeti za dodjelu akademskih zvanja, definiraju se ta zvanja, propisana su tijela univerziteta, nadležnost, sastav i način njihovih imenovanja te ostala pitanja kojima se uređuju obaveze vođenja evidencija, izdavanja javnih isprava, provođenje nadzora. Kroz kaznene odredbe definiraju se prekršaji te utvrđuje odgovornost ustanove i odgovornog lica te visine novčanih kazni", zaključuje se u saopćenju Vlade KS-a.
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#58 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

http://www.radiosarajevo.ba/metromahala ... nju/262388

koliko ih je ovdje sa ETF-a :? NIJEDAN! ne mogu se baviti sa microsoftom od matematika!
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#59 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by ado_sar »

hrasno38 wrote:http://www.radiosarajevo.ba/metromahala ... nju/262388

koliko ih je ovdje sa ETF-a :? NIJEDAN! ne mogu se baviti sa microsoftom od matematika!
Nemoj tako :) na etf-u jos uvijek prodaju mantru da je matematika najvaznija za buduce programere :D
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#60 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

ado_sar wrote:
hrasno38 wrote:http://www.radiosarajevo.ba/metromahala ... nju/262388

koliko ih je ovdje sa ETF-a :? NIJEDAN! ne mogu se baviti sa microsoftom od matematika!
Nemoj tako :) na etf-u jos uvijek prodaju mantru da je matematika najvaznija za buduce programere :D
i sto je najgore to im prolazi kod vecine studenata.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#61 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Euridika »

Poštovane kolege (sadašnje i buduće), možete li voditi diskusiju uz manje vrijeđanja i korištenja prostih izraza? Nekad, dosta rijetko, ali eto ponekad na ovu temu i ostale slične, zaluta i poneka žena (inženjer), i zaista je degutantno čitati komentare koji obiluju raznim psovkama, pominjanjima muških spolnih organa i sl. (u prosjeku svaki treći komentar je takav). Nisam zaista nikakva puritanka pa da se osipam na svaku psovku, ali na ove tri stranice ih je stvarno već previše napisano.

Što se teme tiče, možda ne bi bilo loše da upućeni komentatori okvirno prezentiraju sadržaj studija (plan i program) postavljaču teme, da stekne uvid šta ga čeka i da može donijeti pravilnu odluku. Neka stoji i diskusija o nastavnom kadru, ali ETF je više od jednog čovjeka i jednog predmeta. Treba svakako sagledati sve aspekte prije donošenja konačnog suda.
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#62 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

Euridika wrote:Poštovane kolege (sadašnje i buduće), možete li voditi diskusiju uz manje vrijeđanja i korištenja prostih izraza? Nekad, dosta rijetko, ali eto ponekad na ovu temu i ostale slične, zaluta i poneka žena (inženjer), i zaista je degutantno čitati komentare koji obiluju raznim psovkama, pominjanjima muških spolnih organa i sl. (u prosjeku svaki treći komentar je takav). Nisam zaista nikakva puritanka pa da se osipam na svaku psovku, ali na ove tri stranice ih je stvarno već previše napisano.

Što se teme tiče, možda ne bi bilo loše da upućeni komentatori okvirno prezentiraju sadržaj studija (plan i program) postavljaču teme, da stekne uvid šta ga čeka i da može donijeti pravilnu odluku. Neka stoji i diskusija o nastavnom kadru, ali ETF je više od jednog čovjeka i jednog predmeta. Treba svakako sagledati sve aspekte prije donošenja konačnog suda.
Postovane @euridika ova teme niti je knjizevno vece niti je za -18 tako da ako ti se ne svidja jednostavno preskocis. Sadrzaj studija se moze detaljno procitati na stranicama fakulteta:

http://www.etf.unsa.ba/
http://www.etf.unsa.ba/index.php?id=175

Slatkorijecivost nas je i dovela generalno do situacije u kojoj se citava drzava nalazi.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#63 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by KIseljak12 »

Euridika wrote:Poštovane kolege (sadašnje i buduće), možete li voditi diskusiju uz manje vrijeđanja i korištenja prostih izraza? Nekad, dosta rijetko, ali eto ponekad na ovu temu i ostale slične, zaluta i poneka žena (inženjer), i zaista je degutantno čitati komentare koji obiluju raznim psovkama, pominjanjima muških spolnih organa i sl. (u prosjeku svaki treći komentar je takav). Nisam zaista nikakva puritanka pa da se osipam na svaku psovku, ali na ove tri stranice ih je stvarno već previše napisano.

Što se teme tiče, možda ne bi bilo loše da upućeni komentatori okvirno prezentiraju sadržaj studija (plan i program) postavljaču teme, da stekne uvid šta ga čeka i da može donijeti pravilnu odluku. Neka stoji i diskusija o nastavnom kadru, ali ETF je više od jednog čovjeka i jednog predmeta. Treba svakako sagledati sve aspekte prije donošenja konačnog suda.
Pouzdanost sistema je jednaka pouzdanosti njegove najslabije komponente.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#64 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by numizmatic »

Minimum pristojnosti se naziva slatkorječivošću *facepalm*
KIseljak12 wrote:Pouzdanost sistema je jednaka pouzdanosti njegove najslabije komponente.
ETF = IM? Hm.
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#65 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

numizmatic wrote:Minimum pristojnosti se naziva slatkorječivošću *facepalm*
KIseljak12 wrote:Pouzdanost sistema je jednaka pouzdanosti njegove najslabije komponente.
ETF = IM? Hm.
Na zalost ETF je najpoznatiji u danasnjim vremenima po Husetu Fatkicu a nekad davno po Galicu. Naravno ne u pozitivnom smislu nego u apsolutno negativnom!
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#66 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by KIseljak12 »

numizmatic wrote:Minimum pristojnosti se naziva slatkorječivošću *facepalm*
KIseljak12 wrote:Pouzdanost sistema je jednaka pouzdanosti njegove najslabije komponente.
ETF = IM? Hm.
ETF = Sistem (sacinjen od ljudi, propisa, procedura, zgrada, materijala, itd.)

IM (odnosno nacin na koji Huse vodi predmet) = jedna od komponenti (ne mora biti najslabija, ali pretpostavljamo tako)

O pristojnosti i slatkorjecivosti ne bih. Cinjenica jeste da se nista nece poboljsati dok odgovorni ljudi (a to nisu samo oni na rukovodecim pozicijama) budu lagali sebe, odnosno mislili jedno a pricali drugo. Pod time mislim iskreno ili ulizivacko branjenje nacina na koji se izvodi nastava iz IM na ETF.
sabanss
Posts: 4589
Joined: 13/08/2006 11:20

#67 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by sabanss »

KIseljak12 wrote:
Pouzdanost sistema je jednaka pouzdanosti njegove najslabije komponente.
Ako se dobro sjecam Teorije sistema, zapravo je jos manja.

Sistem je savrseno pouzdan ako mu je pouzdanost jednaka jedinici.

Za slozene sistem pouzdanost je jednaka proizvodu pouzdanosti pojedinih podsistema.

npr. sistem od dvije komponente sa pouzdanoscu 0,9 i 0,9 ima pouzdanost jednaku 0,9 x 0,9 = 0,81

Mozda grijesim, davno je bilo :D
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#68 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by KIseljak12 »

sabanss wrote:
KIseljak12 wrote:
Pouzdanost sistema je jednaka pouzdanosti njegove najslabije komponente.
Ako se dobro sjecam Teorije sistema, zapravo je jos manja.

Sistem je savrseno pouzdan ako mu je pouzdanost jednaka jedinici.

Za slozene sistem pouzdanost je jednaka proizvodu pouzdanosti pojedinih podsistema.

npr. sistem od dvije komponente sa pouzdanoscu 0,9 i 0,9 ima pouzdanost jednaku 0,9 x 0,9 = 0,81

Mozda grijesim, davno je bilo :D
U pravu si, istina je slozenija od onoga kako sam ja napisao.

Da se preciznije izrazim, pouzdanost najnepouzdanije komponente je gornja granica pouzdanosti sistema, a bit je bila u tome da ne moze ETF biti dobar(pouzdan) ako ima neki bitan dio los(nepouzdan).
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#69 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Euridika »

hrasno38 wrote:
Euridika wrote:Poštovane kolege (sadašnje i buduće), možete li voditi diskusiju uz manje vrijeđanja i korištenja prostih izraza? Nekad, dosta rijetko, ali eto ponekad na ovu temu i ostale slične, zaluta i poneka žena (inženjer), i zaista je degutantno čitati komentare koji obiluju raznim psovkama, pominjanjima muških spolnih organa i sl. (u prosjeku svaki treći komentar je takav). Nisam zaista nikakva puritanka pa da se osipam na svaku psovku, ali na ove tri stranice ih je stvarno već previše napisano.

Što se teme tiče, možda ne bi bilo loše da upućeni komentatori okvirno prezentiraju sadržaj studija (plan i program) postavljaču teme, da stekne uvid šta ga čeka i da može donijeti pravilnu odluku. Neka stoji i diskusija o nastavnom kadru, ali ETF je više od jednog čovjeka i jednog predmeta. Treba svakako sagledati sve aspekte prije donošenja konačnog suda.
Postovane @euridika ova teme niti je knjizevno vece niti je za -18 tako da ako ti se ne svidja jednostavno preskocis. Sadrzaj studija se moze detaljno procitati na stranicama fakulteta:

http://www.etf.unsa.ba/
http://www.etf.unsa.ba/index.php?id=175

Slatkorijecivost nas je i dovela generalno do situacije u kojoj se citava drzava nalazi.
Ovo je javni forum na koji mogu dolaziti i osobe mlađe od 18 godina (u ovoj konkretnoj temi pokretač je srednjoškolac ;-)), ali dob forumaša svejedno nije opravdanje za nekorektan vid ophođenja sa diskutantima, pogotovo za visokoobrazovane osobe.

Što se kurikuluma objavljenog na zvaničnoj stranici ETF-a tiče, čini mi se da isti nije baš ažuran, zato i jesam rekla da bi bolje bilo da neko upućen kaže kako to sada izgleda.


@Kiseljak12
Ne znam kako pouzdanost (kvalitet) ETF-a svedoste na Fatkića, odnosno samo na njega. Iz vaše diskusije bi se moglo zaključiti da niko nikad ne završi ETF, osim možda konačno malo studenata, što apsolutno nije tačno. Ne završe svi, i to je tačno, ali budite i vi malo odmjereniji u svojim napadima.
Da ne bude prozivki, ne branim Fatkića, i meni je predavao, ali nemam traume od njega niti svaki put kad neko spomene ETF doživljavam teški napad i potrebu da sve vezano za taj fakultet popljujem. Iako se užasavam davanja ikakvih sudova o ljudima koje ne poznajem, količina frustracija na ovoj temi je tolika da ne moraš biti psihijatar da dijagnosticiraš poremećaj.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#70 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by nivla »

ma ovdje je problem sto se prica na jednostavno pitanje potencijalnog studenta svela na to da eto on to ne treba upisati jer ce mu predavati fatkic im, i da je losa prolaznost iz fizike, ko da je studij prvog ciklusa koji ima 30+ predmeta eto ovisan samo o ta dva, i kao ako ne polozi matematike propao je, sto veze sa zivotom nema
zadaci nisu sa olimpijada, a npr kad pricam sa inzenjerima koji su stariji od hrasno38 i koji su pred penziju, nisu bili ni 70tih godina kad su isti studirali, uglavnom se sve svodilo na to da ko spremi prije ili kasnije polozi, i polaganje predmeta je u najvecoj mjeri do studenta
o prolaznosti na ETFu može se saznati i sa unsa stranice koji se odnosi na promociju diplomanata i magistranata:

2012/2013 prema spisku 1. ciklus 144, drugi ciklus 118

Code: Select all

http://unsa.ba/s/images/stories/dokumenti/PROMOVIRANI%20DIPLOMANTI%20MAGISTRANTI%20I%20DOKTORANTI%20UNIVERZITETA%20U%20SARAJEVU-2013.pdf
2013/2014 prema spisku 1.ciklus 182, drugi ciklus 107

Code: Select all

http://unsa.ba/s/images/stories/dokumenti/Promovirani%20diplomanti%20i%20magistranti%202014.pdf
2014/2015 prema spisku 1.ciklus 199, drugi ciklus 130

Code: Select all

 http://unsa.ba/s/images/stories/dokumenti/Promovirani%20diplomanti%20i%20magistranti%202015.pdf
2015/2016 prema spisku 1. ciklus 165, drugi ciklus 133

Code: Select all

http://unsa.ba/s/images/stories/dokumenti/Promovirani%202016.pdf
po pisanju nekih forumasa ispade da su se svih 1100+ studenata uvlacili asistentima i profesorima da bi zavrsili studij, ili su bili "olimpijci"
uglavnom se na nekim ispitima zna i desiti da su "olimpijski" vodjeno paradigmom "vazno je ucestvovati, a ako bude rezultata dobro je"
CidWa wrote: Pozdrav ,
Četvrta sam godina elektrotehničke škole , odličan učenik i imam želju da upišem ETF . Pa sad zanima me da li je baš toliko teško kao što se priča ili :-D .
Ako ima neko da ide u Tuzlu na FET volio bih da čujem i njegova iskustva , ako zna neko koja je razlika između fakulteta u Tuzli i u Sa . Znam samo da je u Tuzli teže upisat tj. da je prijemni ispit eleminatoran.
ako zelis i volis studirati etf, ne trebas slusati price rekla kazala, nego se uhvatiti knjige i maniti mahalskih prica
Last edited by nivla on 15/05/2017 15:48, edited 1 time in total.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#71 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by KIseljak12 »

Euridika wrote:
hrasno38 wrote: Postovane @euridika ova teme niti je knjizevno vece niti je za -18 tako da ako ti se ne svidja jednostavno preskocis. Sadrzaj studija se moze detaljno procitati na stranicama fakulteta:

http://www.etf.unsa.ba/
http://www.etf.unsa.ba/index.php?id=175

Slatkorijecivost nas je i dovela generalno do situacije u kojoj se citava drzava nalazi.
Ovo je javni forum na koji mogu dolaziti i osobe mlađe od 18 godina (u ovoj konkretnoj temi pokretač je srednjoškolac ;-)), ali dob forumaša svejedno nije opravdanje za nekorektan vid ophođenja sa diskutantima, pogotovo za visokoobrazovane osobe.

Što se kurikuluma objavljenog na zvaničnoj stranici ETF-a tiče, čini mi se da isti nije baš ažuran, zato i jesam rekla da bi bolje bilo da neko upućen kaže kako to sada izgleda.


@Kiseljak12
Ne znam kako pouzdanost (kvalitet) ETF-a svedoste na Fatkića, odnosno samo na njega. Iz vaše diskusije bi se moglo zaključiti da niko nikad ne završi ETF, osim možda konačno malo studenata, što apsolutno nije tačno. Ne završe svi, i to je tačno, ali budite i vi malo odmjereniji u svojim napadima.
Da ne bude prozivki, ne branim Fatkića, i meni je predavao, ali nemam traume od njega niti svaki put kad neko spomene ETF doživljavam teški napad i potrebu da sve vezano za taj fakultet popljujem. Iako se užasavam davanja ikakvih sudova o ljudima koje ne poznajem, količina frustracija na ovoj temi je tolika da ne moraš biti psihijatar da dijagnosticiraš poremećaj.
Naravno da ETF zavrsi konacno mnogo studenata, pa nije valjda nijedan ili beskonacno studenata? (Neopravdano odsustvo problema s Fatkicem mozda?)

Kolicina lopovluka na ETF-u je tolika da ne moras biti krim inspektor da dijagnosticiras korupciju.

Nisam ja nigdje rekao da studenti ne treba da znaju matematiku, ali jesam rekao da je nacin izvodjenja nastave iz iste neprikladan. Pustiti Huseta da
igra ulogu Kerbera u ovoj situaciji uz opravdanje da je on filter i da se od govana ne moze napraviti pita je u najmanju ruku neodgovorno, a bolje
receno bezobrazno i lopovski.

Ili nek dovedu nekoga sposobnijeg ili nek poostre kriterije na prijemnom.

Ne moze na prijemnom da prodje 80% onih koji su pristupili, a isto toliko kasnije da ih padne. Cemu onda prijemni ako ce Huse Kerber da vrsi filtriranje, ne treba nikako. Nek uzmu pare od svih zainteresovanih, a nek ih on kasnije sortira...

P. S. Prolaznost na Tehnikama Programiranja nije nesto bolja od Inzenjerske Matematike, a kvalitet nastave je kudikamo bolji. Hajmo sad da cujemo kako je to daktilografski odsjek i predmet.
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#72 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

Euridika wrote:
hrasno38 wrote:
Euridika wrote:Poštovane kolege (sadašnje i buduće), možete li voditi diskusiju uz manje vrijeđanja i korištenja prostih izraza? Nekad, dosta rijetko, ali eto ponekad na ovu temu i ostale slične, zaluta i poneka žena (inženjer), i zaista je degutantno čitati komentare koji obiluju raznim psovkama, pominjanjima muških spolnih organa i sl. (u prosjeku svaki treći komentar je takav). Nisam zaista nikakva puritanka pa da se osipam na svaku psovku, ali na ove tri stranice ih je stvarno već previše napisano.

Što se teme tiče, možda ne bi bilo loše da upućeni komentatori okvirno prezentiraju sadržaj studija (plan i program) postavljaču teme, da stekne uvid šta ga čeka i da može donijeti pravilnu odluku. Neka stoji i diskusija o nastavnom kadru, ali ETF je više od jednog čovjeka i jednog predmeta. Treba svakako sagledati sve aspekte prije donošenja konačnog suda.
Postovane @euridika ova teme niti je knjizevno vece niti je za -18 tako da ako ti se ne svidja jednostavno preskocis. Sadrzaj studija se moze detaljno procitati na stranicama fakulteta:

http://www.etf.unsa.ba/
http://www.etf.unsa.ba/index.php?id=175

Slatkorijecivost nas je i dovela generalno do situacije u kojoj se citava drzava nalazi.
Ovo je javni forum na koji mogu dolaziti i osobe mlađe od 18 godina (u ovoj konkretnoj temi pokretač je srednjoškolac ;-)), ali dob forumaša svejedno nije opravdanje za nekorektan vid ophođenja sa diskutantima, pogotovo za visokoobrazovane osobe.

Što se kurikuluma objavljenog na zvaničnoj stranici ETF-a tiče, čini mi se da isti nije baš ažuran, zato i jesam rekla da bi bolje bilo da neko upućen kaže kako to sada izgleda.


@Kiseljak12
Ne znam kako pouzdanost (kvalitet) ETF-a svedoste na Fatkića, odnosno samo na njega. Iz vaše diskusije bi se moglo zaključiti da niko nikad ne završi ETF, osim možda konačno malo studenata, što apsolutno nije tačno. Ne završe svi, i to je tačno, ali budite i vi malo odmjereniji u svojim napadima.
Da ne bude prozivki, ne branim Fatkića, i meni je predavao, ali nemam traume od njega niti svaki put kad neko spomene ETF doživljavam teški napad i potrebu da sve vezano za taj fakultet popljujem. Iako se užasavam davanja ikakvih sudova o ljudima koje ne poznajem, količina frustracija na ovoj temi je tolika da ne moraš biti psihijatar da dijagnosticiraš poremećaj.

Uuuuhhhh ajmo najprostijim rijecnikom (ne prostim nego jednostavnim) da pricamo. Aki ti mislis da je opravdano mjerilo to sto od 300 upisanih zavrsi fakultet daj boze 50 onda je to samo jos jedan primjer bezobrazluka jer kao sto sam napisao a sada cu reci figurativno "ako je fakultet napravljen da ga samo zavrsavaju olimpijci (kojih uzgred nema) ili oni extra nadareni onda mu treba pod hitno zatvoriti kapije i napraviti hladan reset". To sto ti nemas traume a iz tvoje generacije ih ima vise od 50% sta ti govori???? I u moje vrijeme je bilo pojedinica koji su ponistavali 9 kod Galica ali sta znaci da su oni primjer na kome treba bazirati fakultet ili ostalih 299 (figurativno) koji ne znaju kako se zovu kad dobiju zadatke za ispit. Je li tebi jasan uopste pravac ove price ili pokusavas kao i @maystor da stanes u zivi zid odbrane neodbranjivog. meni je cilj da studenti za svoje pare dobiju nesto a da se to nesto ne zove profesor koji te ne zna nauciti. Sta trebaju da pored 1800 KM jos jedno 500 potrose kod raznoraznih Azema radi samo jednog predmeta. Mene bi bilo stid kada bi to branio na bilo koji nacin a tvoja diploma ti je donjela titulu inzinjera medjutim za titulu ljudskosti i pravde e to neces dobiti to se stice zivotom. Tvoja prica se bazirala na par psovki a ne na fokusu sta se desava medju zidovima ETF-a i zasto taj decko treba da zna sta ga ceka kada mu roditelji plate 1800 KM. Neka zna da ce ga katedra Huseta Fatkica a posebno njegovog vec ranije pripremljenog nasljednika Brkica pomerati iz ravnoteze toliko da nece sa lakocom se posvecivati predivnim predavanjima na drugim strucnim predmetima radi kojih upisuje taj faks. Ne upisuje se @euridika faks pod krinkom "mora da ti bude tesko" jer je to bolesno razmisljanje. Faks se upisuje da bi nesto naucio i za to znanje koje si nekada dobija na neki nacin besplatno ti danas masno placas za nase uslove. Zato nemoj ziva bila da filozofiras i odgodjeno stajes u odbranu necega sto je jedna od sramota visokoskolskog skolovanja u KS.....da ne ponavljamo kriminalne poteze oko konkursa ili ces i to braniti?
User avatar
hrasno38
Posts: 31464
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#73 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

nivla wrote:ma ovdje je problem sto se prica na jednostavno pitanje potencijalnog studenta svela na to da eto on to ne treba upisati jer ce mu predavati fatkic im, i da je losa prolaznost iz fizike, ko da je studij prvog ciklusa koji ima 30+ predmeta eto ovisan samo o ta dva, i kao ako ne polozi matematike propao je, sto veze sa zivotom nema
zadaci nisu sa olimpijada, a npr kad pricam sa inzenjerima koji su stariji od hrasno38 i koji su pred penziju, nisu bili ni 70tih godina kad su isti studirali, uglavnom se sve svodilo na to da ko spremi prije ili kasnije polozi, i polaganje predmeta je u najvecoj mjeri do studenta
o prolaznosti na ETFu može se saznati i sa unsa stranice koji se odnosi na promociju diplomanata i magistranata:

2012/2013 prema spisku 1. ciklus 144, drugi ciklus 118

Code: Select all

http://unsa.ba/s/images/stories/dokumenti/PROMOVIRANI%20DIPLOMANTI%20MAGISTRANTI%20I%20DOKTORANTI%20UNIVERZITETA%20U%20SARAJEVU-2013.pdf
2013/2014 prema spisku 1.ciklus 182, drugi ciklus 107

Code: Select all

http://unsa.ba/s/images/stories/dokumenti/Promovirani%20diplomanti%20i%20magistranti%202014.pdf
2014/2015 prema spisku 1.ciklus 199, drugi ciklus 130

Code: Select all

 http://unsa.ba/s/images/stories/dokumenti/Promovirani%20diplomanti%20i%20magistranti%202015.pdf
2015/2016 prema spisku 1. ciklus 165, drugi ciklus 133

Code: Select all

http://unsa.ba/s/images/stories/dokumenti/Promovirani%202016.pdf
po pisanju nekih forumasa ispade da su se svih 1100+ studenata uvlacili asistentima i profesorima da bi zavrsili studij
CidWa wrote: Pozdrav ,
Četvrta sam godina elektrotehničke škole , odličan učenik i imam želju da upišem ETF . Pa sad zanima me da li je baš toliko teško kao što se priča ili :-D .
Ako ima neko da ide u Tuzlu na FET volio bih da čujem i njegova iskustva , ako zna neko koja je razlika između fakulteta u Tuzli i u Sa . Znam samo da je u Tuzli teže upisat tj. da je prijemni ispit eleminatoran.
ako zelis i volis studirati etf, ne trebas slusati price rekla kazala, nego se uhvatiti knjige i maniti mahalskih prica
Jel znas

Hahahahaha jel se ti zezas ili sta????? Pa zar mislis zaista da smo ovdje polupismeni sa tim postavljanjem prolaznosti ciklusa. Jel znas koliko sada ima trenutno studenata na prvoj godini zajedno redovni i ponovci ili recimo koliko ih je bilo prosle godine. Kako te nije stid ovo napisati.
U prosjeku prva godina vuce blizu 600 studenata sto redovnih sto ponovaca a odnos je otprilike pola pola. I onda ti postavis ovdje ove vise nego bezobrazne cifre!!! Pa sad po nekim podacima ima oko 800 nepolozenih matematika (ne ljudi nego ispita). FUJ !!!!
Godine 2015/2016 na ETF je upisano na prvi ciklus 387 studenata i ponovaca je bilo blizu 200 i svi ti studenti imaju skoro pa isto gradivo u prvoj godini ili bolje receno obadvije matematike i lenearnu algebru.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#74 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by S4mpion »

Ne znam koliko ste u toku, ali trenutno na drugoj godini TK nema više od 20 ljudi kad se uračunaju i ponovci i kolizija. Na trećoj godini ih neće biti više od 15 sa kolizijom, ponovcima i onima koji idu na uvjet. Za 3 godine ovakve prakse, odsjek TK je prošlost, a gasi se upravo zbog toga što studenti riješe Sodomu i Gomoru na drugoj, pa i na trećoj godini, ali ne mogu dalje, jer nisu riješili očigledno nepotrebnu matematiku Huseta Fatkića.

Da citiram jednog UVAŽENOG profesora sa ETF-a:

"Studenti meni ovdje dođu i znaju milion nekakvih matematičkih teorema, definicija i dokaza, a nemaju pojma o matematici koja im je potrebna i sad ja moram gubiti vrijeme na te stvari, na štetu svog predmeta."

Nikome ne kažem da ne treba upisati ETF, ali treba znati kako stvari stoje i šta ga čeka. Gradivo, po meni, tu nije baš neki problem, manje-više, snađu se oni koji uče.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#75 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by S4mpion »

U nekoliko sarajevskih firmi sam zatekao inženjere kako svoje projekte rade na listu papira, pored toliko softwerskih alata koji su im na raspolaganju, ljudi nemaju pojma šta je matlab i 3d modeliranje. E takvima je potrebna matematika, ali takvi nisu baš toliko potrebni danas, vremena su se promijenila, a studij nije ažuriran.
Post Reply