EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#1 EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

Pozdravljam puk. Trebam raditi reparaciju elektronskih parking kocnica na Lanci Tezis 3.0 pa eto ako ima neko informacije da neko radi da cujem brojeve telefona, preporuke i sl :-)

Inace ovo je cini mi se, problem u rastu obzirom na to da vec nesto starija auta imaju elektronske parking kocnice i probleme sa istim.... Moje su odblokirane (svijetli mi zuta (P!) oznaka) a kad zaboravim da islkjucim samozakljucavanje pri parkiranju blinka crvena (P) oznaka koja se povremeno ugasi kad krenem autom iz mjesta (ne koci se auto) eto u biti to je moj problem - nemam kocnica (imao sam 2-3x blokirane tockove), zabava je skupa kada su u pitanju rezervni dijelovi radi se i o hiljadama maraka a koliko ja laicki znam nema tu puno dijelova koji mogu otici - motoric, senzor, aktuator, kosuljica i tako dalje.... rado bih rijesio to jeftinije ukoliko je moguce.....

veliki pozdrav :thumbup:
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#2 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by taureg71 »

ja imao isti problem na Grand Scenicu, pokusana reparacija kod odlicnog majstora, nije uspjela, kupio novu na glavu otisao 270 eur, jbg, skupa ali valjda sad bude ok jedno 10 god, hehehe...ma nova zakon
User avatar
konektovan
Posts: 40590
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by konektovan »

taureg71 wrote:ja imao isti problem na Grand Scenicu, pokusana reparacija kod odlicnog majstora, nije uspjela, kupio novu na glavu otisao 270 eur, jbg, skupa ali valjda sad bude ok jedno 10 god, hehehe...ma nova zakon
Ti si imao srecu, jer tvoj auto je velikoserijski i cijene dijelova su koliko toliko pristupacne i kad je rijec o novim, a da ne govorimo o izboru polovnjaka po otpadima, a ovi sto voze lancie, Boga mi, ne bi im bio u kozi.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#4 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by taureg71 »

da li da nadje polovnu a da radi ??? mozda to moze...ne znam koliko je nova, meni je 270 eur bilo puno, ali sta da se radi...garancija 1 god, nova
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#5 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

taureg71 wrote:da li da nadje polovnu a da radi ??? mozda to moze...ne znam koliko je nova, meni je 270 eur bilo puno, ali sta da se radi...garancija 1 god, nova
1000 maraka je par parking bremzi..... :lol: i to te ciko fino zamoli da mu posaljes svoje a on tebi posalje repasovane :izet: :izet: :izet: a da uzimam polovne - vrlo moguce da se provedem vrlo lose uskoro.... koliko sam mogo golim okom skontat kosuljica ispuca zbog vanjskih uticaja i u nju prodre svakakvog sranja od prasine, toplote, vlage pmaterina.... i vremenom pocne da slabi (barem se meni tako desilo) ili povremeno da otkazuje pa kao radi sve dok totalno ne otkaze poslusnost.... smijesno mi je to - sto mi sada ima samo EPB fault (sto moze biti losa rezervna baterija (mada mislim da nije do nje al eto)) a kad ne iskljucim AUTOMATIC PARKING BRAKE opciju u sistemu - onda mi se upali i pocne da blinka crveno (P) iako auto nije zakocen... sve dok ga ne ugasim pa iz nekog puta prestane..... malo smijesno al eto - trazim rjesenje....

i upravu si kolega - jebo sam jeza u ledja al sta se moze :lol:

volio bih da mi kazes sta tacno nije uspjelo kod reparacije da ne pokusavam ja i ne pitam za kontakt od coeka :lol:
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#6 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by taureg71 »

cekaj, jel tebi radi ikako, kad ugasis auto jel "vata " tj drzi auto zakoceno ??? meni nikako nije radila na kraju...prvo krenulo ispisivanje greske, pa zablokirala totalno i na kraju raspad sistema...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#7 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by Ned071 »

Prodaj ti to Bati Ziv....
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#8 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

Ned071 wrote:Prodaj ti to Bati Ziv....
ne da mi zena - kaze ne bi drugog auta nema teorije..... :lol: valjda sto je jutros u 2.oj potego 130km/h :lol:
strašan joj je motor iako zdere gorivo pa nek ostane dok ne izdahne nešto :mrgreen:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#9 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

taureg71 wrote:cekaj, jel tebi radi ikako, kad ugasis auto jel "vata " tj drzi auto zakoceno ??? meni nikako nije radila na kraju...prvo krenulo ispisivanje greske, pa zablokirala totalno i na kraju raspad sistema...
do prosle godine je jedna strana kao malo hvatala - pa je i ona otkazala :mrgreen: sad moram da radim oba slucaja - blizi se tehnicki - a ako mislim proc - ovako nemre :mrgreen: otprilike je kao i kod tebe to bilo.... sto mi ne pricas kako je coek pokuso repas uradit? sta je bilo i to?

pocecu radit reparaciju parking bremzi maksuz jer nema niko da to radi - a jebena se lova moze uzet - pogotovo uzevsi u obzir da svaka krama danas ima elektronsku rucnu :-) jebo im elektronska rucna mater.... najgore je sto se aktivira za svaki kurac sama pa je vjerovatno tako i otisla.... dovoljno je rec da se aktivirala i kad otvorim vozacka vrata dok stojim :lol:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#10 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by shlauf »

Ako su samo sajle u pitanju imaš servis Šabanović u Visokom koji vrši zamjenu sajli. 061/149-777
Takođe radi i zamjenu sajli na podizačima stakala. Malo se raspitajte.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#11 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

shlauf wrote:Ako su samo sajle u pitanju imaš servis Šabanović u Visokom koji vrši zamjenu sajli. 061/149-777
Takođe radi i zamjenu sajli na podizačima stakala. Malo se raspitajte.
fala Šlajfi al volio bih da imam sajle :mrgreen:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#12 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by Bakir1 »

Brineš se kako ćeš na tehničkom proći :mrgreen:
Ide sad dojava svima lancija ta i ta bez ručne :lol:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#13 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by shlauf »

commendatore wrote:
shlauf wrote:Ako su samo sajle u pitanju imaš servis Šabanović u Visokom koji vrši zamjenu sajli. 061/149-777
Takođe radi i zamjenu sajli na podizačima stakala. Malo se raspitajte.
fala Šlajfi al volio bih da imam sajle :mrgreen:
Laguna FL, Scenic, Grand Scenic imaju elektroniku iz koje izlaze sajle prema kliještima. One često odu pa ih treba zamjeniti.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#14 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by Bakir1 »

Evo mufljuze ako nisi vidio
http://www.thesis-treffen.de/index.php/ ... bremse-epb
Ako je samo plastično kućište problem jebo to...
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#15 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

Bakir1 wrote:Evo mufljuze ako nisi vidio
http://www.thesis-treffen.de/index.php/ ... bremse-epb
Ako je samo plastično kućište problem jebo to...
ah kirbaš volio bi da je nešto trivijalno u pitanju - intimno se nadam :lol:
sto se tice tog linka pregledo sam ga vec i to poodavno :mrgreen:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#16 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by Bakir1 »

Nije mudrost neka skinuti ;-)
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#17 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

Bakir1 wrote:Nije mudrost neka skinuti ;-)
skinucu to - je l se moze auto vozit bez nje u smislu da je otrgnuta od auta? ne bi trebalo bit problema (dok je izvadjena da se auto vozi)?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#18 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by Bakir1 »

Sta ce kompjutor reci?ni sada je nemaš?
Stavi tovatne masti i vrati nije to posao od mjesec dana...
Ako ne upali drugi i svaki sljedeći put biti ćeš sve bolji i brži :lol:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#19 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

Bakir1 wrote:Sta ce kompjutor reci?ni sada je nemaš?
Stavi tovatne masti i vrati nije to posao od mjesec dana...
Ako ne upali drugi i svaki sljedeći put biti ćeš sve bolji i brži :lol:
ma ja tako i jest svejedno nemam sta izgubit.... :mrgreen:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#20 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by Bakir1 »

Šta misliš upali za par maraka i par sati rada :mrgreen:
Sam sebe potapsi po leđima onda :lol:
Ja bih sve zasilikonirao pri prvom pokušaju ;-)
Vidi i ovaj relej što spominju...
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#21 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

Bakir1 wrote:Šta misliš upali za par maraka i par sati rada :mrgreen:
Sam sebe potapsi po leđima onda :lol:
Ja bih sve zasilikonirao pri prvom pokušaju ;-)
Vidi i ovaj relej što spominju...
vec sam ustedio 150 eura za podizac stakla kojeg sam rijesio sam :mrgreen: kostalo me 5 maraka borera i sarafica :mrgreen:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#22 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

Bakir1 wrote:Šta misliš upali za par maraka i par sati rada :mrgreen:
Sam sebe potapsi po leđima onda :lol:
Ja bih sve zasilikonirao pri prvom pokušaju ;-)
Vidi i ovaj relej što spominju...
mislim da nije do releja jer da je relej cikno ocitavo bi mi FAULT na displeju stalno u crvenom (!) - ovako nekad se pali nekad gasi.... ali znam da su mi zablokirali motorici.... al opet ko zna.... moram to skinut da vidim....
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#23 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by taureg71 »

commendatore wrote:
taureg71 wrote:cekaj, jel tebi radi ikako, kad ugasis auto jel "vata " tj drzi auto zakoceno ??? meni nikako nije radila na kraju...prvo krenulo ispisivanje greske, pa zablokirala totalno i na kraju raspad sistema...
do prosle godine je jedna strana kao malo hvatala - pa je i ona otkazala :mrgreen: sad moram da radim oba slucaja - blizi se tehnicki - a ako mislim proc - ovako nemre :mrgreen: otprilike je kao i kod tebe to bilo.... sto mi ne pricas kako je coek pokuso repas uradit? sta je bilo i to?

pocecu radit reparaciju parking bremzi maksuz jer nema niko da to radi - a jebena se lova moze uzet - pogotovo uzevsi u obzir da svaka krama danas ima elektronsku rucnu :-) jebo im elektronska rucna mater.... najgore je sto se aktivira za svaki kurac sama pa je vjerovatno tako i otisla.... dovoljno je rec da se aktivirala i kad otvorim vozacka vrata dok stojim :lol:

dakle skinuo covjek majstor, pregledao sajle, medjutim kod mene je bio los kompjuter, e daa, parking kocnica ima komp, dakle nazalost nije bilo do sajli i nista, kaze covjek nema ovde nista nego nova al nova 270 eur hehehe...eto sad vidim jos sam dobro prosao
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#24 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by commendatore »

to na RenoLu ima jedna elektronska rucna koja mehanicki vuce 2 ako sam mogo skontat?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25 Re: EPB - Elektronic Parking Brake FAULT - Elektronska ručna - šta, kako, problemi?

Post by tempuser »

commendatore wrote:
Ned071 wrote:Prodaj ti to Bati Ziv....
ne da mi zena - kaze ne bi drugog auta nema teorije..... :lol: valjda sto je jutros u 2.oj potego 130km/h :lol:
strašan joj je motor iako zdere gorivo pa nek ostane dok ne izdahne nešto :mrgreen:
Daj njoj nek popravlja onda! :lol:
Post Reply