ETF Sarajevo - iskustvo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
politbiro
Posts: 3
Joined: 05/04/2013 16:40

#26 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by politbiro »

ETF, zločin i kazna. Ja sam kao apsolvent ETF-a završio s tim fakultetom zbog rata i na moju sreću svoje akademsko obrazovanje sam završio u USA. To iskustvo mi daje za pravo da komentiram taj fakultet kao i cjelokupno školstvo u BiH. Naime ETF je zaista davao bazna znanja i vjerujem da je to bila fantastična ustanova za pripremu studenata za naučni rad!!! Ali da li je to funkcija fakulteta? Ja mislim da nije jer se na takvom fakultetu školuju mladi ljudi da postanu inžinjeri (u moje vrijeme diplomirani) a samo 1% od nas je imalo nekakvu pretenzije za naukom kao takvom i stjecanju zvanja magistara i doktora elektrotehnike. No fakultet je bio koncipiran za tih 1%. Do 92. sam uspio apslovirati uz jednu godinu kašnjenja i tad se zaratilo. Ja sam se prihvatio rata a poslije rata sam se igrom slučaja zatekao u USA i započeo studij od početka i tek tad shvatio koliko mi je života oduzela klika kretena oko Galića , uključujući i pomenutog Fatkića (matematike sam položio iz prve) ili profesora Pavlovića - Pajatrona. U USA sam završio fakultet i stekao zvanje ali znanje u poređenju sa ETF-om bila studij mi je bio pjesma ali ne zbog znanja koje sam donio sa ETF-a nego ono g što sam donio iz srednje škole a ETF mi je bio nešto kao trčanje su utegama na nogama. Kako i zašto? Tamo vam jedni ljudi predaju, drugi ljudi vas testiraju treći ispituju, nema šanse da više od 5% ljudi padne na testiranju a da se od toga ne napravi drama. Kad kad predavaču kažete da vam nije nešto jasno on će se na glavu baciti da nađe vremena da vam to objasni. Kad bi nekom palo 800 ljudi na ispitu dobio bi otkaz MOMENTALNO pa da je nombelovac jer je to dokaz njegove/njene nesposobnosti. Imao sam ponudu da predajem na ETF-u ali mi ne pada na pamet da radim s ljudima koji na 4 godini tjeraju djecu da zadatke iz automatskog upravljanja rade "pješke" lupaju laplasove transformacije a sve to mogu uraditi za 5 minuta koristeći matlab ili neki od drugih alata, ili da se predmet zaštite EEP izučava prema knjigama iz 60 tih godina prošlog stoljeća. Iskreno nije sve tako crno ima profesora koji tamo nešto i pokuštavju napraviti ali dok je metuzalema tipa Fatkić, nije problem u godinama nego u mentalnom sklopu, bježite djeco tamo gdje ćete načiti POSAO. Diploma je super ali to je samo papir ako iza njega nema ZNANJA I VJEŠTINE
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#27 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by KIseljak12 »

Maystor wrote:Zaboravio si ključnu stvar: ulaz. Kvalitet studenata koji upisuju ETF u Beogradu i Zagrebu je mnogo bolji. Teško je od govana napraviti pitu.
Zasto se onda to ne uradi? Zasto se ne poostri kriterij za upis na ETF? Nek upisu upola manje studenata ali koji ce biti dobar materijal.

Evo zasto se to ne uradi - izmedju ostalog zato sto onda razne spodobe koje nisu dorasle profesorskim duznostima ne bi mogle izvlaciti na pricu o FILTER-u, jer bi onda skup odgovora koje mogu ponuditi na pitanje zasto je prolaznost niska postao manji za bar jedan ili dva elementa. Drugi bitan razlog bi bio sto s vecim brojem upisanih mogu uzeti vise para.

Kad se vec poredimo s Beogradom i Zagrebom i tamosnjim kriterijima za upis, pomenimo u prolazu i Japan gdje nije neuobicajeno da se srednjoskolci i vise od godinu dana pripremaju za prijemni ispit. Medjutim, poredjenje bi bilo nepotpuno i moglo bi navesti na pogresne zakljucke ako bismo iskljucili cinjenicu da na tim istim fakultetima radi sigurno sposobniji naucni kadar koji je u stanju da nauci nesto te mlade ljude.

Jos jedna od pogreski koje branitelji Fatkica i slicnih cine je potpuno pogresna paradigma o studiranju. Naime, oni instituciju fakulteta i studiranja shvataju kao prosijavanje zlata od pijeska, zato im je FILTER tako draga rijec (osim sto je jedan od osnovnih pojmova u inzenjeringu).

Takva paradigma je potpuno neprikladna, te bi puno bolja bila obrada materijala, npr. klesanje skulpture ili brusenje dijamanata. Za uspjesan naucni proces, sam ulazni filter treba da se poboljsa, uporedo s poboljsanjima u nastavnom kadru i procesu.

Osoba bude primljena na fakultet, plati dobre pare za skolarinu, plus dodatna sredstva za zivot ako nije iz SA, da kasnije ne bi dobila ono sta je platila, a to je adekvatno obrazovanje. Ljudski i korektno bi bilo ne primiti takvu osobu uopste na fakultet, nego je kasnije jebavati u mozak. Ne reaguju psihicki svi dobro na takve vrste omalovazavanja i ponizavanja, brojni su slucajevi psihickih problema kod studenata zbog ove vrste iziviljavanja.

Ekvivalent tome bi bilo kad bih ja, fizicki nespreman sa vodicem aranzirao uspon na Mt. Everest, platio troskove puta do tamo, a da mi on ne kaze da nemam sansi da uspijem u tome da mi ne uzima vrijeme, zivce i pare bezveze, da me ne ubjedjuje da sam lijen i glup, itd.

Ovo sto ETF radi je u neku ruku nepostena trgovina, te ukoliko apstrahiramo Fatkica, zajebi to sta je on i kakav je covjek. Pogledajmo samo brojke: upise se hrpa ljudi, daju pare, za te pare ne dobiju adekvatno obrazovanje, prolaznost na predmetu je niska. Ovaj trend se ponavlja iz godine u godinu, ne vidi se nikakav trud da se on promijeni, iz cega mozemo jedino zakljuciti slijedece: ili "regulatora" boli briga ili je takav trend u stvarnosti pozeljan.

Ukoliko je bilo koja od te dvije izjave tacna, dolazimo do toga da je regulator veoma los. U prvom slucaju zbog toga sto ne rade kako bi trebali, u drugom slucaju zbog toga sto cine eticki jako losu stvar, bez da su mozda i svjesni dosega svojih postupaka.

Ako Atena bude imala lose obucare, njeni gradjani ce hodati bosi. Ako Atena bude imala lose ucitelje, Atena ce propasti.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#28 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by KIseljak12 »

politbiro wrote:ETF, zločin i kazna. Ja sam kao apsolvent ETF-a završio s tim fakultetom zbog rata i na moju sreću svoje akademsko obrazovanje sam završio u USA. To iskustvo mi daje za pravo da komentiram taj fakultet kao i cjelokupno školstvo u BiH. Naime ETF je zaista davao bazna znanja i vjerujem da je to bila fantastična ustanova za pripremu studenata za naučni rad!!! Ali da li je to funkcija fakulteta? Ja mislim da nije jer se na takvom fakultetu školuju mladi ljudi da postanu inžinjeri (u moje vrijeme diplomirani) a samo 1% od nas je imalo nekakvu pretenzije za naukom kao takvom i stjecanju zvanja magistara i doktora elektrotehnike. No fakultet je bio koncipiran za tih 1%. Do 92. sam uspio apslovirati uz jednu godinu kašnjenja i tad se zaratilo. Ja sam se prihvatio rata a poslije rata sam se igrom slučaja zatekao u USA i započeo studij od početka i tek tad shvatio koliko mi je života oduzela klika kretena oko Galića , uključujući i pomenutog Fatkića (matematike sam položio iz prve) ili profesora Pavlovića - Pajatrona. U USA sam završio fakultet i stekao zvanje ali znanje u poređenju sa ETF-om bila studij mi je bio pjesma ali ne zbog znanja koje sam donio sa ETF-a nego ono g što sam donio iz srednje škole a ETF mi je bio nešto kao trčanje su utegama na nogama. Kako i zašto? Tamo vam jedni ljudi predaju, drugi ljudi vas testiraju treći ispituju, nema šanse da više od 5% ljudi padne na testiranju a da se od toga ne napravi drama. Kad kad predavaču kažete da vam nije nešto jasno on će se na glavu baciti da nađe vremena da vam to objasni. Kad bi nekom palo 800 ljudi na ispitu dobio bi otkaz MOMENTALNO pa da je nombelovac jer je to dokaz njegove/njene nesposobnosti. Imao sam ponudu da predajem na ETF-u ali mi ne pada na pamet da radim s ljudima koji na 4 godini tjeraju djecu da zadatke iz automatskog upravljanja rade "pješke" lupaju laplasove transformacije a sve to mogu uraditi za 5 minuta koristeći matlab ili neki od drugih alata, ili da se predmet zaštite EEP izučava prema knjigama iz 60 tih godina prošlog stoljeća. Iskreno nije sve tako crno ima profesora koji tamo nešto i pokuštavju napraviti ali dok je metuzalema tipa Fatkić, nije problem u godinama nego u mentalnom sklopu, bježite djeco tamo gdje ćete načiti POSAO. Diploma je super ali to je samo papir ako iza njega nema ZNANJA I VJEŠTINE
Hvala kolega! O ovome ja govorim.
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#29 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Maystor »

politbiro wrote:ETF, zločin i kazna. Ja sam kao apsolvent ETF-a završio s tim fakultetom zbog rata i na moju sreću svoje akademsko obrazovanje sam završio u USA. To iskustvo mi daje za pravo da komentiram taj fakultet kao i cjelokupno školstvo u BiH. Naime ETF je zaista davao bazna znanja i vjerujem da je to bila fantastična ustanova za pripremu studenata za naučni rad!!! Ali da li je to funkcija fakulteta? Ja mislim da nije jer se na takvom fakultetu školuju mladi ljudi da postanu inžinjeri (u moje vrijeme diplomirani) a samo 1% od nas je imalo nekakvu pretenzije za naukom kao takvom i stjecanju zvanja magistara i doktora elektrotehnike. No fakultet je bio koncipiran za tih 1%. Do 92. sam uspio apslovirati uz jednu godinu kašnjenja i tad se zaratilo. Ja sam se prihvatio rata a poslije rata sam se igrom slučaja zatekao u USA i započeo studij od početka i tek tad shvatio koliko mi je života oduzela klika kretena oko Galića , uključujući i pomenutog Fatkića (matematike sam položio iz prve) ili profesora Pavlovića - Pajatrona. U USA sam završio fakultet i stekao zvanje ali znanje u poređenju sa ETF-om bila studij mi je bio pjesma ali ne zbog znanja koje sam donio sa ETF-a nego ono g što sam donio iz srednje škole a ETF mi je bio nešto kao trčanje su utegama na nogama. Kako i zašto? Tamo vam jedni ljudi predaju, drugi ljudi vas testiraju treći ispituju, nema šanse da više od 5% ljudi padne na testiranju a da se od toga ne napravi drama. Kad kad predavaču kažete da vam nije nešto jasno on će se na glavu baciti da nađe vremena da vam to objasni. Kad bi nekom palo 800 ljudi na ispitu dobio bi otkaz MOMENTALNO pa da je nombelovac jer je to dokaz njegove/njene nesposobnosti. Imao sam ponudu da predajem na ETF-u ali mi ne pada na pamet da radim s ljudima koji na 4 godini tjeraju djecu da zadatke iz automatskog upravljanja rade "pješke" lupaju laplasove transformacije a sve to mogu uraditi za 5 minuta koristeći matlab ili neki od drugih alata, ili da se predmet zaštite EEP izučava prema knjigama iz 60 tih godina prošlog stoljeća. Iskreno nije sve tako crno ima profesora koji tamo nešto i pokuštavju napraviti ali dok je metuzalema tipa Fatkić, nije problem u godinama nego u mentalnom sklopu, bježite djeco tamo gdje ćete načiti POSAO. Diploma je super ali to je samo papir ako iza njega nema ZNANJA I VJEŠTINE
Nemoj se nać uvrijeđen, ali imam utisak da si završio neki lijevi koledž u AmeriKi. Ako ti nije problem, de nam reci na kojem si univerzitetu u USA studirao?
Postoje brojni koledži (ne samo u USA, već svuda na zapadu) koji su više orijentisani ka praksi, na neki način zanati visokog ranga. etf to nije.
Npr u Holandiji postoje visoke škole (fantastičan koncept, moderni predmeti), ima ih mnogo i vrlo su efikasne, ako se gleda iz ovog tvog ugla. S druge strane, u cijeloj Holandiji ima samo nekoliko univerziteta (Delft, Leiden, Utrecht i još 2-3) koji su potpuno druga klasa, nedostižna za ove sa visokih škola (kojima opet ništa ne fali). Holandija je dala mnogo Nobelovaca i nijedan nije došao s visoke škole. Ali, ovi što idu na univerzitete nisu naučnici koji su (prema tvom razmišljanu) nesposobni da nađu posao, naprotiv, oni su elita kojima su vrata Philipsa, Shella itd uvijek širom otvorena i mnogo su poželjniji kod poslodavaca od diplomanata visokih škola. Ko završi Delft, može da bira šta će i kako će, a ko završi visoku školu može se samo nadati da će nekome trebati njegov zanat u datom trenutku.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#30 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

Naravno kao i ostale teme o obrazovanju ni ova nije mogla proci bez poltrona jer se ioni nalaze u svim porama naseg drustva i zato i ne napredujemo i ne idemo ni koraka dalje. Drago mi je da su se evo javile i neke kolege starijeg kova koji su iskusile istinsko skolovanje da kazu svoje misljenje.
E sad ovim pojeinim poltronima da objasnim jednu stvar. Ni jedan fakultet ne bi trebao da ima vrhunskog strucnjaka koji je uzasan profesor i pedagoga. Fakukltet nije naucno istrazivacki centar gdje su svi strucnjaci ravnopravni i gdje je znanje podjedanko rasporedjeno na nekoliko glava nego je ustanova gdje profesor mora znati kako se pronosi znanje na studenta. E pa kako sam rekao boli mene kurac sto su Fatkic, Brkic i Karahodzic matematicki geniji, olimpijci i sta ti ja znam kad oni jednostavno nisu sposobni da prenesu to svoje znanje na studente a i kao ljudi su najobicnije ljudske nule. Zamislite situaciju na nekom fakultetu da vam profesor kaze "nemoj da ti zovem roditelje"!!!!!! To je recimo uradio Brkic covjeku od 20-tak godina od kojeg je stariji mozda 3-4 pa hajde 5!!!!! Zamislite da vam recimo u USA profesor nesto pobrka u ispravljanju radova i oduzme vam bodove za tacne zadatke a onda kaze "sljedeci put necu pogrisjesiti....i naravno te bodove ne vrati. Zamislite situaciju da imate zadatak kojem je rjesenje kako sam i napisao ranije korjen iz 18 a profesor vam oduzme sve bodove jer mu se ne svidja to rjesenje nego kaze da je trebalo napisati 3 x korjen iz 2!!!! Zamislite da vam profesor kaze "rjesenje je tacno ali nije precizno" i oduzme vam sve bodove. Zamislite da na jednom drugom predmetu dobijete zadatak iz predmeta koji uopste nemate....i opet nikom nista. Zamislite da u nekoj iole ozbiljnijoj zemlji neko kaze da je 300 studenata glupo a da je samo profesor sa svojim asistentima pametan. Ovo sto sam napisao nije nista figurativno nego samo dio izivljavanja profesorskog smeca Huseta Fatkica sa svojom ekipom asistenata gdje bezobrazlukom i arogancijom strsi neko za koga se silji da zamjeni Fatkica.....Mehmed Brkic.
I onda u svoj toj prici imate dekana koji je tu smjesten izkljucivo po politickoj liniji u vrijeme SDP-a kojeg boli kurac apsolutno sta se desava ali kao prosle godine nesto i reguje jer mu se pocela malo drmati stolica od prituzbi i kao Fatkicu kaze da bi se ta lprolaznost trebala popraviti a ovaj uradi kontra i zavrne rok na kojem su i olimpijci padali. Taj isti dekan je nonsalntno dozvolio da mu Narcis Behlilovic drzi nastavu i ispite iako je bio pod istragom zbog kriminala i da nisu inspektori zakucali na vrata to bi tako i do danas bilo. Ima tu i prodekan Aksamovic koji radi iskljucivo za svoje vlastite interese
I onda se nadje negi poltroncic da mi objasanjava ovdje kako je sve to OK i kako je Huse faca i kako to tako treba. Treba kod papaka koji su dosli i pizde materine u veliki grad da lijece svoje frustracije i kojima se to dozvoljava jer svaki nepolozeni ispit je novih 100KM i koga boli kurac koliko ce studenata pasti kad to niko ne provjerava i niko ne pita....vazno je da se pare kamaraju jer zajebano je kad dekan nema platu 5000 u drzavi u kojoj je prosjecna 800 i profesor jedno 3000 ali bez aposlutno ikakve odgovornosti.
Naravno nije samo ETF crna rupa imamo Fatkica recimo i na filozofiji u vidu Dzevada Jahica....koji radi vrlo vrlo slicne stvari...pa onda profesore koji upisuju sestice za jedan sat mlade picke......pa za ove sto spominju kao Beograd i Zagreb gostujuceg profesora iz Srbije na ETF-u iz Istocnog Sarajeva koji studente obara po 20 puta. Zagreb i Beograd nisu kao ni Sarajevo milimetar odmakli ka onome sto se zove zapadno visoko skolstvo i dalje su im profesori zasticeni ko Licki medvjedi i rade potpuno iste stvari kao sto radi i pojedini drkadzije u Sarajevu. Jedino je Slovenija odmakla svjetlosnu godinu.
Naravno ETF ima vrsnih profesora po kojima na zalost nije poznat ovaj fakultet i kojima je jedini cilj da nauce sto vise studenata onome sta predaju uz obostrano uzajamno postivanje.
Last edited by hrasno38 on 12/05/2017 13:06, edited 1 time in total.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#31 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

Maystor wrote:
politbiro wrote:ETF, zločin i kazna. Ja sam kao apsolvent ETF-a završio s tim fakultetom zbog rata i na moju sreću svoje akademsko obrazovanje sam završio u USA. To iskustvo mi daje za pravo da komentiram taj fakultet kao i cjelokupno školstvo u BiH. Naime ETF je zaista davao bazna znanja i vjerujem da je to bila fantastična ustanova za pripremu studenata za naučni rad!!! Ali da li je to funkcija fakulteta? Ja mislim da nije jer se na takvom fakultetu školuju mladi ljudi da postanu inžinjeri (u moje vrijeme diplomirani) a samo 1% od nas je imalo nekakvu pretenzije za naukom kao takvom i stjecanju zvanja magistara i doktora elektrotehnike. No fakultet je bio koncipiran za tih 1%. Do 92. sam uspio apslovirati uz jednu godinu kašnjenja i tad se zaratilo. Ja sam se prihvatio rata a poslije rata sam se igrom slučaja zatekao u USA i započeo studij od početka i tek tad shvatio koliko mi je života oduzela klika kretena oko Galića , uključujući i pomenutog Fatkića (matematike sam položio iz prve) ili profesora Pavlovića - Pajatrona. U USA sam završio fakultet i stekao zvanje ali znanje u poređenju sa ETF-om bila studij mi je bio pjesma ali ne zbog znanja koje sam donio sa ETF-a nego ono g što sam donio iz srednje škole a ETF mi je bio nešto kao trčanje su utegama na nogama. Kako i zašto? Tamo vam jedni ljudi predaju, drugi ljudi vas testiraju treći ispituju, nema šanse da više od 5% ljudi padne na testiranju a da se od toga ne napravi drama. Kad kad predavaču kažete da vam nije nešto jasno on će se na glavu baciti da nađe vremena da vam to objasni. Kad bi nekom palo 800 ljudi na ispitu dobio bi otkaz MOMENTALNO pa da je nombelovac jer je to dokaz njegove/njene nesposobnosti. Imao sam ponudu da predajem na ETF-u ali mi ne pada na pamet da radim s ljudima koji na 4 godini tjeraju djecu da zadatke iz automatskog upravljanja rade "pješke" lupaju laplasove transformacije a sve to mogu uraditi za 5 minuta koristeći matlab ili neki od drugih alata, ili da se predmet zaštite EEP izučava prema knjigama iz 60 tih godina prošlog stoljeća. Iskreno nije sve tako crno ima profesora koji tamo nešto i pokuštavju napraviti ali dok je metuzalema tipa Fatkić, nije problem u godinama nego u mentalnom sklopu, bježite djeco tamo gdje ćete načiti POSAO. Diploma je super ali to je samo papir ako iza njega nema ZNANJA I VJEŠTINE
Nemoj se nać uvrijeđen, ali imam utisak da si završio neki lijevi koledž u AmeriKi. Ako ti nije problem, de nam reci na kojem si univerzitetu u USA studirao?
Postoje brojni koledži (ne samo u USA, već svuda na zapadu) koji su više orijentisani ka praksi, na neki način zanati visokog ranga. etf to nije.
Npr u Holandiji postoje visoke škole (fantastičan koncept, moderni predmeti), ima ih mnogo i vrlo su efikasne, ako se gleda iz ovog tvog ugla. S druge strane, u cijeloj Holandiji ima samo nekoliko univerziteta (Delft, Leiden, Utrecht i još 2-3) koji su potpuno druga klasa, nedostižna za ove sa visokih škola (kojima opet ništa ne fali). Holandija je dala mnogo Nobelovaca i nijedan nije došao s visoke škole. Ali, ovi što idu na univerzitete nisu naučnici koji su (prema tvom razmišljanu) nesposobni da nađu posao, naprotiv, oni su elita kojima su vrata Philipsa, Shella itd uvijek širom otvorena i mnogo su poželjniji kod poslodavaca od diplomanata visokih škola. Ko završi Delft, može da bira šta će i kako će, a ko završi visoku školu može se samo nadati da će nekome trebati njegov zanat u datom trenutku.
I tebe nije stid se jos javljat iako te ovdje pobija 10 ljudi. Daj mi nabroj jednog strucnjaka koji se pojavio u naucnoj evropskoj ili svjetskoj zajednici a koji je dosao sa ETF-a u zadnjih 20 godina.....!! Daj mi navedi parametre kvaliteta ETF-a kao obrazovne ustanove u bilo kojem istrazivanju.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#32 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by KIseljak12 »

Maystor wrote:
politbiro wrote:ETF, zločin i kazna. Ja sam kao apsolvent ETF-a završio s tim fakultetom zbog rata i na moju sreću svoje akademsko obrazovanje sam završio u USA. To iskustvo mi daje za pravo da komentiram taj fakultet kao i cjelokupno školstvo u BiH. Naime ETF je zaista davao bazna znanja i vjerujem da je to bila fantastična ustanova za pripremu studenata za naučni rad!!! Ali da li je to funkcija fakulteta? Ja mislim da nije jer se na takvom fakultetu školuju mladi ljudi da postanu inžinjeri (u moje vrijeme diplomirani) a samo 1% od nas je imalo nekakvu pretenzije za naukom kao takvom i stjecanju zvanja magistara i doktora elektrotehnike. No fakultet je bio koncipiran za tih 1%. Do 92. sam uspio apslovirati uz jednu godinu kašnjenja i tad se zaratilo. Ja sam se prihvatio rata a poslije rata sam se igrom slučaja zatekao u USA i započeo studij od početka i tek tad shvatio koliko mi je života oduzela klika kretena oko Galića , uključujući i pomenutog Fatkića (matematike sam položio iz prve) ili profesora Pavlovića - Pajatrona. U USA sam završio fakultet i stekao zvanje ali znanje u poređenju sa ETF-om bila studij mi je bio pjesma ali ne zbog znanja koje sam donio sa ETF-a nego ono g što sam donio iz srednje škole a ETF mi je bio nešto kao trčanje su utegama na nogama. Kako i zašto? Tamo vam jedni ljudi predaju, drugi ljudi vas testiraju treći ispituju, nema šanse da više od 5% ljudi padne na testiranju a da se od toga ne napravi drama. Kad kad predavaču kažete da vam nije nešto jasno on će se na glavu baciti da nađe vremena da vam to objasni. Kad bi nekom palo 800 ljudi na ispitu dobio bi otkaz MOMENTALNO pa da je nombelovac jer je to dokaz njegove/njene nesposobnosti. Imao sam ponudu da predajem na ETF-u ali mi ne pada na pamet da radim s ljudima koji na 4 godini tjeraju djecu da zadatke iz automatskog upravljanja rade "pješke" lupaju laplasove transformacije a sve to mogu uraditi za 5 minuta koristeći matlab ili neki od drugih alata, ili da se predmet zaštite EEP izučava prema knjigama iz 60 tih godina prošlog stoljeća. Iskreno nije sve tako crno ima profesora koji tamo nešto i pokuštavju napraviti ali dok je metuzalema tipa Fatkić, nije problem u godinama nego u mentalnom sklopu, bježite djeco tamo gdje ćete načiti POSAO. Diploma je super ali to je samo papir ako iza njega nema ZNANJA I VJEŠTINE
Nemoj se nać uvrijeđen, ali imam utisak da si završio neki lijevi koledž u AmeriKi. Ako ti nije problem, de nam reci na kojem si univerzitetu u USA studirao?
Postoje brojni koledži (ne samo u USA, već svuda na zapadu) koji su više orijentisani ka praksi, na neki način zanati visokog ranga. etf to nije.
Npr u Holandiji postoje visoke škole (fantastičan koncept, moderni predmeti), ima ih mnogo i vrlo su efikasne, ako se gleda iz ovog tvog ugla. S druge strane, u cijeloj Holandiji ima samo nekoliko univerziteta (Delft, Leiden, Utrecht i još 2-3) koji su potpuno druga klasa, nedostižna za ove sa visokih škola (kojima opet ništa ne fali). Holandija je dala mnogo Nobelovaca i nijedan nije došao s visoke škole. Ali, ovi što idu na univerzitete nisu naučnici koji su (prema tvom razmišljanu) nesposobni da nađu posao, naprotiv, oni su elita kojima su vrata Philipsa, Shella itd uvijek širom otvorena i mnogo su poželjniji kod poslodavaca od diplomanata visokih škola. Ko završi Delft, može da bira šta će i kako će, a ko završi visoku školu može se samo nadati da će nekome trebati njegov zanat u datom trenutku.
Posto BiH nema elitne industrije za elitu, i ti uporni koji zavrse ETF odu u elitnu Njemacku, Austriju, Svedsku, Irsku. Nama ne treba nekolicina elitnih inzenjera teoreticara, nego armija solidnih inzenjera prakticara. Da se razumijemo, nemam ja nista protiv elite, ali s obzirom da za nju nema previse potrebe u BiH onda proizilazi da je ETF tu da sprema elitne inzenjere za strane zemlje?

ETF je, bez obzira na sve akademske nezavisnosti, drzavna i budzetska institucija te bi, barem u principu, trebala da radi u sirem interesu BiH javnosti, a ne stranacko-rodjacko-kumovske klike koja hara po njemu.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#33 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Naslovnica »

hrasno38 wrote:Naravno kao i ostale teme o obrazovanju ni ova nije mogla proci bez poltrona jer se ioni nalaze u svim porama naseg drustva i zato i ne napredujemo i ne idemo ni koraka dalje. Drago mi je da su se evo javile i neke kolege starijeg kova koji su iskusile istinsko skolovanje da kazu svoje misljenje.
E sad ovim pojeinim poltronima da objasnim jednu stvar. Ni jedan fakultet nebi trebao da ima vrhunskog strucnjaka a uzasnog profesora i pedagoga. Fakukltet nije naucno istrazivacki centar gdje su svi strucnjaci ravnopravni i gdjeje znanje podjedanko rasporedjeno na nekoliko glava nego je ustanova gdje profesor mora znati kako se pronosi znanje na studenta. E pa kako sam rekao boli mene kurac sto su Fatkic, Brkic i Karahodzic matematicki geniji, olimpijsci i sta ti ja znam kad oni jednostavno nisu sposobni da prenesu to svoje znanje a i kao ljudi su najobicnije ljudske nule. Zamislite situaciju na nekom fakultetu da vam profesor kaze "nemoj da ti zovem roditelje"!!!!!! To je recimo uradio Brkic covjeku od 20-tak godina od kojeg je stariji mozda 3-4 pa hajde 5!!!!! Zamislite da vam recimo u USA profesor nesto pobrka u ispravljanju radova i oduzme vam bodove za tacne zadatke a onda kaze "sljedeci put necu pogrisjesiti....i naravno te bodove ne vrati. Zamislite situaciju da imate zadatak kojem je rjesenjekako sam i napisao ranije korjen iz 18 a profesor vam oduzme sve bodove jer mu se ne svidja to rjesenje nego kaze da je trebalo napisati 3 x korjen iz 2!!!! Zamislite da vam profesor kaze "rjesenje je tacno ali nije precizno" i oduzme vam sve bodove. Zamislite da na jednom drugom predmetu dobijete zadatak iz predmeta koji uopste nemate....i opet nikom nista. Zamislite da u nekoj iole ozbiljnijoj zemlji neko kaze da je 300 studenata glupo a da je samo profesor sa svojim asistentima pametan. Ovo sto sam napisao nije nista figurativno nego samo dio izivljavanja profesorskog smeca Huseta Fatkica sa svojom ekipom asistenata gdje bezobrazlukom i arogancijom strsi neko za koga se silji da zamjeni Fatkica.....Mehmed Brkic.
I onda u svoj toj prici imate dekana koji je tu smjesten izkljucivo po politickoj liniji u vrijeme SDP-a kojeg boli kurac apsolutno sta se desava ali kao prosle godine nesto i reguje jer mu se pocela malo drmati stolica od prituzbi i kao Fatkicu kaze da bi se ta lprolaznost trebala popraviti a ovaj uradi kontra i zavrne rok na kojem su i olimpijci padali. Ima tu i prodekan Aksamovic koji radi iskljucivo za svoje vlastite interese
I onda se nadje negi poltroncic da mi objasanjava ovdje kako je sve to OK i kako je Huse faca i kako to tako treba. Treba kod papaka koji su dosli i pizde materine u veliki grad da lijece svoje frustracije i kojima se to dozvoljava jer svaki nepolozeni ispit je novih 100KM i koga boli kurac kolioko ce studenata pasti kad to niko ne provjerava i niko ne pita....vazno je da se pare kamaraju jer zajebano je kad dekan nema platu 5000 u drzavi u kojoj je prosjecna 800 i profesor jedno 3000 ali bez aposlutno ikakve odgovornosti.
Naravno nije samo ETF crna rupa imamo Fatkica recimo i na filozofiji u vidu Dzevada Jahica....koji radi vrlo vrlo slicne stvari...pa onda profesore koji upisuju sestice za jedan sat mlade picke......pa za ove sto spominju kao Beograd i Zagreb gostujuceg profesora iz Srbije na ETF-u iz Istocnog Sarajeva koji studente obara po 20 puta. Zagreb i Beograd nisu kao ni Sarajevo milimetar odmakli ka onome sto se zove zapadno visoko skolstvo i dalje su im profesori zasticeni ko Licki medvjedi i rade potpuno iste stvari kao sto radi i pojedini drkadzije u Sarajevu. Jedino je Slovenija odmakla svjetlosnu godinu.
Naravno ETF ima vrsnih profesora po kojima na zalost nije poznat ovaj fakultet i kojima je jedini cilj da nauce sto vise studenata onome sta predaju uz obostrano uzajamno postivanje.
:thumbup: :izet:
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#34 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Naslovnica »

Kad se samo sjetim Fatkićevih tikova i zadataka tipa "ovaj zadatak je za desetku, bio je na matematičkoj olimpijadi u Moskvi 1972". Uradiš sve, ali ne uradiš zadatak sa matematičke olimpijade i nema desetke. Idiotluk.
Znači, Fatkić se još uvijek nije promijenio uza ovih 20god kada je meni predavao. A Azem Dautović? Koliko god sve to izgledalo smiješno sa njima i njihovim predavanjima - sve je to jednostavno ŽALOSNO.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#35 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by bluesjunior »

ma sve je to jedan cirkus teski
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#36 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by S4mpion »

Maystor wrote:Zaboravio si ključnu stvar: ulaz. Kvalitet studenata koji upisuju ETF u Beogradu i Zagrebu je mnogo bolji. Teško je od govana napraviti pitu.
Nije ključna, u tome je stvar.

Da si ti živ i zdrav, mnoštvo tih "govana" kako ti kažeš, su danas uspješni inženjeri širom svijeta.

Majkl Faradej, ako si ikad čuo za njeg, po tebi nije neki materijal, škola mu nije išla baš najbolje.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#37 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by KIseljak12 »

S4mpion wrote:
Maystor wrote:Zaboravio si ključnu stvar: ulaz. Kvalitet studenata koji upisuju ETF u Beogradu i Zagrebu je mnogo bolji. Teško je od govana napraviti pitu.
Nije ključna, u tome je stvar.

Da si ti živ i zdrav, mnoštvo tih "govana" kako ti kažeš, su danas uspješni inženjeri širom svijeta.

Majkl Faradej, ako si ikad čuo za njeg, po tebi nije neki materijal, škola mu nije išla baš najbolje.
A ni Oliveru Heavisideu, koji je takodjer bio samouk, a njegovi doprinosi matematici i elektrotehnici se i danas koriste.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#38 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

Naslovnica wrote:Kad se samo sjetim Fatkićevih tikova i zadataka tipa "ovaj zadatak je za desetku, bio je na matematičkoj olimpijadi u Moskvi 1972". Uradiš sve, ali ne uradiš zadatak sa matematičke olimpijade i nema desetke. Idiotluk.
Znači, Fatkić se još uvijek nije promijenio uza ovih 20god kada je meni predavao. A Azem Dautović? Koliko god sve to izgledalo smiješno sa njima i njihovim predavanjima - sve je to jednostavno ŽALOSNO.
Pa da Fatkic ista valja ne bi generacije i generacije studenata trazili instrukcije kod Dautovica i ne bi jos u moje vrijeme kada je papak bio asistent bjezali kod Osmanagica. Taj covjek jednostavno ne zna da prenese znanje i jedini mu je cilj (a to je pravilo kod papaka) da pokaze na bilo koji nacin da je zajeban.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#39 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by bluesjunior »

hrasno38 wrote:
Naslovnica wrote:Kad se samo sjetim Fatkićevih tikova i zadataka tipa "ovaj zadatak je za desetku, bio je na matematičkoj olimpijadi u Moskvi 1972". Uradiš sve, ali ne uradiš zadatak sa matematičke olimpijade i nema desetke. Idiotluk.
Znači, Fatkić se još uvijek nije promijenio uza ovih 20god kada je meni predavao. A Azem Dautović? Koliko god sve to izgledalo smiješno sa njima i njihovim predavanjima - sve je to jednostavno ŽALOSNO.
Pa da Fatkic ista valja ne bi generacije i generacije studenata trazili instrukcije kod Dautovica i ne bi jos u moje vrijeme kada je papak bio asistent bjezali kod Osmanagica. Taj covjek jednostavno ne zna da prenese znanje i jedini mu je cilj (a to je pravilo kod papaka) da pokaze na bilo koji nacin da je zajeban.
jes' vidio cizija sta je to radilo....
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#40 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

Ovo se npr. zove profesor od slova do slova!!!!

https://www.facebook.com/SvetPlus.rs/vi ... 271415051/
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#41 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Maystor »

Neki se prepoznali u mojim postovima :lol:

Nemojte to shvatati lično, samo diskutujemo. Evo i za vas se otvorio fakultet, nema razloga za zabrinutost

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svecano ... /170511123
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#42 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

Maystor wrote:Neki se prepoznali u mojim postovima :lol:

Nemojte to shvatati lično, samo diskutujemo. Evo i za vas se otvorio fakultet, nema razloga za zabrinutost

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svecano ... /170511123
Jebi ga ne koristimo svi vazelin a i u svom skolovanju smo podjelili zivot na ucenje i zajebanciju a ne na kraju imali rezultat dioptrije +20! Duhovitost ti i nije bas jaca strana jer jebaji ga ali taj fakultet ma koliko bio smjesan a i meni je smijesan ima na kraju isti papir kao i ETF a ne gubis uzalud godine zivota.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#43 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Naslovnica »

"Zašto je pile prešlo cestu?
Prof dr. Huse Fatkić:
Zato što sam ga vratio sa usmenog iz IM2 jer nije znao uslove formulacije eulerove teoreme"
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#44 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Maystor »

Šalu na stranu, dio kritika koje su ovdje iznešene od grupe forumaša je opravdan (a drugi dio je rezultat njihovih ličnih frustracija). Svijet se promijenio u posljednjih 20-30 godina drastično, a naš obrazovni sistem je kao u 70-tim godinama. Nekada su se na tehničke fakultete nosile logaritamske tablice, a danas klikom na dugme mobitela dobiješ asimptotsko rješenje diferencijalne jednačine. Danas se traže drugačije vještine i sposobnosti nego je to bio slučaj prije 50 godina. Tu ETF nije nikakav izuzetak, ozbiljnu reformu visokog obrazovanja koči politika (jer bi politički podobni kadrovi završili na smetljištu). Jednog dana kada to politika dopusti i kada se krene u ozbiljnu reformu, ETF će imati respektabilan kadar. Npr. mali Omer je otišao na MIT da radi doktorat, Bakir i Adnan su doktorirali u Italiji, cure su dobre i trude se, mladi asistenti grizu ...
Ono što forumaša @Hrasno dovodi do ludila je spoznaja da oni razmišljaju slično ovako kao ja; jednog dana kada ode Fatkić, doći će trojica malih Fatkića :-)
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#45 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by pinkman »

Maystor wrote: Nemoj se nać uvrijeđen, ali imam utisak da si završio neki lijevi koledž u AmeriKi. Ako ti nije problem, de nam reci na kojem si univerzitetu u USA studirao?
Postoje brojni koledži (ne samo u USA, već svuda na zapadu) koji su više orijentisani ka praksi, na neki način zanati visokog ranga. etf to nije.
Npr u Holandiji postoje visoke škole (fantastičan koncept, moderni predmeti), ima ih mnogo i vrlo su efikasne, ako se gleda iz ovog tvog ugla. S druge strane, u cijeloj Holandiji ima samo nekoliko univerziteta (Delft, Leiden, Utrecht i još 2-3) koji su potpuno druga klasa, nedostižna za ove sa visokih škola (kojima opet ništa ne fali). Holandija je dala mnogo Nobelovaca i nijedan nije došao s visoke škole. Ali, ovi što idu na univerzitete nisu naučnici koji su (prema tvom razmišljanu) nesposobni da nađu posao, naprotiv, oni su elita kojima su vrata Philipsa, Shella itd uvijek širom otvorena i mnogo su poželjniji kod poslodavaca od diplomanata visokih škola. Ko završi Delft, može da bira šta će i kako će, a ko završi visoku školu može se samo nadati da će nekome trebati njegov zanat u datom trenutku.
Svugdje u Americi se mjeri kvalitet profesora sa prolaznoscu njegovih studenata. Ukucaj na YouTube recimo "Stanford iOS" i vidjeti ces kako izgledaju njihova predavanja i odnos profesora prema studentu. :-)
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#46 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

Maystor wrote:Šalu na stranu, dio kritika koje su ovdje iznešene od grupe forumaša je opravdan (a drugi dio je rezultat njihovih ličnih frustracija). Svijet se promijenio u posljednjih 20-30 godina drastično, a naš obrazovni sistem je kao u 70-tim godinama. Nekada su se na tehničke fakultete nosile logaritamske tablice, a danas klikom na dugme mobitela dobiješ asimptotsko rješenje diferencijalne jednačine. Danas se traže drugačije vještine i sposobnosti nego je to bio slučaj prije 50 godina. Tu ETF nije nikakav izuzetak, ozbiljnu reformu visokog obrazovanja koči politika (jer bi politički podobni kadrovi završili na smetljištu). Jednog dana kada to politika dopusti i kada se krene u ozbiljnu reformu, ETF će imati respektabilan kadar. Npr. mali Omer je otišao na MIT da radi doktorat, Bakir i Adnan su doktorirali u Italiji, cure su dobre i trude se, mladi asistenti grizu ...
Ono što forumaša @Hrasno dovodi do ludila je spoznaja da oni razmišljaju slično ovako kao ja; jednog dana kada ode Fatkić, doći će trojica malih Fatkića :-)
Ne skroz si pogresno shvatio razlog moje ljutnje a donekle je na to odgovorio postom prije @pinkman. Dakle svaki covjek koji radi nosi neku odgovornst za taj posao pa ako je covjek na traci i bude previse skarta udare ga po dzepu, ako je plasman neke robe znacajno pao smjenjuju se i oni sto je prodaju ali se i ispituje da li je u pitanju mozda i kvalitet, kad doktor na stolu izgubi nekoliko pacijenata ide na detaljne analize......cistom onda logikom koja se provodi na cijelom svijetu svaki profesor bi trebao biti ocjenjen prema prolaznosti svoh djaka ili studenata. I tako to funkcionise po bjelosvjetskim koledzima koji redovno izbacuju vrhunske strucnjake na svim poljima i na kojima se uci ono sto je student izabrao da izucava a ne ono sto bi popunilo broj sati profesorima. U sve to naravno plata mora imati neku zavisnost od necega kao i sam posao a ta zavisnost je iskljucivo prolaznost i ja vjerujem da ne postoji slucaj ni na jednom iole ozbiljnijem univerzitetu da je prolaznost 10-15% i pojeo vuk magarca tj. profesor u prevedenom znacenu kaze da su studenti glupi. Dakle boli ga kurac moze raditi apsolutno sta hoce jer nema aposlutno nikakvu odgovornost za to sto radi kao da radi sa kamenjem a ne sa ljudima.
E to je pasa moj solidni ono sto mene baca iz cipela jer vecina ljudi u ovoj poharanoj zemlji prodaju crno ispod nokta da bi im djeca zavrsila fakultete i iamla kakvu takvu perpektivu a Fatkic i raznorazni Fatkici jednostavno se seru i pisaju po tome sa razeonom ko je dao 100 moze dati jos 100!!! Ako je to tebi u redu onda ti nisi u redu a ako pokusavas ciljano da razvodnis pricu "uzalud vam trud sviraci" jer ova prica ovaj put ce otici jako jako daleko.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#47 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by hrasno38 »

pinkman wrote:
Maystor wrote: Nemoj se nać uvrijeđen, ali imam utisak da si završio neki lijevi koledž u AmeriKi. Ako ti nije problem, de nam reci na kojem si univerzitetu u USA studirao?
Postoje brojni koledži (ne samo u USA, već svuda na zapadu) koji su više orijentisani ka praksi, na neki način zanati visokog ranga. etf to nije.
Npr u Holandiji postoje visoke škole (fantastičan koncept, moderni predmeti), ima ih mnogo i vrlo su efikasne, ako se gleda iz ovog tvog ugla. S druge strane, u cijeloj Holandiji ima samo nekoliko univerziteta (Delft, Leiden, Utrecht i još 2-3) koji su potpuno druga klasa, nedostižna za ove sa visokih škola (kojima opet ništa ne fali). Holandija je dala mnogo Nobelovaca i nijedan nije došao s visoke škole. Ali, ovi što idu na univerzitete nisu naučnici koji su (prema tvom razmišljanu) nesposobni da nađu posao, naprotiv, oni su elita kojima su vrata Philipsa, Shella itd uvijek širom otvorena i mnogo su poželjniji kod poslodavaca od diplomanata visokih škola. Ko završi Delft, može da bira šta će i kako će, a ko završi visoku školu može se samo nadati da će nekome trebati njegov zanat u datom trenutku.
Svugdje u Americi se mjeri kvalitet profesora sa prolaznoscu njegovih studenata. Ukucaj na YouTube recimo "Stanford iOS" i vidjeti ces kako izgledaju njihova predavanja i odnos profesora prema studentu. :-)
:thumbup: To je prosto nemoguce shvatiti ako razmisljas kao Fatkic i radis u takvom sistemu da si zasticen kao kako sam napisao Licki medvjed!! Na ovo sto si napisao strucnjaci i pravobranioci ETF-a ce ti reci ....ma kakav Stanford.....kakav je to fakultet...karina od fakulteta!!!! Nasi strucnjaci bi ih pojeli..... :-)
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#48 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Naslovnica »

Kakav je Fatkić paćenik i nula od profesora/pedagoga - dovoljno je napraviti paralelu između njegovih predavanja i predavanja GOSPODINA Stjepana Marića.
Da li je Mara u penziji ili je još uvijek na faxu?
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#49 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Maystor »

hrasno38 wrote:Ne skroz si pogresno shvatio razlog moje ljutnje a donekle je na to odgovorio postom prije @pinkman. Dakle svaki covjek koji radi nosi neku odgovornst za taj posao pa ako je covjek na traci i bude previse skarta udare ga po dzepu, ako je plasman neke robe znacajno pao smjenjuju se i oni sto je prodaju ali se i ispituje da li je u pitanju mozda i kvalitet, kad doktor na stolu izgubi nekoliko pacijenata ide na detaljne analize......cistom onda logikom koja se provodi na cijelom svijetu svaki profesor bi trebao biti ocjenjen prema prolaznosti svoh djaka ili studenata. I tako to funkcionise po bjelosvjetskim koledzima koji redovno izbacuju vrhunske strucnjake na svim poljima i na kojima se uci ono sto je student izabrao da izucava a ne ono sto bi popunilo broj sati profesorima. U sve to naravno plata mora imati neku zavisnost od necega kao i sam posao a ta zavisnost je iskljucivo prolaznost i ja vjerujem da ne postoji slucaj ni na jednom iole ozbiljnijem univerzitetu da je prolaznost 10-15% i pojeo vuk magarca tj. profesor u prevedenom znacenu kaze da su studenti glupi. Dakle boli ga kurac moze raditi apsolutno sta hoce jer nema aposlutno nikakvu odgovornost za to sto radi kao da radi sa kamenjem a ne sa ljudima.
E to je pasa moj solidni ono sto mene baca iz cipela jer vecina ljudi u ovoj poharanoj zemlji prodaju crno ispod nokta da bi im djeca zavrsila fakultete i iamla kakvu takvu perpektivu a Fatkic i raznorazni Fatkici jednostavno se seru i pisaju po tome sa razeonom ko je dao 100 moze dati jos 100!!! Ako je to tebi u redu onda ti nisi u redu a ako pokusavas ciljano da razvodnis pricu "uzalud vam trud sviraci" jer ova prica ovaj put ce otici jako jako daleko.
Ma koliko se ti trudio da sakriješ, iz tebe sipa frustracija i očaj. Pretpostavljam da ti je dijete propalo kod Fatkića (po tvojoj reakciji), i da ti nešto iskreno kažem: boli me kurac i za tebe i za Fatkića, što se mene tiče možeš nastaviti do besvijesti da trolaš i da vodiš svoj privatni rat protiv ETF-a (za kojeg me, takođe, boli kurac).

Ja nisam pisao zbog tebe, već zbog onih koji nisu upućeni i koji bi stekli krivu sliku čitajući falsifikat od činjenica (ako se ne varam, kandidat za upis je postavio pitanje o fakultetu). Takvih kao ti je pun forum, nedavno sam imao diskusije sa trolovima koji se kriju iza nikova JoseMujica i VjecitiStudent, kojima je takođe svako drugi kriv za vlastiti neuspjeh. Isti si kao i oni, svi su krivi, samo si ti prav. I svi su koji su uspjeli u životu su lopovi, ulizice i kriminalci. Jest, al u limburgu.
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#50 Re: ETF Sarajevo - iskustvo

Post by Maystor »

Naslovnica wrote:Kakav je Fatkić paćenik i nula od profesora/pedagoga - dovoljno je napraviti paralelu između njegovih predavanja i predavanja GOSPODINA Stjepana Marića.
Da li je Mara u penziji ili je još uvijek na faxu?
Marić je jedan od rijetkih profesora koji je dobrovoljno otišao u penziju, i nije htio da koristi zakonsku mogućnost da ostane na fakultetu do 70. godine. Ima titulu profesor emeritus, ali je ne koristi (ta titula omogućava honorarni angažman i kad si u penziji).
Što se tiče Stjepana Marića, svako ko ga poznaje će reći isto što i ti (osim onih 2% pacijenata u društvu). Inače, Marić nije bio omiljen među kolegama na ETF-u jer je drugačiji od njih, ali su ga poštovali i dopustili su mu da izabere nasljednika, a to je aktuelna profesorica fizike Hasna Šamić.
Razlika između Marića i Fatkića (ali i većine drugih na ETF-u) je razlika između onih koji nikad ništa nisu napravili u životu (osim filozofiranja) i onih koji to jesu. Marić je ispekao zanat u Beogradu, na nuklearnom institutu u Vinči, a bio je mentor pomenutoj profesorici Hasni i legendarnom profesoru sa veterine, Sameku. Kad ga vidim prenijeću mu da se bivši studenti ETF-a raspituju.
Post Reply